Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31201) Dhampir válasza Dhampir (#31198) üzenetére


Dhampir
félisten

cinnamon --version Cinnamon 3.4.6 volt a legutóbbi aláírásom, de azóta töröltem, kell a változatosság. :D

(#31202) Syl válasza Dhampir (#31201) üzenetére


Syl
nagyúr

Te sűrűbben cserélsz disztribúciót, mint más gatyát? :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31203) Luck Dragon

Sziasztok, megtértem az Ubuntura ,LTS verziót tettem fel. Egyenlőre ismerkedek vele, az külön tetszett hogy gyorsan felrakta magát.
Későbbiekben lesz majd pár kérésem, bízom benne hogy tudtok majd segíteni.
Addíg meg olvasgatom az összefoglalót. :)

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31204) Dhampir válasza Syl (#31202) üzenetére


Dhampir
félisten

Te sűrűbben cserélsz disztribúciót, mint más gatyát?

Ki akar fosos gatyában járni? :D

Kicsit pihentetem a disztribúciókat, kell a vakáció nekik is. :)

(#31203) Luck Dragon

Drukkolok neked. :D

A jövőben lesznek változások, íme:

Elköszön a Unitytől az Ubuntu

[ Szerkesztve ]

(#31205) Luck Dragon válasza Dhampir (#31204) üzenetére

Köszike. :)
Igazából az hogy milyen felülete lesz, Számomra mindegy. Mobilos szegmense meg soha nem érdekelt. Jelenleg is Lumiám van. Bár az se sokáig, mert ezt a platformot is elvágták. Na de Ennyit erről.

A kérdésem igazából az lenne hogy a jövőben is jól használható os-t szeretnék, mi az a minimum gép amit érdemes lenne össze faragnom.
Az a tervem hogy egy gyári Dell vagy HP SSF-gépet át faragók média géppé.
Van amiben a régebbi 775-ős E-szériás Dual core hasít, azokra minimális összegből ez megoldható lenne.
Vagy érdemesebb már azért komolyabb 1055-1051-es kiosztásúakat keresni?

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31206) Dhampir válasza Luck Dragon (#31205) üzenetére


Dhampir
félisten

Asztali gépem évek óta nincsen, a Milyen asztali gépet vegyek? topikban kenik-vágják a "legózást". :)

(#31207) Luck Dragon válasza Dhampir (#31206) üzenetére

Nem is a legózás a gond, ha nem az Ubuntu igényének ismeretének hiánya. Mert Ubuntu oldalain is mindíg más a minimum hardverek feltüntetése. Van ahol a Quad core írják , azon próbáltam ki, de ezen szárnyal a rendszer. Így némi viszonyítási alap már van. És szerintem ez alá nem szabad mennem, ha ténylegesen nagy fejlesztést kap egy éven belül akkor pont ez lesz a minimum határ. :)

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31208) lev258 válasza Luck Dragon (#31207) üzenetére


lev258
veterán

A különböző grafikus felületek nagyban befolyásolják a minimum igényt (proci és VGA).
Én dual-core, integrált VGA-s asztali gépen Ubuntu Mate-t használok. Régi egymagoson meg pl. a Lubuntu nyugodtan elmenne.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31209) ubyegon2 válasza Luck Dragon (#31207) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olyan érzésem van, hogy neked még nem is az Ubuntu Téma összefoglalót kéne átböngészned, hanem a Kezdő topikét, ez az itteni már kicsit gyakorlottabbaknak íródott szerintem, akik már használják egy ideje. ;)

Nem is a legózás a gond, ha nem az Ubuntu igényének ismeretének hiánya. Mert Ubuntu oldalain is mindíg más a minimum hardverek feltüntetése.

Ebből a két mondatodból szűrtem le ezt, de ezt mindenki így kezdi, szerencsére már azért ezekből a topikokból igen jól neki lehet indulni a kezdésnek!

A rendszerigény az igazából a választott Linux disztró DE-től (desktop environment - asztali kezelőfelület) fog nagyobb részt függeni. Ha már felraktad az alap DE-vel az Ubuntut, akkor az egyik forrásigényed kezelőfelületet használod. Mivel az Unity a default, gondolom azzal telepítetted. Nem gond, mert már megtapasztaltad, mennyire gyorsan lehet telepíteni egy disztrót!

Az a tervem hogy egy gyári Dell vagy HP SSF-gépet át faragók média géppé.

