Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42701) nemethpityu


nemethpityu
csendes tag

Hali

Milyen HDD-t ajánlotok:
1TB legyen és játékok lesznek rajta

(#42702) ubyegon2 válasza nemethpityu (#42701) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva!
1 Tb- osat ajánlunk, azon sok játék elfér! :DD

(#42703) OTika válasza ubyegon2 (#42702) üzenetére


OTika
aktív tag

:R

(#42704) OTika válasza nemethpityu (#42701) üzenetére


OTika
aktív tag

Én ezt:WD10EFRX
De majd megmondják az okosabbak. :DDD

(#42705) ubyegon2 válasza OTika (#42704) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt ajánlod? Miért, tudod, hogy miről megy nála a rendszer? Bár úgy is lehet érteni, hogy tárolási céllal kéne, de általában, ha valaki itt segítséget kér, jobban körülírja, mire van szüksége! (saját jól felfogott érdeke)

Én ezt javaslom, mert valamiről futtatni is kell azokat a sok játékokat!
Nemrég ilyet vettem és nagyon jó! Könyörgök, ne írja most senki, hogy a Black az jaj de hangos, mert az újabbak nem hangosak!

Viszon ha Hali csak tárolni akar, akkor a Te javallatot a tuti! Ehhez a játékhoz viszont nem kell a Red:

(#42706) OTika Viccen kívül nem hangos az új 1 TB- os! Nem hallom egyáltalán, pedig nyitva van a ház!

[ Szerkesztve ]

(#42706) OTika válasza ubyegon2 (#42705) üzenetére


OTika
aktív tag

Ha rendszer is erről megy akkor jajaja.
Nem hangos a black? :))

(#42707) nemethpityu válasza ubyegon2 (#42705) üzenetére


nemethpityu
csendes tag

SSD-n fut a rendszer én a wd10ezex-re gondoltam de nem tudom hogy megbízható-e

(#42708) ubyegon2 válasza nemethpityu (#42707) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sorry, lejárt a szerk idő! Ne! Ne a Blue-t! Olvastam több helyen, hogy 500 Gb felett nem megbízható már annyira! Különben se kell 7200 rpm tároláshoz! A Red, amit Otika kolléga javasolt imént, az tényleg jó lesz!
Ha visszaolvasol, 10-ből 9 ember ezt ajánlaná arra a célra, amire neked kell! :R Ennyi hozzáértő nem tévedhet!
Bocs a Halli galli game-ért, jó poen volt! :DD
Itt még olcsóbb!

[ Szerkesztve ]

(#42709) #41133696 válasza #41133696 (#42576) üzenetére


#41133696
törölt tag

Ez a Defraggler is mutat hasznos infókat, azoknak akik nem használnak HDS-t pl. Viszont 1 alkalmat ír, tápmegvonásra, de az max a gyárban lehetett :D

5400 RPM megnevezi mennyi az annyi :)

(#42710) Agyzuzo válasza #41133696 (#42709) üzenetére


Agyzuzo
addikt

Ezt a fícsörjét én is szoktam használni. :)

Melyik jobb amúgy szerinted? Ez, vagy az iObit-féle?

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#42711) #41133696 válasza Agyzuzo (#42710) üzenetére


#41133696
törölt tag

Hát ez lesokkolt azzal, hogy több mint 1 napig akart 220 GB-ot töredezettségmentesíteni. Úgyhogy uninstall is lett belőle :D Amúgy én az Auslogics félét használtam Vistán, Windows 7-en illetve Windows 8.1 Update 1-en meg maradt a sajátja. Mármint utóbbin próbáltam most ezt, de mondom, kiakasztott :D

(#42712) Agyzuzo válasza #41133696 (#42711) üzenetére


Agyzuzo
addikt

A defraggler elég lassú, de lehet épp ezért alaposabb (talán). Az iObit-est hajtom most egyelőre a háttérben és nem csinálok "nagy" töredezettségmentesítést, csak nem tudom, ennek mennyire van értelme. :) Legutóbb úgy oldottam meg hogy 3 terát átnyomtam egyik HDD-ről a másikra, az jóval kevesebb volt, mint 1 nap. :D

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#42713) 3.Aragorn


3.Aragorn
addikt

Ma érkezik egy Western Digital Red 3TB (WD30EFRX). Mielőtt használatba venném, szeretném alávetni egy alapos tesztelésnek, teljes formázásnak, partícionálásnak, esetleg a parkolási érték kiolvasásának.
Mit javasoltok, milyen programo(ka)t használjak ezekhez a funkciókhoz? Mit milyen sorrendben végezzek el?

