Hirdetés

2024. május 17., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20601) 313313 válasza Kommy (#20593) üzenetére


313313
addikt

MVM ugyan azt az órát rakja HMKE-ra és H tarifára. Mind a két tarifára programozva van az óra.
1.8.1-be okt 14-től április 14-ig méri a fogyadztást
1.8.2-be április 15-től okt 13-ig méri a fogyasztást

HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB

(#20602) Samott


Samott
addikt

Tegnap megvolt az oracsere utan a felulvizsgalat, jott egy masik szerelo, megint lebontotta az osszes plombat, atnezte az osszes kotest, vezeteket. Aztan ujramadzagolta es plombalta az osszes eszkozt. Azt mondta a fi relet at kellene rakni, mert regen rogton az ora ele raktak, de valtozott a szabaly es mar nem lehetne ott. De azt mondta nem surgos, majd ha legkozelebb hozza kell nyulni, gondoljunk erre is. Neki se volt gondja a faszekrennyel:

Amugy eleg ideges lettem, mert mikor jott haromszor is mondtam neki hogy semmi gond, nyugodtan lekapcsolhatja az aramot amig dolgozik a szekrenyben, kibirjuk. Ragaszkodott hozza hogy nem kell. Aztan csak sikerult aramszunetet csinalnia egy rossz mozdulattal. Ne jatszon mar az eletevel egy ilyen hulyeseg miatt...

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#20603) bb71 válasza Samott (#20602) üzenetére


bb71
őstag

Óracsere után mit kellett felülvizsgálni???

(#20604) kardkovacsi válasza kiliti (#20600) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Hosszába. Elvileg lehet, ezt írja a speckó:

Nem kell Tigo habár nem ugyanaz a panel, de ugyanaz a család (120 helyett 144 cella van sorba kötve) így az áramok teljesen megegyeznek.

(#20605) stickermajom válasza bb71 (#20603) üzenetére


stickermajom
addikt

Nálunk is voltak kinn. Így ellenőrzik az elműs szerelők munkáját.

(#20606) Samott válasza bb71 (#20603) üzenetére


Samott
addikt

Hogy az elozo szerelo mindent jol csinalt-e.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#20607) senki68 válasza Samott (#20602) üzenetére


senki68
senior tag

Mondjuk azt az FI relét már ki is lehetne dobni, aztán betenni egy új korszerű, jól működőt.

(#20608) Samott válasza senki68 (#20607) üzenetére


Samott
addikt

Meglehet, eleg regi darab.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#20609) senki68 válasza Samott (#20608) üzenetére


senki68
senior tag

Régi NDK gyártmány, valahol 100- és 200mA közt van, most már azért "illik" 30mA beszerelni.

Egyébként azért van az óra előtt mert így csak 1 db kellett hogy mind a nappali, mind a vezérelt védve legyen. Hátránya, ha leold sem nappali sem vezérelt nincs.
Óra után viszont kettő kell, 1 a nappalinak és 1 a vezéreltnek.

[ Szerkesztve ]

(#20610) Samott válasza senki68 (#20609) üzenetére


Samott
addikt

Plusz a vezerelt evek ota le van kapcsolva. Majd ha leszereltetjuk akkor ezt is rendberakatom.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#20611) kiliti válasza kardkovacsi (#20604) üzenetére


kiliti
csendes tag

Szuper! Akkor csak arra kell ügyelni, hogy a cserép sortávok miatt kiadja a sín távolság úgy, hogy a "d" táv 0-25 centi között legyen :)
Azt honnan tudod, hogy ugyanazok a cellák vannak az új panelon, mint a meglévőn?

(#20612) kardkovacsi válasza kiliti (#20611) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Egyszerre jelentek meg és ugyanazok az áramkarakterisztikák. Az egyik lakossági megoldás volt a másik projekt. Csak az előbbit már nem lehet kapni ezt meg még igen.

