Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30451) Rimuru válasza gyulank (#30450) üzenetére


Rimuru
veterán

Igy.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30452) ubyegon2 válasza gyulank (#30450) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha jobb beállítási lehetőségeket akarsz, akkor felrakod a Nemot! Ezt nem Mint-felhasználóként javaslom, hanem a Unitysok említik gyakorta. ;)

(#30453) gyulank válasza Rimuru (#30451) üzenetére


gyulank
addikt

Hogy? Jó, elvileg megvan a pontos ikonnal. De én azt szeretném, ha nem kéne minden mappánál beállítani ezt.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30454) Rimuru válasza gyulank (#30453) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha valahol beallitod akkor uj ablak nyitasa utan mar az lesz az alapertelmezett amit beallitottal.

Vigyázat, csalok!

(#30455) King Unique válasza Orgi (#30447) üzenetére


King Unique
titán

Egy átlag laptopban itt maga a 2,5" | 5400 RPM | 8/16 MB cache HDD a gyenge láncszem... Ezek eleve lassúak rendszer alá és pl. egy Ubuntu sem fog annyira pörögni. Lassan bootol majd be és a frissítés is lassabb lesz, mint pl. SSD-n. Tudom, mert próbáltam. :) Lehet a 10-enél valamivel jobb lesz a helyzet, de nem kell akkora csodát várni. Egyébként utóbbinál max. havi 1-2 összegző update szokott lenni és azok telepítése tarthat el egy ideig. De, ha sok egyéb program is frissíti magát, akkor nyilván azok is hozzáadódnak.

Egyébként legjobb lenne rendszer alá SSD-t tenni, a HDD-t pedig berakni az ODD helyére egy Caddy-be. Persze, ha valami újabb laptop, amiben már optikai meghajtó sincsen, akkor ez nyilván nem opció. Ellenben egy USB-s külső ház igen a HDD számára.

[ Szerkesztve ]

(#30456) laszlohu válasza Orgi (#30447) üzenetére


laszlohu
addikt

Szerintem arra értette, hogy van sima 16.04, és van 16.04.2,

de nálam legalább is nem upgrade - elte automatikusan,
úgyhogy azt javaslom, hogy mindjárt az újabbat írd ki dvd - re, vagy pendrive-ra.

(#30457) Orgi


Orgi
őstag

Köszi a válaszokat!
A laptopom csak akkor van használva, ha szülői látogatáson vagyok, vmi 2 magos Pentium, 4 GB ram, 500 hdd, fejből nem tudom :( Ez utóbbi a gyenge pont valóban, csak kerreg és kerreg. Tudom, kéne egy ssd, de akkor akár a w10 is maradhatna rajta... nekem a hülye kilőhetetlen frissítéseivel van a bajom, meg kíváncsi is vagyok persze egy másik rendszerre.
Már 1-2 hónapja megfordult a fejemben ez és letöltöttem, kiírtam az iso-t, szerintem 16.04.02 volt, tegnap néztem, már vmi 17.04 volt, ezért kérdeztem a dolgot, hogy ha tudja magát frissíteni, akkor nem pazarlok el időt meg egy dvd-t az újabb letöltésére, kiírására.
Köszi a tippeket mindenkinek :R

(#30458) lev258 válasza Orgi (#30457) üzenetére


lev258
veterán

Nézz meg képeket a különböző Ubuntu variánsokról, olyat válassz, aminek a grafikus felülete is megfelel. Egyébként meg 16.04-es verziót (vagy 16.04.2-eset).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30459) BoB válasza gyulank (#30453) üzenetére


BoB
veterán

Egyre jobban butítják a Nautilus-t (a GNOME többi részével egyetemben), ezt már csak külön mappákra lehet beállítani, az összesre nem.

Verzió függő ez, ha még régebbi verziód van amiben benne van akkor így néz ki a beállítások a nautilus-on belül, itt tudod állítani az összes mappára:

Ha újabb akkor meg már így:

Látható, hogy ezt - is - kivették belőle.

