Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30651) qwertly válasza Rimuru (#30649) üzenetére


qwertly
addikt

Szia!
Köszönöm a válaszodat,de az a gond,hogy chmod 755 ftp parancsot már kiadtam de mégis letudtam törölni a kliens gépről a ftp mappában levő fájlokat. Utána próbáltam az mc szerkeszteni a jogosultságokat de ugyan ez volt.Mint root nem tudom beállítani,hogy ne tudják törölni a megosztott fájlokat?Mi a gond?

(#30652) Rimuru válasza qwertly (#30651) üzenetére


Rimuru
veterán

Akkor meg az ftp server beallitasait nezd meg (userek, user jogok, stb..).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30653) Lacc


Lacc
aktív tag

Sziasztok,

Van valami normális leírás, hogyan kell Ubuntu 16.04-et Hyper-V-ben telepíteni? Én most próbálkozom magam, az online leírások alapján, egyszerűnek kellene lennie, de annyi hibát kapok, hogy már csak az idegbaj kerülget, mostani kedvenc hibaüzenetem:
Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init! exitcode=0x0000000b

(#30654) Tutu7030 válasza Cyrin (#30650) üzenetére


Tutu7030
veterán

Nekem a lubuntu is elég lassú a zotac zboxon (n330 atom, 2GB ram).

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#30655) róland válasza ubyegon2 (#30645) üzenetére


róland
veterán

Egy Fujitsu Siemens Amilo Pro V3515 notebookról van szó. A legrelevánsabb találatok:

PH Hazai pálya 2007. szeptemberéből
Fujitsu terméktámogatás
Szériaszám szerint keresve

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#30656) lev258 válasza róland (#30655) üzenetére


lev258
veterán

Az valóban gyenge, főleg a VIA miatt. Az sem kizárt, hogy manuálisan kell majd a felbontással szórakozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30657) BoB válasza qwertly (#30651) üzenetére


BoB
veterán

Feltételezem vsftp.

Lehet tiltani írási műveleteket a konfig fájlon keresztül (/etc/vsftpd/vsftpd.conf):

cmds_denied

Lehetséges írási műveletek:
STOR, DELE, RNFR, RNTO, MKD, RMD, APPE, SITE

Tehát csak törlés tiltása:
#torles tiltasa (fajl+konyvtar)
cmds_denied=DELE,RMD

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30658) Thocy a ZAGY válasza róland (#30655) üzenetére


Thocy a ZAGY
tag

Ha VIA chipsetes, akkor szívás. Nálam a 2016-ban vásárolt inteles v3405 teljesen jól használható egy normál Ubuntuval is (2 magos core 2 duo, 2G memória, SSD), míg haverom ugyanebből az időből származó, nagyjából ugyanilyen konfigú v3505, de VIA chipsetes laptopján leginkább már elindulni sem szeretnek a linuxok, vagy ha mégis, a kép értékelhetetlen. Biztosan meg lehet oldani ezt is, de mi nem szántunk rá több időt pár óra próbálkozásnál és ment vissza a Win7, amihez szintén vadászni kellett a drivert (ezek még XP-vel jöttek ki), de legalább van. Nagyjából ugyanaz a sebesség érzetre az Ubuntu (Unity felületen) és Win7 alatt a két gép egyébkent.

A legtöbb ember nem jut el a ''Miért pont Én?''-től a ''Miért ne?''-ig.

(#30659) Cyrin válasza Tutu7030 (#30654) üzenetére


Cyrin
addikt

nálam rokonnál ugyanilyen nettop (asrock 330 ION) lubuntuval jól megy. persze openbox jobb lenne rá, de a lubi meg felhasználóbarátabb.

(#30660) róland válasza lev258 (#30656) üzenetére


róland
veterán

Kicsit pontosítva:

Intel Core Duo T2450 @ 2,00 GHz CPU
2 GB RAM
VIA Chrome9 HC IGP WDDM (S3 Graphics Co. Ltd.) VGA

a gép fő paraméterei.

Szóval ehhez kellene valami Mozilla böngészőt illetve LibreOffice-t futtatni képes Linux, lehetőleg Ubuntu alapon.

