Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30601) ubyegon2 válasza #40553216 (#30600) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lófüttyöt! Neked válaszoltam, csak oda kellet írnom a Syl idézett szövege fölé, hogy egyértelmű legyen, tőle idéztem. :D Viszont tuti, hogy ezt már így megjegyzed nagyon, én is szívtam vele egy darabig, mire rájöttem, hogy mi okozza a rohadt lassú bootolást! Boot alatt nyomtam egy le/fel nyilat és akkor látszott, hogy visszaszámol 1:30-tól és kiírja az uuid-et is, amivel vacakol.

9,5 éve kezdtem linuxozni, de az utóbbi években nagyon ellustultam, mert minden működik, ahogy kell, és bevallom őszintén, élvezem, hogy nem kell mókolni.

Ez szerintem teljesen érthető, hogy ha már meg lehet valamit kényelmesen is csinálni, akkor miért ne! A guruk presztízs kérdést csinálnak abból, hogy nem nyúlnak gui-s progamhoz.

(#30602) #40553216 válasza ubyegon2 (#30601) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tudom, hogy nekem válaszoltál, mégis megzavart, no. :DDD

Én Lubuntu 16.04-et használok, de nekem sem nyílra, sem tabra, sem a nosplashre nem íraj ki a boot menetet, csak a legelején az első három sort, aztán (lekapcsolt, mint a legegyszerűbb képernyővédőnél) sötét képernyő, majd a bejelentkező ablak. Most az /etc/default/grub-ban beállítottam, így mindig azt látom. Igaz, sokat nem ér, mert semmit nem tudok elolvasni. :DDD Persze, nyilván hiba, elakadás esetén kell ez.

[ Szerkesztve ]

(#30603) Dhampir válasza ubyegon2 (#30601) üzenetére


Dhampir
félisten

A guruk presztízs kérdést csinálnak abból, hogy nem nyúlnak gui-s progamhoz.

Főleg, akik Gentoo-ztak, vagy például Slackware és Frugalware felhasználók.

(#30609) Orgi


Orgi
őstag

Sziasztok,

full lámaként az imént telepitettem a laptopomra a legális W10 helyett az Ubuntut és hát akadna pár kérdésem :)
1. Az install eleje rendben lement. A partició kezelöben azt hiszem töröltem mindent, csináltam egy 60 GB-os particiót (talán root?), 18 MB-os swapot (azt irta a ram kétszerese, kicsit ráhagytam), meg a többi home. Ez igy kb rendben van? Ha nem, hogy tudok változtatni?
2. Az install után kérte az újrainditást, itt viszont vmi gond volt, oldalakon keresztül hibaüzeneteket irt (i/o error, vmi squash akármi error). Kikapcsoltam és bebootolt gond nélkül, hibát azóta nem látok. Hol lehetne ellenőrizni ezt, hogy tényleg minden oké? W10 szerint a laptop vinyója tökéletes volt...
3. Van egy üres asztalom, meg egy inditópultom. Hol érem el a programokat? :) Fel tudtam telepiteni pl az Operát, Winen is azt használtam, de csak abban a kereső mezőben találtam meg... ez az Ubuntu szoftverek az inditópulton volna az?
4. Képtelen vagyok eltalálni a billentyűzetem, mit kéne vásárolni, elvileg német volt talán a kiosztása, qwertz, de hogy 101 vagy 102, vessző vagy pont, azt nem tudom, hogy lehet ezt eldönteni? :) A hosszú i pl a bal alsó sarokból a bal felsőbe költözött...

Köszi :)

[ Szerkesztve ]

(#30610) lev258 válasza Orgi (#30609) üzenetére


lev258
veterán

"18 MB-os swapot" :F
Melyik verziót tetted fel? Az Ubuntu egy lehetőség, a Unity felülettel, de vannak más, kissé "Windows"-osabb grafikus felületek is, kinek mi áll kézre.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30611) Orgi válasza lev258 (#30610) üzenetére


Orgi
őstag

Azt irta, hogy kötelező swap partició létrehozása, a gépben lévő ram kétszerese méretben: 8 GB ram van a laptopomban.
16.0.4.1 volt dvd-re kiirva, amit az ubuntu oldaláról le lehetett tölteni sima verziót, azt raktam fel.

