Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30351) lev258 válasza sz.balazs.95 (#30350) üzenetére


lev258
veterán

Én most hallom először, de egy kis kereséssel elég hamar rátaláltam.
Gyakorlatilag a célhardverre szánt egyedi Ubuntu változatokat jelentené.
A fogalom szerintem már nem él, de gyakorlatilag létezik az általad felsorolt területeken, az IoT-t is beleértve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30352) gyulank válasza theuprising (#30309) üzenetére


gyulank
addikt

Nem tudom, mit csinál az, és hogy kell, de én azt akarom, hogy akár ugyanazon mappákra is legyen jellemző, hogy én mondjuk írhatok is bele, más meg csak olvashatja. Meg esetleg lenne, amit más is írhat. Szóval az is érdekel, hogy nem kér jelszót, de csak olvashatják ugyanazt, amit egy másik []-ba belépve jelszóval én írhatok is, más ugyanazt a mappát csak olvashatja egy másik []-ba lépve.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30353) petir


petir
senior tag

Sziasztok

Egy kis segitséget szeretnék kérni , illetve véleményetekre vagyok kiváncsi. Alapvetően "windowsuser" vagyok DE évek óta használok linuxot tobb neha kevesebb sikerrel de igyekszem megoldani mindent irodai gepemen es laptopomon is jelenleg LinuxMint van - imádom szeretem ! Viszont az irodai vasam kicsit modousul hardver ugyileg es arra gondoltam valtanek Ubuntura. Csak sok bennem a kerdojel mint "windowsuser" beskatulyázom én sajat magam :D nem kell nektek :D az a rohadt start menu :D mint alatt ugye ott van ahogy neztem ubuntuba ez felul van lehet őt mozgatni ? Illetve megoldhato , hogy hasonlo legyen mint mint alatt ?
Mire kell keszulnom mennyiben lesz más a Mintnél ? Lesz e olyan dolog amitol meg kell valnom esetleg ?

A hardver - Asus P6T lap egy i7es procival 3 GB DDR memoriaval egy nvidida gt710es vga kartyaval es egy 120gb ssdvel. Meg lesz egy 300GB sata vinyo benne.

Milyen verziot ajánlotok ? Mehet 64 bit vagy 32 ? Igazabol en a leghosszabb tamogatottsagura szavaznek / nem vagyok az a kethetente ujratelepitos fajta /

Koszonom elore is aki segit !

(#30354) ZCoyote válasza petir (#30353) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ha ennyire szereted a Mintet miért akarsz váltani Ubuntura?
Ha neked bevált eddig a Mint akkor szerintem maradj azon. :K

Romani ite domum.

(#30355) growler válasza petir (#30353) üzenetére


growler
őstag

Ha már megszoktad / megkedvelted a Mint-et, miért akarsz Ubuntut telepíteni ?
A Mint-nek is az Ubuntu az alapja - és több minden alapból benne van, amit az
Ubuntura utólag kell telepíteni.
Szerintem, amit az Ubuntuval meg tudsz csinálni, azt a Mint-el is.
3 GB RAM esetén, mehet a 64bit-es rendszer - különösen ha adsz neki 3-4 GB
SWAP-et.

[ Szerkesztve ]

(#30356) sz.balazs.95 válasza petir (#30353) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Hát, ha már váltanál Ubuntura, és megszoktad a Mint-et, akkor én az Ubuntu MATE-et javasolnám.
Ami különbség van a kettő között, hogy a Mint felülete, a Cinnamon a GNOME 3.x-ből lett átalakítva, hogy jobban hasonlítson a klasszikus GNOME felületre, míg a MATE a GNOME 2.x felület fork-ja, tehát nem hivatalos folytatása, mivel a GNOME fejlesztése a 3.0-nál teljesen más irányba ment el anno, mint előtte.