[ Szerkesztve ]

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#30661) Cyrin válasza róland (#30660) üzenetére


Cyrin
addikt

azzal az s3 videoval szenvedtem már én is, ubuntu és verziói alatt nem volt kép, antiX alatt volt, de el volt csúszva, céges ócskavasakon próbálkoztam, de nem volt elég időm, így inkább hagytam a francba...

(#30662) róland válasza Cyrin (#30661) üzenetére


róland
veterán

Itt is egy céges ócskavasról van szó, aminek selejtezés előtt szeretnénk funkciót találni. Mert jelenleg csak papír nehezék.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#30663) ubyegon2 válasza róland (#30655) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez már értelmezhető így. :)

Nemrég amúgy egy szerintem még ennél is régebbi Fujitsu-Siemens Amilo L1300-ra tettem fel Mint XFCE 17.3 43 bitest (fura mód ez az egyetlen disztró bootolt rajta pendrive-ról), igaz, a memória 512 MB-ról 768-ra lett bővítve és SSD-t tettünk a cd-író helyére, de normálisan ment, előtte XP volt rajta.

Azért érdemes megpróbálni a javasoltakat, nem tudom a Bunsenlabs volt-e már, ez is javallott öreg gépekre. Amire én telepítettem, abban nem via vga volt, az nagy előnye a tieddel szemben.

[ Szerkesztve ]

(#30664) 0xmilan válasza qwertly (#30651) üzenetére


0xmilan
addikt

A sticky bittel tudod beállítani, hogy csak a könyvtár tulajdonosa, a file tulajdonosa vagy a root user tudja a könyvtáron belüli fájlokat törölni vagy átnevezni.
chmod +t ftp
Ha kézzel rakod oda a fileokat xy userrel, akkor az 'ftp' user nem tud törölni. Ha ugyanaz az 'ftp' user tölti fel a fájlokat, akkor az tudja törölni is.
Valószínűleg tényleg egyszerűbb lenne az ftp server konfigjában tiltani a törlést.

[ Szerkesztve ]

(#30665) Gave


Gave
addikt

Sziasztok, az volna a kérdésem, hogy ismertek/tudnátok ajánlani olyan screen recorder / screencast progit ami xBrowser HTML5 video .mp4 -et ment egyből?

Kazam-ot használok egyébként, és ffmpeg-el kb ~20 féle képpen próbáltam konvertálni, de amennyire értek hozzá egyik konverzió sem játszódik le, ~kivéve Chromiumban, ahol tökéletes egyébként.

FF hibaüzi (No video with supported format and MIME type found)

Köszi
:R

[ Szerkesztve ]

(#30666) lev258 válasza Gave (#30665) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg: [link], [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30667) Rimuru válasza Gave (#30665) üzenetére


Rimuru
veterán

SimpleScreenRecorder vagy OBS
Vagy esetleg megoldod a firefox alatt a dolgot, lehet neki hianyzik valami. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#30668) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Arra van lehetőség, hogy az egyel régebbi fő verziójú Kodi-t telepítsem a 16.0 - Jarvis-t?
Mert 17-tel több gondom van.
Köszi!

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#30669) ubyegon2 válasza zoltanz (#30668) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az oldalán ott a downgrade lehetőség.

Nem használok Kodit, de szerintem ez az Ubuntus 16.1-et telepíti.

(#30670) zoltanz válasza ubyegon2 (#30669) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi! Sikerült így a 16,1 -et felrakni a 17 helyett:
sudo apt-get remove kodi kodi-bin # remove current version
sudo add-apt-repository -r ppa:team-xbmc/ppa #remove current ppa
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/kodi-old # add new ppa
sudo apt-get update # update software lists
sudo apt-get install kodi=2:16.1~git20160425.1001-final-0xenial kodi-bin=2:16.1~git20160425.1001-final-0xenial # installs 16.1

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#30671) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ebben az esetben már csak a Linuxban bízok (ez esetben Ubuntu).
Autórádió nem akarta megenni a pendrive-ot, ezért a számteküzletben azt javasolták, más formátum kell, lehet, FAT12. Közölték, ezt csak MAC tudja, amit erősen kétlek, mert tudja a Linux is, de mindegy, megcsinálta ott nekem. Persze a rádió nem emésztette meg...

