Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30901) warren válasza petya220 (#30898) üzenetére


warren
tag

VGA kimenet működik, DVI működik, a HDMI-t meg eddig nem tudtam kipróbálni

Gigabyte GA-MA69GM-S2H;AMD Athlon X2 BE-2350 2100Mhz;Asus HD3650 Top; Dell Latitude D630; Lenovo T430; HP DC5800;

(#30902) petya220 válasza warren (#30901) üzenetére


petya220
senior tag

Azért nézd csak meg azt a csatlakozót :D Hátha megrepedt a csati

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30903) lev258 válasza petya220 (#30902) üzenetére


lev258
veterán

Én sem tudom mire vélni, mert az interneten is legfeljebb olyan problémát találni, hogy HDMI-n az audio nem akar elsőre kimenni. A video résznek mennie kellene.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30904) warren válasza petya220 (#30902) üzenetére


warren
tag

Te nyertél Petya, ugyan nem megrepedve van a csati de mégiscsak az a hiba forrása, a csati lábai elengedték a forrasztást illetve fordítva a forrasztás engedte el a csati lábait, szóval ha csak nem lesz újraforrasztva amihez meg ugye eszközök kellenének nem fog működni, csak a DVI-HDMI átalakítóval és kivezetem hozzá az alaplapi audiót, ez van, azért nagyon köszönöm a segítségeteket.
üdv.

Gigabyte GA-MA69GM-S2H;AMD Athlon X2 BE-2350 2100Mhz;Asus HD3650 Top; Dell Latitude D630; Lenovo T430; HP DC5800;

(#30905) petya220 válasza warren (#30904) üzenetére


petya220
senior tag

:R :R
Jó megoldás :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30906) p.t.r


p.t.r
aktív tag

Szevasztok! Libreoffice writer-ben szerettem volna beszúrni egyszerre több képet. Sajnos nem lehet. Ráadásul ha egyenként gályázom be őket, akkor is egymásra dobálja. Ti hogy szoktátok ezt? Más progi is szóba jöhet, nem kell különösebben formázgatni sem, csak pl 20 kép rajta lenne 3-4db a4 lapon, nyomtatás és kész.

(#30907) warren válasza petya220 (#30905) üzenetére


warren
tag

és ami a legfxszxbb, :) , hogy DVI-on keresztül is kimegy a hang, szóval nem kell variálni vele, DVI-HDMI átalakítóval átmegy a TV-re. :C

Gigabyte GA-MA69GM-S2H;AMD Athlon X2 BE-2350 2100Mhz;Asus HD3650 Top; Dell Latitude D630; Lenovo T430; HP DC5800;

(#30908) ubyegon2 válasza p.t.r (#30906) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én a helyedben a topikjában próbálnám, nem azért, mert innen kilóg, de nagyobb az esélyed. :)

(#30909) p.t.r válasza ubyegon2 (#30908) üzenetére


p.t.r
aktív tag

Oh, köszi! ...mentem

(#30910) floatr


floatr
veterán

Az egyik gépemen baromi lassan kapcsolódik újra standby és másik hálózatba lépés után a Network Manager által vezényelt rendszer. Van ennek a gépnek pár kisebb nagyobb nyűgje, de mielőtt drasztikusabb lépésekre szánnám el magamat, gondoltam megkérdezem tőletek, hátha van valakinek ötlete ezzel kapcsolatban.
A következők figyelnek a gépen: NATolt default docker bridge, NATolt default LXD bridge, NATolt default KVM bridge, egy halott wifi ami új telepítésnél sem látszik, egy netmanagerrel készített bridge + eth slave. Korábban volt alapértelmezett eth0, de ez az utóbbi létrehozatalakor felszívódott a net managerből, és csak ifconfignál látszódik.
A tünet a következő: LANon vígan dolgozok kábelesen, majd standby, hazamegy, kábel csatlakoztat, felnyit, és csodálkozik, mert nincs hálózat, nincsen ip cím, esik kel az egész, majd pár perc után magához tér

A helyzetet nem egyszerűsíti az, hogy munkához 2-3 VPN klienst is használok felváltva: juniper, ovpn, pptp

(#30911) gyulank


gyulank
addikt

Azzal lehet valamit kezdeni, hogy a Linux nem ismer fel semmilyen szóközt, vagy zárójelet, vagy akármit tartalmazó mappát Terminálból?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30912) lev258 válasza gyulank (#30911) üzenetére


lev258
veterán

Tab-os kiegészítéssel hamar rájössz, hogy a \ jellel lehet speciális karaktereket is kezelni. Másik lehetőség, ha az egész útvonalat idézőjelekbe teszed.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30913) petya220 válasza warren (#30907) üzenetére


petya220
senior tag

Akkor teljesen megoldva? :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#30914) Dhampir válasza Dhampir (#30861) üzenetére


