Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#36651) szucstom válasza growler (#36650) üzenetére


szucstom
őstag

Cinnamont régebben próbáltam, de nem jött be. A gépemnek meg bírnia kell, frissen vásárolt 200 lepedős vas :)

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36652) ubyegon2 válasza growler (#36650) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Lányegesen kezdő-barátabb - később, ha már rájössz a Linux logikájára, bármikor
válthatsz Debianra."

No ez a lényeg, ami ki van emelve, a később! :K

Persze kinek mi jön be, én totál laikusként éppen jó választásnak éreztem anno a Mint mellé bepróbálni a Debiant, ami tanultam, abból tanultam. Igaz akkoriban sokkal inkább rákényszerített a Wheezy a tanulásra, a mostani Buster kb annyira tanít, mint anno a Mint Maya. Másrészt az MX-et inkább érdekesség képpen linkeltem a kollégának, mivel az inkább bekavar, ha tiszta vonalon akar tanulni, szerintem MX akkor jó, amikor a Debian/Ubuntu vonalon eligazodik valaki és úgy felismeri az MX különlegességét. De ez a jó ebben, hogy rengeteg disztró és rengeteg user látásmód van, így is úgy is jól jár szucstom koma! :K

(#36649) szucstom

2 SSD meg Win-ed is van......annyira nem lenne nagy kár azért a Winx-ért. ;] Ha most még nem is, később hasznosabb lenne ugyanarra a meghajtóra telepíteni, mondjuk nekem ez kínai, mivel UEFI-mentesek a meghajtóim.

Cinnamont régebben próbáltam, de nem jött be.

Ó, ezt nem kellett volna látnom. :Y No de mindegy, fura ízlésű user is használhat Linuxot végülis. :DDD

Remélem az SSD-k legalább valami jófélék.

[ Szerkesztve ]

(#36653) májkimiki válasza ubyegon2 (#36652) üzenetére


májkimiki
őstag

"Másrészt az MX-et inkább érdekesség képpen linkeltem a kollégának, mivel az inkább bekavar, ha tiszta vonalon akar tanulni, szerintem MX akkor jó, amikor a Debian/Ubuntu vonalon eligazodik valaki és úgy felismeri az MX különlegességét."
Ez egy nagyon pontos és helytálló megállapítás. :K
Az MX csomagtelepítő nagy szabadságot ad a kezünkbe ha bakports, dev vagy éppen test repo-ból akarunk valamit telepíteni. Ugyan akkor a kezdő szintnél bővebb tudást és tájékozottságot kíván.
Ha meg nem piszkálja a kezdő a default szoftver csatornát, akkor egy betonstabil felturbózott Debian-t tud használni.
Azzal mindenképp tisztában kell lenni, hogy nincs systemd és hiba elhárításkor ezt figyelembe kell venni.

(#36654) szucstom válasza ubyegon2 (#36652) üzenetére


szucstom
őstag

a winfos mellé most is fel van telepítve a zubuntu, de mire összeszenvedtem, hogy működjön a kettő egymás mellett megőszültem. A 2 SSD-ből az egyik egy m.2-es alaplapi, gép alaptartozéka, a másik pedig az előző vasból kiszedett samsung evo 860-as.

Cinnamon meg elég rég volt, szóval nem is igazán emlékszem rá, csak annyi maradt meg, hogy nem tetszett :D

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36655) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Maradjon ez a topik az Ubuntus kérdéseké, általános tárgyalásra van több Linux topik!