Azonban azóta a 8 GB-ból mindössze 4,3 látható. Windows hiába formázza ide-oda, az annyi marad.
Ubuntu formázásnál kijelzi, hogy látja a tényleges kapacitást (7,7GB), de nem tudja leformázni vissza az eredeti állapotra. Tudok ezen rendszer alatt valamit tenni, ami végett visszakapja a kapacitását?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#30672) Rimuru válasza Mr. Y (#30671) üzenetére


Rimuru
veterán

Csinald meg gpartedben, legegyszerubb ha letrehozol egy uj mbr-t ra, egy tejles particioval.

Vigyázat, csalok!

(#30673) BoB válasza Mr. Y (#30671) üzenetére


BoB
veterán

Abból nem FAT12 lett hanem FAT16, bár egyébként erősen kétlem hogy autórádió olyannal menjen mert utóbbi 1984 óta van.

FAT12 kötet mérete max 256MB, 16-osé max 4GB. Így lett akkora a pendrive-od amekkora. Sajnos ez már végleges :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30674) ubyegon2 válasza BoB (#30673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rosszul tudtam, hogy a fat32-nek 4GB a limit, a fat16-nak meg 2GB? ;)

(#30675) King Unique válasza Mr. Y (#30671) üzenetére


King Unique
titán

Azért a Windowsnál a formázás nem csupán a mezei fájlkezelőből áll ám...Vannak egyéb opciók is, amelyekkel ez esetben simán megoldható az újraparticionálás. Egyébként a sima FAT(16) kötet max. mérete 4 GB lehet, azért nem használható a pendrive teljes tárolókapacitása.

De, ha már Linux alatt próbálod, akkor ott van pl. a GParted. A Disks ilyen téren nem nagy szám, lásd pl. a nemrég említett esetet.

[ Szerkesztve ]

(#30676) jimmy399 válasza ubyegon2 (#30674) üzenetére


jimmy399
senior tag

Fat32-ben 4 GB a max fáljméret. A partíció lehet 32 GB vagy nagyobb is alatta.

--- N/A ---

(#30677) BoB válasza ubyegon2 (#30674) üzenetére


BoB
veterán

Ahogy írták, te a max fájlméretre gondolsz itt, ami más.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30678) Mr. Y válasza Rimuru (#30672) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm, életre kelt :)

Szerk.: King Unique Persze, mint ahogyan ott van a Windows 7 beépített, rejtett partíció/lemez formázója, amikkel lehet ilyeneket csinálni. De számomra az ablak leáldozott, így szeretnék mindenre megoldást találni a Linux világában.

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#30679) King Unique válasza Mr. Y (#30678) üzenetére


King Unique
titán

A lemezkezelő nem tudom mért lenne rejtett, de mindegy. Illetve én pusztán azt említettem meg, hogy ez simán megoldható a másik rendszer alatt is, mivel a leírtak alapján ott is próbáltad.

[ Szerkesztve ]

(#30680) ubyegon2 válasza BoB (#30677) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

&(#30676) jimmy399

Köszi, éreztem, hogy valami van, amit bizonytalanul sejtek! Így akkor már tiszta ez is, minden nap tanulunk valami apró dolgot. :R

Eddig még csak ezzel a 4GB-os fájlméret korláttal futottam össze a fat32-es penemen, nem ment rá egy .mkv film. Roppant érdekes, de mióta áttértem Winről, azóta úgy általában többet tudok meg a számítástechnikáról. Jó, persze hogy a nulláról könnyű haladni! :D

[ Szerkesztve ]

(#30681) Mr. Y válasza King Unique (#30679) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Igen, megpróbáltam azzal is, winchestert nem egyszer csináltam meg vele, de a Pendrive-ot nem tudta nagyon értelmezni, így megcsinálni sem.
A rejtett rész még csak annyi, hogy az ablakot használók ~90%-a éppúgy nem tud a létezéséről, mint a beépített lemez töredezésmentesítőről!

But who is watching the guardians?

(#30682) growler válasza Mr. Y (#30681) üzenetére


growler
őstag

Amit colomb2 ajánlott - próbáltad ?
Gparted > pendrive (/dev/sdb ??) > leválasztás (jobb eg. gombos menű) >
Eszköz > Partícíós tábla létrehozása (msdos) > kapsz egy nagy szürke
lefoglalatlan területet, amit arra formázol amire akarsz (Új).

