Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#8401) [w] válasza Sanchez638 (#8399) üzenetére


[w]
őstag

akkor inkább próbáld ki unraid-en, szerintem emészthetőbb, mint truenas-on

cmdr PETER W. VOLKOV

(#8402) qqcqqc válasza [w] (#8401) üzenetére


qqcqqc
őstag

mondjuk az fizetős rendszer.

(#8403) [w] válasza qqcqqc (#8402) üzenetére


[w]
őstag

és 30 nap alatt nem lehet kideríteni, hogy megfelelő-e? :F

cmdr PETER W. VOLKOV

(#8404) racskobalazs válasza [w] (#8403) üzenetére


racskobalazs
senior tag

Nem tudom ilyet lehet-e de nekem van egy 5 lemezes licenszem amit valszeg nem fogok többé használni, ha kell valakinek.

Nekem nagyon bejött az unraid anno, gyors, egyszerű, rengeteg plugin, stabilnak is mondható volt...

[ Szerkesztve ]

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#8405) MasterHUn


MasterHUn
senior tag

Sziasztok,
minekután minden össze esküdött ellenem úgy gondoltam egyesíteném a gépeimet.

Jelenleg van egy NAS-om (xpenology) külön fizikai gépként fut.
van benne egy 2 és egy 4tb.-os vinyó. ebből a 4tb.-os az SAS innentől csak raidvezérlővel műxik.

Szereztem egy Dell R510 es gépet amiben van gyakorlatilag fel tudok a gyári spec maximumig fullozni. jelenleg 2 xeon 5540 van benne meg 16g ram ha jól emlékszem.
Szerintetek elegendő lenne a következőkre?

NAS (xpenology)
plex (in xpenology)
------------idáig------------
a 4tb-os vinyon van minden
satisfactory szerver (külön linux 22.04 LTS) ennek inkább ram és proci kell 4mag 16g ram
xponology kamera szerver. 1-2 kamerával. (ez utóbbit külön xpeno ként futtatnám) neki pedig a maradék.
HDD tekintetében:
-1x 4tb SAS RAID 0
-1x 2tb Sata RAID 0
proxmoxnak 2x250gb velociraptor RAID1 be.
és mivel sok van belőle itthon 6x500gb WD blue vinyó összerakva RAID6 ba.
gyakorlatilag így swapbe menne 6+2 HDD. és lenne még 4 üres swap ha bővülni kéne.
a 2x250gb meg a belső swapba menne.
mielőtt nagyon beleélném magam hogy ez milyen jó lesz így jó lesz így?

Proxmox fórumon már megbeszéltük, hogy proxmoxnak 2 120as SSD radi1be kötve elég lesz.

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8406) 5leteseN válasza MasterHUn (#8405) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Az egyik CPU is elég bőven, a másik fogyasztja csak az "ügyeletben" az áramot.
Az X5640-es CPU fajlagosan takarékosabb, lassan ingyen adják már.

Én még azt is átgondolnám(következő lépésként akár), hogy E5-26xx-es szervert nézni itthon vagy az EU-s eBay-en, mert minden eleme többet tud, harmadával kevesebbet fogyaszt, és 50€ körül lehet venni kb (szállítással)! :Y

24/7/365-ben az a 30-40 watt különbség óránként kb-pont a vételár egy év alatt(ha jól számoltam)! :Y
Kezdeni ez a jelenlegi is jó egyébként, mert szinte minden(HDD-k, RAM, ...) áttehető.
Asszem a RAM-ok is, ha ebben is DDR3-as ECC-k vannak.

[ Szerkesztve ]

(#8407) MasterHUn válasza 5leteseN (#8406) üzenetére


MasterHUn
senior tag

ingyen volt. a gép :D

a mostani xpenologym egy 750 wattos tápról megy. plusz mellette megy a kamera gép 400w +mellete a gépem 700W. úgy gondoltam hogy ezt faragnám le.

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8408) 5leteseN válasza MasterHUn (#8407) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Opsssz, úgy könnyű! ;]

"Kamera gép": biztonsági rendszer, rögzíti a kamerák képét(0-24-es)?
Mostani xp...: jóóó, hogy 750W-os táp, de mennyit fogyaszt abból a lehetséges 750w-ból? ;]

A CPU-k 80W TDP/db. Az én szerverem tápja 5-10W között fogyaszt, alapban(ha nincs bekapcsolva akkor is), + a többi.

Az ötlet jó, de nem véletlen adják már ingyen ezeket. Lassan egyébként a következő generációt is ingyen adják már.
Amúgy jól meg lehet csinálni, le kell tiltogatni amik nem kellenek: letiltva nem fogyasztanak. ;)
Kis utána nézéssel tök jól meg lehet csinálni. Én is így (ezért) kezdtem ilyen lecserélt szerverekkel foglalkozni két-három éve.

Sok célra még jól használhatók! Például erre is!

(#8409) MasterHUn válasza 5leteseN (#8408) üzenetére


MasterHUn
senior tag

igen 0-24 veszik a képet.
egyenlőre 1 táppal gondoltam használni.
a xpenolpogy szintén folyamat kell.
a satisfactory még fasorba sincs jelenleg :D

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8410) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8406) üzenetére


Sanchez638
addikt

Nekem Fujitsu TX1310 M1 em van, ebből 2db is. 10e-20e ért simán ki lehet fogni viszonylag sűrűn. 84w tdp-s Xeon procival 20w körül van a kezdő fogyi.

