Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10101) gerleimarci válasza Imy (#10100) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Mert a PETG mindenhez is tapad. Nehogy már a heat break legyen a kivétel :D

(#10102) janek69 válasza Imy (#10100) üzenetére


janek69
senior tag

Hát már gondoltam arra is,hogy egy rész nozzle-el ki kellett volna próbálnom,hátha azzal jó lett volna az all metal,de majd ha elkészül az új nyomtató,akkor abban alapból az lesz és megnézem. Egyelőre értetlenül állok s dolog előtt. Az a baj,hogy legalább félóra szerelés a jelenlegi nyomtatómon egy ilyen csere,így nem nagyon van kedvem tovább kísérletezni ezen.

(#10103) janek69 válasza janek69 (#10102) üzenetére


janek69
senior tag

Uhh most vettem észre mit írtam. Réz nozzle akart lenni,lehet a jobb hővezetése miatt könnyebben jönne belőle az anyag bár ebben annyira azért nem hiszek.

(#10104) Imy válasza gerleimarci (#10101) üzenetére


Imy
veterán

Igen, hát ez van, az all-metal nem igazán jó ezekre az anyagokra, vagyis azokra jók, amik 250 fok alatt extrudálhatóak.

(#10105) fape


fape
senior tag

Egész ígéretes a cancel plugin az octopi-hez. Process/objektum szinten meg lehet mondani, hogy mit skip-peljen nyomtatás közben. Pl mert elengedett az egyik modell alja de a többi még a helyén van. Így nem kell újra kezdeni az egészet. Videós magyarázat

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#10106) Tomjack válasza gerleimarci (#10096) üzenetére


Tomjack
tag

Szia, Köszönöm de ez már drágább nekem, mert újat akarok venni.

(#10107) Tankblock válasza Imy (#10104) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

Típust tudnál linkelni, mert én meg szeretnék végre egy all metal hotendet. A micro swisst néztem hogy 300 C ig mehet..... A fenti chain alapján elbizonytalanodtam...

Cél pont petg lenne, mdg abs

[ Szerkesztve ]

Release the Beast....

(#10108) printerpeti válasza janek69 (#10093) üzenetére


printerpeti
tag

Szia! A gond az lehet hogy a PLA megolvad a bennelévő szénszál meg nem. Ha gyorsan nyomtatsz még töredezik is és összeáll majd eldugul az extruder. Én kis sebességgel nyomtatnám az infill-t is illetve az első layert nagyobra állítanám. Én maradnék az all metal hotendnél mert a szénszál a rezet hamar tönkreteszi.

[ Szerkesztve ]

(#10109) gerleimarci válasza Tomjack (#10106) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Mintha $450-et emlegettél volna.
Anycubic 4MAX

(#10111) janek69 válasza printerpeti (#10108) üzenetére


janek69
senior tag

Nem csak a rezet,a rozsdamentes acél is kb. 1kg PETG-CF elnyomtatása után kuka.
Jelenleg nem kisérletezem,mert nem kell CF anyaggal nyomtatnom,ellenben ha készen lesz az új nyomtató,akkor a következő az all metal throat és a titán ötvözet nozzle lesz. Abban bízom,hogy a titán ötvözet többet bír majd ki.

(#10112) izisz válasza janek69 (#10111) üzenetére


izisz
senior tag

(#10113) Mr.Csizmás válasza izisz (#10112) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

:F :Y

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#10114) freemanone válasza izisz (#10112) üzenetére


freemanone
őstag

Egész olcsó.... :D
Ez tényleg ennyire jó...?

(#10115) konkav


konkav
csendes tag

Kösz gerleimarci.
Arra gondoltam, hogy előbb egy 300x300-assal kezdek, és ha már jól működik, akkor lecserélem a 2db 300x200-ra. Próbáltam keresni 300x300-as bed-et, de csak ilyen alumíniumosat találtam, PCB-t nem. Nincs is, vagy ne is keressek, mert az alu-s jobb? És ha alu-s, kell rá üveg, vagy lehet magára az alu-ra nyomtatni?
Egyébként van már nekem egy működő Mega+Ramps elektronikám, és egy extruderem fejjel. Kezdetnek ezt szeretném használni. Melyik a jobb, ha 12V-tal megyek egy ATX táppal, vagy rendelek 24V-os tápot?

