Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 15:58:25

LOGOUT.hu

Milyen belső merevlemezt vegyek? Összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13051) Yeti77


Yeti77
tag

Sziasztok.Milyen vinyót ajánlotok rendszervinyónak?500 vagy 640 gigásra gondoltam.Köszi a választ.

(#13052) gg72 válasza Yeti77 (#13051) üzenetére


gg72
veterán

(#13053) PNP


PNP
őstag

Új gépet vásárolok, ehhez kérek segítséget:
Érdemes az oprendszert külön vinyóra telepíteni? Ehhez tudtok valami gyors típust mondani (önmagában nem kell nagy kapacitás, ha csak nem a sebessége miatt)? Nyilván a megbízhatóság is szempont, de gondolom szart úgysem fogtok ajánlani :)
Cache mennyire lényeges?

(#13054) gg72 válasza PNP (#13053) üzenetére


gg72
veterán

Igen, érdemes külön HDD-re tenni!
Ajánlott rendszervinyók az 1. hsz-ben vannak, a leggyorsabb most a Seagate 7200.12-es sorozata. Nekem az 1.hsz-ben is említett 320 gigás Hitachi-n megy a rendszer, eddig tökéletes! :K
320GB Hitachi Deskstar 7K1000.B (HDT721032SLA360) - 24/7

[ Szerkesztve ]

(#13055) PNP válasza gg72 (#13054) üzenetére


PNP
őstag

És mit érdemes még a rendszervinyóra tenni? Vagy CSAK az oprendszert, és ha fent van, onnantól kezdve csak a másik hdd-t használni?

(#13056) PNP


PNP
őstag

Iponról szeretnék rendelni, ott viszont nem látom ennyire részletesen a paramétereket, hogy biztosan ugyanolyan sorozat legyen, mint amiket itt ajánlotok. Vagy nem létezik ezekból több változat márkánként és méretenként?

(#13057) gg72 válasza PNP (#13055) üzenetére


gg72
veterán

Én úgy csináltam, hogy a rendszervinyót két partícióra osztottam, az egyiken csak a rendszer megy, a másikon pedig a programok vannak.
Adatok, dokumentumok pedig egy másik HDD-n vannak.

(#13058) gg72 válasza PNP (#13056) üzenetére


gg72
veterán

Hát ha az Ipon-on nem tüntetik fel a pontos típust, akkor fel kell őket hívni, vagy írni nekik. 7200.12-es 500 GB-os Segate, ill. Hitachi 7K1000.B 320GB csak egyféle létezik.

(#13059) LGLuke válasza gg72 (#13058) üzenetére


LGLuke
őstag

Az 500-as Seagate-nek 2 féle verziója van: 7200.12 és a 410-es a halkabb, egyébként más különbséget nem említ a gyártó.

(#13060) gg72 válasza LGLuke (#13059) üzenetére


gg72
veterán

Én meg azt olvastam, hogy hivatalosan a 410AS nem is létezik, vagy ha igen, alapjában ugyanaz a két HDD, valakinek viszont meg a 418AS-et 410-esként ismeri fel a gépe... Egyébként ráguglizva a jelenségre sok találalot kapni, pl.:
[link]
[link]

(#13061) LGLuke válasza gg72 (#13060) üzenetére


LGLuke
őstag

Hogyne létezne!?: 7200.12, ott van nézd meg alul 2db van a listában 500-asból. a pdf-ben pedig csak az akusztikában ír különbséget a hang tekintetében, de ezt már leírtam itt korábban, keress rá.

(#13062) gg72 válasza LGLuke (#13061) üzenetére


gg72
veterán

Én csak a külföldi fórumokból idéztem, mivel nem igazán világos a dolog, egyesek még a Seagate Support-tól is egymásnak ellentmondó infókat kaptak a két vinyóról. Mindenesetre érdekes, hogy a 410AS-t csak két helyen kapni, míg a másikat kb. 15 boltban.

(#13063) werszomjas


werszomjas
őstag

Hello.

úgy döntöttem veszek egy
640GB Western Digita (WD6400AAKS) HDD-t.

remélem jó döntés :F

a kérdésem.

van egy WD2500AAKS -es vinyóm is, ami szintén megmarad.