3 partíció lesz, és azt szeretném, ha az advanced formatos szektorok optimális helyre esnének és ezeket a partíciók sem rontanák el. Mire figyeljek?

Op rendszer Win7 Ultimate 64 bit (kb. egy éve telepített példány). Jelenlegi konfig az adatlapomon, de ez hamarosan korszerősül.

Nem minden vándorút céltalan...

(#42714) FollowTheORI válasza 3.Aragorn (#42713) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Gyári tesztprogramja, és egy normál lassú windows formázás elég szvsz. (Esetleg HD Sentinel Pro, ha van, felület teszt)

GPT particiók kellenek a 3TB használatához... amugy miért darabolod fel? Ezt sose értettem miért jó...

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42715) 3.Aragorn válasza FollowTheORI (#42714) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Hd sentinelből egyelőre csak trial van. Az tud olyat, ami nekem hasznos és érdemes végigcsinálni?

GPT partíciók? Ezt kifejtenéd kicsit bővebben?

Azért jó, mert könnyebb menedzselni az adatokat. Vírusosság, súlyos töredezettség, stb. esetén megtehetem azt, hogy ha van hely a másik partíciókon, átpakolom oda a fontos adatokat, az addig használton meg végigküldök egy teljes formázást.

Nem minden vándorút céltalan...

(#42716) FollowTheORI válasza 3.Aragorn (#42715) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Alapból MBR van a windowsban, ezért át kell tenni GPT típusúra még mielőtt particionálod, mert az MBR csak 2TB-ig látja/kezeli a lemezeket.

A felosztást részben értem, de szerintem felesleges macera, meg helypazarlás. De kinek mi ugye... én sose csináltam mégis jól megvagyok töredezettség oldalon is, pedig van jópár 2TB-os lemezem.

Persze rendszerlemezeknél más, de ezt gondolom nem annak veszed.

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42717) 3.Aragorn válasza FollowTheORI (#42716) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Köszi. Ez hasznos információ volt. :)

3 Tb már túl sok nekem, hogy egyben merjem hagyni. Egyelőre - amíg nem lesz ssd - a 640-es WD Black marad rendszernek (jelenleg 2 részre van partícionálva), ha meg lesz az ssd, akkor ezt szépen 1-be partícionálom és leformázom. A Reden található partíciók még így is jóval nagyobbak lesznek, mint az egész Black vinyóm.

A hdsentineles tesztelést azért szívesen elvégezném, csak nem tudom mit enged a trial és mi az amit egyáltalán érdemes megcsinálni. (Annó a black csak win telepítővel ketté lett osztva, meg lett formázva, oszt jóccakát, úgyhogy majd azon is le akarok futtatni ezt-azt, ha eljön az ideje.) Destruktív tesztek pl.

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42718) 3.Aragorn válasza 3.Aragorn (#42717) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Meg ugye ha valami probléma van, az jöjjön ki most, ne akkor, ha már tele lesz adattal.

Nem minden vándorút céltalan...

(#42719) Zola007 válasza FollowTheORI (#42716) üzenetére


Zola007
veterán

Partícionálás kb 90mb helypazarlás az NTFS rekord miatt, ez nem nagy érvágás egy 3 terás lemeznél :N
Többek között jól jöhet az említett esetekben is, másrészt ha nagyszámú fájllal van dolga az embernek. Egyik vinyómon van 1,5 millió kis fájl mintegy 110.000 könyvtárban. 3 részre van osztva téma főbb témák szerint, már könnyebb átlátni
Harmadrészt ha fizikailag elhalálozik az egyik lemez vagy fej, akkor nem zuhan be a partíciós tábla, akár otthon is orvosolható, nem kell szakemberhez vinni
Raidnél szintén ha az egyik tömbbe foglalt partíción összeomlik a raid-kötet, ami alaplapi vezérlőnél olykor előfordul, aakkor a másikat nem érinti

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42720) FollowTheORI válasza Zola007 (#42719) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Úgy értem hogy helypazarlás, hogy fenntartassz helyet arra hogy máshonnan oda másolj... ha meg nem akkor miről beszélünk ugye.