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8411) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8410) üzenetére


5leteseN
aktív tag

:C Ügyes.
Nekem is van 2 használatban lévő és egy tartalék, hasonló módon és áron beszerezve.

Sok üzemóra van még bennük! ;)
"Fajlagos fogyasztásukat tekintve a leghatékonyabb akkor lesz, ha sokmagos, viszonylag alacsony MHz-es CPU-val dolgozik.
Sok szervernél le lehet tiltani CPU-magot, BIOS-ból, az szerintem csökkenti a készenléti fogyasztást. Nem néztem, de érdemes lenne ránézni erre két állapot közti fogyasztási különbségre! ;)

Az is eg (nem nagyon rejtett) lehetőség a gazdaságosabb üzemeltetésre, ha underclock van bevetve. Linux-os megoldásról tudok, W-s is van szerintem.
Ez a két megoldás egyszerű beállítási lehetőség, olyan 20-30% fogyasztás-csökkenés ezen a részen, másodpercek alatt visszaállítható, csak szándék és fél óra Guglizás kb.! ;)

Mintha külföldi fanatikusok a viszonylag nagy fogyasztású táp-ventit is cserélnék sokszor kompatibilis, fele-harmad fogyasztású modernebbre.

Van egy ennél komolyabb rejtett lehetőség a területen (nekem ;] ): AI/MI-s házi-gépnek kiválóan használható a használtan is nagyon megbízható, és nagy teljesítményű tápegységeik miatt.
Az AI/MI 2-300W-os VGA-GPU-kat használ, amikből kis szerencsével(ha kell tápcserével) kettőt(-hármat ? :Y ) is bele lehet rakni, és profi szintű AI/MI számítási kapacitáshoz lehet jutni fillérekből! :C ;)

Szerintem lehetne csinálni egy "Használt Szerver Átépítő Klub"-ot, mert rengeteg dologra használhatók még, ha a szerver célú felhasználás hátrányait a felhasználó kis akarattal, kitartással, és kreativitással kiküszöböli! ;)
Ezek pár óra szintű erőforrások, kicsit is a tapasztalatokat (például Itt) összedobva, sok száz-ezres konfigokat megközelítő teljesítményt lehet összerakni "tizes-huszas(e HUF)ból"!

[ Szerkesztve ]

(#8412) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8411) üzenetére


Sanchez638
addikt

Igen, rohadt fontos dolog ez.. Fillérekből lehet gép, szerver jellemzőkkel. Volt itt két darab Dell R720 is, de mivel SFF lemezeket kezelt és macera lett volna átépíteni ment a levesbe. De kifejezetten pozitív volt ott is, hogy platinum tápegységből kettő is volt. Emellett az E5 V-es procik már nagyon korrekten vissza vették az értékeiket. És már halk gép, nem volt a mormogós venti hangja sem.
Az R720-et 70-80w alatt nem tudtam bevinni, még 40w-os procival sem.

Megértem aki nas-okat vesz, de eszméletlenül drága a +3 lemezt fogadó rendszer, miközben a hardver nem sokkalta jobb az olcsóbbnál..

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8413) freddirty válasza Sanchez638 (#8412) üzenetére


freddirty
senior tag

szerintem ez nagyon szituációfüggő, Pl. aki hobbi és/vagy munka szempontjából IT területen jártas és otthonra saját működtetésre szeretne olcsón szervert összerakni, sok helye is van és nem baj ha nem passzív/kicsit hangos mert elvan mondjuk a garázsban, annak tényleg jó. De azért a fenti paramétereket azért rendesen meg lehet keverni.
Pl. nagy médiatárat építve, már a HDD költség olyan nagy hogy egy új lap/ram/proci már nem oszt nem szoroz. 100k egy 12 terás HDD, veszel hármat és már 300k-nál vagy. Ha van ennyi pénzed akkor lesz 400k is új alkatrészekkel együtt.
De mondok másik példát, van elég olyan eszközöm/tulajdonom már most is, aminek a maintenance igénye elviszi az értékes időm egy részét. Ha mondjuk a lányom elköltözne, és az ottani házba (legyen az akár országon kívül) kéne egy lokális médiatárat +nvr-t telepítenem, akkor nem akarnák túl sok időt még erre költeni, egy minél egyszerűbb "fire and forget" megoldásban gondolkodnék. Vszleg syno nas+2 HDD lenne a megoldás, itthon meg továbbra is elbütykölnék az épített dolgaimmal.
Általában ha tanácsot kér tőlem ilyen témában vki, akkor elsőnek az élethelyzet, lakás/ház/környezet, és az igények az ami igazán számít, hogy milyen megoldás lesz épp oda jó.

fred

(#8414) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8412) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Teljesen jól látod!
Szoktam javasolni mindenkinek, hogy ha nem kell a nagyobb teljesítmény, akkor le lehet tiltani magokat BIOS-ból, és a folyamatosan "elcsorgó" forintok is meglepően jól lecsökkennek.
Ha esetleg van fogyasztásmérőd: érdekelne, hogy egyilyen CPU-mag letiltás(4 maradékig kb) mennyit jelent?

