Hirdetés

2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17051) bci válasza -NOKIA- (#17014) üzenetére


bci
tag

Szia!

Na ez érdekelne, mert nekem is 325W-os paneljeim vannak és DK-re néznek 20db, de ÉK-i oldalon van még nekem is szabad tetőfelületem... Csak nem neked is Seraphim Maxim, SAJ inverterrel?

Üdv:
bci

Intel inside - The POWER is on AMD side

(#17052) tm5


tm5
tag

Sziasztok,

Lehet hülye a kérdés, de nem tudom magamtól a választ. :)
Pár hete telepítettek egy 5kW-os rendszert a tetőnkre és hogy most jött ez a vihar este nem tudtam, hogy érdemes-e lekapcsolni.

Arra gondolok, hogy AC oldalon van egy 3-as kapcsoló + egy fi-relé. Most lekapcsoltam őket, mert féltem, hogy a villám becsap a környéken, akkor nehogy tönkretegye az invertert (vagy a rendszer többi tagját.)

Szóval az elmúlt 10-15 évben kétszer is volt olyan vihar és villámcsapás, 100m-es körzetben a környékünkön ami megtizedelte a komolyabb elektronikus berendezéseinket (microserver, xbox, UPC doboz, laptop töltők, stb.), nálunk és a szomszédoknál is. Innen a félelem. Ha jön a vihar és itthon vagyunk akkor körbeszaladunk és az értékesebb dolgokat kihúzzuk a konnektorból. Egyszerübb, mint küzdeni a biztosítóval (bár eddig mindig korrektek voltak).

Szóval a kérdésem, hogy vihar esetén érdemes / kell / nem szabad áramtalanítani az invertert, és ha esetleg igen akkor az AC oldalon lekapcsolás elég, vagy kell-e mást is csinálni?

(bocs a hosszú felvezetésért)

Köszi.

(#17053) joghurt válasza tm5 (#17052) üzenetére


joghurt
addikt

Normális villanyszerelő/kivitelező berak túlfeszültség-levezetőket. Ezek kismegszakítóhoz hasonlóan sorolt, kisebb bigyók. Nálunk vannak DC oldalon is (4 db), és az AC oldal felől is (3).

A tej élet, erő, egészség.

(#17054) 7Heads Drago válasza joghurt (#17044) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Talán pont az a baj hogy itt csak az EON területéről van szó én meg MVM-es vok. :)

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#17055) 7Heads Drago válasza rokapet (#17047) üzenetére


7Heads Drago
veterán

Utca fronton van a napelem nehéz lenne titkolni.
A villanyóra teli van matricával
A villanyóra mellett ott van az inverter és még egyebek.
Aki ezt nem veszi észre az vak.
A matricára vonatkozólag a szerelő is azt mondta hogy nem sokat ér, mert pár hónap után leégeti a nap. Szóval ez nem megoldás. Sok új napelemes ház van a környéken sehol se látom a matricákat a kerítésen.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#17056) rokapet válasza 7Heads Drago (#17055) üzenetére


rokapet
tag

A lényeg le lett írva korábban, innentől kizárólag a te döntésed és felelősséged hogy mit teszel, vagy nem teszel.

(#17057) Elemental válasza 7Heads Drago (#17055) üzenetére


Elemental
addikt

Ha a villanyórán, ahol áramtalanítani lehet a házat van, az már jó. Plusz a kapcsoló szekrényen sem árt. A kapura én sem fogok tenni.

(#17058) tm5 válasza joghurt (#17053) üzenetére


tm5
tag

Köszi a választ.
A neve alapján rákeresve a neten és is látok ilyeneket mind a DC mind az AC dobozban.
Akkor ezek szerint nem kell kapcsolgatnom vihar esetén...

(#17059) kiliti válasza tm5 (#17058) üzenetére


kiliti
csendes tag

Igen, ezeket a levezetőket a szolgáltató írja elő. Leginkább a szolgáltatót védik. Az AC T2 levezető az inverter mellett nem fogja megvédeni az invertert, túlfesz tüskétől sem, túl közel van, nincs rá ideje. Ideális az lenne, ha a villanyóránál lenne egy T1 levezető (nem a kombi, és jó drága cucc), aztán 15 méter vezeték, aztán T2 levezető, aztán 5 m vezeték, aztán T3 levezető, és rögtön az inverter. A vezetékek ellen dolgoznak, a Leinz törvény szerint.
Persze tuti védelem villám ellen nincs, esetleg a Faraday kalitka :) Ha olyan biztosra akarsz menni, mint a többi készülékeddel, akkor válaszd le ilyenkor az invertert AC oldalon, de inkább a forgó kapcsolóval, ami a nullát is bontja. Még jobb lenne messzire szétválasztani az áramkört, mint ahogy kihúzod a mosógép dugvillát a falból, de akkor kellene ide is dugvilla...

