Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31801) #93794560 válasza Degeczi (#31800) üzenetére


#93794560
törölt tag

Köszi!

(#31802) Dave™ válasza Degeczi (#31800) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem is értem miért gondolták a Canonicalnál, hogy az alapvetően kezdőket célzó Ubuntunál jó ötlet lesz a 17.10-ben alapértelmezetté tenni a Waylandet. Még a 18.04-re se lesz "kész".

(#31803) zoltanz válasza Dave™ (#31802) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Gondolom valahogy tesztelni kell. LTS en vagy nem lesz, vagy lesz de használható, üzleti modelljükre nem vetne jó fényt egyébként.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31804) BoB válasza Dave™ (#31802) üzenetére


BoB
veterán

Soha senki nem mondta a Canonical-nál, hogy a kezdőket célozzák meg. Az egy teljesen más téma, hogy a fórumlakók Ubuntut szoktak kezdőknek ajánlani.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31805) Degeczi válasza Dave™ (#31802) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ez szerintem is csak teszt: fél évnyi hibalistájuk lesz a Waylandről a 18.04-ig, addigra eldönthetik, az kerül-e be vagy sem, hiszen annak ott már nagyon komoly következménye lesz az 5 év támogatás miatt (ezért szerintem az X lesz az alapértelmezett - de majd kiderül)

(#31806) God Vazzeg válasza Dave™ (#31802) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Mibe fog áttörő újdonságot hozni a wayland?
Mi olyan megvalósíthatatlan hogy ennyi idő kell leprogramozni?
Komolyan kérdem.

(#31807) Rimuru válasza God Vazzeg (#31806) üzenetére


Rimuru
veterán

[link], [link]

Vigyázat, csalok!

(#31808) God Vazzeg válasza Rimuru (#31807) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Köszi! Estére átolvasom ;)

(#31809) BoB válasza God Vazzeg (#31806) üzenetére


BoB
veterán

[link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31810) God Vazzeg válasza BoB (#31809) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Olvastam. Azt gondoltam 2 mondatban leírjátok, de nyilván összetettebb a dolog, de most nincs időm cikkeket olvasni, este majd..

(#31811) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Adott egy Ubuntu Server 16.04.3 gép. Évek óta gondot jelent, hogy ha SSH-n keresztül futtatok apt dist-upgrade-t, akkor GRUB frissítés esetén csontra fagy a gép, leszakad a hálózatról, billentyűzet rádugásra, reset gombra nem reagál, képet nem ad. Kizárólag erőltetett kikapcsolással lehet megoldani, ekkora viszont GRUB parancssor fogad és lehet mókolni, hogy életre keljen. Ha a GRUB nem frissül, semmi gond sincs frissítéskor.

Bármi ötlet? Futtassam háttérben a frissítést, mert a hálózatról leszakadás miatt megszakad folyamat, és ez okozza a galibát? Szerintem pont fordítva, valami fagyás miatt szakad le. Nem tudom mi köze lenne a GRUB-hoz a hálózatnak...

(#31812) etejedu


etejedu
őstag

Üdv urak!
Sikerült egy volt xp-s gépre feltelepítenem a legújabb verziót! (17.10)
Sajna eléggé szaggatt!
Alaplap: asus p5pe vm max: 2GB ig bővíthető jelenleg 1,5GB van benne!
Vga- alaplapi
Proci: Celeron 2,66Mhz
HDD: régi Paxtor 40GB ( még ketyeg), ezen lenne az Op.
Lehet ezen javítani?
Vgat bele?
Épp kellene a + fél GB RAM?
Rövidtávú használatra kell, ezért minimálisan szeretnék csak rákölteni!
Fáljmegosztásra, filmnézésre használnám.
Vagy van kevésbé " gépigényes" linux ami telepíthető?
Esetleg kukázzam a gépet mert nem viszi egyik verziót sem?

