Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20401) MrZed001 válasza cOxeR (#20399) üzenetére


MrZed001
tag

Egyik srác megosztotta több éves termelés-felhasználás adatait, havi, táblázatosan (talán márc környéke, ha visszalapozol).
Neki 5kW-os rendszere van (évi 6-6,2MWh termel), 100nm ház (nem új extra szigetelt), elektromos radiátor (cekász) az egyetlen fűtési rendszere.
És így évesen nullában van több éve már.
Szóval 10kW mindenre is elég. Ezzel évi 12MWh-t megtermelsz. Ha pl napi 12kWh-t használ a házad, akkor 8MWh marad téli fűtésre. Ha 3 hónappal leosszuk, akkor napi 90kWh mehet el fűtésre.
Az rengeteg .... még cekásszal is. Mintha 7/24-ben 3,5 kW-al fűtenél megállás nélkül.
Nem tűnik reálisnak.

[ Szerkesztve ]

(#20402) axioma válasza MrZed001 (#20401) üzenetére


axioma
veterán

Viszont ez csak szaldoban megy, a palyazat meg nem szaldos, igy eleve komoly hiba futesre napelemet szamolni. Ez csak az aramfogyasztasra lesz alkalmas, momdjuk legalabb nem lesz meretgazdasagossagi kerdes.
Amugy az 5kW nem annak is hatara h rhd-t nem szedhetnek? Ez is indok lehet.

(#20403) Rolly válasza cOxeR (#20399) üzenetére


Rolly
veterán

nálunk kb így alakul most (8,235 kWp rendszer 8600 kWh körüli éves termeléssel - nem a legjobb tájolás)

3000 kWh elektromos autó
2000 kWh jakuzzi
2000 kWh télen klímás fűtés nyáron hűtés (fél lakás)
3000 kWh egyéb (2 nas céges és saját biztonsági mentés, itthonról dolgozok és 2 hűtőnk van)

(#20404) MrZed001 válasza axioma (#20402) üzenetére


MrZed001
tag

Ha a sz-r cekász helyett klímával fűt, akkor máris 1/4 - 1/5-e amit fogyaszt.
Magyarán, ha bruttóban pl 3-4x annyiba kerül venni áramot, mint eladni ...
akkor klímával még így is nullára lehet kijönni.

(#20405) Matthew válasza senki68 (#20389) üzenetére


Matthew
senior tag

Köszi a választ, igen, ez az ajánlat kissé túlárazott. :(
Esetleg tudtok ajánlani megbízható kivitelezőt aki reális áron dolgozik?

Illetve inverter gari szempontjából mennyire fontos a telepítő cég megléte? (gondolok itt a pentele ügyre) Ezek gyári garik és bármelyik szerviz elvégezheti a javítást/cserét? Vagy hogy van ez?

(#20406) axioma válasza MrZed001 (#20404) üzenetére


axioma
veterán

Ha klimaval fut jobban jon ki geo/H vagy hogy hivjak tarifaval, mert telen alapfogyasztasa tobb lesz mint a napelem termelese. Es ugye ez nem csiki-csuki, vallanyszerelesi melo nelkul nem atkotheto.

[ Szerkesztve ]

(#20407) MrZed001 válasza axioma (#20406) üzenetére


MrZed001
tag

Nyáron megtermeli, télen elfogyassza.
Bruttónál nyáron annyival többet termel és ad el, hogy abból kifizeti a téli extra fogyasztást.
Így is nullába jön ki éves szinten.

[ Szerkesztve ]

(#20408) cdl


cdl
senior tag

Holnap mégsem jelenit be a napelemes pályázatot!Ez vicc.
Még jó, hogy nem fogok pályázni, biztos megenne az ideg.
Portfolió: [link]

(#20409) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

Ennél az új, 100%-os támogatásnál ugye 4,85 millió Ft az egy főre eső jövedelemhatár. Na most nekem valamivel több volt tavaly, mert volt egy pályázat, amiből kaptam elég sok lóvét. Egyébként simán meglenne. Ez azt jelenti, hogy most erről lecsúszok?

Köszi!

(#20410) ugyes válasza Brandynew (#20409) üzenetére


ugyes
aktív tag

Igen. Sőt, mivel összességében korlátosnak tervezett, ezért ha beleférnél, akkor sem 100%, hogy megkapnád.