(#10116) izisz válasza freemanone (#10114) üzenetére


izisz
senior tag

Nekem nincs vele tapasztalatom. De ha gyakran kellene CF-et nyomtatni, biztos befektetnék rá (majd a kliens apránként kifizeti, ha CF kell neki, akkor úgyis mélyen zsebbe kell nyúlnia)

(#10117) gerleimarci válasza konkav (#10115) üzenetére


gerleimarci
aktív tag

Jobb az alu, nekem is olyan van. Az üveg azért kell rá, hogy egyenes legyen. 24V jobb lenne, de a RAMPS-ból ki kell szedned a diódát és az Arduinonak külön adni tápot. De egy MKS GEN L is megvan 5k alatt és abba normális FET-ek vannak, nekem arról megy az asztal is.

(#10118) janek69 válasza izisz (#10112) üzenetére


janek69
senior tag

Ugyan nem találtam hirtelen az árát,de ez inkább drága köves nozzle tagolás írja le,hogy milyen is. :D

(#10119) izisz válasza janek69 (#10118) üzenetére


izisz
senior tag

10114 freemanone linkelt árat, csak pillants rá ;]

(#10120) janek69 válasza izisz (#10119) üzenetére


janek69
senior tag

Hú bakkaer,annyiért rengeteg titán ötvözet fúvókát veszek,de akár egy komplett anet a8-at is adnak már annyiért favázzal. :D

(#10121) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

hölgyekurak!

Lett saját szekció a hardveraprón, 3D nyomtatás témában :C

Köszönet Kalandor házigazda Úrnak :R

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#10122) blountex válasza Mr.Csizmás (#10121) üzenetére


blountex
senior tag

Szuper, csak a kategória lett elrontva.
Elvégre ha már nyomtatóról van szó akkor abba a kategóriába illett volna tenni.

(#10123) Saccco


Saccco
nagyúr

No, elmelegszenek a driverek és a motorok. Szépen nyomtat a gép, de elkezdi dobálni a lépéseket, amikor elmelegszik. :B

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10124) janek69 válasza Saccco (#10123) üzenetére


janek69
senior tag

Nem szorul a mechanikád? Vagy a tápon nem kerül valami nagyfrekis komponens az egyenáramra?

(#10125) Saccco válasza janek69 (#10124) üzenetére


Saccco
nagyúr

Nem vettem észre szorulást. A frekis kérdést nem tudom megválaszolni. :B
Így elsőre* csökkentem a gyorsulási értékeket. A travel-nél nem vettem le az is lehet a gond.

*Igazából második, mert korábban a vref-et emeltem. :DDD

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10126) janek69 válasza Saccco (#10125) üzenetére


janek69
senior tag

Mennyire melegszenek fel a motorok,mert ugyan a gyári leírás általában 80°C-ot ír maxnak,de azért 80 fok az már nagyon sütős. A drivereknél meg lehet,hogy a hővédelem leoldogat és azért veszít. Nekem amúgy sem nagyon tetszik az a normál kétoldalas ragaccsal tegyünk rá bordát,de egyelőre nálam is az van és nyomatom neki a levegőt,hogy hüljön.

(#10127) Saccco válasza janek69 (#10126) üzenetére


Saccco
nagyúr

Érintésre elég melegek, de azért nem 80 fokosak.
Vagy a melegedésre dobja el a lépést vagy sok volt a 3000mm/s non printing accel.
Levettem mindent 1000-re.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10128) janek69 válasza Saccco (#10127) üzenetére


janek69
senior tag

Attól tartok,hogy a nagy gyorsítástól még nem lenne szabad nagyon melegednie,hiszen az áram korlátozva van,max. lépést veszít. Vagy túlhajtottad az áramot is,mert akkor attól melegszik a nagy gyorsulástól meg veszít. :)

(#10129) imibogyo válasza Mr.Csizmás (#10121) üzenetére


imibogyo
veterán

Fel is avattam... :DDD

(#10130) Saccco válasza janek69 (#10128) üzenetére


Saccco
nagyúr

Nem toltam max-ig.
1,69V (1,2A RMS) lenne a max Vref és 1,509V-ra állítottam.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10131) janek69 válasza Saccco (#10130) üzenetére


janek69
senior tag

Nem ismerem a drivered így a vref nem tudom mennyi kell legyen. DRV8825-nél talán I=vref*2

[ Szerkesztve ]

(#10132) fape válasza janek69 (#10124) üzenetére


fape
senior tag

Csak van puffer kondi a tápban. De abból nem lehet baj, ha rak még egy pl 16-25V 470-1000uF low esr kondit rá.

