Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31701) DJosef


DJosef
őstag

Udv Urak!

Mi lehet az oka annak ha egy filmet notebookon nezek akkor rendesen latom a sotetebb reszeket is, de ha HDMI kabelen keresztul nezem egy LCD tv-n akkor a sotetebb reszeket szinte alig latni es ugy egeszeben veve is eleg sotet a kepvilag.

16.04 LTS verzio.

Video kartya: NVIDIA GT216M [GeForce GT 230M]

VLC eddig ment rendesen de amiota feltettem par frissitest azota csak hang van kep nincs.

A beepitett videok alkalmazast tudom hasznalni de TV-re kotve ott is sotetebb a kep.

A TV-n probaltam tobb kepbeallitast de nem lett jobb.

Elore is Koszonom!

Forget about it

(#31702) RBJ


RBJ
addikt

Tiszteletem.
Régen volt fent nálam ubuntu. xubuntu vagy valami light volt. Most feltettem mert xubimban zavart éreztem.
Évek alatt olyan mintha egyszerűsítették volna az ubit kevesebb dolgot is találok a beállításokban.
Pl volt anno a zárt vagy nyitott meghajtó telepítése stb stb. , már ha jól emlékszem.
Ezt most nem találom.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31703) lev258 válasza RBJ (#31702) üzenetére


lev258
veterán

Most is van. Lehet További illesztőprogramok néven találod.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31704) Syl válasza RBJ (#31702) üzenetére


Syl
nagyúr

Ahol régen is volt az ubiban: Szoftver és frissítések

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31705) RBJ


RBJ
addikt

Holt tudom beállítani, hogy ne kukába rakjon dolgokat, hanem egyből végleges törlés.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31706) lev258 válasza RBJ (#31705) üzenetére


lev258
veterán

Olyankor inkább használd a Shift+Del-t. Jobb, ha a sima törlés a Kukába megy, bármikor lehetnek "balesetek".

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31707) RBJ válasza lev258 (#31706) üzenetére


RBJ
addikt

Nem szoktam balesetelni általában. a fontos dolgaim meg máshol vannak mentve.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31708) BoB válasza RBJ (#31705) üzenetére


BoB
veterán

Thunar-ban nem lehet beállítani. De létre tudsz hozni jobb klikkes menüpontot rendes törléssel.

Azonban billentyűre csak a shitt lenyomásával működik.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31709) RBJ válasza BoB (#31708) üzenetére


RBJ
addikt

Azért érdekes mert a xubuntuba nem volt ilyen gondom.
Nekem valahogy nem tűnik pattogósnak, frissnek ez az ubi. LEhet már a gépem öregecske hozzá?
Marad a xubuntu lehet. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31710) BoB válasza RBJ (#31709) üzenetére


BoB
veterán

Én a xubunturól írtam, mert nem írtad melyik disztró és az aláírásodban az szerepel.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31711) ubyegon2 válasza BoB (#31710) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"Régen volt fent nálam ubuntu. xubuntu vagy valami light volt. Most feltettem mert xubimban zavart éreztem."

Így mondta a kolléga pedig. Pedig nem irt sokat! :D (nemrég olvastam épp ezt tőled)

(#31709) RBJ
Az új Ubuntu bizony nem pörgős, ezt a desktopomon még nem is vettem észre, de a Toshiba laptopon már erősen gondolkodik, mire feljön a kattintott ablak! Mint Cinnamonhoz képest érzékelhetően lassú. (mer'ugye az is van ezen a laptopon)

[ Szerkesztve ]

(#31712) Dhampir válasza RBJ (#31709) üzenetére


Dhampir
félisten

Milyen régi az a hardver?

Az új kiadást még nem láttam, de tegnap óta (a máskülönben Windows-os, de a szeptemberi egyik frissítést, majd az ezt betetőző Fall Creators Update utáni "gyengélkedést" követően) az alap 16.04 LTS kúszott fel rá és azóta (még) prímán fut egy HP ProBook 6570b notebookon, ami Intel Ivy Bridge alapú, Intel HD 4000 integrált grafikával megáldott processzorral.

(#31713) BoB válasza ubyegon2 (#31711) üzenetére


BoB
veterán

Szörnyű hogy egyeseknek milyen jó memóriájuk van :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31714) ubyegon2 válasza BoB (#31713) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

És milyen szörnyű ritkán! :D Csak a haszontalan dolgokat jegyzem meg tartósan.