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#30357) lev258 válasza sz.balazs.95 (#30356) üzenetére


lev258
veterán

A Mint-nek is van MATE verziója. Persze a többségnek a Mint=Cinnamon.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30358) theuprising válasza gyulank (#30352) üzenetére


theuprising
tag

Pont az ilyenekre van kitalálva a jogosultság állítás, ez linuxban alapszintű terminal parancs.
A chmod-ról van szó konkrétan, használata:
sudo chmod 777 mappaneve, ahol a...
sudo az adminisztrátori joggal indított parancs jelzése, ilyenkor a saját jelszavadat kéri el, és ha van jogosultságod sudo-ként parancsot kiadni, akkor engedni fogja,
chmod a mappák/fájlok/állományok jogosultságait állítja be, a következőképp;
777, ahol számjegyenként kell megvizsgálni a jelentésüket. Az első számjegy a user-re (felhasználóra) vonatkozik, a második a group-ra (csoportra), a harmadik mindenki másra (other). Jelen pillanatban a 7-es számot használjuk, mely azt jelenti, hogy minden jogot megad az adott entitásra (ami user, vagy group, vagy other). Tehát 777 esetében a usernek 7-es jog, a groupnak 7-es jog, és az othernek is 7-es jog. A 7-es jog azt jelenti, hogy ad neki Read, Write és X (futtatás) jogot. Összességében tehát a 777 megengedi, hogy a user, a group, és az other (azaz mindenki) tudja olvasni, írni, futtatni.

Megvalósítási példa a "pictures" nevű mappára:
sudo chmod 777 pictures.

Ellenőrzés:
ls -l. Ekkor bővebb listázást fog mutatni az adott mappáról, ahol látni fogod, hogy a user, group és other milyen jogokat kapott melyik mappára/fájlra/állományra (r, w, és x-et fogsz látni).

Lehet ezt a chmod-ot másképp is használni, nem számokkal, hanem konkrétan megadva az entitásoknak a jogosultsági szintjeit, példa;
sudo chmod ug+rwx pictures. Ekkor a user és a group megkapja a read, a write és az execute (futtatás) jogosultságot.

A te esetedben:
Terminal-ban menj abba a mappába, ahol az általad mindenki számára szabadon elérhető mappa van. Tegyük fel, hogy ennek a mappának a neve az, hogy "szabadmappa". Ekkor add ki ezt a parancsot:
sudo chmod 777 szabadmappa, melyre elkéri a jelszavadat. Írd be, nyomj Enter-t és kész is vagy.

Ha ez már túl bonyolultnak tűnik, akkor inkább ne is használj terminal-t, töltsd le a Krusader nevű programot a szoftverközpontból, indítsd el adminisztrátori jogosultságokkal és ott állítsd be a mappák jogosultságait. Maga a Krusader amúgy hasonlít a Total Commanderre, de vele ellentétben ez jól működik és valamivel többet is tud (na meg persze ingyenes).

[ Szerkesztve ]

(#30359) petir


petir
senior tag

Sziasztok

A miert valtokra a valaszom:
Olvastam osszefoglalot es tetszik nagyon a rendszer a leirtak alapjan a grafikus felulet is meggyozott es ha mar telpiteni kell gondoltam egy kerdest meger. Ezen kivul meg azt latom bar javitsatok ki ha nem de az ubuntunak nagyobb a felhasznaloi kore mint-nek. Ebbol azt a kovetkeztetest vonom le , hogy gyorsbb problemamegoldas nagyobb tamogatottsag stb. :)

Szoval osszesegeben akkor egy Ubuntu MATE 64bit-es telepitot toltsek es ez mehet fel ?
Most olvastam rendszerkovetelmenyt 3GB felett tenyleg 64bitet ajanl. Swapot en minden rendszer eseten csinalok most is van 5 GB azon ne muljon semmi. Amiert kicsit aggodok , hogy az a 3 GB eleg lesz e majd.

(#30360) lev258 válasza petir (#30359) üzenetére


lev258
veterán

Mire legyen elég?
A Mint az Ubuntura épül, néhány specifikus problémán kívül minden ugyanúgy működik.
A felhasználói kör mérete meg elég relatív, egyik statisztika sem egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30361) petir válasza lev258 (#30360) üzenetére


petir
senior tag

Mire?
Hát irodai felhasználásra , 15 firefoxlap nyitva , Thunderbird , szovegszerkesztő , teamviewer , viber , skype.
Ennyire kell , hogy elég legyen ! Most is erre használom. Néha esetleg képet szerkesztek nem PS szinten csak levagok egy darabot vagy összeollózom.