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#36656) ubyegon2 válasza philoxenia (#36655) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az egész thread az Ubunturól szól és a testvér disztrókkal való összehasonlításról. Mivel a Debian az Ubuntu alapja és az összes szóba kerülő disztró teljesen ugyanazon csomagkezelésen és alaprendszeren működik, így értelmezhetetlen az, hogy egyes részeit a threadnek vigyük máshová. Legalábbis szakmai szemmel ez így látszik. Gyakorlatilag az általános tárgyalása a témának, ha apt csomagkezelő rendszerről van szó, teljesen ugyanaz, a Windows10 1025 és 1149 verziója tárgyalása is csak egy topikban értelemszerű, ezért is javasoltuk a kezdő topikok összevonását Tg-ként néhányan pár éve. :R

(#36657) philoxenia válasza ubyegon2 (#36656) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Igazából azt nem tudom eldönteni, hogy kezdő-e, vagy haladó, csak azt tudom, hogy van rájuk topik. :)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#36658) ubyegon2 válasza philoxenia (#36657) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A maiban nincs igazad, de tegnap tényleg offoltunk párat samujózsi kollégával! Egyébként az Ubuntut használó kérdező kollégának lett javasolva a Debian topik, hogy majd ha azt felrakja, az azzal felmerülő kérdéseket már oda tegye fel. Mi itt a Linuxos topikban azért elég fegyelmezetten használjuk a topikokat, ha megnézed én is írtam ide is oda is rendesen, de ha nem rugdaltátok volna ki a Tg-t, még nagyobb rend lenne, nem is értem ezt a hirtelen figyelmet!

Ha csak nem a BB topikos bejegyzésem miatt vonzottam magamra a figyelmet. Sorry, de meg kellett kérdeznem minek oda 3 moderátor és így összesen 8 Topikgazda, ha napok óta többszáz oda nem illő off íródik a topikba. ;) Szóval Te lettél a kiküldött likvidátor! Ennek amúgy örülök, mert veled mindig jól elbeszélgettem. :R

Amúgy elég sok moderátor használ aktívan Linuxot, megkérheted, hogy pillantson rá, szét lehet-e választani a mai Ubuntus thread-et. De mindegy, a Debian/Ubuntura épülő disztrókkal kapcsolatos kérdés mind egyetlen topikba tartozna szakmailag. Ez a napnál is világosabb.

[ Szerkesztve ]

(#36659) Pörp


Pörp
senior tag

Sziasztok!
Van arra lehetőség, hogy Win10-es gépről távoli asztal kapcsolattal átvegyek ubuntu gép irányítását? Ha igen, az ubuntu gépen pontosan miket kell beállítani?

(#36660) ubyegon2 válasza szucstom (#36654) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a winfos mellé most is fel van telepítve a zubuntu, de mire összeszenvedtem, hogy működjön a kettő egymás mellett megőszültem.

Ha tanulni akarsz, akkor pont fentiek miatt muszáj lesz ezzel a dual boot helyzettel is tisztába kerülnöd! Gyerekjáték egyébként egy Ubuntut telepíteni bármely más rendszer mellé, de az is igaz, hogy UEFI esetén ez nem minden esetben van így, legacy/MBR módban vannak nekem is inkább tapasztalataim.

Maga a Cinnamon kezelőfelület a KDE mellett (mindkét DE van hivatalos ill közösségi támogatással Ubuntuhoz is!) a legfullosabb felület, a két leginkább konfigurálható, így ha régen nem tetszett, talán megnézhetnéd, mert amúgy olyan kinézetet adsz neki, amilyet szeretnél. Használhatóság szempontjából mindkettő kb 5* annyira konfigolható, mint a Gnome, bár a jelenlegi Ubuntus Gnome-ot is sokkal használhatóbbra lehet hozni, most nagyon le van butítva.

m.2-es alaplapi, gép alaptartozéka, a másik pedig az előző vasból kiszedett samsung evo 860-as.

:D Alaplapi.....ez jó! Az is ugyanolyan SSD, csak nincs házba rakva és más a csatolófelülete! ;]
Akár lehet tök ugyanolyan, mint a 860 EVO a NAND és vezérlője alapján, de a 860 EVO az tutira a legjobb.

(egyik kedvenc modera kollégánkat nem akarom kellemetlen helyzetbe hozni, emiatt kiemelem, hogy Ubuntu témában írok, szerintem ti is figyeljetek erre, majd csak lecseng ez a mostani vadászidény is)

(#36653) májkimiki

Ez egy nagyon pontos és helytálló megállapítás.