Dhampir
félisten

Friss tapasztalat:

A 32-bites rendszer feltelepítve az alapértelmezett, nyílt Nouveau driverrel hibátlan, ám a 64-bites kiadás ugyanezzel szinte használhatatlan. Minden művelet után oly módon vált a képernyő, mintha rolón húznák le az asztalon végbemenő változásokat. Elég fura látvány, de egyben szórakoztató is - rövid ideig. :D

(#30915) Dhampir válasza Dhampir (#30914) üzenetére


Dhampir
félisten

Végül sikerült (ami nagyon sok munkaórát megspórolt volna, ha hamarabb alkalmazom) ilymódon:

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt install nvidia-375
(ezt választottam, de nyíltak is voltak a listában az egy szem zárt alatt)

Átszerkesztettem a Grub-ot:

sudo gedit /etc/default/grub

Ezt átírtam:
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Erre:
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_backlight=native acpi_osi="

sudo update-grub

Az Intel driverrel való indításhoz:

sudo prime-select intel
reboot

------------------------------- szerkesztve -----------------------------

Upsz, a fényerőállítás nem működik.

[ Szerkesztve ]

(#30916) Dhampir válasza Dhampir (#30915) üzenetére


Dhampir
félisten

Intel Linux grafikus firmware (Skylake, Kaby Lake stb.)

Ebbe most még nem megyek bele, de jó tudni róla.

(#30917) Dhampir válasza Dhampir (#30916) üzenetére


Dhampir
félisten

Felmentek, működésbeli változást nem eredményeztek, megy a lényeg Ubi alatt (is). :)

(#30918) warren válasza petya220 (#30913) üzenetére


warren
tag

Igen, most minden müködik rendesen.

Gigabyte GA-MA69GM-S2H;AMD Athlon X2 BE-2350 2100Mhz;Asus HD3650 Top; Dell Latitude D630; Lenovo T430; HP DC5800;

(#30919) Dhampir válasza Dhampir (#30915) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez a PPA-zás felesleges volt.

Mondom ezt legalább 1 éves telepített Linux-futtatás, éles használat kihagyása és pár napos újraismerkedés után.

Sok problémát sikerült felismerni és megoldani, de még nem 100%-os a támogatottság. A gyári rendszer sem rossz, de hiába az OEM audio, a hanggal ott is játszadozni kellett az Alsa-s eszközök segítségével.

Minél egyszerűbb, régibb egy vas, annál kevesebbet kell dikicselni vele, de a környezet még akkor sem mindegy.

(#30920) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

can't request region for resource

ez a hiba jön, amikor egy ASUS ROG GL553VW-FY024D laptopra akarom telepíteni az Ubuntut.
valami ötlet?
(sajnos nem tudok angolul, szóval megírnátok, mit kell pontosan csinálnom?)
nagyon szépen köszönöm!

(#30921) lev258 válasza Tav-Csoves (#30920) üzenetére


lev258
veterán

Melyik Ubuntu?
Ez dual-VGA-s gép?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30922) Tav-Csoves válasza lev258 (#30921) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

16.04.2
Azt, hogy duál VGA vagy sem, azt nem tudom. Hol lehet megnézni?

(#30923) lev258 válasza Tav-Csoves (#30922) üzenetére


lev258
veterán

Ha van benne Nvidia, akkor az lesz.
Meg kellene próbálni a nomodeset parancsot az Ubuntu boot-olásakor, ha a BIOS-ban nem tudsz váltani a videókártyák között (Intel, Nvidia).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30924) Tav-Csoves válasza lev258 (#30923) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Így van, Nvidia Geforce Gtx 960m.
Biosban kerestem, de nem találtam ilyen lehetőséget.
A nomodeset-ről tudnál írni bővebben? :B
Egyébként egy régebbi Asus gépen rögtön a live mode jött be, és azonnal behozta a rendes telepítési felületet. Itt viszont az elején felajánlja, hogy Ubuntu kipróbálása telepítés nélkül, vagy Ubuntu telepítése, vagy telepítés több gépre (céges). (Persze mindezt angolul) fekete alapon, fehér betűkkel.

