Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#13901) Márton111 válasza Winner_hun (#13882) üzenetére


Márton111
aktív tag

Neked is köszi! Egyébként már megtaláltam ezt a weboldalad (ma, amikor rákerestem a paypalre) :) !

(#13902) Márton111 válasza stgellert (#13897) üzenetére


Márton111
aktív tag

Gyalulni nagyon sokféleképen lehet erről az asztalosszakma tehet , mindent sokféleképen lehet benne megoldani.Kérdés mire kell?
Hobby? Az öröm kedvéért?Kézit vagy gépit ? Vagy kis költséggel kis költséget elbíró munkához? Vagy nagy költséget elbíró munkáhozt ahol gyorsan nagymennyiséget kell ? Vagy a kettő között (gondolom én ) A paletta elég széles Én most olyanról képet nem is tettem be, amit nem szándékozom venni (felder, vagy más nagygép)

Gyalulni lehet még kézi felsőmaróval ( max 50 mm széles késsel) vagy csiszolóhengerrel ahol a csisz henger van a gyalukéshenger helyén .
Gyalut építhetsz Mathias barátunk után szabadon,(ha precízen, odafigyelve, jól építed meg,bekapcsolás után , nem üti át a homlokod a kirepülő gyalukés , vagy az elszálló késhenger) (ez is kisköltségű, de sok munkaidőt igénylő projekt :) , de a legtöbb örömet is adja )

[ Szerkesztve ]

(#13903) stgellert válasza Márton111 (#13902) üzenetére


stgellert
aktív tag

Matthiasosról nem tudnál linket adni? Érdekelne!

Régi fa fényképezőgépek javítgatásához kell:-) Hobbi, és nem termelékeny, az biztos:-) Lassan már tényleg pótolni kellene a fotózási lemaradásaim.
[ezt pl a mostani budapesti jégzajláskor csináltam egy kedvenc 1890 körüli fa fényképezőgépemmel meg egy 1866-os objektívjével:-)]..

[ Szerkesztve ]

(#13904) Márton111 válasza stgellert (#13903) üzenetére


Márton111
aktív tag

Lehet neked ár és munka szempontjából ,egy hanyattfordítva rögzített, és asztal nagyobbítóval ellátott, derékszög vezetővel -stellerrel- felszerelt olcsó kézigyalugép (10-15000 Ft) megfelelne, ha nincsenek 80mm-nél szélesebb gyalulnivalóid.Ahhoz szerkeszthetsz vastagoló feltétet is :)
A M. linket majd megkeresem :) Igazi zamatos szájízzel csinált munka :) .

A fotó teljesen múlt századbeli benyomást kelt :) Szép lett!

[ Szerkesztve ]

(#13906) stgellert válasza Márton111 (#13904) üzenetére


stgellert
aktív tag

a 80 az óriási... eddig még 50 nél szélesebb dologgal sose kellett dolgoznom:-) inkább 20 mm alatt:-)

(#13907) Márton111 válasza stgellert (#13905) üzenetére


Márton111
aktív tag


Zezaz :) ?
Akkor szerintem egy kézigyalugép asztalinak felspécizve , ami téged tökéletesen kiszolgál , ujjakat azzal is le tudod szedni semmi perc alatt, mint a naggyal :) úgyhogy óvatosan.
Helyigénye minimális.

[ Szerkesztve ]

(#13908) stgellert válasza Márton111 (#13907) üzenetére


stgellert
aktív tag

Jaja:-) De szerintem az is nagy, pont az ujjaimat féltem... bár azt egy nagyon kicsi is leszedi:-)

egy gyors kérdés, ez a te géped?? adide :)) sajna nem, rájöttem, asszem símán nem tekertél le a lap aljára a linkemen:-)

[ Szerkesztve ]

(#13909) Márton111 válasza stgellert (#13903) üzenetére


Márton111
aktív tag

1.link
2.link
Ez eggyel drágább verzió, mint egy kézigyalugép, mert kell hozzá egy donor gép :)