De valamilyen gsettings-el vagy dconf-editor-al ebben az esetben is megoldható szerintem, erre keress rá.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30460) laszlohu válasza Orgi (#30457) üzenetére


laszlohu
addikt

Egyébként bármikor upgrade - elheted 16.04 - ről 17.04 - re,
de csak két lépésben,
először felfrissíti 16.04 - ről 16.10 - re, ezután tudja 16.10 - ről 17.04- re,
nálam be van pipálva, hogy csak LTS - re frissítsen a frissítéskezelőben, így nem zaklat, hogy szeretne frissíteni alverziókra is.

(#30461) Tarisznyarak


Tarisznyarak
tag

Sziasztok !

Olyan kérdésem lenne hogy adott egy 1TB SSHD. Erre szeretném felrakni a win és az ubuntut. Telepítésnél van valami amire oda kell figyelni az SSHD miatt? Ha esetleg volt erről már szó bocsi, keresgettem de nem találtam. Összefoglalóban csak SSD-s rész találtam.
Előre is köszönöm.

(#30462) lev258 válasza Tarisznyarak (#30461) üzenetére


lev258
veterán

Ha minden igaz, az SSHD saját vezérlője intézi a dolgokat, az operációs rendszer beavatkozása nélkül. Neked sima HDD-ként kell kezelned.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30463) ubyegon2 válasza Tarisznyarak (#30461) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az SSHD egy hibrid megoldás, fél úton foglal helyet a HDD-k és az SSD-k között. Egy szabvány méretű 2,5”-es csomagon belül találunk egyaránt helyett kapott egy normál 1TB-os HDD, és közös vezérlőre kötve egy 8GB-os NAND flash lapka is. Ez utóbbi 8GB-os modult nem érjük el szabadon, gyakorlatilag nem is látjuk, így a közhiedelemmel ellentétben nem tudunk rá operációs rendszert telepíteni, és nem is kell attól tartani, hogy ráfér-e (valószínűleg úgy sem jönne össze). Az operációs rendszer felé egy meghajtóként látszódik, a trükk pedig a vezérlőben van. Folyamatosan figyeli a merevlemez terhelését, és azon fájlokat, amiket gyakran szoktunk használni, áttükrözi az SSD részegységre, így ha legközelebb szükségünk lesz rá (például az éppen betöltődő operációs rendszer, vagy alkalmazás apró fájljai esetén), akkor azt már SSD-hez közeli sebességgel fogja elérni.

Ahogy lev258 szaki mondta, számodra az HDD-ként funkcionál! ;)

rövid ismertető:

HDD vs SSD vs SSHD: Melyiket válasszam?

Mi a különbség az SSD, SSHD és a merevlemez között?

[ Szerkesztve ]

(#30464) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Remélem a kérdésem nem sérti a PH! szabályzatát, de fontos lenne számomra...
Mint ahogyan Windows rendszereken, Androidon is lehetséges megtalálni azt a bizonyos fájlt (fájlokat), amely(ek) tartalmazzá(k) a rendszer biztonsági jelszavát. Éppen ezért reménykedem benne, hogy az Ubuntu sem kivétel...

Adott egy asztali PC, melyet hosszú évekkel ezelőtt kivontam a forgalomból. Azonban egy élő Ubuntu rendszer fut rajta, melyen habár első bekapcsolásra nem kérte a jelszót (mint ahogyan szokott az lenni nálam), hibernálásból való felkeltéskor és/vagy főbb rendszer-műveleteknél kéri... De hogy mi a jelszó? Hát arra már senki sem emlékszik... Így viszont semmilyen főműveletet nem lehet vele megcsinálni gyakorlatilag...

Szóval... Megtalálhatóak ezek a fájlok Ubuntuban is? Ha igen, hol?

Előre is köszönöm a válaszokat :R

But who is watching the guardians?

(#30465) BoB válasza Mr. Y (#30464) üzenetére


BoB
veterán

/etc/shadow

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30466) growler válasza Mr. Y (#30464) üzenetére


growler
őstag

(#30467) #40553216 válasza BoB (#30465) üzenetére


#40553216
törölt tag

A shadow fájlban nem éppen a jelszó van, hanem annak titkosított formája. Belépésre szerintem így nem igazán használható.