(#30925) lev258 válasza Tav-Csoves (#30924) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Itt lesz egy rész, ahol említik a nomodeset-et, valamint ott két képen is bemutatják, hogyan állíthatod be. Ha minden jól megy, ezután már bejön valami.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30926) Tav-Csoves válasza lev258 (#30925) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

:R

(#30927) Tav-Csoves válasza lev258 (#30925) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Bejött a telepítő, de nem látta, hogy van már egy Windows egy SSD-n és nem jelent meg az a lehetőség, hogy az Ubuntu telepítése a Windows 10 mellé, csak az, hogy a merevlemez teljes törlése. Na most erre én kiléptem, de most a biosban meg sem jelenik az SSD, olyan, mintha nem is lenne benne. :F

(#30928) lev258 válasza Tav-Csoves (#30927) üzenetére


lev258
veterán

A telepítő ezt nem befolyásolhatja, "ronthatja el". Próbálj pár újraindítást, esetleg a BIOS-t reset-eld. Vannak gépek, amelyeknek saját lelki világa van.
Én mindig a Valami más opciót választom, ahol pontosan be tudom állítani a partíciókat. A Windows-ban pedig kapcsold ki a gyorsindítást (fast startup).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30929) Tav-Csoves válasza lev258 (#30928) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

A fast start-up megvolt, ugyanúgy itt segített valaki benne.
Így van, úgy tűnik ennek a gépnek is lelke van.
most már eljutottam idáig:

De ezt meg nem tudom értelmezni.
Szerk: a telepítő összeomlott

[ Szerkesztve ]

(#30930) lev258 válasza Tav-Csoves (#30929) üzenetére


lev258
veterán

Tehát akkor onnan induljunk, hogy beállítod a partíciókat. Erről mutass egy képet. Ugye 64 bites rendszerről beszélünk?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30931) Tav-Csoves válasza lev258 (#30930) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

[link]
Itt vannak a képek. Bosszantó, hogy a biosban a boot lehetőségeknél már csak az usb storage latszik, az ára goodram már nem. A partícióknál mit ronthattam el?

(#30932) lev258 válasza Tav-Csoves (#30931) üzenetére


lev258
veterán

Két dolog.
Próbáld meg a BIOS-ban nem UEFI módra állítani, úgy tűnik, a Windows úgy került rá, talán.
Ha úgy sem jó, akkor a Windows kissé elbénázta a boot részt és érdemes lenne újratelepíteni.
A Windows még elindul?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30933) Tav-Csoves válasza lev258 (#30932) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

[link]
Lemondok az Ubunturól, a dual bootról, csak újra látnom kéne a Goodram SSD-t a boot lehetőségek között.

(#30934) lev258 válasza Tav-Csoves (#30933) üzenetére


lev258
veterán

A BIOS-ban volt valami CSM dolog. Azt nézd meg kérlek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30935) Tav-Csoves válasza lev258 (#30934) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

A boot fülön a boot configuration alatt nem lehet kiválasztani a Launch CSM-et. Szürke.

(#30936) lev258 válasza Tav-Csoves (#30935) üzenetére


lev258
veterán

Elég érdekes BIOS-od van neked. Az Ubuntu elvileg UEFI módban indult el nálad, miközben úgy tűnik, a Windows nem UEFI módban települt, tehát így nem is tudna elindulni. Az pedig, hogy az SSD is eltűnt, további anomália. Ez valami előtelepített Windows volt? Hogy került a gépre? Eddig működött rendesen? Te állítottál bármiféle UEFI dolgot ezelőtt?
Sajnos pár hete én is találkoztam valami géppel, ami gyárilag egy minden szabványt nélkülöző módon boot-olt, állítólag a Windows 10-et segítve ezzel. Szerencsére végül találtam egy olyan opciót benne, amivel ezt inaktiválni lehetett és így helyreállt minden, normálisan lehetett legacy vagy UEFI módban használni.
Lehet, hogy a végén a gyártóval is kénytelen leszel felvenni a kapcsolatot, de ismétlem, nem a Linux tüntette el az SSD-t, ennél komolyabb gondok vannak, mélyebb szinten.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30937) Tav-Csoves válasza lev258 (#30936) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Én tettem fel, usb-ről a Windows-t, és tegnap. Ma az Ubuntus nomodeset óta nincs ott az SSD a boot opcióknál.

(#30938) lev258 válasza Tav-Csoves (#30937) üzenetére


lev258
veterán

A nomodeset egy grafikai beállítás a Linux alatt, semmi köze a hardveredhez. Az viszont elképzelhető, hogy a megkezdett (de sikertelen) telepítés a Windows boot-otolásban kárt tett.
Megpróbálhatnád újratelepíteni, de nagyon zavar a nálad fennálló UEFI-nem UEFI helyzet is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30939) Tav-Csoves válasza lev258 (#30938) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Akkor a tervem az, hogy az egész SSDt legyalulom, megkapja az Ubuntu.... Ha ezt megejtem, akkor megjelenhet az SSD a boot menüben?
A másik, - ami azért remélem könnyebb, - hogyan lehet Ubuntun Windows telepítő kulcsot csinálni? (Gephiány miatt csak Ubuntu van)

