Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#48901) Graphics válasza SunMount3r (#48899) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Macrium. Ezt írtam. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48902) SunMount3r válasza Doky586 (#48900) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A Miraculum-al :D , Macrium-al lehet előzetes számítást csináltatni, hogy mekkora lesz ez a rendszer mentés?

[ Szerkesztve ]

(#48903) isti732712 válasza SunMount3r (#48902) üzenetére


isti732712
aktív tag

Előzetesről nem tudok, hogy van ilyen opció, de max ha csak a rendszer akkor kb 25-30GB.

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#48904) Doky586 válasza SunMount3r (#48902) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Annyi amennyi a foglalt hely a mentendő lemezen. Az iso itt van hozzá.
De a win beépített rendszermentője is jó. Az telepítő pendriveal állítható vissza baj esetén.

(#48905) SunMount3r válasza Doky586 (#48904) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Tehát akkor ez mégsem "csak" egy rendszer mentés, hanem gyak. az összes mappát és file-t is tartalmazza, ami csak a lemezen van. ? Mert nyilván az olyanok, hogy "Képek", meg "Videók" nem képezik a "rendszer" részét. Persze ez a jobbik eset is, mert nyilván azok is fontos adatok.

(#48906) Graphics válasza SunMount3r (#48905) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Huhh. Nemár... :D

Rendszermeghajtót menti, minden, ami azon van... Üres helyet nem. Ez nem annyira bonyolult.

Nevezzük akkor C meghajtónak.

Ez lesz az első, ugye? :D Rég kész kéne lennie a dolognak ennyi idő alatt. Bedobsz egy ezeréves HDD-t és arra már csinálhatnád is.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48907) SunMount3r válasza Graphics (#48906) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Na azért nem kell ennyire cinizálni. Először is, igen ez LESZ az "első" alaklom, amikor konkrétan ilyet csinálok és konkrétan ezt a szoftvert fogom használni hozzá. Azt meg honnan tudhattam volna, hogy ti "rendszer mentés" alatt mit is értetek pontosan? A "rendszer meghajtó" most már kb. OK, abban minden is benne van. De épp ezért kérdeztem ennyit, mert ennyiből, amiket írtatok nem volt világos a dolog.

Az 500GB-ból meg kb. 400GB a foglalt rajta és hidd el van olyan, hogy még ennyi szabad helye sincs az embernek máshol. Ja, de azért kösz a "tippet", van itt a szekrényben egy 60GB-os Maxtor, meg egy 160GB-os Seagate és mindkettő még IDE-s, úgyhogy ez most nem annyira jött be. :D

(#48908) Graphics válasza SunMount3r (#48907) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Szívás :DDD

Viszont ezutan javaslat, backup, mert ennyi adatot ne bízz egyetlen meghajtóra.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48909) Doky586 válasza SunMount3r (#48907) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

MENTENI szokás. Mind a képeket videókat mind a rendszert. Nemcsak firmware frissítés miatt. Azért szokás a C meghajtó mellé külön D partíciót csinálni azonos lemezen, hogy a C re szinte kizárólag a rendszer és programok kerüljenek, D re meg a képek dokumentumok. Így kettéválasztható a rendszermentés és az adatmentés.
De ha esetedben minden ssd-n levő dolog eltűnhet a firmfrissítés miatt, akkor úgyis mindent menteni kell. De ha nem baj ha eltűnik részben vagy egészben minden az ssd ről az a te döntésed. Persze valószínű az egész csak elővigyázatosságból kell és a frissítés nem érinti az adataidat.

(#48910) Rowon


Rowon
veterán

Sziasztok,

2,5" SSD-t rögzíthetek-e a számítógépház aljába, közvetlenül érintkezve a lemezzel? Van-e ennek bármilyen kockázata? Nem mechanikus sérülésre gondolok.