Ha van 3x 1TB-od ami mondjuk mindhárom 800GB-ot már foglalt, akkor macerás vagy lehetlen szétdobni... illetve ha fennartassz mindig egy üres helyet csak erre azis pazarlás.

Egyébként sem hiszem annyira töredezik ilyen használat alatt a lemez... még akkor se ha napi szinten másolgatsz filmeket meg fájlokat rajta. Így ez kötve hiszem egetrengető problémát okoz, pl annyira töredezett lesz hogy érezhető a lassulás.
Adatvesztés meg minden más szempontból meg tökmindegy hogy hogy van felosztva a lemez... akkor már jobb egybe és könyvtárazni...
A legrosszabb szitu amikor van két 10GB-os szabad helyed és kéne 20GB egyben egy filmnek pl... na akkor cumi van. Ezért nem osztom meg én személy szerint. És volt már ilyen eset nem egyszer. Mert én úgy használom az adattároló lemezeket hogy feltöltöm amíg csak lehet és utána kezdek egy újat/vagy veszek újat. :)

Persze ha torrentezel az más, de én arra inkább eleve egy külön kisebb fizikai lemezt tartanék/tartok fenn.

És +1 hogy lemezen belül másolni irtó lassú néha, és használhatatlanná teszi másra (amíg ugye te pakolgatsz a particióid között)... :)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42721) Agyzuzo válasza FollowTheORI (#42720) üzenetére


Agyzuzo
addikt

Én is így vagyok ezzel... Utoljára nem is tudom mikor particionáltam... :) Még amikor nem volt divat dedikált HDD-t adni a rendszernek, talán akkor és szétszedtem egy 30 gigás Caviar-t két részre. :D Én átszoktam rá, hogy minden célra dedikált vinyót tartok, már csak azért is jó, mert nem hal le a gép ha bármelyikhez hozzányúlok és más adatot is be kéne közben olvasni (hangvágásnál több gigás file mentése közben zene/film/program megnyitása, stb).

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#42722) Zola007 válasza FollowTheORI (#42720) üzenetére


Zola007
veterán

Ezt én nem helypazarlásnak hívom, hanem biztonsági tartaléknak.
Tudod, 2 féle ember van:
1, akinek volt adatvesztése és
2, akinek majd lesz

Én fenntartok egy külön 1 terás partíciót arra egy külső HDD-n, ha gebasz esetén gyorsan menteni kell rá.
Mert még manapság sem könnyű 1-2 órán belül leakasztani az ismerősöktől egy 1 terás vinyót.

Filmek miatt töredezik a legkevésbé, amiatt nem is érdemes defragolni, csak szoftverekkel teli vagy gyakran használt területet.
Rendszerpartíció kivételével én csak hébe-hóba eresztek egy defragot a többire

Adatvesztés szempontjából sem mindegy, nekem szállt már el partíciós tábla lemezen, az adatok ~70%-t sikerült visszahúzni ,a másik partícióról viszont 100%-ban átmásoltam. Ha egybe lett volna, akkor annak is ugrik ~ a 30%-a

Ha eljutsz odáig hogy 10 giga szabad helyed van akkor már korábban meg kellett volna venni azt a lemezt.
10 giga üresen maradó rész pedig egy 2 terás vinyónál 0,5%, ami pontosan 100 ft "pazarlás"

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42723) FollowTheORI válasza Zola007 (#42722) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Egészen spéci mód sikerül kiragadnod mondandóm lényegét.. főleg a vége felé. :DDD

Na de mindegy...

Ki az aki millió fáljból álló programokat futtat 3TB-os red lemezen?
Akkor ott megint csak nem ez lesz a baj... az vegyen gyors rendszerlemezt és particionálja... bár az meg ugye nem 3TB-os lesz valszeg. Bár akár lehet azis.