(#10127) Saccco: Tmc videóban 100-t használnak gyorsulásra (ami valljuk be nem sok).
Venti van a boardon?

[ Szerkesztve ]

Nem ezeket a drónokat keresik!

(#10133) Saccco válasza janek69 (#10131) üzenetére


Saccco
nagyúr

TMC2100 - TMC FAQ
How to set the stepper motor current?
The best way to set the motor current is by measuring the voltage on the Vref pin (0…2.5V) and adjusting the voltage with the potentiometer. The maximum settable motor current is 1.77A RMS (0.11Ohm sense resistors), but the SilentStepSticks can only be used up to 1.2A RMS.

Irms = (Vref * 1.77A) / 2.5V = Vref * 0.71

Vref = (Irms * 2.5V) / 1.77A = Irms * 1.41 = Imax

Vref -> Voltage on Vref pin

Irms -> RMS (Root Mean Square) current per phase (Irms = Imax / 1.41)

Imax -> Maximum current per phase (Imax = Irms * 1.41)

(#10132) fape:
Levettem az accel-t (1000, 2000, 3000 volt) és a Jerk-et is 7-ig (9 volt).

#define DEFAULT_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z and E acceleration for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION 1000 // E acceleration for retracts
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION 1000 // X, Y, Z acceleration for travel (non printing) moves

#define DEFAULT_XJERK 7.0
#define DEFAULT_YJERK 7.0
#define DEFAULT_ZJERK 0.3
#define DEFAULT_EJERK 5.0

Nem akarom elkiabálni, de úgy néz ki, hogy lesz egy szép Benchy-m. :K
A motorok kissé melegek. :D
92mm-es Noctua hűti a driver-eket. Hasonlóan melegek, mint a motorok.
Azt hiszem leveszem 1,3V-ig a Vref-et.

[ Szerkesztve ]

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10134) Saccco válasza Saccco (#10133) üzenetére


Saccco
nagyúr

Lett egy értékelhető kishajóm, viszont a Tarantula ettől szebbet nyomtatott. :DDD

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10135) janek69 válasza Saccco (#10134) üzenetére


janek69
senior tag

Hát az én kukából összerakott nyomtatóm első darabjai és a mostaniak köszönő viszonyban sincsenek,persze sok munka volt vele azóta.Szerintem szép lassan felfedezed az apró gondokat és jobb kell legyen az csak van még mit finomhangolnod.

(#10136) gigaherz


gigaherz
tag

Sziasztok!

Tevo Tarantulához rendeltem 4 db, előre elkészített TMC2130-as SPI drivert aliról. Akárhogy próbálok életet lehelni beléjük, nem sikerül, végeredményként azt kapom, hogy a driverek nem regisztálnak, FF címeket kapnak.
Board: MKS GEN L 1.0
Amit csináltam:
- a kábelezésem ez alapján
- leszedtem a legfrissebb Marlin for Tarantula firmware-t (Jim Brown féle 2.0 Easyconfig)
- a config.h-ban beállítottam (BOARD_MKS_GEN_L lap, E0 steps, DRIVER_TYPES TMC2130)
- advanced config.h-ban pedig a SW_SPI-t:
#define TMC_USE_SW_SPI
#define TMC_SW_MOSI 50
#define TMC_SW_MISO 51
#define TMC_SW_SCK 52

- és engedélyeztem a TMC_Debug-ot

Ezen felül még próbálkoztam a driver alatti jumper rendezésén, de az sem segített. Valamit kihagyok?