(#20411) cOxeR válasza MrZed001 (#20401) üzenetére


cOxeR
Ármester

#20400Gabás
Nem a leghatékonyabb az tény, Caleo-s fűtőszál, de a lenti miatt lesz inkább a többlet.

MrZed001
Visszanézem, kíváncsi vagyok, köszi.
Jó végül is van extra ebben - én nem gondoltam végig, mert van két asztali grafikus munkaállomás, ami elég sokat megy, minden nap olyan 6-8 órát. Illetve fűtés ugyan 100m2, de ebből 40m2-en 340-es belmagasság van és sok üveg, ez azért viszi a költségeket, többi rész is magasabb az átlagnál. Meg nem mindegy fogyasztás tekintetében, hogy földszint az egész, vagy emelettel együtt 100m2. Szóval ez sajnos ennyi, hiába egy relatív jól szigetelt ingatlan, ez lesz a harmadik telünk, szóval van átlagoláshoz fogyasztási adatom.

(#20412) cOxeR válasza Rolly (#20403) üzenetére


cOxeR
Ármester

Igen, nálunk is van két gép ami sokat megy, azt nem számoltam, pedig az élből sokat visz...
Köszi, amúgy ezek nálunk is nagyjából ennyit visznek, 3-at számoltam az autóra, 2,5-et meg a gépekre.

(#20413) cOxeR válasza MrZed001 (#20407) üzenetére


cOxeR
Ármester

Ezért is gondolkozom a tárolásban is, azzal is tudok ballanszírozni.
Télen amúgy kevesebb km-t megyek autóval, így az e-auto fogyasztás pedig nyárra csúcsosodik, egyenesíti az éves ingadozást.

(#20414) MrZed001 válasza cOxeR (#20411) üzenetére


MrZed001
tag

Ha jól emlékszem én linkeltem.
A srác alapból az index -> napelem fórumába tette fel.
Ennyit tudok segíteni, mert kikutatni én most lusta vagyok :D

(#20415) MrZed001 válasza cOxeR (#20413) üzenetére


MrZed001
tag

Amíg van szaldó, addig kétség kívül semmi sem éri meg annál jobban.
Amint nincs .... hát lesz nemulass.
Ha csak a szaldós 37 Ft helyett a valós 12Ft-ért vennék át ...
(1/3 áron, és ezzel valójában nem nyernek semmit rajtad, sőt még így is bruttó veszteség vagy számukra)
És az áram árának növekedésével nem is merek számolni (mert kizárt, hogy ne legyen).
Itt 37Ft. Németbe 110Ft.
Reális valahol közép felett (majd szépen párhavonta-félévente adagolva az emelést).
Persze az is lehet, hogy megyünk tovább a Lenini úton meg hatóságilag megszabott alacsony ár ... de akkor szolgáltatók/termelők mennek csődbe, vagy minden fejlesztés/karbantartás leáll. A hálózat hipersz-r lesz, meg sok áramszünet jön.
Akármelyik lesz, az aksis rendszerek piaca fel fog pörögni :D
(az extra EV fogyasztással, meg a hirtelen hálózatot 100-200 kW-al rángató supercharger-ekkel még nem is számolva persze)

(#20416) nihill


nihill
őstag

Sziasztok,

az 50% felújítási támogatással kapcsolatban lenne kérdésem.
"...összesítve a 450.000 Ft/kWp összeget nem haladja meg"
Jól értelmezem, hogy ez a panelek összegére értendő és nem az inverter alapján van számolva? Mert nekem a K-NY fekvés miatt több panel lesz felrakva kisebb inverterrel... bár úgy néz ki nem fogom elérni azt a limitet de jó lenne tudni.
köszi.

(#20417) cdl válasza nihill (#20416) üzenetére


cdl
senior tag

A panelek összteljesítményét kell figyelembe venni. Nincs köze az inverterhez.

(#20418) curmpli


curmpli
tag

Sziasztok!
Kerti útat szeretnék megvilágítani napelem segítségével. A méretezéshez szeretnék segítséget kérni. Igazából van egy fontos infó, ami hiányzik nekem: nem tudom mennyit tölt egy akksiba egy átlagos napon egy jól tájolt 100W panel.
Az elképzel rendszer:
100W-os napelem panel
10A töltésszabályzó
74 Ah akkumulátor (autó)
6 lámpaoszlop 10W: (12V) LED izzó napi 5 órában állandóan világítana
Ez : 6*10W*5 = 300W/nap Ez alapján 25A kellene naponta utántölteni a 12Voltos akksiba a napelemnek. Ez 100W-os panellel lehetséges? Mennyire reális, hogy télin napokon is állandóan világítson a rendszerem.
Köszönöm a hozzáértők válaszát előre is!