[ Szerkesztve ]

(#13910) stgellert válasza Márton111 (#13909) üzenetére


stgellert
aktív tag

Csinálok egyet zsiletpengéből:-)

(#13911) Márton111 válasza stgellert (#13908) üzenetére


Márton111
aktív tag

A marógépet is beállíthatod gyalulásra : asztalba építed az egyik vezetővonalzót a felfutót az 1.-t a kés élkörének síkjába állítod, és onnan veszel vissza 1mm-t mondjuk (párhuzamosan ), különben kiflit gyalulsz csak.
A lefutó vagyis 2. vonalzót meg pont a kés élkörének síkjába kell állítani.
A párhuzamos mosgatást kell egy szerkezettel megoldanod pl amit M gyaluasztalmozgatónak használ azt lepuskázod .(afféle excenterpár kényszeresen együttmozgatva.
maró tengely
lefutó vonalzó -------------- O -------------- felfutó vonalzó marás innen indul balra :)
.
Jó a zsilett biztos jól viszi a fát , mert jó anyaga van.Majd tedd be a fórumba , ha kész :)
Kézigyalura gondoltál :F gondolom :D

[ Szerkesztve ]

(#13912) stgellert válasza Márton111 (#13911) üzenetére


stgellert
aktív tag

A legkorábbi megoldás ez lesz mindenképp, majd készítek fotókat a "munkavédelmi bizottságnak" vagyis a fórumnak megtekintésre :)

(#13913) Márton111 válasza stgellert (#13912) üzenetére


Márton111
aktív tag

A nagyon pontos beállításon múlik egyenest gyalulsz-e vagy lekapja-e a végét, vagy domborút gyalul.És párhuzamosoknak kell lenniük (párhuzamos síkba esniük) a vonalzóknak .
(Ez az abrichter beállítás nehezebb része ( ha elállítja valaki valami butaságból))

[ Szerkesztve ]

(#13915) Márton111 válasza Márton111 (#13904) üzenetére


Márton111
aktív tag


A védőt (itt a vezetővonalzó ) a fa szélességéig húzod, ott rögzíted.A kezed nem viszed át a kés felett.Nincs takaratlan késfelület, csak ha nincs rajta az anyag...
A gépet stabilan rögzíteni kell munka előtt.

[ Szerkesztve ]

(#13916) Soká válasza stgellert (#13883) üzenetére


Soká
senior tag

stgellert,
Ezeknek az apró alkatrészeknek a megmunkálása egészen más megoldást (és gondolkodást) kíván, mint általában az asztalosipari dolgoké.
A dimenzióváltás miatt elsősorban azon kell gondolkodnod, hogy a magmunkálandó munkadarabot hogyan fogd meg, hogyan rögzítsd. Mert ez kézből nem nagyon megy, ráadásul balesetveszélyes is, ha valamilyen géppel akarod megmunkálni. Szóval, elsősorban arra kell kitalálni ötleteket, hogy egy pár centiméteres tárgyat hogyan lehet gyorsan, jól rögzíteni?
Konkrét esetekben könnyebben tudok Neked tanácsot adni, különben irkálhatnék kisregényeket is.
Találomra:
- kisebb lécek megmunkálásánál hosszában mindig hagyj rá bőven és amikor készen van a profil csak akkor vágd méretre

- kisebb darabokat a legegyszerűbben kétoldalas öntapival rögzíthetsz egy fogófához (ez nyilván attól függ, hogy milyen erőhatás éri a munkadarabot

- ha gyalulásban gondolkodsz, akjkor ugye egyenes, sík munkadarabról van szó. Szinte biztos vagyok abban, hogy ilyesmihez jobb a körfűrész. Én, ha van például egy 8mm vastag 10-15cm hosszú lécecském és mondjuk 6mm-re kell lemunkálni, akkor ezt a lécet hozzáragasztom egy nagyobb, geometriailag pontos fadarab éléhez és száradás után úgy fűrészelem, hogy 2mm-t a munkadarabból harapjon a körfűrész, a többit a segédanyagból.
Ezek macerás megoldások, de biztonságosak.