Szerintetek melyik vinyóról érdemes majd a rendszeremet futtatni?

amit most veszek az ugye újabb, ez a régeggi, ez viszont kisebb.

Melyikkel lesz gyorsabb a rendszerem?

Valamint az oprendszer partíciónak mekkora méretet érdemes hagyni? olvastam olyasmit, hogy lassíthatja a gépet, ha nincs elég méret hagyva a rendszernek. :R

üdv

(#13064) Johnny Cage válasza werszomjas (#13063) üzenetére


Johnny Cage
addikt

"olvastam olyasmit, hogy lassíthatja a gépet, ha nincs elég méret hagyva a rendszernek"

Pont ellenkezőleg, minél kisebb partíciót kell átnéznie, annál gyorsabb. A windows megbízható működéséhez kell valamennyi szabad hely, de nem érdemes eltúlozni. A partíció mérete függjön attól, hogy milyen progikat telepítesz fel és hogy milyen összetevőit használod a windows-nak (XP-ről beszélünk egyáltalán?). Ideiglenes fájlokat és a lapozófájlt viszont érdemes másik partícióra tenni, ezzel is redukálhatod a rendszerpartíció méretét plusz a töredezettség miatt egészségesebb is.

[ Szerkesztve ]

(#13065) djyuri


djyuri
őstag

(#13066) BaLee


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Kíváncsi vagyok a véleményetekre ki hogyan bővítene a helyemben.

A mostani konfigomból megmaradna egy 320GB-os WD (WD3200KS) és egy 400GB-os WD (WD400AAKS) és ezek mellé szeretnék egy vinyót ami még nem eldöntött.
Érdemes lenne egy gyors vinyót venni rendszernek (ha igen akkor azt hogyan felosztani, milyen célra használni a maradék nem rendszer partícióit) vagy e közül a kettő közül legyen valamelyik a rendszervinyó (lényeg, hogy gyors legyen, nem tudom melyik típus mennyire gyors, mindkettő 7200rpm és SATA2 azt tudom) és vegyek rackbe egy nagy 1TB körüli halk csendes 5400as vinyót cuccok tárolására (filmek, játékok stb)?

Esetleg konkrét tipusjavaslatoknak is örülnék, bár az első hozzászólásban van pár tipp.
Várom a véleményeket. :)

(#13067) Weaver


Weaver
senior tag

melyik a legkissebb 32 mb cache-vel elátott vinyó ? létezik 500 GB-sben ilyen ?
és még azt is kérdezném mennyit számít sebességben a cache ?

(#13068) LGLuke válasza BaLee (#13066) üzenetére


LGLuke
őstag

A leggyorsabb és leghalkabb 7200RPM-es HDD most a Seagate 7200.12-es széria 1TB-os változata.

OS-től függ, hogy mekkora tárterületet adunk neki. XP esetében 20-30GB a telepített programok számától és méretétől függően. Vista kb 50GB, linux is általában 20-30GB.
Én nem szoktam a pagefile-nak külön partíciót adni, elég ha egyből fixre állítod a méretét win telepítés után. Linuxnál célszerű külön létrehozni a partíciót neki, de azt általában kéri is.

Csak az új 1TB-ost hagynám a gépbe, míg a többit inkább rackban időszakosan adattárolásra használnám.

Esetleg a 320-asra is lehet telepíteni OS-t, de csak akkor érdemes, ha 1 tányéros újabb 334GB-os tányérral szerelt változat. Partíció méretek, mint az előbb. OS-nek mindig külön, a többi meg általában egybe az adatoknak. Szerintem azt már nem érdemes tördelni, kivéve, ha munka megkívánja.
Ekkor tényleg green HDD-t érdemes venni adattárolásra. WD10EADS az ajánlott.

Üdv!

(#13069) LGLuke válasza Weaver (#13067) üzenetére


LGLuke
őstag

Cache méret 16MB fölött nem gyorsít számottevően, legalábbis a gyakorlatban ezt tapasztaljuk.
500-as HDD-ből a Seagate 7200.12-es szériáját javasoljuk mostanában, mert ez 1db 500GB-os tányérral van szerelve.

