Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31051) #40553216 válasza Dhampir (#31049) üzenetére


#40553216
törölt tag

Tkp. lehetne, ha nem csak 9 hónapig élne. :DDD

(#31052) lev258 válasza ubyegon2 (#31050) üzenetére


lev258
veterán

Miért? Szerinted a Cinnamon lényege nem pont az, hogy arra hajaz? ;]
A Mate fejlesztése pedig nem a Mint hatásköre, csak ők a "Windows stílust" választották a lehetőségek közül.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31053) Dave™ válasza ubyegon2 (#31050) üzenetére


Dave™
nagyúr

Gondolom a készítők nevezték el Redmondnak a stílust, leginkább azért, mert úgy néz ki mint a tradicionális Windows desktop. Tehát nem a cikkíró hozza ide a Windowst, hanem a MATE fejlesztői, akik Redmondnak nevezték el. Ami ugye a MS központja (ugyanez él a Cupertino - MacOS vonalra).

(#31054) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy a Cinnamonnak az a lényege, épp tegnapelőtt raktam fel egy kollégámnak pont azért, hogy a barátnője ne hisztizzen a Win hiánya miatt.

De ha már Linuxos írás, akkor miért nem irta, hogy a Cinnamonra hasonlít.

Ezt a Redmondos elnevezést értettem egyébként, azt nem tudtam, hogy a Mate igy nevezte el, de nem is számít az írás esetében. :D

Mondjuk már menet közben esett le, mekkora ökörség, hogy emlegetem a Cinnamont az Ubis topikban..... :P

Egyébként nem is a Redmonddal volt bajom, hanem a Windows lover részével. De úgy csináltok, mint ha nem értenétek!

[ Szerkesztve ]

(#31055) lev258 válasza ubyegon2 (#31054) üzenetére


lev258
veterán

Ugye tudod, hogy Ubuntura is feltehető?
Egyébként azért nem írják, hogy a Cinnamon-ra hasonlít, mert nem az volt a lényeg fejlesztéskor, hogy a Cinnamon-ra, hanem hogy a klasszikus Windows nézetre hasonlítson (ami a Cinnamon fejlesztésének is a lényege).
Nem mindegy, milyen ok-okozati kapcsolat áll fenn.
Én egyébként az eredeti, Gnome2-es kinézettel használom jelenleg a MATE-t.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31056) ubyegon2 válasza lev258 (#31055) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ugye tudod, hogy Ubuntura is feltehető?

A Cinnamon? Persze, régebben voltak ilyen próbálkozások és valljuk be, az egyik egész jól sikerült, hála Clementnek. :D

A többit is felfogom, de akkor sem helyes így, ill. az, de nem tetszik, ez a indián pacák se szimpi.... :Y

Egyébként, ha két napja lett volna ilyen választhatósága a panel elrendezésnek, nem kellett volna leszednem az Ubis Matet, de igy ki kellett sajna cserélnem Mintesre a laptopon.
Nekem a Win7-nél sem az elrendezésével voltak gondjaim, így azt már megszoktam, gondolom ezért térek vissza mindig a Cinnamonhoz, meg amúgy is elég jól testre szabható, bár ma már tévedésből a Matera is raktam Noobslabról témákat, mert elfelejtettem, hogy nem Cinnamon van a laptopon és simán működik rajta.

Tudom, hogy a Gnome2 kinézettel használod, én attól kiborultam, mert keresgélnem kellett mindent. Ha valamit megszoksz, nehéz átállni másra.

[ Szerkesztve ]

(#31057) lev258 válasza ubyegon2 (#31056) üzenetére


lev258
veterán

Látod, rosszat szoktál meg. Amikor én ismerkedtem a Linux-szal és később áttértem, akkor még a Gnome2 volt az alapértelmezett. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31058) slett27


slett27
addikt

Sziasztok !