- tőlünk nyugatabbra sem mindenki engedheti meg magának az ilyen körfűrészt:
[link]

- egészen apró dolgok vágásához én egy Proxxon KS 230-t használok, de ez tényleg csak arra jó, amikor nagyon takarékosan akarok szeletelni vagy kicsi a munkadarab de nem tudom csak kézzel megfogni, ugyanakkor hosszabb annál, amihez a kézi lombfűrészem elegendő, illetve ha egyenesebben akarok vágni, mint ahogyan a lombfűrészgéppel tudnék.

- itt jön az, hogy ilyen kis méreteknél nem mindig a gép a kézenfekvő. Kézből is lehet nagyon szépen fűrészelni, kézzel gyalulni, vagy gyalulás helyett csiszolni, stb. A lényeg mindig a munkadarab megfogásának mikéntje lesz.

(#13917) Speciali válasza Márton111 (#13877) üzenetére


Speciali
tag

A Ráfázik Banknál nincs számlavezetési díj, a pénzfelvétel kerül pénzbe, fél százalék.

Szerencsére már csak neten hallható a klubrádió :DDD

(#13918) mdk01 válasza Speciali (#13917) üzenetére


mdk01
addikt

Legjobb tudomásom szerint a Ra***bank kimegy Mo.-ról.

[ Szerkesztve ]

(#13919) Winner_hun válasza mdk01 (#13918) üzenetére


Winner_hun
félisten

Mi van ha kiírod ha Raiffeisen? Ja tudom már, azért csillagoztad ki mert nem tudod helyesen leírni:P:DDD

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13920) mdk01 válasza Winner_hun (#13919) üzenetére


mdk01
addikt

Kitudom írni csak nem akarom
1. reklámozni azzal hogy a kereső kidobja találatként,
2. jobban siettem annál, mint hogy a kiírásával xarakodjak ugyanis előttem írták, így mindenki tudja miről van szó.

Mi van sok volt a reggeli kávé hogy ilyenekre is van energiád? :P :Y

[ Szerkesztve ]

(#13921) Winner_hun válasza mdk01 (#13920) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ha kiírod ettől lesz +1000 ügyfelük, ez a többi banknak hátrány... ugyanmár:)
Nem élek kávéval:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13922) stgellert válasza Soká (#13916) üzenetére


stgellert
aktív tag

Nekem a kétoldalas vált be a legjobban:-)

Ilyen sincs mindenkinek nyugaton:-) Nekem van, beee :DD

(#13923) Winner_hun válasza stgellert (#13922) üzenetére


Winner_hun
félisten

Ezt esztergának is lehet használni, van ilyen nekünk is:)

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13924) stgellert válasza Winner_hun (#13923) üzenetére


stgellert
aktív tag

bizony ám :)) a ruszkik mindent multifunkciósra csináltak meg, hogy könyebben lehessen répa helyett t-52-es tankot termelni a sufniban :DD

(#13925) Márton111 válasza stgellert (#13922) üzenetére


Márton111
aktív tag

Adide :) de várj csak ,ez most kenyérszeletelő vagy kenyérpirító? :)

(#13926) stgellert válasza Márton111 (#13925) üzenetére


stgellert
aktív tag

Ha nagyon vágysz rá, odaadom, csereberéljünk:-) Van belőle nekem kettő:-)

[ Szerkesztve ]

(#13927) Márton111 válasza Soká (#13916) üzenetére


Márton111
aktív tag

No majd ha összeraktam az enyémet, remélem a pohár víz azon se fog ugrándozni (gyári készítésű új tengely, nem kisipari) :) a többi meg digites hókuszpók (ha fölöslegben pénz nincs egy ilyen masinára)simán nélkülözhető a munkában, inkább villogni jó vele az ismerősöknek.Az az állítócsavar a legtöbbet ér benne amivel oldalirányban állítja a st(g)ellert :) Azt ha tudom, átveszem gépemre.
Attól függetlenül jó hogy betetted ide , tetszett megnézegetni :)

[ Szerkesztve ]

(#13928) mdk01 válasza Winner_hun (#13921) üzenetére


mdk01
addikt

Ha ez a téma ennyire fontos számodra akkor felejtsd el az első pontot és csak a 2.-at vedd figyelembe, úgy is 80%-ban az miatt írtam így.