(#20613) gyuri81


gyuri81
veterán

Egy kis műszaki segítséget szeretnék kérni a napelem tervezéshez.
A minap bementem egy napelem telepítő céghez, mondom kérek árajánlatot a 100%-os támogatáshoz( tudom van ilyen topic.. )
Kérdezte az úriember a 2020-as fogyasztásom ami viszonylag csekély, havi 6e Ft kb. Állítása szerint ez annyira pici összeg, hogy erre 4 napelem kellene. De ekkorát nem is telepítenek, mert az inverterek is kb 6 napelemtől működnek hatékonyan.
A 2020-as fogyasztásom olyan havi 10e Ft körül alakul várhatóan. Erre 6 napelemet mondott, ami még mindig baromira nem sok...
Valóban így van? Vagy csak nem akart velem foglalkozni, mert annyira pici a projekt?

(#20614) senki68 válasza gyuri81 (#20613) üzenetére


senki68
senior tag

Inkább nem akar veled foglalkozni.

1 fázisú 2.5Kwp rendszer simán megy 6 panellal.

(#20615) gyuri81 válasza senki68 (#20614) üzenetére


gyuri81
veterán

Igen... De erre csak jövőre tudok pályázni, mivel most a 2020-as fogyasztást veszik figyelembe.
De akkor szerintetek érdemes lehet beadni jövőre?

(#20616) senki68 válasza gyuri81 (#20615) üzenetére


senki68
senior tag

Miért ne lenne érdemes?

Mit veszíthetsz?
Max ingyen kapsz egy alaprendszert.

(#20617) cdl válasza gyuri81 (#20615) üzenetére


cdl
senior tag

2022-ben a 2021-es fogyasztást fogják figyelembe?

(#20618) Borisz76 válasza cdl (#20617) üzenetére


Borisz76
veterán

Igen.
Az előző évi fogyasztás alapján lehet megállapítani, hogy mekkora rendszert érdemes / lehet felrakni.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#20619) cdl válasza Borisz76 (#20618) üzenetére


cdl
senior tag

Ez jó hír. Akkor Mindenki klímát telepíttet most:)

(#20620) gyuri81 válasza senki68 (#20616) üzenetére


gyuri81
veterán

Oké, csak remélem nem fognak megint elhajtani mert csak 10e Ft a villanyszámlám.

(#20621) HunChris válasza Samott (#20602) üzenetére


HunChris
senior tag

Nagyon jól teszik, hogy leelenőrzik!

Nálunk februárban lett 1 fázis helyett 3 fázis.
Áprilisban egyik fázis eltűnt, villanyszerelő kiméri, nincs az oldalunkon 1 fázis.
Eon kijön, oszlopon, órán nézi, minden rendben, plomba bontás, óránál mögé kötötték a fázist (nem kötésben volt, csak érintkezett. (Szidták is az óra cserélő fiatalokat, meg az órát, hogy kötésileg milyen rossz.)

A héten szerda reggel 2 másodperc vibrláls, 2 másodperc áramszünet, utána megint vibrálás, pukkantak az eszközök, biztosítékok, füstöltek a cuccok, garázsig szaladás, fi relét le, invertert lenyomtam.
Villanyszerelő ki, méreget (1x null mintha nem lenne jó a földhöz, de utána minden jó terheléssel), túlfeszt állapít meg, inverter magas/alacsony fesz miatt állt le. (Szomszédoknál semmi probléma, de ez nem jelent semmit a villanyszerelők szerint) Este újabb villanyszerelő, nem talál semmit.
Klíma és a kazán is elfüstölt, kár 1M+. (szünetmentes alatt lévő cuccok megúszták, a túlfesz védős dugaljakban lévők egy része igen, másik része nem) Eonnak telefonon, e-mailben jelentve!

