Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30201) ubyegon2 válasza Syl (#30185) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látom rendesen megvezettek ezzel

Te vagy a magyar nyelvet nem ismered vagy csak ennyire rosszindulatú vagy, azért a szándékos félrevezetés szerintem kicsit erős, mert a megvezet ezt jelenti.

Jó párszor szerkesztettem már fstab-ot, ha amúgy valami gond van, az gui-s programmal is gond lehet, nekem egyszerűbb a fájl szerkesztése.

Az a legkönnyebb, hogy megjelenünk és egy félresikerült akció után okosan azzal vádoljuk azt, aki segíteni próbál, hogy szándékosan félrevezeti azt aki segítséget kér. Ennyit ártottak a józan gondolkodásodnak a tegnapi rossz hírek?

Remélem azért a fórumtárs kérdéseire is tudsz válaszolni, mert ahogy látom vannak még gondjai és azok nem az fstab szerkesztéséből adódnak. :(

(#30202) Syl válasza ubyegon2 (#30201) üzenetére


Syl
nagyúr

Hogy te miket olvasol ki az írásomból, az engem egyáltalán nem érdekel. :P

Egy szóval sem mondtam, hogy szándékosan félrevezettétek. Egyszerűen csak egy kezdőnek nem kellene az fstab-ban matatnia, amikor a Lemezek programban pár kattintással megoldható ugyanaz. Ennyi.

De hajrá, gyártsd tovább a velem kapcsolatos összeesküvés elméleteidet, nyomasd tovább a szurkálósásaidat. Így hogy megszűnik az Unity desktop, nem tudom kit fogsz magadnak kiszemelni a folyamatos zaklatásra....
Mindenesetre azt megígérem, hogy többet nem fogok reagálni az írásodra. :R

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30203) ubyegon2 válasza Syl (#30202) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egy szóval sem mondtam, hogy szándékosan félrevezettétek.

Nem egy szóval mondtad, bár lehet, hogy nem a köznyelvben elfogadott jelentésére gondoltál, de mégis ezt jelenti, amit írtál:

megvezettek = szándékosan félrevezettek

A megvezet szó jelentése a Magyar értelmező kéziszótár (2003: 910) szerint 1. „(gépk biz) a járműveket egy csapáson való (lassú) haladásra kényszeríti”, 2. „(argó) csőbe húz, rászed vkit”, becsap valakit.

Az külön vicces, hogy ezek után még te sértődsz meg! :Y Hol látsz te itt összeesküvés-elméletet?

[ Szerkesztve ]

(#30204) batai15


batai15
félisten

Na , ne vesszetek össze, ,mindenki nekem próbál segíteni.
Annyi fejlemény van hogy a beépített transmission kliens nem sipákol.
SZóval nézek valami más torrent progit.
Mit mondtatok melyik még ami jó?
- nekem igazából az kell hogy ha végez esetleg le tudja állítani a gépet, saját mappát adjak meg , meg sebességet korlátozzak. :R

(#30205) emvy


emvy
nagyúr

"Most az lesz, hogy nem jön semmi. Az Ubuntu lényegében feladja a desktop ambícióit."

^ Friss idezet egy Canonical alkalmazottol.

while (!sleep) sheep++;

(#30206) batai15 válasza emvy (#30205) üzenetére


batai15
félisten

ez mit jelent a gyakorlatban?

(#30207) emvy válasza batai15 (#30206) üzenetére


emvy
nagyúr

Hogy a Canonical nem fog penzt olni abba, hogy a Linux desktopot fejlesztgesse. Ha mas nem tol bele, akkor a mostaninal is gyatrabb lesz az UX. Sajnos.

while (!sleep) sheep++;

(#30208) batai15 válasza emvy (#30207) üzenetére


batai15
félisten

akkor lesz más alternatív disztró nem?

(#30209) Syl válasza batai15 (#30208) üzenetére


Syl
nagyúr

Áttérünk Arch-ra :D

A Transmission-t passzolom, ugyanis nálam NAS torrentezik és a remote GUI-val irányítom.

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#30210) leslieke válasza batai15 (#30208) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Lesz, akkor én is váltok.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#30211) emvy válasza batai15 (#30208) üzenetére


emvy
nagyúr

Szerintem nem erted a disztrok lenyeget. A legtobb disztro legfeljebb par embernyi munkat rak bele a desktop UX-be, altalaban sokkal kevesebbet. A Canonical >100 foallasu fejlesztot fizetett, azt evi kb. 10 millio dollar. A disztrok abbol epitkeznek, ami van, de az Arch nem fog DE-t fejleszteni, es a Mintesek sem fognak sajat Wayland-kompatibilis display szervert irni.