...de ezek után legalább már tudom hogyan érted el a PH! félisten "rangot".

[ON]

[ Szerkesztve ]

(#13929) stgellert válasza Márton111 (#13927) üzenetére


stgellert
aktív tag

Olyan csavart mikroszkópból lehet kitermelni, pl ilyenből, sínestül:
[például]

(#13930) Márton111 válasza stgellert (#13929) üzenetére


Márton111
aktív tag

Hmmm :)

(#13931) stgellert válasza Márton111 (#13930) üzenetére


stgellert
aktív tag

Írok neked privit.

(#13932) Zozzant


Zozzant
addikt

Üdv! Szekszárd környékéről találok itt asztalos mestert? Akarok egy vitrines szekrényt, érdekelne árajánlat. Köszi.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#13933) Winner_hun válasza Zozzant (#13932) üzenetére


Winner_hun
félisten

[KLIKK]
[KLIKK]?

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13934) stgellert


stgellert
aktív tag

Hát vágtam ma teakfát. Sokmindennel... hajam kihullt... végül fémfűrésszel vágtam a szalagfűrészen is meg a körfűrészkémen is, a normál fafűrészlapok az istennek se vitték. Én vagyok béna, vagy tényleg ilyen?

(#13935) stgellert válasza stgellert (#13934) üzenetére


stgellert
aktív tag

nu, lehet, hogy ez volt a problémám...
"A teak kiváló műszaki tulajdonságokkal rendelkező, meglehetősen drága fafaj. Közepes vagy nagy sűrűségű, légszáraz sűrűsége 520-700 kg/m³. Kitűnő szilárdsági tulajdonságai vannak, rugalmas, szívós. Mechanikai megmunkálása nem okoz gondot, de az ásványi berakódások miatt a szerszámok éleit erősen igénybe veszi."

(#13936) Márton111 válasza stgellert (#13934) üzenetére


Márton111
aktív tag

Nemtudom ,normális anyagokon kívül meg forgácslapon kívül vágtam vasfát, és alumínumot, ezeket vitte a fűrészem,az alut már csak éleznivaló lappal, mert azért az élét hamarabb koptatja el, azonkívül szándékomon kívül 10-es metrikust,meg 3mm vastag 20mm széles L vasat ( de csak 15mm mélyen ( mert falcoltam az ajtót :U )ezeket elvitte...Igaz nem direkt, meg utána élező , habár még használható maradt, de szeretem ha borotvaéles,a lap, szépen visz,és nem gyilkolja, a pici ,gyenge ,kézikörfűrész áttételt (egy picike fogaskerék a forgórész végén)
No a szilikát a felszedett ,és alaposan letakarított borovifenyő vakpadló pórusaiban, az is hamar megélezte a körfűrész vídiáját, nem beszélve a HSS gyalukésekről...

[ Szerkesztve ]

(#13937) stgellert válasza Márton111 (#13936) üzenetére


stgellert
aktív tag

A fafűrészlapok megszorultak benne, a fém nem :U pedig a fafűrészlapok terpesztése meg élessége is rendben volt ELŐTTE, most már nem esküszöm meg rá :O
(jó, elismerem, 85 mm-es magasságú anyagot vágtam át, de a fémfűrészlap akkor is gond nélkül vitte)

(#13938) Márton111 válasza stgellert (#13937) üzenetére


Márton111
aktív tag

Vannak ilyen HSS gyalukés "élező" anyagok : forgácslap, MDF ,vasfa , akácfa és ezekszerint a teak is ilyen .
Én nem fafűrészlappal vágok, hanem vídiás körfűrésszel, az egy nagyságrenddel keményebb :) De a vasfűrészlap is keményített, eggyel jobb a sima favágó lapnál.Szalagfűrészből is van keményfém fogú ,némileg drágán...