Másnap megint áramszünet, plusz 2 kamera elfüstöl. (Hűtő, mikró, HMV patron, vízlágyító, kollektor, hősugárzók voltak még rajta, de megúszták.)
Eon telefon, kijönnek, ráfogják az inverterre (6:45kor még nem is termel) ráfogják a kábel vastagságra (5x10mm2), végre megbontják, méregetnek, terhelés alatt is, minden rendben szerintük. Nagy nehezen megbontják az órát, és a null is mögé volt kötve! (nem volt kötésben, null szakadás miatt füstölt el egy rakat cucc!)

Megkértem, hogy az összes kábelt újra rángassa meg, és húzza meg jól. (2 brigád full hanyagsága kellett hozzá, remélhetőleg már jó lesz és az EON fizeti az okozott kárt.)

Bocsi, ha hosszú voltam, hátha valakinek hasznos lesz.
Aki tud valami profi túlfesz/null szakadás védelmet, megoszthatná.

(#20622) csemberlen válasza HunChris (#20621) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem semmi. Mondjuk akit kihivtál az se a szakma csúcsa, mert tuti nem kapcsolok vissza ilyen esetben berendezéseket.
Felvették a jegyzökönyvet az EONosok? Mert egyértelműen az ő hibájuk, és fizetniük kell.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#20623) HunChris válasza csemberlen (#20622) üzenetére


HunChris
senior tag

Igen, felvették.
Az a baj, hogy nem tudták pontosan, hogy mi indította el a folyamatot. pl: túlfesz, 3 fázisú fogyasztásmérő elfüstöl, összezárja a fázisokat vagy null szakadás (amit nem tudtak rekonstruálni, egyértelműen kimérni 3-an sem, de gyanították...)

[ Szerkesztve ]

(#20624) Borisz76 válasza HunChris (#20621) üzenetére


Borisz76
veterán

Na ez a méreg...nem a cián !

Hány páinkát toltál rá a vérnyomás csökkentő "leszarom" tablettára ?

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#20625) HunChris válasza Borisz76 (#20624) üzenetére


HunChris
senior tag

Még most sem vagyok nyugodt, csak szünetmentes alatt lévő eszközöket használok huzamosabb ideig és "tesztelem" a megmaradt eszközöket hosszú távon is. Pl: telefontöltő 1 perc alatt tűzforró, azt kukázom. Remélhetőleg nem sült meg "félig" semmi más, ami később fog előjönni.

[ Szerkesztve ]

(#20626) senki68 válasza HunChris (#20623) üzenetére


senki68
senior tag

Nulla szakadás, azt szokta okozni, hogy a fogyasztók vonali feszültséget kapnak. Ezért füstöltek el.

(#20627) MrZed001 válasza senki68 (#20626) üzenetére


MrZed001
tag

Ezt még nem teljesen értem :)
1 fázisnál PEN kábel szakadásnál az szokott a hibajelenség lenni, hogy pl lámpa világít (gyengébben), de mosógép nem indul el. Mert föld azért van. Pont ezért fém burkolat rázhat.
3 fázisnál ha 3 fázisos eszköz megy, akkor kinullázzák egymást a földön (és megy).
3 fázisnál ha 2 fázison 1-1 db 1 fázisos eszköz megy, akkor ... mintha a föld kábellel sorba lennének kötve 2 fázis között ?
Vagy a PEN szétválasztás utáni Nulla szakadt ? Mert akkor nincs útja az áramnak, el se indul semmi.

[ Szerkesztve ]

(#20628) senki68 válasza MrZed001 (#20627) üzenetére


senki68
senior tag

Ha különböző fázisra vannak kötve a berendezések, és nincs nulla, akkor a berendezésen keresztül fázis jut a nullára, és mivel a gépek nem 1 fázison vannak, gyakorlatilag 2 fázist kapnak, vonali feszültséget, 400 volt.

