Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38251) savior


savior
őstag

A képfrissítés frekvenciáját hol tudom állítani, mert csak parancssorból sikerült?

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38252) lev258 válasza savior (#38251) üzenetére


lev258
veterán

Ha a videókártyád driveréhez van külön beállítóközpont, ott nézz körül. Egyébként igen, Terminálból lehet. Laptopon a 60 Hz az általános.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38253) savior válasza lev258 (#38252) üzenetére


savior
őstag

Töltöttem le hozzá control centert, de hibát írt ki (nem található illesztőprogram).
A parancssort beírtam az indítópultba, így nem kell mindíg kiadni.

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38254) lev258 válasza savior (#38253) üzenetére


lev258
veterán

Ha a Catalyst-ra gondolsz, ahhoz a zárt driver is kell, különben nem csinál semmit. Van egy külön menüpont, Illesztőprogram-kezelő, ott telepítheted az AMD zárt drivert és Catalyst-ot, ha szükséged van rá. De ha most sincs bajod a rendszer működésével, maradhatsz a nyílt drivernél.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38255) savior válasza lev258 (#38254) üzenetére


savior
őstag

Átállítottam ati-ra a drivert. Feltelepült a catalyst control center is. Mostmár csak az a gond, hogy a beállított 75 Hz minden újraindításkor visszaáll 60 Hz-re. Mi lehet a gondja?

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38256) CPT.Pirk válasza savior (#38255) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most a radeon drivert használod, vagy a Catalystet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#38257) Lacpac válasza CPT.Pirk (#38248) üzenetére


Lacpac
őstag

Ok, ez már majdnem jó.
Nem indul még, de ha nyitok egy terminált, akkor rögtön kéri a jelszót a root joghoz.
Beírom és már indul is a frissítés.

Így:

[sudo] password for xxxx:
Starting dynamic address update: noip2.
xxxx@xxxx-server:~$

Gondolom valamivel ki kellene egészíteni a wajig start noip2 sort hogy root joggal akarja indítani.

(#38258) savior válasza CPT.Pirk (#38256) üzenetére


savior
őstag

Illesztőprogram kezelőben ez van kiválasztva: fglrx.

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38259) _Dumber_ válasza Lacpac (#38257) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nem kell hozzá 775 elég a 755. Persze root tulajjal.
Elméletileg az init.d mappába lévőt kötelező elindítania....

Ha a /etc/rc.local ba írod be akkor jelszó nélkül le kell futnia

Ja... És a végére tegyél egy space + & karaktert. Ha ez elmarad, és valami gubanc van, akkor leáll a boot

[ Szerkesztve ]

(#38260) spammer válasza Lacpac (#38257) üzenetére


spammer
veterán

"Ok, ez már majdnem jó.
Nem indul még, de ha nyitok egy terminált"

Mert nem a .bashrc-be kell rakni. Ha a rendszerrel együtt akarsz indítani valamit, akkor a /etc/rc.local-ba kell rakni az exit 0 fölé. Ha grafikus felületre bejelentkezéskor akarsz lefuttatni egy parancsot, akkor meg a ~/.bash_profile-ba tegyed. Vagy a ~/.xinitrc-be. Bár attól függ, mit használsz (Desktop, Display Manager).

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38261) CPT.Pirk válasza savior (#38258) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a Catalystot jelenti.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#38262) Penty válasza spammer (#38211) üzenetére


Penty
tag

Ez a fahokedli amúgy milyen wm? Egész szimpatikusnak néz ki ez az egyszerű, letisztult felület.

[ Szerkesztve ]

(#38263) ubyegon2 válasza Penty (#38262) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem AwesomeWM az esélyes fahokedli. tipp forrása

Frankenwm is lehet. :U

[ Szerkesztve ]

(#38264) spammer válasza Penty (#38262) üzenetére


spammer
veterán

awesome WM. Lua nyelven van a konfigja, Nem feltétlen kell tudni hozzá a lua nyelvet, mert az alap konfigból relatíve egyszerűen lehet megfelelő módosítást csinálni, meg van elég jó dokumentációja is. De azért nem árt, ha mondjuk alap programozási fogalmakkal tisztában van az ember.

