Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31951) King Unique válasza longhair (#31947) üzenetére


King Unique
titán

Márpedig a Rufus rendszerint OK szokott lenni, pláne ha DD képfájl módban írják ki vele a Linux ISO-t. Illetve az legalább mindkettőt tudja, ellenben az UNetbootin csak az ISO képfájl módot. Amúgy a desktop Ubuntu képfájlokhoz elvileg mindkettő használható, de a "dédézés" a biztosabb.

[ Szerkesztve ]

(#31952) Lathronos válasza Tav-Csoves (#31950) üzenetére


Lathronos
őstag

Az is szaggatni fog a Gnome3 miatt. Próbáld ki inkább a MATE 16.04.3-at. Az kifejezetten gyengébb konfigurációkra van optimalizálva.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#31953) longhair válasza Tav-Csoves (#31950) üzenetére


longhair
csendes tag

És tuti arról a pendrive-ról akar bootolni a gép amire kiírtad?

(#31954) kispx válasza Tav-Csoves (#31944) üzenetére


kispx
addikt

Bootolás közben nyomogasd az ESC billentyűt, amíg egy boot-eszköz választó menü meg nem jelenik.

Én inkább egy Xubuntu vagy Lubuntu-t raknák fel. Torrentezni azokkal is tudsz és nem fog akadályozni a Unity lassúsága.

(#31955) Tav-Csoves válasza King Unique (#31951) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Kipróbáltam egy másik pendrive-al, és ezt kaptam, DD Rufus-al.
[kép]

Most éppen jön le az Ubuntu MATE azt próbálom majd felhegeszteni.
ha már a málnákra is ezt javasolják, akkor csak jó egy öreg asus-ra. :)

(#31956) Lathronos válasza Tav-Csoves (#31955) üzenetére


Lathronos
őstag

Végső esetben ezzel is tehetsz egy próbát. Ez eddig mindenen futott. Jelenleg nálam is ez fut.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#31957) Tav-Csoves


Tav-Csoves
őstag

Hát működik! :) kispx ESC javaslata jött be. :)
Most az Ubuntu MATE 64bit települ. ha esetlegesen lesz kérdésem, és nem találom a keresőben, írok még. :)
Mindenkinek köszönöm szépen a segítséget! :R

(#31958) Tav-Csoves válasza Tav-Csoves (#31957) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Esetlegesen tudnátok javasolni egy torrent klienst? - a Transmissionba nemes egyszerűséggel nem nyílnak meg a .torrent fileok.
A tar.gz fileokhoz nem értek, szóval ha lehet .deb-es telepítőket küldjetek ha lehetséges.
Köszönöm. :)

(#31959) ubyegon2 válasza Tav-Csoves (#31958) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Qbittorrent, fenn van minden tárolóban. utorrentre hasonlít.

(#31960) kispx válasza Tav-Csoves (#31958) üzenetére


kispx
addikt

> "Transmissionba nemes egyszerűséggel nem nyílnak meg a .torrent fileok."
Az baj. Mi a hibaüzenet? Társítva van a .torrent fájlok a transmissionnal?

> "Esetlegesen tudnátok javasolni egy torrent klienst?"
qBittorent
Telepítéséhez a terminálba írd be: sudo apt-get install qbittorrent vagy a szoftverközpontból (vagy ami a MATE-hez jár) telepítheted.

[ Szerkesztve ]

(#31961) Tav-Csoves válasza kispx (#31960) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Kérdésem lenne, hogy miért csak root joggal lehet megnyitni WD EXT3 hdd-n .Torrent filet?
Ugyanis azt írja, hogy nincs jogosultságom a hdd-mhez.
A hdd egyébként a cd meghajtó helyén van egy rack-ben.