Itt már el is akadtam, mert azt el kell döntened, hogy egy általános asztali gépet akarsz vagy csak egy médiacenter-szerű HTPC-t vagy mi annak a rendes neve...........

Ha megnézed az én gépem elemeit, azon bármi elfut bármerre, ne csak a processzorra hegyezd ki ezt a dolgot, min 4 GB memória se árt és egy normális meghajtó, 720-as HDD vagy SSD inkább. A linuxnak a túl régi és a túl új gépekkel van gondja, ill. nem is a Linuxnak, hanem a felhasználónak. :)

A lényeggel már meg is előzött lev258 szaki. :)

[ Szerkesztve ]

(#31210) Dhampir válasza Luck Dragon (#31207) üzenetére


Dhampir
félisten

(#31211) Luck Dragon válasza ubyegon2 (#31209) üzenetére

lev258 & Mirr Murr
Köszönöm így már sokat segített a dologban.

ubyegon2
Köszönöm az útba igazítást . Hogy a te szavaiddal éljek "médiacenter-szerű" gépet akartam , de ezt írtam is.
:)

[ Szerkesztve ]

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31212) ubyegon2 válasza Luck Dragon (#31211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, tudom, hogy írtad is, csak nekem nem jött át, hogy most milyen folyamat közepén vagy elején vagy. :D

Most van egy géped, amire asztali disztrót telepítettél! Nem véletlenül hangsúlyos az asztali szó! Ez teljesen OK, megértettem, tetszik, gyors, jó lesz.

Amit utána írtál, az nem volt világos ezek szerint nekem, hogy most akkor építesz egy HTPC-t is vagy a mostaniból akarsz csinálni, bocs lehet, hogy tényleg megzavart az asztali használatú Ubuntu felrakása! Ez ugyanis egy teljes komplett rendszer, ami viszont nem HTPC-re való, főleg azért nem, mert tele van olyan programokkal, amik nem kellenek a HTPC-be és szinte nincs benne olyan, ami viszont abba kell. Saját szavaimmal úgy mondanám, hogy úgy viszonyul az Unitys Ubuntu a mediacenter-hez, mint nagyanyám porcelán készletének elszállításához a 30 t-s kamiongépjármű.

Arra viszont tökéletesen jó, hogy legalább ismerkedj a Linux rendszerrel. A multimedicenter-re is vannak disztrók, neked majd arra lehet szükséged később!

Persze simán meg lehet oldani a jelenlegi Ubuntuddal is, akár a Kodi feltelepítésével is, de ugye nem egy kisebb erőművet akarsz építeni..... ;] (meg ott a porcelános példa)

Csak, ha kíváncsi vagy rá, itt az asztali Linux disztrók listája.

Itt az első 5-ből gyakorlatilag jót választottál, mert 2 kezdő disztró van bennük apt csomagkezelővel és két szintén kezdőknek ajánlható pacman-os csomagkezelővel. A Debiant én kihagynám a kezdőknek javallottak közül.

A végén abba egyezzünk meg, hogy asztali gépre desktop Linuxot, mediacenterre meg multimedia Linuxot célszerű telepíteni!

****************************
Remélem, közelebb kerültünk a megoldáshoz, mint egy nappal ezelőtt! ;]

[ Szerkesztve ]

(#31213) Luck Dragon válasza ubyegon2 (#31212) üzenetére

Nem ebből a pc-ből szeretném. Ahogyan írod ez csak ismerkedésre van, viszont majd másik gépből lesz ki alakítva a dolog. Bár számomra ahogyan nézem bőven elegendő lenne ez a sima 16.04-es is.
-Böngészni
-Filmezni
-Zenélni
-Klienst használni
-Alap szerkesztők is vannak rajta.
Ezek bőven elegendőek számomra.

Aztán ha jobban bele ásom magam, főleg a disztrók világába .Akkor tudom mit és merre. :)

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31214) ubyegon2 válasza Luck Dragon (#31213) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most már tiszta!
Ami nem tiszta, hogy mit értesz a sima 16.04-es alatt! Ha a default Unity felülettel raktad fel, erősen javaslom, hogy ne azt akard megismerni vagy megszokni, nem azért, mert viszonylag kevesen kedvelik, hanem, mert megszűnik a felület, legalábbis a hivatalos támogatása.

Ezek bőven elegendőek számomra.

