Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5801) etejedu válasza attiati (#5794) üzenetére


etejedu
őstag

Nem! Semmi cinizmus tényleg érdekes dogokról beszéltek. (Laikusként gondolkodom lehet rosszul)
De a következő hozzászólásodban az hogy x lakást veszek hitelre nem megoldható hacsak nem olyan magas a kereseted amiből az x et tudod fizetni. A bank sem hülye a második lakáshiteled is máshogy fogja számolni és így tovább. (ergo a bank azért fogja hitelezni mert a jövedelmed alapján ki tudod és nem az alapján hogy bérbe fogod adni és abból tudnád fedezni) Nem hinném hogy ezzel egy igen magas keresetű szórakozna. Sztm nem érné meg akkor inkább vesz egy- több olyat ami alacsony áron van; felújítja majd addig kiadja amíg megfelelő árat nem fizetnek érte. Vételi ár +felújítási költség +amortizációs költség + eladás költségei + eladásból származó haszon. Persze lehet hogy nem jön be...
Jelenleg aki befektetési céllal vesz lakást az azt veszi figyelembe hogy az elkövetkező kb 5 évben akkorát emelkednek/hetnek az ingatlanárak hogy bőven megéri megvenni. Meg kedvezőbb mint bankba fialtatni a pénzt ua. idő alatt. Plusz akármikor eladhatja ha hirtelen kell a pénz. (bár sztem ezt vágod)
Ha annyi pénzem lenne hogy vegyek 10 lakást amiből tudom simán fedezni a havi kiadásaimat + félretenni akkor is körültekintően vásárolnék. Pl amit írtak is hol veszik ki, hol lesznek beruházások fejlesztések ahol valószínű sokan vennének illetve kivennének lakást. Állandó idegenforgalmi helyek környéke a belvárosban vagy egyetemek közelében. De a legjobb amit most olvastam hogy parkolókat építeni vagy bérleti jogot szerezni és tovább kiadni bár piszkosul drága sztem. Ahhoz már pacsizni kell és nem baj ha jóban vagy az alvilággal. (feltételezés :D )

[ Szerkesztve ]

(#5802) mzsolty


mzsolty
tag

Előző szerk.
Lakásvásárláskor milyen költségekkel kell számolnom?
Gondolok itt a különböző illetékekre, átírási költségre, valamint az ügyvédi költségre stb...

(#5803) _BM_ válasza mzsolty (#5802) üzenetére


_BM_
senior tag

Ügyvéd olyan 40-80 ezer, illeték 4% (ha jól tévedek).

(#5804) etejedu válasza mzsolty (#5802) üzenetére


etejedu
őstag

Illetéket kell fizetned az OEP-nél a NAV-nál a földhivatalban, ki kell fizetned az értékbecslési díjat. Plusz az ügyvéd díját. Ja és az illeték igen a 4 % Első lakásnál feleződik az illeték.

Nálam az ügyvédem díjába beletartozott minden földhivatali illeték is.

[ Szerkesztve ]

(#5805) _BM_ válasza attiati (#5799) üzenetére


_BM_
senior tag

Na oké. Töretlenül bízom az emelkedésben, csak játszom az idegeiddel. Fárasztok :))

Visszatérve Pozsonyra, amibe - jobb híján - belekapaszkodtam: :))

[Panel]

Ma tüzetesebben megvizsgáltam az ottani piacot, és megdöbbenve tapasztaltam, hogy nincs semmi különbség az újépítésű házak és a panelek között. Tehát egy 70nm-es újépítésű anyiba kerül, mint egy ugyanakkora panel (igaz, a panelek kívül-belül rendben vannak). A négyzetméter számít. Beszarás. :Y

[ Szerkesztve ]

(#5806) Apollo17hu


Apollo17hu
őstag

Akit érdekel, tavaly nyáron vezettem egy Excel-t, mert a 13-ban szerettem volna másfél-kétszobás panelt venni.

Most ugyanezek 30-50%-kal drágábban mennek el.

(#5807) attiati válasza _BM_ (#5805) üzenetére


attiati
veterán

nem nyitja meg, de ha panelt panellel néztél össze és ez így van, akkor az megmagyarázza a 2,5x-es ár egy részét (és a ft is gyengült 20%-ot, ami a szlovákoknál nem jelentkezik)

(#5808) Flashcash válasza Apollo17hu (#5806) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Belváros, nem panel. Az árakat nem figyeltem, de a házban ahol lakom az elmúlt fél-egy évben az összes eddig eladatlan lakás elkelt. Még a földszinti, udvari kevésbé keresettek is.

