Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31751) ubyegon2 válasza Rimuru (#31749) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem már ő is amúgy , mert nagyon emlegette az Arch-ot a synaptic-kal kapcsolatban, ami ugye engem jól meg is lepett. :) Ő mióta valakit letölt, hogy nem figyeli, amit ír, gyakorlatilag képtelen figyelmesen elolvasni a legrövidebb hsz-t is! :P

Dave™ sem figyel. :N Még én is tisztában voltam vele, hogy Syl x-et használ szinte telepítés óta!

[ Szerkesztve ]

(#31752) BoB válasza Rimuru (#31749) üzenetére


BoB
veterán

Baszki colomb pedig még gondolkoztam is mi baja lehet a wayland-nek a touchpad driver-el, de azt a bugreportot is megnézhettem volna :D

ubyegon2: na azért te sem panaszkodhatnál ha már itt tartunk, hány linuxos könyv is szerepel az "éppen" megjelent bejgyzésedben? :P

Dave se figyel há' figyeljetek már oda ez már nem igaz itt senki se figyel az idetévedők még a végén felelősségre vonják a topikgazdát, na! :D

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31753) ubyegon2 válasza BoB (#31752) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Baszki colomb pedig még gondolkoztam is mi baja lehet a wayland-nek a touchpad driver-el, de azt a bugreportot is megnézhettem volna
:DD

Ez lehetne a hónap poenja is!

ubyegon2: na azért te sem panaszkodhatnál ha már itt tartunk

Magamat értelemszerűen inkább nem emlegetném most. :P

még a végén felelősségre vonják a topikgazdát, na!

No, ezen is vigyorogtam, de csak leesett, hogy én vagyok az! Bassz* eg, itt tényleg valami van a levegőben, szerintem csak nem kacsa ez a chemtrail! :Y

(#31754) Dave™ válasza Syl (#31750) üzenetére


Dave™
nagyúr

Ja oké, nem követtem az eseményeket :) Hamarosan összeszedem magam és megírom (most már tényleg) a Manjaro KDE-t bemutató cikkem, hátha kedvet kapsz valami rendes rendszerhez ;] Ha jól rémlik még te írtad régebben hogy KDE alatt SMB esetén nem megy a lejátszás, és tényleg! Nekem korábban fel volt mountolva, úgy természetesen megy, de ha csak ideiglenesen akarsz megnyitni egy SMB megosztáson egy videót, akkor az valóban nem fog menni. VLC-vel kikerülhető a dolog (a beállításokban meg kell adni a felhasználónevet és jelszót), egyébként meg ha felcsatolod akkor megy simán bármivel. Erre azt mondom hogy tényleg problémás, állítólag a Gnome alatt a gvfs vagy mi miatt működik, csak KDE alatt nincs ennek megfelelője. Csak most jutott eszembe hogy régebben szóba került...

(#31755) #40553216 válasza RBJ (#31731) üzenetére


#40553216
törölt tag

Érdekes, mert Adatvédelem menüpont nálam nincs Xubuntunál.

(#31756) Syl válasza Dave™ (#31754) üzenetére


Syl
nagyúr

Manjaro, hmmm. Pár éve volt egy pár hónapos szeánszom vele. Akkor még xfce volt az alap, de intel hd-n elviselhetetlen volt a video tearing. (Ez a 17.10-es ubi az első disztribúció ahol nem kell trükköznöm és mégis hibátlan a videó)
SMB-n pontosan a következő a problémám: Megnyitom a hálózati helyet (esetemben a NAS megosztott mappáját), rácsapok az mkv/mp4/stb. fájlra, elindul a film, ám a mellette található srt feliratfájlt már nem jeleníti meg. Csak úgy tudok feliratot csiholni a filmhez, ha az srt fájlt átmásolom a user mappába és a film elindítása után helyi mappából megnyitom azt.
Persze voltak javaslatok, mint pl. használjak nfs-t a nas-on, használjak kodit, plexet stb., stb. De én így szoktam meg az elmúlt sok-sok évben. Sima megosztás, sima player (temérdek beállított billentyűkombinációval), windowson, mac-en, linuxon. És ezt a kde-n kívül minden tudja, tehát nem én akarok megváltozni :DDD

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31757) Rimuru válasza BoB (#31752) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerinted en beleolvastam a linkbe? Reflexbol jott a valaszom. :DDD
A heten ez mar a harmadik hibam figyelmetlengesbol, ez nem az en hetem. :(

Vigyázat, csalok!