(#31715) RBJ válasza Dhampir (#31712) üzenetére


RBJ
addikt

fujitsu amilo pi 3560 szolgál nem is tudom hány éve hibátlanul.
Xubuntu volt vagy két verzió is az utóbbi években csak most frissíteni akartam másra mert a 16.10 is befáradt.
Ubit tettem fel kezdésnek két napja de valahogy nem az igazi. Próbálgattam live usb lubuntut, kubuntut. solus. xubuntut ubuntumate stb de valahogy a xubi a leggyorsabb nálam. De mivel unom így valahogy keresgéltem mégis.
Solus tetszett de nem akart felmászni a gépemre. Véletlenül rábukantam az ubuntu budgie re.
Ez most szárnyal, fekszik és szerintem pattogósabb mint az ubi.
Egyenlőre ez marad és tetszik.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31716) Dhampir válasza RBJ (#31715) üzenetére


Dhampir
félisten

A jól összerakott gépek sokáig működhetnek. :K

A Hubble űrteleszkópról szóló Invisible Universe Revealed című filmben 47:33-tól látható laptopon Ubuntu fut, Unity asztali környezettel. :)

Ugyanez a film magyar szinkronnal is látható; És feltárult a világegyetem címmel, ebben 45:23-tól látható az Ubuntu.

[ Szerkesztve ]

(#31717) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Grafikus driverek frissítése, hogyan megy a 14.04.5 rendszereken? (Intel)
A topik összefoglalóban csak 16.04 -től van segítség, de még támogatott a 14.04 LTS.
Fel kell venni valami tárolót? Köszi!
Graphics:
Card: Intel 4 Series Integrated Graphics Controller
X.Org: 1.18.3 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1024x768@60.0hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel G41 GLX Version: 2.1 Mesa 11.2.0

Kernel: 4.4.0-31-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Xfce 4.11.8

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31718) growler válasza zoltanz (#31717) üzenetére


growler
őstag

Miért szeretnél frissíteni ?
Nekem is Intel IGP-m van - még soha nem kellett frissítenem. ( 11.04 től, 17.10-ig )

(#31719) cigam


cigam
félisten

Adott egy 16.04LTS Ubuntu+Blender(a szoftverboltból), a kollégám gépe(HP laptop integrált Intel VGA-val). Amint elindul a Blender, szétesik a kép mintha hibás lenne a VGA RAM-ja. Nagy cirádás kockák jelennek meg a Blender felületének nagy részén. Más programmal nem csinálja. Sajna nem értek a Blenderhez (se), így azt sem tudom, hogy a kijelzőre vonatkozó beállításait merre keressem.
Elkezdtem visszafele bootolgatni régebbi kerneleket, hátha. Az utolsó ami még megvan, azzal nem megy natív felbontással a kijelző(1024x768-ra áll be), viszont itt nem lesz "cirádás" a Blender.

Hogyan tudnám az aktuális kernellel is natív felbontásban használni a Blender-t?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31720) csizs


csizs
aktív tag

Megoldottam a 8GB-os SSD-re ubi 12-es ment és az 14-esre frissítve hasít rajta, de tényleg mindenre elég. Még facebook is megy a kis pláza cicának és a youtube. :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

Ubi for ever and never! :DD :DD :DD :DD

[ Szerkesztve ]

1x éve a prohardveren!

(#31721) floatr


floatr
veterán

Erre van valakinek épkézláb magyarázata?

Van egy toshiba skullcandy lapos, elég tré szerelvény, meg kissé nyűgös darab, de használható a belseje. Egyik nap itthon újraindítás után képregénnyé vált a bubi (16.04), és semmi ráhatás nem volt neki elég, hogy meggyógyuljon. Bevittem az irodába, és mintha mi sem történt volna, tökéletesen futott, és utána sem produkálta ezt a lassulást.
Tegnap megint: újraindítás -> szaggat, semmi nem oldja meg, semmi nyoma nincsen, ami indokolná. Egy nyomorult beragadt processz, semmi a logban. Gondoltam egy nagyot, kihúztam az összes kábelt (billentyűzet, egér, net, táp, hdmi, füles), restart, és voilá meggyógyult... ¯\_(ツ)_/¯

[ Szerkesztve ]