Most milyen CPU-d megy? Szerintem 4 magra le lehet menni vele, és egy próba kedvéért lehet, hogy az 1-CPU-s üzemmód is "érne egy misét" ! ;)
Érdekelne engem is, de most AI/MI-re vannak kihegyezve, bonyolult és sokáig tartó folyamat lenne át-vissza-építeni a sajátjaimat egy ilyen mérés miatt.
Ha esetleg lenne rá lehetőséged, megköszönném ezt az "előtte-utána W-ok" infót. Kb meg is alakulna ezzel a korábban említett "Szerver Újra-hasznosító Klub"! :DD :C

A DELL-nél milyen tapasztalatok vannak a ventik hangjáról? A HP-k ebből a szempontból borzasztóak! :O
lehet, hogy váltok is majd DELL-re, a jelenlegi kb "gázturbinás" hanghatásokkal rendelkező ML350p-ről.

[ Szerkesztve ]

(#8415) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8414) üzenetére


Sanchez638
addikt

Amit használok egy s1150 Haswell alapú rendszer. 4db 3.5 hellyel, meg még bővíhető. Egy E3 1226V3 van benne. 84w tdp-vel. A másikban I3 4330 van. Ezzel és 4db 59/72 lemezzel 35-40w üresbe. Xeon prociban úgye nincs igp, tehát annak a hiánya ellensúlyozza a 4 magot. De 3-5w ról beszélünk komplett gépnél.

#8413freddirty: Mondjuk egy NAS-t is ugyan úgy be kell állítani. Max az olcsóbbak lassabbak lesznek, ha a ráfordított időt nézzük.

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8416) Sanchez638 válasza Sanchez638 (#8415) üzenetére


Sanchez638
addikt

Jól megfogalmaztam magam. Tehát volt alkalmam olcsób beszerezni egy Syno DS115J szerkezetett. Talán a belépőszintet jelképezi és az útód se lett több.

Viszont nekem annyira használhatatlan volt, hogy inkább össze dobtam egy itx gépet. Tehát a nas-ból a nem éri megvenni az olcsóbbat, de viszont ahogy lépkedünk feljebb, úgy azért elgondolkozik az ember. Abba is ugyan úgy háttértár kell.

Ha valakinek van affinitása mindenképp jobban jár egy épített géppel. Illetve ezeket se építed. Mivel a brand gépek.. Nem kell nagyon semmi vadászni. Érdemes párt szerezni mellé és meg van oldva a csereszabatosság is.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8417) bambano válasza Sanchez638 (#8415) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

fyi: az e3 1226v3-ban VAN igp.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8418) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8415) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Lassan szinte ingyen adják (az egyébként kidobásra kerülő) szerver-proc-okat(és minden más hasonló generációsokat is már), úgy hogy akár a fajlagos hatékonyság miatt lehet, hogy jobban megéri a kevés-magos, de magas MHz-es CPU-kat a 2-vel több magos, de alacsony MHz-es-ekre cserélni(ha kellenek a tervezett felhaqsználásra), és ahol lehet a 32nm-es CPU-kat 22nm-esre cserélni ,ahol pedig lehet, ott a 22nm-esek helyett betenni a 14nm-eseket.
A házi-szerver, NAS-ok között sok otthoni felhasználó ingyenes Linux-ot használ, ott a szükségtelenül magas MHz-eket egyszerűen le is lehet tiltani, mert az utolsó 10%-ban lévő MHz-ek eszik a teljes fogyasztás 40-50%-át.
Ebben a felhasználásban(ha nem kell) érdemes szoftveresen lekorlátozni, mert szükség sincs rá, és azt a kevés csúcsra-járatás ami előfordul, kismértékben ugyan, de bizony üzembiztonságot/üzemórát is fogyaszt a nem fiatal, sok üzemórás CPU-k fajlagosan gazdaságtalan MHz tartományában.

Pár éve olvastam (de most hirtelen nem találtam), hogy egy asztali használatra tervezett 14nm-es Intel a 4 magos, under-clock-os üzemmódjában szinte a NAS-okban használt Celeron-fogyasztást hozott, a NAS-ok (szerintem) nevetségesen-durván túltolt árcédulája nélkül, az említett (lecserélt-ingyenes) Intel-CPU át-beállításával.

Van persze ennél jobb is, de nem sokkal jobb, cserébe sokkal-sokkal drágábban, meg jóóóó vastagon árazottan, röhejes(és-vagy undorító) marketinggel megtámogatva!
De ez már nem IT, zárom is az OFF-ot.
"Csak" segíteni szoktam ez utóbbit ki-elkerülni! ;]

[ Szerkesztve ]

(#8419) Sanchez638 válasza bambano (#8417) üzenetére


Sanchez638
addikt

Benéztem. Biztos kavarodok már.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8420) Fecogame válasza 5leteseN (#8418) üzenetére


Fecogame
veterán

Nem találtam meg amit említettél, de ezt igen

Durva, nem gondoltam volna :Y

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#8421) MasterHUn


MasterHUn
senior tag

Sziasztok, Esetleg Érdekel valakit egy Dell t310? :) tudom nem egy mostani jószág, de számomra csak a helyet foglalja, de ha valakinek kell szívesen odaadom INGYEN!.

swap fiókot kell hozzá venni egyedül. x3430 van benne illetv 24g ram.
:))

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8422) 5leteseN válasza MasterHUn (#8421) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Kis munkával (alul-fesz, ...) meglepően alacsony fogyasztásút kis szervert lehet belőle csinálni, egy OS-SSD, +2-3x2-3TB kiépítésben!

Kb így összerakva és beállítva a táp- és egy utólagos CPU-ventin kívül nem is kell neki a többi zajkeltő és áram-pazarló légkavaró!