(#17060) tbc2


tbc2
tag

A Fronius inverterbe próbálok belépni az IP-jén keresztül. Az elmúlt kb. 2-3 hétben gond nélkül simán csak beírtam az IP-t és láttam a dashboardot. Most pedig valami miatt passwordot kér, és kéri, hogy válasszam ki, hogy milyen userként akarok belépni (user, admin, service közül lehet választani). Ez miért van? Hogy tudnék rájönni a passwordömre? Vagy egyáltalán milyen password ez? Nem feltétlenül emlékszem tisztán, hogy az üzembe helyezéskor milyen lépések voltak...

(#17061) Bzsolti7


Bzsolti7
újonc

Sziasztok.
3.33kw-os rendszer fronius 3kw-os inverterrel, keleti tájolás. Többször volt 3.01kw-os termelés, de feljebb nem ment..
A kérdésem:nem is fog az inverter miatt?
300 watt ha minden klappol akkor elvész?
Ui:többször láttam az appban mikor elérte a 3kwattot utána leesett 700-800wattig pedig felhő sem volt. Leszabályoz esetleg?
Köszönöm

(#17062) rokapet válasza Bzsolti7 (#17061) üzenetére


rokapet
tag

A meleg is rontja a panelek hatásfokát. Nemrégiben volt róla szó.

(#17063) kirkri


kirkri
addikt

Sziasztok!

Ezt mutatja a FusionSolar a mai napra:

Elutaztunk a hétvégére, így nem tudom megnézni, hogy üzemel-e az inverter. Nyilván most már nem, mert besötétedett, de 1.5 órával ezelőtt néztem rá az appra, akkor még mennie kellett. Igazából ment is, mert 0.13kW termelést mutatott abban a pillanatban.

Viszont így nem tudom értelmezni, hogy mit is látok pontosan a képen. A 31.47kWh napi yield egy egész napnyi termelés, tehát az inverter elvileg ment egész nap, ha ennyi az érték. Előfordulhat, hogy ment a rendszer, de valamiért nem táplált be az AC hálózatra? Az okos villanyóra csak holnap fogja mutatni a mai adatokat, abból már fogom látni, hogy történt-e betáplálás. Most még egy olyan dologra gyanakszom, hogy esetleg az AC dobozban lévő kismegszakító oldhatott le valamiért. (Van mellette a dobozban egy T2-es túlfeszlevezető, esetleg az kiválthatott egy leoldást, de innen messziről ez csak találgatás részemről).

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#17064) gabor9991 válasza kirkri (#17063) üzenetére


gabor9991
őstag

Szerintem csak simán nem jó a szerver ma sem :D
Nálam is dél körül megállt a grafikon
Ettől függetlenül normálisan működött a rendszer.

(#17065) kirkri válasza gabor9991 (#17064) üzenetére


kirkri
addikt

Köszi, megnyugodtam. :R

21 éve a Prohardveren! ™

(#17066) Busi02


Busi02
csendes újonc

Sziasztok!
Hosszú (nekem mindenképp) várakozás után, csütörtök délután végre kicserélte az ELMÜ a órát. Már csak a SE wifi antennát várom, mert "kifogyott a nagykerből", vagy csak el vannak havazva a telepítőim és nincs idejük kijönni installálni, így még napi görbéim nincsenek, de legalább végre termel.
A pénteki termelés 50.88kWh és a mai 50,97kWh
24db 375w panel: 8 kelet/9 dél/7 nyugat 34-40 fok dőlés, összesen 9kW / SE10k inverter

Egy kérdésem lenne az SE hozzáértőkhöz címezve: a későbbi bővíthetőség miatt lett így kiépítve a rendszer, jelenleg 2 stringen 12-12 panel (8K+4D és 7Ny+5D) van bekötve. Mondták, hogy egyszerre az összes panel nem lehetne egy stringen, mert túl magas lenne a bemeneti feszültség. Most viszont a 12-12 panelen van ugye összesen 24db optimalizáló P404-es. Ennek a leírásában viszont az szerepel, hogy min.14db panel/string 3 fázis esetén. Ehhez képest nekem szépen termel napkeltétől napnyugtáig, kb 4:50-től 20:35-ig, tehát laikusként e szerint mégsem kevés a 12db panel.
Mire vonatkozik ez a minimum adat, vagy hosszabb távon okozhat-e bármi kellemetlenséget?