(#30362) lev258 válasza petir (#30361) üzenetére


lev258
veterán

Mindent egyszerre? swap-pal együtt csak elég lesz. :DDD
64 bites legyen a viber és a skype miatt, meg amúgy is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30363) growler válasza lev258 (#30362) üzenetére


growler
őstag

Ha már a SWAP-et is használja a rendszer, ez nem lassítja le ?

(#30364) lev258 válasza growler (#30363) üzenetére


lev258
veterán

A swappiness értéke állítható. Ha meg valami nagyon eszi a memóriát, akkor meg szükséges.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30365) BoB


BoB
veterán

Online petíció indult annak érdekében, hogy ne GNOME-ra hanem Plasma-ra váltson az Ubuntu: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30366) Rimuru válasza BoB (#30365) üzenetére


Rimuru
veterán

En csak a video lattam mikor feltoltottek, gondoltam hogy betrollkodom valahol JúBájgönnak. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#30367) King Unique válasza BoB (#30365) üzenetére


King Unique
titán

Hát mondjuk meg tudom érteni, mert számomra a natúr GNOME 3 finoman fogalmazva nem éppen kényelmes és nem igazán áll kézre, sőt...Ennél még a Unity is (sokkal) jobb. Egyébként most is van Ubuntu GNOME, szóval érdekes lesz, ha még egyet kreálnak. Ha meg KDE-re váltanak, akkor mi lesz a Kubuntuval? :D Kár megkavarni ennyi év után...

[ Szerkesztve ]

(#30368) BoB válasza King Unique (#30367) üzenetére


BoB
veterán

Az Ubuntu GNOME természetesen megszűnik mivel már nem lesz rá szükség.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30369) petir válasza lev258 (#30362) üzenetére


petir
senior tag

Okés meggyőztetek mindenrol ! Koszonom a segitseget ! Holnap osszerakom a gepet aztan biztos jelentkezem majd mert tuti lesz hasfajasom . Aztan hasznalom es meglatom , hogy tetszik. A legrosszabb esetben visszaterek Mint-re.

Meg egy kerdes eszembe jutott ugye most ssd-re fog telepedni. Jelenleg a Mintem igy nez ki
50GB /
5 GB SWAP
245 GB /home -ra csatolva

Az SSD 120 GB , hogy erdemes elosztanom ?

(#30370) lev258 válasza petir (#30369) üzenetére


lev258
veterán

/-nek 15-20 GB elegendő lesz. SSD esetén nem tudom, a swap partíció vagy a swap fájl a szerencsésebb. A Kezdő Linuxos topik Összefoglalójában találsz SSD-s tippeket.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30371) growler válasza petir (#30369) üzenetére


growler
őstag

Ennek az 50GB-os rendszerpartíciónak jelenleg hány %-a foglalt ?

df -h

(#30372) laszlohu


laszlohu
addikt

2 bugot fedeztem fel Ubuntu 16.10 - en, de ezekkel együtt lehet élni,

1. Bug, Ubuntu one szükséges pl. a VLC lejátszóhoz, de ez már megoldódott, mivel feltelepítettem egy másik videólejátszót.

2. Csomagkezelő hiba, ha manuálisan szeretnék .deb csomagokat telepíteni,
GDEBI csomagtelepítő megoldotta a problémámat.

Állítólag a 2-es bug 16.10 - en , és 17.04 - en is fennáll.

(#30373) lev258 válasza laszlohu (#30372) üzenetére


lev258
veterán

Amennyire rémlik, mindkét bug-od a Szoftverközponttal, .deb és snap csomagokkal kapcsolatos. A VLC-t fel tudod tenni simán Terminálból, Synaptic-ból.
colomb2: Ennél kicsit bonyolultabb a helyzet, de azért nem kell tőle megijedni se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30374) Rimuru válasza laszlohu (#30372) üzenetére


Rimuru
veterán

2 user error.
1. 3 eve bezartak a one-t
2. a hatterben ugyan az fut.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#30375) petir válasza growler (#30371) üzenetére


petir
senior tag

Ennyi

Lehet nem kell SWAP particio ? Ezt a SWAP particio vagy file lehetoseget telepitesnel fel fogja ajanlani ?