(#8423) 5leteseN válasza Fecogame (#8420) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Ah, :DD kösz! Megcsinálnám én is de Xeon E5-2680v4-em nem támogatott. Említi ugyan, hogy ki lehet kerülni ezt a korlátozást, de ennek a módját nem tette bele a videóba. Eddig nem találtam meg ezt a trükköt. :F

Valaki esetleg összefutott az XTU-s=vagy más) megoldással a CPU-m alulfeszeléséhez?

(#8424) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8422) üzenetére


Sanchez638
addikt

Ha jól tudom az egy s1156 rendszer. Nem híres arról, hogy megfelelően bánna az energiával. Tehát az a legtöbb dologra teljesen felejtős. Én is megörültem egy 1U-s rackszervernél, hogy 1156, majd jó halk lesz és keveset eszik. Üresbe az is benyeli a 70-100w-ot, akár sima 2magvas procival is..

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8425) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8424) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Nem ismerve a tipust: Vannak nemzetközis fórumok, szuper economy elvekkel, ahol minden kukázott neander-völgyi gépből hoznak ki valódi csodákat, pár tíz-W-os fogyasztási értékeket.
Nem kell vért ízzadva saját utat törve újra-feltalálni a Spanyol Viaszt, bár annak is megvan a maga öröme(amikor sikerül). ;]
Szerintem még most is meg-Guglizható a dolog.

Ha valakit poénból érdekel: meg kell keresni (évekkel ezelőtt nézegettem, már nincs a könyvjelzők között, bocsi :B ).

Esküt nem téve rá, de szinte biztos, hogy meg lehet találni, hogy mi a brutálka túlfogyasztás oka.

[ Szerkesztve ]

(#8426) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8425) üzenetére


Sanchez638
addikt

Sima s1156 itx asztali lappal, benne egy i3 talán 530-al nem tudtam 40-45w alá vinni. Ezek ennyit tudtak. A nagy áttörés 1155/Sandy Bridge -el történt. Ugye ezt látjuk az E5 V1-V2 prociknál.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8427) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8426) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Régi XTU-val próbáltad alulfeszelni?
Emlékszem (mikor pár éve segítettem vkinek), az utolsó 10% frekit levágtuk némi alulfeszeléssel és a felét fogyasztotta a CPU-ja! :C

Nem eröltetem egyébként a dolgot, csak poén szinten,tolom be az öteleteket, ha valakit érdekel a "Vajon mit lehet kihozni egy ingyenes neander-völgyi szerverből" projekt.

Nekem az ML350p-nél például csak az átfújós ventik tudnak 200W-ot fogyasztani max-teljesítményen! :Y
Soha csináltak még ilyet, hál' Istennek! :R

Ha semmi nem megy, (csak hálózatra van csatlakoztatva), akkor is 6-8-10W-ot fogyaszt a tápegysége, aminek kb a fele-harmada a táp kis légturbinálós-ventije! :Y

Valóban van miből faragni! ;)
Kicsit munkás a dolog, de mások tudásából is merítve(Gugluzás az iylen témájó fórumokban), elég jó eredményt lehet elérni!
Idő kell rá, sok! Az pedig nincs mindenkinek! Nekem se, sokszor...

[ Szerkesztve ]

(#8428) Sanchez638 válasza 5leteseN (#8427) üzenetére


Sanchez638
addikt

Csak megéri ezzel tökölni? Miközben fillérekért vannak jobb megoldások. Negyed akkora fogyasztásból kihozva. És ott még lehet mindig faragni.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8429) 5leteseN válasza Sanchez638 (#8428) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Igen, pont ezt írtam közben.

Én akkor szoktam ilyet csinálni, mikor az idő-pazarlásnak tűnő "utána nézés" közben olyan tudáshoz jutok, amit másutt-később is tudok használni, esetleg még pénzt is keresni vele(nullás egyenlegre hozva ki legalább az egyébként általában feneketlen pénznyelős férfi-szenvedélyeket: PC-k, autó, ... ;)
Jobban nem is fejtem ki, mert már nem ide tartozik, csak maradtam a jól használható elvnél.

Erre megerősítő példa "kis lelkemnek" :DDD az AMD MI25 vásárlásom: amiket megvillantok(BIOS) WX9100-ra és a három árából már erősen ráközelítek egy RTX 3090 vásárláshoz! :DD :C

Ez esetben be lehet konfigurálni egy 2-300eFT-os NAS fogyasztásának duplájára(40-60W) egy ingyen kapott neander-völgyi szervert, ami 2-3-4 évig biztos jól működik!
...1 hét-10nap x 1 óra Gugli! :P

[ Szerkesztve ]

(#8430) MasterHUn válasza 5leteseN (#8422) üzenetére


MasterHUn
senior tag

4tb.-os vinyót is kezeli egy h700as raid vezérkővel :)

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8431) 5leteseN válasza MasterHUn (#8430) üzenetére


5leteseN
aktív tag

SAS-t is? ... csak olyanokat nagyon olcsón lehet venni a "Kikötőben"! Nagyokat is! ;)

[ Szerkesztve ]