Hasonló minimál még a bspwm, ennek bash konfigja van. Ez is nagyon népszerű, de ezt még nem használtam.

Vagy ott van az i3 is, ez talán az egyik legnépszerűbb (ha nem a legnépszerűbb), mert plain text konfigja van, szóval kezdőknek is relatíve könnyen beállítható.

De van még nagyon sok hasonló WM: dwm, frankenWM, herbstluftwm, xmonad stb... :)

A fentiek mind tiling WM-ek (vagy dynamic wm-ek, ha van floating/stacking mód).

Nem tiling WM-ek esetén: Openbox, Fluxbox, PekWM, IceWM például, amik elég jók.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38265) Penty


Penty
tag

Köszi szépen. Lehet, hogy majd ránézek...

(#38266) Aflamin


Aflamin
tag

Üdv!
Adott egy DebianDog-Wheezy-openbox-3.16.0-4 rendszer.(sdb1)
Szeretném, hogy ne lássa a windows-os lemezeket (sda1+sda2 SSD) illetve a desktopról is eltünne ez a két meghajtó!
Hogyan kell ezt végrehajtani?
(érdekes: az /etc/fstab nálam üres)

(#38267) Rimuru válasza Aflamin (#38266) üzenetére


Rimuru
veterán

Nalam ugy van megcsinalva hogy fstabban megadom de nem csatolja automatikusan sehova. pl:
/dev/sda1 none none noauto

Vigyázat, csalok!

(#38268) Fenyő válasza Aflamin (#38266) üzenetére


Fenyő
őstag

Másik megoldás, ha az /etc/udev/rules.d/ könyvtárban létrehozol egy 99-hide-disks.rules nevű fájlt amibe ezt írd be;
KERNEL=="sda1", ENV{UDISKS_IGNORE}="1"
KERNEL=="sda2", ENV{UDISKS_IGNORE}="1"

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#38269) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

(#38266) Aflamin kérdésére felmerült bennem, hogy, ha eltávolítja a fuse-t, ami viszi magával az ntfs-3g-t, akkor mi történik? Elvileg nem látná az ntfs meghajtókat. :F
Debian alatt el lehet távolítani ezeket, Mint alatt nem, mert sok mindent húz magával.

(#38270) spammer válasza ubyegon2 (#38269) üzenetére


spammer
veterán

Azt jelentené, hogy külső (usb-s) ntfs tárolóval sem tudna mit kezdeni majd. Persze ha nincs ilyen, nem is lesz, akkor szükség nincs rá. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38271) ubyegon2 válasza spammer (#38270) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a választ, erre tippeltem én is, logikusnak is hangzik a dolog. :)
Kérdés, le lehet-e szedni arról a Puppys Debianról is?

[ Szerkesztve ]

(#38272) Rimuru válasza ubyegon2 (#38269) üzenetére


Rimuru
veterán

Mint meghajto megjelenne a listaban ugyanugy, fajlkezeloben is ott lenne, csak csatolni nem tudna.

Vigyázat, csalok!

(#38273) Aflamin


Aflamin
tag

Köszönöm mindenkinek, megtekintem mind két variácíót!

(#38274) Aflamin válasza Fenyő (#38268) üzenetére


Aflamin
tag

Ez a megoldás nem vált be! (sudo,nano)
Betűről betűre beírtam,mentettem.kiléptem,újraindítottam>ott vannak a desktopon!
Valamit kifelejtettem?Rosszul csináltam?

(#38275) Fenyő válasza Aflamin (#38274) üzenetére


Fenyő
őstag

Wheezy alatt akkor még lehet a régebbi paraméter működik, próbáld ki akkor ezzel;

KERNEL=="sda1", ENV{UDISKS_PRESENTATION_HIDE}="1"
KERNEL=="sda2", ENV{UDISKS_PRESENTATION_HIDE}="1"

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#38276) savior


savior
őstag

Nem tudjátok mitől lehet, hogy firefox alatt scrollozáskor villog és szétcsúszik a kép? Egyelőre át is álltam chromiumra, az alatt nincs ilyen gond.