(#17067) rokapet válasza kirkri (#17065) üzenetére


rokapet
tag

Nekem ma napközben 2x van rövid kiesés a termelési görbében, a FusionSolar app-ban.

(#17068) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Ilyen a mesében sincs.
Most hívtak a szolgáltatótól.... Ma 11-15 óra közt ha minden jól megy beüzemelik a napelem rendszert. Vasárnap... :D :D :D

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#17069) korcsi válasza 7Heads Drago (#17068) üzenetére


korcsi
veterán

Hozzám kedden jönnek 12-15 óra között.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#17070) bb71


bb71
őstag

ma reggel 7:35-kor a Huaewi Fusionsolar rendszere nálam elesett... no connection.

ugyanakkor kimentem az inverterhez és a ledek rendben világítanak... másnál?

(#17071) gabor9991 válasza bb71 (#17070) üzenetére


gabor9991
őstag

Asztali verzió részben működik, grafikon nincs az aktuális értékeket betölti de döcög rendesen.

(#17072) cdl válasza bb71 (#17070) üzenetére


cdl
senior tag

Grafikon nincs, de müxlik. Frissülhetett, mert a jelszót elfelejtette. A lényeg, hogy termel.

(#17073) Daywalker


Daywalker
addikt

Üdv!
Nem találtam választ a problémámra, így felteszem itt a nagyérdeműnek.
Gerard tetőnk lesz, de napelemet csak jövőre terveztem. Ám mint megtudtam, a tartókat jobb az ácsolásnál feltenni, mert utólag csak a lemezt megfúrva lehet és oda akkor az 50 év gari.
A kérdésem tehát hogy van-e valami szabvány, ami a gerendákra erősített tartók távolságára vonatkozik, vagy az a választott paneltől függ? Pontosabban: fel tudjuk-e tenni úgy a gerendára rögzítendő tartóelemet, hogy később arra rá lehessen tenni "bármilyen" panelt.
Előre is köszönöm :R

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#17074) bb71


bb71
őstag

Koszi, mar engedett belepni, es termelest is latok.

(#17075) karmaresz válasza Daywalker (#17073) üzenetére


karmaresz
senior tag

Talán az a legjobb, ha a gyártót, forgalmazót felhívod és megkérdezed, hogy mi az a technika, amit elfogadnak. Valószínűleg nem te vagy az első akinek ilyen gondolata támadt. :)

Once, I thought I was wrong but I was mistaken

(#17076) Daywalker válasza karmaresz (#17075) üzenetére


Daywalker
addikt

A Gerardra gondolsz? Őket akkor holnap mindenképp, köszi a tippet.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#17077) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

9:50 kor hívott a szerelő, 10:20 kor meg lelépett. Mindegy megy jár dudál... Nagy az öröm. 03.30án adták be az igényt a szolgáltató felé és aznapi a szerződésem a céggel. Szóval kb 3 volt az egész.
Én Kecskemét alatt lakom, a szerelő Cegléd-Monor vonalon szerel. De a szolgáltató minden napelemes bekötést meg akar oldani 06:30 határidő előtt. Maguk a szerelők számára is hihetetlen az egész.
Szóval aki óra cserére vár bizhat benne hogy meglesz addig.

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#17078) Blackmate válasza cdl (#17072) üzenetére


Blackmate
senior tag

Ilyenkor visszamenőleg mutatja a termelést a grafikon, vagy annak reszeltek és csak egy nagy szünet van benne, miután újra elindul a szolgáltatás?

(#17079) cdl válasza Blackmate (#17078) üzenetére


cdl
senior tag

Az oszlopdiagramban benne van, szóval a végösszeg stimmel. 1-2 nap múlva megjelennek grafikonok is, szóval lehet böngészni majd.

(#17080) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Na hogy is van ez a napelem áram termelés?
Amit termel a rendszer azt egyből felhasználom vagy betölti a hálózatba és aztán?
Mert nekem valaki azt mondta hogy minden átmegy az órán. Vagy rosszul emlékszem?

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#17081) cdl válasza 7Heads Drago (#17080) üzenetére


cdl
senior tag

Egyből felhasználod. Nézd meg a felszerelt órád használatiát.
Ott leírják, melyik menü mit jelent.
1.8 és a 2.8 a fontos, ha ugyanolyanod van.

(#17082) kirkri válasza cdl (#17079) üzenetére


kirkri
addikt

Nekem a tegnapi nap nincs benne normálisan az oszlopdiagramban sem, kb. a termelés felét mutatja. A grafikon ma sem megy, de a mai napot legalább az oszlopdiagram mutatja rendesen.