(#30612) lev258 válasza Orgi (#30611) üzenetére


lev258
veterán

MB vs. GB
Ez zavart.
Egyébként nem kötelező a swap, illetve ennyi RAM mellett akkor szükséges, ha hibernálni is akarsz. Valamint lehet swapfile-t is csinálni, nemcsak partíciót.
Válassz egy grafikus felületet innen és beszélünk róla, mit és hogyan telepíts.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30613) ubyegon2 válasza Orgi (#30611) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha Ubuntu-t akarsz telepíteni, ne a következő verziótól megszűnő Unityval rakd fel szerintem. Ubuntu Mate vagy Ubuntu Gnome inkább, de ha Windows-hoz közelítő kinézetet akarsz, akkor a Cinnamon és a KDE lesz a kedvenced. A Cinnamon nagyon szép és jól konfigolható DE (asztali kezelőfelület), ezt viszont nem Ubuntu-val kell telepítened, hanem a Linux Mint Cinnamon-t kell felraknod. A KDE felület a legjobban konfigolható az összes közül, sokak szerint már túlzottan is az. Az olvasottak alapján a Kubuntu sem túl jój muzsikál, így KDE-s felületet is célszerűbb a Mint KDE-vel kipróbálni. Mint topik

A Mate felület is a Mint alapfelülete, mégis inkább az Ubuntu Mate javasoltabb helyette. ;)

Van még az XFCE felület is, de erősebb gépekre már a fentiek valók, elbírják simán.

Az Ubuntu változatokat inkább innen töltsd le, volt már gond a magyar oldalról letöltött iso-val.

[ Szerkesztve ]

(#30614) Orgi


Orgi
őstag

Köszi mindenkinek, a linkről a logikusnak tűnő Gnome shellt választottam és elvileg gond nélkül át is váltottam rá :) A többit szokom :)
Az egészet nulláról egyelőre nem akarnám újratelepíteni, örülük hogy minden működik...

[ Szerkesztve ]

(#30615) ubyegon2 válasza Orgi (#30614) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gnome-shell az még közel sem a teljes gnome3 felület, azt a sudo apt install ubuntu-gnome-desktop paranccsal tudod telepiteni terminalból vagy felrakhatod a synaptic-ból is, azt nem tudom, hogy a szoftverbutik :F vagy mi hogyan tartalmazza.

A beállításokhoz is fontos részek nincsenek a gnome-shellben, mint a control-center és a gnome-tweak, amik a vizuális élmény szempontjából alapvetőek.

Ha a teljes gnome csomagot felrakod, akkor lesz teljes kezelőfelületed, így valami öszvér megoldás lehet, Unity alapon gnome-shell.

Ubuntu GNOME metapackage ezeket tartalmazza, gondolom jó részét a fenn lévő csomagoknak le is cseréli.

A DE-k teljes értékűen más felületet tartalmazó Linux disztrókra metacsomagokkal telepíthetőek. Épp amiattt, mert sok programot sajátjára cserél egy DE metacsomag, előfordulhat, hogy valami nem működik optimálisan. Ezért javasolják kezdőknek, hogy mindig az adott felületet tartalmazó disztrót rakják fel inkább.

[ Szerkesztve ]

(#30616) Orgi válasza ubyegon2 (#30615) üzenetére


Orgi
őstag

Nos köszi, beírtam a parancsot, telepítgetett egy ideig, aztán szétesett kb minden a képernyőn, nyomtam egy restartot és utána minden megváltozott a felületen és egy Gnome help kezdőképernyő fogadott, most már tényleg fel lett akkor telepítve hozzá minden és működik :)

(#30617) Nagytalp


Nagytalp
senior tag

17.04-re tudnátok valamit ajánlani amivel megy a bt878 chippes tuner kártyám? Leginkább a kompoziot menetre lenne szükségem.

Köszönetem! :)

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#30618) lev258 válasza Nagytalp (#30617) üzenetére


lev258
veterán

Tudtommal már jó ideje támogatott, legfeljebb utána kell kicsit olvasni a beállításoknak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30619) Nagytalp válasza lev258 (#30618) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Köszi!

