Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31601) 30z.Samu válasza lev258 (#31600) üzenetére


30z.Samu
félisten

Köszi! Tudsz egyet ajánlani, amit tuti támogat?

Sic Parvis Magna

(#31602) hcl válasza 30z.Samu (#31599) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nonfree firmwarek fent vannak? Illesztőprogramos appot néztétek, hogy van-e zárt driver hozzá? (Asszem az újabbakban a frissítéskezelőben van, vagy "További illesztőprogramok" néven valamelyik menüben.)

Mutogatni való hater díszpinty

(#31603) 30z.Samu válasza hcl (#31602) üzenetére


30z.Samu
félisten

Nem néztünk még semmi ilyesmit, meg én is távsegítséget próbálok nyújtani. :) De lehet van neki otthon másik adapter és azzal megnézi.

[ Szerkesztve ]

Sic Parvis Magna

(#31604) lev258 válasza 30z.Samu (#31601) üzenetére


lev258
veterán

pl. [link]
De van még elég sok jól működő.
Itt is megnézheted, bár az utóbbi években nem nagyon frissítgetik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31605) 30z.Samu válasza lev258 (#31604) üzenetére


30z.Samu
félisten

Közben talált egy másikat otthon, azzal megy tökéletesen. Köszi! :R

Sic Parvis Magna

(#31606) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nnnna. Ubi 14-en még az 52-es Firefox is megy SSE2 nélkül. Hangom viszont nincs, ilyen mezei Creative 4570 meg hasonló bonyolultságú hangarikkal...

Mutogatni való hater díszpinty

(#31607) Lathronos válasza hcl (#31606) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy ezzel is tehetsz egy próbát. Kíváncsi lennék, hogy ilyen régi hardveren hogyan fut.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#31608) hcl válasza Lathronos (#31607) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Köszi :)
Még nem tudom, mi lesz :) 16-ossal a hangon kívül jó minden, ki kéne találni, mi baja. Kernelmodul van, be is tölti, ALSA látja a kártyát, csak nem szól.
Pár nap off amúgy is, mert más dolgom lesz :S

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31609) hcl válasza hcl (#31608) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja, szal akkor itt is ALSA vs Pulse baj lesz... Amióta Pulse van, örülök, ha van egyáltalán hang egy gépen.

Mutogatni való hater díszpinty

(#31610) dbius válasza hcl (#31609) üzenetére


dbius
veterán

Nézd meg alsamixerben, hogy nincs-e lenémítva csatorna. Tipikus gond tapasztalatom szerint.

(#31611) hcl válasza dbius (#31610) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azon már túl voltam :D Következő bekapcsolásnál lett hang. :W
Böngészőből mondjuk nincs, de a zsütüb úgysem való erre a gépre.
A Firefox a Pulse hiányára panaszkodik, de mondjuk bármikor, ha nem tud hangot adni, szóval nem csak az lehet a baja.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31612) lev258


lev258
veterán

Lehet letölteni és telepíteni az új 17.10-es verziót.
[link]
Természetesen tartós használatra továbbra is a 16.04 LTS verzió ajánlott.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31613) leslieke válasza lev258 (#31612) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

:))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31614) lck válasza lev258 (#31612) üzenetére


lck
senior tag

Ubuntu Budgie 17.10 beta van fenn, gyakorlatilag hibátlanul működik. :)

A Szoftver és frissítések > "Fejlesztői beállítások" > "Előzetesen kiadott frissítések (artful-proposed)" be volt kapcsolva.
(Jött is frissítés rendesen.)
Ez azt jelenti, hogy most nálam elvileg a végleges 17.10 van most fenn, vagy érdemes esetleg egy új "tiszta" telepítést csinálni ? Lehetnek-e olyan beállítások amit a tiszta telepítés megváltoztat ?
Vagy létezik-e valami alapbeállítások vissza -parancs ?