(#5809) lajafix válasza Apollo17hu (#5806) üzenetére


lajafix
addikt

[Én szóltam előre] :))

Rock'n Roll

(#5810) viharhozo válasza _BM_ (#5773) üzenetére


viharhozo
addikt

Ha nincs semmid, akkor nyilvan nem adnak hitelt, de ha leteszel 20%-ot, kb. barmit csinalhatsz. Egyebkent az ingatlanlufi egyik fontos eleme volt, h harommillios kft-k nyugodtan epithettek 3 milliardos lakoparkot. Egyaltalan nem baj, h ez a gyakorlat megszunt.

[ Szerkesztve ]

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#5811) viharhozo válasza attiati (#5775) üzenetére


viharhozo
addikt

Altalaban sehogy nem eri meg. A berlettel jellemzoen vmi minimalis hozamod lesz, az igazi penz az ingatlan aranak novekedesebol adodik.

Kiszamolo irt errol. Lehet vele vitatkozni, de a konkluzio ettol meg egyertelmu, mar a PMAK-ot is nehezen veri meg a berbeadas, csak sokan hajlamosak megfeledkezni a nem olyan nyilvanvalo koltsegekrol (amortizacio, nincs kiadva olykor, balhes berlo etc.).

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#5812) viharhozo válasza mzsolty (#5800) üzenetére


viharhozo
addikt

Arra csak a bank fog tudni valaszolni, h mit fogad el oneronek. Egyebkent ha jon a szocpol, varhatoan minden lakas ara emelkedik 4-500k-val, ezert baromsag az egesz. A piac egyszeruen bearazza, az allam kolt, az eladok jol jarnak, a vevok nem nyernek semmit.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#5813) _BM_ válasza viharhozo (#5812) üzenetére


_BM_
senior tag

Igen, a szocpol és maga a hitel is árnövelő tényező. Ez az ára, hogy nem kell gyűjteni 15 évig egy lakásra.

(#5814) _BM_ válasza attiati (#5807) üzenetére


_BM_
senior tag

Most megint jó a link.

További érdekesség, hogy Pozsonyban (bármilyen) lakásra szűrve 3300 találat van, BP-en ugyanez 50 000. Ha beszámítjuk a népesség különbségét (400 ezer vs 2 millió), akkor is 5x a pesti kínálat. Aztán az is érdekes, hogy Kassa talán a pesti árakat sem éri el.

(#5815) attiati válasza _BM_ (#5814) üzenetére


attiati
veterán

az áremelkedés ellen beszélsz a lakások számával, vagy mire gondolsz?
az a szlovák ingatlanportál van annyira központi, mint itthon az ingatlan.com? (ez is lehet az oka)

Kassát szerintem Debrecenhez kéne viszonyítani a mérete és k-i elhelyezkedése miatt is.

(#5816) attiati


attiati
veterán

2003-ban a madarász házakban 280-290e ft/nm körül voltak az árak átadáskor. (de nehezen találtam adatokat)
Most 2 metrómegállóval odébb a Sidius Angelben 450e körül vannak.

Ez 60%-os emelkedés.
Az infláció is kb 65% volt ezalatt az időszak alatt.

~2002-ben, mikor elkezdhették azt a projektet, 9% körül volt a jegybanki alapkamat, vagyis efelett kaptak hitelt a kivitelezők, építtetők. Most ennek a töredékéért kapnak.

Ha inflációval emelkedtek az értékesítési árak, és olcsóbb a forrás, akkor miért nem éri meg ingatlant fejleszteni? (infláció felett emelkedett az anyagköltség, bérköltség, marketingköltség?)

(#5817) _BM_ válasza attiati (#5815) üzenetére


_BM_
senior tag

Alternatív ingatlanos weboldalt nem találtam szlovák vonatkozásban. Gondolom, ez a number one. Elég szar.
Kassa mintha Debrecennél is olcsóbb lenne.

(#5818) _BM_ válasza attiati (#5816) üzenetére


_BM_
senior tag

"miért nem éri meg ingatlant fejleszteni?"

Angliában miért nem éri meg? Anyagköltség hasonló, embert meg lehet itthonról vinni. A világ tele van megválaszolatlan kérdésekkel.

(#5819) _BM_ válasza attiati (#5816) üzenetére


_BM_
senior tag

"Ez 60%-os emelkedés.
Az infláció is kb 65% volt ezalatt az időszak alatt."