Mivel itt biztos vagyok hogy adattárolásról van szó ilyen méreteknél, ott mint te is írtad a töredezettség nem probléma... mivel ritkán felmásolsz, törölsz róla.
Ha meg a töredezés miatti külön törlés formázás macerát kivesszük miért is jobb két 1TB-os mint egy 2TB-egyen? Semmivel... mert ez innentől csak logikai struktúrálás ami akár egy mappával is elintézhető... de akkor sem jön elő az a probléma sose hogy két partición van annyi hely külön mint amennyi neked kéne épp egyben valamihez (csak hogy elrugaszkodjunk a számoktól). :)

Szvsz ez az adatvesztéses példa sem hiszem jó, mert az hogy hol sérül épp mi és az mennyire érinti a lemez mely területét teljesen független és bármilyen kombinációban felléphet... és szerintem esetedben sem automatikusan jelentett volna a másikon is -30%-ot. Ilyen összefüggés nincs itt. Sérül x adat a táblán ami mutat y adatra a lemez adattároló részé... az x az első 30% akkor az nem lesz elérhető... ha máshova esik akkor más... vagy elszállhat mindkét partició egy része akár.

Na de mindegy. Nem kell egyetértenünk végülis, mindegyik egy vélemény. Én nem látom hasznát, más meg lehet hogy igen. Ennyi. :)

Azt már csak félve jegyezem meg ha lenne 10TB-os lemez olcsón azt valaki 10 részre osztaná e régi beidegződésekből... de messzire vezetne. :D :R

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42724) Agyzuzo válasza Zola007 (#42722) üzenetére


Agyzuzo
addikt

"Adatvesztés szempontjából sem mindegy, nekem szállt már el partíciós tábla lemezen"

Egy adott HDD-n belül volt hogy elszállt 1 partíciód, míg a többi sértetlen maradt? Ez hogy lehet? Nekem ha elszállt, akkor szállt minden. :)

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#42725) FollowTheORI válasza Agyzuzo (#42724) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Elképzelhető olyan fizikai vagy logikai sérülés a lemezen ami úgy érinti az MBR-t, hogy egyik tábla sérül másik nem és a lemez mégis látható. De alapvetőn biztonsági szempontból ez szinte semmivel sem jobb... mármint hogy 1v2 vagy x darab tábla van... ha az MBR sérül nagyon gyakran megy az egész mint írtad is... és újra kell csinálni, de ettől még az adat 100% kinyerhető, ha az nem sérül.

Nekem is volt már olyan, hogy kiakadt egy USB dokkoló pl és az a particiós tábla amire épp írt elszállt, az utána/mellette lévő meg nem ugyanazon a lemezen, de egy jó célprogrammal vissza lehetett nyerni az egészet. Persze ez nem fizikai hiba volt.

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42726) Zola007 válasza FollowTheORI (#42723) üzenetére


Zola007
veterán

Én nem így látom, de mindegy, én sem látom értelmét további vitának
Fizikai lemezméretet lefedő partíciónak továbbra is látom értelmét, nem meggyőzni akartalak, láttam hogy úgyse menne
Azt pedig fejtsd ki kérlek, hogy miben fordítottam ki a mondandód
Nekem úgy tűnik, hogy részedről az adattároló lemez = médiatároló lemez.

#42724) Agyzuzo: az úgy történhetett, hogy egy vírus ette be magát helyi hálón, ami hazavágta az MBR-t és a partíciós táblából kivette a C-re vonatkozó adatokat, egyszerűen nem látszott és utólag sem lehetett visszaállítani sem parancssorból sem boot partíciós szoftverekkel sem, pedig ugye első partíció lévén a másodikból nem volt nehéz megmondani, hogy hol kezdődött és végződött
Ezért egyenként kellett fizikailag visszaszedni a fájlokat az ép területekről és ellenőrizni a vírusmentességet.
Minden fájlra rámászott, ami futtatható, dll, rendszerként megjelölt, rejtett, tömörített vagy .cab és hasonló adatbázis fájl volt

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42727) Agyzuzo válasza Zola007 (#42726) üzenetére


Agyzuzo
addikt

Az igen, szerencsére ilyet még nem nyeltem be. :)

"Fizikai lemezméretet lefedő partíciónak továbbra is látom értelmét"

Ilyet hogy lehet létrehozni? Úgy, hogy ne csak "nagyjából" fedje, hanem tényleg 1 lemez, 1 partíció legyen?

