Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31101) ubyegon2 válasza Dhampir (#31100) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fényerőre próbáld ki a f.lux vagy a redshift valamelyikét, ha már a Mate sajátja nem jó, bár ez utóbbi manuális. Fényerőszabályzó néven lehet hozzáadni a panelhez.

Blueman beállításokat nem tudom megnézni, nincs a laptopon bluetooth. Háttérvilágítás sincs. Ennyivel kevesebb gond. :)
A wifi auto indulását egyszerűen tudod szerkeszteni a Hálózati kapcsolatoknál.

[ Szerkesztve ]

(#31102) Dhampir válasza ubyegon2 (#31101) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszönöm szépen az instrukciókat, utánanézek.

A fényerőszabályzás már megy, ezt oldottam meg elsőnek. A szabályzót a panelre téve nem mutatja a mértékét ez sem.

A Redshift nem csupán színhőmérséklet-szabályzó? :F

Persze, bizonyos laptopokon ez nem gond, de az operációs rendszertől is sok függ, akad olyan, amelyik a fejlett laptop kezelésre fel van készítve (csak valami mindig hiányzik, lásd például az openSUSE-t, ahol a zárt driverek felrakása régi Suse felhasználóknak is szenvedés).

[ Szerkesztve ]

(#31103) ubyegon2 válasza Dhampir (#31102) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, főleg, hogy Mate nekem is ismeretlen, a redshiftet nem ismerem, de az f-lux volt fenn Cinnamonon és napszakoknak megfelelően állította a színhőmérsékletet, én eddig azt hittem a fényerőt, de mindegy. :)

Mobil eszközökön sok minden nehézkesebb, mint desktopon, az biztos, desktop az unalmas ilyen szempontból.

(#31104) cigam válasza Dhampir (#31100) üzenetére


cigam
félisten

Csak egy dolgot nem írtál: Milyen géped van?
Dell esetén tehetsz egy próbat ezzel:
echo 0|sudo tee /sys/class/leds/dell\:\:kbd_backlight/brightness

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#31105) Mr. Y válasza lev258 (#31097) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Hogy egészen konkrét legyek;
A fejlécen megjelent egy behajtani tilos tábla. Ezt a WINE nevű program tette oda és kiírt egy hibakódot, hogy miért nem működik. Ezt az Ubuntu definiálta és közölte, hogy valami nem a legfrissebb a rendszerben. Ekkor letöltött egy ~300MB-s fájlt, majd újraindítást kért. A WINE azóta működik és ilyen lett a BOOT, vagyis 7mp helyett 5p.
Annyira nem vagyok járatos a rendszerben, hogy honnan szedjek előző kernelt, ha ezt leírnád (abban sem vagyok bitos, hogy netről kell-e leszedni vagy a gépen van valahol), azért hálás lennék.

But who is watching the guardians?

(#31106) Dhampir válasza cigam (#31104) üzenetére


Dhampir
félisten

Egy kis vacak Dell Inspiron. :B

Köszönöm ezt a tippet is. :R

(#31103) ubyegon2

Nekem ellenkező a tapasztalatom, nekem az integrált hardverű laptopokon mindig könnyebb volt mindent használni, telepíteni többéves tapasztalataim alapján. Többféle laptopon futtattam már Linuxot elsődleges rendszerként, sokat másoknak telepítettem, de eddig ez a "leg gázabb" a mostani Linux kiadások alatt. Persze kellett nekem a régebbi egyszerű üzleti gépem helyett egy "multimédiás" mindenes, ami Win alatt full supportos, csak a Linux kerneleken hánytorog, mint a partot fogott cet.

[ Szerkesztve ]

(#31107) Dhampir válasza Dhampir (#31106) üzenetére


Dhampir
félisten

Nah, már nem volt időm átszerkeszteni a hozzászólást, bocsi a szóismétlésekért és a csiszolatlanságért.