(#31758) Dave™ válasza Syl (#31756) üzenetére


Dave™
nagyúr

Na megnéztem, mpv-vel simán megy. Ha viszont nincs felcsatolva az SMB megosztás, akkor a film sem megy, maximum ha engedélyezve vannak a vendég hozzáférések gondolom. Ezt érteni nem értem miért így van, és elég fura, de ennyi belefér.

Az XFCE volt sokáig az alapértelmezett, aztán már van mindenféle. Amikor megjelenéskor kipróbáltam a 17.10-et már elég fura volt a GTK környezet, rengeteg olyan dolog hiányzott, amit időközben megszoktam és megszerettem. Ha egy éve valaki azt mondja nekem hogy KDE-t fogok használni (és még szeretni is fogom) lehet körberöhögöm, aztán lám.

(#31759) Dhampir válasza Dave™ (#31758) üzenetére


Dhampir
félisten

Én még nem próbáltam ki az újdonságot, mert amíg jól működik minden az LTS támogatású alaprendszerrel, addig maradhat az is, nem szívesen borogatnám fel.

Egyébként már két gépen is folyamatosan Unity környezetet használok és "használtatok".

Nemcsak jómagam szoktam meg, hanem a Unity elé ültettem olyan, korábban Microsoft Windows-hoz szocializálódott felhasználót is, aki még soha nem használt ilyen felületet, mégis rövid magyarázatot követően csakhamar elsajátította az alapokat és rákapott az egyszerűségére (zárójeles megjegyzés: habár a Linux Mint Cinnamon asztalát is szívesen "táncoltatta"). :)

[ Szerkesztve ]

(#31760) Dave™ válasza Dhampir (#31759) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én is szerettem a Unity-t, de annak a vonalnak vége. Az LTS meg sajnos egyre régebbi, és mindenhez felvenni külön PPA-t macerás is meg nem is mindennel működik úgy, ahogy kellene. Szép volt, jó volt de tovább kellett lépni.

(#31761) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Az mitől van XUbuntu-val, hogy lefut a:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Nincs frissítendő csomag, de a Frissítéskezelő talál?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31762) kispx válasza zoltanz (#31761) üzenetére


kispx
addikt

Kerneles frissítéseket talált?

(#31763) lev258 válasza zoltanz (#31761) üzenetére


lev258
veterán

A dist-upgrade-et se felejtsd.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31764) zoltanz válasza lev258 (#31763) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi! Csak 14.04 -en belül szeretném frissíteni, újabb LTS-re stb-re nem.
Ez mit frissít?

kispx

Igen volt közötte kernel csomag is.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31765) lev258 válasza zoltanz (#31764) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Ez nem a rendszerverziót frissíti. Arra a do-release-upgrade való.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31766) Dhampir válasza Dave™ (#31760) üzenetére


Dhampir
félisten

A lényeg, hogy stabil Ubit kapjunk a továbbiakban.

Mindenesetre megvárom a következő LTS-t, addigra remélhetőleg a 17.10-et továbbcsiszolják és már kevesebb problémát tartalmazó rendszert teremtenek a fejlesztők.

(#31767) vmk


vmk
tag

Sziasztok.

Lockscreennel kapcsolatos kérdésem lenne.
Lubuntu 16.04
Hogyan/hol tudom beállítani, hogy ha lezárom a gépet, akkor a zene tovább szóljon és ne álljon meg?
Illetve hol tudom változtatni a lockscreen hátterét?

UbuntuTweak nevű cuccot telepítettem, de nem hozott megoldást a problémámra (vagy csak bénáztam).

(#31768) Degeczi válasza Dave™ (#31760) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Upgrade során még megmarad a Unity, szóval egyelőre 17.10 alatt is használható - csak kérdés, meddig.

