Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sellerbuyer

    őstag

    válasz papaya #977 üzenetére

    A váz mikrofonja nem jön számításba semmilyen szempontból, mert komoly (v. komolytalan) munkára teljesen alkalmatlan, még atmoszféra rögzítésére is. A kutyust, meg a kölyköt filmezni jó otthonra, hogy ne kelljen külső mikivel bíbelődni.

    Egyes idióták irkálják külföldi fórumokon, hogy ugye nem lehet állítani a hangerőt a 60D-nél, megjegyzik, hogy "too quiet" és ezt azonnal ki is egészítik azzal, hogy "poor sound quality". Na hát az ilyenekre inkább nem is írok semmit. Terjesztik az ökörséget kb. Nem kell ezekkel foglalkozni.

    A külső rögzítő eszköz, ha olcsó, akkor semmivel sem jobb, mint a vázra csatlakoztatás. Max. használhatóbb, mivel filmezésnél a kamerát mozgatod, ide teszed - oda teszed, kényelmetlen, zavaró az állandóan rajta lógó mikrofon kábel. Ezért inkább érdemes egy rudat használnod, amire a májkot szereled (lehet kapni, ócccsó) és egy külső eszközzel rögzíted a hangot.
    ML-el a hangerő és minden egyéb beállítható a vázon is ugyan úgy és digitális hangrögzítés történik, a stúdió minőségű külső rögzítőknél használatos A/D konverziós minőségben, így kb. semmi nem indokolja technikailag a külső eszköz használatát. Tehát kényelmi, egyben praktikussági szempont, semmi egyéb.

    Ettől függetlenül sokan szeretik megmagyarázni, hogy ez jó és ezzel szenvedni, lelkük rajta.

    Én pl. rendezvény rögzítésekor minden szükséges mikit a finomságos kis Yamaha keverőmbe (nagyon szeretem) kábelezek és egyetlen, hajlékony kábellel megyek a keverőből a vázba. Kicsit zajosabb megoldás (amennyit a keverő rátesz, de gyak. érzékelhetetlen), viszont több mikrofon korrekt kezeléséhez (külön hangerő, hangszín, stb.) nem létezik jobb.

    Egy kis teszt a Canon 60D (sorry, nekem ez van, így ezzel foglalkozom leginkább) hangrözítés minőségéről, mondjuk ez saját mikrofonnal tesztel:
    [link]
    [link]
    Itt a grafikonokat érdemes megnézni!

    Egyéb URH miki tesztecske:
    [link]
    Ennél hová kell jobb minőség? :U

    Még annyit, hogy filmnél ha normális munkát akarsz végezni, akkor úgyis utószinkronnal dolgozol. Ez kötelező ha filmesnek akarod vallani magad, egyébként csak bohóckodás vagyon. Oksa, elismerem, független filmnél nem minden esetben sikerül ezt technikailag megvalósítani (no money), ettől még tudomásul kell venni, hogy a filmet (tehát a film filmet!) kötelező szinkronizálni, ennyi. Szóval a helyszínen mikrofonnal csak a szinkronhoz készítesz egy alapot (amit a szinkron színész hallgat), illetve atmoszférát veszel fel és ennyi. Ehhez meg nem kell überfasza, több száz rugós, több csatornás külső rögzítőt megvenni.

    Rendezvények rögzítésénél persze más a helyzet, ott érdemes minden esetben egy térmikrofont is beüzemelni és szétpanorámázni a keverőn, rákeverni az egyik oldalra, a másikra meg az esetleges előadóknak a hangjait (csíptetősök), aztán vágásnál már úgy játszol vele, ahogy akarsz. Ez biztonsági okokból is fontos lehet, mert ha menet közben vmiért meghal a rádiós mikid (jártam már így!) és valami fontos hangzott el, ami pótolhatatlan, akkor a térmikiből még simán kinyered és ráteszed mindkét csatornára (R-L) szépen utómunkában. Megéri azt a pár perc plusz fáradtságot, amíg telepíted a kábelt, állványt, mikit. Ha megrendelésre dolgozol, ez kb. azt a különbséget jelenti, hogy megkapod-e a pénzed, vagy sem. Akkor is hasznos persze, hogyha közönség van és kérdéseket tehetnek fel. Olyankor nem mikrofonozgatsz be ugye mindenkit, de rohangálni sem ildomos egy puskamikrofonnal, bár ez utóbbi még elmegy és jobb minőségű hangot produkál, ha van rá külön embered (ez a hátránya).

    Különösebb leírást egyébként nem találtam (a fenti teszten kívül) a Canon 60D hangrögzítés minőségéről, egy helyen írnak annyit róla, hogy adásminőségű.
    "An external stereo microphone terminal and the ability to adjust sound recording level ensures the audio track recorded matches the visual quality of the video, capturing broadcast-quality sound."

    Ezt fülre simán el is hiszem, innentől kezdve pedig hát nincs is miről beszélni külső hangrögzítő téren, a többi szempontot fentebb leírtam.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés