Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-05 18:11:35

LOGOUT.hu

DIGI internet Gyakran Ismételt Kérdések
(Kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. február

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45851) dchard válasza DonMaster (#45850) üzenetére


dchard
veterán

Na vigyázzunk. A két úriember által említett OLT közül a "gyengébbik" 8 darab, míg a combosabb 16 darab 10gigás uplink portot tud. Ki mondta, hogy amikor majd ezek a Node-ok rendesen ki lesznek használva (amitől igen messze vagyunk) akkor majd "csak" 20giga uplinkkel fognak menni?

Arról nem beszélve, hogy mindkét termék már most támogat XG-PON1 kártyákat is (2010-ben szabványosították), ahol 10giga letöltésre jut 2,5giga feltöltés, portonként. Azt kétlem, hogy a DIGI jelenleg erre költene (kb annyiba kerülhet egy 10gigás port fajlagos költsége mint 4 darab 2,5gigás), de a jövőben simán lepakol egy 10G-s OLT-t a mostani mellé, és már is megnégyszerezte a kapacitását lefelé, felfelé még duplázta anélkül hogy az ODN-hez hozzányúlna.

Egyébként jó azon vitatkozni, hogy a jelenlegi rendszerben HA van 32 ONT egy porton és HA azon mindenki nyélgázzal tölt felfelé, akkor is van mindenkinek közel 40megája fölfelé, 80 meg lefelé a legeslegrosszabb esetben is. Tiszta balkán. :DDD

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45852) TeeJay válasza DonMaster (#45850) üzenetére


TeeJay
félisten

ácsi és honnan tudod hogy 20giga up van rajta? 18-ban tudtommal 10giga van a szerelők azt mondták nekem
szóval mi van ha csak 10 és egy kerület van rákötve?
és persze továbbra sem az a téma hogy OLT 10gigás uplink kevés-e
hanem hogy a jelenlegi FTTB-nél voltak olyan fasza gyerekek anno és a 32osztást vélhetően 32lépcsőházi ONT-re oldották meg hiszen úgy volt a legolcsóbb
így most az az egy GPON ami elvileg 2,4giga le és 1,2giga fel körüli sebességet tud adni úgy 32lépcsőházni előfizetőre az ONT-kre kötött switcheken keresztül ami 2/3-os lakás/előfizető kihasználtsággal (mivel más nincs csak DIGI és T-home ADSL) legalább 500-700előfizető lehet és biza ott ennyi userre még ha sosem használják sokan egy időben akkor is kevés az 1,2giga visszafelé a mostani feltöltési sebességek mellett :O
lefelé 2,4 giga elég mindig hiszen 800megabit és afelett van a letöltésem és sosem használom ki :K

FTTH persze hogy jobb lesz mert a 10giga betápot pillanatok alatt tudják 20-30-40gigára bővíteni akár bár szerintem arra sosem lesz szükség :D

de amúgy igen összehangolt hálózat terhelés esetén 22darab 1000-es user le tudja zabálni a 20gigás uplinket is jöhettek itt bármiféle multiplex meg egyéb hókuszpókusszal
csak ugye mint tudjuk sosem lesz 22külön körön 22darab 1000-es előfizető aki egy időben durrantson be valami masszív letöltést ahol kapja is 900megabittel a cuccot tehát esély nincs lerántani a hálózatot
na meg ha sikerülne is mi történne? nem kapnának 900megabitet csak mondjuk 800-at, hú micsoda veszteség.
feltöltés ha bedugul ott már látványosabb lenne

dchard tőled kérdezem mert nagy szaki vagy :

jól vágom azt hogyha pár év múlva esetleg egy adott 32-es osztáson kevés lenne már a GPON akkor az OLT-be bevágnak egy 8portos 10GPON kártyát, átkötik rá azt a szakaszt és 1000-es usernek adnak 10GPON ONT-t és máris 10/2,5gigás uplinken pörög ami ismét évekig elég lesz még?

tudtommal kábelt meg splittert sem kell cserélni hiszen a GPON és 10GPON egymás mellett tud futni csak a két végen kell újabb eszköz

[ Szerkesztve ]

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45853) dchard válasza TeeJay (#45852) üzenetére


dchard
veterán

Nagyon röviden akár a mostani 32-es panelos szakaszokat is fel lehet hasítani kisebb szegmensekre, ehhez még csak 10GPON sem kell.