[ Szerkesztve ]

(#20419) towerpc


towerpc
csendes tag

Sziasztok!
Most épülő csaladi házunk(99nm) megkapta a napelemes rendszerét (1 fázisú inverter, 3,4kw).
Jelenleg 1 fázis 32a van beköttetve az elművel. Mennyire húzós csak ez az egy fázis? Lehet jobb lenne a 3x32?

(#20420) cdl válasza towerpc (#20419) üzenetére


cdl
senior tag

Semmi probléma az 1 fázissal.

(#20421) korcsi válasza curmpli (#20418) üzenetére


korcsi
veterán

"Ez : 6*10W*5 = 300W/nap Ez alapján 25A kellene naponta utántölteni a 12Voltos akksiba a napelemnek. Ez 100W-os panellel lehetséges? "
Ez 300Wh/nap, 25Ah-t kell tölteni.

Előfordulhat, hogy a 100Wp-es panelről csak 20Wh jön le egy nap, meg olyan is, hogy 600Wh.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#20422) towerpc válasza cdl (#20420) üzenetére


towerpc
csendes tag

Maga az inverter nem fogyaszthat sokat?

(#20423) senki68 válasza towerpc (#20419) üzenetére


senki68
senior tag

Egyértelmű, hogy a 3X32 A sokkal jobb.
Már csak az a kérdés, neked szükséged van e rá?
3.4 Kwp napelemrendszerből kiindulva, nemigazán.

(#20424) nihill


nihill
őstag

Köszi a megerősítést.

-----------------------

Más téma
lenne még pár kérdésem a telepítéssel kapcsolatban:
(igazából már 4 cég volt kinn felmérni, mindegyik meggyőző volt, csaképp egymáshoz képest mindegyik kicsit másról volt meggyőződve...) :U

1. Fronius vs Huawei, az egyik ajánlattevő cég nagyon ecsetelte, hogy a Huawei inverter elektronikája milyen vacak a Froniushoz képest. Ebből mi lehet igaz? Nekem vonzó a Huawei alapból dupla garanciája...
2. Minden cég kültérre akarja nekem rakni az invertert, fel sem merült más opció egyikben sem, még csak említés szintjén sem. Pedig van pl. egy, a nappaliból nyíló 6m2-es háztartási helyiségem, ott nem lenne jobb mint kinn a fagyban-hőségben? Vagy milyen feltételeknek kell megfelelnie a helynek ahová rakhatom?
3. K-NY tájolású tetőt mennyire lehet túl napelemezni 8Kw-os inverterrel? 5-5Kw panel a két irányba? Vagy több is esetleg? Erre melyik inverter az alkalmasabb (Fronius/Huawei)?
4. 3*16A van, szóval nem kell fázisbővítés. Ebben az esetben maradhat a régi, falba süllyesztett fadobozos óraszekrény? (légkábel jön az utcáról) Ennek milyen feltételei vannak?

(#20425) axioma válasza MrZed001 (#20407) üzenetére


axioma
veterán

Van barmi nyoma annak, hogy mennyit [>0?] fizetnek erte? Mar itt a topikban is irta valaki h miattunk kell Paksot bazi dragan allitgatni... en a forintalis kiegyenlitest nem vennem szamitasba. Rsadasul me'g akkor is jobban jar ha nem normal tarifara teszi a futest, ami definicioja a nem napelembol futesnnek [szerintem].
Fel nem fogom, h miert igy raktak ossze, senki 'zold' nem volt a kozelben?

[ Szerkesztve ]

(#20426) K_L_


K_L_
csendes újonc

Az országban jelenleg működő több száz (ezer) hektár napelemfarm termelés/nem termelés kiegyenlítéséről miért nem esik soha egy szó sem?
Ezek működödése se igen különbözik a háztetőkön levőktől.
Akkor miért csak a házak tetején levőkkel van probléma?
A jelenleg Debrecenben telepítendő 52ha-os napelemfarmról jutott eszembe.
Ez az 52ha mennyi "normál" háztartást fed le?
Hogy az iskolák, önkormányzati épületek, stb. tetején levőkről ne is beszéljek!