(#31722) lev258 válasza floatr (#31721) üzenetére


lev258
veterán

Memória, tápegység, merevlemez, alaplap?
Neked kell kiderítened.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31723) Syl válasza floatr (#31721) üzenetére


Syl
nagyúr

Szólj az asszonynak, hogy máshogy rendezze el a virágokat a szobában ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31724) leslieke válasza csizs (#31720) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Grat! :)

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31725) floatr válasza Syl (#31723) üzenetére


floatr
veterán

Nemtom, de ezek már olyan magaslatok, hogy kész csoda, hogy idáig eljutottam. Mindenesetre a workaround már megvan, azzal elleszek féllábon is, mire a lapost cserélni kell. Bár tegnap már majdnem eret vágtam magamon...

(#31726) zoltanz válasza floatr (#31721) üzenetére


zoltanz
nagyúr

USB-s dolgok (egér, bill.) okoztak már nekem is hasonlót.
Helyi lemezen amin az OS van nem gyengélkednek a szektorok?
Feladatkelő alapból nem mutat minden proceszt, be kell kapcsolni a menüben.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31727) floatr válasza zoltanz (#31726) üzenetére


floatr
veterán

Az SSD jól van szerencsére, a top és iotop nem volt a helyzet magaslatán, az udevadm monitor sem adott támpontot, és a syslog sem mutatott hibára utaló bejegyzéseket.

Az egésznek az érdekessége éppen az, hogy reprodukálhatatlan, és kihúz-bedug után minden normális lett. Egyszer begörcsölt, és amíg minden maradt a helyén, még a restart sem oldotta meg.

(#31728) RBJ


RBJ
addikt

Automatikus jelszavas képernyőzárolást hol tudom kikapcsolni? Képernyő lekapcs mehet csak a jelszavas feloldást már unom.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31729) #40553216


#40553216
törölt tag

Őőőő, Skype for Linux apró verzióugrása: 5.5.0.1>8.9.0.1 :DDD

(#31728) RBJ
Szerintem a képernyővédő és/vagy az energiakezelő környékén nézelődj.

[ Szerkesztve ]

(#31730) b3Ro válasza #40553216 (#31729) üzenetére


b3Ro
senior tag

Pont ma hasznaltam, es elgge jo lett. Vegre egy hasznalhato skype.

(#31731) RBJ válasza #40553216 (#31729) üzenetére


RBJ
addikt

Pont ott nézegettem és nem találtam ezért a rinya, de viszont pont most leltem meg. adatvédelem alatt. :Y

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#31732) ubyegon2 válasza RBJ (#31731) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az adatvédelem alatt? No, ez nekem új, amúgy ilyenkor nem ártana odaírnod, melyik DE-nél van ez így! Mert igazából ez attól függ, nem a disztrótól.

(#31733) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Már két oldalas doksinál tartok amiben jegyzeteltem az Ubuntu + Fluxbox telepítés utáni finomhangolás, személyre szabás dolgait. :DDD (majd készítek aszem azért egy remaster-t is, úgyis lejár a támogatás a 14.04-re)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31734) Sonja válasza zoltanz (#31733) üzenetére


Sonja
veterán

(majd készítek aszem azért egy remaster-t is, úgyis lejár a támogatás a 14.04-re)

Majd 2019 áprilisában (5 éves a támogatás). ;)

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#31735) Syl válasza Sonja (#31734) üzenetére


Syl
nagyúr

Azt írta, hogy majd készít. Nem pontosított, hogy mikor. Lehet '19 tavaszára gondolt :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31736) Degeczi válasza BoB (#31663) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Általánosságban persze érthető, de azért az finoman szólva idegesítő, h annyira alapvető programokból sem megy Wayland alatt a file drag&drop, mint pl. az Archive Manager vagy az Audacious...

