Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30051) Mr. Y válasza lev258 (#30050) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Ubuntu 16.10 64Bit
Intel Core2Duo 64Bit
4GB DDR3
Intel Mobile Series 4 Express Chipset Family

Mégvalami?

A képernyővédőnél kivettem a pipát a jelszókéréstől, de ez számomra nem megoldás. Azért van 1 percre állítva jelszókéréssel, hogy ha elmegyek a gép elől, zsanérkímélően ne kelljen lehajtani a gépet, de a macska ne tudjon beleszólni. Amit gyakorta megtesz :)

But who is watching the guardians?

(#30052) lev258 válasza Mr. Y (#30051) üzenetére


lev258
veterán

Volt mostanság kernelfrissítés? Egyébként miért nem LTS-t használsz?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30053) vipisti válasza Mr. Y (#30051) üzenetére


vipisti
tag

super + L

Gnothi seauton.

(#30054) Mr. Y válasza lev258 (#30052) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Nem volt, csak a szoftverek telepítésénél szoktam update-t kérni. Vagy ez volna az? Long Term Support? Ha jól értem... Még ha azt is használnék, nem hiszem, hogy megoldaná a problémát, hiszen ez a rendszer eddig működött, frissítés nem volt, mégis rossz lett.

vipisti; Ha ez terminal parancs akar lenni, nincs telepítve a super. Ha pedig SuperUser módbani terminal, akkor ott nem ad ki erre semmit.

But who is watching the guardians?

(#30055) vipisti válasza Mr. Y (#30054) üzenetére


vipisti
tag

Nem, ez egy billentyűkombináció, a super másik nevén Windows billentyű Microsoft logóval. Hatása: zárolja a DE-t.

Gnothi seauton.

(#30056) Mr. Y válasza vipisti (#30055) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Oh, vagy úgy :) kipróbálom, köszönöm!

But who is watching the guardians?

(#30057) lev258 válasza Mr. Y (#30054) üzenetére


lev258
veterán

A frissítés akkor is frissítés. Ha kért esetleg újraindítást, akkor szinte biztos, hogy volt kernelfrissítés. A 16.10-es rendszer nagyjából június-júliusig támogatott, nem tartós használatra szánt, akár bug-osabb is lehet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30058) Mr. Y válasza lev258 (#30057) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Értem. Nem kért még sosem újraindítást, de ha tényleg ez a helyzet, akkor váltok, hátha jobb lesz.

But who is watching the guardians?

(#30059) jj67 válasza ubyegon2 (#30047) üzenetére


jj67
kezdő

Felraktam elvileg az inxit, inxi -s kimenetre viszont csak egy CPU hőfokot kapok, -f-re pedig CPU-m típusát és a magonkénti órajelet. :F

(#30060) lev258 válasza jj67 (#30059) üzenetére


lev258
veterán

A kis/nagybetű fontos lehet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30061) jj67 válasza lev258 (#30060) üzenetére


jj67
kezdő

Köszi!

System: Host: janos-Latitude-E6230 Kernel: 4.8.0-44-generic x86_64 (64 bit)
Desktop: Unity 7.4.0 Distro: Ubuntu 16.04 xenial

Ezt adta.

[ Szerkesztve ]

(#30062) lev258 válasza jj67 (#30061) üzenetére


lev258
veterán

Vezetéknélküli egér?
[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30063) batai15


batai15
félisten

Sziasztok !rogton a telepitesnel elakadtam. Nekem 2 particom van,de a kisebbre akarok telepiteni amin a win 10 volt,ehez melyik opcio kell ?mert a merevlemez torlese ubuntu telepites opcio utan nem egy ertelmu hogy melyiket is akarja nekem torolni

(#30064) lev258 válasza batai15 (#30063) üzenetére


lev258
veterán

Használd a kézi/manuális partíciókezelést (talán az utolsó lehetőség). Akkor mindent te állítasz. Ezek szerint megszabadulsz a Windows-tól azonnal? Mert ha ez tartósnak bizonyul, akkor idővel érdemes a másik partíciót is cserélni NTFS-ről, ugyanis egyrészt kissé lassabb a kezelése, másrészt a javítása, töredezettségmentesítése nem éppen Linuxnak való feladat.
Nyugodtan kérdezz még, mert gondolom az ajánlott partíciófelosztás sem tiszta.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30065) batai15 válasza lev258 (#30064) üzenetére


batai15
félisten

A regebbi nagy particot meg akarom hagyni,azon maradnak filmek ,kepek stb. De viszont amin a win10 van, arra szeretnem az ubuntut.
Szoval igen,a particio kiosztas sem tiszta, nem gondoltam hogy rogton itt akadok el.

