Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30701) King Unique válasza Mr. Y (#30700) üzenetére


King Unique
titán

Valószínűleg az SSD-n nézhetted meg a firmware-t, ellenben én a dokkolóra gondoltam. Viszont az azon lévő firmware piszkálása már külön story, illetve nem ezen topik témája. Pláne, hogy a hozzá való tool is általában W only.

[ Szerkesztve ]

(#30702) Chabee


Chabee
tag

Kedves Guruk!

A következő problémában szeretnék segítséget kérni. Adva van egy parancssoros Ubuntu 12.04.5 LTS (GNU/Linux 3.2.0-23-generic i686) linuxom. Ezt torrentre, DLNA és samba szerverre használom. Egyfajta letöltős, mozinézős gépnek. Egy 1000 éves laptopon fut.
Az új feladat, hogy egy HP LaserJet 1200-as nyomtató szeretnék USB-n rácsatlakoztatni és a hálózaton megosztani, hogy a Win10-es és Win7-es gépek tudjanak rá nyomtatni, mint egy kvázi hálózati nyomtatóra.
Kérdésem, hogy mivel készüljek és hogyan csináljam egyrészt a nyomtató feltelepítését és utána a megosztását? Sambán keresztül mehet-e a dolog?

A segítséget előre is köszönöm!

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#30703) rum-cajsz


rum-cajsz
őstag

Sziasztok!
Az a problémám, hogy adott egy Acer Aspire V5, amiben eddig egy HDD volt Linux Mint XFCE változattal. A felségem panaszkodott, hogy nagyon lassú, ezért vettem bele egy SDD-t, és csináltam egy friss telepítést, de ugyanolyan lassú maradt, hacsaknem még lassabb.
Létezik, hogy van valami amit a telepítés után el kellett volna végeznem még?

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#30704) lev258 válasza rum-cajsz (#30703) üzenetére


lev258
veterán

Több kérdés is felmerül.
Mi lassú? A boot vagy a használat? Milyen hardverek vannak a gépben (pl. videókártya)?
Live alatt is lassú? Másik rendszer Live-val?
Ez egyébként részletkérdés, de ha pont Mint-es kérdés, miért az Ubuntu topikba került?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30705) ubyegon2 válasza rum-cajsz (#30703) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

válasz ;) igazából kérdések!

[ Szerkesztve ]

(#30706) rum-cajsz válasza lev258 (#30704) üzenetére


rum-cajsz
őstag

ó, észre se vettem, hogy van már külön Mint fórum, csak ezt szoktam olvasgatni. Elnézést!

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#30707) #40553216 válasza lev258 (#30696) üzenetére


#40553216
törölt tag

No, most jutottam el a LiveCD-ig. Ott is lassú (szintén csak 20 Mb/sec az 50-ből) a wifin, az általad ajánlott módosítással is lassú, de a kábeles minkét rendszeren hozza az 50 Mb/sec-et.

(#30708) lev258 válasza #40553216 (#30707) üzenetére


lev258
veterán

A módosítás után volt újraindítás?
Azért kérdem, mert mindenütt ezt a megoldást láttam rá és működni látszott. Más wifin is ez a helyzet?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30709) #40553216 válasza lev258 (#30708) üzenetére


#40553216
törölt tag

Persze, többször is. De mondom, LiveUSB-ről is csak 20 Mb/sec.

(#30710) lev258 válasza #40553216 (#30709) üzenetére


lev258
veterán

Ezt találtam még, talán átolvashatod: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30711) #40553216 válasza lev258 (#30710) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nézem majd, köszi.

(#30712) Dave™


Dave™
nagyúr

Erre mondjatok valami okosat:

A hardver Surface Pro 2, Ubi alatt minden működik ahogy kell. Váltottam Manjaro-ra (KDE, gyakorlatilag egy arch), és nem megy a tabletes hangerőállítás (tehát a hardveres hangerőgombok a tableten). A hwdb fájlokban nem látok különbséget a két rendszerben, és a gombok is működnek, a scancodes alapján megvannak a kimenetei. Ha global kombinációként akarom megadni, ott nem érzékeli a gomb lenyomását, és érdekes módon a scancodes is két billentyű lenyomásának érzékeli a hangerőállítást, kivéve ha folyamatosan nyomva tartom, úgy csak egy kódot ad vissza. Merre keresnétek a megoldást?

(#30713) yusukee


yusukee
aktív tag

Sziasztok!