Illetve, ha most az "Előzetesen kiadott frissítések (artful-proposed)" opciót kikapcsolom, akkor maradok a 17.10 véglegesnél, és nem kapok a 18.04-re előzetes csomagokat ? (mert még nem akarok kapni)

[ Szerkesztve ]

(#31615) lev258 válasza lck (#31614) üzenetére


lev258
veterán

A proposed tárolót ki kellene kapcsolni. Az alfa/béta/gamma kiadás frissül rendes 17.10-re anélkül is. Újratelepítésre nincs szükség, legalábbis ha nem látod, hogy valami nagyon félrement a használata során.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31616) lck válasza lev258 (#31615) üzenetére


lck
senior tag

Köszi :)

A "Nem támogatott frissítések (artful-backports)" tároló mit takar ?
Hagyjam bekapcsolva ?

[ Szerkesztve ]

(#31617) lev258 válasza lck (#31616) üzenetére


lev258
veterán

A backport maradhat, az néha még hasznos is. Bár a rendszer 9 hónapos élete alatt annyira nem lesz fontos szerepe.
Előfordul, hogy egy-egy fontosnak tartott fejlesztést, módosítást visszafele is elérhetővé tesznek. Ez igen ritka, de megeshet.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31618) dbius válasza hcl (#31611) üzenetére


dbius
veterán

A pulse nekem is csinált érdekes dolgokat korábban. Sajnos nem tudok további javaslatot adni, de akár a pulse-t is felrakhatod próbaképp, vesztenivalód nem sok van :D

(#31619) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Friss SMPlayer az audio-nál be van kapcsolva a szofveres equalizer, de mégsem megy, szürkén hozza a menüben is. Találkozott valaki hasonlóval? :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31620) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Friss Ubuntu 1710 jól megy eddig waylanddal, ahogy telepitgetem a szokásos/szükséges dolgokat, azért okoz ez is meglepetést már az első 5 percben!

0 frissített, 135 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 101 MB.
A művelet után 335 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n] n
Megszakítva.

A fenti 135 csomagot a pár kb-os radiotray telepítésekor akarná magával húzni! :Y ez aztán kemény.....

Az is fura, hogy a numlock nem aktív, ezen a desktopon elég rég láttam ilyet, pedig látott pár disztrót az SSD.

(#31619) zoltanz Ebben megy a szoftveres equaliser rendesen.

[ Szerkesztve ]

(#31621) hcl válasza dbius (#31618) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hagyom így, a Youtube ezen képregény. A Pulse meg nekem csak érdekes dolgokat csinált a legtöbb gépemen :D

@Ubyegon : Nem meglepő, lehet alapvetően olyasmire írták, amihez kell valami framework. Egy Gwenview is leszedi a hozzá tartozó DE egy csomó libraryját...

Mutogatni való hater díszpinty

(#31622) ubyegon2 válasza hcl (#31621) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem meglepő, lehet alapvetően olyasmire írták, amihez kell valami framework.

Újabb disztrókra nem is nagyon akar felmenni mostanában, de ennél egyszerűbb gui-s program nem létezik, eddig simán lehetett használni, igaz minap láttam, hogy már valamelyik ppa-s oldal kiadott light változatot belőle! :U

a Youtube ezen képregény.

Az tök jó, tudsz képregényeket nézegetni! :D

Az normális, hogy a film az smplayeron kívül megy és csak húzgálni lehet a filmet, semmi más műveletet nem lehet vele csinálni!?

Nem szoktam gépen filmet nézni, smplayert se használok, csak furcsa..... Most látom, hogy az mpv-t indította! Hasznos ez a Unitys oldalsáv is néha. :Y

********************************

A Firefox nagyon olajozottan görgeti a lapokat, feltűnően gyors, igaz nincs sok fül megnyitva, de akkor is feltűnt ez!

[ Szerkesztve ]

(#31623) God Vazzeg válasza ubyegon2 (#31622) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Nekem amikor ilyen volt, hogy külön ablakban nyitotta a filmet kimenetet kellett váltanom a lejátszón és jó lett.