Soft érdekelne amivel megy és elérhető 17.04-re! Amiket eddig találtam azokat már nem fejlesztik egy ideje.
Amigát és egyéb társait szeretném rákötni a bemenetre.

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#30620) intensa_man


intensa_man
tag

Sziasztok!
16.04Live ubuntu alatt megformáztam egy külső HDD-t a partíció szerkesztővel. Látja is az OS, de másolni nem tudok rá. Ha a jobb gomb másolással próbálkozom, a cél partíción szürke a paste. Ha a move to parancsot választom, akkor elindítja a másolást, de minden mappára közli, hogy nincs jogosultsága a mappa létrehozásához.
Bocsánat ha nem használom a keresőt, de annyira nem értek a Linuxhoz, hogy azt sem tudom mit keressek...
Most is csak azért kellene, hogy ext4 HDD-t tudjak csinálni a router hálózati meghajtójának.

(#30621) ampulla válasza intensa_man (#30620) üzenetére


ampulla
aktív tag

Szia!
Ha megformáztad az jó. De kellene rá egy fájlrendszer, ahhoz hogy másolni is tudjál rá.
Tehát ext4-es fájlrendszert tettél fel és csak 1 partíció van?

[ Szerkesztve ]

(#30622) intensa_man válasza ampulla (#30621) üzenetére


intensa_man
tag

Két partíciót csináltam, ezt látom :

Bocs, hogy feljel lefelé, telefonról vagyok...

[ Szerkesztve ]

(#30623) lev258 válasza intensa_man (#30622) üzenetére


lev258
veterán

Etx4 esetén még a saját tulajdonodba is kell venned. Ezt legegyszerűbb a gksu nautilus paranccsal, Jobb gomb/Jogosultságok fül alatt. A saját felhasználódnak kell minden jogot adni hozzá. Alap helyzetben csak a root-nak van írási joga rá. Talán a Lemezek alkalmazásban is megoldható.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30624) intensa_man válasza lev258 (#30623) üzenetére


intensa_man
tag

Akkor ezt most kérlek úgy, hogy én is értsem. Ahogy mondtam, most használok először Linuxot, és valszeg utoljára is. Már csak annyit kell megoldani, hogy másolni tudjam...

(#30625) lev258 válasza intensa_man (#30624) üzenetére


lev258
veterán

Tehát elindítod a Terminál programot. Ide beírod a gksu nautilus parancsot (root joggal indítja a Fájlkezelőt). Itt megkeresed a kérdéses partíciót, talán az Ugrás/Számítógép menü alatt a legegyszerűbb. Ezután jobb gomb a partícióra, Tulajdonságok/Jogosultságok. Itt a tulajdonos, meg csoport résznél kellene a felhasználónak jogokat adni hozzá. Ha ez valami router-hez lesz csatlakoztatva, akkor talán annak a felületén keresztül is megteheted. Ha kicsit konkrétabban leírod, talán mások is tudnak segíteni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30626) intensa_man válasza lev258 (#30625) üzenetére


intensa_man
tag

Kozolte a terminal, hogy a gksu nincs telepitve. Ha az altala felajanlott sudo apt install gksu paranccsal probalom telepiteni, akkor kozli, hogy a csomag nem talalhato

ubuntu@ubuntu:~$ gksu nautilus
The program 'gksu' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt install gksu
You will have to enable the component called 'universe'
ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt install gksu
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: gksu

(#30627) lev258 válasza intensa_man (#30626) üzenetére


lev258
veterán

Futtass le egy sudo apt-get update parancsot és utána próbáld.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30628) growler válasza lev258 (#30627) üzenetére


growler
őstag

Live rendszer alatt, mit ronthat el a "sudo nautilus" ?
Csak nem kell megszokni...de a kérdező úgy tűnik nem akar Linuxos lenni.