Új vagyok ubuntu-n, most próbálok windowsról költözni. Ubuntu 16.04.2 LTS van feltelepítve.

Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám megoldani, hogy halljam a line-in audio bemenetemet a hangszórón?
Beállítások / Hang alatt látom az eszközöket, de nincs opció rá.

Ezt próbáltam google segítségével: pactl load-module module-loopback
Így lett is hang, de valami iszonyú késleltetéssel.

Van erre valami jó (egyszerű) megoldás?

Köszi

(#30714) Phobion


Phobion
őstag

sziasztok

ubuntu-nál, hogy lehet megoldani azt, hogy pl. az 1600x900-as képernyő felbontás (laptopon) álladóan legyen? és ne kelljen minden egyes indításkor paranccsorba beállítani :F

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#30715) Tutu7030 válasza Phobion (#30714) üzenetére


Tutu7030
veterán

Ez a beállítás nem "játszik"?

[ Szerkesztve ]

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#30716) lev258 válasza yusukee (#30713) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg
pactl load-module module-loopback latency_msec=1

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30717) Phobion válasza Tutu7030 (#30715) üzenetére


Phobion
őstag

köszi, sajnos Kali alatt ilyet nem találtam

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#30718) lev258 válasza Phobion (#30717) üzenetére


lev258
veterán

Kali-ról eddig nem volt szó. Az külön világ, arról én nem nyilatkozok. :U

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30719) BoB válasza lev258 (#30718) üzenetére


BoB
veterán

Jó ez a topik, csak sok a hekker :DDD

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30720) growler válasza Phobion (#30717) üzenetére


growler
őstag

Próbáld meg valahogy így: (Példa !)

cvt 1280 1024 60 (Helyettesítsd be az értékeket)
Kapsz valami ilyesmi kimenetet:

# 1280x1024 59.89 Hz (CVT 1.31M4) hsync: 63.67 kHz; pclk: 109.00 MHz
Modeline "1280x1024_60.00" 109.00 1280 1368 1496 1712 1024 1027 1034 1063 -hsync +vsync

Ez alapján:
sudo xrandr --newmode "1280x1024_60.00" 109.00 1280 1368 1496 1712 1024 1027 1034 1063 -hsync +vsync

sudo xrandr --addmode DVI-1 1280x1024_60.00

xrandr -s 1280x1024

(A DVI-1 interfészt lehet hogy módosítani kell a neked megfelelőre.)

(Kali-n valószínű nem kell sudozni !)

[ Szerkesztve ]

(#30721) Phobion válasza growler (#30720) üzenetére


Phobion
őstag

köszi, holnap kipróbálom a Te verziódat!

én még ezt találtam, de ezzel sem volt sikeres:
[link]

xrandr --newmode "1600x900_60.00" 118.25 1600 1696 1856 2112 900 903 908 934 -hsync +vsync

xrandr --addmode Virtual1 "1600x900_60.00"

xrandr --output Virtual1 --mode "1600x900_60.00"

'You may need to add this in
Code:
/etc/gdm/Init/Default'

Sci-fi, fantasy könyvek eladók: https://hardverapro.hu/apro/elado_sci-fi_fantasy_konyvek_4/hsz_1-50.html

(#30722) ubyegon2 válasza Phobion (#30721) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Holnapig próbáld meg kiókumulálni, hogy Ubuntut, valamit virtuálban vagy Kali-t használsz!? :F

A kérdésedben még Ubuntu volt, a válasz után meg már Kali volt, nagyon nem mindegy, neked sem, de a válaszadónak sem. Még az sem mindegy, melyik verziód melyik DE-vel használod! Szánj rá egy kis időt ezek tisztázására, mielőtt kérdezel valamit.

(#30723) Mr. Y válasza Mr. Y (#30700) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Ha lehet, visszakanyarodnék e témához...
Azóta kipróbáltam azt, hogy asztali PC SATA portjába kötöttem be az SSD-t, a Win7 egyáltalán nem látja tehát a helyzet változatlan, a Linux Mint 17.1 ez van a gépen pedig annyit tud róla, hogy Kingstone, és kész. Ha rámegyek, közli; Nem csatolható meghajtó. :W

Tehát egyéb ötlet az eddigiek után? Egyszerűen nem tudom felfogni, hogy miért csinálja ezt... Bezzeg, betéve fő winchester-nek USB-BOOT rendszerről tudnék rá telepíteni... Így is formáztam le, az Ubuntu telepítőjével illetve azon alapból volt GParted ami látta és tudott vele foglalkozni.