(#31624) hcl válasza ubyegon2 (#31622) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Képregény, ja :D

Amúgy azért ilyen kicsi a legtöbb Linuxos progi, mert a mögötte levő libraryk nincsenek minden egyes, azonos rutinokat használó cucchoz hozzácsomagolva... Ez azért jól tud jönni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#31625) ubyegon2 válasza God Vazzeg (#31623) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, sejtettem, hogy valami beállítgatás, de mondjuk alapból is lehetne úgy....

(#31624) hcl Ez tiszta, de hirtelen akkor is meglepett az a letöltendő méret. :)

[ Szerkesztve ]

(#31626) Syl


Syl
nagyúr

Próbálnám a 17.10-et, először virtualbox-ba, de nem megyen. Feltelepül szépen, utána indulásnál itt megdöglik: [kép]
"Ugyanolyanra csináltam" a gépet mint a 17.10 Budgie-nál, ami persze hibátlanul fut.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31627) lev258 válasza Syl (#31626) üzenetére


lev258
veterán

Az ilyen üzenetek fájlrendszer hibát jeleznek.
Az ISO volt ellenőrizve?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31628) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Ubuntu Mate 32 bit 14.04 -et gondoltam újratelepítem minden rendben lement (WinXP mellett van) ez fogad most:
Kétszer megismételtem a telepítést de ua.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31629) lev258 válasza zoltanz (#31628) üzenetére


lev258
veterán

Én a Grub-ot próbálnám újratenni.
Nem tudom, milyen beállítások mellett telepítettél.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31630) Syl válasza lev258 (#31627) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem (soha nem szoktam :B ), de majd letöltöm még egyszer.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31631) zoltanz válasza lev258 (#31629) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem, és azt hogyan kell? :R Autómatikus telepítés volt: hagyja meg az XP-t az Ubit meg telepítse újra.
ls-re ezeket kaptam: hd0,msdos1 hd0,msdod5 hd0,msdos6
végigpróbáltam mind de insmod-nál nem találja.

set prefix=(hd0,msdos1)/grub
insmod normal
normal

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31632) lev258 válasza zoltanz (#31631) üzenetére


lev258
veterán

Hűha, kezdjük az elején. Kell egy Live. Nézd meg benne az fdisk -l parancsot (esetleg sudo).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31633) ubyegon2 válasza Syl (#31626) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért, hogy ne kelljen látnod a Gnonity-t! :DDD

(#31634) Syl válasza Syl (#31630) üzenetére


Syl
nagyúr

Hiába töltöttem le újra (ezúttal torrentről), ugyanúgy ledöglik fájlrendszer hibával. :(((

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31635) zoltanz válasza lev258 (#31632) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Inkább újraraktam a Winnel együtt. Köszi azért. Most már tudom nem szereti az újra telepítést.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31636) lev258 válasza zoltanz (#31635) üzenetére


lev258
veterán

Biztos, hogy nem az volt a baja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31637) zoltanz válasza lev258 (#31636) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Lehet valami megsérült akkor.
Az SMPlayer-ben a beállításokban a hang --> hangkiegyenlítőt kellett bekapcsolni az EQ-hoz.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31638) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Egy DVD-re nem lehet kiírni több disztrót, és valami menüben váltogatnám melyik induljon?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31639) growler válasza zoltanz (#31638) üzenetére


growler
őstag

DVD-re nem ismerek ilyen alkalmazást.
DE pendrájvra ott van pl. a "multibootusb" [link]

(#31640) ALFA


ALFA
senior tag

Sikerült viszonylag jó áron beszereznem egy iphone4-et, usb-re csatlakoztatva ubuntu mate szépen felismeri, de csak a képeket és a dokumentum mappát látja.

Tudna valaki segíteni, hogyan tudok hozzáférni a hangfájlok mappához is?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31641) Lacc válasza Syl (#31634) üzenetére


Lacc
aktív tag

Nem csak az ISO-val lehet a baj, a legtöbbször nem azzal, hanem a kiírt Live képfájl lehet a bibis. Ahány program annyi féleképpen készíti el.

