Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29401) ivana válasza lumpy82 (#29400) üzenetére


ivana
Ármester

Másolj be egy /etc/fstab-ot, lehet, hogy tényleg readonly-ként van mountolva a /

(#29402) lumpy82 válasza ivana (#29401) üzenetére


lumpy82
csendes tag

Köszi.
10 éve nem nem használtam Linuxot.
Hol találom és hogy másoljam.
Bocsi de tényleg kezdő vagyok :)

(#29403) ivana válasza lumpy82 (#29402) üzenetére


ivana
Ármester

Terminálban
cat /etc/fstab
kimenetet meg bemásolod.

(#29404) Vladi válasza lumpy82 (#29402) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha már ott vagy, akkor az /etc/mtabot is.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29405) lumpy82 válasza ivana (#29403) üzenetére


lumpy82
csendes tag

Na felmentem a géphez megnéztem fstab benne van az /etc -ben.
mtab-ot nem néztem :(
Indításkor vettem észre:
VFS: mounted root ext2 filesytem (read-only)

ls -al /etc/passwd
-rw -r--r--

ls -al /usr/bin/passwd
-rws-xr-x

Ja és van az /etc-ben egy "passwd-" fájl is annak meg csak -rw------- az attribútuma.

Új felhasználót sem tudok felvenni, Ftp szerverre sem:(

(#29406) lionhearted válasza lumpy82 (#29405) üzenetére


lionhearted
őstag

Olvasható FS-nél ez annyira nem meglepő.
Akármilyen jog van a fájlon, az mindegy, ha a partisünhöz nem nyúlhat írás formájában.

A passwd- pedig backup fájl.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29407) ivana válasza lumpy82 (#29405) üzenetére


ivana
Ármester

Ok,
akkor jöhet a
cat /etc/fstab
a mounted root ext2 filesytem (read-only) elég árulkodó, hogy ott lesz a baj, a jogok jók, nem kell userként írni ilyeneket.

(#29408) lumpy82 válasza ivana (#29407) üzenetére


lumpy82
csendes tag

Cat /etc/fstab

/dev/hda / ext ro,auto 11
/dev/ram1 /dev defaults 00
/dev/ram2 /var defaults 00
/dev/ram3 /home/user1/data defaults 00
/dev/fd0 /mnt/floppy
/dev/hdc /mnt/cdrom
/dev/proc /proc

Cat /etc/mtab

dev/root/ ext2 ro 00
proc/proc /proc rw 00
dev/ram1 /dev ext2 rw 00
dev/ram2 /dev ext2 rw 00
dev/ram3 /home/user1/data ext2 rw 00

user1 a felhasználó akinek a jelszavát szeretném módosítani.

lionhearted: köszi az infót
és mindenkinek aki segíteni próbál :R

[ Szerkesztve ]

(#29409) lionhearted válasza lumpy82 (#29408) üzenetére


lionhearted
őstag

/dev/hda / ext ro,auto 11
Itt a hiba, ott az ro (read-only), ezt töröld ki, vagy írd át rw-re.

Ehhez kell egy szerkesztő, mint pl a nano.
nano /etc/fstab
Átírod. Ctrl+X,Y.
mount -a
Ezzel elvileg újracsatolja a partíciókat, remélhetőleg már R/W módban. Vagy reboot, ha nem akarsz ezzel foglalkozni. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29410) BoB válasza lionhearted (#29409) üzenetére


BoB
veterán

/dev/hda / ext ro,auto 11

nano /etc/fstab

:C

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29411) lionhearted válasza BoB (#29410) üzenetére


lionhearted
őstag

Huhh, jogos, hogy nem lehet azt sem szerkeszteni. :)) Hozom a KVmat inkább. Nem mintha te nem írhattad volna be a jót. :P
Ez esetben:
mount -o remount,rw /dev/hda /

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29412) lumpy82 válasza lionhearted (#29411) üzenetére


lumpy82
csendes tag

mount -o remount,rw /dev/hda /

ez az egy parancs megoldja a problémát?
Megyek és kipróbálom.. nincs lift, mai testedzés megvan :)

(#29413) Vladi válasza lionhearted (#29409) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az ext az mi? Ext1 fájlrendszer? :Y

mod: Jah oké. Fura lett volna. :)

(#29412) lumpy82:

"nincs lift, mai testedzés megvan"
Ez hatalmas. :DD

Amit csinálsz éppen az az, hogy az eleve csak olvasható fájlrendszert felcsatolod írható, olvasható módon. Következő indításnál megint csak olvasható lesz. Szólok, hogy óvjam a térded. ;]
tehát most csinálj meg minden adminisztrációt.