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38277) ubyegon2 válasza Rimuru (#38272) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak érdekeségként:
Leszedtem a fuse-t és ntfs-3g-t is, a Nemo ettől függetlenül kezeli az ntfs meghajtókat. :)
Vagy ebben v. a Cinmanóban van valami, mert a Gparted az kiírja, hogy hiányolja fenti csomagokat.

(#38278) Rimuru válasza ubyegon2 (#38277) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak irni nem tudnal ra, mert a kernel tamogatja az olvasasat, igy igazad van hulyeseget irtam mert csatolni tudja, csak irni nem. :)

Vigyázat, csalok!

(#38279) Aflamin válasza Fenyő (#38275) üzenetére


Aflamin
tag

Sajnos így sem mükszik!
Azért,köszike!

(#38280) spammer válasza Rimuru (#38278) üzenetére


spammer
veterán

Ja, én is rosszul emlékeztem. Olvasni tudja, írni nem. Egyszer szívtam, hogy mi a francért nem megy, közben meg elfelejtettem felrakni az ntfs-3g. :DDD

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38281) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

colomb2 & spammer

Igazatok van, régebben Wheezyn valóban lehetett ezzel szívni, anno ntfs-re akartam totál kezdőként torrentezni.
Jessien már alapból fenn van az ntfs-3g, egyre kezdőbarátabb disztró lesz a Debian. :U

(#38282) Penty válasza ubyegon2 (#38281) üzenetére


Penty
tag

"Jessien már alapból fenn van az ntfs-3g, egyre kezdőbarátabb disztró lesz a Debian."

Ez a baj. Mert akinek nincs szüksége arra, hogy wines partíciókat írogasson, annál teljesen felesleges ez (is)...

(#38283) ubyegon2 válasza Penty (#38282) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez igaz, bár leszedni se nagy meló, ráadásul, akit zavar a Mintesedés a Debianban, még mindíg választhatja a netinstallt. ;]

(#38284) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Valamilyen win-es emuláló progi kéne, ami nem wine és virtualbox. Egy egyszerű, 1db exe-ből álló szimulációs programot szeretnék futtatni, de kicsomagolni se lehet: a wine-vel elindul, de már a kicsomagolásnál végtelen ciklusba kerül és le kell lőnöm (egy sfx-be csomagolt cucc) . Virtualbox el se indul, "Failed to load VMMR0.r0 (VERR_SUPLIB_OWNER_NOT_ROOT)." hibaüzenettel megáll, amikor megnyomom a play gombot. Jogok rendben, ha kiveszem az összes meghajtót, akkor is ez a hiba, root-ként se fut, ugyanez a hiba, neten nem találtam értelmes vagy működő megoldást. Jah amúgy linux mint rebecca 64bit-es.
vmware marad?

Köszönöm előre is a helpet!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#38285) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Volna még valami: linux mint rebecca még mindig. Hol/hogy tudom kikapcsolni a jelszókérést a csomagkezelőhöz?

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#38286) ubyegon2 válasza Anakin007 (#38284) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha azt írja, hogy a jogosultságok nincsenek rendben, akkor azt érdemes elhinni.
Innen próbálj meg kiindulni a benne lévő és az azokban lévő linkekben ott lesz a megoldás.

(#38285) Anakin007 Jelenlegi telepítésednél, lehet, hogy sehol! :) De nem véletlenül van ez így megalkotva! :)

(#38287) savior


savior
őstag

Linux Mint alatt hol találom a tűzfalat, mert szeretném megnézni a beállításait? A menüben már szétnéztem, de nem találtam.

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38288) ubyegon2 válasza savior (#38287) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

[link] [link] [link] [link]

Menü keresőjébe beírod, hogy gufw. Terminalba is beírhatod, jelszó fog kelleni hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#38289) savior válasza ubyegon2 (#38288) üzenetére


savior
őstag

Feltelepítettem, így már működik.