Nem lehet megsporolni a fizetett alkalmazottakat. Az megy elore (keves kivetellel), amit nem hobbibol csinalnak.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#30212) batai15 válasza emvy (#30211) üzenetére


batai15
félisten

Mégis mit vársz? nincs egy hete hogy ubuntuzok. :R

(#30213) Dave™ válasza emvy (#30211) üzenetére


Dave™
nagyúr

Tehát eddig a Canonical volt a dekstop linuxok motorja. Igaz, hogy pont az volt a kritika évek óta, hogy nincs semmi fejlődés az Ubinál, mert elviszi az erőforrásokat a convergence meg a hozzá kapcsolódó dolgok, de most minden fejlődés leáll, megszűnik a Linux és behintik sóval. Vagy nem, és csak feleslegesen kelted a pánikot. Szerintem kb. észre sem lehet majd venni azon túl, hogy nem lesz Unity meg nagyra törő convergence tervek (amiből nem tudom mit profitált a többi disztró eddig is).

(#30214) emvy válasza Dave™ (#30213) üzenetére


emvy
nagyúr

> megszűnik a Linux

sajnalom, h nem tudsz egyszeru szoveget ertelmezni...

Nem lesz rendesentouch-kepes Linuxos UI desktopon es tableten, peldaul. Ez eleg nagy problema. A desktopon az Ubuntu adta meg a nagy lokest, ha visszaesik a desktop koruli erdeklodes, akkor a driverek is lassabban fognak erkezni, esatobbi. De most ha elkezdunk szemelyeskedni, annak tenyleg semmi ertelme.

while (!sleep) sheep++;

(#30215) Dave™ válasza emvy (#30214) üzenetére


Dave™
nagyúr

Direkt túloztam. A Gnome kiválóan kezelhető érintéssel, jobban, mint a Unity, tehát ez kapásból nem igaz.

(#30216) devil-k


devil-k
nagyúr

Húha... feltoltam a Mint-ot az Asus Zenbook 305LA ultrabookomra.... első körben nagy csalódás:

- sokkal lassabb a boot (SSD), mint Windowson
- a light sensort nem érzékeli... nem lehet automaikusan a fényerőt szabályozni
- nem tudja normálisan kezelni a FHD képernyőt, iciri-piciriri minden (ez a Windowsnál még a 8.1-nél volt így), ott már javították...

Hááát. :(

- mozi bolondéria -

(#30217) Dave™ válasza devil-k (#30216) üzenetére


Dave™
nagyúr

Van amelyik gépen hiba nélkül megy minden, van ahol meg dolgozni kell vele. A Cinnamont nem tudom, de a Unity nagyon jól skálázható HiDPI kijelzőkhöz, tegyél vele egy próbát, most még lehet (sima Ubuntu 16.04.2, ez kiválóan megy Surface Pro 2-n meg a vadi új HP Envy 15-ön is).

(#30218) leslieke válasza Dave™ (#30215) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Na, ez nekem új, de jó hír, lehet így nem is várok a 18.04 érkezéséig és hamarabb váltok.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#30219) Dave™ válasza leslieke (#30218) üzenetére


Dave™
nagyúr

Engem is meglepett anno, de itt talán látszik hogy elég flottul megy.

(#30220) Rimuru válasza leslieke (#30218) üzenetére


Rimuru
veterán

Pedig mar gnome shell 3 ota megvan ez az irany, folyamatosan reszelgetik.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30221) Dave™ válasza leslieke (#30218) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja és amit csak utólag vettem észre: a videóban látható gesztusok egy része csak Wayland alatt működik, ő ia azzal használja.

(#30222) leslieke válasza Dave™ (#30219) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszi, megnézem. A Dell laptop stimmel is.

colomb2 most már ezt is tudom. :)

[ Szerkesztve ]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#30223) #79335424


#79335424
törölt tag

Sziasztok! Lenne egy kérésem. Vki ki tudná próbálni a Silverjuke -ot? Ubis repóból telepíthető. Én most egy Xenialpup64 Alpha -t használok (JWM ablakkezelő). Tegnap telepítettem a programot az Ubis repóból. Hibaüzenet nélkül települt, és az indítómenüben is megjelent. De, onnan hiába indítom, nem történik semmi. Tudni szeretném, hogy egy "eredeti" Ubuntun működik-e, vagy ott is gebasz van vele. Előre is köszi a helpet!