Ha végig kiadta a tulaj, akkor 10 év alatt csinált 8 milliót, magyarán majdnem visszajött az ára. Ha szerencséje van, most kell először felújítania.

(#5820) concret_hp válasza _BM_ (#5814) üzenetére


concret_hp
addikt

azt simán indokolhatja az is, hogy ott lehet nem szokás ugyanazt a lakást 10* hirdetni, vagy valamennyi idő után lekerül vagy iylesmi, olyat kéne megkérdezni aki ott valamennyire ismeri a viszonyokat. pozsonyhoz amúgy eléggé közel van bécs, az biztos feltolja az árat.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5821) _BM_ válasza concret_hp (#5820) üzenetére


_BM_
senior tag

Igen, az is bejátszhat.

(#5822) Apollo17hu válasza lajafix (#5809) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Jajaja, vennem kellett volna tavaly. Ott szúrtam el, hogy Fundamentát erőltettem, annak a megtakarítási időszaka pedig akkor még nem járt le (áthidaló kölcsönt meg nem akartam felvenni).

Most viszont úgy néz ki, hogy a III. ker.-ben veszek lakást normál banki hitellel. Ha összejön, akkor egy olyan arc elől "viszem el", aki ugyanannyit ajánlott, mint én, de fundás, a tulaj pedig nem akar 3 hónapot várni a pénzére.

szerk.: Jah, és alku természetesen ki volt zárva.

[ Szerkesztve ]

(#5823) attiati válasza concret_hp (#5820) üzenetére


attiati
veterán

simán tranzakciószámot kéne nézni / év, historikusan

erről van adat biztosan

(#5824) kraftxld válasza Apollo17hu (#5822) üzenetére


kraftxld
nagyúr

A fundás 3 hónapos kiutalási idő ipari szopás, mi is majdnem bebuktunk miatta anno.
Sőt, a banki hitellel is beszoptuk miatta mert csak szabadfelhasználásút tudtunk felvenni, ingatlancélút nem, mivel nem a bank adta az utolsó forintot a lakásba hanem a Fundamenta.
Szerencsére már nem kell velük foglalkozni :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#5825) attiati válasza _BM_ (#5821) üzenetére


attiati
veterán

"Emellett olyan egyszerű, és a piac működésére áttételesen hatással lévő arányszámokban is nagy különbségek adódnak, mint a laksűrűség, azaz az egy lakásra jutó lakosok száma. A laksűrűséget vizsgálva az egyik véglet Bulgária (1,86 fő/lakás), a másik Montenegró és Szlovákia (2,64 fő/lakás). Talán nem véletlen, hogy a tavalyi évben kiadott építési engedélyek (illetve Szlovákia esetében a megkezdett lakásépítések) száma alapján e két utóbbi ország lakásállománya újulhatna meg leghamarabb (72, illetve 135 év alatt). A másik véglet pedig hazánk, ahol 583 évre lenne szükség a teljes lakásállomány megújulásához a 2013-ban kiadott építési engedélyek alapján"

[link]

magyar adat

ez mondjuk durva

[ Szerkesztve ]

(#5826) axioma válasza kraftxld (#5824) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ez igy onmagaban hulyeseg... marmint az, hogy a funda utolso forint miatt nem lehet lakascelu a hitel. Valami mas ok is kellett legyen, plane hogy ezt egy egyszeru kesobbi hitelreszlet-utalasi hataridovel is modositani lehet; valamint adott esetben - mas forrasbol - megelolegezve a fundat, azt kezbe is lehet kapni, ha nem is tul preferalt megoldas (megtakaritasnal, pl. csalad osszedobja -- meg nem itelt kolcsonresznel azert en se lennek ennyire bator).
Meg ha fontos, akkor lehet a fundat engedmenyezni a bankra, es egyben felvenni toluk (kerdes, hogy ennek tobb-e a koltsege, de jovedelem- es fedezetalapon az engedmenyezes miatt nem lenne elteres).

[ Szerkesztve ]

(#5827) viharhozo válasza attiati (#5816) üzenetére


viharhozo
addikt

Az van, amit a vegen irsz, attol, h az inflacio 60%, a hazepitese lehet akar 100 is (nem tudom a pontos szamot, de pl. a berek a szektorban legalabb megduplazodtak 2002 ota, es a vasanyag is az akkor szint 2-2,5-szeresebe kerul).