Pontosan! Ezel a desktop Linuxok már teljes értékűen kiváltják egy asztali gépen a Windowst, kivéve, ha valaki AAA-s gamer vagy olyan programokat használ, amik gyakorlatilag nincsenek Linuxra, csak alternatívák, az mondjuk bőven, de ha valaki professional Adobe terméket kell, hogy használjon vagy 3D tervező melója van, akkor az nem fog menni Linuxon. Nem profi célra ezeknek is szuper megfelelői vannak, nézz be ide, ha érdekel. http://alternativeto.net/

Ha már Ubuntuval kezdted, érdemes lenne a Mate verzióval gyakorolnod, azt már nem is merem mondani, hogy kipróbálhatod a Linux Mint Cinnamont is, mert elfogultsággal vádolnának....de ez a kettő egész könnyen megismerhető, de ott az XFCE feület is, ami gyengébb gépeken is jól fut, de nem fapados, ez amúgy a Mate-re is igaz. Az erősebb gépekre érdemes Cinnamont, KDE-t rakni, de van még igen sok DE, a linkelt distrowatch-on is nézegetheted őket vagy a topikok Téma összefoglalójában is.

Most már 3 kezdő Linuxos topikot ismersz, merülj el az ismerkedésben, aztán majd jössz, ha valami érdekel!

Üdv a Linuxosok táborában! :)

[ Szerkesztve ]

(#31215) Luck Dragon válasza ubyegon2 (#31214) üzenetére

Pontosan amit írsz sima 16.04-LTS. Semmilyen átalakítással. És köszönöm szépen a széleskörű tájékoztatást! :) Felveszem a búvár rucim és bele csobbanok a Linux világába.

A káosszal teremtek rendet. Philips & TPvision primary visitor. Philips Design line.

(#31216) Dave™ válasza ubyegon2 (#31212) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az előző HTPC-men (ami egyben "asztali" gép is volt funkcióját tekintve) Ubi futott, most meg Manjaro. De lehetne Mint, Solus vagy bármi egyéb is, az összes kb. ugyanannyira megfelel. A HTPC nem feltétlenül csak médialejátszó, mint pl. egy Openelecet futtató RPi 2. A jelenlegi HTPC-m egy Silverstone ML06B házban van a TV alatt és egy 50"-es TV van rákötve, wireless bill/egérrel használom. Ha kell csak filmeket és zenéket játszik le, ha kell fórumozok róla (mint most is), de futtathatok virtuális gépeket, szerkeszthetek képeket vagy bármi egyéb. Szóval kiválóan megfelel a Unity-s Ubi egy médiacenterhez, ahogyan gyakorlatilag bármi más disztró is. 100x inkább, mint egy Windows 10, amit ugyanúgy előszeretettel használnak HTPC-ken (és miért ne tehetnék, mert alkalmasnak ugyan alkalmas rá, csak messze nem annyira rugalmas a dolog mint egy tetszőleges Linux).

szerk: sokan játékra is használnak HTPC-t, ott persze megvan a Windows létjogosultsága, de ebből is láthatod, hogy a HTPC mint kategória több annál, mint amit te társítasz hozzá. Szerintem elég úgy elképzelni mint egy TV-re kötött számítógép a nappaliban/hálóban, aminek lehet több funkciója is annál, mint ami a nevéből eredeztethető.

[ Szerkesztve ]

(#31217) m165le3


m165le3
csendes tag

Sziasztok kérnék egy kis segítséget.

Kb. fél éve telepített, azóta folyamatosan hesznált, rendben lévő Xubuntu 16.04 -ről van szó.

Kb 3 napja nem hajlandó frissíteni, már a szükséges frissítések lekérdezése is vagy 10-20 szoros időt igényel mint eddig, de amikor a frissítéseket letöltené megáll mint a szög, nem kapcsolódik a tárolóhoz.
(terminálból se)

Mi lehet a gond?

(#31218) lev258 válasza m165le3 (#31217) üzenetére


lev258
veterán

Van hibaüzenet? Másik kiszolgálószervert próbáltál?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31219) ubyegon2 válasza m165le3 (#31217) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha tudod, hol kell Xubuntuban tárolókat cserélni, meg vagy mentve. Ilyenkor valamiért nem működik a nálad beállított tükör szerver, másikra kell átállni. Sajnos Xubit még nem láttam, XFCE-s disztróm sincs most fenn.