(#8432) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

A régi szerverfogyasztás-csökkentése dologra egy számomra is érdekes megoldást vetett fel egy "on-line" barátom: egy szint után már aránytalanul sok idő, erőforrás, modern kiegészítőkkel fogyasztás csökkentett modernizálás(+ sok €/$) szükséges, és ez már így kezdi nagyon nem megérni.
Erre a tendenciára válaszként azon gondolkodik(teljesen logikusan), hogy a tovább már nem nagyon csökkenthető fogyasztás ellensúlyozására vesz egy új vagy használt napelemet. Ezzel tölti a már meglévő(és másra is használt) szünetmentes táp akkuját, és így összesítve már "áramot termel" (összesítve az előnyöket!) a tervezett rendszere! Mindez az (jóóó drága: 1-2-300e Ft-os) új NAS-hoz képest azért dupla fogyasztású(40-60-70W-os) öreges-házi-szerveres megoldás elcsorgó Ft-jai helyett.
A kis tartalákkal méretezett új, vagy használt napelem kevesebbe kerül neki mint a tervezett következő lépcsős átéptése a "kis-öregnek"(a régi szervere)!
Érdekes elgondolás! ;]

Összegezve az előnyöket, jobb megoldás, mint a már gazdaságtalanul túltol, pusztás IT-s megoldás helyett.

Azért az emlegetett ingyenes DELL-nél a venti-ritkítást is figyelembe venném, mert az is ventinként 10-15W fogyasztás folyamatosan!!
Kis kreativitással a 4(-6 ?) eredeti darab helyett egy is elég lenne, egy CPU-hoz koncentrálva, és a 16-32GB RAM bőven segítené az a meghagyott egy CPU-s működést.
Így 50-60W-ra le lehet vinni szerintem HDD-k nélkül!

[ Szerkesztve ]

(#8433) MasterHUn válasza 5leteseN (#8431) üzenetére


MasterHUn
senior tag

annó marketplacen lőttem egy bontatlan 4tb-os sas vinyót és szó nélkül kezeli.

[ Szerkesztve ]

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8434) 5leteseN válasza MasterHUn (#8433) üzenetére


5leteseN
aktív tag

:C

Az megy majd az újabb szerverbe(R510)?

(#8435) MasterHUn válasza 5leteseN (#8434) üzenetére


MasterHUn
senior tag

igen, azon van a jelenlegi NAs-om is.

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8436) 5leteseN válasza MasterHUn (#8435) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Annál szerintem érdemes lenne egy méréssel egybekötve kipróbálni az egy-CPU-s (CPU-1) üzemmódot!
Szerintem harmadára esne a fogyasztás! Ha nem kapcsolnak ki ez esetben a CPU-2 oldalán ventik, akkor azokat (gondolom én), ki is lehet venni, 2x5-10W az is!
Így szerintem valahol már 100W fogyasztás körül kellene lennie! :C

Ha a 4TB-ot használod, akkor a sok kis SAS-HDD és az illesztőjük szerintem szintén nem kellenek, azok is HDDx5-10-15W, +az illesztő kártya.

Meg lesz az a 100 alatti érték! ;)

[ Szerkesztve ]

(#8437) bambano válasza 5leteseN (#8432) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Én azon agyalok, hogy van olyan alaplap, ami dc tápos és széles feszültségtartományt kezel bemenetként. ha ilyet használnék, nem kellene inverter meg ups, mert az rontja a hatásfokot.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8438) AiRLAC válasza bambano (#8437) üzenetére


AiRLAC
addikt

Volt ilyen ITXben pl az Asrock 1900 DC vagy valami hasonló néven futott.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#8439) bambano válasza AiRLAC (#8438) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

több dc tápos itx-es alaplap is volt, de a legtöbb 12 voltról ment, az erre alkalmatlan. amiket ilyeneket utoljára láttam, azokon ráadásul n100-as integrált proci volt.

most van egy olyan, ami 10-28 volt közötti tápról mehet, azt rá merném dugni két, sorba kötött akksira.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8440) 5leteseN válasza bambano (#8437) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Az AMD-re épültek olyan asztali asztali gépek, amik combosabb noti-CPU-kat használtak, és ott vannak noti-tápok, egy tápfesszel, és az ebből a szempontból speckó alaplapok csinálják a többi tápfeszt a notihoz hasonlóan. Ezeknél is külső tápegység van.

Én azért gondolkodom UPS-en, mert a szünetmentes biztonsága lehetővé tesz PC-altatást, ami mégis gyorsan indul és ezzel az üzemmóddal gazdaságosabb, mint a többi (magasabb fogyasztású) PC-s üzemmód. Ha én is rá tudok tenni egy "napos-töltést" az aksi(k)ra, akkor meg "termeli az energiját" :DD :C

Mint a régi "Koppányos" kipufogós Ladák termelték a tulajaik bámulatos fogyasztás-értékeivel a "benyzint"! :))

Visszatérve a poénok után: mivel én másra is tervezem használni az UPS-t(b-kamera rendszer, rögzítéséhez szerver, stb...), ezért nálam a kicsivel többe kerülő(önmagában NAS-hoz nem gazdaságos) rendszer is megéri, kicsit nagyobb napelemmel a halmozódó előnyök miatt! :C
...remélem! :K

(#8441) 5leteseN válasza bambano (#8439) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Most éppen nem vagyok naprakész, de korábbi H-aprós(egyéb) nézelődéseim alapján az erre a NAS/házi-szerver célra alkalmas használt UPS-ek szoktak lenni egész jó áron.

Én majd olyat keresek, ami 12V-os akkukkal ment. Általában a megfáradt zselés akkuk nélkül olcsók! Nekem azok nem is kellenek, mert a kis kapacitású zselések helyett a hozzájuk képest brutálka autó-aksit tervezek "drótozni" rájuk, külsőként.