Üdv!

(#13070) Johnny Cage válasza LGLuke (#13068) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Pedig a lapozófájl nagyon szereti, ha olyan partícióra teszed, ahol kevés az adatmozgás (a rendszerpartíció ezt pont kizárja). Egyébként 10 giga XP-nek szerintem bőven elég, bár ez attól függ a leginkább, hogy a program files mappa mennyire lesz telepakolva.

(#13071) LGLuke válasza Johnny Cage (#13070) üzenetére


LGLuke
őstag

Fixre állítva a lapozófájlt még jobb, ha az OS-sel 1 partíción van. Ugyanis a HDD elején a leggyorsabb a lineáris olvasás/írás, ezt láthatod, ha megnézel egy HDTach, vagy HDTune tesztet.
Ha a kezdő méret és maximális méret is 1GB vagy 2GB vagy akármennyi, akkor nem nő a mérete, hanem fixen le van foglalva a merevlemezen az a terület, így nem töredezik!

Nekem már a 15GB is kevés (XP). Persze sok programom van.

(#13072) Johnny Cage válasza LGLuke (#13071) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Ezt egyenesen a Microsoft ajánlja a support oldalán, hogy lehetőleg ne a rendszerpartícióra tegyük a lapozófájlt.

MOD: megoldható, hogy fizikailag a rendszer elé kerüljön a lapozófájl. Például így: [link]

[ Szerkesztve ]

(#13073) BaLee válasza LGLuke (#13068) üzenetére


BaLee
addikt
LOGOUT blog

Hmm.
De ha én felosztom az 1TB-os vinyót partíciókra és mondjuk a rendszer fájlait is egy vinyóról tölti meg mondjuk egy játék fájljait és esetleg egy másolás is lassabb akkor ha 1 vinyón lévő partíciók között zajlik nem?
Én eddig legalábbis úgy tudtam, hogy gyorsabb lesz a rendszer ha pl. a rendszer és a futtatott játék nem csak külön partíción hanem külön vinyón is van. Vagy ez nem így van?

(#13074) LGLuke válasza Johnny Cage (#13072) üzenetére


LGLuke
őstag

Átlag usernek nem kell page fájl sem, főleg, ha nem használ komoly progikat. Ha 10GB-ot hoz létre valaki XP-nek, akkor annak nem nagyon lehetnek olyan komoly munkái, amiknek szüksegük lehet a GB-okra memória terén. XP esetében ha 2GB a rendszermemória, akkor már legtöbbször page file sem kell. 4GB-nál meg egyenesen fölösleges.
Akkor van csak szükség erre, ha a legmodernebb játékokkal játszik valaki, vagy komoly nagy memóriaigényes programokkal dolgozik (photoshop, meg adatbázisok...).

A fix partíció átka, hogy míg XP-nek elég mondjuk 2GB, Vista esetében már legalább 4 kell. Szóval OS függő a dolog, és tólag nem tudod módosítani az OS-ek törlése nélkül, illetőleg csak spéci progikkal, és az is igen problémás, meg galibákat okozhat. Ha 2 OS van, akkor 2 partíciót hozol létre page file-nak? Szerintem átlag felhasználónak teljesen fölösleges, a pro-k meg fixelik a méretet.

De persze, ha valaki nagyon akarja megteheti, csa később törölni kell a partíciókat, ha azt bővíteni akarod lapozófájl partícióját. A futó rendszeren lévő átpartícionálást én személy szerint senkinek nem ajánlom.

(#13075) LGLuke válasza BaLee (#13073) üzenetére


LGLuke
őstag

Akkor lassul, ha egyszerre sok feladat fut, amik HDD igényesek. Szóval, ha tömörítessz, közben játszol és valamit telepítessz, akkor tényleg gáz az azonos HDD. De könyörgöm van olyan hülye, aki Crysis közben akar 4GB-nyi cuccot összetömöríteni?
Nyílván nem egyszerre fox dolgozni, meg játszani.