[ Szerkesztve ]

(#30376) growler válasza petir (#30375) üzenetére


growler
őstag

Ha az SSD rendszerpartíciójára sem telepítesz sokkal többet, mint ami a Mint-en van,
akkor bőven elég a 15-20 GB...ahogy lev258 is ajánlja.
3 GB RAM mellé, azért kéne SWAP (még-ha nem is igazán ajánlják SSD-re tenni
de szerintem, 120 GB-os SSD-n elfér néhány GB SWAP - főleg ha nem is lesz használva.)
A SWAP partíció létrehozását, neked kell kezdeményezni.

(#30377) petir válasza growler (#30376) üzenetére


petir
senior tag

Akkor szerintem / -25 GB kap +5 GB SWAP-ot a maradek /home nak csatolva.

Most olvastam a linux kezdoknek topikot ott irtak SSD telepitesrol haaaat kikerekedett a szemem remelem egyszerubb lesz a telepites .

(#30378) ZCoyote válasza petir (#30377) üzenetére


ZCoyote
őstag

Az miatt ne aggódj!
Én már évek óta használok duál boot-os rendszert ssd-n és minden rendben van, 100%-os az ssd-m.
Telepítés után az alignálást kell ellenőrizni, meg még egy-két dolgot de nem kell túllihegni. :)

Romani ite domum.

(#30379) growler válasza petir (#30377) üzenetére


growler
őstag

SSD-re is ugyanúgy kell telepíteni mint HDD-re. És nem kell nagyon kímélgetni az SSD-t.
A lemezkezelés legyen AHCI módban, A TRIM-nek meg elég a heti trim.
Ami az /etc/cron.weekly/fstrim-ben van.
De ha akarod, hét közben is lefuttathatod a kézi trim-et. (leállítás előtt szoktam...néha.)

sudo fstrim -v /

sudo fstrim -v /home

[ Szerkesztve ]

(#30380) ZCoyote válasza petir (#30377) üzenetére


ZCoyote
őstag

En meg az /etc/fstab fajlba beirom a noatime bejegyzest
is. Neked a / es a
/home moge kell
irnod, swap moge nem. Mar ha be akarod irni.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#30381) laszlohu válasza Rimuru (#30374) üzenetére


laszlohu
addikt

Megpróbálom telepíteni a VLC - t az Ubuntu szoftverek - ben,

erre rámerőlteti, hogy az Ubuntu One - ra jelentkezzek be,
egyébként azt, hogy az Ubuntu One már rég megszűnt, már előtte is tudtam,
mielőtt írtad.

[ Szerkesztve ]

(#30382) laszlohu


laszlohu
addikt

Úgy látom a csomagtelepítő bugot jobban ki kéne fejtenem :

Letöltöttem a Chrome legújabb verzióját .deb -ben, majd megpróbáltam az alapértelmezett csomagtelepítővel
felrakni,
de annál mindenhova az "ismeretlen" szavat írta be , és ezután nem tudta telepíteni,

ezután tettem fel a GDebi - t, és ezzel minden probléma nélkül működött.

(#30383) lev258 válasza laszlohu (#30381) üzenetére


lev258
veterán

Csak további kiegészítésnek.
A Szoftverközpontban két VLC van, ebből az egyik snap csomag. Ehhez kér valamiféle azonosítót.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30384) laszlohu válasza lev258 (#30383) üzenetére


laszlohu
addikt

Köszi az infot.

(#30385) BoB válasza lev258 (#30383) üzenetére


BoB
veterán

Azért kéri hogy jelentkezzen be Ubuntu One fiókkal (ami még mindig működik, csak az online tárhely szűnt meg), mert vannak fizetős alkalmazások is snap formában. Hogy miért kéri ingyeneshez is, nemtudom. Mindenesetre terminálból telepíthető bejelntkezés nélkül is:
snap install vlc