(#31813) lev258 válasza etejedu (#31812) üzenetére


lev258
veterán

Lubuntu
Ne a 17.10-est, hanem a 16.04-est tedd fel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31814) zoltanz válasza etejedu (#31812) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Én Xubit-Fluxbox használok a retro gépemen, napokban jelenik meg egy írás a blogout-on pont ilyesmiről. A RAM-ból nálam még kevesebb is van, viszont egy gyors lemez sokkal simábbá teszi a működést (Raid vagy 7200 RPM-es)
Ezeket a csomagokkal/beállításokkal sikerült "megzabolázni": [Pastebin link]

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31815) growler válasza etejedu (#31812) üzenetére


growler
őstag

Vagy innen a 32 bites Xfce-t.: [link]

(#31816) etejedu


etejedu
őstag

Ooaaah!!!

Srácok köszönöm!

(#31817) hcl válasza etejedu (#31812) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az IDE HDD nagyon visszafogja. Azona gépen egész jól elmegy bármi, ha gyors háttértár van alatta (Lubuntu azért ajánlott, mert mégsem egy erőmű az a gép).

Mutogatni való hater díszpinty

(#31818) etejedu válasza hcl (#31817) üzenetére


etejedu
őstag

Üdv ujra! :B
Na most akkor mi is van?
Miért nem akarja a dvd-re írni?

[ Szerkesztve ]

(#31819) growler válasza etejedu (#31818) üzenetére


growler
őstag

Tegyél be egy pendrájvot - arra majd kiírja.

(#31820) hcl válasza etejedu (#31818) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mivel akarsz kiírni, és mit? :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#31821) etejedu válasza growler (#31819) üzenetére


etejedu
őstag

Okés így már megcsinálta! Már telepítem is! Remélem fog futni a pókerkliensem is. :)
hcl: Dvd re akartam kiirni de valamiért azt az opciót nem engedte se közvetlenül se igy hogy a fájlt letöltöttem.

[ Szerkesztve ]

(#31822) etejedu válasza etejedu (#31821) üzenetére


etejedu
őstag

Minden heppi lenne ha nem szaggatna ez sem (na azért már vállalhatóbb) illetve brutálul hangos a proci ventije! :(

(#31823) hcl válasza etejedu (#31822) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Azért egy olyan gépn nem fog fénysebességgel repülni, max. a Damn Small Linux... Vagy TCL...

Mutogatni való hater díszpinty

(#31824) BoB válasza etejedu (#31822) üzenetére


BoB
veterán

Antix

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#31825) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Java-t csak én nem tudok telepíteni?

Location: http://download.oracle.com/otn-pub/java/jdk/7u80-b15/jdk-7u80-linux-x64.tar.gz?AuthParam=1510624116_fb43777526c73825ac4d55c92ad3fbed [following]
--2017-11-13 20:46:36-- http://download.oracle.com/otn-pub/java/jdk/7u80-b15/jdk-7u80-linux-x64.tar.gz?AuthParam=1510624116_fb43777526c73825ac4d55c92ad3fbed
Connecting to download.oracle.com (download.oracle.com)|195.12.179.42|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 404 Not Found
2017-11-13 20:46:38 ERROR 404: Not Found.

(#31826) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Visszatérve a fejlesztésekhez. Amit én még tapasztaltam rendszer frissítéskor, és alkalmazás frissítés/telepítéskor sokszor csak egy mag dolgozik.
A másik, hogy egy gyakran pl egyszerű szövegszerkesztőhöz is sok, vagy 100 fájlt letölteni/telepíteni kell, (tudom ebben vannak függőségek is, igaz nem nem olyan sok) egyet letölt majd telepíti/beállítja majd megint egyet letölt... Sokkal gyorsabb, hatékonyabb lenne ha a szerveren összecsomagolná, és egyben lehúzná, nem azért vannak az SSD-k, Raid HDD-k, hogy a folyamatjelzőket nézze az ember.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31827) ubyegon2 válasza DrojDtroll (#31825) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valamit itt is irnak az archiv változatokról, hogy gond van, de miért a 7-es verzió kell neked?