Ha nem megy vagy valaki nem segít ebben, akkor marad a sources.list parancssoros szerkesztése. ;)

(#31216) Dave™

Teljesen igazad van, te használsz is ilyet ráadásul. Én amiatt írtam, amit írtam, mert úgy vettem ki a hsz-ekből, hogy költségoptimalizálás is van a pakliban, egyébként a HTPC fogalma sokaknak valóban a médiacenterben merül ki. Nálam is, mint ahogy a TV-met is TV-nek tartom, soha nem FB-ozom rajta vagy nem használom topikbejegyzésekhez sem! :D

[ Szerkesztve ]

(#31220) Dave™ válasza ubyegon2 (#31219) üzenetére


Dave™
nagyúr

HTPC-nél két lehetőséged van: x86 vagy valami ARM alapú cucc. Előbbinél adja magát valamilyen disztribúció (bár lehet Openelec is, de akkor megy a levesbe a plusz funkcionalitás), utóbbinál meg vagy Openelec vagy hasonló cél OS, vagy Android. De akinek előbbi van, oda pazarlás szerintem egy Openelec vagy hasonló, mert pl. Ubi alatt is berakhatom hogy Kodival induljon és akkor látszólag nincs különbség, viszont van böngésző meg minden más is, ami az Openelecben nincs. Még csak erős hw sem kell hozzá, az előző gépem egy J1900-as Celeron volt, 2GB RAM-mal (később kapott még kettőt, de előtte is teljesen használható volt).

(#31221) ubyegon2 válasza Dave™ (#31220) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

HTPC-nél két lehetőséged van: x86 vagy valami ARM alapú cucc.

Ezek az utóbbiak lennének a gyümölcs nevű akármikre való minioprendszerek, gondolom.

Értelek, jó is, hogy jöttél, mert én javasoltam ugyan, hogy Kodival jó akármelyik disztró, de nem nagyon vagyok otthon a HTPC részben. Az itthoni multimédiás tudásom kimerült annyiban, hogy rácsatoltam egy mediaboxot a Sharp TV-re, de a kettő együtt sem lett sokkal okosabb, talán utóbbi egyszer volt hasznos, egy HAVC H265 kódolású filmnél, sajna az androidos box sem kezeli az ext fájlrendszert, annak lett volna még valami haszna pedig.

[ Szerkesztve ]

(#31222) Dave™ válasza ubyegon2 (#31221) üzenetére


Dave™
nagyúr

Igen, csak sok androidos médiaboxnál vannak kisebb-nagyobb problémák. A legolcsóbb és legegyszerűbb HTPC egy Raspberry Pi 2 vagy 3, Openelec-kel. A hálóban ilyen van, SMB-ről lejátszani a filmeket nem kell több. Ha már szeretnél torrentklienst is oda még mindig elég az Openelec, de ha böngésző is kellene vagy normális Spotify kliens akkor már nem lesz elég. Szóval az én javaslatom is az, ha nem kizárólag médialejátszás kell, akkor x86 és valamilyen disztró plusz Kodi (meg az egyéb alkalmazások, pl. Spotify).

(#31223) ubyegon2 válasza Dave™ (#31222) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amennyiből kijönnek ezek az androidos kütyük kinából, megéri még ha nem létkérdés, akkor is, nemrég Plex-et választottam megoldásnak a másik szobába átküldeni a nemokos TV-re a médiát, de a TV adásokat nem sikerült, így felhagytam vele.

Meg lehet csinálni Ubuntu vonalon is PPA-kkal mindent a Kodi mellé, de valóban a Manjaros megoldás sokkal egyszerűbbnek tűnik, amit tegnap említettél. Végül is bármelyik vonalon indul el Luck Dragon, mindenképpen jól jár Winhez viszonyítva főleg! :)

(#31224) m165le3
Szuper! :C Akkor már, ha ilyen gondod támad, tudni fogod, mit kell tenned! Amúgy ritka, hogy valamelyik tároló megnyekken, de előfordul időnként. Többnyire megjavul a helyzet, lehet, hogy 2 nap múlva már ment volna az is, ami fenn volt.

[ Szerkesztve ]

(#31224) m165le3 válasza ubyegon2 (#31219) üzenetére


m165le3
csendes tag

Köszönöm mindkettőtök segítségét.

A tároló cserét én is megejtettem, a fő tároló és a magyar tárolók nem mentek, ezért hittem hogy nálam a baj, de kiderült hogy nem voltam elég kitartó, egy német tárolóról megy minden rendesen.

Amúgy a xubuntuban grafikus felületen lehet több száz tárolóból választani.

[ Szerkesztve ]

(#31225) Dhampir


Dhampir
félisten

Ez állati, az Ubuntu Gnome 16.04.3 Live nomodeset nélkül is teljesen jól fut a nyílt driverekkel.