A 10GPON-t majdnem jól látod, annyi pontosítással, hogy a meglévő esetleg terhelt szakaszt nem átrakják 10GPON-ra, az a meglévő hagyományos GPON szolgáltatás mellé kerül hullámhossz osztásos multiplexeléssel (WDM), tehát a két szolgáltatás párhuzamosan lesz elérhető, és értelemszerűen a legnagyobb sebességű usereket érdemes átrakni. Tudomásom szerint a 10GPON visszafelé nem kompatibilis, tehát 10GPON porton GPON ügyfél nem tud működni, és viszont, más hullámhosszon is működnek (frekvenciában vannak elválasztva, ezt hívják frekvencia osztásos multiplexelésnek).

Ha már itt tartunk, többször említetted a multiplexelést meg a hókuszpókuszt. Bár nem sikerült megértenem, hogy pontosan mire is érted amit írtál, azért azt tisztázzuk, hogy a GPON és más optikai hálózatok jövője és jórészt jelene is a WDM (hullámhossz osztásos multipelxelés), ez nem hókuszpókusz, legfeljebb nem érted hogyan működik :) Ma már országon belül is a legtöbb aggregációs hálózat WDM, vagy még inkább DWDM technológiát használ, így egyetlen optikai szál kapacitása megsokszorozható.

A DIGI egy árérzékeny szolgáltató, amíg megteheti valószínűleg a felhasítás (szegmentálás) elvét fogja követni, és ha igaz amit poli írt, akkor akár uplinkben is nyomhatnak többször 10gigát ha van hozzá elég optikai száluk, sőt mostmár egyre olcsóbbak a CWDM konverterek, amivel például 4-8 hullámhosszat lehet olcsón aggregálni, így akár egy 8 darab 10gigás uplink portot egyetlen optikai szálra rá lehet pattintani. Tehát az olcsóbb szegmensben is vannak azért lehetőségek a fejlődésre.

Hát rövid az nem lett...

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45854) poli27 válasza dchard (#45853) üzenetére


poli27
veterán

Találtam két képet :) Amúgy hiába szabvány a gpon, pl zte területen nem működik a huawei ont. és fordítva is igaz ez, mert pont a multiplexelést csinálják eltérően más időosztással, ezt az egyik informatikus magyarázta, amikor megkérdeztem miért van ...

L:/dl/upc/2016-10/29/101782_cdn6xqt5ngvuzl8z_dwdmovercwdm-web_1.png]

(#45855) Attila 1 válasza poli27 (#45854) üzenetére


Attila 1
tag

Ezzel a technikával FTTB - FTTH-ra átalakításnál nem kell új gerincet behúzni ?

“Nem kell ahhoz semmi különleges ok, hogy jól érezd magad – egyszerűen elhatározod, hogy azonnal boldog leszel, egyszerűen csak azért, mert élsz, egyszerűen azért, mert így akarod.” (Anthony Robbins)

(#45856) PeterPH válasza poli27 (#45854) üzenetére


PeterPH
senior tag

Na most remekül összekeverted az időosztásos multoplexelést (TDMA), ami az OLT, és az ONT-ok között működik a végpontok multiplexelésére, és a WDM-et, ami jelen esetben csak az upstream-downstream szétválasztására szolgál.
Kicsit a vak vezet világtalant stílusban folyik az eszmecsere meglátásom szerint.

[ Szerkesztve ]

(#45857) poli27 válasza PeterPH (#45856) üzenetére


poli27
veterán

Szándékosan raktam be a kétfajta képet.