(#31962) Tav-Csoves válasza Tav-Csoves (#31961) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

A fenti talán nem is olyan vészes, viszont az nagyobb gond, hogy a media könyvtárban lévő hozzáadott eszköz elérési útvonala/címe/mappája megváltozik minden egyes le- és felcsatlakozásnál. Valahogyan meglehetne oldani azt, hogy a csatlakoztatott eszköz mappája mindig ugyanaz marad?
Mint pl amikor a MAC address-hez van csatolva az előre kiválasztott IP.

(#31963) kispx válasza Tav-Csoves (#31961) üzenetére


kispx
addikt

Ez úgy hangzik mintha baj lenne a jogosultságokkal. Vedd birtokba: sudo chown felhasznalo_neved /media/kulso_hdd -R

(#31962) tnilabk
Ha gparteddel címkét adsz a meghajtónak, akkor /media/cimke mappa alá kell felcsatolnia a külső meghajtót.

(#31964) Tav-Csoves válasza kispx (#31963) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Az első rögtön sikerült is, a címke hozzáadását viszont nem találom a gpartedben. Megírnád, merre van? :B

(#31965) kispx válasza Tav-Csoves (#31964) üzenetére


kispx
addikt

jobb egérgomb a partícióra -> label (talán címkének fordították le; nem tudom, mert angol nyelvű oprendszerem van)

(#31966) #93794560


#93794560
törölt tag

Nem tudom, hogy volt-e már, de közölték, hogy az Ubuntu 17.10-es tönkretesz több notebook-ot. A javításig a 17.10-es nem tölthető le.

(#31967) Tav-Csoves válasza kispx (#31965) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

Nem találom :B elnézést.

Valahogyan megmutatnád?

Egyébként lehetséges, hogy emiatt nem nagyon találnak meg a leecherek? Mármint a kábel, vagy a jogosultság miatt? Bár azt már beállítottam, de azóta is csak cammog. 4-5MB/s szokott lenni.
Ugyanis amíg még routeren futtattam a Transmission-t, rengetegen töltöttek tőlem, de a gépet valahogyan nem nagyon szeretik. Erre mi lehet a magyarázat, vagy megoldás?

(#31968) kispx válasza Tav-Csoves (#31967) üzenetére


kispx
addikt

Partíció elnevezése lesz az.

> "Egyébként lehetséges, hogy emiatt nem nagyon találnak meg a leecherek?"
Nem.

> "Erre mi lehet a magyarázat, vagy megoldás?"
Portforwarding rendesen be van állítva? UPnP? Tűzfal nem fogja meg?
Routernél mik voltak a beállítások? Itt mik a beállítások?
Ugyanazok a torrentek futnak most kisebb feltöltési sebességgel? A seederek és a leechereknek mi az aránya?

(#31969) Tav-Csoves válasza kispx (#31968) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

A partíció elnevezése nem kattintgat ó, pedig sudo aktív.

A port nyitva, egy Asus AC56U-n, és egy Huawei b525-ön megy át.
Tűzfal kikapcsolva van.
A routerben minden ugyanaz a beállítás van, csak a port forwarding táblázatban az ipari címet írtam át a laptop ip-jére, ami statikus.
Kliens beállítások:
[kép] [kép] [kép] [kép] [kép]
Igen, már irreálisan magas értékeket is megadtam, hátha, de nem.

Találtam ilyet is, átneveztem, de az elérési cím ugyanazon maradt.
[kép]

(#31970) Tav-Csoves válasza Tav-Csoves (#31969) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

ha valakinek van kedve, és ideje, akkor TeamViewer-en segíthetne... mert én ehhez már kevés vagyok. köszönöm! :R

(#31971) ALFA válasza Tav-Csoves (#31946) üzenetére


ALFA
senior tag

Rufus figyelmeztet, hogy ahhoz az iso-hoz egy kiegészítés szükséges, aminek a letöltését engedélyezned kell, egy kis fájl, külön alkönyvtárba teszi, és azzal szépen megcsinálja a telepítőt.
Nem emlékszem rá, egy éve volt, amikor win7-et használtam, azóta is szépen működik a telepítő pendrájv.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31972) Tav-Csoves válasza ALFA (#31971) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

hát most már fel lett hegesztve az ubuntu mate, rendben fut a qtorrent, beállítottam a 6881-es portot, de valahogy csak a 6880-as porton jelez zölden a program, hogy van kapcsolat, és csak a 6880-an vannak aktív seedelő torrentek, viszont ami baj, és kérem ezúton is bárki ötletét, segítségét, hogy miért megy csak 100 kbit-el 11 igen csak keresett torrent.