(#31108) vinibali


vinibali
őstag

sziaszok.
esetleg nem volt valakinek 5000-szériás Radeonnal és nyílt driverrel baja?
barátnőmék számítógépén időnként GPU lockup-ot lehet észlelni, megfagy minden.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1707695?comments=all
írtam is ebbe a bugreportba.

BIOS/UEFI írás, helyreállítás, törlés, mentés! https://www.bvinarz.org/bios-iras/

(#31109) ubyegon2 válasza vinibali (#31108) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lehet, hogy ki kéne próbálnod a bugreportban említett kernelt, nemrég olvastam, hogy az támogatja a GCN1.1 előtti kártyákat is, de elképzelhető, hogy nem az AMDGPU, hanem az AMDGPU PRO lesz mégis a jó. Ha jól értelmezem, utóbbi a zárt driver.....

Ha új kernelt raksz fel és nem tudod, hogy baj esetén hogyan használd az előzőt, azt azért próbáld ki előtte. Bootmenüben lehet kiválasztani az indítósor alatti sorra kattintva.

(#31110) Dhampir válasza Dhampir (#31100) üzenetére


Dhampir
félisten

Visszatérvén az alap gyári kiadású Ubuntura, ott is előjön ez a fényerő állítási mizéria, de a a Grub módosításával szintén orvosolható.

(#31111) Dhampir válasza Dhampir (#31110) üzenetére


Dhampir
félisten

Az alap Ubinál működik végre minden. Kérdés, hogy meddig fog így maradni, de jelenleg stabilnak tűnik.

Kicsit lassabb művelet volt a kezdeti beszaggató ablakoknál (alapból telepítés után is nomodeset-el indított a Grub) grafikus felületen telepíteni és átírogatni a dolgokat, de végigvittem. :D

A zárt driverek és fényerő állítással történő indítás egyszerű GRUB sormódosítással beállíthatóak voltak. Egyébként telepítés után az Ubuntu alapból, magától az Intel microcode-t telepítette, csak a zárt Nvidia-t kellett még mellérakni.

Habár grafikusan továbbra sem követhető a szabályozás, de a gyorsbillentyűvel a kívánt mértékben szabályozható a fény erőssége.

A Mate-val ellentétben a gyári kiadás nem kapcsolja be feleslegesen a billentyűzet háttérvilágítását.

Csak gyári szoftverforrásokat használok, nem PPA-zok egyenlőre, habár ezt régen sem kedveltem csak a Tweak Ubuntu használata miatt vettem fel az adott szoftverhez kellőt.

Nálam a perfekt működés létkérdés, hiszen elsődleges operációs rendszerem a Linux környezet, lévén hogy Microsoft alkotta rendszer jelenleg csak vendéggépről érhető el.

[ Szerkesztve ]

(#31112) #40553216 válasza Dhampir (#31111) üzenetére


#40553216
törölt tag

Én három éve egy akkor négy éves EliteBook 8560p-t vettem, még a külső fényerő változására automatikusan reagáló monitorfényerő állítás is működik. Pedig ez is AMD, bár nyilván régebbi.

(#31113) Dhampir válasza #40553216 (#31112) üzenetére


Dhampir
félisten

Igen, a régebbi konfigok jobban támogatottak, de a kernelverzió is számít.
Tapasztalatom alapján az újabb hardverekkel (habár az Intel Skylake már két esztendős, 2015 augusztusában adták ki) mindig több gond akadt Linuxon.

Jelenleg ezen a masinán is teljesen jó, nagy élmény az Ubuntu használata, már minden Linux alatt támogatott hasznos dolgot futtatok rajta.

A röhejes az, hogy lényegében egy sort kellett módosítanom a Grub-ban ahhoz, hogy teljesértékű rendszert kaphassak. :-(
Annyiban pontosítok, hogy Linux Mint esetében csak egy sort, most az Ubuntunál két sort, a fényerőállítás miatt. openSUSE 42.3 Leap alatt semmit, a Nouveau perfekten működött, ott csak a zárt driver telepítéséhez kell némi profizmus.