#30466) growler
Az újabb Ubuntukban az átírás előtt írható módban fel kell csatolni a / partíciót a

mount -o remount,rw /

paranccsal.

[ Szerkesztve ]

(#30468) BoB válasza #40553216 (#30467) üzenetére


BoB
veterán

A kérdés az volt, hol van tárolva nem az hogy milyen formában. Itt van tárolva, pont.

Ha nem tudja ezzel mit tud kezdeni nyilván kérhet további segítséget. (Mert simán át lehet írni és úgy már használható amire csak akarja)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30469) growler válasza #40553216 (#30467) üzenetére


growler
őstag

Így jó ? :) [link] [link]
(Egyébként, az előző linken, 2 féle megoldási lehetőség is van.)

[ Szerkesztve ]

(#30470) -Ben-


-Ben-
veterán

Sziasztok!

A „redshift” kékfényszűrőt hogyan tudnám kirakni "indikátornak" ?

(#30471) Tarisznyarak


Tarisznyarak
tag

Sziasztok !

Egy kicsit elakadtam, próbálom felrakni wine-al a battlenet-et. Mindet meg volt kivéve egy mozdulat nem sikerül méghozzá. " winetricks wininet allfonst " 404 hibát kapok. Kerestem másfajta telepítést is, de azzal sem megy. Sikerül elindítani telepítőt de menet közben hibát ír.

Ezt a leírást néztem hozzá

Még lenne egy olyan is hogy este felraktam bumblebee-t, de reggel olvastam vissza itt a fórumon hogy az optimum jobb lenne ? Én azért raktam fel mert azt mondták hogy enélkül is pörgetheti üres járatban a laptopot, és miután felraktam sokkal jobb lett.

Köszi előre is.

(#30472) Rimuru válasza -Ben- (#30470) üzenetére


Rimuru
veterán

redshift-gtk-t kell elinditani

Vigyázat, csalok!

(#30473) emvy válasza BoB (#30468) üzenetére


emvy
nagyúr

Nincs tarolva semmiféle jelszó a shadow fájlban.

while (!sleep) sheep++;

(#30474) Rimuru válasza emvy (#30473) üzenetére


Rimuru
veterán

Most abba kotsz bele hogy csak egy hash van ott? Mert egyebkent amit ir helyes.

Vigyázat, csalok!

(#30475) emvy válasza Rimuru (#30474) üzenetére


emvy
nagyúr

Igen, a hash az nem password. Szerintem kritikus kulonbseg.

while (!sleep) sheep++;

(#30476) Rimuru válasza emvy (#30475) üzenetére


Rimuru
veterán

De BoB sehol se irta hogy jelszo van benne. :P

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30477) emvy válasza Rimuru (#30476) üzenetére


emvy
nagyúr

True :)

while (!sleep) sheep++;

(#30478) Mr. Y válasza BoB (#30465) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm neked is és a többieknek is!

Valóban azt kérdeztem, hol van tárolva, nem pedig a formáját.
Ennyivel elégedett is lennék, ha nem volna ennyire ismeretlen számomra a rendszer, noha másfél éve élek vele :)
A fájlt sem másolni, sem módosítani, sem megnyitni nem tudom, terminál segítségével sem, mert közli, nem én vagyok a tulajdonos Nagyon okos PC, a sajátom, de nem ismer el gazdájának :) !
Ijedtén módon nem tudok vele mit kezdeni.
A többi linkelt oldalakat, tanácsokat nézegetve amit megértettem, az nem működött vagy részben, a terminálos jelszómegváltoztatás menne is, ha tudnám a jelszót, ugyebár..., a többivel meg nem igazán vagyok összhangon, hogy tudjak is vele valamit kezdeni.
Így változatlan a legegyszerűbb variáns számomra az első válasz, a pontos hely bár van ott shadow, shadow- és shadowconfig fájl is. Csak mit tudok vele kezdeni?

But who is watching the guardians?