But who is watching the guardians?

(#30724) PuppetKnight


PuppetKnight
újonc

Üdv!
Kezdő Ubuntu felhasználó vagyok , ha tudna valaki nekem írni hasznos szoftvereket azt megköszönném :D ;]

(#30725) lev258 válasza PuppetKnight (#30724) üzenetére


lev258
veterán

Ez így nem fog menni.
Inkább azt mondd meg, milyen céljaid vannak, mire szeretnéd használni a gépet. Vannak olyan szoftverek is, amik Windows alatt is léteznek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30726) PuppetKnight válasza lev258 (#30725) üzenetére


PuppetKnight
újonc

Mivel egy gyengébb Laptopról van szó [HP 655] csak sima "mezei " felhasználásra. Szóval játszani avagy komolyabb szinten programozni ezen nem szeretnék. Videó , képszerkesztő , multimédiás programokra lennék kíváncsi vagy bármire ami hasznos lehet.

(#30727) growler válasza PuppetKnight (#30726) üzenetére


growler
őstag

Ezen az oldalon, a bal felső sarokban lévő négyzetre - (három vonallal)
kattintva a legördülő menüben lévő témáknál elég sok hasznos dolgot
találhatsz. [link]

(#30728) Dave™ válasza PuppetKnight (#30724) üzenetére


Dave™
nagyúr

http://alternativeto.net

Beírod azt, amit eddig használtál és kínál alternatívákat, népszerűségi sorrendben.

(#30729) PuppetKnight


PuppetKnight
újonc

Köszöntem szépen ! :D

(#30730) tvamos válasza PuppetKnight (#30724) üzenetére


tvamos
nagyúr

Érdemes elolvasni az összefoglalót itt is, meg a kezdő linuxos topicban is!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#30731) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Tudtok ajánlani eme rendszerre olyan videószerkesztőt, ahol pontosan meg lehet adni a felbontást, az FPS-t és az effekteknél a pontos számát a szürke árnyalatainak? Nyilván nem gond, ha többet is tud, nekem ezek a fontosak most!
Jelenleg az OpenShot-ot használom és rendkívül elégedett vagyok vele, csak ott a szürke árnyalatok inkább fekete-fehér effektek, valamint egy adott felbontáshoz ő adja meg az optimális megváltoztathatatlan FPS számot...

But who is watching the guardians?

(#30732) szergey


szergey
csendes tag

Sziasztok!
Adott egy PC rajta Ubuntu 16.10-el.
Másik HDD-re készült biztonsági mentés, a Déjà Dup beépített alkalmazással.
Megreccsent egy 6+ éves Seagate Barracuda 7200.11 BSY hibával. Ezen volt a / és a /home is.
Megvan az új HDD, amire feltenném a 17.04-et.
Kérdés, hogy vissza tudom állítani az előző verzióban készült mentést gond nélkül, ha felteszem az új verziót?
Vagy szedjem le 16.04-et és arra tegyem vissza, majd amikor minden összeállt, akkor upgrade?

A másik, hogy nem tudok kiszedni a mentésből 1-1 fájlt, mert az egyes mentések során 50 MB-s fájlokat csinált vagy 350-400 db-ot. Van erre vmi megoldás?

Köszi!

(#30733) szergey


szergey
csendes tag

Helyesen:
Vagy szedjem le 16.0416.10-et és arra tegyem vissza, majd amikor minden összeállt, akkor upgrade?

(#30734) ubyegon2 válasza szergey (#30733) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem a legtisztább helyzet, ha ugyanazt telepíted és ugyanolyan frissítési metodikával, ahogy a Dejadup mentéskor fenn volt. 17.04-re semmiképpen ne rakj vissza régebbi mentést.
(ha a 16.10 a 16.04-ról volt frissítve, akkor célszerű így, bár akár felesleges is lehet)

Nem ismerem amúgy a Dejadup-ot, így a másik kérdésbe nem tudok segíteni.

(#30735) DJosef


DJosef
őstag

Udv Urak!

Adott egy 16.10 rendszer a kerdesem pedig az lenne, hogy van annak vmi modja, hogy letoltott filmeket ramasoljak egy iPad-re. Elore is koszonom!