A forras meg max. a keresletet erinti, a beruhazok 2003-ban egy filler nelkul is siman elkezdtek lakoparkot epiteni.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#5828) codec


codec
senior tag

Üdv!
Kisebb hétvégi házat szeretnék eladni. (Hévízhez közel.) Tudnátok ajánlani olyan ingatlanközvetítőt, aki külföldön is(pl.: Ausztriában.) is meghirdeti az ingatlanokat?
Vagy ezt a "külföldi hátha kicsit jobb áron elviszi történetet" nem érdemes erőltetni?

Az intelligencia hiánya gyógyíthatatlan betegség, azonban a tünetei jól kezelhetőek!

(#5829) attiati


attiati
veterán

Ismét ügyvédet keresnék referenciával.
Tud valaki olcsón jót Bp-en?

Olyat, aki szombaton vagy vasárnap is hajlandó elvállalni egy foglaló átvételét?
(vagy ez teljesen őrültség, mivel a foglaló átvétele előtt is ki kell kérni a tulajdoni lapot? és földhivatal úgysincs szombaton)

(#5830) attiati


attiati
veterán

lakás adás-vételnél négyzetméter ár számításhoz / alapterület meghatározásakor mi a mérvadó a gyakorlatban? (nem tetőtéri lakásnál) (tehát a hirdetéseknél melyik módszert használják általában a gyakorlatban?)

1. földhivatal szerinti nm
2. társasház alapító okirat szerinti
3. tényleges

a) válaszfalakat hasznos alapterületnek számolva
b) külső falak felét hasznos alapterületnek számolva
c) se a külső, se a válaszfal nem számít hasznosnak
d) ezek bármilyen kombinációja?

extra kérdés: ha egy négyszög alapterületű helyiségen van egy kitüremkedő, benyúló alapterületű rész, akkor azt szabályos négyszögként számolják alapterületnek, vagy foglalkoznak a ki/benyúló résszel?

[ Szerkesztve ]

(#5831) axioma válasza attiati (#5830) üzenetére


axioma
Topikgazda

Szerintem (hangsulyozottan szerintem) ami neki a fejeben van, az meg valosiznuleg az adasveteliben (amikor me'g o szerezte) szereplo negyzetmeter. De 99% hogy a terv szerint valahogy szamolt, nem pedig a valosag.
Az tudtommal tobbszor valtozott, hogy hogyan kell me'rni, de a kiugro ficakok mindig is beleszamitottak. A falak az nagyobb kerdes. Cs.haznal mindenki a (tervezett) nettot tudja, mondjuk ha cm pontosan epitenenek akkor se lenne pontos, mert az a falak teglajanak tavolsaga csak, utana me'g vakolnak is (ezt megszivtuk az egyik helyisegnel, mondjuk nem volt pontos a fal sem). Ceg altal epitett tarsashazinal eleg csunyan szorakoznak a falak hozzaszamolasaval... az tuti jobban csal, mint egy panel korul epulet.

[ Szerkesztve ]

(#5832) titko válasza axioma (#5831) üzenetére


titko
tag

Többfajta négyzetméter megállapítás van. Ami az adás vételibe kell az a belső méret falak nélkül, a beépített szekrény és a terasz félbe számol, illetve tetőtérben az 1,90m fölötti rész

(#5833) axioma válasza titko (#5832) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ez a hivatalos elmelet. A gyakorlatban elkepzelhetetlennek tartom, hogy a 45.8 nm-esnek vett ujepitesu, falak felet beleszamolo lakast valaki lemeri rendesen, es eladja 42nm-esnek (es ugy is hirdeti).

(#5834) titko válasza axioma (#5833) üzenetére


titko
tag

Ha új, ha régi kimész egy mérőszalaggal és leméred. Többször volt rá példa hogy nagyobbnak adták el a lakást/házat mint valójában. Új építésűnél ott a tervrajz, leellenőrzöd.

(#5835) _BM_ válasza titko (#5834) üzenetére


_BM_
senior tag

A földhivatali nyilvántartás számít. Megeshet, hogy az építő által szépített adatok kerülnek a hivatalba, de ez semmin nem változtat.

Ha lakást vennék vagy eladnék, nem engedném, hogy a vevő/eladó más négyzetmétert írjon bele az adásvételibe, akár igaza van, akár nem. Még akkor sem engedném, ha az eltérés számomra előnyös lenne.