Egyébként érdekes, hogy amikor korábban futtattam az OpenSUSE 42.3 Leap kiadást, a nyílt meghajtók, a Nouveau is kifogástalanul működött a Gnome asztali környezetben, feltelepített állapotban a gépemen.

Érdekes, hogy az alap Ubuntu 16.04.3 és a Linux Mint 18.2 sem indul el nomodeset nélkül.
Az Ubuntu Gnome jobb, legalábbis Live módban, mert csak így próbáltam ki, jelenleg még ezen a rendszeren rovom e sorokat.

Az eredeti Gnome környezet használhatóságában is egyre perfektebbnek tűnik, pedig a 16.04.3 még nem is a legfrissebb Gnome-ot csomagolta.

[ Szerkesztve ]

(#31226) King Unique válasza Dhampir (#31225) üzenetére


King Unique
titán

Hát én nemrég lecsekkoltam a 17.10 daily buldet, ami már GNOME 3, de nem igazán nyerte el a tetszésemet...Mármint alapból nem szeretem ezt az asztali felületet, mert egyszerűen nem áll kézre. Ennél még a Unity is sokkal használhatóbb, legalábbis számomra.

(#31227) Dhampir válasza King Unique (#31226) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, én is szeretem a megszokott Unity áttekinthetőséget, habár a legutóbbi 16.04.3-ban már időnként ledobálta a Classicmenu Indicator-t a felső panelről (ez lehet az új kiadású menüindító program hibája is) és többször jelzett egyéb rendszerhibákat is, ami persze régebben sem volt szokatlan Unity esetében, de ezektől a "kis döccenésektől" függetlenül működött.

(#31228) ubyegon2 válasza Dhampir (#31227) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:Y Azt hol olvastad, hogy King Unique szaki is szereti az Unityt? :DD

Fura, hogy legtöbben inkább áttekinthetetlennek tartják az Unityt,de nagyon jól nyakon csípted a legyet a levesben ezzel a szóval: megszokott! Én a Gnome3-at se bírom megszokni, pedig az volt az első pár disztrón, amivel kezdtem, talán ezért nem bírnám megszokni az Unityt sem. Jórészt ez a bajom vele, persze lehet ezt fikázásnak is nevezni. (azt meg nyugodtan felejtsük el, hogy egy topikban csak dicsérni lehet valamit, nehogy megsértődjön az a pár ember, aki használja)

Egyébként a verzióhajhászás miatt mindegyik felület tele van hibával, persze van, amelyikben több és van, amelyikben alig. ;]

[ Szerkesztve ]

(#31229) Dave™ válasza ubyegon2 (#31228) üzenetére


Dave™
nagyúr

Mutass már valami kutatást vagy kimutatást, ami alátámasztja azt amit mondasz :) Mert én is tudok mindenfélét kitalálni, csak értelme nincs sok az önprojekción kívül. Amit leírt, hogy "én is szeretem..." pedig egy szimpla szófordulat, szerintem te is használtad már ilyen kontextusban, ne legyünk már nyelvtan nácik. A Gnome 3 alapállapotában pedig szerintem is sokkal szarabb, mint a Unity, mert hiába hasonló az elrendezése, egy csomó dolgot nem tud amit a Unity igen, és cserébe még sokkal rondább is (ami szubjektív). Egyetlen szerencséje hogy jelentősen át lehet szabni (szemben a Unity-vel), de az minden csak nem felhasználóbarát.

(#31230) ubyegon2 válasza Dave™ (#31229) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem éri el a kritikus minimumot, nem kutatható! :D

Viccet félretéve inkább a megszokott fogalom lett volna hangsúlyos a hsz-ben, de nem tudtam jobban vastagítani azon az egy szón!

Amit leírt, hogy "én is szeretem..." pedig egy szimpla szófordulat, szerintem te is használtad már ilyen kontextusban, ne legyünk már nyelvtan nácik.

Jogos...lenne, ha nem direkt válaszban alkalmazza kollégánk! Jó néha kicsit szemantikázni, mert itt legalább lehet, mert mindenki írástudó, ráadásul átlag felett jóval. Néhány FB-csoport olvasása után felüdülés itt olvasgatni. (ezt élc és (I)irónika(/I) nélkül írom)

Azzal azért csak egyet tudsz érteni, hogy egy adott dolgot ne csak dicsérgetni lehessen egy topikban, főként, hogy elég hangsúlyos része a topik tárgyának. :) Az más kérdés, hogy én pont azért szarkasztikálok kissé, mert ennyire nem lehet megemlíteni sem! Az sem várható el, hogy ne említse meg senki csak dicserőlég, ez nonsense lenne ill. még rosszabb, ez már ugyanaz lenne, amit a nemzeti disztróval csinálnak a fanatikusai!