De egy 4 évet állt gépnél én már évgleges lekapcsolást csinálnék. Új vas, új os, bekonfigol és használ. :U

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29414) lumpy82 válasza Vladi (#29413) üzenetére


lumpy82
csendes tag

csak elírás persze :)az ext2 én vagyok a ludas bocsi

[ Szerkesztve ]

(#29415) lumpy82 válasza Vladi (#29413) üzenetére


lumpy82
csendes tag

:R Köszi

Csakhogy ez spec cucc senki sem ért hozzá (akik igen azok meg nem honfitársaink) mármint azon részéhez amiből az adatokat kapjuk amin szeretnénk dolgozni. Csak annyi hogy Linuxra írták azt a progit. Ja és minden működik csak FTP-ni szeretnénk a géppel

mindjárt jövök az eredményekkel. (Csak bemelegítek :DD )

[ Szerkesztve ]

(#29416) lionhearted válasza lumpy82 (#29415) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha ez egy ilyen múzeumi örökmozgó gép, akkor viszont majd tedd is vissza read-onlyra, nehogy valaki kedvet kapjon a turkáláshoz. :D

Tegnap még működött...

(#29417) Fritz Teufel válasza lumpy82 (#29415) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Ezt már a lépcsőházból nyomod? :D

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#29418) Vladi válasza Fritz Teufel (#29417) üzenetére


Vladi
nagyúr

Huhhh áááhh hát ... hö persz.... e...hh... :DD

(#29415) lumpy82:

Ó de rejtélyes. :o

Akkor adatokat kap kívülről a gép, amit ad tovább nektek ftp-n?

Én tövábbra is azt mondom, hogy egy ilyen régi gépnél már bármikor elfolyhat egy kondi, bed sectort dobálhat a hdd stb. Oké, hogy én egy ilyen gépet teszek a sufnimba empéhármat hallgatni, de azért na.
Ezt azért jelezd a főnökeid felé.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29419) lumpy82 válasza Vladi (#29418) üzenetére


lumpy82
csendes tag

(#29416) lionhearted : :D Csak én nyúlhatok hozzá.

És voalá : HALELUJAH
SIKER.

mod: De az fstab még mindig ro nak jelzi a hda1 et.
Ja és mount parancsra a root is ro volt. a mountolást megycsináltam a root ra is és ott megváltozott rw re.
Reset. Siker.
Tudtam változtatni a root és az user1 jelszavát is. pure-pw nem kell (ma tanultam :) ) nem virtuális felhasználó.
Lekocogtam, ftp connect, jelszó beír, és csatlakozott. Jupíí :DD :C :R

(#29418) Vladi
"Akkor adatokat kap kívülről a gép, amit ad tovább nektek ftp-n?" Igen :DD
Jelezve van hogy gyenge a gép, de hát abból kell főznünk amink van. Sajnos.

KÖSZÖNET mindenkinek. :R

Jöhet a zuhany :) és később a fizuemelés :))

PS.: a szintek között 6 méter van szóval igazából 14 emelet mentem oda vissza az 28. Ma 6szor tettem meg ezt a távot és a segítségeteknek hála többet nem kell

[ Szerkesztve ]

(#29420) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!

Lehet,hogy a kérésem béna de nem tudom a megoldást rá.Na szóval ha a mappa név így szerepel Olvasott könyvek nem engedi törölni csak akkor ha Olvasott_könyvek mert az első esetben azt írja ki,hogy a mappa vagy fájl nem található.Hiába így írom a parancssort cd ~/Desktop/rm -r Olvasott könyvek De ugyanakkor grafikus felületen nyugodtan tudok törölni,vagyis a parancssorban valamit nem jól írok.