Ha nincs semmi jelentősége, akkor odaraknám többször használható gyurmaragasztóval.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#48911) varmi2 válasza Rowon (#48910) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ha a csatlakozokat tudod csatlakoztatni rendesen, akkor nincs semmi akadálya.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#48912) Graphics válasza Rowon (#48910) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Miért ne?

Nyugodtan.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48913) Doky586 válasza Rowon (#48910) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak ne szögbelövővel rögzítsd... :DDD

(#48914) Rowon


Rowon
veterán

Köszi mindenkinek. :D Igazából még mindig nem értem ezt az ESD-t a számítógépeknél. Állítólag egy 2,5"-os SSD-t elég nehéz "megsütni", mert a saját háza jól védi, csak azon gondolkoztam el, hogy fém-fém kontakt esetén van-e erre reális esély?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#48915) SunMount3r válasza Graphics (#48908) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

A legfontosabb dolgokról ("személyes" file-ok) van azért rendszeres Back-up másik meghajtóra. De ez a hirtelen 400GB most sok nekem.

#48909 Doky586: Detto. 1. 500GB azért nem túl sok, hogy külön partíciózzuk is még hozzá. Persze ezt tudom és én is így szeretném ha lenne, de majd ha min. 1GB-os SSD-m lesz hozzá, akkor fogok játszani ilyesmivel.

(#48916) Graphics válasza SunMount3r (#48915) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

1GB-ost ne :DDD

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48917) varmi2 válasza Rowon (#48914) üzenetére


varmi2
nagyúr

Pont fordítva van, mint ahogy te gondolod. Az esc azaz az elektrostatikus feltöltődés csak olyan anyagoknál jelentkezik, amik nem vezetik az áramot. Ezért tud felhalmozódni. És csak felhalmozódása után sül ki ez az esd. Tehát két fém között semmi gond nincs, mert nem halmozodnak fel a töltések.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#48918) Rowon válasza varmi2 (#48917) üzenetére


Rowon
veterán

Köszönöm! :R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#48919) SunMount3r válasza Graphics (#48916) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Igaz, az manapság még kockacukorban is kevés... :D

(#48920) Peter668 válasza pilu85 (#48896) üzenetére


Peter668
csendes tag

Nem hiszem hogy otthoni környezetben meg tudod nézni, de lehet hogy aki többet foglalkozik szerverekkel tud neked segíteni. Esetleg dobj egy HDS SMART fület, így látatlanban elég nehéz tippelni.

(#48921) MaCS_70 válasza SunMount3r (#48915) üzenetére


MaCS_70
félisten

"500GB azért nem túl sok, hogy külön partíciózzuk is még hozzá."

Miért is? Én a 120 GB-os SSD-t is C:-re és D:-re választom szét, hogy külön legyenek az adatok és a rendszer. A Windows adattárolási könyvtárait is szigorúan a D:-re irányítom.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#48922) isti732712


isti732712
aktív tag

Újra egymásra találhat a Kioxia és a Western Digital [link]

Na ettől én egy kicsit tartok! A Kioxia mert van ilyen termékem, nem feltétlen a legjobbak közé tartozik, én itt a WD részéről silány, és teljesítmény csökkenéstől tartok..mivel a kioxia híres a S11 problémáktól,aztán ne legyen igazam :D

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#48923) Graphics válasza isti732712 (#48922) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Eddig is egymasra talaltak, közös BiCS projekt.

Nincs nagy újdonság, az S11 meg nem gyártospecifikus. És szó sincs kontrollerről.

NAND-ról van szó, nem vezérlőről...

Vázolod, hogyan kapcsolódik az S11 ide? Aki S11-et rakott SSD-be, kivétel nélkül problémás volt... De egy ideje ritkább az esetszám, mert új FW-k és revíziók is kijöttek ezekből.

Bocsi, de félrebeszélsz. Mindkét cég nagy tapasztalattal rendelkezik a NAND gyártás során. Te meg a vezérlővel magyarázod a dolgokat.. mert egy szériaba S11 került....

Mindezt azért, mert negatív elmenyed volt a Kioxia SSD-vel.

