Hirdetés

A Vagyonvédelmi Rendszerszerelő élete nem csak játék, és mese #1

Felbuzdulva Zoolle19 Biztonsági őri írásán, eldöntöttem, hogy megírom a másik oldalt is. Az első rész masszív bevezető lesz. De hogy tisztában legyünk az alap fogalmakkal, ismerünk kell a "Vagyonvédelmi Piramist" - eredeti nevén komplex vagyonvédelem elvi felépítése. Csak hogy tisztán lássuk a Vagyonvédelmet, mint fogalom.



A Piramisnak 6 szintje van. Alulról felfelé haladva:

6., Megelőző intézkedések (vagy rezsim intézkedések):
Megelező védelmi intézkedések célja olyan szabályok, szabályrendszerek bevezetése, betartása, betartatása, amelyek csökkentik a biztonsági kockázatot.
Például:
-A vagyon védelmével kapcsolatos szabályzórendszer kialakítása-Objektumok területén személy, gépjárműforgalom, pakolás áttekinthető szervezése, irányítása.
-Kulcsok biztonságos kezelésének, nyilvántartási rendjének kialakítása, ellenőrzése.
-A tulajdont szándékosan, vagy gondatlanul károsító személlyel szemben, a cselekmény súlyosságát, jellegét felmérve intézkedések, eljárás kezdeményezése

5., Mechzanikai védelem
Mechanikai védelem célja, hogy a védeni kívánt személytől, tárgytól, helyiségtől, információtól (információhordozótól) fizikailag távol tartsa a hozzáférési jogosultsággal nem rendelkező személyeket. Áthatolhatatlannak kell lennie a beavatkozó élőerő megérkezéséig.
Például:
-Kerítések, kapuk építése, karbantartása, ellenőrzése.
-Biztonsági üveg alkalmazása.
-Ablakokra rács felszerelése, MABISZ ajánlások irányelvei alapján.
-Nagy értékű készpénz, KP helyettesítő eszközök tárololására szolgáló helyiség megfelelő kialakítása, MABISZ ajánlás alapján.

4., Elektronikai jelzőrendszer (ez lennék én)
Elektronikai jelzőrendszer célja adott állapottól való eltérés (esemény) figyelése, rögzítése, továbbítása. Önmagában nem véd, csak jelez. Mind a mechanikai, mind az élőerős védelem támogatója lehet. védelembe is).
Például:
-Behatolásjelző rendszer
-Tűzjelző rendszer
-Kamerás megfigyelőrendszer
-Szűkebb értelemben a beléptető rendszer (tágabb értelemben beletartozik a megelőző intézkedésekbe, a mechanikai védelembe, valamint az élőerős védelembe is).

3., Élőerős védelem (ez lenne Zoolee19)
Élőerős védelem célja, hogy nem kívánt folyamatokat megakadályozza. Az elsődleges beavatkozó megfelelő közelségben kell legyen, hogy időben történjen a beavatkozás.
Például:
-Portaszolgálat
-Biztonsági őr
-Diszpécser szolgálat
-Járőrszolgálat
-Kivonuló szolgálat

2., Biztosítás
Biztosítás célja az eddigiekben tárgyalt eszközökkel gazdaságosan le nem fedhető kockázatok csökkentése.
Rendkívüli eseményekből származó károk enyhítése szolgál, melyek az előzőekben felsorolt védelmi intézkedések nem tudnak megakadályozni.
Például
-Villámkár

1., Maradék kockázat
Kockázat azt jelenti, hogy mivel 100%-os biztonság nem létezik mindig számolni kell fennmaradó kockázattal.
Például
-A meglévő rendszerek üzemeltetéséért felelős személyek naponta ellenőrzik a védelmi eszköz működőképességét, sértetlenségét.
-Hosszabb munkaszünetek, ünnepnapok esetén kinek a felelőssége a helyiségek biztonságos zárása, esetlegesen annak ellenőrzése
-Meghatározott időközönként, vagy szükség esetén átfogó vagyonvédelmi ellenőrzés végzése, javaslat a kockázat csökkentésére.

Még egy dologgal kell tisztában lenni, ez pedig a 2005. évi CXXXIII. törvény a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól, mely szabályozza ezen tevékenységek gyakorlását. Ha esetleg valéamilyen tűzvédelmi eszköz is a képbe kerül (beépített tűzjelző berendezés, hő- és füstelvezető rendszer, tűzgátló ajtó stb-stb) is a képbe jön, akkor mindenképp érdemes megemlíteni a 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló rendeletet, valamint a 45/2011. (XII. 7.) BM rendelet a tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett foglalkozási ágakról, munkakörökről, a tűzvédelmi szakvizsgával összefüggő oktatásszervezésről és a tűzvédelmi szakvizsga részletes szabályairól szóló rendeletet.

Tovább megyek:
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2016. április 27-i (EU) 2016/679 RENDELETE a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 95/46/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (általános adatvédelmi rendelet).
40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről
MSZ HD 60364 szabványsorozat

És ez csak "pár" jogszabály, amit követni kell(ene).

Van mégegy szabályzás, ami durván követel: MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége). Cs@sz@ted az emag/alza riasztót 30-ért, ha nincs MABISZ minősítése. Ha betörnek, az első dolog az lesz, hogy kérik a minősítést (ami nincs, és nem is lesz). Tehát nem fognak fizetni. Tovább megyek: nem elég, hogy van egy minősített riasztód, azt karban is kell évente tartani. Nem volt? Bukta. Keress utána (pluto.hu), hogy rendelkezik-e a minősítéssel.Van egy rakás gyártó, akinek a termékei rendelkezik MABISZ minősítéssel, de mondjuk egy áruházban megveheted a "wishes" verzióját, ami felhasználóbarátabb, csak minősítéstől mentes (Imou (Dahua), Ezviz (Hikvison). stb-stb). Tehát a nagy cégek se könnyítik meg a helyzetet.

Egyszerűsítve (mert senki nem akar jogszabályi hátteret olvasni):
-Csak az végezheti a Vagyonvédelmi Rendszerszerelő tevékenységet, aki rendelkezik érvényes VVRSZ kártyával (a Rendőrség állítja ki), rendelkezik felelősségbiztosítással (mert az bizony kell), valamint be is jelentkezett a Rendőrségnél, hogy végezze a tevékenységet. Ha a tevékenységbe beletartozik valamilyen tűzvédelmi eszköz, akkor tűzvédelmi szakvizsga kell.

Gyors összegzés: ha kihívsz egy riasztó/kmera/beléptető szerelő pl felmérésret, kérd el nyugodtan a VVRSZ kártyáját (zöld színű, valamelyik Rendőrség állította ki). Ha nem tudja megmutatni, akkor zavard el.

Hozzátenném még, hogy a a vagyonvédelemmel foglakozó nagykerek addig szóba se állnak Veled, amíg nem nem igazolod, hogy valóban vagyonvédelemmel foglalkozozol. Sajnos elhigult a szakma, és számtech cégektől magánszemélyként tudsz rendelni kamerát (pont emiatt). Lehet 1000 forinttal olcsóbb lesz, de nem tud olyan feltételeket adni, mint a vagyonvédelmis nagyker (ha délig jelzem feléjük azt, hogy meghalt az eszköz, következő munkanapra kiküldik az újat, és viszik a rosszat).

Balázs

Ui: folytatás következik 1-2 héten belül.

Még van hozzászólás! Tovább