(#29421) Rimuru válasza qwertly (#29420) üzenetére


Rimuru
veterán

Használj idézőjelet vagy escape karaktert (vagy ne használj szóközt fájlnévben):
rm -R Olvasott\ könyvek
rm -R "Olvasott könyvek"

Vigyázat, csalok!

(#29422) _Dumber_ válasza qwertly (#29420) üzenetére


_Dumber_
őstag

Ez esetben az Olvasott konyvek 2 szó, amit a rm külön parameternek vesz.

Ird így:
rm Olvasott\ konyvek

Ha beírod, hogy rm Olv és nyomsz egy TAB-ot, akkor kiegészíti és már használható is.

szerk: Itt senki sem dolgozik, vagy ebédidőben fórumozunk? :D - engem is beleértve :)

[ Szerkesztve ]

(#29423) lionhearted válasza qwertly (#29420) üzenetére


lionhearted
őstag

Mivel space van a nevében, ezért célszerű " " között beírni parancssorba,vagy \-rel, ahogy a kolléga is írja.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29424) qwertly


qwertly
addikt

Köszönöm a válaszokat :R

(#29425) BoB


BoB
veterán

Na még vagy páran írjátok le ugyanazt :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29426) ivana válasza qwertly (#29420) üzenetére


ivana
Ármester

Általános irányelv: fájlnévben nem használunk space-t, én például úgy szoktam mint a java class neveknél, space helyett nagybetűk.

Pl.: OlvasottKönyvek

[ Szerkesztve ]

(#29427) herdsman12


herdsman12
őstag

Cserélném az XP-t (SSD) Linuxra (LXLE).
Partició kezdete most nem jó.
Kell ezen igazítanom, vagy majd a Linux telepítés megoldja, egyáltalán van jelentősége?

(#29428) qwertly válasza ivana (#29426) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszönöm a tanácsodat,probálok erre már figyelni.

(#29429) BoB válasza herdsman12 (#29427) üzenetére


BoB
veterán

Van jelentősége, de erre már odafigyelnek a Linux telepítők, így neked nem kell külön figyelmet fordítanod rá.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#29430) J.G.


J.G.
csendes tag

Sziasztok!

Elementary OS-t készülök telepíteni a gépemre, de legutóbb volt néhány apró de idegesítő hibája, ezért került le a gépről.
Youtube-on a videó indításánál / megállításánál a kép megállt egyből, a hang fél másodpercet kb késett, ugyanígy sok ilyen videólejátszós oldalon.
A másik problémám az volt, hogy a Google Maps Street View egyáltalán nem működött, még ha leraktam a kis emberkét valahova, ott körültudtam nézni, de nyilakkal ha arrébb mentem már csak feketeséget láttam.
Gondolom ezeket ugyanaz okozhatja, de én nem tudom mi. Szerintetek?

szerk.: és még volt egy olyan problémám is, hogy torrentezéskor semennyit nem töltött vissza, ezt viszont gondolom nem az előbbi probléma okozta.

[ Szerkesztve ]

(#29431) N0zer0 válasza J.G. (#29430) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ez a Google Maps Street view-hiba nálam is van FF alatt (Kubuntu 14.04 x64-en), de ez Windows alatt is reprodukálható. A Google nemrég reformálta meg a Mapst. Chrome alatt viszont tökéletes Linux alatt is, nem a Linux hibája.

Ha torrentezéskor semmit nem tölt fel, az leginkább porthiba, de lehet az is, hogy a linuxos torrentkliens nem jelent le a trackernek rendesen. Sokféle oka lehet, tudni kéne, hogy milyen torrentekről van szó (nCore, zárt, publikus, vagy valami) és milyen torrentkliensről van szó pontosan, ideértve a pontos verzióját is.