Egy termék alapján hozol ítéletet... Nekem mai napig üzemel egy 24GB-os Toshiba SSD-m, rendszerklonozas céljából, rengeteg Toshiba NAND-os SSD járt a kezeim között.

És legjobb tudásom szerint egyik sem készít saját vezérlőt.
A WD-kben is változatos vezérlőkínálatot találsz.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48924) isti732712 válasza Graphics (#48923) üzenetére


isti732712
aktív tag

Bocsi, de félrebeszélsz.
Köszi aranyos vagy :)

Egy termék alapján hozol ítéletet...

Nem ítéletet hoztam csak feltételezés és vizió!
A tapasztalatom a kioxiáról pedig sajnos nem jó,de nem azt írtam hogy vezérlőről írnak, ezért is szúrtam be a linket! Hanem a feltételezéseimről írtam, mégpedig termék hígulás feltételezésről,minden megtörténhet és ennek az ellenkezője is!

A félrebeszélést nem értem mire írtad,mikor nem tényként közöltem valamit hanem feltételes módban és aggasztónak tartom az ilyen teljes összeborulást! Az hogy fúzió van e két gyártó között az egy dolog, az is egy dolog hogy a WD is szeret variálni.
De a bejegyzésem által hozzáírt vélemény nem erről szólt, hogy ki kivel miért ect...
De mi a fenének magyarázkodok én egyáltalán :DD azt se tudom minek írok be a fórumra ha félrebeszélek... sőtt mit keresek én itt?
Nem kételkedem egyik másik cégnek sem a tapasztalatával, volt egy ocz nevezetű ssd-m jobban bírta 10 évvel ezelőtt mint a mai ssd-k.

A lényeg hogy költséghatékonyság szempontjábol e két cég tapasztalata szarul is elsülhet..

uff :)

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#48925) Graphics válasza isti732712 (#48924) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

10 évvel ezelőtti terméket kár hasonlítani a maihoz, az meg lassabb volt, más is volt.

Évek óta együtt dolgozik a két cég, nagyjából az amiről most hír jött a formalitás része lehet, az amúgy sem túl jól teljesítő Kioxia esetében.(üzletileg)

Közösen fejlesztették eddig is a NAND-okat, egyértelműen költségmegosztás miatt.

A vezérlőket mindkét cég beszerezte a különféle partnerektől, SMI, Phison, Marvell.

Ezt ugyanúgy el lehetett volna mondani, amikor anno a Toshiba megvette az OCZ-t...
Vagy amikor a WD a SanDisk-et. :)

"én itt a WD részéről silány, és teljesítmény csökkenéstől tartok..mivel a kioxia híres a S11 problémáktól,aztán ne legyen igazam :D"

Írtad Te, én meg cáfoltam, mert úgy jött le, hogy a Kioxia nyakába varrod az S11 problémát, holott a vezérlőhöz semmi köze a Kioxia-nak. :)

Írtam én, hogy a vezérlőnek semmi köze ehhez, a NAND-ról szól a hír. Érthetetlen akkor milyen minőségcsökkenésről beszélsz, amikor a két cég elég régóta közös NAND üzletágat visz....

"A Kioxia és a Western Digital régi partnereknek számítanak, a két cég évek óta gyárt közösen NAND-chipeket Japánban, melyeket a legkülönfélébb területeken hasznosítanak a partnerek az okostelefonoktól kezdve az adatközpontokon át a tévékig bezárólag."

Olyan dolgot mondasz, ami már évek óta van... Együtt dolgoznak lassan 5+ éve... Tehát amit vizionálsz, akkor annak már rég lennie kéne, pedig tudtommal, és az általam használt termékekben is a BiCS elég jól teljesít.

Azt Te tudod miért vagy itt. De én nem látok összefüggést a Te problémád kapcsán itt. :)

Köszönjük a linket a remek hírről. :D Ne támadásnak vedd, max kiegészítésnek.