[ Szerkesztve ]

(#45858) PeterPH válasza poli27 (#45857) üzenetére


PeterPH
senior tag

De mindkét kép a WDM-ről szól, aminek semmi köze nincs az ONT-ok közötti sávszélesség elosztáshoz.

(#45859) Gyurka6 válasza PeterPH (#45858) üzenetére


Gyurka6
őstag

Ezt bővebben is kifejthetnéd, talán megszűnne az aggódás az 1000/32-es csomag/osztás ügyében és tisztábban lehetne látni a lehetőségeket....

Gyurka

(#45860) poli27 válasza PeterPH (#45858) üzenetére


poli27
veterán

Tudom azt csak hozzáírtam, ugye ezek mind az olt kimenő vonalát csinálják így, azt csak érdekesség képpen írtam hozzá, hogy mitől nem megy az egyik fajta ont a másik fajta oltvel... amőgy találtam egy jópofa képes slideshow magyarázatot gponra: [link]

[ Szerkesztve ]

(#45861) dchard válasza PeterPH (#45858) üzenetére


dchard
veterán

Nemtom mért raktátok offba, nagyon is idevág.

De akkor gyorsan tisztázom. A GPON szabványos rendszer, ideértve az időosztásos multiplexelést is, tehát a küönböző gyártók termékei igenis működnek egymás OLT-in. A probléma ott van, hogy a GPON egy érdekes megoldást használ az ONT-k managelésére, amit OMCH jelzéscsatornán végez. Az igaz, hogy az adott gyártó ONT-jének ilyen irányú infromációit meg kell ismertetni az OLT-vel, de ennek semmi köze a multiplexeléshez.

Az első kép bal fele szól arról, amiről beszéltünk: van az OLT-nek 8 10gigás portja, abba vesznek 8 darab különböző hullámhosszú 10gigás SFP+ modult, és egy viszonylag olcsó splitterrel már rajta is van a 8x10giga egyetlen szál-páron. Ez a CWDM, és ezzel az OLT-hez lehet alapvetően gyorsabban eljutni.

A másik keverés, hogy a jelenlegi GPON technológia is használ WDM-et, de csak a fel és letöltési irányok szétválasztására. Ezért elegendő egyetlen fényvezető szál. Viszont a jövőben tervezik, hogy egy-egy szegmensen lévő ONT-k egymáshoz képest is eltérő hullámhosszon lesznek, így többszörözhető a kapacitás, bár szerény véleményem szerint ennek belátható időn belül nem csökken annyira az ára (a drága ONT miatt), hogy hamar elterjedjen. Sokkal inkább a 10GPON (XG-PON1) várható a DIGI-nél majd a jövőben, vagy az XG-PON2 (10/10giga szimmetrikus).

A reális továbbra is az a panelos 32-es osztású terültelek problémájára, ha felhasítják őket kisebb szegmensekre, szerintem ez várható, ha egyáltalán történni fog velük valami.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45862) poli27 válasza dchard (#45861) üzenetére


poli27
veterán

Amit leírtam mondták nekem, mert rákérdeztem miért nem megy, pl a Digi nem keveri az ontket, ahol huawei olt van huawei ont-t rak ki, zte-t nem, és erre kérdeztem rá miért nem megy, és volt ez a válasza.

A panelokat építik át ftthra, fttb ről folyamatosan... ígí nem lesz aktív eszköz és nincs áramszámla, nem szegmentálnak...

[ Szerkesztve ]

(#45863) dchard válasza poli27 (#45862) üzenetére


dchard
veterán

Ha mindkét OLT GPON (és nem EPON), akkor kompatibilisek, csak egy megfelelő profile-t kell létrehozni a két típusnak. Mi is használunk különböző ONT-ket ugyanazon az OLT-n, és működik. Csak hogy értsd, azért fontos ezeket a profile-okat helyesen megkonstruálni, mert a GPON rendszerben az ONT az OLT-nek a kihosszabbítása (logikailag a része). Például az ONT különböző Eth portjaihoz, Voip beállításokhoz meg egy csomó más dologhoz hozzáférnek az OLT-n keresztül, de ez csak akkor működik, ha az OLT ismeri az adott ONT típushoz tartozó OMCH MIB-et (kicsit hasonlít az SNMP-re egyébként).