(#30479) BoB válasza Mr. Y (#30478) üzenetére


BoB
veterán

Abban a hitben voltam hogy erről már írtam egy logout bejegyzést, de mégsem. Akkor most írok egyet, várd meg :))

emvy: egyébként nem értek veled egyet, ha valamit titkosítva tárolok, az akkor is tárolva van. Tehát a jelszavak itt vannak. titkosítva. (plusz hash-elve, részletkérdés)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30480) emvy válasza BoB (#30479) üzenetére


emvy
nagyúr

Ez nem egyetértés kérdése. A jelszavakat nincsenek tarolva, se titkosítva, se máshogy. Nem "plusz hashelve" vannak. Csak a hash van eltarolva, a jelszó nincs.

while (!sleep) sheep++;

(#30481) BoB válasza emvy (#30480) üzenetére


BoB
veterán

A sózásra gondoltam, a hash-elés pedig kriptográfiai eljárás :))

De legyen, ha így pontosabb, így írom.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30482) growler válasza emvy (#30480) üzenetére


growler
őstag

Csak kíváncsiság !...Az /etc/shadow fájlban, van egy root-hoz tartozó hash (lista elején).
És egy felhasználónévhez tartozó hash is, (majdnem a lista végén).
A 2 nem azonos. ....Melyiket is kéne megváltoztatni ?
(Ubuntunál, és ezen alapuló rendszereknél).

[ Szerkesztve ]

(#30483) Rimuru válasza growler (#30482) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha a root jelszot akarod akkor azt, ha a felhasznalohoz tartozot (sudo) akkor pedig azt.

Vigyázat, csalok!

(#30484) growler válasza Rimuru (#30483) üzenetére


growler
őstag

Köszi !...De Ubuntunál, alapból nincs root jelszó - ha jól tudom.
Azért kérdeztem,mert találtam egy ilyen ajánlást is:

"Először is titkosíts magadnak egy jelszót: mkpasswd -5 újjelszó
Aztán indíts egy Live Ubuntut, csatold a szóban forgó rendszer partícióját és nyisd meg szerkesztésre a /media/.../etc/shadow fájlt.
A root sorát írd át úgy, hogy a következőképp nézzen ki, az első és a második kettőspont közé ékeld be amit generáltál:
root:idejönamitgeneráltál:14978:0:99999:7:::"

(#30485) BoB válasza Mr. Y (#30478) üzenetére


BoB
veterán

Kész van, itt olvashatod: [link]

Ha valaki szakmai pontatlanságot vél felfefezni, szóljon és javítom!

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30486) emvy válasza BoB (#30481) üzenetére


emvy
nagyúr

Sozasra gondoltal? En meg a pinara, de hogy jon ez ide? :) Persze a hash sozva van, de a jelszo nincs sozva.

#30485: nezem

.. stimmel, annyit meg kene jegyezni, h a hash-bol nem lehet visszaszerezni a jelszot, a hash egyiranyu transzformacio.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#30487) BoB válasza emvy (#30486) üzenetére


BoB
veterán

Got it.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30488) Rimuru válasza emvy (#30486) üzenetére


Rimuru
veterán

Brute force. :P Nem ismerek olyan mai linux distrot ami nem megfelelo erossegu hash-t hasznalna (de amugy -mas modult pl ldap- rosszul confolva elofordulhat hogy konnyebbet kapsz), de lehetseges. (mar csak az ido kerdeses :DDD)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30489) BoB válasza emvy (#30486) üzenetére


BoB
veterán

Ja, egyébként man 5 shadow: encrypted password :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30490) gyulank


gyulank
addikt

Egy frissítés óta használhatatlan lett a rendszer. Mindent megnyit egy kattintással amennyiszer lehet. Pl. rákattintok egy képre, megnyitja vagy hat ablakban, aztán bezárom őket, és megint megnyitódik vagy hat ablakban, és így a végtelenségig, rákattintok a terminálra, végig szalad a sor, mintha entert ütnék folyamatosan. Egy ideig működött a grubból a régebbi verzió, de lehet már azóta mégegyszer frissült, mert az is ezt csinálja. Meg ez a 17.04 amikor nem ezt csinálja, akkor is sokszor lefagy. Van, hogy "csak" akad, megáll egy ideig az egér, stb., de volt, hogy újra kellett indítani.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30491) #40553216 válasza gyulank (#30490) üzenetére


#40553216
törölt tag

16.04. Vagy az nem játszik?

[ Szerkesztve ]

(#30492) ubyegon2 válasza gyulank (#30490) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban a 16.04 lenne jobb neked, ahogy tomtyi mondja. Esetleg megnézheted, mi frissült és megpróbálod visszarakni azokból az előző verziót (synapticban a legegyszerűbb downgrade-elni), hogy ez mennyi vesződség és, hogy sikerült-e, az más kérdés, a függőséges miatt akár bonyolulttá is válhat.