[ Szerkesztve ]

(#5836) _BM_ válasza _BM_ (#5835) üzenetére


_BM_
senior tag

Attól kapok hülyét, amikor vevő/bérlő meglepődve felsóhajt, hogy ez a lakás ilyen kicsi?
Ilyenkor azt szoktam válaszolni, hogy hát 35 négyzetméter az ekkora. (egyre több embernek semmit nem mond a négyzetméter - talán a bolognai reform okán)

Van arra is frappáns válaszom, ha megkérdezik, hogy mennyibe kerül az áram: 36,24 Ft/kWh
:))

[ Szerkesztve ]

(#5837) attiati válasza _BM_ (#5835) üzenetére


attiati
veterán

mi a számodra előnyös?
ha papíros kisebb, vagy nagyobb a valósnál?

(#5838) _BM_ válasza attiati (#5837) üzenetére


_BM_
senior tag

Jobban belegondolva semmi sem előnyös. Ha nem a Földhivatali adatok kerülnek be a szerződésbe, akkor onnantól kedve támadható vagy. Te is, és a másik fél is. Ha magánszorgalomból megméred a kiszemelt lakást, és felfedezel komoly eltérést, akkor felhasználhatod az alku során..

(#5839) attiati válasza _BM_ (#5838) üzenetére


attiati
veterán

teljesen normálisnak számít 5%-nyi alapterület eltérés, és ilyen nm áraknál az már durva tud lenni.

tulaj meghirdette 49nm-re (44 nm + 5 nm erkély). Nem tudta, hogy erkély max félnek számít.

ehhez képest földhivatalban csak 44 nm szerepel + hozzá tartozó helyiségek, de a földhivatali ügyintéző nem tudta megmondani, hogy az erkélyt fel szokták e tüntetni a földhivatali nyilvántartásban :F (ezt akkor kinek kéne tudni?)

lemérve a lakás "centivel" nettó 44,75 nm (fél erkéllyel számolva, falak nélkül)
és bruttó 46,8 nm (fél erkéllyel, válaszfalakkal együtt)

A hirdetetthez képest is legalább 2nm eltérés van, ami akár 4 is lehet. De igazából nem érdekli az alapterület, ő egy fix árat akar érte látni. És a jelenlegi helyzetben az a durva, hogy meg is adják neki.

[ Szerkesztve ]

(#5840) _BM_ válasza attiati (#5839) üzenetére


_BM_
senior tag

"ehhez képest földhivatalban csak 44 nm szerepel"

Akkor 44 nm-es a lakás, punktum. Ismétlem, lehet szembesíteni az eladót az eltéréssel, amitől vagy jól megijed, vagy nem. Ha megijed, akkor esetleg enged az árból, ha nem ijed meg, akkor majd megveszi az, aki leszarja, hogy mekkora a lakás a Földhivatalnál. A kereslet-kínálat törvénye határoz meg mindent. Az ügyvéd úgyis a hivatalos méretet fogja beleírni a szerződésbe.

[ Szerkesztve ]

(#5841) etejedu


etejedu
őstag

Amikor vettem a lakásom le kellett mérni mekkorák a helyiségek. Ezt az eladóval együtt tettem meg.
A földhivatalnál és nálunk is ua. a nm jött ki. Csak a belső méret tehát falak nélküli számított.

(#5842) attiati


attiati
veterán

A fejlesztők nem kaptak vérszemet az MNB programjától

tanulságos cikk

Nem az NHP hoz majd megváltást a lakásfejlesztőknek, legalábbis a megkérdezett jelentős piaci szereplők véleménye szerint. A programnak köszönhető költségcsökkenés ugyanis olyan kismértékű, hogy csak emiatt projektet indítani kevesen fognak, ha lesz egyáltalán ilyen szereplő. Az újlakás-építési piac még továbbra is segítségre vár.

Az NHP-t már lakásprojektekre is igénybe vehetik az egyes szereplők, így a piaci kamatnál jóval kedvezőbb feltételek mellett juthatnak hozzá finanszírozási forráshoz. De mit hozhat ez a lakáspiacnak? Mely szereplők számára lehet kedvező? Egyáltalán fel pöröghet ettől a piac?

Spiesz Botond, a Shikun & Binui R.E.D. Hungary ügyvezető igazgatója

Nem gondolom, hogy az NHP program valós megoldást jelentene bármely lakásfejlesztői csoport számára, mivel a projektek költségvetésében a finanszírozás olcsóbbá válásával nem csökkennek számottevően a kiadások.