De a véleményed jó, csak technikailag még nem jött be a tipp.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48926) isti732712 válasza Graphics (#48925) üzenetére


isti732712
aktív tag

Nem látom én itt a kettőnk közt lévő vita alapját,mert igazad van és nem is vitatémának szántam.
Nyílván a tapasztalatod nagyobb mint az enyém és ezt nem is vitatom,akkor elhesegetek minden viziót amit erről vízionáltam és megkövetlek :R

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#48927) Graphics válasza isti732712 (#48926) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem vagyok orákulum :D az más mátrix, ha minőségcsökkenés lenne, akkor annak erős jelei lennének már az 5 év partneri együttműködés alatt.

Ha mégis romlás állna be a húspiacon, akkor majd billen a mérleg más gyártók felé.

A piacon eléggé kevés a komplex szereplő, mert nagyjából ugye:

Samsung
Micron ( Crucial)
SK Hynix
WD (SanDisk)

Ez a 4 a legnagyobb , aki szeletet kap a tortából. A kínaiak erősen nyomulnak ( vezérlővel és NAND-dal is), de az szerintem csak az ilyen márkákon keresztül lehetséges, mint a SP, a TeamGroup, a Kingston.

Elnézést, ha túlzó volt a reakcióm :R

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48928) isti732712 válasza Graphics (#48927) üzenetére


isti732712
aktív tag

Semmi gond!! :) No para! :D

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#48929) op9


op9
aktív tag

Sziasztok,

Van egy 2 TB-os PM9A1-esem, ami az utóbbi időben elkezdett haldokolni.
Itt vettem a PH-n (tavaly májusában 100/100-zal), és mivel OEM, ezért semmi papír nincs róla.
Tudna valaki segíteni a gariztatásában?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

How Bad Do You Want It?

(#48930) Graphics válasza op9 (#48929) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Szerintem OEM SSD-vel nem nagyon fogsz tudni gariztatni.

A Samsung ezekről alapvetően leveszi a kezét, ezt eladta az OEM-nek és onnantól velük kéne lefocizni.

De nem volt ilyen esetem, hátha másnak lesz.
Meredeken esik lefelé, mindenképp szerezz be valami alternatívát.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48931) op9 válasza Graphics (#48930) üzenetére


op9
aktív tag

Igen, azt gondoltam, h nem kopogtathatok be vele a Samsung-nál, mert felvet pár kérdést, hogy miért nem a laptoppal együtt annak a cégnek küldöm be, akitől a laptopot vettem.

Arra gondoltam esetleg, h egy laptopba betenni, amit ilyennel adtak el (és az SSD szériaszámát nem kötik az adott géphez), akkor azzal talán vissza lehetne küldeni.

Vagy ha valakinek van valami ismerőse, amiért nem kellene egy ilyen tortúrát végig játszani.
Természetesen nem ingyen gondoltam, csak a józan ész keretein belül.

How Bad Do You Want It?

(#48932) easy...rider


easy...rider
őstag

SanDisk SSD Plus 480GB-os verziójáról van infótok? Milyen vezérlő lehet rajta? A NAND az ennél is TLC? (Mintha valahol MLC- nem írták volna, de lehet itt is változik a hardver?)

[ Szerkesztve ]

(#48933) Graphics válasza easy...rider (#48932) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Inkább TLC lesz a jelenkori kiadás. :)

Max ha régebbi használt, akkor lesz MLC, de az akkor nem mostani lenne.

De nagyon vegyes hardverrel szerelték anno.

The SanDisk SSD Plus 120GB we received from a third party uses the SM2246XT controller with SanDisk MLC NAND flash.
The SSD Plus 240GB arrived with an SMI SM2256S controller and SanDisk MLC, as well. Last but not least, the SSD Plus 480GB is actually not a DRAMless SSD after all. It ships with the same Marvell 88SS1074 "Dean" controller found in the SanDisk X400. The controller comes paired with SanDisk MLC NAND and a Nanya DDR3 package.