Nézz rá a PPA-kra szerintem.

(#31826) zoltanz

Ez az egyenkénti letöltés/frissítés minél van így?

[ Szerkesztve ]

(#31828) DrojDtroll válasza ubyegon2 (#31827) üzenetére


DrojDtroll
addikt

nem nekem kell hanem a git-nek

(#31829) Rimuru válasza DrojDtroll (#31828) üzenetére


Rimuru
veterán

Gitnek miert kellene java?

Vigyázat, csalok!

(#31830) DrojDtroll válasza Rimuru (#31829) üzenetére


DrojDtroll
addikt

fogalmam sincs

https://pastebin.com/thpKF5mw

[ Szerkesztve ]

(#31831) Degeczi válasza DrojDtroll (#31830) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Már fönn van: "git is already the newest version"
(és valóban nem is kell neki Java, az vmi korábbi install próbálkozás maradéka lehet, ami már akkor sem futott le)

(#31832) DrojDtroll válasza Degeczi (#31831) üzenetére


DrojDtroll
addikt

mekkora egy noob vagyok

amikor indítottam volna a git-et kiírta, hogy nincs fent

feltelepítettem, és bennem csak a hibaüzenet tudatosult

:W :W :W

(#31833) P.mini


P.mini
aktív tag

Sziasztok! Ubuntu-t szeretnék telepíteni Windows 10 mellé, viszont, amikor telepíteném, kiírja, hogy nem talál operációs rendszert, ezért az formázni akarja a merevlemezt. Miért nem látja a Windowst? Próbáltam a legfrissebbel, meg az egyel előzővel. Valami tipp? Köszönöm szépen a segítséget!

(#31834) Rimuru válasza P.mini (#31833) üzenetére


Rimuru
veterán

Egyik EFI, masik pedig legacy modban telepulne?

Vigyázat, csalok!

(#31835) P.mini válasza Rimuru (#31834) üzenetére


P.mini
aktív tag

A Windows UEFI-ben telepítettem, és ezt is abban akartam

(#31836) zoltanz válasza ubyegon2 (#31827) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Ez az egyenkénti letöltés/frissítés minél van így?"

Majdnem mindennél ha terminal-lal telepítek, de sztem ha Gui-val akkor is ez fut a háttérben. Ha közvetlen deb csomagot telepítek az más persze.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31837) King Unique válasza P.mini (#31833) üzenetére


King Unique
titán

Windows 10 + Linux DUAL Boot készítése UEFI -vel és GPT-vel

Ugyanez a leírás jó az Ubuntuhoz is. Illetve, ha pl. ITT nincsen "Windows Boot Manager mellé" opció, attól még választható a "Valami más" és a kézi particionálás. Ahol normál esetben nyilván látszódnia kell a háttértárnak és a rajta lévő partícióknak.

Az meg egy dolog, hogy az elmondottak alapján állítólag EFI módban lett telepítve a W10. Viszont, ha a Linuxot is aszerint akarod, akkor fontos, hogy megfelelő boot mód legyen beállítva, a megfelelő boot eszköz legyen kiválasztva stb. Valamint pl. egy pendrive-ra is megfelelő programmal és a megfelelő módon kell kiírni a Linux ISO-t. Amúgy, ha EFI módban indul az Ubuntu a pendrive-ról, akkor fekete-fehér a boot képernyő.

[ Szerkesztve ]

(#31838) P.mini válasza King Unique (#31837) üzenetére


P.mini
aktív tag

Ha valami más-ra megyek, akkor ugyan behozza az összes partíciót, de a már meglévőkre nem engedi telepíteni. (pedig direkt van egy partíció, ami teljesen üres), ha pedig az egészből akarok csinálni, akkor meg azt írja, hogy mindent törölni fog, amit meg nem akarok...