A piaci feltételek mellett jelenleg 5-6 százalékos szinten lehet finanszírozáshoz jutni, ez mérsékelhető 2,5 százalékra az NHP-nak köszönhetően, vagyis 2-3 százalékos megtakarítás érhető el Egy 50-100 lakásos beruházás esetében azonban a kivitelezési idő nem ölel fel hosszú éveket, mindössze másfél évet jelent, így csak ezen a rövid időtávon érhető el kamatmegtakarítás a programnak köszönhetően. Mivel azonban a finanszírozási költségek részesedése egyébként is alacsony a projektek összköltségét tekintve (50%-60%), egy lakás négyzetméterára mindössze 1-2 százalékkal csökkenthető a kedvezőbb finanszírozási feltételek miatt.

Szintén az NHP program hatását csökkenti, hogy a kedvezőbb kamatozás nem párosul könnyített hitelfelvételi feltételekkel, így csak azon vállalkozások számára elérhető, amelyek egyébként is hitelképesek, vagyis a hitelhez jutók körét nem bővíti. Összességében tehát az NHP program várhatóan nem pörgeti majd a lakáspiacot, nagyon kevés olyan projekt lehet, amelynek az 1-2 százalékos költségcsökkentés érdemben segíthet, és a fejlesztők emiatt döntenek a beruházás elindítása mellett.

Az NHP program kevés hatása ellenére azonban a lakáspiacon pozitívak a kilátások. A lakáspiaci felívelés irányába hathatnak a jelenleg nagyon kedvező finanszírozási feltételek, a befektetési szempontok, illetve a hamarosan induló CSOK is.

De aki minőségi lakás vásárlását tervezi, nagyon szűk körből válogathat, új lakások pedig szinte alig vannak, vagyis szükség lenne az új projektekre. A lakásfejlesztések tömeges beindulásához azonban a lakásáraknak emelkednie kellene, mert a jelenlegi szintek mellett még nem éri meg a fejlesztőknek a tettek mezejére lépni, de szintén megoldást jelenthetne, ha az új lakásokat terhelő 27 százalékos áfát csökkentenék.

Ádány Tamás, az OTP Ingatlan Zrt. vezérigazgatója:

Az ún. NHP elsősorban azoknak az egyébként is hitelképes kkv-knak jelenthet segítséget, akik a következő 1-2 évben terveztek, vagy terveznek kisebb lakásszámú (4-8 lakás) többlakásos társasházakat fejleszteni. Azt, hogy mennyien vehetik igénybe, nehéz megjósolni, én személy szerint - remélem tévedek -, de egyáltalán nem várok tőle sokat.

A lakásfejlesztések beindulását vélhetően nem hozza a programmivel jelenleg nem azért nem épülnek értékesítési céllal lakások, mert nem elérhető vagy drága a finanszírozás ezekhez, hanem mert nem éri meg a fejlesztőknek. A következő egyszerűsített kalkuláció egy magyarországi vidéki nagyvárosban vagy egy pesti külső kerületben jelenleg tapasztalható lakásépítési helyzetet modellez.

A fejlesztők nem kaptak vérszemet az MNB programjától
A táblázatból látható, hogy a fejlesztőknek elsősorban nem a drága finanszírozás, hanem az elképesztően magas, az újlakásépítést büntető forgalmi adó miatt nem éri meg építeni. Ha az ún. NHP bevezetése okán a fenti finanszírozási költség (teljes bekerülési költség kevesebb mint 5%-a a finanszírozási ktg.) mondjuk a felére csökken, akkor sem lesz még rentábilis a fejlesztés, ráadásul az ún. NHP hosszú távon biztosan nem fenntartható (megítélésem szerint nemcsak a lakásépítésben, hanem úgy általában sem). Ennek megfelelően akkor várható fejlesztői aktivitás, ha valóban megéri majd a fejlesztőknek építeni, ami legkönnyebben az újlakás értékesítést terhelő 27%-os áfa kulcs jelentős csökkentésével érhető el.

Ma is vannak olyan szereplők persze, akik olcsón jutottak telekhez, spekulálnak a növekvő eladási árakra, esetleg a minőség rovására csökkentik az építési költségeket, így belevágnak a lakásépítésbe NHP-val vagy anélkül. Ennek köszönhető, hogy a szinte nulla bázishoz képest 2015 Q1-ben látszik valamekkora növekedés a kiadott építési engedélyek számában, de ez még ahhoz sem elég, hogy ne romoljon tovább a magyar lakásállomány általános állapota, kiváltképp európai összehasonlításban.

Az NHP-val a lakásépítés (nagyobb lakásszámú városi beépítések esetében) esetében azzal is baj van, hogy az kifejezetten kkv-knak van címezve, miközben a világon mindenhol a lakásépítés egy rendkívül tőkeigényes, lassú reagálású, hosszú ciklusokkal működő szektor, ahol a kkv-knak leginkább a kivitelezésben kellene, hogy szerep jusson, nekik pedig elsősorban nem hitelre (arra is, de nem az a legfontosabb itt), hanem megrendelésekre lenne szükségük.