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30386) ubyegon2 válasza petir (#30377) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Végigolvastam a thread-et és nem értem még mindig az okot, miért cseréled le, amit ismersz és meg vagy vele elégedve, de majd visszarakod szerintem a Mint-et. :) Gyakorlatilag a probléma megoldás tök ugyanaz, mert a rendszer alapja is ugyanaz, de csak jót tesz, ha kipróbálod az Ubuntut. (többet fogsz tudni a használata után, mert javítja a problémamegoldó képességeidet) Ilyenekhez is kezdhetsz hozzászokni. :Y

Az SSD-re telepítésnél nem sok bonyolult dolgot találhatsz, meghajtóra kell telepíteni, az meg mindegy, hogy SSD vagy HDD.
Ha valamit nem értesz az SSD-s leírásokból, inkább kérdezz rá konkrétan, mert sokan azt mondják, nem kell vele foglalkozni, csak használni. Ez igaz, de....bántás nélkül írom ezt, általában azok mondják az előbbieket, akik nem ismerik az SSD optimalizálás/ellenőrzés lényegét. :N (nem mindegy például az SSD fajtája/tipusa sem és nem mindegy a mérete sem (120 v 128 az overprovisioning miatt, itt is sok marhaság kering köztudatban)

Ha swap-ot használsz, állítsd kisebbre a swappinest mindenképpen, vagy rakd HDD-re, mert a cache beállításokkal együtt ott ugyanolyan hatékony lesz. 3 GB memóriánál is érdemes kipróbálni a cache átirányítását tmpfs-be ramdiskbe.

[ Szerkesztve ]

(#30387) ZCoyote válasza ubyegon2 (#30386) üzenetére


ZCoyote
őstag

Így legyen ötösöm a lottón. Annyira tudtam, hogy lesz hozzáfűznivalód az ssd-hez :-)

Romani ite domum.

(#30388) ubyegon2 válasza ZCoyote (#30387) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem volt nagy fegyvertény ezt megtippelni! ;) Erre amúgy sem vonatkozik az önkorlátozásom ebben a topikban, mert szóba került a Mint és SSD is.

SSD-ről annyit, hogy például olyan dolgokat sem említ senki, hogy bizonyos SSD-k esetén erőse javallott kerülni a discard opciót, márpedig épp pár hete tapasztaltam, hogy van olyan disztró, aminek a telepített fstab-ja éppen ezt tartalmazza. Ilyenkor célszerű az fstab-ot szerkeszteni, de erről ebben a topikban nem szívesen értekeznék bizonyos csoport közutálatának egyik tárgyaként.

Egyszóval: túl könnyen mondjátok az SSD használatára, hogy nem kell annál törődni semmivel. Én azért árnyalnám ezt a képest kissé.

Telepítés után az alignálást kell ellenőrizni

Talán az SSD-s írásokban ez a legidejétmúltabb mondat. A mai disztrók már jó eltolást alkalmaznak minden esetben, az extended partícióknál viszont még mindig ott a hiba jelzés, pedig ott semmi jelezni való nincs, mert nem is valós partíció.

[ Szerkesztve ]

(#30389) ZCoyote válasza ubyegon2 (#30388) üzenetére


ZCoyote
őstag

Pl. az Arch alapú Antergos ilyen distro, ott alapból benne van az fstab-ban a discard.

Nem azt mondtam, hogy nem kell törődni semmivel, hanem azt, hogy nem kell túllihegni. Nem mindegy.

Az eltolást pedig, bármilyen idejétmúlt is, nem árt ellenőrizni. Nem veszít vele semmit, viszont ha mégsem csinálta meg jól a telepítő akkor a korrigálásával sokat nyer.

Romani ite domum.

(#30390) ubyegon2 válasza ZCoyote (#30389) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

nem kell törődni semmivel, hanem azt, hogy nem kell túllihegni

Aki nem ért hozzá, mert most telepít először SSD-re Linuxot, a fenti megfogalmazásból azt veszi le, hogy nem kell vele foglalkozni, csak használni. :( 10-ből 9-szer ezt tapasztaltam, mindegy, ti tudjátok akkor, hogyan jó ez.
Én már se szematikai kérdésekkel se győzködéssel nem foglalkozom, aki mégis túl akarja lihegni, az eljut a kérdéseivel egy olyan pontig, ahol már nem bagatellizáljátok el és megkapja a megfelelő válaszokat.

Addig meg rátok is hallgathat...