(#20629) csemberlen válasza senki68 (#20628) üzenetére


csemberlen
őstag

Igen a 2 fogyasztó sorbakötödik a 400V-on, és a kisebb teljesítményű fogyasztón lesz a nagyobb feszültség akár 350V.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#20630) MrZed001 válasza csemberlen (#20629) üzenetére


MrZed001
tag

Köszönöm, akkor így vili.
Jól látom, hogy se egy biztosíték, se egy (megfizethető árú) kütyü nincs jelenleg 3 fázis PEN szakadás kivédésére ?
Azért ez durva.
Itt az utcánkban is előfordult egy áramszünet (trafó elszállt) után, hogy PEN-t "elfelejtették" visszakapcsolni/kötni .... úgy kb 10 percre (1 fázis így bár észrevettem, de nem okozott meghibásodást).

(#20631) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Huawei optimalizáló van olyan jó mint a SolarEdge?
Garázs és a háztetőn is szeretnék napelemet viszont akkumulátor támogatottság is érdekelne.

[ Szerkesztve ]

(#20632) rsf válasza senki68 (#20628) üzenetére


rsf
senior tag

Ez igaz, de azért ez a jelenséget nem minden fogyasztó tudja produkálni.
Tipikusan villanymotorok(hajszárító pl), analóg disszipatív táp ja és a hagyományos izzó is ilyen... Be kellenek hogy dugva legyenek épp amikor elszakad a nulla..
És kell a három fázis is ahogyan írtad.

“Az a baj a világgal, hogy a buták mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.“

(#20633) Reggie0 válasza MrZed001 (#20630) üzenetére


Reggie0
félisten

A tulfeszultseg levezeto erre is jo, az 280V-on begyujt a fazis es nulla kozott, valamint a nulla es vedofold kozott. Igy vagy ket fazis-nulla kozott fog begyujtani, vagy fazis-nulla + null-vedofold kozott.

Nem olyan olcso cucc, ha minosegit veszel (OBO), akkor olyan 60-120ezer kozott mozog. A dragabban van reles atjelzo is, hogy tudjad elmukodott egy GDT es ne a szekrenyben kelljen nezegetned a visszajelzoket.

Ez termeszetesen nem segit azon, ha a tufesz levezeto es a fogyasztok kozott van nulla szakadas. Arra mar csak az L4-es szintu helyi vedelem tud valaszolni. Nalam sok helyen, ahol erzekeny fogyasztok vannak, az is ki van epitve.

[ Szerkesztve ]

(#20634) csemberlen válasza Reggie0 (#20633) üzenetére


csemberlen
őstag

PEN szakadás ellen ez nem véd meg. Kruppa Attila szakértővel beszéltem az OBOnál elérhető.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#20635) Reggie0 válasza csemberlen (#20634) üzenetére


Reggie0
félisten

Az ellen nem is, csak a kialakulo tulfeszultseg ellen. Ha tobbe kevesbe kiegyensulyozott marad a halozat, akkor nem tortenik semmi.

(#20636) cdl


cdl
senior tag

Fiuk, ma túlszárnyaltam az erre a hónapra jósolt termelést, 10%-os veszteséggel számolva.
Lassan elhiszem az évre jósoltat, bár az elején nagyon tamáskodtam. Így mehet a klíma az átmeneti időszakban, bele fogok férni a keretbe.

(#20637) HunChris válasza Reggie0 (#20635) üzenetére


HunChris
senior tag

Nálam nem fogta meg, inverternél van Noark T2es. (Vizsgálják miért, bár inverter megúszta, de azt mondják az tele van védelemmel. Többszintű T1, T3 is lesz. Lehet venni valami ilyesmit, de túl olcsónak tűnik. [link] )

(#20638) csemberlen válasza HunChris (#20637) üzenetére


csemberlen
őstag

Meg túl kinainak.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#20639) stickermajom válasza cdl (#20636) üzenetére


stickermajom
addikt

Ez a hónap átlag felettinek tűnik egyelőre.

(#20640) Balázzs válasza HunChris (#20621) üzenetére


Balázzs
senior tag

Ez nagyon durva sztori, sok kitartást és türelmet a rendezéshez!