MOD: oké hogy építik át, de ha a jelenlegi 1-32-es rendszerre építenék ki őket és a 32 jelenelgi osztás végére kerülne még 20-20 végpont, akkor kifutnának az osztási arányból. Tehát az átépítés során szegmentálniuk kell.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45864) TeeJay válasza dchard (#45863) üzenetére


TeeJay
félisten

mert mi a baj ha a panelben is FTTH lesz 32-es osztással?
gondolom új optikát kap minden lépcsőház ahol 31lakás van oda elég egy optikai szálpár és 8darab 4-es splitter
ahol meg 60lakás van oda 2 pár optikai szál és 16darab 4-es splitter és csá
32előfizető sosem lesz rajta egy ideig GPON-on el lesznek az előfizetők
ha meg kevés meg tudják felezni gondolom hogy ne 32-es osztás legyen hanem kétszer 16 és 16-ra adjanak egy GPON-t

az már megint elég lesz jó ideig aztán majd 10év múlva jöhet a 10GPON :D

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45865) Flashget válasza Attila 1 (#45840) üzenetére


Flashget
félisten

Az meg van, hogy eltörlik a A jelzést?

Realme GT Master Edition

(#45866) dchard válasza TeeJay (#45864) üzenetére


dchard
veterán

Te magad mondtad, hogy jelenleg az FTTB-vel az a baj, hogy kimaxolták és 32 ONT van 32 lépcsőházban. Erre a jelenleg létező 32-es osztásra te már csak úgy tudsz FTTH-t építeni, ha lépcsőházanként felvágod a jelenlegi FTTB optikát. Erről beszélek, hogy ahol most FTTB van, ott csak szegmentálással lehet elérhetővé tenni az FTTH-t, tehát ez a probléma megoldódik. :) poli is írta, hgy így lesz, nincs is más logikus lépés.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45867) Attila 1 válasza Flashget (#45865) üzenetére


Attila 1
tag

Igen megvan,én amikor bevezették az új árat egyből levetettem az A jelzést internet csomagomról.

“Nem kell ahhoz semmi különleges ok, hogy jól érezd magad – egyszerűen elhatározod, hogy azonnal boldog leszel, egyszerűen csak azért, mert élsz, egyszerűen azért, mert így akarod.” (Anthony Robbins)

(#45868) TeeJay válasza dchard (#45866) üzenetére


TeeJay
félisten

új optikát húznak ki gondolom nem a mostani 32-es osztással fognak tovább FTTH-ra építeni gondolom én
ez is bizonyítja hogy ahol már elkezdték húzni ott full új kábelt húztak be és nyílván amíg nem lesz aktív az FTTH addig az FTTB mennie kell gond nélkül, mikor átraktak mindenkit FTTH-ra utána lehet az FTTB-t megszüntetni. ebből tippelek hogy teljesen új optikai hálót húznak ki

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45869) Attila 1 válasza TeeJay (#45868) üzenetére


Attila 1
tag

Régi FTTB hálózatot kell átalakítani FTTH ra. Kerületenként 384 szálra kell átalakítani a gerincet.A régi gerinc felhasználásával.

“Nem kell ahhoz semmi különleges ok, hogy jól érezd magad – egyszerűen elhatározod, hogy azonnal boldog leszel, egyszerűen csak azért, mert élsz, egyszerűen azért, mert így akarod.” (Anthony Robbins)

(#45870) Flashget válasza Attila 1 (#45867) üzenetére


Flashget
félisten

Én is, de nem is neked szólt igazán.

Realme GT Master Edition

(#45871) Flashget válasza TeeJay (#45868) üzenetére


Flashget
félisten

Nálunk nem kapkodják el...behúzták a kanócot aztán egyik nap matattak az aknában és ennyi. :)
Dobozokat mikor fognak szerelni passz.