Nekem egyszerűbb kérdéseim lennének. Most tanulom a Linux alapú szerverek üzemeltetését, de már az elején elakadok. Igazából az elméletet nem értem teljesen. Eddig nem foglalkoztam ezzel, csak a vas és Windows. DNS szerver lenne a téma, ebből is a 14.04-es Ubuntun BIND9. Telepítés nyilván nem gond, a beállítás sem, DE azt sem tudom mit csinálok. Az egész működését nem értem. Az tiszta hogy kell a forwarding 8.8.8.8 ill. 8.8.4.4 hogy miért vannak zónák, abból mi a master, forward és reverse hogy jön képbe az arpa net ill. a konfigurációs file-okban a TTL időzítések (mit időzítek, kinek, hova) valamint miért kell a loopback 127.0.0.1 címmel (saját gép belső kommunikációhoz IP...ezt sem értem mikor a DHCP ad saját IP címet a gépnek.) valamint a @ORIGIN SOA....stb. Már Linux könyvet is tanulmányoztam de akkor sem értem.

Arra szeretném kérni, hogy valaki értelmesen "konyhanyelven" ha lehet elmondaná, hogy mit is állítunk be a konfigurációs file-okban ? Szó szerint vért izzadok.

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31059) lev258 válasza slett27 (#31058) üzenetére


lev258
veterán

Egyrészt tudom ajánlani a haladó Linux topikot, másrészt, bár nekem fogalmam sincs ezekről, de szerintem angol nyelvű leírásokban sok háttér információt is leírnak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31060) slett27 válasza lev258 (#31059) üzenetére


slett27
addikt

Akkor forwardolom magam oda tovább. :D

Köszönöm ! :R

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31061) Dhampir válasza slett27 (#31058) üzenetére


Dhampir
félisten

Eddig nem foglalkoztam ezzel, csak a vas és Windows.

Ezt nehezen értem, de innen letölthetsz most ingyenesen szakirodalmat.

(#31062) slett27 válasza Dhampir (#31061) üzenetére


slett27
addikt

Úgy értettem hogy hardverrel és Windowsal. Eddig Linux-ról csak annyit tudtam hogy Unix alapú. :D
Linux haladó toipcban nem tudtak segíteni, túl hosszú a magyarázat vszínű. :(

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31063) lev258 válasza slett27 (#31062) üzenetére


lev258
veterán

Lehet tévedek, de valahogy az a benyomásom a másik topikban kapott válasz és az általad leírtak alapján, hogy OS-től függetlenül, egyszerűen a hálózati ismeretek terén is hiányosságaid vannak, ezek nélkül viszont nem lehet építkezni, tovább lépni/fejlődni.
Ha ezt a feladatot tényleg úgy kaptad, hogy ismeretek nélkül, csak konfigurációs fájlok átírását csinálod leírások alapján, akkor valami nagyon nincs rendben.
Ne érts félre, megtanulható. De nem két perc alatt és nem pár fórumválasz alapján. Remélem nem veszed bántásnak a megjegyzéseimet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31064) slett27 válasza lev258 (#31063) üzenetére


slett27
addikt

Ez pontosan így van. Azt gondoltam gyorsabban fog menni. De akkor idővel remélem megértem. Ez a hálózati móka nem egy sima Windows konfigurálás. :(

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31065) lev258 válasza slett27 (#31064) üzenetére


lev258
veterán

"Ez a hálózati móka nem egy sima Windows konfigurálás."
Sokan azt hiszik, hogy attól, mert pár dolgot meg tudnak csinálni Windows-on (sok esetben úgy, hogy valami grafikus felületen kattintgatnak és fogalmuk sincs, mi zajlik a háttérben, miket állítottak be), rögtön informatikai zsenik lesznek. És ez azért szomorú, mert ezek az emberek gyakran később sem ismerik fel, mennyire tévednek.
Ezt most nem neked szántam, csak pár gondolat, ami eszembe jutott erről.

Én annak idején azért is tértem át Linuxra, mert ezáltal nagyobb irányítást kaptam a saját gépem fölött és sok dolgot, amit a Windows elrejt a felhasználók elől, itt alaposan megismerhettem, megérthettem.
Egyébként találtam egy ilyet, hátha segít: [link], [link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31066) lev258 válasza ubyegon2 (#31056) üzenetére


lev258
veterán

Most olvasom, hogy a Cinnamon-nak van saját Windows 10 témája is. :U
Na, befejeztem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31067) slett27 válasza lev258 (#31065) üzenetére


slett27
addikt

És mennyire igazad van. :K Én sztech boltban húztam le 9 évet, de az ott a jéghegy csúcsa volt csak. Az iskolákról nem is beszélve...iskolák...ehhh :DDD

Jujj de nagyon ilyen leírásra gondoltam. Ezer köszönet !!!!