Köszi, hogy megerősítettél ebben! :R Nem akartam, hogy MX-es kollégák támadásnak vegyék a hsz-emet, de pont a systemd hiánya miatt nem célszerű ezzel kezdeni, ha valaki tanulni akar, ahogy mondod, a rengeteg plusz beépített kernelszintű opció is akkor használható ki, ha már tudja a user, mit csinál, ahogy említed is.

[ Szerkesztve ]

(#36661) samujózsi válasza Pörp (#36659) üzenetére


samujózsi
tag

Elméletileg igen.
Hogy windows 10 alól mennyire működneknezek a dolgok, mennyire biztonságos stb., azt nem tudom.
Talán ez segít: [link]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36662) Pörp válasza samujózsi (#36661) üzenetére


Pörp
senior tag

Átnézem, köszönöm!

(#36663) ubyegon2 válasza Pörp (#36659) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp minap a Linux Mint topikba került szóba a téma, nézd meg ezeket is a kolléga előbbi javaslata mellett, a Teamviewert egyszer használtam, totál egyszerű, a felülete tök ugyanaz mindkét rendszeren, így az Ubuntu alatti beállítással sem lesz gondod!

Innen szedd le, de lehet ugyanez a verzió benne van a tárolóban is. (Mint alatt benne volt és teljesen ugyanazokat a tárolókat is használja az is)

(#36664) szucstom válasza ubyegon2 (#36660) üzenetére


szucstom
őstag

Köszi a fejtágítást :D egyébként annyira ismerem az SSD-ket, hogy tudjam a kettő közt nagy különbség nincs, ahogy te is írtad :)

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#36665) Pörp válasza ubyegon2 (#36663) üzenetére


Pörp
senior tag

Köszönöm, és neked is samujózsi!

Most lenne egy másik kérdésem. Telepítettem egy motion és egy zoneminder nevű alkalmazást, ezek kamera szoftverek. Mindkettőből a bionic amd64 verziókat. Az ubuntu azt írja hogy sikeres telepítés, de sehol se találom az alkalmazásokat. A "show applications" menüben keresőbe írva se talál semmit. Az ubunti software - installed - menüben viszont ott vannak.

(#36666) lev258 válasza Pörp (#36665) üzenetére


lev258
veterán

Az utóbbit még nem néztem, de az előbbinek nincs grafikus felülete, vagyis Terminálból indítható és használható.
Pontosan mi lenne a feladat? Mert vannak különböző célszoftverek.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#36667) Pörp válasza lev258 (#36666) üzenetére


Pörp
senior tag

Egy itx gépet csináltam elsősorban torrent + media kiszolgálásra, de szerintem elbírna egy biztonsági kamera kezelést is. 4db ip kamera képét kellene rögzíteni. Linux-ra a zoneminder-t ajánlották.

(#36668) cappa72


cappa72
nagyúr

Szeretnék segítséget kérni egy hálózati nyomtató/scanner scanner részének beüzemelésében.
HP F2420. Ez alapesetben nem hálózati eszköz, de rákötöttem egy NAS-ra, (jelen esetben Zyxel NSA310), és így már hálózati nyomtató-scanner
A nyomtató része oké, az kafán megy.
De a scan az nem megy.

sane-val próbálkoztam; leírás1 , leírás2 alapján, de nem sikerült működésre bírni.

Addig eljutottam, hogy
cappapa@cappapa-desktop:~/Letöltések/gnomba-0.6.2$ smbtree -N
WORKGROUP
 \\NSA310           NSA310
  \\NSA310\HP_PRT_1        HP_PRT_1
  \\NSA310\HP_PRT_2        HP_PRT_2
És ott a HP_PRT_2 az a 2420-as nyom/scan eszköz.

cappapa@cappapa-desktop:~$ scanimage -L
No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate). Please read the documentation
which came with this software (README, FAQ, manpages).