Realme GT Master Edition

(#45872) Attila 1 válasza Flashget (#45871) üzenetére


Attila 1
tag

Banki hitelt kell felvenni DIGINEK FTTB--FTTH átalakításához,minél előbb végezzenek vele.Országos átépítés nagyon sok pénzbe van.OLT is bővíteni kell,gerinc hálózatot is ki kell bővíteni,ONT is venni kell.

“Nem kell ahhoz semmi különleges ok, hogy jól érezd magad – egyszerűen elhatározod, hogy azonnal boldog leszel, egyszerűen csak azért, mert élsz, egyszerűen azért, mert így akarod.” (Anthony Robbins)

(#45873) zsolt501 válasza Attila 1 (#45872) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Amikor elkezdték átvenni itt a Tvnetwork hálózatát Szegeden, utána új hálózatot kiépíteni akkor itt többen meg is jegyeztük, hogy ez nem túl jó ötlet volt a Digi részéről, hogy ismételten az FTTB hálózatot építették ki, és nem az FTTH-t, igaz azóta eltelt pár év, de mivel az FTTH-hoz szinte új hálózatot kell kiépíteni, és az FTTB-t el kell dobni ez így nem biztos túl jó költség hatékony ötlet volt hosszútávra, na meg volt ez az EPON építési láz is amit rövid idő után ugye törölni kellett, és azt is át kell építeni, ami megint csak költség, az ilyen nem túlzottan végiggondolt hálózatfejlesztések így vagy úgy pénzbe és időbe kerülnek.

Remélem egyszer egyenesbe kerülnek a fejlesztések és olyan ember (emberek) döntenek a fejlesztésről, akik értenek is hozzá, és nem csak a pénzt és a rövidtávú hasznot látják, igaz a szekértelem mindig pénzbekerül, és ezt nem mindig szeretik megfizetni.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#45874) dchard válasza zsolt501 (#45873) üzenetére


dchard
veterán

Pedig hányszor meg kellett hallgatnom, mikor egy volt hallgatónk istenítette az EPON-t, mondván hogy mennyivel egyszerűbb és letisztultabb technológia mint az ITU által szabványosított GPON. És mindig a DIGI-re hivatkozott. :) Persze abban igaza volt, hogy az EPON jóval egyszerűbb technológia, csakhát a GPON-ban sem viccből "bonyolították" a dolgokat, hanem azért mert többek között így lehetett egy carrier grade szolgáltatást kialakítani, QoS-t megfelelő színvonalon garantálni stb. Meghát az EPON 1G/1G-jéhez képest a GPON 2.48/1.24G-je nem kicsit volt csábítóbb.

Erről kicsit a Wimax vs. LTE jut az eszembe. Mindenki tolta itt a vitát, hogy ha az Intel ott van mögötte, akkor nem lehet gond. Aztán amikor kifaroltak, már mindenki tudta, hogy kalap-kabát van.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45875) TommyGun


TommyGun
őstag

Csőváz, vki tudna pls segíteni.

Pár hete xaraxik a torrent kliensem, namost megnéztem a routert ls azt vettem észre hogy eltünt a port forwalding beállításom is. Megadtam minden újra de csak nem akar menni. Ugyanúgy csukva maradt a port.
Itt tesztelgettem [link]

Aztán feltünt mintha a weblap amint teszteltem a nyitott portot azt írja extrernal IP-nek hogy >

a HUAWEI meg ezt >

Namost ez gáz nem? Kb 1 éve van digim előtte nekem úgy rémlik egyforma volt és simán tudtam portot csinálni, lehet volt vmi firmware frissítés?

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#45876) viktorhu válasza TommyGun (#45875) üzenetére


viktorhu
veterán

Senki nem olvas visszafelé? Nem nagyon emlékszem olyan napra, amikor ez a kérdés ne hangzott volna el :)

(#45877) wwenigma válasza TommyGun (#45875) üzenetére


wwenigma
Jómunkásember

Natoltak, írj/hivj ügyfélszolgálatot hogy nyilvános IP-d kéred vissza.