A Gnome-ot se szeretem jobban, mint az Unityt, mert szokatlan nekem. KDE-hez meg rohadt sok idő kéne, mindig feladom ismerkedés közben. Talán azért, mert rájövök, hogy semmi szükséges pluszt nem ad nekem a ........-hoz képest.

[ Szerkesztve ]

(#31231) Dhampir válasza ubyegon2 (#31228) üzenetére


Dhampir
félisten

A Gnome kinézetén így is lehet változtatni:

Get Unity, Windows 10 or macOS Look on GNOME With GNOME Layout Manager

ricsi-pontaz április havában kelt hozzászólása az ubuntu.hu fórumán (Ubuntu Gnome) extension-ök linkjével.

Más:

Pár perccel ezelőtt néztem, hogy az Arch Linux alapú Antergos is szépen futott Live módban (a Gnome 3 kedveli a hardveremet). Készítettem két képernyőmentést a kinézetéről:

Első kép

Második kép

[ Szerkesztve ]

(#31232) Dave™ válasza Dhampir (#31231) üzenetére


Dave™
nagyúr

Amikor én próbáltam, még a telepítés sem ment végig, kifagyott. De live módban ment, és igen, elég ízléses és mindenképpen jobb, mint egy alap Gnome 3 környezet. Azt viszont még mindig nem értem, mire fel fogyaszt annyi erőforrást, mert ahhoz képest elég puritán (ami abszolút nem baj, csak túl nagy lábnyom társul hozzá).

ubyegon2 A KDE szerintem mindenkinek overkill, olyan ember biztosan nincs aki minden funkcióját használja. Gnome esetén ez sokkal könnyebb, mivel sokkal egyszerűbb az egész. KDE esetén viszont rengeteg mindent csak akkor ismersz meg, amikor használod is már (egy ideje). Pl. fogalmam sem volt mik azok az aktivitások, és hogy miben más mint egy virtuális asztal, de mostanra már megértettem. Vagy az is furcsa volt elsőre, hogy hiába később kapcsolom be a külső USB-s DAC-ot, mint a rendszer elindulna, ha feljebb van a "prioritási" listában, akkor mindenképpen arról fog szólni a zene. Vagy amikor először leállt a zenelejátszás a connect miatt, mert bejövő hívásom volt, majd amikor leraktam folytatta és a többi. Egy végtelenül túlkomplikált rendszer, ami tele van nagyon hasznos és értelmes dolgokkal is, csak tudd kihámozni belőle azt, ami számodra hasznos. Most nem tudom hol tartok időben (pár hónapja használom), de mostanra már egészen jól kiismerem magam benne. Kellett a kezdeti elszántság (ebben nagy szerepe volt a Manjaronak), de utána már minden "adja magát". Néha kicsit visszasírom a Unity egyszerűségét/célorientáltságát, de akkor eszembe jut mennyire hiányozna a Dolphin szűrője, a Kmail, a KDE connect vagy a qbittorrent, nem beszélve a többiről.

[ Szerkesztve ]

(#31233) Dhampir válasza Dave™ (#31232) üzenetére


Dhampir
félisten

Nekem az alap Gone 3 környezet ikonjai jobban tetszenek, azokat a modern ikonokat csak lestem, hogy vajon mit takarnak. :)

Feltelepíteni nem fogom, de megpróbálom a képzeletbéli tarsolyban tartani az Antergos-t, ki tudja, talán egyszer még jól jöhet.

Viszont azt olvastam egy cikkben, hogy nincs rá Steam (hátha ez valakinek fontos információ), mint Ubuntu/Debianra, habár ettől függetlenül futtatható rajta.

(#31234) Dave™ válasza Dhampir (#31233) üzenetére


Dave™
nagyúr

Numix circle-lel szerintem sokkal ízlésesebb. Az tény, hogy nem mindegyik egyértelmű elsőre. A legjobb szerintem továbbra is a Breeze/Breath, bár igazán csak KDE alatt mutat jól, "otthoni környezetben". Ahogy a Numix Circle is Unity/Gnome alatt szép igazán.