Tehát mondjuk úgy, hogy a 480-as egy WD Blue 3D :)alias X400, ami itt hever az asztalomon :D

De egy korábbi teszten ezt írták róla. [link]

A jelenkori hardverváltozatra nincs rálátásom. Újan nem kapsz már MLC-t.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48934) westlake


westlake
félisten

2019 február óta használok egy Silicon Power A80-as SSD-t (SP256GBP34A80M28), aminek az írási sebessége "limitálódott" ~ 320 MB/s-ben. Pár hónappal a hároméves garancia lejárta előtt vettem észre a dolgot. Azt nem tudom megmondani, hogy pontosan mikortól lett ilyen. Betudtam egy sima hibának, elvégre az elektronikai dolgok meghibásodhatnak. Tegnap viszont találkoztam egy nagyobb kapacitású modellel (SP512GBP34A80M28) aminek pontosan ugyanez a hibája van már. Ennek nem ismerem a vásárlási dátumát, de körülbelül ez is hároméves lehet. Annyi a különbség, hogy ennél pedig ~640 MB/s a csúcs. Érdekes, hogy az 512 GB-os példány maximuma majdnem pontosan a duplája a 256 MB-os példányénak. Számtalan típussal (gyártó, méret, formátum) volt már dolgom körülbelül három évtizednyi szakmával a hátam mögött, szóval nem lepődöm meg random hibákon. Mindenki tudja, hogy vannak (és lesznek is) hibás darabok. Két ugyanolyan hiba után viszont kijelenthetem, hogy ez olyan hiba, ami az A80-as családot biztosan érinti. Lehet, hogy vannak más modellek is (akár más gyártóktól is), viszont én csak ezzel a két (ilyen) hibás darabbal találkoztam. Sokszor azért választottam az A80-as család valamelyik modelljét, mert ár/érték arány tekintetében ez volt a legjobb választás. Egy viszont biztos, innentől fogva biztosan nem veszek többet ilyen SSD-t!

Play nice!

(#48935) Graphics válasza westlake (#48934) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Formázás utan sem áll helyre a dolog?

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48936) arpi6k


arpi6k
addikt

Sziasztok!

Adott egy Asus Strix B550-f Gaming wifi alaplap. Ugye a chipset adottságainak megfelelően egy ssd foglalt PCIe 4,0, a másik PCIe 3,0. Jelenleg mindkét slotban PCIE 3,0-as samsung ssd van (1 250-es a rendszernek és 1 1TB-s az adatoknak), azonban bővíteni szeretném a tárhelyet. Mivel annyira nem vészes a PCIE 3,0 és a 4,0 között difi, így szeretném kihasználni az egyik portot. A kérdésem az az hogy sebességben melyik az előnyösebb: A PCIe 4,0-as slotba veszek egy 2TB-s 4,0-as ssd, erre menne az adat (programok, játék installok, képek, stb) a 3,0-as slotba pedig átteszem a jelenlegi 250-es ssd-t. Vagy veszek egy sima 3,0-as 2TB-s ssd-t, és a 4,0-as slotba pedig beteszek egy 250-es 4,0-t. Remélem érthető a kérdés. :DDD

Előre is köszönöm ha válaszoltok!

[ Szerkesztve ]

Intel & ATI

(#48937) csixy


csixy
addikt

Az lenne a kérdésem, hogy ha jól olvastam akkor az PCIE NVME SSD-nek nincs szüksége külön trimmelésre, mert a vezérlője saját maga intézi ezt a folyamatot. Akkor ugye linuxban sem szükséges a discard parancs az fstab soraiban? Ha külső usb-s Rackbe van téve akkor is ugyan ez a helyzet? Megmolyolja saját magát, ezt a feladatot belügynek tekintve? Akkor miért van egyes külső USB-s PCIE NVME SSD házak leírásában , hogy Trim kompatibilis, hisz ez esetben ennek triviálisnak kellene lennie?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#48938) viperabácsi


viperabácsi
addikt

Üdv srácok ! Találtam egy ssd táblázatot redditen beteszem ide is hátha hasznos valakinek.