1db HDD kevesebbet fogyaszt, kevésbé fűti a gépet, halkabb. Ha annyira kell a sebesség vegyél 2db SLC-s SSD-t kösd RAID0-ba, aztán lesz sebesség. Otthonra nincs értelme. Nem home use-ra van kitalálva.

(#13076) Johnny Cage válasza LGLuke (#13074) üzenetére


Johnny Cage
addikt

"Ha 10GB-ot hoz létre valaki XP-nek, akkor annak nem nagyon lehetnek olyan komoly munkái, amiknek szüksegük lehet a GB-okra memória terén"

Ebben semmi logika nincs, mi az összefüggés a rendszerpartíció mérete és a memóriaéhes játékok között?

(#13077) LGLuke válasza Johnny Cage (#13076) üzenetére


LGLuke
őstag

A rendszerpartícióra telepíti az ember általában a programjait. Játékokat esetleg másik partícióra. Ma már a legtöbb komoly program GB-okra rúg. Csak a vacak Nero 1GB. Rakj fel egy Netbeanst, Eclipse-t, Visual Studio-t, vagy Photoshopot. Tegyél fel Java JDK-t, meg .net-et aztán megnézem a 10GB-tból mennyi helyed marad. Office-ról még nem is beszéltünk. Azért ezeknek meg nem szoktunk külön partíciót létrehozni.

(#13078) Johnny Cage válasza LGLuke (#13077) üzenetére


Johnny Cage
addikt

A játékokat mindig külön partícióra teszem, mert azok csak ideig óráig lesznek a vinyómon (casual gamer vagyok). A többiről: Photoshop helyett ott van nekem a jóval kisebb igényű Paint Shop Pro. Office helyett ott az OpenOffice. Nero helyett ott a CDburnerXP (különbenis mi a francnak feltenni az egész Nero csomagot, amiben van annyi felesleges baromság, amit életedben nem használsz?). .net meg jól elvan a maga 200 megájával (SDK nekem nem kell).

Egyébként meg pont te jöttél az átlagjúzerekkel: ők mióta használnak egyszerre 2 oprendszert? Melyik átlagfelhasználónak kell Java JDK vagy Netbeans? Hát Visual Studio? Aki javázik vagy programozik, az úgyis számol ezekkel, Photoshop helyett meg az átlagfelhasználók zömének valamelyik régebbi Paint Shop Pro is megteszi.

Ui.: második mondat

(#13079) LGLuke válasza Johnny Cage (#13078) üzenetére


LGLuke
őstag

Pont azért jöttem, mert átlag usernek ezek tényleg nem kellenek, mint ahogyan 100db partíció sem. Minél egyszerűbben és hatékonyan kell megoldani.

(#13080) Johnny Cage válasza LGLuke (#13079) üzenetére


Johnny Cage
addikt

A hatékonysághoz hozzátartozik az is, hogy elterjedt mamutprogramok helyett kisebb étvágyú, ésszerűbb alternatívákat használsz. De szerintem ne folytassuk ezt a vitát. :)

(#13081) mallee válasza Johnny Cage (#13080) üzenetére


mallee
tag

A hatékonysághoz az is hozzátartozik, hogy leginkább olyan programokat használsz, amelyek szolgáltatásai neked a legmegfelelőbbek. Ha ez a program mamutprogram, akkor az..

Egyébként én sem értek egyet a 10gb hellyel, elég csak a Windows Update-re gondolni. Átlag júzer inkább töltögesse, mint hanyagolja, és átlag júzer ne töröljön a Windows mappából semmit. És az egyéb temp + rendszervisszaállításhoz tartozó mappákról nem beszéltünk. Ja meg az email kliensek is a rendszer partíciót használják többnyire..

Bár jó lenne tisztázni kicsoda az átlag júzer.