Papiron természetesen nem optimális, de ennek ellenére sokszoros kapacitásom lesz az eredeti 6AH körülihez képest(amikor néha kell majd), és mivel a sokkal nagyobb kapacitás miatt sokkal kevesebb (mély) merítés és a kis kapacitásúhoz képest kevésbé gyors töltése lesz az aksiknak, valójában az eredetinek a többszörös élettartamára számítok!

[ Szerkesztve ]

(#8442) bambano válasza 5leteseN (#8440) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

oké, csak a szünetmentes elvileg 230-ról tölti az akksit, azt hogy kötöd szembe a napelemmel?
Ha meg nem kötöd be a szünetmentest a hálózatba, akkor minek?

a fix noti tápfeszes alaplapokkal nekem az a bajom, hogy egy akksihoz magas a feszültsége, kettőhöz meg alacsony. a fix 12 voltos tápba sem tudom bedugni az akksit, amikor koppra van töltve 14.4 volton, és ha merül, 11 volt körülig merül. Nem hiszem, hogy elviseli. A 19 voltos noti tápos alaplapok sem passzolnak a papíron 2x12 volthoz, ami gyakorlatilag 28-ig felmegy. Viszont ez a konkrét alaplap, aminek a doksijában konkrétan benne van, hogy toljad 28 voltról, ez nekem tetszik. Meg rakás mikrotik van itthon, 10-57 volt között befogadó táppal, kiabál a natív dupla akksi után.

egyébként van picopsu, amiből itthon fix 12 voltosakat lehet venni, viszont egy amcsi cég német lerakatában 6-38 voltos is van. illetve ott van 800 watt körüli atx táp, ami nem 230v ac-ról megy, hanem szintén 38 voltig dc-ről, azt bele lehet rakni szinte minden nem játszós desktop pc-be.

fentiek nem jelentik, hogy villamosmérnöki precízséggel mások számára is tanácsot adtam. az egész egy nagy SZERINTEM.

az amd-től meg éppen herótom van, úgyhogy többet nem lesz olyanom.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#8443) 5leteseN válasza bambano (#8442) üzenetére


5leteseN
aktív tag

A teljes válasz( ami fejben megvolt, csak leírva nem lett az egész, csak részleteiben, Bocsi :B ), ami teljes válasz kb ez: ű
az eredetileg belső zselés akkuk helyett, a berakni tervezett (méretei miatt immár dobozon kívüli) autó-akkura kötöm a napelemet, az erre a funkcióra vett(épített ? ) szabályzón keresztül. Elméletileg ez a töltő-kör nem hat vissza a 230-as hálózat felőli töltő áramkörökre(egy diódával kiegészítve).
Mindkettő irányú töltés lehetséges marad.
:DD :C :DD

Ember tervez(ve)...

(#8444) MasterHUn válasza 5leteseN (#8436) üzenetére


MasterHUn
senior tag

gyakorlatilag, úgy áll az alképzelés, hogy minden venti megy ki belőle, kap majd 4db-noctua-t mind a SILENT MOD-os videóba.

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8445) 5leteseN válasza MasterHUn (#8444) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Ha elég az egy-CPU-s teljesítmény(szerintem bőven), akkor elég kezdeni a Noctua-val, de a táp-ventit mindenképpen cserélném kicsit kisebb teljesítményű, de sokkal halkabb változatra.

Csendben megjegyezve: kis kereséssel lehet szembejönne egy előtét-ellenállásos(-diódás ? , -...) megoldás, amivel az eredeti ventik ebben a felhasználásban nem szükséges teljesítményét el lehet vonni.
Ez csak ötlet szint, ha én csinálnám, utána néznék, nagy kockázata nincs, a Noctua-k (emlékeim szerint) nem olcsók!
Elsőnek vagy csak kettő, vagy a venti-hekkelés! ;]

Szerintem ilyen témájú IT-s oldalakon, vagy hobbi-elektronikás irányba gyorsan szembe jön a fordulatszám(teljesítmény) csökkentés több módja is, amik bizony azonnal felezik-harmadolják a zajt, ! :K :C

(#8446) MasterHUn


MasterHUn
senior tag

jóestét mindenkinek, na Vizion sok türelmes hozzászólása után az első akadályt szerintem sikeresen vettem. nade.

Valahol találtam multkor egy parancsort ami kikapcsol egy kazal dolgot ami a HA cluster miatt megy proxmox alatt, de nem találom ez megvan valakkinek? :D

systemctl stop pve-ha-crm pve-ha-lrm pve-firewall pvefw-logger corosync spiceproxy && systemctl disable pve-ha-crm pve-ha-lrm pve-firewall pvefw-logger corosync spiceproxy

[ Szerkesztve ]

Nem egy erős gép..., fél Paks kell mikor bekapcsol :D / Minden SIKERES ÜZLET UTÁN JÁR A PIROSPONT!! //

(#8447) PHenis


PHenis
senior tag

Sziasztok,

kezdem kinőni az rpi-met és megunni az összevisszaságot ami itthon van, szeretnék mindent egy szerverre költöztetni. Ezekre használom/használnám a jövőben: Home assistant, NAS funkciók, Omada sdn, NVR funkciók, plex átkódolásal (ritkán) + ki tudja mit találok még ki a jövőben...
Arra gondoltam, hogy vennék egy tiny PC-t, pl. egy ilyet vagy ehhez hasonlót valami i5 procival, 8-16Gb rammal és SSD-vel. A NAS és NVR szolgáltatást egy külön enclosure-el oldanám meg később. Ez így mennyire jó ötlet? Vagy ti hogy oldanátok meg?
Hely van bőven, fogyasztás kevésbé szempont, zaj közepesen fontos.