[ Szerkesztve ]

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31068) ALFA


ALFA
senior tag

SOS segítséget kérnék Ubuntu Mate telepítéséhez.
Itt van a forrás:
U_Mate16.043_LTS

A feladat az, hogy egy meglévő Win-es PC 2.hdd-jére kell telepíteni egy napon belül.
A buktató az, hogy nincs dvd, és egyetlen 1 GB-os pendrájv van, míg a forrás már önmagában 1,6 GB, és abból még telepítő eszközt kellene csinálni.

Van win-re cd emulátor, DE csak meglévő image fájlt kezel virtuális meghajtóként.

Megpróbáltam trükközni, de a Rufus csak pendrájvra hajlandó elkészíteni a telepítőt.

Három megoldáson agyalok:

1. Valahogy virtuálisan kihasítani 4 GB-ot a PC C meghajtójából (100 GB szabad hely van, megoldható lenne), amiből Rufus vagy más megoldással telepítőt csinálok, és azt elindítva már mehet is a telepítés

2. Találni egy webes telepítési megoldást, amikor megmondom, hogy itt a forrásfájl linkje, ebből kérem létrehozni a telepítőfájlt, amit letöltve virtuális pendrájvként el tudok indítani, ismét mehet a telepítés.

3. Találni egy webes telepítőt, ahol megmondom, hogy itt a 2,hdd, erre kérem telepíteni az Ubuntu Mate 16.x LTS-t.

Eddig egyikre se találtam megoldást, így minden ötletet szívesen fogadok.

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31069) lev258 válasza ALFA (#31068) üzenetére


lev258
veterán

A Grub elvileg tud ISO fájlból rendszert vagy épp telepítőt indítani. De én még sosem csináltam, és nem tudom, hogy egy Windows-os útvonalat hogyan lehetne megadni neki, ha egyáltalán lehet (hiszen vadidegen partíció az neki).
Itt egyébként van mini ISO, a részletekkel együtt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31070) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Két kérdéssel fordulok hozzátok:

1.)
OpenCL / OpenGL fejlesztésbe szeretnék beletanulni.
AMD karim van, így az a kérdés, hogy ha a legújabb stabil gyári drivert szeretném használni, akkor melyik ubuntut érdemes feltenni? 16.04 LTS, vagy az aktuális legújabbat?

2.)
Win8.1 mellé települne fel a fent kiválasztott verzió, és az a kérdésem, hogy mi ennek a legjobb módja?

Nem kell nulláról magyarázni, mert járatos vagyok általában a linux téren felhasználói szinten, de sem a gyári driverekkel, sem a dual boot-tal nem volt sok dolgom eddig. Főleg Win8 óta, ami tudtommal tartogat)ott) pár meglepit a linux felhasználóknak.

Javasolhattok más disztrót is. Az ubuntu csak az AMD támogatása (pl. APP SDK) miatt jött képbe.

(#31071) colomb2: Kössz, és az UEFI-s dolgok miatt nem lesz gubanc? Régen gond volt ebből.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#31071) Rimuru válasza ALFA (#31068) üzenetére


Rimuru
veterán

A "webes" telepitot ugy hivjak hogy PXE. Ugy ertem neked csak linuxot kell telepiteni, az lesz a legjobb megoldas amit lev javasol, minimal ISO-t hasznalj.

Bici: windows alol csinalj szabad helyet a hattertaron, erre telepits, roviden ennyi. amdben segiteni nem tudok.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#31072) King Unique válasza ALFA (#31068) üzenetére


King Unique
titán

A másik topikban már feltetted kb. ugyanezt a kérdést és nem sokkal később válaszokat is kaptál rá: [link], [link].

Erre most még itt is megkérdezed ugyanazt...Előtte kellett volna eldönteni, hogy hova való inkább a kérdés és abban a topikban kitárgyalni, nem pedig több helyen szétszórni!

[ Szerkesztve ]

(#31073) lev258 válasza Bici (#31070) üzenetére


lev258
veterán

A gyári driver elég fifikás. Pontosan meg van adva, milyen környezetben (kernel, Xorg) tud működni. Előnye, hogy az OpenCL támogatása naprakész, viszont OpenGL driver teljesítményben és minőségben alulmúlja a nyíltat.
Pontosan milyen videókártyáról beszélünk?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31074) ubyegon2 válasza Bici (#31070) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Az, hogy nincs könnyű dolgot, gondolom nyilvánvaló. Kapitány ír majd valami cikket a Linuxos VGA-król, nVidiához kéne még neki segítség.