21 éve a Prohardveren! ™

(#17083) gabor9991 válasza kirkri (#17082) üzenetére


gabor9991
őstag

A tegnapi fél napig működött a grafikon az oszlopdiagram 13kW-nak számolta az egész napot, szóval addig számolt ameddig a grafikon működött miközben a napi termelés 25 körül volt.
Ma a grafikon semmit nem mutatott, de az oszlopdiagramban rendesen látszik a mai 25kW termelés, így teljesen érthetetlen hogy mit miért számol a rendszer :D

(#17084) kor_kor válasza 7Heads Drago (#17077) üzenetére


kor_kor
újonc

Ma kaptam e-mailt: "Tisztelt Ügyfelünk!
Üdvözöljük energiatermelő ügyfeleink körében! Tájékoztatjuk, hogy a(z) .... felhasználási helyén a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezéséhez 2021.06.08.-án/én elvégzett mérőcserét/mérőprogramozást számlázási rendszerünkben feldolgoztuk.
Elkészítettük és elküldtük Önnek az elszámoló számlát, mellyel a rendszer üzembe helyezését megelőző időszakot zárjuk le." (eon, Zala)
-vagyis a malmok azért őrölnek lassan-lassan, a mérőcsere/PV-rendszer bekapcsolás után megy a papírmunka is

(#17085) kirkri válasza gabor9991 (#17083) üzenetére


kirkri
addikt

Nálam ugyanez a helyzet, a termelés is szinte ugyanennyi volt.

21 éve a Prohardveren! ™

(#17086) Adél19


Adél19
újonc

Sziasztok,

Valakinek közületek van Huawei Sun 2000 5KTLm1 inverter :F Tigo TS4-A-0 optimalizálóval szerelve?
A Tigo kommunikál az inverterrel?Látni a webes felületen a panelek egyenkénti teljesítményét? :F

(#17087) -NOKIA- válasza bci (#17051) üzenetére


-NOKIA-
Ármester

Igen 16db Seraphim Maxim, SAJ inverterrel.
Néhány napja lett bekapcsolva, eddig a percig 140kWh-t termelt.
(Átlag napi 28kWh)

(#17088) cdl válasza Adél19 (#17086) üzenetére


cdl
senior tag

Szerintem a Tigo nem kommunikál a Huaweivel így. A saját optimalizálója tudja ezt.

(#17089) bb71 válasza cdl (#17088) üzenetére


bb71
őstag

csak bizonyos Huawei-kel: [link]

[ Szerkesztve ]

(#17090) lazsi


lazsi
tag

Árnyékkezelés, hotspot:

2 hete megy a rendszer, sajnos sikerült a tetőn túl közel rakni a paneleket a kéményekhez és így reggel 9:55-ig mozgó árnyékokat kap :((, délnyugati tájolású rendszer, legnagyobb szögben a nap 14:10-kor éri.

Az inverter Huawei, optimalizálók nincsenek, 12db half cut mono panel. Az árnyékhatás a reggeli torzulást okozza a görbén. A bypass diódák és a Huwei multiple peak managere elég sokat ment a dologból. Kb 5% a teljesítménykiesés az árnyékok miatt. Gyakorlatilag a piros és kék görbe közötti terület veszik el az árnyékok miatt.

Ősztől-tavaszig várhatóan hamarabb árnyékmentessé válnak a panelek, a nap is később kel fel, de persze az árnyékok hosszabbak lesznek. Összességében remélhetőleg, akkor kisebb lesz a termeléskiesés, majd meglátjuk.

Felmentem a tetőre megnézni a rendszert és egy infrás hőmérővel lemértem, hogy mit okoz az árnyék. Ha egy cellasoron több mint 1 cellányi terület árnyékot kap, akkor a bypass dióda nyitva van, az árnyékos cellák hidegebbek mint a többi. Amint már csak 1 cellányit ér az árnyék, a bypass dióda zár, a (részben) árnyékos cella pedig elkezd melegedni, amíg le nem mászik róla az árnyék, majd visszahűl a többi cella hőmérsékletére. Konkrétan mért adatok a leghátrányosabban érintett cellán:
Teljesítmény a napi max 70%-a, a panelen átfolyó áram 6,64A amiről a cellára max 3,32A jut mivel a panel félcellás. Árnyékban a cellahőmérséklet: 25C, Ez kb 5 perc alatt 50C-ra emelkedik majd 20 perc alatt 32C-ra hűl vissza, utóbbi a többi cella hőmérséklete.