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38290) #68216320


#68216320
törölt tag

Fstrim parancsnál elég a / vagy kell a /home is, ha ugyanannak az SSD-nek 1-1 partíciójáról van szó?

(#38291) ubyegon2 válasza #68216320 (#38290) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

fstrim -v / vagy fstrim -v /home , külön a /home partícióra

Mindkét partícióra külön kell kiadni.

(#38289) savior Benne kellett lennie alapból is, ha Mintet raktál fel. Be kell kapcsolni csak, mert alapból inaktív. 17.2-ben nem lenne benne?
Lényeg, hogy megvan. :)

[ Szerkesztve ]

(#38292) savior válasza ubyegon2 (#38291) üzenetére


savior
őstag

Rákerestem és nem volt feltelepítve. Szoftverkezelőben se volt kipipálva. Telepítés után azt jelezte, hogy a tűzfal ki van kapcsolva. Akkor ezek szerint az ufw alapból kikapcsolt állapotba van, vagy csak a gufw írta rosszul?
Víruskeresőt kell linuxon használni, vagy kár parázni?

[ Szerkesztve ]

https://sites.google.com/view/saviorweboldala/home

(#38293) spammer válasza savior (#38292) üzenetére


spammer
veterán

Víruskereső akkor kellhet, ha akarsz Windowsról jövő pendrive-ot, hdd-t stb. ellenőrizni, vagy Windowszal egy hálózatban vagy kötve vagy ilyesmi. Egyéb esetben szerintem felesleges. Ha nagyon parázol, néha lefuttathatsz egy keresést, de olyan aktív védelem, mint Windowson, nem szükséges.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#38294) lev258 válasza savior (#38292) üzenetére


lev258
veterán

Alapból kikapcsolt állapotban van, de ez sem jelent teljes védtelenséget. Nekem kb. fél éve jutott eszembe bekapcsolni, de csak kíváncsiságból. Előtte évekig elvoltam nélküle is. Ahogy írták, aktív víruskergető nem kell, inkább Windows-ról/ra hozott/vitt dolgokat lehet átnézni néha.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#38295) N0zer0 válasza totron (#38200) üzenetére


N0zer0
senior tag

Egyetértek. Egyrészt tudni kell a Wintől elszakadni, ez egy fontos lépés pszichológiailag is. Érdemes a Wint teljesen letörölni, mert anélkül az lesz, hogy ha az ember Linuxra átálláskor nehézségbe ütközik, akkor nem hárítja el, hanem a könnyebb utat választja, visszacsábul, bebootolgat Win alá, és megette a fene az egészet.

Másrészt meg igaz, hogy vannak egész jó WinXP/Win7 skinek, de felesleges, mert sokkal szebb témák is vannak a linuxos/*x-es ablakkezelőkre, mint a Picipuha Nyílászárók ocsmány kinézete. Kicsit olyan e téren a Linux a Windowshoz képest, mintha az ember egy Trabantból átülne egy Ferrariba.

(#38296) N0zer0 válasza savior (#38292) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nem. Linuxon nem kell aktív vírusirtó, épp ez az egyik legnagyobb előnye az átlag felhasználó szemszögéből.

Ahogy már előttem írták, passzív irtót is csak akkor használj, ha windowsos hálózati megosztást, windowsos pendrive-ot, ilyesmiket akarsz azért vírusellenőrizni, hogy megakadályozd a windowsos gépek fertőzését. Ugyanis ha egy ismerősöd pendrive-ján windowsos vírus van, az nem fogja ugyan a te linuxos rendszeredet bántani, nem tudja, de egyrészt vírusos anyagot ne tárolj már a gépeden, az kicsit olyan, mint szemetet betárazni, másrészt az ismerősöddel is jót teszel, ha a tollhajtányáról, adathordozójáról lepusztítod a kártevőket, így ha visszajut hozzá, akkor neki már nem kell szopnia ezzel is. Ezzel elejét veszed, hogy további windowsos gépek fertőződjenek meg.