Reddit

Csak a táblázat

Az Űr veszélyes hely , főleg , ha a két füled között van !

(#48939) pilu85


pilu85
őstag

Én egy olyan tesztet szeretnék videóban látni, ahol a sata 3 versenyzik az nvme ssd-vel, de úgy, higy ezek típusa is fel van tüntetve. Főleg játékok alatt. Eddig csak olyat találtam, hogy sata 3 vs nvme, de ez így elég tág fogalom...

"A jó hír: ha fel tudod ismerni egy illúzióról, hogy illúzió, akkor szertefoszlik. "Az illúzió felismerése annak végét is jelenti. Életben maradása attól függ, hogy összetéveszted-e a valósággal."

(#48940) zizidor válasza csixy (#48937) üzenetére


zizidor
senior tag

A vezérlő magától nem tudja mikor kell fizikailag felszabadítania egy blokkot, azt az oprendszer fogja megmondani. SATA-nál volt ez probléma, mert ott még nem volt a kezdetektől része a protokollnak a trim, de NVMe-nél már igen (deallocate). Az fstab-ba beírt discard opció kényszeríti a rendszert, hogy minden törlés után azonnal küldje a parancsot, ez viszont visszahúzhatja a meghajtó teljesítményét. Alapból nem szükséges.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#48941) csixy válasza zizidor (#48940) üzenetére


csixy
addikt

Köszi. Az elejét kezdTem érteni, de az utolsó mondat teljesen megkever, ezután már semmit nem értek: "Alapból nem szükséges." !!!!! ?????
Most akkor mi van ? Mit kell csinálni? Mi nem szükséges alapból ?
.... ???
Például van egy trim kompatibilis USB-s NVME SSD Rackem (Axagon EEM2-GTO) benne egy NVME SSD-vel, rajta fut egy Debian linux testing 6.0.0.6-os kernellel cinnamonnal ....ez a rendszer maga. Mit írjak a /etc/fstab fájlba a / partícióra például, vagy a swap partícióra ????? Kell bele a discard, vagy nem? Ez a kérdés.

Ha pedig ez a vaskonfig lóg egy windows 10, vagy 11-en (ez a laposon belül fut) és a Rack rajta lóg USB-n kívülről pl. NTFS partícióval D:\ -ként akkor mi a teendő??? Konkrétan. Nagyon megköszönném a választ ! :R :R

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#48942) csixy válasza zizidor (#48940) üzenetére


csixy
addikt

Ja már kezdem kapisgálni. Tehát alapból nincs semmi teendőm, mert előbb utóbb úgyis meg fogja magát molyolni, de ha beteszem a discardot az fstabba, akkor minden egyes írási, illetve törlési művelet után azonnal trimmelésre lesz utasítva a meghajtó. Tehát ha nekem tudatlan felhasználóként halvány f@ngom sincs a trimmeléssel kapcsolatban semmiről, akkor is minden rendben lesz , nem fog belassulni a meghajtóm, mert a szabad idejében valamikor trimmelni fogja időnként a vezérlője saját magától meghajtót????

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#48943) ClioRS


ClioRS
őstag

Sziasztok,

Intel NUC7i3BNH-ban egy 970 Evo SSD van a rendszernek. Letöltögetős és média szerver gépnek használom, illetve néha meccseket nézek neten, szóval azért nincs agyonterhelve. 35-38 fokos átlaghőmérsékletet produkál, de ugye ez az SSD szeret terhelés alatt melegedni. Az a kérdésem, hogy van értelme valami "hűvösebbre" (pl Samsung 860, esetleg Kingston A2000) cserélni, vagy mivel annyira nem kap nagy terhelést most sem, így nagyon nem változna semmi? Nem az a bajom, hogy túl meleg lenne, hanem a NUC-ot szeretném minél halkabbá tenni, ahhoz meg az kéne, hogy minél kisebb fordulaton menjen a ventilátor.