[ Szerkesztve ]

(#29432) J.G. válasza N0zer0 (#29431) üzenetére


J.G.
csendes tag

Értem, ennek örülök, akkor legközelebb nem Firefoxot használok. :)
nCore-ról töltöttem le, Transmissionnel, pontosabbat akkor tudok mondani ha újra feltelepítettem, de igazából ez nem olyan nagy hiba, sokkal inkább ez a videólejátszás...elfelejtettem megemlíteni, hogy Windows alatt ha feljebb rakom a felbontást ilyen online videólejátszókban, sokkal szebb látványt nyújt a linuxnál.

(#29433) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Nálam a Street View hiba nélkül működik, bár én telepítettem a Google Earth-öt.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#29434) N0zer0 válasza Fritz Teufel (#29433) üzenetére


N0zer0
senior tag

Kösz az infót! Én viszont a Google kedvéért nem fogok telepíteni mindenféle gúgölös szart még pluszba. Inkább kinyitom a Chrome-ot addig (pont erre tartom, ha Google-szolgáltatás szaraxik, és csak innen elérhető, meg webes teszteléshez), és nézem onnan.

(#29435) coco2


coco2
őstag

Sziasztok!

Linux distribre szeretnék valami tippet, mit rakjak fel. Viszonylag egyszerű szoftver fejlesztéshez kell. Nincs szükségem X-re sem, csak gcc-re, a kernel header-ekre, meg egy pico / nano-ra.

Leszedtem a vmbox-ot és egy ubuntu 13.01-et hozzá, mert mondom bőven jó lesz az, de 4 magos gépen olyan eszetlenül lassú, hogy kvázi moccanni sem tudok. A linux-nak virtual boxon belül kellene maradnia, mert a külső win-en hálózati kommunikációs program fog futni, amivel a linux proginak kommunikálnia kell majd, nem opció "tisztán" telepíteni egy linuxot.

Ti mit tennétek a helyemben?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#29436) lionhearted válasza coco2 (#29435) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha nem kellene X, akkor nem Desktop Linuxot telepítenék. Hanem netinstall / mini-iso telepítőből csak a Core-t, fel a két említett alkalmazás, és kész is.

Tegnap még működött...

(#29437) Fritz Teufel


Fritz Teufel
addikt

Manjaro Linux Netinstall - Ha Arch alap szóba jöhet vagy maga az Arch.

[ Szerkesztve ]

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#29438) N0zer0 válasza coco2 (#29435) üzenetére


N0zer0
senior tag

Arch Linux lesz a barátod, csak azt rakod fel magadnak, ami kell. Ráadásul a csomagjai mindig frissek, szinte mindenből a legújabb verzió van bennük, ami nem jön rosszul fejlesztéskor.

(#29439) coco2 válasza Fritz Teufel (#29437) üzenetére


coco2
őstag

Nekem igazán mindegy. Szedem lefelé az első iso-t, valami 500akárhány megás. Ha az felkúszott, gcc-t, kernel header-eket hogyan tudok majd telepíteni azon a distriben? Vagy alapból vannak?

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#29440) lionhearted


lionhearted
őstag

Csak a Debian, 270MB a netinst. Vagy az Ubuntu mini-iso 40MB sincs... De megint XFCE felületes bumszlikat ajánlotok szegénynek, aki X nélkül is megvan. :U

De az Archot sem lehetetlen felrakni, az valóban friss csomagokkal rendelkezik. Nyilván attól is függ, hogy hova fejleszt az ember, mert hiába van nála új, ha a cél régi.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29441) ivana válasza coco2 (#29435) üzenetére


ivana
Ármester

Az ubuntu azért lassú virtuális gépen mert a unity szar nem rendelkezik normális szoftver renderrel, bármi még egy fullos kde is elfut viszonylag normálisan 1 mag + 1GB ram vm-ben.