Listen up, maggots. You are not special. You are not a beautiful or unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else. ::: http://meatytears.hu :::

(#42728) FollowTheORI válasza Zola007 (#42726) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

1 particó kell... mármint én nem azt mondtam egy se kell, ha ezzel a fizikai dologgal arra gondolsz.
Ez a fizikai lemez, mint csak mappa az más téma, nem erre gondoltam.

Nem kiforgattad, csak arra utaltam hogy nem a lényeget emelted ki (ez a 10GB-os szőrszálhasogatás, stb).

A lényeg röviden. 3TB lemez 1 darab 3TB particióba, (nem látom értelmét x darabra particionálni).
Elég ha mappába válogatod tartalom/típus szerint bőven.
Akárhány felé particinálod, fizikai sérülések ellen nem véd jobban. Tehát megbízhatóságban sem vagy előrébb sokkal.
Tömören.

Persze mégegyszer mondom megértem, és vannak bizonyos esetek amikor belátom az értelmét, énis csináltam. Pl a windows leválasztása egy adat partició mellől egy nagyobb rendszerlemez esetén. Bár ennek is vannak korlátai amik nem tetszettek sose, pl amíg másoltam az adat particióra megfogta a rendszert is... főleg ha netán lemezen belül másoltam nagy dolgokat sokáig. :)
Amióta SSD van és az csak a rendszeré ez a nyűg sincs már.

Amin dolgozok és a rendszer van az gyors és egyben van... tárolásra meg ott van egybe a sokterabájtnyi második, x-edik lemez, szintén egyben. Ha válogatok akkor új mappa és kész. Ennyi. Semmi plusszom nem lenne abból, ha felezném ezeket a lemezeket, csak inkább baj vagy nyűg. (pl a két X hely nem elég, egyben kéne Y ugye)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42729) FollowTheORI


FollowTheORI
nagyúr

+ particiók közötti másolások lassúsága lemezen belül vs adott partición belüli áthelyezés. Ha már rendezgetsz meg másolgatsz közöttük. :N

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42730) Zola007 válasza Agyzuzo (#42727) üzenetére


Zola007
veterán

Annak nem az lenne a lényeges, hogy külön lemezre kerüljön.
Ez nem is lehetséges, elmondom miért.
Tegyük fel adott egy 3 tányéros 3 terrás vinyó, 1TB/tányér.
Legyenek A, B, C tányér és osszunk fel minden lemez kívülről befelé haladva mondjuk 5 zónára (1, 2, 3, 4, 5)

A HDD a külső ívről kezd írni, de erre az adatok nem úgy kerülnek fel, hogy elkezdi az A tányér 1. zónában, majd A-2, A-3, stb és ha betelik az A tányér, akkor kezdi a B tányért, hanem egy cikk-cakk mintázatot képez és nem egy adott tányérra esik egy partíció.
Ezért is nem teljesen egyenes pl egy HD Tune teszt lefutása

Illetve a lemezre író fejek is együtt mozognak, ezért mikor mondjuk az A tányér 1. zónájába ír, akkor egy időben nem tud a C tányér 4. zónájába is.

A cikk-cakk mintázat a fej által megtett út és így a mechanikai elhasználódás minimalizására született, a particionálás abban segít, hogy egy helyre tartozó adatok miatt- ami mondjuk fél év különbséggel került a partíció elejére és végére, ne kelljen az egész lemez átmérőjét bejárnia.