(#30391) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Uraim!

Van arra valami mod, hogy az egyezo nevu processzeket kilistazzam nev konkret megadasa nelkul? Olvasgattam a ps manualjat, de ilyen szurest nem lattam. :/

Koszi!

Udv. core2

(#30392) lev258 válasza Neil Watts (#30391) üzenetére


lev258
veterán

[link]?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#30393) Neil Watts válasza lev258 (#30392) üzenetére


Neil Watts
veterán

Jujj, de vaksi vagyok.

Koszi! :)

Udv. core2

(#30394) gyulank válasza theuprising (#30358) üzenetére


gyulank
addikt

De én nem ezt akarom.
Az egyszerűség kedvéért tegyük fel, hogy meg akarom osztani a /-t [ki] néven, úgy, hogy bárki láthassa, de ne kelljen beírnia semmit hozzá.

Megosztanám a /be-t [be] néven, úgy, hogy bárki láthassa, és írhassa, de ne kelljen beírnia semmit hozzá.

Megosztanám a /-t [én] néven, hogy láthassam, írhassam, ha beírom, hogy Kukutyin.
Megosztanám a /1-et [1] néven, hogy lássa, és írja, aki tudja, hogy ehhez meg krumplipüré a jelszó.

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22631.2361 Ubuntu 23.10 x64

(#30395) ZCoyote válasza ubyegon2 (#30390) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ahogy erzed.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#30396) batai15


batai15
félisten

sziasztok! hol találom azt a beállítást hogy x idő után ne zárolja magát a gép, és ne kérjen jelszót?

(#30397) #40553216 válasza batai15 (#30396) üzenetére


#40553216
törölt tag

Energiakezelés vagy ilyesmi? Én Lubuntut használok, ott Lightlocker settings-ben.

(#30398) BoB válasza batai15 (#30396) üzenetére


BoB
veterán

Nem nehéz megtalálni...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#30399) batai15 válasza BoB (#30398) üzenetére


batai15
félisten

Mert mondjuk pont az energiakezelés menüben kerestem :R

(#30400) petir válasza ubyegon2 (#30386) üzenetére


petir
senior tag

Szia ubyegon2

Pedig írtam az okokat szerintem logikusak is. Nagyobb felhasználói kör szerintem nagyobb támogatottság is gyorsabb megoldások és amit írtál magad is többet fogok tudni és tanulok is vele.

Amúgy fent a rendszer FÉLIG
Bocsássatok meg ezt ki kell írjam magamból ugye innen onnan összeszedett gépezet és délelőtt szembesültem vele , hogy az ASUS lap bizony a jelenlegi házba nem fog belemenni :W :W de nem érdekelt az SSD-t bedobtam a régi gépbe és már települt is az ubuntum

Szóval fent a rendszer, hát villámgyors még ezen a régi gépen is kb 8mp alatt bejelentkezési ablak fogad, ami minten volt minden feltelepíthető volt és működik is - megvolt az ismerkedés és összeségében azt mondom tetszik! Egyetlen egy hiányzó pont van jelenleg a "Start menü" tetjén lévő keresés mező - azert szerettem a mint alatt mert nem kellett végigbogarászni az egész menüt hanem pl beírtam , hogy tea - akkor már ki is dobta team viewer ikonját. Ilyen van ubuntuban ? Ha igen merre találom?

Az SSD témakörre visszakanyarodva - a telepítésnél valóban semmilyen problémába nem ütköztem, könnyen particionáltam minden rendben volt. Viszont kérdésem akad bőven és ha már így felajánlottad akkor fel is teszem!
Mint írtam nem vagyok nagy guru így kérdésem biztosan amatőr lesz.
A SSD fajtája vagy inkább típusa : Kingston 120GB SUV400S37/120G
SWAP-ot használok és az SSD-n van 5 GB a mérete - Mi az swappines? Hogy tudom kisebbre állítani?Miért lesz jó nekem ha kisebb?
Olvastam ezt trimet több helyen és , hogy futtatni kell hetente mert az jó nekem - de pontosan mi ez ? Hogy fogom futtatni ? Hol ütemezem?

Kb ennyi jutott eszembe ! Köszönöm a segítséget!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.