De adok még az egésznek 1 órát, ha nem fogok rájönni, vagy nem segít senki, már nem érdekel.
4 napja szenvedek, hogy csináljak végre valahára egy nyamvadt torrent server gépet. :W
és folyamatosan falakba ütközöm.

(#31973) nemurea válasza Tav-Csoves (#31972) üzenetére


nemurea
aktív tag

Igazán nem akarok belevauvau, de ha tényleg csak torrent szerverre kell, akkor miért nem NAS szoftver? Például az OMV alapból tudja ezt. Pendrive-ról is ki lehet próbálni, még ha az éles futtatás nem is javasolt onnan. Ha valóban csak a szerver a cél, akkor hosszabb távon lehet (valószínű), jobban járnál egy ilyen megoldással.

(Ha nemcsak szerverként használnád, még akkor is könnyen össze lehet házasítani a mögötte lévő normál Debian-nal, tehát teljes értékű oprendszert is tudsz használni, ha akarod.)

(#31974) longhair válasza Tav-Csoves (#31967) üzenetére


longhair
csendes tag

Szerintem válaszd le előbb, utána tudod elnevezni.

(#31975) Lathronos válasza Tav-Csoves (#31972) üzenetére


Lathronos
őstag

Lehet, hogy az ONT-n/modemen kéne állítani valamit. Ha DIGI-s vagy, ITT valószínűleg tudnak segíteni.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#31976) Tav-Csoves válasza nemurea (#31973) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

nincs pénzem nas-ra.

azóta rátettem egy windows 7-et a gépre, ugyanúgy lassú :W

(#31977) kispx válasza Tav-Csoves (#31976) üzenetére


kispx
addikt

Azon a HDD-n egy random I/O benchmarkot tudnál csinálni?

(#31978) nemurea válasza Tav-Csoves (#31976) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nem NAS-t kell venned, hanem ingyenes NAS szoftvert telepíteni. Ha célzottan erre (torrent szerver) akarod használni azt a régi gépet, akkor célzottan ilyen szoftvert tegyél rá. Azért javasoltam az OMV-t, mert minimális az erőforrásigénye.

(#31979) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
Lehet, hogy evidens kérdés, de még mindig a unity az alapértelmezett gui? Csak mert a letöltések között ott a gnome3 külön.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#31980) Tav-Csoves válasza nemurea (#31978) üzenetére


Tav-Csoves
őstag

A tudás hatalom.
Köszönöm, hogy megosztottad ezt a hatalmat. :)

(#31981) leslieke válasza Flowtation (#31979) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Unity megy, Gnome3 jön. :))

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31982) ubyegon2 válasza Flowtation (#31979) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igen. Nem. Verzió? 17.10 már Gnome-os default. Letöltések között ott a Unity. ;)

[ Szerkesztve ]

(#31983) Flowtation válasza ubyegon2 (#31982) üzenetére


Flowtation
őstag

16 LTS, pont azért kérdeztem mert az egyéb verziókban láttam a gnome-ot, de a unityt nem. De nem is annyira lényeges, úgyis KDE-s vagyok. :DDD

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#31984) ubyegon2 válasza Flowtation (#31983) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Abban még Unity van alapértelmezettként, de a xenial tárolókban szerintem ott a gnome csomag, igaz szám nélkül Ezt most a Mint 18.2-ben látom, de az is ugyanazzal a xenial repóval dolgozik. ;)

(#31985) ALFA


ALFA
senior tag

Megérett az idő ubuntu mate újratelepítésére.