Bumblebee-vel egyenlőre nem próbálkozok, nehogy elrontsam a működő rendszert. :B

[ Szerkesztve ]

(#31114) floatr


floatr
veterán

Létezik az, hogy valami frissités miatt belassult az egész rendszerem?

Pár napra ki volt kapcsolva, amikor újra beindítottam, már szaggatott kissé az egész. Suspend/resume után meg képregénnyé vált, mint valami vicc. A top/rendszermonitor semmit sem mutat, dmesg-ben sem látok semmi kirívót.

(#31115) #40553216


#40553216
törölt tag

Ubuntuéknál az Iceweasel megszűnt létezni? Mert a Firefox ESR-t telepíti, és azt is indítja.

(#31116) ubyegon2 válasza floatr (#31114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem valószínű ilyesmi, amit említesz, de nézd meg az ebben lévő terminal parancsokkal az utóbbi frissítéseket, hátha valami kiderül belőle.

(#31115) tomtyi

Ubuntuéknál az Iceweasel megszűnt létezni? Mert a Firefox ESR-t telepíti, és azt is indítja.
Helyesebben Debianéknál. :)

Amúgy is FF ESR volt, csak valami névhasználati mizéria miatt a Debian átnevezte, de már egy ideje újra Firefox néven fut. Gyakorlatilag az IW sosem volt, de megszűnt végleg.

[ Szerkesztve ]

(#31117) #40553216 válasza ubyegon2 (#31116) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tényleg, volt ilyesmi, most, hogy mondod.

(#31118) floatr válasza ubyegon2 (#31116) üzenetére


floatr
veterán

Tenksz

Új kernel jött kikapcs előtt, és nem volt restart, mielőtt végül leállítottam. Szóval lehet ez a ludas...

(#31119) floatr válasza floatr (#31118) üzenetére


floatr
veterán

Fejlemény, hogy míg otthon szívatott a nyomorult, munkában megemberelte magát, és mintha semmi baja nem lenne. Megáll az eszem...

(#31120) ubyegon2 válasza floatr (#31119) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köztudott, hogy a Linuxnak jót tesz a mozgás! Amúgy majd ha legközelebb is jönnek ezek a kernelek, gyorsan csukd le a fedelét! :D Vagy ezt az automata frissítést lődd le, az is megteszi....

(#31121) floatr válasza ubyegon2 (#31120) üzenetére


floatr
veterán

Lehet az lenne a legjobb, ha kilőném a network managert. A múltkor összeraktam vele egy bridge-et, és azóta néha percekig is eltart mire, összeáll a hálózat.

(#31122) Dhampir válasza floatr (#31121) üzenetére


Dhampir
félisten

Apropó, network-manager.

Mit ajánlanátok a vezetékes net wifin történő alkalmi elosztásához (hotspot funkció) Gnome-ra (Unity)?

Régen Gnome alatt a kde-nm-connection editor segítségével szerkesztettem a hálózatot, de ennek ugye az a szépséghibája, hogy a fél KDE letöltődik vele.
Létezik hasonlóan könnyen beállítható program Gnome-hoz?

[ Szerkesztve ]

(#31123) #40553216 válasza Dhampir (#31122) üzenetére


#40553216
törölt tag

+(#31121) floatr
Mikor nekem baszakodott a NM, akkor a wicd-t használtam.

(#31124) Dhampir válasza #40553216 (#31123) üzenetére


Dhampir
félisten

Nálam jó a network-manager, ezt biztosan nem nekem szántad. :)

Az én kérdésem egy hotspot szerkesztésre vagy progira vonatkozott, hogy ne kelljen a fél kde-t lehúzni csak emiatt.

Ezen leírás alapján létre tudom hozni, de akkor megszűnik az alap wifi szolgáltatás, nem listázza az állomásokat, csak hotspot módban tudom használni.