[ Szerkesztve ]

(#13939) stgellert válasza Márton111 (#13938) üzenetére


stgellert
aktív tag

Sajnos igen :O Most olvastam pár amcsi meg egyéb leírást, mindenhol ezt írják, hogy eszi a fűrészt, fémfűrész kell hozzá... Na mindegy, a tanulás örökké tat :)

(#13940) Winner_hun válasza stgellert (#13934) üzenetére


Winner_hun
félisten

Teak fának magas az ásványi anyag tartalma, gyémánt élű szerszám kell hozzá, a többi élét gyorsan kiviszi.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13941) stgellert válasza Winner_hun (#13940) üzenetére


stgellert
aktív tag

Ez a keményített szalagfűrészlap ez hol kapható? pl a pilana-nál van?

(#13942) Winner_hun válasza stgellert (#13941) üzenetére


Winner_hun
félisten

Nem tudom. Hívd fel őket és kérdezd meg hogy teak fához van-e általuk forgalmazott eszköz.

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#13943) Speciali válasza mdk01 (#13918) üzenetére


Speciali
tag

a fenét vonul ki! Csak be akarta ijeszteni a kormányt, mert kellett egy kis plusz pénzt fizetniük, az ügyfelek lehúzásából származó busás hasznból. De a kormány nem szarta össze magát és nem vonta vissza a bankadót, nem jött nekik össze a blöffölés, így jártak. (és persze maradnak) :DDD

(#13944) bbchris válasza stgellert (#13941) üzenetére


bbchris
senior tag

Ha jól tudom akkor fára nincs gyémántélű szalagfűrészlap . Van viszont olyan hogy vidialapkás és HSS lapkás szalagfűrészlap de felesleges mert qrva drágák és ha elekad egy szilánkban akkor hosszában felhasad és oda a 30-40k szalagfűrészlap . :Y Nem olcsó dolog ez , a Pilanának amúgy sincs csak edzettfogú de viszont az A-LAP Kft-nél adnak ilyesmit de felesleges mert még a fémvágó szalagfűrészlap is jobb megoldás bár máshogy kell vele vágni mert érdekesen kap bele a fába de még mindig olcsóbb mint a lapkázott - stellitezett szalagfűrészlapok .

(#13945) stgellert válasza bbchris (#13944) üzenetére


stgellert
aktív tag

Köszönöm szépen, maradok a fémvágónál:-) Azon mit értetsz, hogy érdekesen kap bele? Én nem tapasztaltam, igaz, csak a teak fával kísérleteztem.

[ Szerkesztve ]

(#13946) bbchris válasza stgellert (#13945) üzenetére


bbchris
senior tag

Ahogy mesélték az ügyfelek valahogy úgy hogy előszőr nehezen kap bele a fába majd utána hirtelen kezd el vágni . Rá lehet állni mert nem nehéz csak meg kell szokni . Csak ugye figyelni kell mert ha újra favágót raksz fel akkor meg hirtelen tolod neki és belekap . Célszerű cserélgetni hogy ráállj mindkét típusú szalagra . :)

(#13947) thyeby válasza Soká (#13855) üzenetére


thyeby
őstag

"Van egy kis szalagfűrészem, amit évek óta nem használok, mert venni kellene rá szalagot és beállítani, de nem jutok el Boronkayékhoz..."