Van lehetőség egy sw listát lementeni, ami megmondja, miket telepítettem fel az alaprendszer után, esetleg függőségekkel együtt?

A menükből még ki tudnám bogarászni őket, de ami csak terminálból indítható, azt hogyan tudom megtalálni?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31986) growler válasza ALFA (#31985) üzenetére


growler
őstag

sudo dpkg --get-selections > /home/felhasználónév/programlista
A saját könyvtáradban fogod megtalálni a programlista nevű fájlt.

(#31987) #40553216 válasza ALFA (#31985) üzenetére


#40553216
törölt tag

dpkg --get-selections>telepített_fájlok

Újratelepítés után

sudo dpkg --set-selections<telepített_fájlok

sudo apt-get dselect-upgrade

ReinstallingSamePackages

How to duplicate an installation (packages only)

(#31986) growler
Ehhez még nem kell a sudo, csak a visszatöltéshez, telepítéshez.

[ Szerkesztve ]

(#31988) ALFA válasza #40553216 (#31987) üzenetére


ALFA
senior tag

Köszönöm!

Bocsánatot kérek, megint rosszul kérdeztem.
Ezzel a csomagok listáját kapom meg.

Én egy fa-struktúrát szeretnék, ami programonként mondja meg, hogy milyen csomagok kellenek még hozzá.
Ahogy telepítéskor is a telepítendő fájl nevét kell megadni, és utána közli, hogy ehhez hány csomagot mekkora méretben fog telepíteni.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31989) growler válasza ALFA (#31988) üzenetére


growler
őstag

Példa:
dpkg --get-selections | grep vlc

App. függőségei:
apt-cache showpkg vlc

(#31990) ALFA válasza growler (#31989) üzenetére


ALFA
senior tag

Na igen, csak nekem fordítva kellene.

Van pár ezer sorod, hogyan találod meg belőlük a vezércsomagokat? :F

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31991) leslieke


leslieke
Jómunkásember

Sziasztok!
Hogyan tudom megnézni miket futtat a rendszer és az mennyire terheli le?
Valami lassítja anyámék gépét.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31992) ubyegon2 válasza leslieke (#31991) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Vagy a top, htop vagy ez a parancs:

Find Out top 10 CPU Consuming Process forrás

ps -auxf | sort -nr -k 3 | head -10

Vagy ezek közül valamelyik:
20 Linux System Monitoring Tools Every SysAdmin Should Know

# rendszerterhelés ellenőrzése

[ Szerkesztve ]

(#31993) Joker88


Joker88
őstag

üdvözlet.

már érett a gondolatom hogy ideje szakítani a Windows10-el és úgy általában a Windows vonallal..

Kipróbáltam az Ubuntu 16.04-et illetve a 17.10-et Live CD formájában.
Az utóbbi mellett döntöttem,mert a próbálgatás során az alábbi dolgok lettek pozítvként értékelve a 16-os verzióhoz képest :
- a Firefoxban gördülékenyebb volt az ablak tartalmának megjelenítése,míg a 16-ban szaggatott.
- a bezárás/kisméret/teljes méret a megszokott jobb oldalon volt.
- ahogy láttam YT-os videókban alapból benn van az az éjszakai fény funkció.
- a felbontás mindkettőben a natív volt / 1920*1080 / de valahogy a 17.10-ben többnek éreztem a képernyőt.

A Live CD-zés 2 napig tartott mindkét verzió esetében,ebből gondolom hogy nem másodperc alatt kellett eldöntenem melyiket telepítsem fel.

Szóval, tegnap este sikeresen felraktam a 17.10-et. A gép alkotóelemei nagyvonalakban. AMD Athlon X2 250 3.0GHz DualCore , AMD Radeon R9 270 GPU 2GB VRAM , 8 GB RAM , Gigabyte 880GA-UD3H alaplap, Samsung S24D330 FHD monitor ami HDMI-n keresztül kapja a jelet, 120GB SSD Crucial, illetve normál háttértárnak egy 500GB WD Caviar SATA2.