A mai nap nagyon ideális volt naplopás szempontjából, öröm volt nézni a termelést a korábbi borús napok után:

(#20641) Reggie0 válasza HunChris (#20637) üzenetére


Reggie0
félisten

Azonos fazison mentek tonkre a cuccok, amin az inverter is van, vagy masik fazison?

(#20642) Reggie0 válasza HunChris (#20637) üzenetére


Reggie0
félisten

Megneztem a tipust. Ezzel sajnos nem is lehet, mert a fazisokon MOV-ot hasznal. Az ilyen jellegu hibakra a GDT valo, mert atuteskor begyujt es a tartoaramig bezarolag ivfeszultsegre korlatoz. A MOV ezzel ellenben feszultsegfuggoen fog sontolni, nem zuhan be rajta a feszultseg, marpedig az kene ahhoz, hogy mind a ket fazison lavinaszeruen aktivalodjon es kivagja a megszakitot az oranal.

Altalaban az SPD-ket ugy tervezik, hogy atmenetileg birjak a tulfeszultseget, mert azert az elo szokott fordulni a halozaton es eleg koltseges tud lenni, ha gyakran kell cserelni.

(#20643) Mr Paris


Mr Paris
tag

Sziasztok!
Szeretnék kérni némi értelmezési segítséget a sok ajánlathoz amit kaptam a napelem szövetségen keresztül.
Évi kb. 4800kWh/év fogyasztásra kértem ajánaltokat és eléggé nagy a szórás a rendszerek teljesítményében (is) amiket ajánlottak és érdekelne a hozzáértőktől tapasztaltaktól, hogy mi a vélemény.
Konkrétan az érdekelne, hogy hosszútávon mennyire érdemes túltervezni a rendszert? VAgy elég ha bővíthető?
Az egyik ajánlat a következő volt ami garanciákat és árat tekintve szimpatikus, de a teljesítménye kérdéses nekem:

névleges teljesitmeny:4,1 kWp (várható termelés 4920kWh)
napelemek :10db Hyundai S410VG 410W mono
Inverter: Huawei SUN2000-4KTL-M1
ár: 2 213 431 Ft
Ajánlat szerint 6kWp-ig bővíthető

A többi ajánlat mind 4,5 - 4,6 - 5 kWp-ről szólnak és természetesen árban drágábbak is (bár van egy kaukktojás) gondolom mert több a napelem és nagyobb az inverter. Kérdés, hogy a 4800 kWh/év fogyasztásra inkább ezek ajánlottak vagy elég lehet a kisebb rendszer?

Ezek a nagyobb rendszerek ajánlatai:
névleges teljesítmény: 4,550 kWp (várható termelés 5005kWh)
napelemek: 13db Qcells G9 350W Zero Gap
Inverter: Fronius Symo 5.0-3-M
ár: 2 351 456 Ft

névleges teljesítmény: 4,620 kWp (várható termelés 5082kWh)
napelemek: 12db Qcells G9+ 385W Zero Gap
Inverter: Fronius Symo 5.0-3-M
ár: 2 487 854 Ft

teljesítmény: 5,005 kWp (várható termelés: N/A)
napelemek 11db LONGi Solar 455M
Inverter: Huawei SUN2000-5KTL-M1
ár: 2 001 901 Ft

Előre is köszönöm a segítségeteket.

[ Szerkesztve ]

''Minden ellenállás hasztalan'' vagy mégsem?

(#20644) MrZed001 válasza noorbertt (#20631) üzenetére


MrZed001
tag

SE optimalizálója szerintem még mindig a legjobb. Amcsik a mikroinvertereket imádják (minden panel alá, kapásból AC-t ad ki).

Aksi támogatásos inverter van mindkettőből, ha hajlandó vagy egy pici 5kWh-ás aksiért 1,5+ MFt-ot kifizetni.