Tehát mondjuk 3 partíció esetén
elsőhöz a lemezek(ek) adattároló felületének külső 1/3 része
másodikhoz a második középső 1/3
harmadikhoz a belső 1/3
tartozik

Ennek köszönhetően az azonos partíción lévő adatok térben közelebb helyezkednek el töredezettség mentesítés nélkül is, mert nem kerülnek ki sohasem a zónájukból, csak ha partíciók közötti áthelyezés történik, másrészt mivel a szektorhibák csoportosan szeretnek létrejönni, ezért jó eséllyel a 3-ból csak 1 partíció adatát érintik

Mivel gyakran a mozgatómechanika kopása vagy a fejek külső behatásra történő sérülés miatt alakulnak ki szektorhibás, ezért ez szintén több tányért érint egy adott ponton, de mi ezt egy diagnosztikai szoftverben úgy látjuk, hogy egy csoportban vannak.
Tulajdonképpen így is van, de nem feltétlenül egy tányéron.
Egyszerű hasonlattal élve képzeljünk el egy 3 szintes irodaházat mindegyik szint egyforma, mindegyiken 5 irodával
Ha sérül valami, akkor nem egy szinten több iroda sérül, hanem az minden szinten az egymás alatti irodák.

A tányérméretet lefedő partíció jelen esetben úgy értendő, hogy körülbelül annyival "csökkenti" a HDD mechanikai terhelését mint amennyivel az növeli, hogy több lemezből áll.

Tehát ha mondjuk egy 3 lemezes HDD a 3x annyi alkatrész miatt 3x eséllyel hibásodik meg mint egy 1 lemezes, akkor a 3 partíció a mechanika kímélésével igyekszik ezt valamelyest kompenzálni.
Annak nincs jelentősége, hogy most 3 terás példánál maradva mindegyik 1000.000 mb-os vagy 2x 1000.070 és 1x 999860.

(#42729) NetTom: természetesen ilyen esetben jobb az 1 partíció, mert partíciók közötti másoláskor az adatok fizikailag is áthelyezésre kerülnek, 1 partíción belül csak logikailag, de fizikailag ugyanott maradnak. Ebből jön létre a töredezettség

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42731) #41133696 válasza Agyzuzo (#42712) üzenetére


#41133696
törölt tag

Ha ingyenes kell, akkor érdemes még az Auslogics Disk Defrag féle programot kipróbálni. Vagy szokott lenni promocióban O&O Defrag.

(#42716) NetTom : Hát nálam Windows 8.1-nél úgy indult a dolog, hogy HDD bepakol, gép elindít, lemezkezelés elindít, és egyből azzal kezdte, hogy GPT :)

(#42732) 3.Aragorn


3.Aragorn
addikt

Kicsit elkanyarodtunk a kérdéstől, és elment a téma a partícionálás szükségességéről szóló hitvita felé...
Véleményem az, hogy a rendszer számára mindenképpen külön lemez vagy partíció szükséges. Nyilván egy külön rendszerlemez jobb lenne, és erre lesz majd ott az ssd, amit 128-as esetén nem is szeretnék partícionálni.
Egy példa:Találkoztam már olyan vírussal, ami beette magát a rendszerbe, teljesen használhatatlanná téve azt. Format c: lett a dologból, viszont mivel volt külön partíció az egyéb adatoknak, így egy friss win feltétele után elkezdhettem az adatok egyenkénti megtisztítását a másik partíción. 99%-ban sikerült őket visszahozni.
Az adattároló lemez felosztása más kérdés, ott valóban nem egyértelmű a partíciók haszna. Viszont a partíciók közötti áthelyezés lassúsága valóban zavaró tud lenni.
Töredezettség: én úgy tudtam, ha korábban töredezett fájlokat helyezel át egyik partícióról a másikra, azzal megszünteted azok töredezett voltát, mivel fizikailag egy helyre kerülnek. Tévednék?

Mindenesetre fenti kérdéseimre még mindig nem kaptam választ:
Hd Sentinek Triallal milyen (destruktív) teszteket milyen sorrendben lehet illetve érdemes elvégezni használat előtt, ha meg szeretnék bizonyosodni a lemez kiváló állapotáról? Kell-e ezek után újra formázni?
Fejparkolás megállapítását mikor és hogyan érdemes elvégezni?

Nem minden vándorút céltalan...

(#42733) 3.Aragorn


3.Aragorn
addikt

Na jó, odáig eljutottam, hogy inicializáltam gpt partíciós táblával. Most ott van a kötet egyben, formázni kellene, opciók: új egyszerű kötet, új átnyúló kötet, új csíkozott kötet, új tükrözött kötet...
Gondolom nekem az egyszerű kell majd...