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#45878) TommyGun válasza viktorhu (#45876) üzenetére


TommyGun
őstag

De olvasgatok de ez a NAT nekem nem mondd semmit :D
Meg aztán nem voltam biztos benne hogy a router meg a port tesztelős oldal ugyanazt az IPt írta volna ki régebben, nem vágom ezt annyira na csak volt egy sejtésem hogy az nemjaóóó :R

[ Szerkesztve ]

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#45879) TommyGun válasza wwenigma (#45877) üzenetére


TommyGun
őstag

Köff, már megtettem mert sejtettem hogy ez így nem jó, akkor már tudom miért nem tudom átvenni a VPNes gépemet a melóban! csesszék meg

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#45880) nfsu17 válasza wwenigma (#45877) üzenetére


nfsu17
veterán

amúgy arra van magyarázat, hogy ezt miért csinálják?
a fogyó ipv4 címek miatt?

(#45881) zsolt501 válasza nfsu17 (#45880) üzenetére


zsolt501
nagyúr

Sok helyen gond nélkül megléphető a natolás, sok ismerősöm van aki csak kapcsolattartásra és böngészésre használja a netet, semmi más, ahhoz meg bőven jó a natolt ip cím.

''Mind Így van ezzel aki hasonló időket megélt, de a döntés nem rajta állt neked csak arról kell döntened mihez kezdj az idővel amely megadatik.''

(#45882) TommyGun


TommyGun
őstag

Nincs is ezzel baj csak kurvára szólnának ugye, főleg hogy nekem a bekötés óta nem volt NATolt, most meg az lett, ilyenkor egy rohadt emailt vagy sms-t dobhatnának, minthogy keljen nyomozni WTF van, gyökér szolgáltatók komolyan...

"Vannak, akik azt hiszik, a futball olyannyira fontos, hogy úgyszólván élet-halál kérdése. Mindig elszomorít, ha ilyen véleményt hallok. Biztosíthatok mindenkit: a futball sokkal, de sokkal fontosabb."

(#45883) poli27 válasza dchard (#45874) üzenetére


poli27
veterán

Jha csak a Digi belefutott abba a hibába, hogy olcsó a végponti eszköz, hiába kell belőle 2db tvnode+ont akkor is stem nincs az ötöde a gpon ont árának...csak már vakargatják a fejüket, mivel nincs admin felületük hozzá, nem látnak semmit az ont ről stb stb... pl ha valaki nem fizet nem tudják a tévéjét kikapcsolni, csak ha a dobozba a szálat eltörik ami hegesztve van :D

(#45884) dchard válasza poli27 (#45883) üzenetére


dchard
veterán

A webes felület nem szükségszerű, mivel ahogy írtam a konfigurálást és a managelést a GPON OMCI protokollon keresztül végzik el. Olyan nincs, hogy semmit nem látnak az ONT-ről, mert eleve föl kell azt regisztrálni az OLT-ben, és addig semmilyen erőforrást nem kap az ONT amíg ez meg nem történik. Az OMCI protokoll pedig a szabvány része, a protokoll közel 50%-a pedig kötelező elem, nem elhagyható. Van egy 10 dolláros Huawei GPON ONT-m, gyakorlatilag egy egyszerű bridge, és még ez is tudja az OMCI vonatkozó részét. Az OLT pedig gyűjti az ONT-hez tartozó statisztikai adatokat, ez amúgy OLT feladatkör, nincs köze az ONT-hez.

Az OLT-ben egyetlen gombnyomással letiltható vagy korlátozható a szolgáltatás (akár külön-külön is) ebből kifolyólag.