[ Szerkesztve ]

(#31125) Rimuru válasza Dhampir (#31124) üzenetére


Rimuru
veterán

megcisnalod cli? :DDD akkor nem kell semmi grafikus dolgot lehuzni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#31126) Dhampir válasza Rimuru (#31125) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem tudom ki hogy van vele, valamikor DOS-al kezdtem, de már nem szeretnék visszatérni a kőkorszakba. :B

Ahogy egy fórumtársunk a korábbiakban megfogalmazta, úgy én is öreg vagyok már bohócnak. :(

Az előzőekben leírtak alapján sikerült szerkesztenem az alap network-manager-t, de hotspot után nem kaptam vissza az alap hálózatokra való kapcsolódás lehetőségét.

Mindegy, majd ezt is megoldom valahogyan...

"Grafikus felületet fogunk használni."

:D

[ Szerkesztve ]

(#31127) #40553216 válasza Dhampir (#31124) üzenetére


#40553216
törölt tag

Télleg. :B

(#31128) marcipunk


marcipunk
tag

Kedves Mindenki!

Kezdő lúzer vagyok:
- van egy VPS-em, amit Ubuntu Server-rel kaptam
- puttyal tudok kapcsolódni
- raktam rá xfce-t és vnc-t
- root-ként tudok kapcsolódni vnc-n a xfce-re
- visual studio code-ot szeretnék telepíteni és valami jogosultság bajom van

A log-ban a következőket látom:

Failed password for root from xxx.244.9.xx port 7722 ssh2

error: maximum authentication attempts exceeded for root from xxx.244.9.xx port 7722 ssh2 [preauth]

PAM 5 more authentication failures; logname= uid=0 euid=0 tty=ssh ruser= rhost=xxx.244.9.xx user=root

pam_unix(sshd:auth): authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty=ssh ruser= rhost=xxx.244.9.xx user=root

Mit rontok el?
Szerintem semmi nem megy, amit a grafikus felületről indítok és root jog kéne hozzá.

[ Szerkesztve ]

röff!

(#31129) floatr válasza #40553216 (#31123) üzenetére


floatr
veterán

Ez ok, bár a laptopomban a wifi nemrég elpukkant, és semmi nem látja a hardvert :) A BIOS-ban nincsen opció rá.
Inkább a gondom a NM minőségével van, ahogy "észreveszi", hogy merre kéne botorkálnia, az sokáig tart, és még most is megbízhatatlan

(#31130) Dhampir válasza marcipunk (#31128) üzenetére


Dhampir
félisten

Running VS Code on Linux

Hátha segít.

(#31131) marcipunk válasza Dhampir (#31130) üzenetére


marcipunk
tag

Köszi, de sajnos nem. Ez alapján csináltam a telepítést terminalban. Ez ment.

röff!

(#31132) lev258 válasza marcipunk (#31128) üzenetére


lev258
veterán

Pontosan hogyan indítod a programot? Miért kell root jog egy sima programhoz?
Egy szerver nem a legjobb kezdőpont, ha még sosem használtad a rendszert.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31133) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Valami feltűnt nekem.

Az alap Ubuntuban (a Canonical által kiadott 16.04 LTS fut nálam) még kernel szinten, a rendszermagban is benne van az Amazon Web Services System telepítésének lehetősége.

Ez elképzelhető, hogy jó dolog, de számomra fura lehetőségnek tűnik, hogy így beágyazódhat a rendszerbe. :U

Alapból nem volt telepítve csak az Amazon WebApp integrációs script a Unity-hez - de a Synaptic részletesebben is megmutatja az Amazonhoz köthető lehetőségeket.

Lehet, hogy az Amazon Web Services System-hez köthető csomagok azért jelennek meg, mert bejelöltem a "Canonical partnerek/ A Canonical által partnereinek csomagolt szoftverek" opciót a csomagtárolóban? :F

Véleményetek szerint ezt a "partneres" opciót érdemes volt bejelölni vagy jobb békén hagyni?

[ Szerkesztve ]

(#31134) T. I.