(#31839) hcl válasza zoltanz (#31836) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

GUI-s cuccoknál nagyon sok esetben egy-egy parancssoros eszköz dolgozik a háttérben, szóval eltaláltad. Amúgy a fene tudja, a csomagtelepítés nekem nem szokott az a fájdalom lenni, elvan a háttérben, közben lehet dolgozni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#31840) King Unique válasza P.mini (#31838) üzenetére


King Unique
titán

A linkelt leírásban ugyan nincsen benne, de egy másikban igen, hogy célszerű kikapcsolni akár még a telepítés előtt a gyorsindítást. Ahogyan az is, hogy Windows alatt max. egy nem lefoglalt területet kell csak leválasztani a Linux számára, amit nem kell particionálni, formázni stb. Aztán, ami még gondot tud okozni a Linuxnál, az a Windows alatt létrehozott dinamikus lemez (példa).

[ Szerkesztve ]

(#31841) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Stabil a rendszerem, de néha csinál olyat, hogy Xubuntu-n kék lesz az ablakok címsora, ilyenkor visszaállítom beállításoknál. Fluxbox-on ha nyitok egy terminált (random) nincs címsor (át sem tudom helyezni, csak lerakni a tálcára) ablakkezelőhöz nem nyúltam hozzá. :U

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31842) hcl válasza zoltanz (#31841) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha nem Wayland-os, akkor esetleg egy compiz --replace terminálból? Bár nem tudom, van-e a gépeden compiz.

Esetleg egy ablakkezelő restart (Gnome-on tudom csak, hogy alt-f2 + r , de más környezeteken is lehet ilyet, max. másképp)

Mutogatni való hater díszpinty

(#31843) ALFA


ALFA
senior tag

Ubuntu alá milyen "CCTV"-szerű programot ajánlotok. Egyedül ZoneMinder-t találtam, de nagyon régi és a weboldalán van figyelmeztetés, hogy régóta nincs ubuntu alá fejlesztve.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31844) ubyegon2 válasza ALFA (#31843) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Shinobi-t nézted már?

De megpróbálhatod felrakni a ZM Debian csomagot is szerintem. Itt azt írják, roppant egyszerű. :)

Ez alapján a PPA sincs még lemaradva.

[ Szerkesztve ]

(#31845) zoltanz válasza hcl (#31842) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi, de nem hinném, hogy az egész ablakkezelővel van gond, mindig csak a terminal-os ablakkeretek tűnnek el pl MC, Top.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#31846) hcl válasza zoltanz (#31845) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Másik terminálprogit néztél? (Benéztem, az a gyakori jelenség, hogy mindennek eltűnik az ablakdekorációja, nem csak egy alkalmazásnak.)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#31847) etejedu


etejedu
őstag

Hali! Lubuntun (32bites) nem szól a hang!
Azt írja a beállítás hogy nem csatlakozik a jack szerverhez!
Van valami amit le kéne töltenem csomagkezelőben?
Wine bekavarhat?

[ Szerkesztve ]

(#31848) Nixon18


Nixon18
senior tag

Sziasztok!

Telepítettem egy Ubuntu Server 17.10-et. A telepítésnél sikerült is konfigurálni a hálózatot.
A problémám az, hogy a sudo ethtool eth0 és a sudo ethtool eth1 parancsokra is azt írja, hogy link detected: no
Merre fele kellene elkezdenem kutakodni a probléma megoldásához szerintetek?

(#31849) hcl válasza Nixon18 (#31848) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk a hálókártya típusával :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#31850) Nixon18 válasza hcl (#31849) üzenetére


Nixon18
senior tag

Jogos észrevétel:)
Asus Strix ZH270I Gaming lapnak a dual ethernetes csatlakozói. Az egyik az Intel® I219V a másik pedig a Realtek® RTL8111H
Utóbbival telepítettem.
Addig már eljuottam, hogy ha megadom az alapértelmezett átjárót, akkor már link detect: yes lesz a ethtool eth0-ra. Viszont sebességre csak 100 Mbit/s-ot ír, pedig a csatlakozó gigabites. De ez ugye reboot-nál eltűnik.
Ezt kellene valahogy permanensé tenni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.