Ilyen hibát tapasztaltam, amikor az Etcherrel vagy a Disk Creatorral (Ubuntu alatt) írtam ki a Fedora Live USB-t.

Nálam eddig ami mindig bevált az a Windows 10 + Rufus kombináció.

(#31642) King Unique válasza Lacc (#31641) üzenetére


King Unique
titán

Hát pedig az Etcher rendszerint OK szokott lenni, ahogyan a DD képfájl mód szerinti kiírás is a Linux ISO-knál, amiről a másik topikban volt szó. Írtam már ki az előbbi programmal Linux alól Fedora ISO-t, sőt telepítettem is és nem volt semmi gond. De az Ubuntu és pl. a Mint beépített eszköze is DD képfájl mód szerint írja ki az ISO-fált, aminek normál esetben rendben kellene lenni.

[ Szerkesztve ]

(#31643) God Vazzeg válasza King Unique (#31642) üzenetére


God Vazzeg
veterán

A Mint pendrive készítője nekem se hibázott még, pedig többféle linux is kiment már vele.

(#31644) #40553216 válasza ALFA (#31640) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hát, ahogy én tudom, ez erősen korlátozott része az iPhone-nak, éppen azért indult ezer évvel ezelőtt az iTunes, hogy ne warezolt mp3-at hallgassanak az emberek, hanem az iTunes-ról letöltötteket, így a „gyártók” is kapnak pénzt, meg az Apple is kap felhasználóbázist.

(#31645) Syl válasza Lacc (#31641) üzenetére


Syl
nagyúr

Nem írtam ki az ISO-t (olyat egyébként is Win alól YUMI-val szoktam), VirtualBox-ban (5.1.30) próbálnám. És nem hinném, hogy a VBox-nak lenne baja, mert a 17.10-es Ubuntu Budgie hibátlanul megy benne.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31646) Dave™ válasza Syl (#31645) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nálam oké a 17.10 virtualboxban (igaz elég gyorsan ráuntam). Az elején mintha panaszkodna valami mikrokódra bootkor, de továbbmegy és elindul rendesen.

(#31647) Syl válasza Dave™ (#31646) üzenetére


Syl
nagyúr

Igen, sejtem hogy nálam lesz valami bibi, mert a vbox fórumon sincs ilyen jellegű gond. Majd kipróbálom win10 host alól is.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31648) zoltanz válasza #40553216 (#31644) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Gépen iTunes-ban van egy opció amit belehet kapcsolni, onnantól lehet másolgatni mp3-at PC-ről.
A Mate 14.04.2 64bit változatnál kezeli a zenéket, de mp3 fájok nevei nem rendesen jelennek meg.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31649) Dave™ válasza Syl (#31647) üzenetére


Dave™
nagyúr

1 CPU, 64MB VRAM, 2GB RAM, 3D engedélyezve - ezekkel futtattam, ha esetleg számít. Meg gondolom a legújabb vbox a legújabb kernel modulokkal.

(#31650) Lacc válasza Syl (#31645) üzenetére


Lacc
aktív tag

Aha, én csak szerver image-eket szoktam használni, de néha volt érdekes dolog, amikor VBox-ot használtam Vagrant, Dockerhez.
Egyszer kaptam ehhez hasonló hibát Disk-es hibát írt ki, akkor az volt a hiba, hogy olyan Linux disztróra tettem fel, ami UEFI módban volt bootolva Windows 10 mellett.
Máskor azért kaptam másfajta de Disk-es hibát, mert az alapértelmezett videókártya az Nvidia volt a Biosban, és nem automatára állítva, és valami kavar volt a VB-nél. (Nem tudom hogy volt lehetséges, én csak azzal foglalkoztam, hogy elinduljon az image és tudjak fejleszteni)

De ahogy látom a problémát mindkét leírásra, itt is elég sokszor szerepel az nvidia
Clearing orphan inode és recovering journal.
Ha segít, nem biztos,

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.