T. I.
senior tag

Sziasztok!
Olyan szoftvert keresek az ubuntus notimra, amivel az exFat fájlrendszerű memóriakártyám látható. Szoftveráruházban kerestem, de nem találtam.
Tudna esetleg valaki segíteni? (Ha terminál kell hozzá, összerezzenek, olyan láma vagyok.)

(#31135) lev258 válasza T. I. (#31134) üzenetére


lev258
veterán

sudo apt-get install exfat-fuse exfat-utils
Vagy a Synaptic-ban is megtalálod őket. Onnantól a fájlkezelőnek sem lesz gondja vele.
Mirr Murr: Kernelszinten?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31136) T. I. válasza lev258 (#31135) üzenetére


T. I.
senior tag

Köszönöm!

(#31137) growler válasza T. I. (#31134) üzenetére


growler
őstag

lev258 válaszát kiegészítve (ill. új infó)
Ha exfat-ra akarsz formázni eszközt, akkor a gparted felejtős.
Viszont a Lemezkezelő meg tudja csinálni. (Ha telepítve vannak a fent
említett csomagok.) [link] [link]

(#31138) Dhampir válasza lev258 (#31135) üzenetére


Dhampir
félisten

Erre gondoltam többek között:

Linux kernel headers, kernel image, kernel versioned tools for Amazon Web Services (AWS) systems.

[ Szerkesztve ]

(#31139) lev258 válasza Dhampir (#31138) üzenetére


lev258
veterán

Azért az más dolog. Ez speckó kernel, valószínűleg ilyen feladatú szerverekre. Felhasználó ezt még véletlenül sem fogja feltenni.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31140) Dhampir válasza lev258 (#31139) üzenetére


Dhampir
félisten

Remélhetőleg még véletlenül sem fogja feltenni. :D

(#31141) Dhampir válasza Dhampir (#31122) üzenetére


Dhampir
félisten

Ez a leírás nem rossz, de a wifi bekapcsolása előtt újra kell indítani a network-manager-t:

sudo service network-manager restart

Na, így már frankón működik. :K

Köszönöm a segítséget a láthatatlan játszópajtásomnak. :B

(#31142) Syl


Syl
nagyúr

A desktop ikonduplázást tapasztalta már más is?
A netes gyógyír, amit találtam (kapcsoljam ki az asztal ikonkezelését) nem játszik, mert akkor nem jelennek meg az asztalon a felcsatolt hálózati meghajtóim sem.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31143) floatr válasza Syl (#31142) üzenetére


floatr
veterán

Ez elég szép fícsör :D utóbbi idők egyik legjobbika

(#31144) Syl válasza floatr (#31143) üzenetére


Syl
nagyúr

Igeeen. Qrva látványos :DDD Pláne, hogy az "árnyék" ikont nem lehet mozgatni.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31145) Dhampir válasza Syl (#31142) üzenetére


Dhampir
félisten

Ilyet még sosem. Lehet, hogy a grafikus meghajtó driver a ludas?

(#31146) Syl válasza Dhampir (#31145) üzenetére


Syl
nagyúr

Friss telepítés, 17.04 unity, intel vga. Ugyanezen a gépen már járt ugyanez a ubuntu verzió (meg sok másik is), de ez a revolutionary szolgáltatás :DDD még nem jött elő.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31147) Dhampir válasza Syl (#31146) üzenetére


Dhampir
félisten

A 16.04.3 LTS a hosszan támogatott stabil kiadás, érdemes lehet inkább azt használni. :)

(#31148) Syl válasza Dhampir (#31147) üzenetére


Syl
nagyúr

Oké, megvan a bűnös! Az a nyüves Nemo fájlkezelő volt. Kilakoltattam és helyreállt a rend :C

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31149) Dhampir válasza Syl (#31148) üzenetére


Dhampir
félisten

Nemo kapitányt elsüllyesztetted. :D

(#31150) Syl válasza Dhampir (#31149) üzenetére


Syl
nagyúr

A halakkal alszik :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.