[ Szerkesztve ]

(#30224) #40553216 válasza #79335424 (#30223) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! Lubuntun megnéztem. Elsőre nekem összeomlott, hibaüzenet küldésének a felajánlásával. Másodikra elindult, de a saját config mappáját nem tudta létrehozni.

(#30225) #79335424 válasza #40553216 (#30224) üzenetére


#79335424
törölt tag

Köszi! Egy célhardver lenne a végcél. Nem tudom, hogy az ablakkezelő mennyire kavarhat be. Ezért gondoltam, hogy ha Ubuntu alatt megy, akkor telepítem azt, ha viszont ott is hegeszteni kell, akkor tök mindegy, hogy melyiket kezdem el dúlni.

(#30226) God Vazzeg válasza #79335424 (#30225) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Mint 18 cinmanó alatt elsőre minden ok.

(#30227) #79335424 válasza God Vazzeg (#30226) üzenetére


#79335424
törölt tag

Köszi! Ez jó hír! Egy célhardvernél úgyis mindegy, hogy mi van alatta. Akkor "B" lehetőség már biztosan van. Még utánajárok, hogy lehet-e keresnivalóm ARM vonalon (pl. Raspi, Orange, Odroid, stb), illetve touch inputra (a program elvileg támogatja:
"Silverjuke is ready for use with touchscreens: Skins with large controls allow an easy selection. For searching, use the virtual keyboard." és sztem egy bökdösős jukebox lenne a tuti..

[ Szerkesztve ]

(#30228) God Vazzeg válasza #79335424 (#30227) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ebből azt hiszem nincs ARM...

(#30229) #79335424 válasza God Vazzeg (#30228) üzenetére


#79335424
törölt tag

Akkor ez a terv viszonylag hamar füstbe ment. :((
Az X86 vonalat viszont touch szempontból látom rögösebbnek. Bay Trailen tudok hazai Linux próbálkozásról, de ez a 32bites UEFI mizéria eléggé hazavágja az úttörő kedvet. Talán egy Cherry Trail Tab jobb alap lenne.

[ Szerkesztve ]

(#30230) lev258 válasza #79335424 (#30229) üzenetére


lev258
veterán

Most szólok, hogy egyes Intel tableteknek nincs Linuxon hangtámogatása és nem is lesz. Az Intel-nél így döntöttek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30231) #79335424 válasza lev258 (#30230) üzenetére


#79335424
törölt tag

A hangkimenet általános probléma ezeken az eszközökön. De, sztem ez nincs ennyire kőbe vésve. Egyrészt vannak olyan alternatív lehetőségek, mint pl. egy USB -s "hangkártya", másrészt a portolt Linuxok is fejlődnek.

(#30232) Rimuru válasza #79335424 (#30229) üzenetére


Rimuru
veterán

Ismeros is sokat szorakozik ilyennel (Bay Trail noti). A vicc az hogy meg egy 64bites win-t se tud felrakni a 32bites EFI miatt (64bites linuxot legalabb el lehet inditani)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30233) growler válasza Rimuru (#30232) üzenetére


growler
őstag

Nem tudom hogy milyen lehet ez a "bootia32.efi" ...csak belebotlottam. [link]

[ Szerkesztve ]

(#30234) Rimuru válasza growler (#30233) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak azt nem ertem miert dobtad be, de mindegy. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#30235) Di Natale


Di Natale
aktív tag

Azzal, hogy átállnak Gnome 3 felületre, felvetődik bennem a kérdés, hogy miért pont az Ubuntut válasszuk Fedora vagy Debian helyett. Már próbáltam az Ubuntu Gnome-t, de nem éreztem olyan sebesnek és stabilnak mint a fedorát.