$ hp-setup 192.168.1.149
error:  Device not found.   Please make sure your printer is properly connected and powered-on.
Pedig a \\NSA310 az a 192.168.1.149-es fix IP címen van (és a nyomtatás továbbra is műxik).
A hp-setup-ot gui-val futtattam.

A gnomba nem fordul le
./configure: 1: ./configure: /usr/bin/gtk-config: not found
Erre sem igazán találtam most hirtelen megoldást (nem is igazán kerestem, csak 2 találatra néztem rá)

xsane és simple scan programokkal is próbálkoztam: "nincs elérhető eszköz"

Sajna nem igazán értek a samba, cifs és hasonlókhoz, a nyomtatás miatt kezdtem el az egészet, de ha már lehet hab a tortán a hálózati szkennelés, akkor azt is használnám, tanulnék is belőle.

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#36669) Pörp


Pörp
senior tag

Sziasztok!

archive manager-el akartam kicsomagolni egy állományt, de az extract-ra nyomva kiszürkült az ablak, és nem történik semmi. Bezárni nem tudom, mozgatni lehet. Ubuntu firefox-ban ha proardver-re akarok feltölteni képet, a tallózásra nyomva ugyanez történik, tehát az egész firefox ablak elszürkül, és se bezárni nem lehet, se nem történik semmi...

(#36670) Azharel


Azharel
aktív tag

Sziasztok!

Nagyon kacsingatok kinux felé, elegem van a win10-ből. Egy probléma van, nem akar működni az nvidia 1060 vga-m secure boot mellett. Csak akkor ha x server open source drivert rakom fel, de nekem az kevés. Secure bootot egyenlőre nem tudom ki kapcsolni dual boot miatt. Van rá bármiféle mód, hogy secure boot mellett closedbsource driverrel menjen az ubuntu?

(#36671) samujózsi válasza Azharel (#36670) üzenetére


samujózsi
tag

Ha jól értelek, a secure boot miatt nem tölt be az nvidia kernelmodul.
Ragaszkodsz az ubuntuhoz?
Ki kellene próbálni, de én úgy emlékszem, a linuxmint kernele nem beengedi az aláíratlan kernelmodult is.

A másik opció, hogy te írod alá az nvidia modulját, de ebből csak annyi emlékem van, hogy kell egy MOK, amit betöltesz az UEFI felületén és azzal írod alá a modult. A pontos eljáráshoz kellene fél nap keresgélés.
Nem egyszerű menet. Emiatt dobtam anno a virtualboxot is :(

Esetleg itt nézz körül: [link] (Signing thr NVIDIA kernel module)

[ Szerkesztve ]

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36672) Azharel válasza samujózsi (#36671) üzenetére


Azharel
aktív tag

Mint xface alatt sem ment a vga rendesen. Nem ragaszkodom ubuntuhoz.

(#36673) samujózsi válasza Azharel (#36672) üzenetére


samujózsi
tag

Jó, azt nem tudhatom. Én a virtualboxszal szívtam secure boot mellett, akkor a mint kernele beengedte az aláíratlan modulokat is.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36674) ubyegon2 válasza Azharel (#36672) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Mint-nél valóban úgy van, ahogy a kolléga említi, de hiába rakod fel, mert a nyílt driver van alapból használatban, viszont fenn van tárolóban az nvidia 390, és 435-ös driver, azt viszont telepíteni kell. Ha nem jó, akkor le kell szedned a 440-est és külön felrakni.

Rakj fel egy Mint Cinnamon 19.3-at és a Rendszerbeállításokban az Illesztőprogram-kezelőből rakd fel, amit ott a rendszer felajánl.

(#36675) Azharel válasza ubyegon2 (#36674) üzenetére


Azharel
aktív tag

Mint cinnnamon alatt megy rendesen a zárt nvidia driver? Délután kipróbálom.