Ha jól vettem ki az eddigiekből, akkor az AMDGPU PRO lenne a zárt meghajtó, ami nem túl sok VGA-t támogat. Itt csak ennyit írnak meg ezt az Ubuntuval kapcsolatos problémáról.

Derítsd ki, milyen a kártyád GCN-je, nézegess sok Phoronix írást, aztán csak eligazodsz egyszer a témában. :)

Innen kimazsolázhatod a microarchitektúráját az AMD-nek.

A másik kérdésedre meg ott van a válasz az Összefoglalóban, ebben a kategóriában:

Speciális telepítési megoldások fórumtársaktól és máshonnan

[ Szerkesztve ]

(#31075) Mr. Y


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Ubuntu 16.04 LTS 64Bit-es rendszert használok.
2 nappal ezelőtt jött egy frissítés (amit érdekes, hogy a WINE jelzett hibaként), így lefrissítettem.
Azóta a gép 7 másodperces BOOT ideje csekély 5 perc lett, mely közben folyamatosan az alábbi képernyő jelenik meg;

Ez eddig is megjelent, de kb 1-2 másodperc erejéig.
Van valakinek valami tippje, hogy most miért fagy itt meg ilyen sok időre?

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#31076) lev258 válasza Mr. Y (#31075) üzenetére


lev258
veterán

dmesg (nem ide, hanem pastebin-re)
Illetve systemd-analyze blame.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31077) ALFA válasza King Unique (#31072) üzenetére


ALFA
senior tag

Ott pendrájvos megoldást kerestem, és nem jött rá válasz.
Egyedül te válaszoltál, a megoldásod érdekes, ha lesz rá lehetőségem, kipróbálom, de itt és most nem működik, mert nem zavarhatom meg a win-es pc működését. A másodiknak betett hdd-re kell egy külön telepítést végezni, amit majd külön lehet használni.
Ezért kérdeztem még itt rá, hátha van más megoldás.

Még colomb2 válasza volt érdekes, de nem tudom, mi az a PXE és hogyan működik, így már biztosan nem tudom megcsinálni.

Talán lev válasza lett volna a megoldás, de most már sajnos nem tudom kipróbálni, nagyon kicsi lett a webes sávszélesség és nem foglalhatja több óráig a telepítő.

Köszönöm a válaszokat, akkor most ennyi volt, egy működő pendrájv hiánya ennyire fontos lehet időnként. :K

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31078) ALFA válasza lev258 (#31069) üzenetére


ALFA
senior tag

Köszönöm, ha jól látom, ez a mini iso lényegében egy online telepítő, ha lesz rá lehetőségem, kipróbálom és megírom a tapasztalatokat.

Most ezt a linket találtam, hátha valaki hasznosnak találja, Ubuntu 12-17 -re jók:
Ubuntu Netboot Images

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#31079) Orgi válasza Mr. Y (#31075) üzenetére


Orgi
őstag

Pár hónapja, full lámaként használok a régi laptopomon Ubuntut, a friss telepítésnél még nem jött elő, de már egy jó ideje nekem is így bootol a rendszer, igaz pikk-pakk átmegy rajta, de nálam is megjelenik egy ilyesmi kép...
Extra kérdés: mikor nagyon régen szintén kipróbáltam egy disztrót, az ilyen furán bootolt, sok oldalon keresztül jöttek a mindenféle nem grafikus felületű üzenetek, hogy épp mit csinál, szerintem tök jól nézett ki, ezt vissza lehet hozni vhogy csak poénból úg,y hogy a végén persze jöjjön be az a grafikus bejelentkező felület? :)

(#31080) lev258 válasza Orgi (#31079) üzenetére


lev258
veterán

A Grub kernelparaméterek közül kell kivenni a "quiet" szót.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31082) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Köszönjük, ha figyelsz ezekre a dolgokra rutinos fórumozóként! :R

barbatrükk még utoljára

[ Szerkesztve ]

(#31083) lev258 válasza ubyegon2 (#31082) üzenetére


lev258
veterán

Jó, hogy tudom, én írtam be az Összefoglalóba. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31084) Orgi válasza lev258 (#31080) üzenetére


Orgi
őstag

Köszi :R

(#31085) ubyegon2 válasza lev258 (#31083) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerinted neked írtam? :D A te hsz-ed volt most aktuális, azért raktam be a kérdezőnek.