[ Szerkesztve ]

Forget about it

(#30736) growler válasza DJosef (#30735) üzenetére


growler
őstag

Üdv. !
Lehet hogy előbb át kéne konvertálni őket ? Pl. az "Arista Ttranscoder"-el ? [link]

[ Szerkesztve ]

(#30737) #40553216 válasza DJosef (#30735) üzenetére


#40553216
törölt tag

Az iPad-en nem csak iTunes-os szarokat lehet lejátszani?

(#30738) DJosef válasza #40553216 (#30737) üzenetére


DJosef
őstag

VLC-vel megy minden.

Forget about it

(#30739) Syl válasza #40553216 (#30737) üzenetére


Syl
nagyúr

Fájlkezelő programmal wifin bármit rámásolhatsz, és van kismillió Player rá. Ha valami gond van, akkor konvertáló is akad. Pár éve már hogy volt iPad-em, már nem emlékszem a program nevekre, de bármilyen formátumot tudtam rajta nézni (avi, mp4, mkv).

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30740) #40553216


#40553216
törölt tag

A legújabb (54-es) Firefox ezt produkálja:

Sem korábban nem csinált ilyet, sem most a külön futtatott ESR FF-fel nem csinálja.

Ubuntu Pastebin.

(#30741) ubyegon2 válasza #40553216 (#30740) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem lep meg, nem követték le ezeket a változásokat Linuxnál, van kis lemaradás. Pár nap és rendben lesz. ;)

(#30742) Rimuru válasza ubyegon2 (#30741) üzenetére


Rimuru
veterán

Te mirul beszelsz? :DDD Logban jogosultsag problemak vannak. :P

Vigyázat, csalok!

(#30743) #40553216 válasza Rimuru (#30742) üzenetére


#40553216
törölt tag

Eddig nem voltak. :DDD
Korábban is volt bug report: Ubuntu, Debian, Red Hat is.

[ Szerkesztve ]

(#30744) ubyegon2 válasza Rimuru (#30742) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Láttam a jogosultsággal kapcsolatos részeket, persze, de egy FF frissítés után ennek így semmi értelme nincs.

Pár napig nem érdemes frissíteni, eddig az Ubuntu is várt vagy csak a Mint? Mindegy, nem vártak, sz*r lett.

Mint nálam még 53.03-as. kafa is!

(#30745) Immy


Immy
őstag

Sziasztok,

Teljesen tiszta 16.04 telepítés után minden frissítést feltelepítettem és azt vettem észre, hogy több "indicator-bluetooth-service" folyamat is fut annak ellenére, hogy a bluetooth le van kapcsolva és nem is fogom használni.

root@asdf:/ # apt remove indicator-bluetooth
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done

The following packages will be [B]REMOVED:
indicator-bluetooth ubuntu-desktop unity-control-center
unity-control-center-signon webaccounts-extension-common xul-ext-webaccounts[/B]
0 upgraded, 0 newly installed, 6 to remove and 0 not upgraded.
After this operation, 5.191 kB disk space will be freed.

Do you want to continue? [Y/n]

Eltávolítása nem egyszerű, azonban szeretnék keresni valami megoldást, hogy feleslegesen a folyamatok ne fussanak....

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#30746) imibogyo


imibogyo
veterán

Sziasztok ismét. Egy kisebb kényszerű Windows-os kitérő után (meló) visszatértem Linuxra. Win-t kellett használnom több program miatt is úgy egy évig amiket még Wine alatt sem lehetett működésre bírni. Mivel eléggé rühellem a dual boot-ot, emiatt eltávolítottam az akkor használt Xubuntu 14-esemet és felraktam egy Win -at (mivel ebből van jogtiszta verzióm).

Többször tettem már meg ezt az utat és soha nem volt vele még gondom, de most van.

Mindig úgy szoktam telepíteni az OS-eimet (főleg természetesen a Win miatt, ami szeret több merevlemezre is szemetelni telepítés közben), hogy lehúzom a nagy merevlemezemet és csak az SSD-met hagyom működésben.

Na most úgy néz ki, hogy annak ellenére, hogy úgy emlékszem most sem tettem másként, lehet mégis kivételesen elmaradt ez a rutinművelet, mert egy "partíció" rajta maradt a HDD-n a Windows-zal összefüggően.

Az új telepítés előtt lehúztam (az addig Windows-zal hibátlanul használt) 3 TB-s merevlemezt és felraktam a Xubuntu 16.04.2-t, minden rendben ment. Ezután felraktam a szükséges programokat és visszadugtam (ahogy szoktam) a 3 TB-os lemezt.