(#31235) Syl válasza Dave™ (#31197) üzenetére


Syl
nagyúr

Pár szó erejéig visszatérnék erre a beszélgetésre.
A kubuntus kísérletem után, ma "felpróbáltam" a mint kde-t. Először virtualbox-ban, de mivel minden player hibát dobott, ezért kiírtam pendrájvra és bebootoltam lájvba. Eredmény? Nem hogy nem jeleníti meg a feliratot, smb-ről filmet sem képes lejátszani. Egyik player sem: [kép] Ha átmásolom a filmet a számítógépre, akkor hibátlanul megy.
Valami nagyon el van kefélve a KDE-ben. Vagy én nem értek valamit...

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31236) Dave™ válasza Syl (#31235) üzenetére


Dave™
nagyúr

Kodival tuti megy minden, azzal ránéztem tabletről. MPV-vel át akartam másolni, amit én sem értek miért. Kodival viszont megy.

(#31237) Sonja válasza Dave™ (#31236) üzenetére


Sonja
veterán

MPV-nek meg kell adni jelszó/password párost is, hogy lejátssza. Ilyen formában:

mpv smb://USER:PASSWORD@SERVER/SHARE/file.mkv

Ha engedélyezve van a guest (anonymous) hozzáférés, akkor így:

mpv smb://guest:@SERVER/SHARE/file.mkv

KDE alatt egyébként így kell lejátszani hálózaton lévő videókat!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#31238) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Halee

Biztos bagatell kérdés, de szeretném megoldani hogy mondjuk minden indulásnál fusson le egy frissítés, és ha talál friss csomagokat telepítse. Na most, cron az oké, hogy belerakom, de rendszergazda jogok kellenek.

Valaki megoldotta már? Mert akkor nem guglizok tovább, eddig nem találtam megoldást..

(#31239) God Vazzeg válasza God Vazzeg (#31238) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Közben megtaláltam, ha valakinek kellene:

1. sudo apt-get install unattended-upgrades

2. sudo nano /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades

A konfigfájl eleje így néz ki:

// Automatically upgrade packages from these (origin:archive) pairs
Unattended-Upgrade::Allowed-Origins {
"${distro_id}:${distro_codename}";
"${distro_id}:${distro_codename}-security";
// "${distro_id}:${distro_codename}-updates";

Itt az "updates";"-re végződő sor elejéről kell törölni a kommentjelet, és elmenteni a fájlt.
Az alatta lévők kikommentezése már kockázatosabb.

Napi periodizálás pedig így néz ki:

Úgy látom a periódikus futtatáshoz még ki kell egészíteni a /etc/apt/apt.conf.d/10periodic fájlt
Tehát kell egy harmadik lépés.

3. sudo nano /etc/apt/apt.conf.d/10periodic

És ezt a sort bemásolni (ha 1 naponként akarjuk futtatni):

APT::Periodic::Unattended-Upgrade "1";

[ Szerkesztve ]

(#31240) Syl válasza Sonja (#31237) üzenetére


Syl
nagyúr

Ja, hogy a "legszuperebb" DE-ben, ahol "mindent be lehet állítani", egy nyüves filmet terminálból kell indítani? :C Remek hír! :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31241) Dhampir válasza Dave™ (#31234) üzenetére


Dhampir
félisten

A KDE Trinity még valamennyire tetszett (sőt a mai napig életben tartják, fejlesztgetik), de már akkoriban a szolidabb Gnome-al is elkezdtem ismerkedni többek között, és most már ez a környezet áll legjobban kézre a megszokott Gnome alkalmazásokkal.

[ Szerkesztve ]

(#31242) Dave™ válasza Syl (#31240) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az irónia ellenére tényleg mindent be lehet állítani, de ezt a sambás dolgot én sem értem. Viszont a Gnome funkcionalitásban és testreszabhatóságban a kanyarban sincs a KDE-hez képest, ami akkor nem szempont ha megfelel a Gnome ahogy van, engem viszont nagyon taszít az alap megjelenés és működés, és még a plugineket is sikerült jó körülményesre megoldani hogy nehogy megjöjjön az ember kedve hozzá. A Unity borzasztóan el volt találva, de pl. az erőforrásokkal nagyon nem bánt takarékosan (a kisebbik gond), viszont az már a nagyobbik, hogy nem fejlesztik tovább. Mondjuk a Gnome-mal is valószínűleg simán megoldható a Unity funkcionalitása, csak szerintem nagyon lassan fog megvalósulni, ha egyáltalán. A mostani nagy fejlesztés az volt, hogy az asztalra kiraktak egy kuka ikont. Innen azért látszik, hogy mennyire sok erőforrást fordítanak a projektre.