Én egyébként ez utóbbi célra sem tartok vírusirtót Linuxon, leszarom, van-e a hozzám került adathordozón vírus. Úgyis szinte csak opensource szoftvert tárolok a gépen, van elvétve egy-két windowsos proprietary szoftver is fent (Wine-vel használva), de azok megbízható forrásból vannak, évek óta használt, átnézett szoftverek. A többi anyag a gépen meg mind olyan dokumentum vagy médiafájl, ami nem vírusos. Ha meg pendrive kerül hozzám, arról is csak azt szedem le, ami meg van beszélve, a többihez nem nyúlok, ha kártevő van rajta, az nem az én bajom. Ha pedig letöltök windowsos szoftvert, azt néha a virustotal.com online scannerével nézetem, arra az 1-2 fájlra ki lehet bírni, ezt is csak azért csináljom, hogy vírusos szemetet ne tároljak a gépen.

(#38297) Anakin007 válasza N0zer0 (#38295) üzenetére


Anakin007
aktív tag

"Érdemes a Wint teljesen letörölni, mert anélkül az lesz, hogy ha az ember Linuxra átálláskor nehézségbe ütközik, akkor nem hárítja el, hanem a könnyebb utat választja, visszacsábul, bebootolgat Win alá, és megette a fene az egészet."

Tudja a fene, jó-e törölni. Mostani szitumból kiindulva, perpill egy sima, mezei sfx-be burkolt fejlesztői környezetet (amúgy meg tök mindegy mi) szeretnék mindössze futtatni linuxon, pici 22 megás sfx-ben tömörített állomány, nem egy csilli-villi 3D-s játék blueray-en és nem megy, még a kicsomagolás sem. Már annyi időt elpazaroltam eredménytelenül, hogy gyorsabb lett volna telepíteni egy win akármit, hdd átméretezéssel együtt (1hdd-m van, teljes egészében Mint -el).
Vizsgákra kell készülnöm, ezért kell a progi is, nem igazán érek rá most olyan problémával foglalkozni, ami win alatt nem is létezik, értékes órákat vesztegetve. Van egy másik, hasonlóan rettenetesen nagy bonyolultságú szimulátor is, ami ugyan feltelepszik, de indításkor teleokádja a konzolt hibaüzenettel és elszáll, nem 5 perces/1 google-s hiba.
Szerintem az a szégyen, hogy ilyen primitív, alap dolgokkal is még mindig megakadunk linuxon 2015-ben is, mint egy self-extracted állomány futtatása. A Virtualbox egyszerűen nem indul, pedig binárisból, saját csomagkezelőjével tettem fel (ok, disztró-specifikus, de akkor is), a PlayOnLinux meg csak egy frontend a wine-hez, szóval... Most jön a wmvare végülis régen bejött, de abban ugyanúgy telepíteni kell egy xp-t, így csak a hdd átméretezést spórolom meg.

Szóval ez most nehézség vagy sz*p*s? :)

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#38298) Penty válasza Anakin007 (#38297) üzenetére


Penty
tag

"Szerintem az a szégyen, hogy ilyen primitív, alap dolgokkal is még mindig megakadunk linuxon 2015-ben is, mint egy self-extracted állomány futtatása."

Légyszíves, próbálj meg egy linuxos, mondjuk .deb vagy .rpm kiterjesztésű állományt feltelepíteni és futtatni Windowson hiba nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#38299) #21078528 válasza Anakin007 (#38297) üzenetére


#21078528
törölt tag

Már bocsi, de miért is kéne tudni ricc nélkül futtatni Win binárist Linuxon? :F
Vagy mondjuk miért is kéne tudni Linuxos binárist futtatni Winen...

(#38300) CPT.Pirk válasza Anakin007 (#38297) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért nem indul a virtualbox? Sokfelé használom, de még sehol nem volt gondja, egyik disztrón sem. Mit ír ki, ha terminálból akarod indítani?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.