(#30629) intensa_man válasza lev258 (#30627) üzenetére


intensa_man
tag

ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get update
Találat:1 http://security.ubuntu.com/ubuntu xenial-security InRelease
Találat:2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial InRelease
Találat:3 http://archive.ubuntu.com/ubuntu xenial-updates InRelease

** (appstreamcli:13613): CRITICAL **: Error while moving old database out of the way.
AppStream cache update failed.
Csomaglisták olvasása... Kész

(#30630) intensa_man válasza intensa_man (#30629) üzenetére


intensa_man
tag

Valoban nem akarok elmellyulni benne.
Konkretabban...
Adott egy HDD, ami routerre van kotve, ez szolgalja ki a torrent, es DLNA szervert. Folyton eldobja a halozat a hddt, ezert azt tanacsoltak hogz NTFSrol ext4re pakoljam at. Lementettem a dolgokat es most szeretnem vissza masolni. A routerre dughatnam, de wifin keresztul egz orokkevalosag lenne a par szaz giga vissza masolasa. Ezert elinditottam yumi penrol egy live linuxot, particio szerkesztovel megcsinaltam a ket szukseges particiot, de ennel tovabb nem sikerult. Itt kertem segitseget...

(#30631) King Unique válasza intensa_man (#30620) üzenetére


King Unique
titán

A másik topikban direkt linkeltem a Linux Mint leírást, erre Ubuntu alól próbálod...Taps! :C

Másrészt a beépített fájlkezelőt lehet pl. root módban is indítani, ha esetleg nem enged írni a partícióra. Vagy ott van pl. a Double Commander stb., de látom feleslegesen volt linkelve...

Megköszönni meg úgy látszik luxos, de ezen már meg sem lepődöm...

[ Szerkesztve ]

(#30632) growler válasza intensa_man (#30630) üzenetére


growler
őstag

Szerintem nyugodtan indíthatod a fájlkezelőt emelt szintű jogosultsággal így:
sudo nautilus
A bal oldali sorban látnod kell a HDD-t --> jobb katt rá --> Tulajdonságok [link]
Jogosultságok --> Mappa, fájl erérése --> [link]

(#30633) intensa_man válasza King Unique (#30631) üzenetére


intensa_man
tag

Az már nem jutott át... 😁
De megoldottam, konkrétan Mint-tel, magamtól. Büszke vagyok... 😁
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást.

És mindig megköszönöm. Amikor sikerül, vagy feladom...
Szóval köszönöm...

[ Szerkesztve ]

(#30634) Lathronos válasza growler (#30632) üzenetére


Lathronos
őstag

GUI-s alkalmazásokat gksu-val indítunk, sosem sudo-val.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#30635) growler válasza Lathronos (#30634) üzenetére


growler
őstag

Tudom jól ! :)
Live rendszer alatt ez egy kivételes eset volt. A kérdező nem tudta telepíteni
a gksu-t (Ubuntu alatt) mert valószínű engedélyezni kellett volna az Universe
tárolót. És mivel olyan kezdő az illető, aki nem akar foglalkozni a Linuxal,
egyszerűbbnek tűnt a sudo-t javasolni - mint elmagyarázni hogy hol pipálhatja
ki az Universe tárolót.
(DE mindez kiderülhet az előzményekből is.)

(#30636) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Lehet, hiba volt megbízni az Ubuntu egy olyan alap programjában, amit nem ismertem...
Van egy OS-om, IMG formátumban. Ezeket Pendrive-ra szoktam telepíteni, Windows rendszer alatt a Rufus nevű programmal. Mikor Ubuntu alatt rákattintottam, felajánlotta, hogy a lemezkötetet helyreállítja, jelöljek ki egy meghajtót. Azt hittem, ez is telepítő, úgy is tűnt.
Adtam neki egy esélyt, két partícióra is bontotta a kijelölt pendive-ot, majd szépen kiírta, hogy kész.
Azóta, ha rádugom a gépre, hibás, megnyithatatlan partíciókként hozza be, a Windows rendszer egyáltalán nem is látja. Mikor rámegyek a formázásra, hiába állítok bármit bárhová, a végeredmény mindig ugyan az;

Most megöltem egy pendrive-ot? Vagy ez valahogyan orvosolható?
Segítséget előre is köszönöm!

But who is watching the guardians?