(#30683) Rimuru válasza growler (#30682) üzenetére


Rimuru
veterán

(#30678) Mr. Y válasza colomb2 (#30672) üzenetére
Köszönöm, életre kelt :)

Vigyázat, csalok!

(#30684) King Unique válasza Mr. Y (#30681) üzenetére


King Unique
titán

A pendrive-ok esetében a lemezkezelő jobbklikkes menüjében nem minden opció aktív ilyenkor. De ott van beépített eszközként a diskpart, ami simán megcsinálja. Na meg a korábban említett külső programok pár kattintással szintén. De ennyi erővel pl. az Ubuntuban sincsen alapértelmezetten telepítve a GParted, hanem azt is külön kell.

Az meg, hogy egy átlagos felhasználó mit ismer, minek a létezéséről tud, az megint más dolog. De ennyi erővel vsz nemhogy particionálást, de egyéb komolyabb műveletet sem fognak csinálni...Sőt lehet egy parancssort / terminált sem fognak megnyitni. Egyébként meg manapság az internet korábban nem mintha annyira bonyolult lenne pl. a lemezkezelőre egy ilyen leírást találni. Vagy épp egy videót, ahol részletesen végigmutogatnak mindent.

[ Szerkesztve ]

(#30685) Mr. Y válasza King Unique (#30684) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Teljesen igazad van.
Bár az is tény, hogy egy átlag user még arra is lusta, hogy megnyisson egy Google-t. Én személy szerint azért szeretem jobban az ilyen beszélős topikokat, mert rögtön kiderül, mi hülyeség és mi nem. Azonban a neten egy adott témában számtalan cikk születhet, melyeknek csak a töredéke valós,a többi egy működésképtelen elmélet, avagy néha szándékos megtévesztés.

But who is watching the guardians?

(#30686) Dhampir válasza Mr. Y (#30671) üzenetére


Dhampir
félisten

A MAC a Media Access Control, Mac a Macintosh.

(#30687) Mr. Y válasza Dhampir (#30686) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszi, javitottam a szótáramat :)

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#30688) #40553216


#40553216
törölt tag

Sziasztok!
Ismerős nem mai gépe (ASUS F3E) a Speedtest.net oldalon a 30 Mb/sec helyett csak 20 Mb/sec-et hoz, miközben az ugyanazon az asztalon lévő W10-es gép hozza a 30 Mb/sec-et. A oprendszer Ubuntu Mate 16.04. Mit nézzek?
Köszi.

(#30689) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ismét egy partíció probléma...
Adott egy SSD, mit azóta nem használtam, hogy nagyobbra cseréltem a laptopban. Azonban ma akartam használni. Windows 7 volt/van rajta. Ha dokkolóba teszem és beteszem a Win7-es asztali gépbe, csak a partition manager látja és közli, hogy nem foglalt terület, de semmit az ég világon nem tud vele csinálni. Itt jött szóba amit múltkor ajánlottatok, így a dokkolót rátettem a laptopra és bekapcsoltam a GParted-et.
Nos, ~15 percnyi lemezletapogatás után kikapcsoltam. Ha kikapcsolom a dokkolót nem leválasztom, akkor hibaüzenetet ír, hogy nem csatolható meghajtó, máskülönben nem is látja a rendszer. Ami csak azért furcsa, mert ez a rendszer eddig mindent látott mint például a múltkor a pendrive komplett kapacitása.
Van rá ötletetek, hogyan tudnám csatolni és formázni?

But who is watching the guardians?

(#30690) King Unique válasza Mr. Y (#30689) üzenetére


King Unique
titán

Jó az az SSD egyáltalán, diagnosztikai programok mit mondanak az állapotára? Meg ez a "dokkolóba teszem és beteszem a Win7-es asztali gépbe" mondat érdekes, mert ha pl. USB-s külső dokkoló, akkor max. csatlakoztatod a géphez. Vagy milyen? Továbbá dokkoló nélkül, natívan SATA-n nem próbáltad berakni az asztali PC-be és úgy hozzáférni a partícióhoz, illetve szükség esetén formázni?

Egyébként a másik rendszeren is ott van a diskpart és külső programok, mint az már korábban említve volt. A nem lefoglalt területen pedig normál esetben létre lehet hozni egy új kötetet a beépített eszközzel is.