(#48944) ubyegon2 válasza csixy (#48942) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak nagyon röviden, mert itt png vagyok....

Nyilván ismered a portásról és a sasmadárról szóló viccet...no az NVMe meghajtók és a discard TRIM kb így viszonyul egymáshoz! ;]

idézek picit, mert kb ennyit érdemes tudni Linux, NVMe SSD TRIM relációban:

TRIM ellenőrzése

Míg a SATA SSD-nél ez a legfontosabb ellenőrzés volt, NVME SSD esetén értelmetlenné vált, ugyanis a hagyományos TRIM, discard végrehajtását egy ATA utasításkészlet biztosította, ez értelemszerűen az NVME SSD-re nincs semmilyen hatással.

NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet

Nyilván egy szakmaiatlanség miatt innen eltanácsolt nemszaki blogja, de ugye nem saját kútfő, szóval... ;)

Lehetne még erősen bonyolítani de az előbbi egy mondat tényleg a lényeg. Ha végignyálazod ezt, akkor sem találsz benne discard kifejezést, max egy alkalommal, de ott a mondatból kiderül, hogy ez nem a discard parancsot jelenti, hanem emiatt van ott a szó:

linux/drivers/nvme/host/pci.c

Egyszóval ne variáljunk, mint zsidó az üres boltban, hanem fogadjuk el, hogy az NVMe meghajtók saját parancskészlet alapján TRIM-melnek és nem is tudnak mit kezdeni egy P/SATA parancskészlet elemeivel.

Ja igen....a swap-ot TRIM-melni olyan, mint mikor falábú ember megvakarná a talpát! :K (alapból is csak adott filesystem támogatja a TRIM-et és a swap nem ext4 fs-en csücsül ugye!)

[ Szerkesztve ]

(#48945) Graphics válasza ClioRS (#48943) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Zárt helyen az A2000 sem lesz hűvösebb.

Először a procid hőmérsékletet nezd meg.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#48946) ClioRS válasza Graphics (#48945) üzenetére


ClioRS
őstag

Köszi :R

(#48947) zizidor válasza ubyegon2 (#48944) üzenetére


zizidor
senior tag

"alapból is csak adott filesystem támogatja a TRIM-et és a swap nem ext4 fs-en csücsül"

Ez még akkor is igaz, ha nem swap partíció, hanem swap fájl van. Maga a fájl nem törlődik, tehát blokk felszabadítás nem történik.

@csixy (#48942):
Valahogy úgy. Mivel az NVMe protokollt direkt SSD-hez alakították ki, az ezt támogató oprendszereknél nem szabad hogy problémát okozzon.

Van egy másik dolog is, amiről sokan megfeledkeznek: a wear leveling. Írásnál a wear level miatt egy blokk fizikailag nem feltétlenül ugyanoda lesz kiírva. A korábbi fizikai blokk felszabadul és a vezérlő kiürítheti a cellákat.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#48948) ubyegon2 válasza zizidor (#48947) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fura egyébként, mert az ebben lévő linken meg együtt említik az FSTAB és a TRIM meg a swap kifejezést...de ettől függetlenül értelmetlen swap-nál a TRIM.

(#48949) csixy


csixy
addikt

Köszönöm mindenkinek! Tehát akkor külső használatra a legjobb választás egy USB-s tokba tett NVME SSD, mert ennél nem kell törődni azzal, hogy átereszti e a discard , fstrim parancsot, nem kell mókolni, hogy a linuxot megtanítsuk trimmelni mint a külső házas SATA SSD-t a külső rack fajtájától, vezérlő csipjétől függóen. Tökmindegy milyen rendszerbe van bedugva, magának intéz mindent. :R

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#48950) zizidor válasza csixy (#48949) üzenetére


zizidor
senior tag

"Tökmindegy milyen rendszerbe van bedugva, magának intéz mindent"
Na, ez így nem teljesen igaz, én sem ezt írtam.
Fájlok törlésénél kell az infó az oprendszertől.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.