(#36676) ubyegon2 válasza Azharel (#36675) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Minden Mint verzió alatt megy ugyanúgy, de én a Cinnamont ismerem. ;) XFCE alatt is ugyanúgy megy, ha megkeresed a Rendszerbeállításokban a driver-kezelőt. Terminalból a sudo apt install nvidia-driver-435 parancs is felrakja, ez talán egyszerűbb is.

(#36677) I02S3F válasza Pörp (#36669) üzenetére


I02S3F
őstag

Terminálba beütni és a kimenetet figyelni, hátha dob valami hiba üzenetet:
file-roller -f  p95v298b6.linux64.tar.gz

Ha semmi, akkor én a logokban (gnome-logs) is nézelődnék. Azt pontosan nem tudom megmondani hol!

(#36678) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Ubuntu 19.10-et rsktsm a gepemre (X570 AORUS ELITE / 3700X / 64GB 3200 MHz RAM, GTX960 4GB...). Minden mukodik OOB, am talaltam egy erdekes bugot (remelem az!):

Tfh. kapok egy hosszabb ertesitest a kozepso, GNOME-os ertesites centerbe. Mivel ez hosszabb, ha el akarom olvasni, le kell nyitnom, azaz bele kell kattintanom. Ekkor ha az ertesites szovegdobozaban mozgatom az egerem, akkor a szovegdoboz szurkes hattere a mozgatas vonalat kovetve atfesti a dobozt, igy eltakarva a szoveget. A kovetkezo pillanatban eltunik ez a glitch, es minden olvashato.

Remelem ertheto valamennyire. :) Ugy gondolom, hogy ez inkabb szoftveres gond mint hardveres, mivel az alaplapom, CPU-m, RAM-om jonak tunik, es ezeknek a hibaja amugy sem okozna ilyen problemat (tudomasom szerint). Az SSD-im is jonak tunnek a HDSentinel es a smartctl szerint is. Tehat ha hardveres dolog lenne, akkor csak a VGA maradhatna, de az meg jol teljesit 3D alkalmazasok alatt, igy valoszinutlen.

A driver verziom 435.21.

GNOME kiterjesztesek kozul a GSConnect, OpenWeather, Pomodoro, Screenshot Tool illetve a Soft brightness-t hasznalom, de ha ezeket kikapcsolom, akkor is marad a glitch.

Azt is eszrevettem, hogy a Settings/Details/About-nal a Disk-nel Unknown-t ir, pedig ott a lemez meretet kellene. Lehet ez azert, mert LVM-et hasznalok?

Koszi a segitseget!

Udv. core2

[ Szerkesztve ]

(#36679) Cucuska2 válasza Neil Watts (#36678) üzenetére


Cucuska2
őstag

Én KDE világban élek, de ott az ilyen bugok sorsa az szokott lenni, hogy készít valaki bugreportot, reprodukálási módot, valaki besortolja, és ha valaki arra akad, aki tudja, hogy hol kell megjavítani, és megjavítja, akkor kiemelik mindik a következő "This week in KDE"-ben, hogy Kovács Pista megjavította a nemtudommit érintő bugot (#18421), és mindenki boldog.
Ubuntunál nem tudom, hogy hová kell az ilyeneket küldeni.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#36680) Dhampir válasza samujózsi (#36671) üzenetére


Dhampir
félisten

Mit használsz a Virtualbox helyett?

(#36681) RexpecT


RexpecT
addikt

Üdv!