Remélhetőleg nem kell várni 18.04-ig, h használható legyen a Wayland, mert a laptopomon az X sem éppen tökéletes (és annak hibáitól persze mentes a Wayland), jó lenne leváltani

(#31769) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Találtam egy gyors, (de szerényebb tudású böngészőt) az Athlon procikhoz (only SSE) Netsurf.
A rendszer már-már lightweight Linux-hoz (PuppyLinux stb.) hasonló teljesítménnyel bír, Fluxbox-xal, de Ubuntu széles szofver kínálattal kiegészítve.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31770) Orgi


Orgi
őstag

Sziasztok, 2 hete érdeklődtem Cisco Anyconnect vpn kliens ügyében. Azóta annyi előrelépés történt, hogy a munkahelyem rendelkezésemre bocsátotta a friss klienst (a free program telepítése meghaladta a tudásom). Viszont ezzel sem tudok mit kezdeni, ez a fájlnév, az archívumkezelővel kicsomagoltam az asztalomra, de utána nem támogatott archívum hibaüzenetet kapok, ahogy bele próbálok lépni...
anyconnect-predeploy-linux-64-4.1.08005-k9.gz a fájl neve.
Előre is köszi!

(#31771) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Valamit elkezdtem telepíteni, de lassan töltött le, így kilőttem a terminal-t.
Ilyenkor honnan töröljem ezeket a fájlokat, vagy automatikusan tisztul újraindításkor?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31772) lev258 válasza Orgi (#31770) üzenetére


lev258
veterán

Kicsit részletezd. Ez egy tömörített fájl. A neten írják, hogyan megy a telepítés folyamata.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31773) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Kipróbálom én is a 17.10-et, Wayland-nál ugyanúgy kell új képernyőfelbontást hozzáadni mint X.org-nál?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31774) Orgi válasza lev258 (#31772) üzenetére


Orgi
őstag

Szia, bocsi, csak 2 hetente vagyok a Linuxos gép előtt, ezért akadozik a kommunikáció :) De erre részletesebben ettől nem tudok nagyon mit írni. Azt tudom, hogy ez a *.gz egy tömörített állomány, azt ki is csomagolta az Ubuntu az asztalomra, lett egy k9 állomány, amivel nem tudtam mit kezdeni.

(#31775) zoltanz válasza zoltanz (#31773) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Felraktam XUbuntu 17.10-et de X.org van nincs Wayland. Engem főleg ez a distro illetve a Ubuntu Mate érdekel, ezekre mikor várható?

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31776) Degeczi válasza zoltanz (#31775) üzenetére


Degeczi
nagyúr

A Wayland valóban megválogatja, milyen hardveren hajlandó futni, de nem nagy kár érte: jelen állapotában gyakorlati munkára amúgysem alkalmas (pl. a korábban itt is említett drag&drop problémák miatt)

(#31777) lev258 válasza Orgi (#31774) üzenetére


lev258
veterán

Egyik leírás, amit találtam. [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31778) #93794560


#93794560
törölt tag

17.10 alatt nem működik a wine. Én legalábbis nem tudtam működésre bírni. Ha föl is teszem, olyan, mintha nem lenne sehol. Nem lehet konfigurálni, hasznålni, a helyi menükben sem jelenik meg, a kereső sem találja a rendszerben. 16.04 alatt jól működött. Mint Cinnamon alatt is jól megy, de 17.10 Ubi alatt semmi.

(#31779) Degeczi válasza #93794560 (#31778) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pont a Wine az, ami nekem jobban megy 17.10 Wayland alatt, mint korábban X-en... leginkább, mert végre nem cseszi el a laptop kijelzőjének színprofilját (X alatt egy Wine alkalmazás indításakor rögtön visszaáll vmi alapértékre)

(#31780) Dhampir válasza #93794560 (#31778) üzenetére


Dhampir
félisten

A PlayOnLinux sem tudja feltelepíteni?

Ha sehogyan sem megy, akkor nem érdemes erőltetni, hanem a működő, stabil rendszert kell használni.

(#31781) #93794560 válasza Degeczi (#31779) üzenetére


#93794560
törölt tag

Nem tudom, mi a franc van, egyszerüen nincs sehol a rendszerben, pedig a föltelepített szoftverek között mutatja.

(#31782) #93794560 válasza Dhampir (#31780) üzenetére


#93794560
törölt tag

A PlayOnLinux-ot még nem próbáltam. Kár, mert ez a 17.10-es Ubuntu jobban tetszik, mint a 16.04.

(#31783) Lathronos válasza #93794560 (#31782) üzenetére


Lathronos
őstag

Nekem még soha semmi nem működött WINE-nal. Ezért is vagyok kénytelen használni a mai napig Windows 7-et az ubuntu mellett.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#31784) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

17.04 x64-gyel másnak is volt olyan baja, hogy feltelepül, Live mód megy, de a telepített cucc nem bootol? Nagyjából semmi, kernelpánik. 32 bites megy... Core2Duo, 4GB RAM, G41 chipset, SSD.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31785) Dhampir válasza Lathronos (#31783) üzenetére


Dhampir
félisten

Nekem viszont igen, még modokkal együtt is.