Nem minden vándorút céltalan...

(#42734) ubyegon2 válasza 3.Aragorn (#42733) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Úgy néz ki, a guruk kivitatkozták magukat és itt hagytak a *-ban.!

Neked egyszerű kötet kell. A HDS trial nem végez normal tesztet, csak gyors tesztet. Nézd meg az oldalukon, de szerintem így van. Újraformázni tesztek után nem kell. A parkolást láthatod majd a HDS trialban is, de ezzel még korai foglalkoznod, de ha sok időd van, beleáshatod magad a topic utolsó 4 hónapjába, kötetnyi parktéma van. Ebben nem tudok segíteni, mert Black- em van, de sokan mondták már, hogy a WD nem hülye, mégis parkolósra csinálta egyes HDD- it. Az okos vevő meg egyből majd jól elállítgatja. :D
Az adv format miatt se kell aggódnod,csak ha XP- d van! Win 7- től és Linuxon ez már nem probléma.

[ Szerkesztve ]

(#42735) 3.Aragorn válasza ubyegon2 (#42734) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Köszi a választ. Valóban úgy tűnik, hogy magunkra maradtunk. ;]

Parkolást látom, 2 óra alatt 4-nél járok, szerintem nem vészes. Majd használatban kiderül, mennyire drasztikus, vagy megnézem progival.

Figyelemmel kísértem az elmúlt 4 hónap eseményeit a fórumon és valóban ez a parkolós téma volt a legforróbb. Kicsit túl is van lihegve szerintem. Nekem is ott egy black, 5 év alatt 2410-et parkolt (nem 24/7-ben persze).

Viszont most elbizonytalanítottak a kollegák a partícionálással kapcsolatban. Egyben nem szívesen hagynám, 3 meg lehet sok lesz a sok áthelyezés miatt, lehet 2-be szedem...

A töredezettséggel kapcsolatos korábbi állításom igaz?
"...én úgy tudtam, ha korábban töredezett fájlokat helyezel át egyik partícióról a másikra, azzal megszünteted azok töredezett voltát, mivel fizikailag egy helyre kerülnek. Tévednék?"

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42736) ubyegon2 válasza 3.Aragorn (#42735) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az egy nagyszerű köztes megoldás! 2 partíció. :)
Én is úgy tudom, hogy ha egybefüggő területet talál a célterületen, akkor egybe is írja, nem lesz újra töredezett.

Láttam a 640 Black- et, nekem is van egy a gépben, de egy rossz táp kicsit adott a bucijának. Most viszont újra 100/100- as HDS- nek köszönhetően. :R A Seagate nem úszta meg ennyivel, ennyit a WD reklám helyéről.

[ Szerkesztve ]

(#42737) 3.Aragorn válasza ubyegon2 (#42736) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Ntfs fájlrendszer (más választás úgy sincs :DDD ), foglalási egység mérete? 4096? Az kell advanced formathoz, vagy lehet (érdemes) mást beállítani?

Tápon nem spórolunk. :K

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42738) Zola007 válasza 3.Aragorn (#42737) üzenetére


Zola007
veterán

Hagyd alapértelmezetten
NTFS teljes format
Utána Sentinel teljes teszt és felületteszt vagy teleíratod éjszaka (Secure Eraser - ingyenes - Low-> Random)
ha ezután is ok, akkor lehet kezdeni belakni

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42739) ubyegon2 válasza 3.Aragorn (#42737) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó lesz az, ne állíts be semmit. 4 kb-os a jó. Nem Win7 alatt vagyok most, de ott üzemeltem be nemrég én is a HDD- t és minden alap beállítással ment.

No, szerencsére megérkezett a segítség! Műkedvelőként én ki is szállok.

(#42738) Zola007 Felületteszt nem fog menni, trial HDS- e van. Van valami alternatív megoldásod?

[ Szerkesztve ]

(#42740) 3.Aragorn válasza Zola007 (#42738) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Köszi. (Mert hogy az alapértelmezett az a 4KB ugye?)

Nem minden vándorút céltalan...