Ajánlom figyelmedbe:

https://www.itu.int/rec/dologin_pub.asp?lang=e&id=T-REC-G.988-201210-I!!PDF-E&type=items

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45885) poli27 válasza dchard (#45884) üzenetére


poli27
veterán

Semmit nem látnak az epon eszközökről diagnosztikát, és be se kell regelni ahhoz hogy működjön a net rajta :D Tudom kiraktam párat, beírtam a felh nevet meg a jelszót és beregisztrálás nélkül is ment a net... érvényes azonosítóval tehát simán működik.... viszont ha megvártam amíg beregelődik akkor nem kellett beírnom kézzel az azonosítókat, mert letöltötte magától kb ennyi volt a regisztráció előnye,meg lekerült a raktárról az eszköz és felkerült végpontra :D
Nah ez gponnál nem így van, mert ott mindenképpen be kell ponoljon az eszköz ahhoz hogy működjön...

[ Szerkesztve ]

(#45886) dchard válasza poli27 (#45885) üzenetére


dchard
veterán

Ja hogy EPON-ra írtad. :) Na igen, egy újabb hátrány. Hiába olcsó, ha nem lehet managelni.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45887) Flashget válasza dchard (#45886) üzenetére


Flashget
félisten

Gödöllőn dicsérik is az EPON-t ;]

[ Szerkesztve ]

Realme GT Master Edition

(#45888) E300TD válasza Flashget (#45887) üzenetére


E300TD
tag

na, elmész valahova ... ;]

Amikor a szeretet hatalma legyőzi a hatalom szeretetét, akkor a világ megismerheti a BÉKÉT. (Jimi Hendrix) A vallás akkor keletkezett, amikor az első csaló találkozott az első ostobával. "Voltaire"

(#45889) TeeJay válasza Flashget (#45887) üzenetére


TeeJay
félisten

Még szerencse hogy gyorsan megbukott a dolog és FTTH-ra marad a GPON. Jobb lesz így nekünk

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45890) Attila 1 válasza TeeJay (#45889) üzenetére


Attila 1
tag

Huawei HG8242H ONT 45 dollár nagy tételbe még olcsóbb.

“Nem kell ahhoz semmi különleges ok, hogy jól érezd magad – egyszerűen elhatározod, hogy azonnal boldog leszel, egyszerűen csak azért, mert élsz, egyszerűen azért, mert így akarod.” (Anthony Robbins)

(#45891) dchard válasza TeeJay (#45889) üzenetére


dchard
veterán

Ezzel kénytelen vagyok egyetérteni :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45892) poli27 válasza dchard (#45886) üzenetére


poli27
veterán

Viszont tudsz saját eszközt használni elvileg eponon nem,veszel egy epon ont magadnak és megy ha van azonosítód hozzá ? :D
Gponnál vajon működhet ez mikrotikbe : [link]

[ Szerkesztve ]

(#45893) dchard válasza poli27 (#45892) üzenetére


dchard
veterán

Természetesen. Viszont a szolgáltatónak fel kell vennie az eszköz saját profillal az OLT-ben. Hogy ezt bárki megteszi-e az egy jó kérdés. Amíg van bridged módra lehetőség a szolgáltatói eszközön, addig szerintem ez egy olyan réteg igény, ami nagyon-nagyon kevés embert érint :)

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45894) TeeJay válasza dchard (#45893) üzenetére


TeeJay
félisten

DIGI is adhatna 2 fajta ONT-t vagy adna egy sajátot meg ajánlana egy egyszerűbbet amit hajlandóak felregisztrálni a rendszerre.

nekem pl nem kellene a 4LAN portos wifis DVB-C képes ONT
nekem elég lenne egy egyszerű 1gigabit portos 1telefoncsatlakozós 1DVB-C képes bridge képes egyszerű ONT mivel úgyis routert kötök utána.
ha lehetne választani hogy wifis cucc kell-e vagy egyszerű bridre ONT én utóbbit kérném
vagy ha adnának lehetőséget hogy Huawei vagy ZTE egyszerű ONT-t vehessek innen vagy onnan megtenném és regisztrálják be aztán csá :R

u.i. na most látom hogy Huawei nem gyárt 1LAN-os ONT-t CATV porttal
szóval minimum a 4gigabit LAN 2telefon 1CATV portos sajnos HG8242H ami szóba jöhet
a DIGI gondolom ennek a 2,4GHz wifis változatát adja HD8247H néven

akkor meg már tényleg nincs értelme más ONT-t venni csak amit adnak nyomják bridge-re a wifi meg legyen off