A Winetricks megfelelő beállítása is segíthet néhány esetben, de a PlayOnLinux kényelmesebbé teszi a telepítéseket és a különféle Wine-verziók váltogatását.

(#31786) hcl válasza hcl (#31784) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Megnéztem, mi van, ha nem frissítem le. Akkor csak initramfs-be dob.

Mutogatni való hater díszpinty

(#31787) zoltanz válasza hcl (#31786) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Pendrive-ról telepíted, md5 ellenőrzőösszeget néztél az iso letöltése után, fájlrendszerek rendben vannak?

Más, az exFAT csomagot miért nem tartalmazza az alap telepítő?

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31788) hcl válasza zoltanz (#31787) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pendrive-ról ment, image jó, ext4-en van minden fs, amúgy egy / és egy swap van össz... És a 32 bites jó volt.

Amúgy no working init found, most éppen.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31789) growler válasza zoltanz (#31787) üzenetére


growler
őstag

Hogy miért nem tartalmazza...azt nem tudom !
De hogyha telepíted (tárolókból):
exfat-utils
exfat-fuse
Akkor a lemezkezelővel formázni is tudsz ilyen formátumra.

(#31790) zoltanz válasza hcl (#31788) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Értem, rakj fel egy 17.04 Mate-s, vagy Xfce-es 64 bitesUbuntu-t, és telepíts egy gnome asztali környezetet(ablakkezelőt) hátha úgy jó.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31791) hcl válasza zoltanz (#31790) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK, köszi :)
Mostanáig volt időm próbálgatni, aztán ahogy lesz :)
L csinál érdekes dolgokat :S

Mutogatni való hater díszpinty

(#31792) #93794560 válasza Lathronos (#31783) üzenetére


#93794560
törölt tag

Nekem mentek dolgok, legjobban Mint alatt működött. Például: Avidemux, MP3 tag, Format Factory, Neopaint for Windows, Adobe Audition, Sonic Soundforge.

(#31794) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Van Thunar-hoz hasonló kis erőforrásigényű fájlkezelő? Ugyanis ez nem jegyzi meg az ha egyes alkönyvtárakban eltérő beállításokat (ikon nézet, részletes nézet stb) használok. :R

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31795) Sonja válasza zoltanz (#31794) üzenetére


Sonja
veterán

PCManFM

LXDE-ben az alap fájlkezelő.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#31796) zoltanz válasza Sonja (#31795) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Nálam ez sem jegyzi meg.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31797) #93794560


#93794560
törölt tag

Már második alkalommal veszem észre, hogy ezzel a 17.10-essel valami nem stimmel. Korábban írtam, hogy a Wine nem megy a gépemen. Ma feltelepítettem a Gparted-et, de az sem indult el. Indítom, egy ideig karikázik, aztán semmi nem történik. A rendszerrel alapból települt szoftverek jól mennek. A 16.04-gyel semmi gondom nem volt.

(#31798) Degeczi válasza #93794560 (#31797) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Szó volt már az okáról és a megoldásról is, ismét: nem hiba, hanem root jogot kívánó alkalmazásokat szándékosan nem futtat alapban a Wayland.
Vagy lépj be x.org környezetben, vagy egy ki egy xhost +local: parancsot.

(#31799) #93794560 válasza Degeczi (#31798) üzenetére


#93794560
törölt tag

Annyira nem vagyok tájékozott Ubuntu témában, hogy efféle dolgokat magamtól meg tudjak csinálni, csak egy sima, mezei user, akinek eddig bejött, és működött az Ubuntu, de ennél a verziónál nyilván megváltozott valami, amihez aztán végképp nem értek.

(#31800) Degeczi válasza #93794560 (#31799) üzenetére


Degeczi
nagyúr

?
A bejelentkező képernyőn a nevednél a fogaskerék menüben kiválasztod az x-es belépést a Wayland helyett, ennyi... érdemes lehet, mert akadnak más nyűgök is Wayland alatt, leginkább pl. a szintén már említett file drag&drop.

(de Wayland alatt már belépve is csak egy ctrl-alt-t, és oda bemásolod az alábbi rövid parancsot, és már megy is a gparted)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.