64 bites Ubuntu 19.10-re szeretném felrakni a docker-t.
Ez a leírás amit követek:
[link]
Viszont amikor ezt a parancsot futtatom: apt-cache policy docker-ce akkor ezt az outputot kapom(apt updatet futtatok előtte természetesen):
docker-ce:
  Installed: (none)
  Candidate: (none)
Version table:   

Emiatt nem is tudom telepíteni:
 sudo apt-get install -y docker-ce
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package docker-ce is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
  docker-ce-cli:amd64
E: Package 'docker-ce' has no installation candidate

Viszont apt search docker-ce parancsra megkapom, hogy talál ilyen csomagot:
docker-ce/disco 5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco amd64
  Docker: the open-source application container engine

Valakinek van ötlete? :R

[ Szerkesztve ]

(#36682) maltegra válasza RexpecT (#36681) üzenetére


maltegra
kezdő

Askubuntu alapján:

sudo apt install apt-transport-https ca-certificates curl software-properties-common
curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo apt-key add -
sudo add-apt-repository "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu eoan test"
sudo apt update
sudo apt install docker-ce

Valószínűleg még nincs stable release, de test remélhetőleg igen.

(#36683) RexpecT válasza maltegra (#36682) üzenetére


RexpecT
addikt

Sajnos az eoan egyáltalán nem is létezik ha megnézed böngészőben:
https://download.docker.com/linux/ubuntu/dists/
Githubon is ugyanazt írják, mint ami a fenti tutorialban van.

[ Szerkesztve ]

(#36684) cigam válasza Cucuska2 (#36679) üzenetére


cigam
félisten

Itt is hasonló módon. Bejelented, és nem történik semmi egészen addig míg le nem zárják azzal, hogy a bejelentéskor használt verzió támogatása lejárt.
Olyan is létezik, hogy az egyértelmű hibát (a lemezválasztó legördülő menüben nem lehet választani) megmagyarázzák, hogy az úgy jó ahogy van. Bele sem gondolnak mi is az, de ha a Canonical ilyenre csinálta, akkor az helyes megoldás.

---

Másik topikban említették hogy "totál másként kell egy ideje az Ubuntu alapúakban is auto csatolást szerkeszteni". Nem fejtette ki bővebben, mondván, hogy ott offtopkik. Viszont érdekelne a dolog. Itt nem az fstab szerkesztése a megoldás?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#36685) maltegra válasza RexpecT (#36683) üzenetére


maltegra
kezdő

Upsz, tényleg, bocsi.
add-apt-repository-val próbáltad? (Akkor nem az eoan test, hanem disco stable-lel?)
Vagy a githubos kommentek közül a dpkg-t?
(Sajna most nem tudom tesztelni saját gépen.)

(#36686) RexpecT válasza maltegra (#36685) üzenetére


RexpecT
addikt

Igen próbáltam azzal is. Azt nem értem, hogyha az apt search megtalálja a csomagot, akkor miért nem tudom feltelepíteni?
Ha törlöm a sources.list.d/docker-ce.list file-t akkor a search sem találja meg a docker-ce csomagot.

[ Szerkesztve ]

(#36687) maltegra válasza RexpecT (#36686) üzenetére


maltegra
kezdő

Ha törlöd, az logikusnak tűnik, mert manuálisan raktad bele.

Ha kitörlöd, és utána próbálod a másik két megoldás valamelyikével, akkor hol bukik el a dolog?

[ Szerkesztve ]

(#36688) RexpecT válasza maltegra (#36687) üzenetére


RexpecT
addikt

Itt:
apt-cache policy docker-ce
docker-ce:
  Installed: (none)
  Candidate: (none)
  Version table:

Emiatt telepíteni se tudom:
sudo apt-get install -y docker-ce
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Package docker-ce is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
However the following packages replace it:
  docker-ce-cli:amd64
E: Package 'docker-ce' has no installation candidate

A próbálkozások között persze apt update parancsot kiadom.

(#36689) maltegra válasza RexpecT (#36688) üzenetére


maltegra
kezdő

Oké, csak nem volt egyértelmű, hogy mindig ez lesz az eredmény.