[ Szerkesztve ]

(#13082) LGLuke válasza Johnny Cage (#13080) üzenetére


LGLuke
őstag

Szinte csak kis méretű ingyenes freeware progikat használok: viszont nagyon sokan nagy programokat tesznek fel, mert egyszerűbb, és sok mindent lekezelnek. Nem használok Nero-t én sem. Csak példának hoztam, ImgBurn-t használok és Exact Audio Copy-t.
Adobe Reader helyett is Foxit van fent. Sorolhatnám őket, tényleg nem érdemes ezen vitázni. Csak az szokott bosszantani, mikor nüansznyi sebesség különbségekért harcolnak egyesek, de közben 10k-ért akar HDD-t venni.
Megérteném, ha 1 millás gépből munkára maximumot kell kihozni, de otthoni használatnál ilyenekre felesleges adni. Sokkal többet számít a page file külön partícióra helyezésétől, ha pl a nem használt szolgáltatásokat leállítja. Vagy az indításból kiszedi a programok auto update-jét. Ekkor gyorsabban indul a rendszer és nem kezdi az összes progi a netet vizslatni frissítés után...
Szóval vannak ügyes kis trükkök, amik segíthetnek, de otthonra elég 2 partíció. OS, szoftverek, és a másik játékok, zenék, filmek, fényképek...statikus adatoknak.

(#13083) SzMhun


SzMhun
tag

Sziasztok!

Szeretném lecserélni a Samu 501LJ-met egy 640-esre, mondjuk WD 6400AAKS vagy 6401AALS. Érdekelnének a tapasztalatok hang szempontjából. A Samu idle hangja teljesen jó a seek viszont elég idegesítő számomra, ehhez képest milyenek a WD-k?
Előre is köszönöm a segítséget!

(#13084) zsoleer


zsoleer
senior tag

sziasztok

vennék egy uj wincsit szerintem ez lesz: 640GB Western Digital Caviar Black (WD6401AALS) csak az a baj hogy sata2-es és a lapom csak a sata 1-est támogatja ez gond lehet?

(#13085) mallee válasza zsoleer (#13084) üzenetére


mallee
tag

nem gond

(#13086) Johnny Cage válasza mallee (#13081) üzenetére


Johnny Cage
addikt

Windows Update, mi van vele? SP3-at használok, az összes update fent van, windows mappából nem törölgettem semmit, mégse foglal 2 gigánál többet a windows mappám. Rendszervisszaállítás köztudottan hely- és erőforrászabáló szolgáltatás, azt csak a nagyon novice júzerek hagyják bekapcsolva. Email klienssel megintcsak mi van? Ha valami normális klienst használsz (pl. thunderbird), azt megkérheted, hogy automatikusan tömörítse a tárolt leveleidet. Hacsak nem kapsz több száz megás mellékleteket napi szinten, akkor annak néhány mega elég.

(#13087) Johnny Cage válasza LGLuke (#13082) üzenetére


Johnny Cage
addikt

"ha pl a nem használt szolgáltatásokat leállítja. Vagy az indításból kiszedi a programok auto update-jét. Ekkor gyorsabban indul a rendszer és nem kezdi az összes progi a netet vizslatni frissítés után..."

Ebben maximálisan egyetértünk.

(#13088) zsoleer válasza mallee (#13085) üzenetére


zsoleer
senior tag

és ezt hogy tudom megoldani? jumper?

(#13089) mallee válasza zsoleer (#13088) üzenetére


mallee
tag

Régebben egy Samsung vinyómon jumper volt, de lehet automatikusan is felismerik már.. Per pill nem tudom pontosan :)

(#13090) zsoleer válasza mallee (#13089) üzenetére


zsoleer
senior tag

thx majd kiderül

(#13091) LGLuke válasza zsoleer (#13090) üzenetére


LGLuke
őstag

WD ha jól emléxem auto felismeri. Hitachinál szoftveresen kell állítani. Ott mondjuk gázos, mert kell hozzá egy SATA2-es lap, amin visszaállítod SATA1-re.

(#13092) Stirbi válasza zsoleer (#13090) üzenetére


Stirbi
addikt

szia

nekem volt egy WD sata2 es hdd m amit betettünk hawer gépébe,neki sata 1et kezelt csak a lapja, megfogtuk és benyomtunk egy jumpert a megfelelö helyre és jo is lett ;)

(#13093) Johnny Cage


Johnny Cage
addikt

Ha már itt tartunk, mindennapi használatra (filmezés, játék, web) a gyakorlatban kinek melyik beállítás vált be jobban?