A fentiek alapján az ország egyik vezető, évtizedek óta a piacon lévő lakóingatlan-fejlesztő cégének vezetőjeként egy - lehet, hogy kissé idétlen - vadász hasonlattal élve azt tudom elmondani az NHP lakásépítésre való kiterjesztéséről, hogy ugyan egy célzott lövés kerül leadásra, csak nem a vad szeme közé vagy a szívére lő a vadász, ráadásul ezt a fegyvert nem valószínű, hogy újra lehet majd tölteni, így csak reménykedhetünk benne, hogy a vad ettől a lövéstől is leterül, bár nagyobb a valószínűsége, hogy sebzetten továbbél.

Kiss Gábor, a Metrodom Kivitelező Kft.vezérigazgatója:

Az NHP program jó lehetőség lehet a lakásfejlesztők számára, hiszen a piaci feltételeknél sokkal alacsonyabb költségek mellett lehet hitelhez jutni. Amíg ma a banki kamatokat BUBOR + 3 százalékos szinten határozzák meg, az NHP keretében igénybe vehető hitel 2,5 százalékos költsége jelentősen csökkenti a pénzügyi terhelést egy-egy projekt esetében.

Ugyanakkor hitelhez jutni nem lett könnyebb a programnak köszönhetően, a bankok továbbra is komoly kritériumok támasztanak, megfelelő önerőre, előértékesítettségi szintre valamint biztosítékokra van szükség. Ugyanakkor azok számára, akik rendelkeznek megfelelő tőkével, és szakértelemmel, de eddig még csak gondolkodtak a beruházások elindításán a program egy plusz érv lehet a projektjeik megkezdése mellett.

A lakáspiac tavaly elmozdult a mélypontjáról, és a program felgyorsíthatja majd ezt a megkezdődött növekedést. Ugyanakkor tömegesen - az előbb említett szigorú banki feltételek miatt - valószínűleg nem veszik majd igénybe a fejlesztők az NHP nyújtotta lehetőségeket. A lakáspiacnak azonban az biztos, hogy minden segítségre szüksége van. Ezt jól érzékelteti, hogy míg 2003 és 2008 között évente 7-9 ezer társasházi lakás épült Budapesten, a válság éveiben ez a szám 1000 alá süllyedt. Az idén ugyan több lehet az új fejlesztés, de az épített újlakások száma még mindig csak 1200 körül alakulhat, ami továbbra is nagyon-nagyon alacsony szintet jelent.

Takács Zoltán, az FHB Bank vállalati üzletágának ügyvezető igazgatója:

Talán a legfontosabb, hogy az ingatlan fejlesztések finanszírozásában az elmúlt időszakban nem a magas kamatteher tartotta vissza a fejlesztőket, illetve nem ez korlátozta az igényeket, hanem a beruházói hajlandóság visszafogottsága - a piaci kereslet moderált mértéke miatt, illetve a finanszírozói kockázati étvágy csökkenése együttesen.

A piac élénkülése természetesen magával hozza a beruházói hajlandóság növekedését is, azonban ezt még több tényező is befolyásolhatja érdemben.

A piaci kereslet élénkülésében nem kis szerepe van a megtakarítások hozamaiban az elmúlt időszakban tapasztalható drasztikus csökkenésnek, amely oka elsősorban az alapkamat csökkenése, amely jót tesz a gazdaságnak, ezen belül is a KKV szektornak, azáltal, hogy a megtermelt jövedelmekből egyre kevesebbet kell finanszírozási költségre fordítaniuk, és ez a kamattrend egyébként a magyar KKV-k nemzetközi versenyképességét is fokozatosan javítja.

Ugyanakkor a megtakarítási oldalon a betéti kamatok csökkenése felértékelte az alternatív befektetéseket, de a közelmúlt bróker botrányai sokaknak jelezték, hogy megbízhatóbb befektetésekben érdemes magasabb hozamot keresni, ez a hatás szintén az ingatlan piac felé fordította az érdeklődőket és a befektetőket. Számos kedvező lakáspiaci jelet észlelhetünk, örvendetesen éled hazánk egyre több pontján a néhol hosszú évekre lelassult piac. Ennek a trendnek a tartóssága ugyanakkor még nem látszik. A válságban is a legértékállóbbnak bizonyult, megbízhatóan keresettebb budapesti és néhány további országrész jól szegmentálható ingatlanjainál figyelhető meg a tartós és erős, vagy az egyre növekvő kereslet miatti nagyobb áremelkedés.