(#20427) axioma válasza K_L_ (#20426) üzenetére


axioma
veterán

ok sose voltak szaldoban, elore jelentik a termelesuket, es buntit fizetnek mindket iranyu elterexert - vagyis kiszamithatoak, illetve erdekuk idonkent onszabalyozni
[tudtommal ezek a fo kulonbsegek]

(#20428) MrZed001 válasza K_L_ (#20426) üzenetére


MrZed001
tag

Iskolák, önkori nappal üzemel ... így részben vagy teljesen el is tudja használni az aktuális termelését.
Egy átlag család viszont épp munkába/suliba van amikor a napelem termel -> minimális önfogyasztás.
Már létesült 2 aksis tározó idehaza, talán össz 2MWh kapacitással. Nem egy nagy szám, de ha ilyenből letesznek 200-at szétszórtan az országban, az már jelentős és hatásos lenne.
Direkt oda tették, ahol a sok naperőmű már gondot okozott.
Debrecen elég nagy, hogy a mellette lévő naperőmű fogyasztását azonnal elnyelje.
Ezzel is tehermentesítve az odavezető nagyfesz kábeleket.

(#20429) szasza_1


szasza_1
senior tag

A megjelent 100%-os napelemes pályázatnál hogy kell érteni a nyílászáró cserét?
12. oldalon a 16. pont ezt írja:
1.4 NEM NYÚJTHATÓ TÁMOGATÁS ...
azon ingatlan korszerűsítéséhez, amelyben a beruházással érintett ingatlanban a
pályázat benyújtásakor található fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók legalább fele (nyílászárók felületében kifejezve, amit az energetikai tanúsítvány tartalmaz)
megfelel a hatályos jogszabályban foglalt követelményértékeknek;

Tehát az egész pályázaton nem lehet részt venni, vagy csak ezt az elemet nem lehet (nem kell) megvalósítani?

19. oldal alján ez szerepel, ebből a második lehetőségre tippelek:
E szabály alól kivételt képez a nyílászárók beépítése: amennyiben a beruházással érintett
ingatlanban a pályázat benyújtásakor található fűtött és fűtetlen teret elválasztó nyílászárók
legfeljebb fele (nyílászárók felületében kifejezve, amit az energetikai tanúsítvány tartalmaz)
megfelel a hatályos jogszabályban foglalt követelményértékeknek, abban az esetben azok megvalósítása elfogadható, azonban azok korábbi beszerzési, illetve kivitelezési költsége nem számolható el.

Illetve ha csak hőszivattyút és akkupakkot szeretnék, de a meglévő napelemes rendszer nagyobb, mint 5kWp, tehát 0-val bővíthetem, akkor a többire sem pályázhatok?

Több helyen olvastam a pályázatban, hogy
"az inverterrel közösen alkotott rendszer legyen alkalmas külső (az ingatlan tulajdonosától
független) szabályozó jel fogadására és végrehajtására. "
Amúgy későbbiekben elképzelhető, hogy a már meglévő rendszerek termelésébe is beleszólhat szolgáltató? Ezt hogy kell elképzelni, hogy kommunikálnak az inverterrel?

(#20430) bobace válasza szasza_1 (#20429) üzenetére


bobace
őstag

Ma két kivitelezővel beszélgettem, mindenki ezt a nyílászárós részt találgatja.
Alapvetően szerintük és szerintem is úgy értelmezendő, hogy ha jó a nyílászáród, akkor kiestél mindenből, semmire sem pályázhatsz.

Másrészről, ahogy említed is, ez a kitétel, csak a fűtéses kombinált résznél jelenik meg újra, illetve a sima napelemes telepítésnek nem feltétele az energetikai tanúsítvány, ami megmondaná, hogy milyen ablakod van most. Így a gyakorlatban napelemet valószínűleg önmagában tudsz pályázni, de fűtésest nem.

Egy kérdés mindenkihez: ez a mondat mondja meg, hogy mekkora lehet a rendszerem ugye: támogatásban kizárólag olyan napelemes rendszer részesíthető, ahol a napelem-panelek összesített névleges beépített teljesítménye nem haladja meg a pályázat által érintett ingatlanban pályázat beadását megelőző elszámolási évéves fogyasztás kWh-ban kifejezett összegének 1100-zal elosztott értékét, de legfeljebb az 5 kWp-et.