Na most itt kezdődtek a bajok. Ezt kaptam amikor fel akartam csatolni:

És ezt mutatja a Gparted:

Azt nagyjából vágom, ahogy az a kis 128 MB-os partíció okozza a bajt (bár nem az sda1-re hivatkozik, hanem az sda2-re). De mit tudok tenni? Ha letörlöm, akkor nem lesz baja a másik partícióval? Nem szeretném elvesíteni a rajta lévő cuccokat, mert rengeteg családi fotó, meg 3D-s terveim stb... van rajta.

Ha necces a megoldás, akkor inkább visszarakok egy Win-t, legalább amíg átmentem az adataimat... És utána ráengedek egy formázást Linux alól. Eddig nem futottam bele még ilyenbe. :N

[ Szerkesztve ]

(#30747) lev258 válasza imibogyo (#30746) üzenetére


lev258
veterán

Szokásos Windows-os félhibernálásos probléma. Gondolom 10-est használtál (vagy 8.1-et). Windows alól lehet rendbe tenni, ha rendes leállítást választasz, vagy ntfsfix-szel Linux alatt, remélhetőleg nem okoz nagyobb gondot.
És de, az sda2 a baj forrása, pontosabban a Windows.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30748) Rimuru válasza imibogyo (#30746) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem kell torolni semmit, ezt a win fast startup funkcioja van (felhibernalasos allapot), nem csatolja le rendesen a particiot, a biztonsag miatt pedig linux nem engedi irhatoan csatolni (igy elkerulheto az inkonzisztencia a fajlrendszerben -> nem lesz adatvesztes).

Ez mind szep es jo hogy leirtam, ezzel csak 1 problema van, en nem tudom hogy windows nelkul hogy lehet ezt biztonsagosan megoldani (nem ertek az nfts-hez), amig nem jon okosabb ember hasznald csak olvashatoan: sudo mount -o ro /dev/sda2 /csatolasi/pont

Vigyázat, csalok!

(#30749) imibogyo válasza lev258 (#30747) üzenetére


imibogyo
veterán

"remélhetőleg nem okoz nagyobb gondot"
Köszönöm! De pont az ilyen félmondatok miatt nem akarok bohóckodni. Ha lett volna rá gyorsfix, akkor neki ugrom, de ha még ez is kérdéses, akkor inkább visszadobom a Windows-t.

Szóval annyi csak a dolgom, hogy visszarakom a Win-t, természetesen visszadugom a merevlemezt is és rányomok a teljes leállításra? Bár ezt csak azért nem értem, mert logikusan ki kellett kapcsolnom teljesen a gépet telepítés előtt, hogy lehúzhassam róla a merevlemezt... Na mindegy...

Esetleg az segít, ha Linux telepítés közben is rajta hagyom a merevlemezt? Csak nagyobb biztonságban érzem magam ha kihúzom, mert így biztosan nem kukázom a fél életemet, ha félrenyomok valamit. Tényleg mindenem ezen van és azért közel 800 GB-ot nem olyan könnyű backupolni...

(#30748) colomb2 köszi neked is, de akkor marad a Win felrakása, mert nekem írhatónak is kellene lennie. Vannak rajta akkora munkaállományok (8-12 GB is némelyik és több darab), amiket nem szeretnék az SSD-re átmásolgatni... :N

[ Szerkesztve ]

(#30750) King Unique válasza imibogyo (#30746) üzenetére


King Unique
titán

Ha Windows alatt GPT-re inicializálod a lemezt, akkor jön létre a 128 MB-os MSR partíció. Viszont ez önmagában nem sok vizet zavar és csatolási problémákat sem kellene okoznia.

Nem említetted a rendszer pontos verzióját, de ha 8.1/10, akkor azoknál alapértelmezetten be van kapcsolva a fast startup. Azt pedig pont ilyen csatolási problémákat okoz Linux alatt. Csak olvashatóként viszont fel lehet csatolni. Továbbá az ntfsfix elvileg rendbe rakja. Legalábbis csináltam már ilyet és nálam nem volt gond.

Viszont más lemeze, más adatai, az más eset...Éppen ezért, ha fontos adatok vannak rajta, akkor előtte az adatmentés lenne a biztonságos megoldás. Vagy felrakni egy újabb Windowst és kikapcsolni a fentebb említett funkciót, majd úgy leállítani a rendszert.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.