Maga a jelenség elég érdekes, nem olvastam még ilyenről, nem zárható ki hardveres hiba sem.

[ Szerkesztve ]

(#30493) gyulank válasza #40553216 (#30491) üzenetére


gyulank
addikt

Abban régebbi kdenlive volt, ami nem működött rendesen, de tudtam valamennyire használni, most talán működne, de nem tudom használni(azt se találtam meg benne, hogy kell kettévágni). Szóval nem igazán játszik a régi, mert tán nem is ismert pár formátumot ami érdekelt. A kérdés az, hogy mitől lehet, és hogy frissek közül mind ilyen lenne? A sima Ubuntu is? Vagy mi jó még? Régebben próbáltam Debiant, de nem nagyon jött be, mással meg nem próbálkoztam. Lehet megvárom a 17.10-et.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30494) gyulank válasza ubyegon2 (#30492) üzenetére


gyulank
addikt

De most Windowsról írok, és semmi baja. Frissülni meg a rendszer frissült. A rendszerkép, amit a grub indít.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30495) ubyegon2 válasza gyulank (#30493) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Elég régen nyúzod már a Linuxokat, próbálj ki újra egy Debiant. Nekem, ami fenn van, pont ugyanúgy néz ki, mint a Mint, csak a repókkal (stable, sid, strech, experimental) sokkal rugalmasabban tudok frissítgetni, válogatni a csomagok verziói között.

Mi nem jött be neked a Debianban amúgy?

Itt egy írás a Debian alatti downgrade-ről.

Csomag öregbítés, verzióra kényszerítés: a "snapshot.debian.org" honlap használata (Debian Jessie és Sid - Xorg és nVidia probléma)

kdenlive helyett próbáltál már mást?

(#30494) gyulank

De most Windowsról írok, és semmi baja. - akkor hw-hiba kilőve

Frissülni meg a rendszer frissült. A rendszerkép, amit a grub indít. - akkor nehéz lesz behatárolni, mi okozza a hibát.

[ Szerkesztve ]

(#30496) gyulank válasza ubyegon2 (#30495) üzenetére


gyulank
addikt

Amikor válaszolok csak annak a szövegét látom, akinek válaszolok.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30497) gyulank válasza ubyegon2 (#30495) üzenetére


gyulank
addikt

Elnéztem az utolsó mondatod, ezért szaporítottam a hozzászólásokat.
Eddig nekem a kdenlive jött be leginkább, mert sok dolgot lehet benne csinálni, és én azt szeretem. A cápás el se indult, egyszer próbáltam, a gépem se mai már, blenderből is csak régi fut.
Debianban én pont nem tudtam azt csinálni amit akartam, erőltette az iceweasel-t, bajom volt a flash playerrel, arra is csak régi programokat lehetett telepíteni, mert tán az még ritkábban frissül, ubuntun már rég újabb verziók voltak, a kezelőfelületért se voltam oda. De rég volt már, annyira nem emlékszek.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30498) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Ha alt+tab-al a miniképeket nézem az ablakokról nem real-time. Ezt nem várható, hogy megoldják? :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#30499) zeix


zeix
senior tag

Sziasztok! Ubuntu 16.04 en a Remmina programban hogyan kell beállítani a billentyűzet kiosztást? Egy rpi3-hoz csatlakozom rdp-vel, hiába van magyarra állítva a kiosztás nem stimmel. Ìgy eléggé nehéz scripteket írni.

(#30500) balu999 válasza gyulank (#30490) üzenetére


balu999
tag

Kipróbáltam én is 17-et. Nekem szoftver központból nem telepített semmi és a letöltött programokat sem telepítette.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.