Kérdésem, hogy az, hogy ezt a procedúrát (melegedés-hűlés) kb minden nap meg kell csinálnia a panelnek, nem okoz-e benne hosszabb távon károsodást? Vagy ekkora hőmérséklet változást simán bírnia kell?

Ti mit csinálnátok? Átrakatnátok-e a paneleket távolabb a kéményektől vagy elengednétek ezt a dolgot? Elsősorban a degradációtól félek, a rendszer úgy tűnik bőven megtermeli a szükséges áramot így is.

Ja és egy jó tanács: Nézzétek meg előre, hogy mikor hol van az árnyék és találjátok ki magatok előre a paneloknak a helyét. Ne bízzatok a telepítőben, hogy szakember és tudja hova kell rakni a modulokat...

[ Szerkesztve ]

(#17091) rokapet válasza gabor9991 (#17083) üzenetére


rokapet
tag

Nekem a tegnapi nap nagy része hiányzik. A napi termelésmennyiségét is csonkán írja (0.14kWh), ellenben a havi termelés mennyisége annyival növekedett, mint kb. a tegnapi teljes termelés (~15kWh).

Elég megbízhatatlan egy Huawei felhő, ha 3 napból eddig csak 1 volt hibátlan, a többiben meg vannak kisebb-nagyobb szünetek az adatokban... :(

(#17092) tothbe


tothbe
addikt

nekem ma az SE sem hajlandó betölteni. Sem az app sem pedig a webes monitoring rendszer. Reggel még ment, de azóta nem akar. Az app eljut a helyszín választásig, de ott csak tölt és semmi nem történik. A weboldal be sem jön. Másnak is ilyen?
Megnéztem direktben az invertert, termelés van és kapcsolódik a szerverhez, tehát feltölteni is tud, ergo vszleg a monitoring nem elérhető csak.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#17093) axioma válasza tothbe (#17092) üzenetére


axioma
veterán

11:20-as a widget utolso frissitese, app itt se tolt be, reggel me'g lattam.

(#17094) tothbe válasza axioma (#17093) üzenetére


tothbe
addikt

ok, akkor valami központi gikszer lesz. köszi.

By(e) Tothbe

(#17095) joghurt válasza tothbe (#17092) üzenetére


joghurt
addikt

A webes felület némi gondolkodás után, de betöltött.

A tej élet, erő, egészség.

(#17096) tothbe válasza joghurt (#17095) üzenetére


tothbe
addikt

Most jöhetett helyre, mert már nekem is működik. köszi. Egyelőre viszont csak 11:15-ös a legutolsó adat ami látszik rajta, reméljük utólag a többi is mögékerül.

[ Szerkesztve ]

By(e) Tothbe

(#17097) balasu


balasu
újonc

Sziasztok,

FusionSolar-t használóktól kérdezném : 5kW-os az inverterem, de néha az app 5 feletti pillanatnyi power-t mutat. Tényleg fel tud menni ideiglenesen a teljesítmény a plafon fölé, vagy az inverter leszabályoz, csak az app nem mutatja?

(#17098) tuzpenge válasza tothbe (#17096) üzenetére


tuzpenge
őstag

Nálam is pont ennyi látszik...de maga az inverter elvileg termelt. Reméljük feltölti az adatokat utólag.

ˣ

(#17099) cdl válasza balasu (#17097) üzenetére


cdl
senior tag

10%-al engedi feljebb a névlegesnél.
(először azt hittem, jobban túlpeneleztem a rendszerem, mint kellett volna.
De így csak 15%-al megy túl a maxon Nálam, amí nem sok.)

(#17100) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Érdekes dolgot figyeltem meg a napelem rendszer beüzemelése előtt. Bejött a szerelő és bekapcsolta az invertert és várta hogy elinduljon. Legalább 20 éves volt az óra. Az óra körbeforgó része megállt aztán elkezdett visszafelé pörögni. A szerelő szerint maga a számláló rész nem tud mivel van benne valami védelem ez ellen. Ellenben már az is jó lett volna ha közben sincs fogyasztás. Ezek szerint ha napelemek felrakása és beüzemelése között én bekapcsoltam volna az invertert akkor tudtam volna nullázni a fogyasztást nap közben. Azt nem tudom hogy ez szabályos-e vagy hogy csináltam volna-e vele kárt. Megtehettem volna?
A matricát kérdeztem a szerelőtől és a ügy-félszolgálatos csajtól is. Az telefonos nem tudott róla hogy kell, a szerelő azt mondta neki nem kell, de jó ha kiteszem.

[ Szerkesztve ]

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.