(#30066) lev258 válasza batai15 (#30065) üzenetére


lev258
veterán

Másik dolog. Ha a Windows-on eddig engedélyezve volt a gyorsindítás, akkor javaslom annak kikapcsolását még a Windows letörlése előtt.
EFI-s gép vagy régi MBR-es? Másképp, van EFI partíciód?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30067) batai15 válasza lev258 (#30066) üzenetére


batai15
félisten

Egy lenovo t520, nem hiszem hogy van uefi. Szoval hogyan is kell akkor hogy a masik particion levo dolgok ne vesszenek el?

(#30068) lev258 válasza batai15 (#30067) üzenetére


lev258
veterán

Tehát kiválasztod a kézi beállítást, majd javasolnám törölni a Win-es partíciót. Mivel itt nem C:, meg D: van, így neked kell tudnod, melyik melyik, pl. méret alapján. Létrehozol két ext4 fájlrendszerű partíciót. Az egyik, kb. 10-15 GB lesz a kisebb, ehhez pedig még megadod a / csatolási pontot, ez egy létező opció. A másik ext4-es partíció, ami a maradék, pedig a /home csatolási pontot kapja. A lényeg, hogy ne nyúlj az adatos partícióhoz és véletlenül se jelöld formázásra, utóbbira szokott lenni egy kis négyzet is.
Ha szeretnél hibernálni és/vagy úgy gondolod, kifutnál a RAM-ból, akkor lehet swap-ot is készíteni, ez a lapozófájl megfelelője. De igazából ezt utólag is lehet, simán fájlként is létrehozni. A rendszerbetöltő helye pedig a lemez legyen, nem pedig partíció.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30069) ubyegon2 válasza batai15 (#30067) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ebben vannak képek is, kiegészítendő lev258 szaki leírását, így könnyebben tudsz kérdezni, ha valami nem tiszta.

(#30070) lev258 válasza ubyegon2 (#30069) üzenetére


lev258
veterán

Azért új partíciós táblát ne hozzon létre. ;]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30071) ubyegon2 válasza lev258 (#30070) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:D Ahogy olvasom, felhívja a veszélyre a figyelmet az írás is! Csak azok a képek játszanak, amiről éppen írsz is. ;) (bar, ha azt is megcsinálná, onnantól már egyszerű lenne az egész)

Abban azért biztos vagyok, hogy kezdő kollégánk a fontos képeiről csinált biztonsági másolatokat, minimum másik meghajtó + felhő. A mozifilmek, sorozatok nem igazán lényegesek, minap nekem is elszállt 200 giga ilyesmim. Elfelejtettem, hogy épp áthelyezem őket és valami miatt nyomtam egy Alt+ F2-t.

[ Szerkesztve ]

(#30072) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Mi van a szerverekkel mostanában? Bődületesen lassú a csomaglisták és frissítések letöltése is. Ubuntu 16.04.2, semmi mókolás. Pár hete raktam fel egy Debian virtuális gépet, akkor is feltűnt, konkrétan használhatatlan.

hu.archive.ubuntu.com-ról próbáltam most fájlt letölteni más gépen, böngészőből, ugyanolyan lassú. A net viszont hibátlan.

Ezen felül már megint idegbajt kapok. Frissítek, erre megáll, a gép lehal a hálózatról és csontrafagy. Billentyűzetet hiába dugok rá, semmit sem reagál. Mindjárt kikapcsolom, gondolom hegeszthetem a GRUB-ot megint, hogy egyáltalán bebootoljon. :U

Ilyenkor mi van? Háttérben kéne futtatni a frissítést SSH-n, mert a hálózatról leszakadás miatt megszakadt SSH kapcsolat miatt fagy le? Korábbi konfignál, 14.04 ilyen nem volt frissítéseknél. Nem is értem, hogy csinálhat ilyet. Ennél nem ez az első alkalom, de tuti, hogy az utolsó. :W

[ Szerkesztve ]

(#30073) bobalazs válasza batai15 (#30067) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Én úgy csinálnám, hogy windowsba csökkenteném-zsugoritanám a windowsos particiót pl. 20 gb-al, arra meg már bőven rá tudom telepiteni linuxot az egyéni particióbeállitással a telepités során.
A szabad helyre - (formázatlan) kell csinálni egy fő particiót amnek a jele /
egy swapet - azt hiszem nem kötelező,
illetve egy boot particiót is szoktam csinálni - 300 mbyteosat, ide a boot loader kerül.
Így a régi windowzos dolgok abszolut nincs piszkálva.