(#13094) djyuri válasza Johnny Cage (#13093) üzenetére


djyuri
őstag

Szia

nekem webezéshez és sok-sok apró,de windows protokoll-t használó bigyókhoz a rendszergyorsításhoz értelemszerűen.
De mivel bekattanok néha és adok a digitalizálásnak és a játéknak is,így nekem a programokhoz van rakva. Ha nincs sok böngésző nyitva,akkor többnyire el is felejtem,hogy a programokén hagytam.

(#13095) csiga8


csiga8
senior tag

Nos, ha valakit érdekel milyen is a Seagate 7200.12...

A Hitához ( 7.k. 1000.B ) képest tényleg csendesebb, gyorsabb, hűvösebb. Sentinel szerint 4-5 Celsius fokkal kevesebb a Seagate ( 27-28 C ) mint a Hita ( 32-33 C ) 680 gigányi adat másolásának végefelé.

Kézzel alig érezhető a hőmérséklet különbség, de érezhető. Hozzá kell tennem, hogy a toronyban 3 db 92 mm 5V-on tolja a friss levegőt a vinyókra.

Nincs az a kerregő hangja, mint a Hitának, valamint a házat sem rázza annyira. Az hogy gyorsabb, igazából csak teszttel érzékelem, azért a Hita is gyors....

Ezek az első benyomások, a többit meglátjuk évek múlva....

[ Szerkesztve ]

(#13096) csiga8


csiga8
senior tag

Ő az a Hita, akihez viszonyítom a Seagate 7200.12-t

(#13097) Mauzes


Mauzes
őstag

Üdv!

Eléggé elvesztem itt a "mekkora méretű legyen a partíció" vitában, szóval szeretném letisztázni ezt a kérdést.

Az oké, hogy a tárhelyem egy tök külön partíció lesz. De az pl. mire jó, ha a programok külön partícióban vannak, mint az oprendszer? Vagy ez csak a játékokra vonatkozik? És akkor egy reinstallnál azt a külön partíciót és újra szoktátok formázni (mert hogy úgysem futnak majd el a régi progik az új rendszeren, nem?) ?

Azért érdekelne ez, mert kevés már a helyem, ezért mindenképp új vinyót kell vennem. Már csak az a kérdés, hogy az újat is belerakom-e, és akkor mindenképp 3 partícióm lesz (1 a rendszernek, 1 a vinyó maradék része, 1 meg a full másik lemez), vagy csak az újat használom majd fixen, hő meg zaj szempontjából mégiscsak ez lenne a faszás...

(#13098) LGLuke válasza Mauzes (#13097) üzenetére


LGLuke
őstag

Én a programokat az operációsrendszer mellé teszem. A játékokat külön partícióra inkább az adatokhoz, mert ugye míg az Office, vagy lejátszó programok állandóan helyetfoglalnak, addig a játékok igen sűrűn váltakozhatnak. Ráadásul hatalmas a méret növekedésük, ezért érdemes külön partícióra tenni őket. Nem régen 1-2GB méretűek voltak, ma meg 4-10GB sem ritka 1-1 komolyabb játék esetében.

1. partíció: system+softwares
2. partíció: games+datas

Szerintem otthonra ez a legoptimálisabb. Persze itt megint előjön az a vita, hogy külön partíció a lapozófájlnak. Ebbe nem akarok belemenni, aki akarja megcsinálja, szerintem ez inkább egy komoly linux/unix/win2003-2008 szervernél lehet fontos kérdés, nem pedig egy otthoni gép esetében átlagos használatnál.

(#13099) Johnny Cage válasza LGLuke (#13098) üzenetére


Johnny Cage
addikt

De erről például mondhatsz véleményt.. :U

(#13100) MZsoltee válasza LGLuke (#13098) üzenetére


MZsoltee
veterán

Ez a halálba partícionálás nem sokat segít külön lemez kell és az gyorsít ténylegesen. Tedd egy winyóra a rendszert egy másikra a játékokat és egy harmadikra ami gyors is a lapozófájlt meg az adatokat.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen belső merevlemezt vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.