[ Szerkesztve ]

Gránit bank ajánlókód: URWPK

(#10137) izisz válasza Saccco (#10134) üzenetére


izisz
senior tag

Ahogy olvasom amiket írtál, majdnem kimaxoltad az áramot és még a gyorsítás is az egekben :D ne csodáld, hogy lépést veszt (a hő miatt; a chip hővédelme lekapcsol pici időkre, hogy árammentes időszakokkal csökkentse a hőt, ekkor kapsz lépésvesztést).
Valahol watterott-on láttam azt hiszem, hogy az áram 60-70% legyen maxi beállítva, ezeket az önálló driver boardokat nem lehet közel sem kimaxolni, mert hiába fúj rá a venti, mégsem egy komoly pcb-n csücsül, ahol a réz is segítene a hőelvonásban (a rárakható pici "hűtőbordákat" meg hagyjuk is... / ok, tudom, több rétegű a pici board is, de akkor is csak egy pici board, nem egy nagy, többrétegű nyák része)

A gyorsítást meg valahol máshol olvastam, az a 3000-es érték szörnyen gyors :D (már mint tmc-nek). Nekem prusán, úgy hogy az asztalt mozgatja 800 volt eddig a max lépésvesztés nélkül (itt megálltam a teszteléssel). Ugyanez X-re a direkt drive miatt. Már Prusa papáék is jól visszább vették a gyorsulást a saját FW-jükben (mk2 korban láttam ott 3000 környékieket, most 1XXX körül van), pedig ott a tmc integrált, csak náluk meg gyárilag nincs venti az elektronikának.

spreadcycle másabb, az többet bír (gyorsítás), persze valamivel hangosabb is (azért nem veszélyes az sem)
a 2130-asok (spi) hibrid módban is tudnak futni, adott sebesség alatt stealhchop, fölötte spreadcycle-re kapcsol.

(#10136) gigaherz: És CS pin? Chip select nélkül honnan tudja a marlin, melyikhez akar beszélni? :)
Ha van LCD-d is, akkor a kötési rajz alján lévő megjegyzést ajánlom figyelmedbe, az X_CS és Y_CS pin mapping kapcsán (mondjuk LCD-től függetlenül is, ezt ellenőrízném a helyedben).

[ Szerkesztve ]

(#10138) gigaherz válasza izisz (#10137) üzenetére


gigaherz
tag

Az a beállított lap alap pin beállításaiból jön. Ezt külön pin fájl tartalmazza. Megnéztem, de nem nyúltam hozzá, csak leellenőriztem. A CS pinek a mellékelt kábelezési modell és a szoftver szerint is megegyeznek. Vagy rosszul gondolom, és ezt még valahol meg kellene adni a Marlin-nak? :F

Gránit bank ajánlókód: URWPK

(#10139) Saccco válasza izisz (#10137) üzenetére


Saccco
nagyúr

Valószínűleg előzőleg is azért dobta a lépéseket, mert sok volt a gyorsulás. Árammal sikerült kordában tartani.
Nem baj, mindig tanul valamit az ember. :)

Kivétel a Z annak kellett a kraft. Oda jobb lenne egy erősebb motor. Amit még nem választottam ki. Nem is tudom pontosan, hogy hogyan kell kiválasztanom.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#10140) izisz válasza gigaherz (#10138) üzenetére


izisz
senior tag

Bocs, közben szerkesztettem a fentit.
Az alap (else ág, 53):
//
// Steppers
//
#if ENABLED(X_AXIS_USE_E1)
#define X_STEP_PIN 36
#define X_DIR_PIN 34
#define X_ENABLE_PIN 30
#ifndef X_CS_PIN
#define X_CS_PIN 44
#endif
#else
#define X_STEP_PIN 54
#define X_DIR_PIN 55
#define X_ENABLE_PIN 38
#ifndef X_CS_PIN
#define X_CS_PIN 53
#endif
#endif

Rajz alapján meg az 59-re kötötted, nem? (Y-t is csekkold)

Sacco: olvasnivaló - mH vs V vs speed vs torque (vonatkoztassunk el a nema23 említéstől, nema17-re természetesen szintén érvényes)

[ Szerkesztve ]