(#8448) gery2123 válasza PHenis (#8447) üzenetére


gery2123
őstag

Szia! Használtan egy 7-8 gen sff gépet már lehet 50-70 között venni. Kb mindenre elég szerintem, mondjuk azt nem tudom, hogy mennyire erőforrás igényes egy NVR..
nekem ami megy rajta fixen ( home Assistant , truenas, win 11 vm, + pár Lxc container +docker. Ezen kívül nem rendszeresen Linux vm és egyébb teszt környezet )

-- PSN_ID: GerY2123

(#8449) Patice válasza PHenis (#8447) üzenetére


Patice
nagyúr

Én építenék egy NAS-t PC-s alkatrészekből, főleg használtam vadásznám hozzá az alkatrészeket.
A ház az egyik nehéz kérdés, én anno építettem Fractal Design Node034-be, most lehet inkább egy Jonsbo N2-vel indulnék.
Egy jó mini-ITX méretű alaplappal ezek megoldhatók, ami vagy integrált procis, vagy normál alaplap.
Én szoftveres alapnak Proxmoxot használnék és akkor lehet pár külön VM a különböző rendszereknek.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#8450) Fecogame válasza PHenis (#8447) üzenetére


Fecogame
veterán

MiniPC jó ötlet, viszont használtan vennék HA-ról. Sokkal jobb fogyasztása van, mintha összeraksz egy régi gépet, és hosszútávon jobban kijössz vele anyagilag.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#8451) 5leteseN válasza PHenis (#8447) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Én akár még azt is megnézném, hogy egy használt lapos-top az általad említett külső tárolókkal jó lesz-e.

Az indokolatlanul alulértékelt Ryzen-es "laposok" bőven kijönnek az általad megadott árból eBay-es nagykerekből garanciával(átszámolva úgy 400€-ig). Most éppen nem néztem, de lehet, hogy a Hardveraprón is van ilyen 16Gb-os, vagy ennyire bővíthető 8 GB-os.

Ha a "lapos" tápja elbírja a nem túl sok USB-s (NAS-)tárolót, akkor még szünetmentes-táp funkciót is kapsz hozzá! :C
...és ugye a "monitort", +egyebek! :DD

(#8452) ozveo


ozveo
tag

Sziasztok!

Ki milyen PCIe kártyát használ ha kevés az alaplapon a SATA port.
PCIe 3 -X16-os is szóba jöhet nem használok dedikált VGA-t.

AXAGON PCES-SA6, [link]
Köszönettel veszem ha bármilyen más javaslatot ötletet. PROXMOX alatt ráncigálnám. Nem fontos a HW RAID. :R

[ Szerkesztve ]

(#8453) fonok87 válasza ozveo (#8452) üzenetére


fonok87
aktív tag

Ha a hardveres RAID nem kell, sztem kb bármi jó. Nekem egy teljesen alap, PCI-e x1-es HBA van 6db SATA3 porttal. Proxmox fut, a PCI-e kártya át van adva a NAS feladatot ellátó VM-nek. Szerintem kizárólag a vezérlő chip és a PCI-e csatlakozó sávszélessége lehet szűk kresztmetszet. Azért, ha nullánál több mérnökóra ment a terméktervezésbe, ezek jó eséllyel az elérhető SATA portok számához vannak illesztve :DDD

Truss me, I'm an engineer.

(#8454) ozveo válasza fonok87 (#8453) üzenetére


ozveo
tag

Pontos típust tudsz mondani, nem ragaszkodom az Axagon márkához. Milyen sebességgel megy az a PCi-e HW raid kártya?

(#8455) Patice válasza ozveo (#8452) üzenetére


Patice
nagyúr

Innen vehetsz az igényeidnek megfelelőt. ;)

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#8456) fonok87 válasza ozveo (#8454) üzenetére


fonok87
aktív tag

Amit a Patice által linkelt hirdetésben az első képen látsz, ahhoz hasonlít, csak nekem az a Marvell 88SE9125 chip van benne ami ott egy 2 portos HW raides kártyán. Nem tudom hol árulnak itthon, egy barátomnak volt, én tőle kaptam. Alin találtam egyet.
szerk.: azért írtam h kb bármilyen jó, mert HA-n is mindig van pár féle.

[ Szerkesztve ]

Truss me, I'm an engineer.

(#8457) ozveo válasza Patice (#8455) üzenetére


ozveo
tag

Köszi, Írtam PM.

(#8458) qqcqqc válasza ozveo (#8452) üzenetére


qqcqqc
őstag

Harverapró, és megnézed a kártyák kínálatát.
Nálam egy SAS vezérlő kártya van, ez kezeli a SATA lemezeket is.
Az igényeid határozzák meg az árat.

(#8459) PHenis


PHenis
senior tag

Sokan írtatok, köszi mindenkinek :))

Mondjuk egy ilyen pl? Valahol van itthon 8GB ramom egy hasonló brand gépből, úgy akkor i5, 16GB ram, 256 ssd. Ez így elég lenne a proxmoxnak pár VM-el nem? Erőforrásigényes feladatokat nem nagyon végezne esetleg a plex átkódolás nagy ritkán...
Ha jól néztem akkor van a lapon több USB3 csati, 16x, 4x és 2db 1x pcie slot és 5db sata csati is így van bővítési lehetőség.