(#30637) BoB válasza Mr. Y (#30636) üzenetére


BoB
veterán

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30638) Mr. Y válasza BoB (#30637) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Ez terminál parancs, ha jól értem, igaz? Mindjárt lepróbálom, köszönöm

But who is watching the guardians?

(#30639) King Unique válasza Mr. Y (#30636) üzenetére


King Unique
titán

Az .img formátumú képfájloknak DD képfájl írási mód kell, ami elvileg az Ubuntu beépített eszközével is megoldható. Illetve akár a Disks segítségével is kivitelezhető. De az Etcher szintén használható ilyen célra és szvsz kényelmesebb, mint terminálban pötyögni. Ahol mellesleg a karakterekre, a fájl- és mappanevekre is oda kell figyelni, máskülönben hibaüzenetet dob...!

Egyébként a DD képfájl módban elkészített telepítő Windows alatt ezt eredményezi és a normál használathoz eleve újra kell formázni / particionálni a pendrive-ot. De Linux alatt is problémás lehet, legalábbis pl. a Disks alkalmazás nem mindig boldogul vele. Ilyenkor pl. a GParted segítségével célszerű újraparticionálni.

[ Szerkesztve ]

(#30640) Tutu7030 válasza Lathronos (#30634) üzenetére


Tutu7030
veterán

Miért jobb a gksu a su-nál?

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#30641) ubyegon2 válasza Tutu7030 (#30640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux tippek, magyarázatok, kezdőknek Kezdő Linuxos topik Összefoglaló

Ebben megtalálod a választ. :)

(#30642) róland


róland
veterán

Régi notebookra könnyen és aránylag jól használható Ubuntu-t keresek, akkor Xubuntu vagy Lubuntu a jobb választás?

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#30643) ubyegon2 válasza róland (#30642) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem egy régi notebookon a Mint Cinnamon 64bit is simán fut. ;)

(remélem érteni fogod, miért írtam ezt)

[ Szerkesztve ]

(#30644) Lathronos válasza róland (#30642) üzenetére


Lathronos
őstag

Vagy akár a még kevesebbet fogyasztó OpenBox. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#30645) ubyegon2 válasza Lathronos (#30644) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdemes lenne azért tudni, mit takar a régi notebook meghatározás. ;)

Csak a példa kedvéért mondom, hogy az én régi desktopomon elmegy minden DE akár 3 sec bootidővel is. De a közel 10 éves Toshiba Satellite laptopon is vígan fut bármi.

[ Szerkesztve ]

(#30646) róland válasza ubyegon2 (#30643) üzenetére


róland
veterán

Az a gond, hogy azon a bizonyos notebookon a Windows7 nagyon nyögvenyelősen fut. Elég vérszegény gépről van szó. (De mielőtt selejteznénk még megpróbálnánk hasznosítani. Ezért merült fel egy kis erőforrás igényű, de jól használható Linux telepítése.)

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#30647) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Ubuntu szervere feltöltött fájloknak miképpen tudnám módosítani a jogosultságát,hogy csak letölteni lehessen és ne tudják letörölni?

(#30648) nemurea válasza róland (#30646) üzenetére


nemurea
aktív tag

Csak a reklám kedvéért: érdemes lenne megnézni Lathronos mester valamelyik disztróját is. Ha azon a laptopon korábban (pl. új korában) Win7 futott, akkor nagyon jó eséllyel találtok megfelelőt.

Még halkabban jegyzem meg, hogy a Win7 és szerintem a Win 8/8.1 esetében is gyakori, hogy a Windows Update egyik service folyamata beragad, non-stop fut és az egyik processzort teljesen leterheli. Ez is oka lehet a lassulásnak. Abban mondjuk abszolút nem vagyok biztos, hogy ez egy bug vagy a Microsoft részéről egy tudatos feature...

(#30649) Rimuru válasza qwertly (#30647) üzenetére


Rimuru
veterán

umask, chmod, chown

Vigyázat, csalok!

(#30650) Cyrin válasza róland (#30646) üzenetére


Cyrin
addikt

Lubuntu, Peppermint, bőngészőnek Midori.

ha ez nem elég jöhetnek a lent említett openbox-os redszerek.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.