(#42741) Zola007 válasza ubyegon2 (#42739) üzenetére


Zola007
veterán

Fog az menni ;)
(#42740) 3.Aragorn: igen

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42742) ubyegon2 válasza Zola007 (#42741) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Megy? Ezt nem gondoltam volna, bár régen használtam már trialt, pár éve valami külföldi oldalon lehetett kapni örök licenset. :)

Sorry, jóhiszemű volt a félretájékoztatás! ;]

(#42743) Zola007 válasza ubyegon2 (#42742) üzenetére


Zola007
veterán

Nem, de egyébként nem kell hozzá Sentinel
Vannak más programok is

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42744) 3.Aragorn válasza Zola007 (#42741) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Na, ez jó hír, hogy menni fog.

Az mondjuk érdekes, hogy nem írja hány %-nál tart, csak azt, hogy formázás... De, mostmár írja: 1 % :DDD

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42745) ubyegon2 válasza Zola007 (#42743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, de mióta Linuxot használok, nem jutnak eszembe a Win-es programok. :F Nem is hiányoznak igazából, ha csak nem az ABEV miatt fog kissé hiányozni a Win.

(#42744) 3.Aragorn Kár türelmetlennek lenni, messze még a 100%!

[ Szerkesztve ]

(#42746) 3.Aragorn válasza Zola007 (#42738) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Közben végiglapozgattam az elmúlt 4 hónapot, mert emlékeztem, hogy valaki írta már, mit érdemes csinálni új vinyó esetén: megtaláltam. ;) :R

Ezt a Secure Eraser programot egyébkénnt nem ismerem. Mit érdemes róla tudni?

ubyegon2: 5-nél járok, messze bizony. ;]

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42747) Zola007 válasza 3.Aragorn (#42746) üzenetére


Zola007
veterán

Ez egy adatmegsemmisítő szoftver, lehet vele egy adott fájl helyét vagy teljes partíció tartalmát felülírni különböző állami vagy szövetségi adatvédelmi irányelvek szerint.
Általában a HDD gyártóknak is van hasonlója, WD, Seagatenek biztosan

Arra jó, hogy 0, 1 vagy különböző pszeudorandom szekvenciákkal teleírja a HDD-t az utolsó kilobájtig és mivel ez egy elég erős "torture test", nagy eséllyel kideríti az esetleges gyenge szektorokat vagy mechanikai hibákat.
3 tera esetén eltarthat 1-2 napig is

HDD eladás esetén is jól jöhet, 3-7 ciklus és egy teljes Win7 formázás olyan szintű adattörlést jelent, ahonnan házi körülmények között adatot képtelenség visszahozni

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#42748) FollowTheORI válasza ubyegon2 (#42745) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

ABEV az a navos kitöltő? Mert nekem úgy rémlik Java alapú és van más OS-re is nem, ahol java környezet futhat? :)

[ Szerkesztve ]

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

(#42749) 3.Aragorn válasza Zola007 (#42747) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Az kemény. Akkor ez (amennyiben megcsinálom és nincs HDS-ben hasonló alternatíva) mindenképpen a hétvégére marad, mert holnap munka van és nem szeretem a gépet bekapcsolt állapotban itthon hagyni.

NetTom: Úgy tudom nem, bár nem ástam bele magam a témába...

[ Szerkesztve ]

Nem minden vándorút céltalan...

(#42750) FollowTheORI válasza 3.Aragorn (#42735) üzenetére


FollowTheORI
nagyúr

Nem garantálja semmi hogy egy helyre kerülnek átmásolással.
Alapvetően másoláskor is gyakran előfordul hogy a "lyukakat" kezdi el feltölteni a lemezkezelő szolgáltatás.
Ahol üres helyet talál bemásol egy részt... és ha ezek szétszórtak a lemezen akkor "töredezett" lehet.

Ez a másolás nem töredezik csak addig igaz amíg van egy lemez amire csak másolsz és másolsz, folyamatosan töltöd fel, de nincs rajta törlés vagy felülírás új adatokkal. Ha van bármi más adatmozgás az elkezdi "töredezni" az adatokat.

Steam/Origin/Uplay/PSN/Xbox: FollowTheORI / BF Discord server: https://discord.gg/9ezkK3m

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.