(#36690) ubyegon2 válasza RexpecT (#36688) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$ curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo apt-key add -
OK
ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$ sudo bash -c 'echo "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu disco stable" > /etc/apt/sources.list.d/docker-ce.list'
ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$ sudo apt update
Találat:1 http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu eoan InRelease
Letöltés:2 http://security.ubuntu.com/ubuntu eoan-security InRelease [97,5 kB]
Letöltés:3 http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu eoan-updates InRelease [97,5 kB]
Letöltés:4 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco InRelease [44,4 kB]
Letöltés:5 http://hu.archive.ubuntu.com/ubuntu eoan-backports InRelease [88,8 kB]
Letöltés:6 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages [3.563 B]
Letöltve 332 kB 1mp alatt (435 kB/s)
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Minden csomag naprakész.
ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$ apt-cache policy docker-ce
docker-ce:
Telepítve: (nincs)
Jelölt: 5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco
Verziótáblázat:
5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.2~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.1~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.0~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages

A linkelt leírás első 3 parancsa alapján simán települne. Az első parancs normálisan lefutott nálad, felraktad előtte a curl-t?

apt search docker-ce kimenete is arra utal nálad, hogy a gpg nem OK.

De ne hagyjuk félbe, a szimuláció alapján simán települne a csomag:

ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$ sudo apt-get install docker-ce -s
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
aufs-tools cgroupfs-mount containerd.io docker-ce-cli git git-man
liberror-perl pigz
Javasolt csomagok:
git-daemon-run | git-daemon-sysvinit git-doc git-el git-email git-gui gitk
gitweb git-cvs git-mediawiki git-svn
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
aufs-tools cgroupfs-mount containerd.io docker-ce docker-ce-cli git git-man
liberror-perl pigz
0 frissített, 9 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Inst pigz (2.4-1 Ubuntu:19.10/eoan [amd64])
Inst aufs-tools (1:4.9+20170918-2 Ubuntu:19.10/eoan [amd64])
Inst cgroupfs-mount (1.4 Ubuntu:19.10/eoan [all])
Inst containerd.io (1.2.10-3 Docker CE:disco [amd64])
Inst docker-ce-cli (5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco Docker CE:disco [amd64])
Inst docker-ce (5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco Docker CE:disco [amd64])
Inst liberror-perl (0.17028-1 Ubuntu:19.10/eoan [all])
Inst git-man (1:2.20.1-2ubuntu1.19.10.1 Ubuntu:19.10/eoan-updates, Ubuntu:19.10/eoan-security [all])
Inst git (1:2.20.1-2ubuntu1.19.10.1 Ubuntu:19.10/eoan-updates, Ubuntu:19.10/eoan-security [amd64])
Conf pigz (2.4-1 Ubuntu:19.10/eoan [amd64])
Conf aufs-tools (1:4.9+20170918-2 Ubuntu:19.10/eoan [amd64])
Conf cgroupfs-mount (1.4 Ubuntu:19.10/eoan [all])
Conf containerd.io (1.2.10-3 Docker CE:disco [amd64])
Conf docker-ce-cli (5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco Docker CE:disco [amd64])
Conf docker-ce (5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco Docker CE:disco [amd64])
Conf liberror-perl (0.17028-1 Ubuntu:19.10/eoan [all])
Conf git-man (1:2.20.1-2ubuntu1.19.10.1 Ubuntu:19.10/eoan-updates, Ubuntu:19.10/eoan-security [all])
Conf git (1:2.20.1-2ubuntu1.19.10.1 Ubuntu:19.10/eoan-updates, Ubuntu:19.10/eoan-security [amd64])
ubyegon@disco-HP-EliteBook-8570p:~$

Szóval az első parancsot nézd meg újra és ellenőrizd, hogy a curl telepítve van-e!

Ubuntu 19.10 Mate verzió van fenn, ne tévesszen meg a terminalban szereplő megnevezés! ;)

[ Szerkesztve ]

(#36691) RexpecT válasza ubyegon2 (#36690) üzenetére


RexpecT
addikt

Curl fel van telepítve, OK-ot ad vissza a gpg.key hozzáadásra, és a manual-t is kitudom íratni.
Ami feltűnt, hogy nekem ez jelenik meg:
sudo apt update
Hit:1 http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports eoan InRelease
Hit:2 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco InRelease
Hit:3 http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports eoan-updates InRelease
Hit:4 http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports eoan-backports InRelease
Hit:5 http://ports.ubuntu.com/ubuntu-ports eoan-security InRelease
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
All packages are up to date.