[ Szerkesztve ]

(#30691) lev258 válasza #40553216 (#30688) üzenetére


lev258
veterán

Nézhetnél egy Live-ot, ott hogyan viselkedik. Akár régebbi rendszert is.
Milyen internetkapcsolat/hálózati eszköz? Milyen vezérlő van a gépedben?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30692) Mr. Y válasza King Unique (#30690) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Szia!
Egy Sharkoon dokkolót használtam.
Ma kb 1 tájt szétszedtem a laptopot és bele tettem. Bekapcsoltam, hát nem Bootolt Windows... Mert Linux volt rajta :)
USB Linuxot Bootoltam, majd GParted-el formáztam és egy darab FAT32-es fájlrendszerré tettem. Aztán az SSD-t vissza tettem a dokkolóba, hogy most mi lesz. Nos, annyi a változás, hogy a PC érzékeli a dokkolót és akár leválasztani is van lehetőségem, de a winyót még a Partition Manager sem látja...

Szóval ha eddig nem lett volna zavaros, hát most az... Hivatalosan egyébként full hibátlan az SSD.

But who is watching the guardians?

(#30693) #40553216 válasza lev258 (#30691) üzenetére


#40553216
törölt tag

Az lshw szerint:
-network
description: Wireless interface
product: PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection

Megnézem majd live-val is a speedtest-et.

(#30694) Syl válasza Mr. Y (#30692) üzenetére


Syl
nagyúr

Hasonló ssd problémám nekem is van. A samsung 840 evo hibátlanul működik kis miniitx gépemben. Ám ha átrakom usb tokba ([link]) vagy a tiéddel azonos sharkoon dokkolóba, és rádugom a gépre, akkor nem látja. Se a win, se a linux. Ha pedig a gép bekapcsolásakor rákötöm az usb-n az ssd-t, akkor be sem bootol a számítógép. A bios-nál megáll, mint tehén a lucernásban.
Szóval a franc érti ezeket az ssd-ket. Valami becsípődésük lehet a 3.0-ás usb dokkolókkal/fiókokkal? :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30695) Mr. Y válasza Syl (#30694) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Ugyan ez, nekem sem Boot-ol be, ha rádugom.

But who is watching the guardians?

(#30696) lev258 válasza #40553216 (#30693) üzenetére


lev258
veterán

Emellett tehetnél egy próbát a következővel:
/etc/modprobe.d/iwl3945.conf fájlba (létrehozod)
options iwl3945 disable_hw_scan=0
sort írod be.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30697) King Unique válasza Mr. Y (#30692) üzenetére


King Unique
titán

Az ilyen USB-s kütyüknél előfordul, hogy a kábel okozza a problémát és egy másikkal már ok. Vagy pl. egyes PC-ken az előlapi portok produkálnak fura dolgokat, ellenben a hátlapiba (alaplapi) csatlakoztatva már megfelelően működik az eszköz. De olyan is előfordul, hogy a SATA-n particionált háttértár USB-n nem megfelelően jelenik meg, vagy akár fordítva. Problémásabb esetekben viszont van, hogy csak a firmware frissítése segít.

[ Szerkesztve ]

(#30698) Syl válasza King Unique (#30697) üzenetére


Syl
nagyúr

Ez nagyon igaz. Kivéve nálam :B Mert hátsó, több portban, két különféle usb doboz/dokkolóval is műveli. Ha hdd van az usb dobozban/dokkolóban, akkor semmi gond. Ám ha ssd-t rakok bele, akkor jön a boot fagyás.

szerk.
A közös pont a számítógép. A következő szereléskor kipróbálom másik gépen is.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30699) King Unique válasza Syl (#30698) üzenetére


King Unique
titán

Ha csak SSD-vel csinálja, akkor pl. a firmware frissítése lehet egy opció. Legalábbis volt akinél megoldotta.

(#30700) Mr. Y válasza King Unique (#30697) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Próbáltam az összes portban és több kábellel, Syl által linkelt dokkolóba is kipróbáltam, és ugyan az a helyzet, HDD-vel megy, SSD-vel nem. Megnéztem és a legfrissebb firmware van fent.

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.