(#29442) coco2


coco2
őstag

Decepticon:
Kuka voltam én ahhoz a Manjaro-hoz, semmit se tudtam kezdeni vele, valami live cd ami nem telepít, végül debi 7 netinst.iso lett belőle.

lionhearted:
Végül egy embedded cumón futnak majd, amiket hegesztenék, de minek koptassam a flasht a fordítgatásokkal? A memória kezelés, gcc, berkeley socket, device driver forráskód szintjén azonosak mindenütt. Csak egészen alap dolgokat használok, semmi extrát.

ivana:
Megevett az még 2-t is (4 gb ram van a gépemben) a feladatkezelő visszajelzése szerint, és még a 4 magnyi procit is megkínozta, de akkor is szánalmasan vánszorgott. Egyébként a virtualboxot is lecseréltem vmware playerre.

Kérdés. Van egy debi 7 netinstall (debian-7.6.0-amd64-netinst.iso 227 mega + leszedett system basic tool-ok) telepítve, az már elindult. A /usr/src teljesen üres. Be lehet valahogyan szerezni csak a netinstall kerneljének a headerjeit, vagy az a játékszabály, hogy fordítsak új kernelt, és a headerek majd visszamaradnak, mint az ipari veszélyes hulladék? (VM alatt nem két perc lesz egy kernel fordítást végiggyűrni, ofc megúsznám, ha tehetném.)

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#29443) mmat3 válasza coco2 (#29442) üzenetére


mmat3
tag

apt-get install linux-headers-$(uname -r)

(#29444) N0zer0 válasza lionhearted (#29440) üzenetére


N0zer0
senior tag

Elárulom kedves tigerlivered, hogy a telepítőmédia méretének nincs semmihez köze. Egyrészt a mai netsebességek korában nem olyan nagy tétel, hogy 40, 270 vagy 500 MB-tot tölt-e le valaki. Másrészt az Arch hiába 500 MB-os iso-val rendelkezik, ebből semmit nem rak fel a rendszer, csak olyan cumók vannak rajta, amik a live rendszer futásához kellenek, telepíteni a netes tárolóból telepít a pacman, a frissesség miatt, és ha csak alaprendszert telepítesz, akkor az semmivel nem telepít nagyobb méretben, mint egy Debian-alaprendszer. Semmilyen X vagy egyéb sallang nem települ az Arch-alaprendszerrel.

[ Szerkesztve ]

(#29445) lionhearted válasza N0zer0 (#29444) üzenetére


lionhearted
őstag

Akkor ezt most még egyszer, mert akkor nem Archról volt szó, hanem Manjaroról (XFCE). Ami nálam Desktop Linux.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#29446) ivana válasza coco2 (#29442) üzenetére


ivana
Ármester

Ubuntu != fullos KDE

A sima ubuntu a unity felület miatt nem fut rendesen vm-ben, mert a render megeszi a procit, nekem se ment.

[ Szerkesztve ]

(#29447) lionhearted válasza lionhearted (#29445) üzenetére


lionhearted
őstag

De ahogy látom már az sem aktuális. Szóval parttalan lenne a vita.

Tegnap még működött...

(#29448) tgulyas


tgulyas
senior tag

Üdv, most próbálkozok a linuxal 14.04. változat, USB röl telepítem simán fel megy a telepítés mindent magyara állítok de .Amikor kész a telepítés a bal oldalt meg jelenő ikonok egyik se magyar . A setings be nem tudom be állítani hogy minden magyar legyen . Lekel tölteni valami nyelvi csomagot hozzá ?

ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING Intel Core i9-9900K VGA 2060 Super 2x G Skill RipjawsV F4-3200C16-8GVKB win 10 pro

(#29449) lionhearted válasza tgulyas (#29448) üzenetére


lionhearted
őstag

Valószínűleg nem volt net a telepítéskor. Most a system settings->language support menüpont alatt tudod letölteni a hiányzó csomagokat.

Tegnap még működött...

(#29450) tgulyas válasza lionhearted (#29449) üzenetére


tgulyas
senior tag

igen nem volt net a telepítés kor és most sincs net azon a gépen, nem lehet valahonnan letölteni ezt a csomagot és Usb át nyomni :R ?

ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING Intel Core i9-9900K VGA 2060 Super 2x G Skill RipjawsV F4-3200C16-8GVKB win 10 pro

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.