(#31086) King Unique válasza ALFA (#31077) üzenetére


King Unique
titán

Előbb kaptál ott válaszokat, mielőtt itt feltetted volna a kérdést. Másrészt az továbbra is tartja magát, hogy 1 kérdést 1 topikban célszerű feltenni. Illetve aki segíteni szeretne, vagy aki később a válaszokat hasznosítani, nekik is könnyebb, ha 1 helyen megtalálnak mindent és nem több topikban szétszórva.

Azzal nem zavartad volna meg a PC-n a másik rendszer működését, ha csinálsz egy külön partíciót, rámásolod az ISO tartalmát, majd hozzáadod a telepítőt a boot menühöz. A művelet végeztével pedig eltávolítod ezeket. De utólag már mindegy. Ez a minimal ISO, illetve a netinstall valóban jó opció és nyilván simán ráfért volna az 1 GB-os pendrive-ra. De ez kb. mindent a netről húz le, ami ha túl lassú, akkor az úgy macerás lesz. Amúgy eléggé le van csupaszítva ez a kis képfájl és csak Legacy módban működik.

Egyébként szívesen!

[ Szerkesztve ]

(#31087) Mr. Y válasza ubyegon2 (#31082) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Köszönöm, hogy áttetted, ígérem, legközelebb figyelek erre.
De én még mindig nem értem a választ (nem a tieteket hanem a gépét), így ha valaki rámutatna, mit kell benne néznem (nem kérem szájbarágósan, had tanuljak), azért hálás lennék.

But who is watching the guardians?

(#31088) Rimuru válasza Mr. Y (#31087) üzenetére


Rimuru
veterán

Elsonek szedd ki quiet-et kernel linebol akkor boot kozben is mit csinal. Ha ezzel se lennel elorebb akkor, ArchWiki

Vigyázat, csalok!

(#31089) ubyegon2 válasza Mr. Y (#31087) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel én is laikus vagyok, ezért át szoktam bogarászni és olyan szavakra rákeresek, hogy error meg warning, utóbbi csak figyelmeztetés, de az error az már vizsgálandó sor.

[ 771.463283] mmc0: new SDHC card at address 0001
[ 771.474352] mmcblk0: mmc0:0001 00000 3.72 GiB
[ 771.476458] mmcblk0: p1
[ 772.174368] FAT-fs (mmcblk0p1): Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsck.
[ 1186.162738] perf: interrupt took too long (3945 > 3931), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 50500
[ 1293.549520] [drm:intel_cpu_fifo_underrun_irq_handler [i915]] *ERROR* CPU pipe A FIFO underrun

[ 3.613314] ACPI [B]Warning[/B]: SystemIO range 0x0000000000000428-0x000000000000042F conflicts with OpRegion 0x0000000000000400-0x000000000000047F (\_SB.PCI0.LPCB.PMIO) (20160930/utaddress-247)

Az az mmc card mire van a gépedbe amúgy? Ha kiveszed és úgy bootolsz?

[ Szerkesztve ]

(#31090) Mr. Y válasza ubyegon2 (#31089) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Az mmc card a memóriakártyám, benne az integrált olvasóban. Ha kiveszem, nem változtat semmin.
Átnyálazom akkor az egészet, hátha találok valamit.

colomb2: Nem nyert. Kivettem, és talán még lassabb lett, bár ebben nem vagyok biztos. De különösebben semmi sem változott. Azonban feltűnt, hogy az Ubuntu BOOT képernyője pusztán fél másodpercre jelenik meg, eddig meg az virított 7 másodpercet. Marad akkor a bogarászás, a linket pedig köszönöm, sok érdekesség van itt :)

[ Szerkesztve ]

But who is watching the guardians?

(#31091) lev258 válasza Mr. Y (#31090) üzenetére


lev258
veterán

Előző kernellel próbáltad? Sima systemd-analyze parancsra?
Ez a yenta_cardbus a kártyaolvasó lenne? Mert azzal kínlódik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31092) growler válasza Mr. Y (#31090) üzenetére


growler
őstag

Csak 1 ötlet.
Nézd meg az fstab-ot nincs-e benne olyan bejegyzés ami már nem aktuális.