(#30940) lev258 válasza lev258 (#30938) üzenetére


lev258
veterán

A legacy (nem UEFI) módhoz a secure boot-ot is ki kell kapcsolni. A BIOS-od azt írja, hogy ha ez utóbbi be van kapcsolva, akkor a CSM-nek ki kell lennie. Továbbra sem értem, hogyan települhetett a Windows UEFI és secureboot mellett, ha nem UEFI módban települt.
Én nem élek Windows-zal, de mások már emlegették, melyik program alkalmas erre. Valószínűleg némi kereséssel megtalálod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30941) Tav-Csoves válasza lev258 (#30940) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Na ILYEN az, ha egy hozzá nem értő ember állítgat össze vissza... (Magamat szidom)
Na már most barátom vagy egy sörre!
Secure boot menü kikapcsolva. Erre választható lett a Launch CSM, azt engedélyeztem, erre megjelent a Launch PXE OpROM azt engedélyeztem, és megjelenteket ezek:
[link]
(Örömben megkönnyeztem.... A Windows 10-ben már 6 órányi munkám van... )

Lehetséges, hogy mégis megtudjam csinálni a dual boot-ot?
(Régi Asus k52jt gépemen megtudtam csinálni hamar, ennek az újnak kötekedős lelke van... :)) )

[ Szerkesztve ]

(#30942) lev258 válasza Tav-Csoves (#30941) üzenetére


lev258
veterán

A Windows még elindul? Tudnál az aktuális partíciókról küldeni egy képet?
Elvileg megoldható a dual-boot így már, csak lépésenként kell haladnunk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30943) Tav-Csoves válasza lev258 (#30942) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Rendben, igen, kipróbáltam, bejött a Windows.
Két lehetőséget biztosít az Ubuntu telepítő:
Egyik, másik.

(#30944) lev258 válasza Tav-Csoves (#30943) üzenetére


lev258
veterán

Most jól figyelj. Amikor elindítod az Ubuntu telepítőt, most valami lila képernyőt kapsz, vagy továbbra is azt a feketét fehér szövegű opciókkal?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30945) Tav-Csoves válasza lev258 (#30944) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Fekete fehér. át kellett írnom (és át is írtam a nomodeset-et), eztán jött csak be a telepítő.

(#30946) lev258 válasza Tav-Csoves (#30945) üzenetére


lev258
veterán

Akkor csak óvatosan. Ez alapján a telepítő továbbra is UEFI módban indul és így is települne, ami neked nem jó. Kell lennie olyan boot opciónak, hogy a pendrive/DVD (amit használsz) ne UEFI, hanem legacy módban induljon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30947) Tav-Csoves válasza lev258 (#30946) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Ilyent ír ki.

(#30948) lev258 válasza Tav-Csoves (#30947) üzenetére


lev258
veterán

Ez egy pendrive lenne? Vagy min van a telepítő?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30949) Tav-Csoves válasza lev258 (#30948) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Ez egy pendrivenek nevezhető tákolmány: egy microSD kártya, ami egy olvasóban van benne.
A telepítés sikeres volt, teljesen más - számomra új beállítási képernyő jött be, ahol ki lehetett x-elni a nomodeset-et.
Az esetemről mindjárt írok egy lépésről lépésre leírást, nem csak magamnak, hanem mindenki másnak aki találkozik újra ezzel a hibával. Viszont azt vettem észre, hogy: az ubuntu most angol, és borzalmasan lassú. - igaz nincsenek telepítve a frissítések, szerintem amint hagyom, hogy azok letöltődjenek, már jobb passzban fog menni.

(#30950) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

can't request region for resource hiba javítása

Asus ROG laptop esetében - persze más gépeknél is előfordulhat. többi lent
A sikeres telepítéshez - ha USB kulcsról telepítünk - a biosban legacy-módban (tehát nem UEFI) kell a boot sorrend elejére helyeznünk a pendrive-ot, és a nomodeset-et kell beállítani, ha duál VGA van a gépben. (nVidia)

1 Biosban a BOOT fülön menjünk a Hard Drive BBS Priorities-be, és ott válasszuk ki az USB kulcsot elsőnek.

2 Ezután az, megjelenik a BOOT sorrend listában, választhatóként, így válasszuk azt elsőnek, és mentsük a bios beállításokat.

3 Indítsuk újra a gépet, és bejön a lila Ubuntu töltő képernyő, ezután a jobb alsó sarokban az Other optionsba x-eljük ki a nomodeset-et.

4 Ezután install Ubuntu. A telepítés sikeres lesz.

a telepítés után fordítsuk meg a sorrendet a Hard Drive BBS Priorities-ben, és ezúttal már az Ubuntus dual-boot indító fog fogadni, ahol választhatunk windows, és ubuntu indítása között.

segítségért köszönet: lev258-nak :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.