[ Szerkesztve ]

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45895) qnadam válasza TeeJay (#45894) üzenetére


qnadam
veterán

valószínűleg drágább lenne n/2 darab többet tudó és n/2 darab kevesebbet tudó eszközt venni, mint n darab többet tudót. plusz nem kell gondolkozni, hogy vajon melyikből mennyi fog kelleni, nem kell kétféle cuccot készletezni a különböző körzetekben (ld van kevesebbet tudó, de át kell hoznunk az ország másik végéből). arról nem beszélve, hogy akkor már miért nem többféle (nekem pl nem kellene dvb-c sem meg telefon sem, ha ftth-s lennék), átlagembernek elég volna egy n-es wifi de analóg tévével, megint másak dvb-c, több telefonvonal, gigabites switch, ac wifi...

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#45896) TeeJay válasza qnadam (#45895) üzenetére


TeeJay
félisten

igen közbe rájöttem hogy valszeg a wifis 4LAN-os POTS CATV portos a legolcsóbb ONT mert abból adnak el legtöbbet és abból is gyártanak legtöbbet (DIGI is biztos konténernyi mennyiséget rendel)
egyedül akkor van "pazarlás" amikor valaki csak mondjuk internetet rendel DIGI-től és akkor is ki kell tenniük egy ilyen eszközt
bár szerintem amilyen olcsó a DIGI DVB-C ára kevesek lehetnek akik csak netet kérnek és nem akarnak mellé TV-t

sőt van vajon olyan idős néni bácsi aki csak telefont kér és akkor is ki kell tenniük egy ilyen fullos ONT-t? :D

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#45897) qnadam válasza TeeJay (#45896) üzenetére


qnadam
veterán

szerintem fiatalabbaknál sokszor van, hogy elég az internet.nem drága a tévé, de így is kidobott 3000 forint, ha úgyse nézem.

az olyan ügyfél, akinél csak telefon van (ráadásul csak a digitel 900 lehet magában), de van annyira tudatos hogy ne maradjon más szolgáltatónál, az talán egészen ritka :) annyi veszteség meg gondolom belefér. sőt ha úgy nézzük, hogy ennyi eszköz úgyis pihenne a raktárban, akkor nem is veszteség.

[ Szerkesztve ]

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#45898) poli27 válasza qnadam (#45897) üzenetére


poli27
veterán

nem kötnek be csak telefont optikán :) ;)

(#45899) dchard válasza TeeJay (#45896) üzenetére


dchard
veterán

A fajlagos költsége a többféle eszköznek jóval magasabb, mint amennyit a kevés csak 1-2 dologra előfizető ügyfélnél megspórolnának. Arról nem beszélve, ha csak 1-2 eszköz van, akkor annak a tesztelésére is több idő jut, ráadásul ha sok előfizetőnél van, az esetleges rejtett problémák is gyorsabban előjönnek.

Szerintem amíg van bridged mód, tehát a szolgáltató nem kényszeríti az emberre a saját vacak routerét és annak gyenge wifijét, addig nincs gond. A DIGI-s CATV megoldás optikán, és a bridged mód még mindig a legrugalmasabb ajánlat a magyar piacon pillanatnyilag ilyen szempontból.

Azt lehet tudni, hogy FTTH-n a CATV megoldás milyen kodeket használ DVB-C-n, illetve van titkosítás?

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#45900) poli27 válasza dchard (#45899) üzenetére


poli27
veterán

csak az hbo, a porno és a digifilm kódolt, ha rámírsz privátban tudok rá gyógymódot :D
mpeg2 az sd mpeg4 a hd esetében a kodek.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI internet (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.