(#31093) Mr. Y válasza lev258 (#31091) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Simára ezt adja ki;

Startup finished in 2.382s (kernel) + 2min 24.132s (userspace) = 2min 26.515s

Ami viszont a kártya olvasót illeti; Azt már korábbi rendszerrel eljátszogatta, hogy ha úgy BOOT-olt, hogy nem vett tudomást a kártyáról (holott benne volt), akkor bármit csináltam, nem tudtam rávenni semmilyen kártyával, hogy olvassa. Ha viszont felfogja, akkor semmi gondja vele, akár hányszor kivehetem. Ezzel a rendszerrel eddig ezt még nem tapasztaltam.

growler; Nincs ott semmi érdemleges

But who is watching the guardians?

(#31094) lev258 válasza Mr. Y (#31093) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy írtam, én nem tudom, mi az az eszköz. Csak tippelek, amikor azt mondom, hogy talán a kártyaolvasó. Nem az a lényeg, hogy mi van benne, hanem hogy valami bibi van az eszközzel, nem tud rendesen kommunikálni vele a rendszer és kínlódik. A dmesg első oszlopa egyfajta időbélyegző. Az látszik, hogy lefut a szokásos a rendszerindítás, aztán ennek sokszorosát tölti azzal az eszközzel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31095) lev258 válasza lev258 (#31094) üzenetére


lev258
veterán

Bár a /var/log/kern.log tartalma talán egyértelműbb lenne.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31096) Mr. Y válasza lev258 (#31095) üzenetére


Mr. Y
senior tag
LOGOUT blog

Itt a tartalma; [LINK]

Szóval nem kizárt, hogy fizikálisan van megsérülve/leválva/kontakt hibás az egység. Ennek lehet értelme, de miért csak a rendszerfrissítés után csinálja? Minden esetre szétkapom a gépet, ha lesz rá alkalmam és megnézem, hogy nem-e csúszott le az olvasó, már amennyiben nincs integrálva.

But who is watching the guardians?

(#31097) lev258 válasza Mr. Y (#31096) üzenetére


lev258
veterán

"rendszerfrissítés után csinálja"
Mi frissült? Előző kernellel próbáltad?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#31098) Dhampir


Dhampir
félisten

Sziasztok!

Korábban egy fórumtárs ajánlotta az Ubuntu Mate kiadását, amitől húzódoztam ugyan, ám mégis kipróbáltam és meg kell mondanom, hogy kellemesen csalódtam benne. Az elmúlt időszakban alatt rengeteget fejlődött ez a kiadás.

Hardveremen mérföldekkel stabilabb az alap Ubuntunál és társainál, némi Grub szerkesztéssel a zárt Nvidia és Intel microcode is láthatóan gond nélkül működik.
(Összevetésképpen az openSUSE 42.3 Leap disztribúció a nyílt driverekkel is stabil, de ott vannak azok a csomagkezelési függőségi bonyodalmak, ami a Debian alapú rendszereknél nem annyira "gyötrelmes".)

Ubuntu Mate alatt pár felmerülő probléma megoldása azonban még hátravan:

- A fényerő szabályzása eddig még lehetetlen, következésképpen "fullban tolja a naftát" a képembe
- Minden újraindítás után bekapcsolja a billentyűzet háttérvilágítását
- Minden újraindítás után bekapcsolja a wifit és a Bluetooth-t is

Időközben keresgélem a megoldásokat, de hátha valakinek bombabiztos tippjei vannak, hogy mihez kellene nyúlni.

(#31099) Dhampir válasza Dhampir (#31098) üzenetére


Dhampir
félisten

Egyelőre szüneteltetem a projektet.

(#31100) Dhampir válasza Dhampir (#31098) üzenetére


Dhampir
félisten

Visszatértem.

Ez alapján sikerült a fényerőbeállítást megoldani, habár grafikusan nem jelzi ki a mértékét, viszont fokozatosan állítható.

Már csak két problémát kell orvosolnom:

- Minden újraindítás után kéretlenül bekapcsolja a billentyűzet háttérvilágítását
- Minden újraindítás után kéretlenül bekapcsolja a wifit és a Bluetooth-t is

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.