(#31243) ubyegon2 válasza Dave™ (#31232) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tuti, hogy megéri belemélyedni a KDE-be, csak ott az a nagy visszahúzó erő, hogy a megszokott DE-t már percek alatt testre szabod, ahogyan szereted.
Amúgy a qbittorrenttel eddig mi volt a gond, hogy csak KDE alatt használod?

***
A mostani nagy fejlesztés az volt, hogy az asztalra kiraktak egy kuka ikont. :D

(#31239) God Vazzeg

Ez akkor jó, ha azt is meg tudod oldani, hogy kizárj bizonyos csomagokat a frissítésből.

(#31231) Mirr Murr

Nekem anno egy valami tetszett a Gnome-ban, hogy valami weboldalon regisztráltál és onnan rakta fel a kisalkalmazásokat, kb. mint a FF sync a kiegészítőit. Nem tudom mennyire volt működőképes, mert nem sokáig használtam.

[ Szerkesztve ]

(#31244) God Vazzeg válasza ubyegon2 (#31243) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Zárolod a csomagot synapticban mondjuk, és csoki. Még valami? :D

(#31245) Dave™ válasza ubyegon2 (#31243) üzenetére


Dave™
nagyúr

Annyi volt a gond, hogy nem ismertem :D Meg GTK alatt a Qt alkalmazások nem túl szépek, eléggé kilógnak a rendszer többi részéből. Fordítva kevésbé.

Testreszabás: a gond ott van, hogy a többit tizedannyira sem tudod testreszabni, mint a KDE-t (élén a Unity-vel, amit viszont még most is nagyon szeretek, csak hát ugye discontinued). A KDE-vel a legnagyobb baj még mindig a túlbonyolítottság, de pl. erőforrások tekintetében sokkal takarékosabb mint a Gnome, ami rendesen meglepett.

(#31246) ubyegon2 válasza God Vazzeg (#31244) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Zárolod a csomagot synapticban mondjuk, és csoki. Még valami? :D

Nincs. :N

(#31245) Dave™
Nekem fel sem tűnik már, hogy nem szép, mert a kezdetekkor rátaláltam szerencsére, mert a transmissionnal nem voltam kibékülve. Evidens, hogy Win alatt utorrent volt, a q meg nagyon hasonló. Megnéztem, tényleg nem szép. :Y

Amúgy azt hittem, ebből is van külön GTK-s is, de mégse, csak x-nélküli nox.

A KDE amúgy nagyon meglepően keveset is tud fogyasztani, pár hónapja kipróbáltam a nemzeti disztrónkat az öreg Toshiba Sattelite-en és csak néztem, 250-300 MB körül volt a memóhasználata, gondolom számít, hogy a csodadisztró csak 32 bitesben használható, de akkor is meglepő eredmény volt.

[ Szerkesztve ]

(#31247) Dave™ válasza ubyegon2 (#31246) üzenetére


Dave™
nagyúr

Egy alap Manjaro KDE 500MB körül foglal, és meg van pakolva mindenfélével. Még az 1GB-os VM is korrektül hasít (SSD-ről). A Plasma 4 nagyon nem volt ilyen takarékos ha jól rémlik, és az Oxygen téma borzasztó giccses is volt. A Plasma 5 viszont nagyon jól sikerült, és az egyik legjobb dolog benne hogy bármilyenre át lehet faragni, pillanatok alatt (miután tudod hova kell nyúlni :D )

(#31248) Syl válasza Dave™ (#31242) üzenetére


Syl
nagyúr

Gnome-ban pont az egyszerű, firefoxból telepíthető kiterjesztések tetszenek. Nem bánnám, ha valaki áthegesztené unityre :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31249) Dave™ válasza Syl (#31248) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ez addig jó, amíg firefoxot használsz, de csak emiatt nem fogom. Meg nem túl ízlésesen/felhasználóbarát módon oldották meg a böngészést sem. Arra várhatsz, hogy Unity-re fejlesszenek bármit is :) Inkább a Gnome-ot faragnák át kicsit Unity-re, úgy legalább használható is lenne :D

[ Szerkesztve ]

(#31250) Dhampir válasza Dave™ (#31249) üzenetére


Dhampir
félisten

Talán azt fogják tenni, vagy itt egy megoldás.

Gnome Unity kinézettel:

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.