Ez már a mindennapos használhatóságot korlátozó nyűg, egy beta disztróban sem lenne szabad így legyen :(

(#31737) Syl válasza Degeczi (#31736) üzenetére


Syl
nagyúr

Még nagyobb baj, hogy másfél éve "confirmed" a bug, hogy pl. a synaptic nem fut wayland-en :(((

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31738) Rimuru válasza Syl (#31737) üzenetére


Rimuru
veterán

Es? ott van a libinput, ha nem tetszik akkor ne hasznalj waylandot. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#31739) Syl válasza Rimuru (#31738) üzenetére


Syl
nagyúr

Jah, én kérek elnézést, hogy másfél éve nem tudták összehozni a javítást :B

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31740) BoB válasza Syl (#31737) üzenetére


BoB
veterán

Synaptic már a múlté, Arch-on már nem is frissítik a csomagot és libinput használata javasolt.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31741) Degeczi válasza Syl (#31737) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az nem bug, feature: alapban szándékosan nem futatt root-ot igénylő alkalmazást. Nem csak a Synaptic-ot érinti, hanem pl. a Gparted-et is.
De ez könnyedén megkerülhető egy
xhost +local:
paranccsal, és máris futnak azok is.

A drag&drop-ra viszont nem találtam megoldást.

(#31742) Syl válasza Degeczi (#31741) üzenetére


Syl
nagyúr

Nálam a Plank sem indult el, pedig annak nem kell root.
Meg aztán a wayland nagy ívben toszik a futó médialejátszóra. Filmnézés közben simán lekapcsolja a monitort...

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31743) lev258 válasza Syl (#31742) üzenetére


lev258
veterán

Csak megjegyzem, hogy nem Wayland-en is többször találkoztam ezzel. :P
Nézd meg és ha kell, jelentsd a hibát.
A Wayland elég nagy ugrás a Linux rendszereken.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31744) zoltanz válasza Sonja (#31734) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi, ennek még utána sem néztem.
Amúgy ezeket szoktam telepíteni beállítani, esetleg ha van jó tanácsokat szívesen veszek:
(bocs a tömörségért, ez a jegyzet inkább magamnak szólt. Írhatna hasonlóról blogot olyan valaki aki jobban vágja a témát, belekérdezni is lehet tőle. Én csak össze ollóztam az infókat a netről) :)
Pastebin link

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31745) ubyegon2 válasza BoB (#31740) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ugyanarról beszéltek? Ez az a synaptic, ami az apt csomagkezelője? Mer ugye az Arch-ra tényleg hasznos. :D
Ez a libinput ez mi a manó, mert én megnéztem, hogy van-e nekem, van éppen, de mit csinál ez, önállóan szerintem semmit..... itt valami device managementet ir, ez azért nem pont ugyanazt fedi le, mint amit a synaptic csinál. Vagy megint rosszul vagyok bekötve? ;]

(#31744) zoltanz

Van ebben a feljegyzésben sok hasznos és egyben általános dolog is, én is mindig össze akarom írni a millió apró okosságot, mert szanaszét vannak és, amikor hirtelen kell, tuti nem lelem. Miért nem csinálsz egy sima blogbejegyzést, az meglenne, javítgathatod is, ha még valamit találsz és meg is tudod osztani könnyedén.
Szóval gyakorlatilag a 90 százaléka általános hasznos parancs és program.

[ Szerkesztve ]

(#31746) Rimuru válasza ubyegon2 (#31745) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak neked: tags: archwiki, synaptics, libinput vs tag: synaptic

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#31747) ubyegon2 válasza Rimuru (#31746) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, de a taccspad-ról itt ma nem esett szó, én amiatt is kérdeztem rá, mert a wayland synaptic problémáról volt szó, szerintem bob szaki téged is megzavart, vissza meg nemigen olvastál! :D

Most már tényleg érdekel a dolog, hogy én vagyok osszezavarodva vagy mindenki más! ? Nekem van szemügém, ezek szerint bob-nak nincs szemügéje. :F

[ Szerkesztve ]

(#31748) Dave™ válasza Syl (#31737) üzenetére


Dave™
nagyúr

Biztos jó neked, hogy akaratlanul is wayland béta teszter vagy? Én nem merném még élesben használni (Gnome-on sem), pont az ilyenek miatt. Amíg nem polírozzák fényesre, addig jó az X. Tudom, hogy a 17.10-ben ez az alapértelmezett, de használhatsz mást is.

(#31749) Rimuru válasza ubyegon2 (#31747) üzenetére


Rimuru
veterán

Akkor meg en vittem el rossz iranyba a dolgot, nem bob :DDD

Vigyázat, csalok!

(#31750) Syl válasza Dave™ (#31748) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem vagyok wayland bétateszter :N Első nap 17.10-nél kiderült a synaptic (csomagkezelő) turpisság, azóta X-en vagyok.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.