(#20645) Reggie0 válasza csemberlen (#20634) üzenetére


Reggie0
félisten

Valoban, vegigneztem a kinalatot es naluk egyik SPD sem jo erre.

Viszont ABB CM-MPS mehet utana, nem is halalosan draga.

[ Szerkesztve ]

(#20646) cdl válasza Mr Paris (#20643) üzenetére


cdl
senior tag

Szia. A tájolásod milyen? Van hely bőviteni? Már 1 ideje nem követem a piacot, de ezek az árak nagyon drágák. Az otthonteremtésibe nem férsz bele ezekkel pl.
Az első ajánlat is megtermeli a 4800kWh-t , ha csak annyi kel.
De úgy gondolkozz, hogy 1-2 klímát nem fogsz feltetetni az elkövetkező 5-10 évben?
Elektromos autó? Elektromos vízmelegítő, türölköző száritó?
Szóval ha tényleg ennyi lesz a fogyasztásod, mehet az első is.
Bár ha van hely a tetőn, lehetne 5 kW-os inverter most csak 10 panellel, aztán lesz valami.
Az utolós ajánlat a szimpi.
Bár Én év elején rakattam fel a rendszerem. 8 panelt akartam.(fogyasztás alapján)
De itt rábeszéltek 10-re :)
Aztán felugrott 2 klíma, 1 törülköző száritó, 1 vízmelegítő. Ebbe a házba már nem lesz más szerintem, így elég lesz a termelés.
Szóval gondolkozz előre.

(#20647) Mr Paris válasza cdl (#20646) üzenetére


Mr Paris
tag

Szia,
DNy-i tájolás
Önerős nem támogatott (így se úgy se férek bele, de nem szeretném más napelemét fizetni ezért mielőbb megrendelném még a következő ár bumm előtt)
Olyan 16 napelem fér el azon az oldalon ahova tervezve van szóval a bővítés ebből a szempontból nem gond.
Nekem is a jövő miatt kérdéses a méret, mert lehet lesz még klíma, elektromos autó max akkor ha 15év múlva nem lesz más.
Igen árban nekem is az utolsó a legszimpatikusabb :)

''Minden ellenállás hasztalan'' vagy mégsem?

(#20648) cdl válasza Mr Paris (#20647) üzenetére


cdl
senior tag

Akkor 1 szavazat az utolsóra. Ha kell majd, felrakatsz még 5 panelt.

(#20649) Balázzs válasza Mr Paris (#20647) üzenetére


Balázzs
senior tag

Szia!
Hasonlo cipoben voltam, 4-5000kWh/ev fogyasztas, 8.8-as rendszer lett tervezve elsore is (10-es inverterrel), hogy legyen rahagyas. Iden lett 2 klima, lesz majd elektromos auto, medence futes, kell a tobblet, ez Nalad is igy lesz az biztos! Volt meg hely a teton es mivel a panelek gyorsan fejlodnek, valamint az otthonteremtesi tamogatas is bejott iden meg kerult fel par panel, ami jo dontes szerintem a dragulo energiaarak mellett.

(#20650) süti5


süti5
őstag

Kérdeznék egy okosat, lehet egyértelmű, de nem vagyok biztos benne :)
Azt ugye jól gondolom, hogy a nyári napforduló idején jár legmagasabban a nap, és a téli napfordulóhoz közeledve fokozatosan alacsonyabban, majd utána fokozatosan magasabban?
Nálam elég lényeges, mert van árnyék, két nagy ősfenyő, amit a világért sem vágatnék ki, viszont így a déli tetőn 4-5 panel némi árnyékot kap a délelőtt egy részében.
Minél magsabban van a nap, annál kevsébé befolyásol, nyáron elég hamar áthalad rajtuk.
Tegnap pl. gyakorlatilag felhőmentes időben a 7,1-es rendszer 32,7 kWh-t hozott.Tavasszal/nyáron lesz ez még gondolom jobb is, de nekem így is bejön.

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.