Önmagában az NHP kamatszintje jelentős megtakarítást nem fog hozni a professzionális fejlesztőknél. Azt feltételezhetjük, hogy viszonylag kevesen fognak plusz hitelezési igénnyel jelentkezni pusztán azért, mert a megtérülési számításaikban pont e néhány százalékponttal kerülnének a már vállalhatóan pozitív tartományba, hiszen a jellemző és elvárt ingatlanos fejlesztői profitráták ennél jóval magasabbak.

A hitelezés volumenének növekedési korlátját továbbra is a vásárlói kereslet, a fejlesztői aktivitás és a banki finanszírozási hajlandóság együtt fogja megadni. Az ingatlanfejlesztések területén számos bank megégette magát és a portfólióikban még számottevő mértékű, beragadt ingatlan fejlesztési hitel található, így az aktivitás növelése tőlük nem várható.

Egyes szereplők, mint pl. az FHB Bank, aktív maradt ezen a piacon, azonban érezhetően profitálhatnak a kereslet növekedésében, kérdés, hogy az NHP 2,5%-os kamata valóban hogyan fog viszonyulni e bonyolult, magas költségű és kockázatú termékhez.

A korábban is bevált gyakorlat szerint érdemes a beruházókkal párhuzamosan, az általuk fejlesztett lakásokat megvásárló (többnyire lakossági) ügyfeleket is megszólítani, és finanszírozni. Nálunk az a tapasztalat, hogy mindhárom oldalnak előnyös az ilyen együttműködés, hiszen a lakás vevőjének akár egyedi lakossági finanszírozási konstrukciókat (kedvezmények, dedikált, gyors, egyszerűsített ügyintézés, stb.) is kínálhat a hitelintézet, ugyanakkor a vevő, a fejlesztő és a saját kockázatát is csökkentheti a bank a "belülről ismert" ügylet révén.

(#5843) _BM_ válasza attiati (#5842) üzenetére


_BM_
senior tag

"Összességében tehát az NHP program várhatóan nem pörgeti majd a lakáspiacot"

Ha pörgetné, akkor bővülne a kínálat, ami fékezné az áremelkedést (ami alig van).
Persze ez csak a tulajdonosok érdeke :)
A vételi oldalt kéne előbb hitelezni frankón. CHF2 :))

[ Szerkesztve ]

(#5844) _BM_ válasza _BM_ (#5843) üzenetére


_BM_
senior tag

Persze ez csak a tulajdonosok érdeke :) helyett: Persze ez csak a vevők érdeke :)

Hülyülök má' :B

[ Szerkesztve ]

(#5845) concret_hp válasza _BM_ (#5843) üzenetére


concret_hp
addikt

egyébként mi lesz a sok százezer nem fizető hitelessel, azokat mikor öntik már végre a piacra? ;]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5846) _BM_ válasza concret_hp (#5845) üzenetére


_BM_
senior tag

Jó meglátás. Még meg sem jelentek a piacon, legalábbis én még csak egyet láttam.
"Szép" móka lesz 150 ezer lakás ráborulása a piacra.
Most, összesen 80 ezer lakás és 110 ezer ház szerepel a kínálati oldalon az ingatlan com-on.

(#5847) _BM_


_BM_
senior tag

(#5848) concret_hp válasza _BM_ (#5847) üzenetére


concret_hp
addikt

90 napon túli késedelmes még messze van attól hogy árverezzék, de ha a 14.5%-ból 3-4% lesz az is nagyon sok darab...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#5849) _BM_ válasza concret_hp (#5848) üzenetére


_BM_
senior tag

Bizony. Valszeg lassan eresztik a piacra a hitelfelvételi kedv függvényében (ha lesz bármiféle fogadókészség)..
Ebből már nem lesz bumm (ezt Attiatinak mondom).

[ Szerkesztve ]

(#5850) Remekelek28


Remekelek28
őstag

Sziasztok
Érdeklődnék,hogy hol érdemes most hitelt felvenni,melyik banknál van a legkedvezőbb ajánlat?
Illetve,mennyire veszélyes az,hogyha most veszek fel hitelt 2%alatti kamatlábnál és,ha ez 3-4 év múlva felmegy 10 %ra,milyen mértékű havi törlesztő emelkedést jelent ? Ha pl most 40 be lenne megállapitva a havi dijam?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.