[ Szerkesztve ]

(#30074) vipisti válasza megema (#30072) üzenetére


vipisti
tag

Használj magyar mirrort? Nálam az ubuntu.sth.sze.hu van beállítva és jól megy. (System settings / Software updates fülön keresd) szerk: magyarul gondolom Rendszer-beállítások / Szoftverfrissítések

[ Szerkesztve ]

Gnothi seauton.

(#30075) batai15


batai15
félisten

Sikerult a telepites,viszont a nagy particiot amin a filmek vannak hogy tudom el erni? Jelenleg uj kotet nevan van,gondolom csatolni kellene valahogy nem ?

(#30076) batai15


batai15
félisten

Sikerült,egy teljesen egyszerű parancsal : sudo ntfs fix.. En meg már olyan parancs sorokat akartam futtatni hogy majdnem elment a kedvem tőle..
Jut eszembe programok : tudnátok ajanlani egy total commander szerűséget, ill olyan film lejátszót ami letölti a feliratot? Valamint egy olyan appot amivel a telefonnal tudom irányítani a gepet .

(#30077) #40553216 válasza batai15 (#30076) üzenetére


#40553216
törölt tag

A TC helyett én a Krusadert használom, ez nem az alap Ubuntu DE alkalmazása, hanem a KDE-hez tartozik, így ha telepíted, 350 MB helyt foglal el. De ezután már különösebb extra letöltés nélkül telepíthetsz más KDE-s alkalmazásokat is.

(#30078) ubyegon2 válasza batai15 (#30076) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A DC double commander nagyon hasonlít a TC-re, próbáld ki.

A telefonnal történő vezérlést talán a KDE connect tudja, nem használtam még, de mintha minap olvastam volna egy hsz-ban.

Mindkettő benne van a tárolókban elméletileg, doublecmd-gtk vagy doublecmd-qt ill kdeconnect néven keresd őket.

(#30079) leslieke válasza batai15 (#30076) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

DC egyértelműen TC helyett Linuxon.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#30080) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Hülye kérdés.
LXDE-re van-e paneles USB notifier? Olyan, mint a KDE-ben pl.
Illetve, hogyan lehet átírni a LXDE menü alján a "Kijelentkezés" -t? Pár módszert próbáltam, de eskü, ha átírom a lx menü konfigját, semmi. Ha odateszem a bejegyzést kétszer, az egyiknek más a name= sora, nem zavarja, marad a felirat.

Mutogatni való hater díszpinty

(#30081) lev258 válasza megema (#30072) üzenetére


lev258
veterán

Nálam semmi baj a szerverekkel, általában a kfki-sat használom. Korábban viszont már jártam úgy pl. a szegedivel, hogy gondok voltak a csomagok verziójával is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30082) batai15


batai15
félisten

Érdekes ez az app település .
Az alkalmazás boltba semmit se talalok,
Viszont ha a neten ra keresek a double commanderre is ,az ott leirtak szerint a terminal parancsok lefutnak,es megsincs fent a gepen a progi.

(#30083) lev258 válasza batai15 (#30082) üzenetére


lev258
veterán

A Double Commander kicsit trükkös. Nemcsak a fő csomagot kell felrakni, hanem a grafikus felületének csomagját is, amiből kétféle is van. GTK és QT. doublecmd-gtk csomagot még tedd fel. Másrészt lehet, hogy nem hoz létre indítóikont magának. Terminálból tudod indítani ekkor is, illetve csinálhatsz neki indítóikont az egyszerűség kedvéért.
Múltkor egy barátomnál ezt eljátszottuk, de azóta semmi gond vele, használja állandóan. Csak túl kell jutni a kezdeten. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30084) batai15


batai15
félisten

Sikerult, kozbe,de valahogy nen az igazi az ubu.. Neha ugy viselkedik hogy neha mintha felig kifagyna..
Pl file kezelore kattintok ,es csak gondolkzik de semmi se tortenik .

(#30085) lev258 válasza batai15 (#30084) üzenetére


lev258
veterán

Frissítések fenn vannak már? Végül is a sima Ubuntu lett vagy valamely variáns?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30086) batai15 válasza lev258 (#30085) üzenetére


batai15
félisten

Ubuntu 16.04 lts.
Pl az asztalon is most a chrome ikonja sotet es hiaba kattintok ra meg van meredve. Eddig anyira nem jon be ez az ubu...
Eddig tobbet szivok vele mint a winfossal..