Nálad pedig ez:
https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
Ennek nem tudom hogy van a jelentősége.

[ Szerkesztve ]

(#36692) ubyegon2 válasza RexpecT (#36691) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

InRelease

Az összes reponál ezt írja ki nálad, naná hogy van jelentősége, abból nem fog neked települni semmi. Vagyis nem tudom, nálam is ez van, nem használok Ubuntu-t, hirtelen nem ugrik be, mi van, ha InRelease van a tárolók sora mögött, mert elméletileg még érvényben van a 19.10

Nálad ez a sor nincs, szóval akkor a repo nincs fenn mégsem! Így soha nem fog felmenni a csomag belóle!

Letöltés:6 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages [3.563 B]

Próbál meg még egyszer ezt a parancsot....

sudo bash -c 'echo "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu disco stable" > /etc/apt/sources.list.d/docker-ce.list'

A frissítést meg ne a sudo apt-get update, hanem a sudo apt update-tel hajtsd végre. Tudom, furán hangzik, de nálam volt már olyan is, amit egyik se oldott meg, csak a sudo aptitude
(mondjuk az valami összetett dependency gond volt Debianon)

A docker.io nem lenne jó amúgy? Annak van szerintem működő verziója 19.10.re, sőt talán már 20.04-re is!

[ Szerkesztve ]

(#36693) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#36692) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(sorry, most vettem észre, hogy a sudo apt update-et használtad)

(#36694) RexpecT válasza ubyegon2 (#36692) üzenetére


RexpecT
addikt

Szerintem ott van nálam is a második sorban(ha kitörlöm a docker-ce.list file-t akkor ez nem jelenik meg):
Hit:2 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco InRelease
Ma már próbáltam egy csomószor, mindig ugyanez volt az outcome.
Azért köszönöm mindkettőtöknek a helpet.

[ Szerkesztve ]

(#36695) RexpecT válasza ubyegon2 (#36692) üzenetére


RexpecT
addikt

Egyébként lehet tényleg a docker-io lesz a megoldás. :R

[ Szerkesztve ]

(#36696) ubyegon2 válasza RexpecT (#36694) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, sajnálom, hogy nem sikerült. Az is lehet, hogy nálam null perces install volt fenn és gondoltam, gyorsan megpróbálom, hátha.....volt már, hogy bejött. ;)

Nem teljesen ugyanaz a tied:

2 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco InRelease
6 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages [3.563 B]

[ Szerkesztve ]

(#36697) samujózsi válasza Dhampir (#36680) üzenetére


samujózsi
tag

Kvm + Virtual-manager GUI

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#36698) I02S3F válasza RexpecT (#36688) üzenetére


I02S3F
őstag

"However the following packages replace it:; docker-ce-cli:amd64" - Ez szerintem azt jelenti, hogy docker-ce-cli csomag van és telepíthető. Azt már próbáltad?

(#36699) ubyegon2 válasza I02S3F (#36698) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Verziótáblázat:
5:19.03.3~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.2~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.1~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages
5:19.03.0~3-0~ubuntu-disco 500
500 https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages

Ebből most már tiszta, hogy a kollégánál fenn lévő repo nem jó, mivel csak a fentiben vannak nem cli-s verziók.

A második a jó repo
https://download.docker.com/linux/ubuntu disco InRelease
https://download.docker.com/linux/ubuntu disco/stable amd64 Packages

A leírás alapján is annak kéne felmennie:
sudo bash -c 'echo "deb [arch=amd64] https://download.docker.com/linux/ubuntu disco stable" > /etc/apt/sources.list.d/docker-ce.list'

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.