Miután felment az alábbi videó szerint jártam el :
YT videó

Ezekután milyen beállításokat kell eszközölni hogy otthoni környezetben problémamentesen lehessen használni az Ubuntut ?
Meg milyen programokat szokás alapból telepíteni ? ( Google Chrome-ot sikeresen feltelepítettem :C )
A nagy HDD ( a WD 500GB) mappáit ki lehet tenni az asztalra mint parancsikonokat ? Ha igen,hogy ?

Nagyjából,hirtelen ennyi.. :)) Bocsi,ha hosszúra sikerült. :R

In loving memory of Garrett Lockhart

(#31994) lev258 válasza Joker88 (#31993) üzenetére


lev258
veterán

Most jelzem, hogy a 17.10 9 hónapig támogatott, vagyis jövő nyárig. A 16.04 pedig 5 évig, vagyis 2021-ig.
Hogy számodra mi szükséges az otthoni használathoz, azt majd te magad felfedezed, itt meg bátran kérdezhetsz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31995) leslieke válasza ubyegon2 (#31992) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Köszi, megnézem. Takarítani is kell, mert vagy 1,5 éve nem volt kifújva a gépház.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#31996) Joker88 válasza lev258 (#31994) üzenetére


Joker88
őstag

igen,tudom,utánaolvastam. majd frissítek a következő verzióra :D

Akkor így már tudnál ajánlani programot ?

- tömörítő ? -> RAR-ZIP meg ilyenekre.
- CD/DVD írás ?
- videónál megtaláltam a VLC-t ez tökéletes nekem.
- PDF olvasó ?
- zenelejátszó ? 5.1-et beállítottam a beállításokban.
- torrent ? a beépített "transmisson" olyan fapadosnak tűnik..
- Google Drive kliens van ?
- És a parancsikonos kérdésemben tudsz segíteni ? mert most az asztalon ott van az " új kötet" mint a nagy háttértáram.
- illetve a képek/zenék/dokumentumok/letöltések-et hogyan lehet áthelyezni a nagy HDD-re ? hogy alapból odamentsen pl a Chrome..

In loving memory of Garrett Lockhart

(#31997) ubyegon2 válasza leslieke (#31995) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az lenne a rosszabb, ha a melegedés miatt lassulna a rendszer. Amúgy akár szoftveresen is pucolhatnád kicsit a rendszert, lehet, hogy csak dugig van a meghajtó egy particiója vagy valamelyik rendszermappa.
baobab-bal megnézheted, mi van nagyon tele.

(#31998) lev258 válasza Joker88 (#31996) üzenetére


lev258
veterán

Ha minden igaz, PDF olvasó már van fenn (Evince-Dokumentummegjelenítő). Ha nem tetszik, nézel másikat.
Tömörítő is van, talán Archívumkezelő néven. A RAR támogatáshoz talán még egy csomagot fel kell rakni (unrar).
DVD: én a Gnomebaker-t vagy Brasero-t szoktam használni, de abból is találsz többet
Zenelejátszó: VLC vagy [link]
Egy torrent kliensnek eleve nincsenek nagy elvárásai szerintem, de abból is több áll rendelkezésre. Én még a Deluge-t használom, de az állítólag még minimálisabb.
Az utolsó kérdést én symlink-kel oldanám meg, erről és a többi kérdésről majd mások írnak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31999) ubyegon2 válasza Joker88 (#31996) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

google drive kliensre pár alternatíva, mivel natív nincs

torrentre a Qbittorrent is javasolt, hasonlít a utorrentre

A böngésző letöltés helyét a Chrome-ban tudod beállítani.

Symlinket nem használok, de itt egy magyar leírás hozzá. A Gnome3-ban nem tudom, hogyan lehet máshogy kirakni a mappákat. :B

[ Szerkesztve ]

(#32000) leslieke válasza ubyegon2 (#31997) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Az a rész rendben, hely bőségesen van, azt már megnéztem.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.