[ Szerkesztve ]

(#30087) ubyegon2 válasza batai15 (#30086) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs kizárva, hogy neked is a Linux Mint fog bejönni Cinnamonnal. ;)

Épp olvastam a DC-vel való szenvedést....Mint-en synaptic-ból felraktam anno és ott az ikonja is a Kellékek között meg a panelen is.


Egyébként ne Chrome-ot használj, van Chromium is, ha mindenképpen ahhoz ragaszkodsz, de a Vivaldi-t most nagyon sokan dícsérik, egyébként tényleg szuper lett.

[ Szerkesztve ]

(#30088) batai15 válasza ubyegon2 (#30087) üzenetére


batai15
félisten

chrome kell.. viszont tényleg, eddig szívás ez az ubu, ki is fagy vagy nem tudom mi a hóhér baja van...

(#30089) lev258 válasza ubyegon2 (#30087) üzenetére


lev258
veterán

Csak szólok. Mi a 17-es Mint-en szórakoztunk vele.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30090) ubyegon2 válasza lev258 (#30089) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, csak megemlítettem, ha már az Ubuntu galádkodik nála, miért ne próbálná ki a Mint-et, ami, ha a frissítési metodikáját leszámítjuk, elég sok embernek jó választás szokott lenni. :P

(#30088) batai15

Chromiumot próbáltad már? Nem biztos, hogy látni fogod a különbséget. ;)

Kevesen találják el elsőre a nekik megfelelő disztrót, nekem se a Mint volt az első és be kell valljam, hogy az én általam használt/kipróbált eszközökön magasan a legproblémamentesebb disztrónak bizonyult.
Akinek eddig a gépére felraktam, mindenki elégedett vele.

[ Szerkesztve ]

(#30091) hcl válasza hcl (#30080) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyik megoldás : https://launchpad.net/~yunnxx/+archive/ubuntu/gnome3
Ez az USB indikátor jó rá.

A menüre nem találtam semmi működőt :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#30092) batai15 válasza ubyegon2 (#30090) üzenetére


batai15
félisten

ja hogy az egy disztró ? azt hittem böngésző :d

(#30093) Richter36


Richter36
őstag

Sziasztok!
Létezik linuxra (ubuntu 16.04) "loudness normalization" hangerő normalizálás? Online filmeket szoktam nézni és a beszédhang halk, viszont a zajok (pl, lövés) nagyon hangosak. Windows-on volt ilyen a hang beállításokban, de ez miatt nem szívesen használnék windows-t.

(#30094) growler válasza Richter36 (#30093) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Van a "PulseAudio Equalizer" [link] ez egy 15 sávos equalizer - beállítod loudness-esre, elmented, és ha
kell, használod.

(#30095) ubyegon2 válasza batai15 (#30092) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól hitted, de én a böngészőre gondoltam, benne van a tárolókban, nem kell vele kínlódni. , mint a google chrome-mal. :)
Nem használom egyiket sem, talán a chromiumban nincs saját flash, de ezt pár kattintással meg lehet oldani, meg nem mondom, mi a mostani flashplayer neve a disztrókban.

Van a Chromium OS is, de azt minek ajánlanám, amikor a Linux Mintet ajánlottam az Ubuntu helyett. ;]

(#30096) batai15 válasza ubyegon2 (#30095) üzenetére


batai15
félisten

Most valahogy kezesebb mint tegnap az ubuntu, meg úgy kezdem meg fele szokni nagyjából.
Egyedül a terminal végett a ctrl c + v hiányát nem bírom meg fele szokni, meg hogy az asztal lényegébe tök értelmetlen :D
Hülye kérdés, de hogy tudok appot az asztalra kitenni, az indító helyett?

[ Szerkesztve ]

(#30097) growler válasza ubyegon2 (#30095) üzenetére


growler
őstag

Volt a "Chromixium os" is...abból lett a"Cub Linux" :) [link]

(#30098) BoB válasza growler (#30097) üzenetére


BoB
veterán

Ez a disztró már nem él.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30099) #40553216 válasza batai15 (#30096) üzenetére


#40553216
törölt tag

Másolás: kijelölöd, majd ahová másolni akarod, ott egér görgőgombbal klikk. Ez – tapasztalataim szerint – mindenhol működik.

(#30100) Dave™ válasza batai15 (#30096) üzenetére


Dave™
nagyúr

Terminálban ctrl+shift+v a beillesztés.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.