Tennap jártam az OBI-ban fűrésszalagot venni. (A baumax bejáratott nekem, de most ott is csak vastag, gyenge szalag volt készleten.) És nagyon eszembe jutottál, mert úgy emlékszem, hogy Neked egy Einhell van, aminek ha jól emlékszem, 1400 az optimális szalaghossza. (A Güdémre 1425, és ez az 1400 visítva, ügyeskedéssel, de felment rá.) S amiért eszembe jutottál, az épp ez a szalag. Mindössze kétezer forint volt, és acélos, tartósnak mutatkozó szénacél szalag.
Hazahoztam, lázasan kipróbáltam.
Használható, de elmarad attól a Güde szalagtól, amit használtam eddig rendszeresen. Miben?
Amíg bejáratódik (50-100 méternyi keményfa vágás), addig barázdált a vágáskép eléggé. (Arról van szó, hogy néhány kilógó fognak, sorjáknak el kell kopnia.) Aztán elfogadhatóvá válik a vágáskép. 6mm szélesség helyett 6,5mm. Amíg a Güde 6-os szalagjával 1,5 - 2 cm rádiuszt tudtam vágni, addig emiatt a 0,5mm plusz miatt már csak kb 3 - 3,5 cm-t. A vágás sebessége lassabb, mint amit a Güde szalagjától megszoktam, de szerintem ennek Nálad nemigen lenne komolyabb jelentősége, hiszen nem ipari termelésre fognád ezt a kis gépet, mint én. Azonban hogy lassab, cserébe a vastagabb fát gyorsabban vágja, mint amit én megszoktam. Szép egyenesen fut.
Túl nagyon nem teszteltem idő híján, de nem vettem le a gépről, el fogom tudni használni.

Hanem, ha már így jártam, kipróbáltam a Makitát 6mm-es szalaggal. Hú, álmomban sem gondoltam ennyire jónak! Egy metabo szalag volt kéznél, azt tettem rá. Nagyon príma vele. Gyönyörű vágáskép, szélsebes vágás, és icipici rádiusz. Még szögbe is sikerült fordulnom vele. Már csak abban bízok, hogy éltartó lesz kellőképpen, ugyanis egy ilyen szalag ára közel nyolcezer forint. Remélem, sokára kell beszámolnom róla, hogy mennyit tudott vágni.

A Güdének meghagyom azt az előnyt, hogy nagyon kicsi fogyasztású, és egy műanyag kerti székben ücsörögve szabhatom a fámat vele naphosszat.

Tehát ha elmégy mostanában egy hozzád közeli OBI-ba, valószínűleg fogsz találni 1400mm hosszú, 0,38(!) vastag, és 6,5mm széles szalagot, aminek a fogosztása 6 fog collonként, a vágásvastagsága pedig kb 1,2 mm. S mindezt kétezer pénzért. (Nem találtam negyed óra keresgélés után sem, az eladót kértem, hogy segítene? Nálunk a kiállított Einhell szalagfűrész mellett stószolták fel, és nem zacskóban van, hanem szürke-narancssárga fájintos papírdobozban várja az új gazdáját.)

Több fa van, mint asztalos!

(#13948) thyeby válasza stgellert (#13941) üzenetére


thyeby
őstag

Most leveleztem épp egyet Boronkay-val. Ő ajánlott nekem az imént épp ilyen szalagot.(fémvágó, 14 - 28 fog collonként) Nem kérdeztem az árát, de megteheted itt, ha a piros ajánlatkérés gombra klittyentel.
Írd le pontosan, hogy milyen hosszú, milyen széles, milyen vastag, milyen fogosztású szalagra vadászol - nekem hamar megjött a válasz.

Több fa van, mint asztalos!

(#13949) Márton111


Márton111
aktív tag

:Y Fajáték :R :D Nagyonnagy alkotó. :)

[ Szerkesztve ]

(#13950) Soká válasza thyeby (#13947) üzenetére


Soká
senior tag

Köszi, hogy gondoltál rám! Majdnem pontos, a szalagfűrészem T. I. P. névre hallgat és 1425-ös szalag való rá. Olyan mint ez itt. Vagyis, ha jól értem, az Obiban 1400-as van, ami nekem kevés (vagy csak visítva elég)

"Amíg bejáratódik (50-100 méternyi keményfa vágás),"

Na, ennyit összesen nem vágtam vele :))) de jó, hogy mondod, mire számítsak a vágásképnél.
Köszönöm!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.