(#30236) batai15


batai15
félisten

sziasztok! a qbit torrentel volt a gond, a többi torrent nem sipákol.
Egyébként az a kérdésem lenne hogy gnome felület azt hiszem felrakható a unity helyébe, próbált már valaki ilyet?
[link]

(#30237) lev258 válasza batai15 (#30236) üzenetére


lev258
veterán

Nálam úgy alakult, hogy az egyik gépen Ubuntu van fenn utólag felrakott MATE felülettel.
De miért kérdezed? Lehet ezt variálni, de célszerűbb az elején eldönteni, mit szeretnénk és rögtön azt a változatot telepíteni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30238) gyulank


gyulank
addikt

Lehet telepíteni régi GNOME-ot? Vagy van valami, ami olyan, mint az? A régi ugye úgy volt, hogy 1 panel volt, és nem volt címsor, és menüsáv se, vagyis egybe volt.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30239) BoB válasza gyulank (#30238) üzenetére


BoB
veterán

2 panel volt, így nézett ki:

Ha ilyet akarsz akkor ott a GNOME Classic, ami automatikusan jön a GNOME-al (bejelentkezéskor lesz választható), vagy alternatívaként MATE.

GNOME Classic:

MATE:

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30240) batai15 válasza lev258 (#30237) üzenetére


batai15
félisten

nem értek a lovak hajtásához:D friss hús vagyok még ebbe a világba

(#30241) gyulank válasza BoB (#30239) üzenetére


gyulank
addikt

Nem, ez nem az. Amit én mondok, abban úgy volt, hogy a felső panel volt az ablak címsora, és menüsávja, vagyis, mikor rákattintottam az egyik ablakra, akkor azé, ha másikra, akkor azé, de az ablakokon ez nem foglalt helyet. Sőt, talán alsó panel nem is volt. Utána jött egy frissítés, és azóta hiányolom. De ez már 2010 körül volt.

[ Szerkesztve ]

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30242) Rimuru válasza gyulank (#30241) üzenetére


Rimuru
veterán

De regen a default gnome igy nezett ki, max amit hasznaltal disztro ott csinaltak meg maskepp. (1 peldat tudok hirtelen uhu linux)

Vigyázat, csalok!

(#30243) kispx válasza gyulank (#30241) üzenetére


kispx
addikt

Melyikre gondolsz? :)
Ubuntuban mindig is volt címsáv.

(#30244) Sonja válasza Rimuru (#30242) üzenetére


Sonja
veterán

Ohh, az UHU-Linux! Van egy eredeti UHU-Linux CD lemezem. :) PC World újsághoz volt 2002-ben.

Szerk.: Most meg találtam egy SuSE Linux 7.3+ eredeti lemezt is, ami a Chip-hez volt. Mik vannak nekem. :D

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#30245) hcl válasza Sonja (#30244) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Chip-es Süsüm nekem is van :D És mekkora királyság volt - vagy lett volna, ha akkoriban normális csomagkezelők vannak, amik képesek függőségeket feloldani. Még a 10-esben is mindennek baja volt mindennel.
Ami abszolút jó volt, az a KDE-s Ubi 8 és 9, azokat szerettem legjobban.

Mutogatni való hater díszpinty

(#30246) gyulank válasza kispx (#30243) üzenetére


gyulank
addikt

Ez egyáltalán nem fed le mindent, mert nyilván nem az alapértelmezettről van szó, hanem arról az egyről, ami jó volt. Most itt felsorolhatja az Unity-t, akkor is volt GNOME-os is. Vagy L/X Ubuntu / Studio volt akkor. Ez a 4 lehetőség van. De úgy rémlik, hogy a GNOME-on belül is lehetett választani többfélét indításkor, és csak az egyik volt ilyen. Lehet, hogy még képet is raktam fel itt akkoriban DarkMint témával. 2010-15 közt.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30247) BoB válasza gyulank (#30246) üzenetére


BoB
veterán

Akkor keresd ki a képedet mert mi nem tudjuk melyikre gondolsz.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30248) Rimuru válasza gyulank (#30246) üzenetére


Rimuru
veterán

XFCE az egyik olyan kornyezet ami elso inditasnal rakerdez hogy mit szeretnel (asszem dupla panel, vagy ures panel :DDD)

Vigyázat, csalok!

(#30249) #79335424 válasza gyulank (#30241) üzenetére


#79335424
törölt tag

2010 -körül? Esetleg keress rá az "Ubuntu Netbook Remix" kifejezésre!

(#30250) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ubuntu 16.10 64Bit-es verziót használok Laptopon.
Az a bajom vele (most), hogy Bluetooth-on keresztül nem képes csatlakozni semmihez. Felismeri, hogy fejhallgató, kihangosító, hangfal, kamera, stb, de a párosítás minden eseten sikertelen bárhányszor is próbálkozok. Ennek mi lehet sz oka?

But who is watching the guardians?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.