Valószínűleg csak nem akarom elfogadni a nyilvánvalót, hogy a jelenlegi 3 kWp fogyasztásomnál nem tudok nagyobbat felrakni, vagy felrakhatok 5 kWp-t is (ami amúgy hamarosan meg is lenne, elektromos autó miatt)?

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#20431) End-ru válasza bobace (#20430) üzenetére


End-ru
aktív tag

Fogadd el a nyilvánvalót :)

„A mélység nem cél, hanem figyelem, türelem és önmagad csendje.”

(#20432) cdl válasza bobace (#20430) üzenetére


cdl
senior tag

Nincs jövőre, majd, most van.
Nemrég írtam, hogy miért kellene támogatnia az államnak az autód töltését?
Viszont az ár visszament 485 000 körülire /1 kWp.
Ez reális.

(#20433) Kukipapa_rr válasza bobace (#20430) üzenetére


Kukipapa_rr
tag

Kiszámoló lefordította magyarra a változtatásokat:

https://kiszamolo.hu/itt-a-napelemes-payazat

(#20434) bb71 válasza Kukipapa_rr (#20433) üzenetére


bb71
őstag

"Az ingatlan jövedelemmel rendelkező tulajdonosai nem kereshetnek többet átlagban évi 4.85 millió forintnál."

tehát nem az egy főre eső jövedelem számít?! ... megnézve tényleg a keresők számítanak...

[ Szerkesztve ]

(#20435) LanyUs válasza bb71 (#20434) üzenetére


LanyUs
senior tag

Igen! Úgy látom belenyúltak a számítási módszerbe!

Régi:

A pályázat benyújtásának további feltétele, hogy a beruházással érintett ingatlanban állandó
lakcímmel rendelkező természetes személyek (magánszemélyek) 2020. évi, a személyi
jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmük egy főre jutó összege 0 forint és
4.850.000 forint2 közé essen.
A számítást az alábbi képlet3 szemlélteti:
beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek
évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelme /
beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező személyek
száma (jövedelemmel nem rendelkező, eltartott személyeket is ideértve)
< = 4.850.000

Új:
A számítást az alábbi képlet3 szemlélteti:
beruházással érintett ingatlanban 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti
tulajdonos személyek 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti
összevont jövedelme /
beruházással érintett ingatlanban 2021. augusztus 30.-i állapot szerinti
tulajdonos és 2020-ban jövedelemmel rendelkező személyek száma
< = 4.850.000
A felhívás tekintetében jövedelemnek minősül a nyugdíj is. A jövedelemmel nem rendelkező tulajdonosok a fenti képletben nem szerepeltethetőek, tehát osztóként nem vehetőek figyelembe.

(#20436) Brandynew


Brandynew
őstag

Hát én erről lecsúsztam sajnos.

(#20437) stickermajom válasza LanyUs (#20435) üzenetére


stickermajom
addikt

Ja jól elszúrták a feltételt. Gyerek nem számít bele, innentől rengetegen kiesnek.

A napelem pedig kötelező elem maradt. Sok értelme a lepukkant, szigeteletlen házakra napelemet meg hőszivattyút rakni.

(#20438) dobolan


dobolan
senior tag

Szerintem meg a pénzügyi feltétel pont így a jó, ha támogatásról van szó.

(#20439) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok még nem sikerült elolvasni az új kiírást. De KATA beleszámít?

(#20440) stickermajom válasza dobolan (#20438) üzenetére


stickermajom
addikt

Tehát szerinted ha a ház tulajdonosa tegyük fel 5 millió bruttót keres, van két-három gyerek, az asszony meg háztartásbeli, akkor nem szorulnának rá az ilyen jellegű támogatásra?

(#20441) axioma válasza dobolan (#20438) üzenetére


axioma
veterán

Hat, mindenesetre nem egyezik a koznapi ertelmezessel, h ki tul gazdag a tamogatashoz. [Igaz, azzal az elozo se, pl. a bankok is szamolnak mindenkivel de nem egyenesen ara'nyos a szemelyek szamaval az 'alap megelhetesi koltseg'.]

(#20442) axioma válasza stickermajom (#20440) üzenetére


axioma
veterán

Nem tennem oket en se a sor elejere. Sztem a htb ugy kezdodik, h 'megengedheti maganak'. [Ugye ez nem ua. mint a foallasu anya 4+ kisgyerekkel].

(#20443) stickermajom válasza axioma (#20442) üzenetére


stickermajom
addikt

Htb?