Mennyire bírják ezek a gépek a 24/7 üzemet? Gondoltam vásárlás után újrapasztázom meg kiporszívózom esetleg a coolereket érdemes cserélni valami csendesebb/tartósabb fajtára?

(#8460) amargo válasza PHenis (#8459) üzenetére


amargo
addikt

Bírják, kb 5-6 éve használok brand gépeket folyamatos üzemben otthon.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#8461) Pista0001 válasza PHenis (#8459) üzenetére


Pista0001
addikt

Nézz utána, hogy 4 ram slot van-e benne, brand gépeknél nem evidens. A Fujitsukat nem ismerem, Dellnél, HP-nál és Lenovonál is csak az adott szériák középső és felső kategóriás modelljeiben van 4, az alsó kategóriás gépekben csak 2 van.

(#8462) Sanchez638 válasza Pista0001 (#8461) üzenetére


Sanchez638
addikt

Sokan fújjolják a Fujitsu márkát. Nekem egyre több a pozitivum. Brand gépeknél több minden egyezik, így a jővő beli csere se lehet gond. Minőségre is korrekt.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8463) Maulgar válasza Sanchez638 (#8462) üzenetére


Maulgar
tag

Nem rosszak a brand gépek. 2 is van aktív használatban itthon de én pl macerásnak gondolom a hűtés módosítását. Nem kimondottan hangosak de a hatásfok botrányos néha. Truenas frissítés alatt van hogy felszalad elég rendesen a processzor hőfok :/

Ha írok legalább tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz

(#8464) Sanchez638 válasza Maulgar (#8463) üzenetére


Sanchez638
addikt

Igen, nekem is hangos az alap hang. Ha meg kiiktatom hisztizik a bios. Ezt meg kinyomni se lehet. Már be készültem, hogy lecserélem jobb minőségűre azt, ami benne van.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#8465) Fecogame válasza Maulgar (#8463) üzenetére


Fecogame
veterán

Én leraktam a pincébe egy rack szekrénybe a gépet, így a hang sem zavar, illetve a hűtés is megoldva :)

Plusz nem utolsó szempont, hogy asszonnyal se kell küzdeni, hogy "hogynézezmárki", meg "muszájennekittlennie" :DDD

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#8466) [w] válasza Sanchez638 (#8464) üzenetére


[w]
őstag

ha nagyon zavar, de biztonságosnak ítéled kivenni a ventilátort (pl. mert anélkül is van elég légáram, nyitott a ház stb), akkor betehetsz helyére egy ilyet és akkor csend is van, béke is van :)

cmdr PETER W. VOLKOV

(#8467) Maulgar válasza Fecogame (#8465) üzenetére


Maulgar
tag

Tervben van hasonló csak még le kell nyomnom a főbérlő torkán a dolgot :-D Több ponton is macerás nálunk ez a fajta megoldás sajnos. Ház alatt van a poros kazánház, és a fütött garázs. Külön helyiség de mégsem teljesen tiszta. A modem (telekom) Pont a másik végén van a háznak. Igen tudom Wifi megoldja a dolgot de igazából a kábelt tartom elég stabilnak illetve olcsóbbnak mint sem vacakolni az ide oda pakolással. Táv szerint 30 méteren kéne vinnem switchig a 2 gigabitet és ott tovább osztani. Switch, 2 router így is megvan a wifi jel miatt de ezt kéne tovább fúrnom, kábeleznem. Ezért lenne jobb megoldás ha megfelelően tudnám hűteni a rendszert. Volt egy barbár megoldásom egy amolyan húzat dobozzal, javult is de az asszony kiakadt a zajon így az hamar le lett állítva :D De le a kalappal a te megoldásod elött.

Ha írok legalább tisztelj meg azzal, hogy válaszolsz

(#8468) Pista0001 válasza Sanchez638 (#8462) üzenetére


Pista0001
addikt

Nincs bajom a Fujitsuval, csak nem ismerem. :)

Gen 1 gépet keresgéltem sokáig 16 giga ramos projekthez, mert a selejtezésből "lett" HP 400G1 és Dell 3020 is csak 2 slotos, és nem akartam 8 gigás modult vadászni, mert 4 gigás meg hegyekben van itthon. Vadásztam inkább 4 slotos gépet, az egyszerűbb volt. ;] Lenovo-t választottam végül, a Dell és a HP is kiesett különböző okokból, a Fujitsu igazából fel se merült, mert nem nagyon láttam akkor épp aprón.

Mondjuk jobban belegondolva, esélyes, hogy a linkelt gépben 8 gigás modul van, és az ő 8 gigája is egy modul, így 2 slotos is elég egyelőre, de azért hosszabb távon jobb lenne a 4 slotos. 8 gigás modulokat valószínűleg könnyebb/olcsóbb lesz később szerezni, mint ahogy DDR3-ból is utánad dobják a 4 gigást gyakorlatilag. :B

(#8469) Sanchez638 válasza [w] (#8466) üzenetére


Sanchez638
addikt

Van itthon régebbről jobb minőségű venti. Ahol volt értelmét vesztette. Így valszeg ide lesz beüzemelve.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.