(#10141) konkav


konkav
csendes tag

Egy gyors keresés itt a topikban nem hozott eredményt a UMMD nyomtatóra, amit a hétvégén találtam meg, amikor ötleteket kerestem különféle megoldásokra. Az egyik magyarázó oldalán pont a CoreXY mechanikáról volt szó, és ott láttam, amit egyébként én is "kitaláltam", hogy lineáris síneket használjak X tengelynek. A fenti nyomtatóban egy jó nagy sín (24mm széles) az X tengely, én eredetileg két, "háttal" egymáshoz csavarozott, de kisebb sínre (9-12mm széles) gondoltam. Szerintetek melyik a jobb megoldás? Egyébként ilyen síneket lehet rendelni Kínából, vagy ebay-ről (angol és spanyol eladókat találtam), vagy van itt is elfogadható áron (és ha igen, hol)?

(#10142) András_82


András_82
újonc

Sziasztok,

Használt már valaki XTC-3D felület kezelö anyagot?
Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Egy vékony falu üreges testet szeretnék lekezelni vele. ( Hogy nagyobb legyen a merevsége bevonnám egy réteg 50gr/m2-es üvegszövettel.)

(#10143) gigaherz válasza izisz (#10140) üzenetére


gigaherz
tag

Igen, a X_CS_PIN az 59-re van kötve, de a board-hoz tartozik egy fájl, amivel az 53 helyett ezt megváltoztatja automatikusan, hogy a lábkiosztás ne kavarjon bele az LCD-be. (Y_CS_PIN esetén is, ott 63-ra írja át)
pins_MKS_GEN_L.h

[ Szerkesztve ]

Gránit bank ajánlókód: URWPK

(#10144) izisz válasza gigaherz (#10143) üzenetére


izisz
senior tag

Igazad van, ezen átsiklottam.
Akkor már csak az jut eszembe, hogy az alis linken úgy látom, a boardoknak megvan lefelé és felfelé is a tüske.
A "lefelé" tüskék viszont kavarhatnak (főleg a 2. tüske, CFG1/SDI), az a láb pl. ramps boardon fixen van kötve egy ellenálláson keresztül (gen l lapon is ez van, Denil is rámutatott korábban, 100k GND-re). Azt a lábat vágd ki, ha bent van. SDI-in fix GND pont nem jó (ha meg raksz jumpert, akkor fix VCC, pont az adatközlést akadályozza a szitu)

[ Szerkesztve ]

(#10145) gigaherz válasza izisz (#10144) üzenetére


gigaherz
tag

Gondoltam rá, hogy az a baj, hogy lefelé is állnak lábak, csak nem találtam sehol információt róla, hogy probléma lenne. Este kipróbálom, köszi!

Gránit bank ajánlókód: URWPK

(#10146) izisz válasza gigaherz (#10145) üzenetére


izisz
senior tag

nincs mit, majd írd meg, hogy sikerült-e a beavatkozás :)

(#10147) janek69 válasza Saccco (#10139) üzenetére


janek69
senior tag

Én nem vergődnék sokat azzal,hogy hogyan válasszak a Z-nek motort,ha NEMA17-hez tervezted,akkor szerintem ez a legnagyobb elérhető motor,rárakod és megoldva a feladat.Esetleg kisebb menetemelkedésű trapézorsó.

(#10148) Thorus


Thorus
aktív tag

Gembird TPE filamenttel akarok hamarosan nyomtatni, van valami amire figyelni kell? A gépem egy Ender 3. Annyit ki tudtam deríteni, hogy a bowden megoldás nem a legjobb ilyen anyagok nyomtatására.

Az ember annyit ér, amennyit a többiek akarják, hogy érjen.

(#10149) bigrob válasza Thorus (#10148) üzenetére


bigrob
őstag

Ha nem sikerül nyomtasd még lassabban :D

Nincs életlen fúrószár csak gyenge előtolás!

(#10150) gigaherz válasza izisz (#10146) üzenetére


gigaherz
tag

Levágtam mind négy lefelé álló pint és még így se kap címet a driver. :(

Egyéb ötlet? Jumpereknek alatta van jelentősége?

Gránit bank ajánlókód: URWPK

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.