(#20444) bb71 válasza stickermajom (#20443) üzenetére


bb71
őstag

háztartásbeli ?

[ Szerkesztve ]

(#20445) bobace


bobace
őstag

Akkor marad a 3 kWp környéke. Még így sem olyan rossz (ha szerencséje van az embernek és nyer), mert mondjuk kell beleraknom vagy 200e saját erőt a mérőhely szabványosítás fajlagosnál magasabb költségébe, a többi ingyen van. Ha jól kalkulálok, és kb a fogyasztásom harmadát elfogyasztom azonnal és 2/3-ot kell majd később újra megvennem, és még pluszként töltöm a verdát, akkor mondjuk évi 100e-ért kell vennem áramot ( évi 170e fogyasztással kalkulálva mai árakon, és 12 Ft bruttós vételi árral), tehát nagyjából 3 év alatt visszajön ez a kis befektetés. Persze, ha nem 38-ért veszem, hanem 60-ért és mondjuk 25-ért adom, akkor máris 4 év a megtérülése.
Ha 50% támogatással csinálok egy eleve nagyobb rendszert, akkor kb 1,4m a saját erőm, ami jelenlegi áron 8.5 év alatt térül, de 60Ft-nál már csak 5.5 év.
Nagyon hamar össze tud érni a két szám, de ha minden így maradna, akkor is kb 12 évi összköltségnél már az 50%-ossal jár jobban az ember. De hát túl sok a ha és de, itt semmi nem biztos a szabályozásban, csak ami elmúlt...
Most legyen okos az ember.

Nem az a szabadság, hogy azt teheted, amit akarsz, hanem, hogy nem kell megtenned, amit nem akarsz.

(#20446) stickermajom válasza bb71 (#20444) üzenetére


stickermajom
addikt

:R

axioma Tudnék mesélni olyan emberekről, akik sajnos nem a "megengedheti magának" miatt lettek háztartásbeliek. Súlyozva bele kellett volna kerülnie a gyerekeknek, fogyatékkal élő gyerekek esetén esetleg magasabb számmal. Mondom ezt úgy, hogy az első számítási módszerbe sem fértünk volna bele.

(#20447) dobolan válasza stickermajom (#20440) üzenetére


dobolan
senior tag

Így van, szerintem nem. Vannak elegen, akik alatta vannak. Nem arról szól a történet, hogy rászorul vagy sem, hanem ki az aki jobban rászorul. Gondolom felmérték a helyzetet, és rangsorolás után felesleges időpocsékolás még 1 millió pályázatot megvizsgálni, jobb már úgy szűrni, hogy kevesebb legyen. Ha marad pénz a pályázati összegből, majd kiterjesztik a feltételeket később.

(#20448) Kukipapa_rr


Kukipapa_rr
tag

"a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan
úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Kedvezményezett a
pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az
új elszámolást alkalmazza;"

(#20449) Andras6800 válasza bobace (#20445) üzenetére


Andras6800
senior tag

Valahogy az az érzésem, hogy ezt megint sikerült nem a jó irányba módosítani.

Kedvezményezett kör oldaláról érthető, hogy azokat kell támogatni, akiknek tényleg szüksége van rá. (Csak azt kéne végre eldönteni, hogy akkor most öko lábnyomot akarunk csökkenteni vagy pedig felzárkóztatni!!!)

De műszakilag azért kérdéses lehet, hogy mennyit segít így ez a rendszer.
Feltételezem, hogy nem annyira jól szigetelt házakról van szó. És még ha ablakot is cserélünk, a hőszivattyús termelést nem fogja kiadni ez az 5 kWp napelem, pláne bruttóban.
Már ha elég lesz ez a 12 kW...

Kicsit nem minden arany ami fénylik feeling.

Persze, nyílván javítani fog a rezsimutatón, pláne, ha emelkednek az árak. De kicsit jobban átgondolva lehetne jó is ez az egész. Nem csak valamivel talán jobb.
Így kiadunk (Mármint az állam) egy nagy rakás zsetont limitált ereményért.

[ Szerkesztve ]

A békéért harcolni olyan, mint a szüzességért dugni!

(#20450) bb71 válasza bobace (#20445) üzenetére


bb71
őstag

Nem tudom hogy számolsz, de 1,4M az kb. 4,5-5 év alatt térül meg - nekünk 25-28e/hó! mármint az 50%-a az 1,4M...

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.