Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#47551) kavalkád válasza bot1978 (#47549) üzenetére


kavalkád
aktív tag

szerintem te a furnérra gondolsz. de ezt nem préselik, inkább hántolják vagy késelik.
a szerszámra vésőt mondanék így látatlanban.

(#47552) bot1978 válasza kavalkád (#47551) üzenetére


bot1978
senior tag

Köszönöm szépen, én is arra jutottam közben, hogy ez furnér lesz, valószínű élzáráshoz készítenek elő ilyen vékony csíkot, így kezeletlen formában is, ördög tudja.
Ha más nem elmegyek a helyi lapszabászatra, csak az olyan lesz, mint a sóderbányába menni egy darab kavicsért. :)

(#47553) kavalkád válasza bot1978 (#47552) üzenetére


kavalkád
aktív tag

lapszabászaton eléggé valószínűtlen, hogy tartanak furnért, ők élfóliával dolgoznak.

(#47554) Soká válasza bot1978 (#47552) üzenetére


Soká
senior tag

Ez egy - nevezzük - furnérnak. De szerintem nem iparilag késelt furnér, hanem a fickó egy darab padoukból levágott körfűrésszel egy vékony szeletet. Érzésre ez vastagabb mint általában a furnérok, mondjuk 0,6-0,8mm

(#47555) pacman_123 válasza bot1978 (#47552) üzenetére


pacman_123
tag

Nem tudom a Zatikot ismered-e, és hogy valamelyik üzletük közel van-e hozzád, de ott lehet kis mennyiségben is venni ezt-azt. Én egyszer voltam náluk (Miskolcról messze vannak, igazából csak útbaestek és benéztem hozzájuk) és egy darab 50 centis egzóta fával is kisétálhattam. Hátha furnért is adnak kisebb tételben:

https://www.zatik.hu/termekeink/falemezek-es-furnerok

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#47556) kapu2006 válasza bot1978 (#47549) üzenetére


kapu2006
tag

0:54 - 55 -nél mondja, hogy furnér. (veneer)

(#47557) kapu2006 válasza pacman_123 (#47555) üzenetére


kapu2006
tag

Méterre adják.

[ Szerkesztve ]

(#47558) jimy_l válasza bot1978 (#47549) üzenetére


jimy_l
tag

Vasalhatós, öntapadós élfurnér.
[link]

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#47559) bowhunt


bowhunt
csendes tag

Üdv az egybegyűlteknek!
Eddig csak lelkes olvasó voltam, de most lenne kérdésem, remélem tudtok segíteni!?
Egyengető gyalut szeretnék, de nem találok, csak kombi gépet az alacsonyabb árfekvésben, tehát nem ipari felhasználás a cél! 254mm lenne a minimális gyalulási szélesség, és 230V :) . Néztem Güde, Scheppah, Hyundai márkákat, 150e ig de nem igazán győztek meg, most éppen egy JET JPT-10B keltette fel az érdeklődésem, de nem sok infó van a gyártóról, és videómegosztón is szinte csak orosz felhasználóknál látni (bár ott nem tűnnek rossznak).
Van valakinek tapasztalata, amit megosztana? Csak magam szórakoztatására csinálok 1-2 dolgot, viszont nem szeretnék nagyon mellé nyúlni! (volt már rá példa, akinek kedve tartja elolvassa alább)

Scheppah márkájú kb.45e Ft-os körfűrésszel jártam úgy ,h se egyeneset se derékszöget nem lehetett vágni rajta, alig bírtam visszaszerezni az árát, szerencsémre megreklamáltam pár napon belül, h nincs magyar használati, 1 hónap múlva sem lett, így visszavették (lett helyette Bosch Pts10, nem csúcs gép, de már használható), ekkor fogadtam meg, h nem veszek ipari hulladékot!
Mivel a pénztárcám nem feneketlen, így apró dolgokból jó a Lidl-ös cucc (szalagcsiszoló, ütve csavarozó, kicsi kompresszor) vastagolóm Metabo, gérvágó Dewalt, Excenter csiszoló Ryobi.
Használtan a Metabo BAS 317 szalagfűrészt lőttem, nem ment 3órát sem a tulaj szerint, ami valós is lehetett, mert nem vágott egyeneset rábeszélésre sem! Nem is tudom miért nem küldte vissza garanciába. Gari lejárt 5napja mikor megvettem (pff) szétszedtem, hát a felső kerék dőlést állító résznél van egy tengely amin billen a kerék, hát ez gyárilag el van fúrva v 2mm-el (nem csodáltam, h nem vág egyenesen). Végül meg hackeltem, azóta 60cm-en simán vágok 0.5mm-es szeletet :) öröm és boldogság, de ráment v 3 napom a hiba keresésre és a beállításra.

Köszi, hogy el olvastátok, a segítőknek pedig külön hála!
Ui.: A helyesírási hibákért elnézést utólag is :) mert minden fórumon vannak akik háklisak rá :)

(#47560) thomgrande válasza SchumiBácsi (#47543) üzenetére


thomgrande
tag

A hasítóéknek sztem annyi a szerepe hogy ha új méretű lap jön akkor sztem őt is újra be kell állítani.
Ezt még át kéne gondolni. Bár nem tudom neked mit jelent a beállítás.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#47561) thomgrande válasza thomgrande (#47560) üzenetére


thomgrande
tag

Még azt is tisztázni kéne mit jelent az uj méretű lap.

Beállítjuk a hasítóéket, mely a körfűrészlap mögött maximum 10mm lehet. A hasítóék vastagsága a
körfűrészlap vastagságánál 0.2 mm-rel nagyobb. A körfűrészlapot a vágandó anyag fölé
5mm-rel kell magasabbra állítani. Idézet: Gombos József Szabás körfűrészgéppel művéből.

Forrás FELDER

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#47562) SchumiBácsi válasza pacman_123 (#47547) üzenetére

Sehogy se lesz 300km/óra, mert az csak egy 100% hatásfokú rendszernél állna fent 3x35mm szűkítéssel egyidejű elszívással Scheppach HD12 esetén - a hangsebesség eléréséhez egyetlen, 35mm-nél is szűkebb nyílás kellene ;]

A te rendszered a csőcicoma nélkül és sztem egyébként az összes gyári is, mert hajlamosak mindenhol a ventilátor "természetes" teljesítményét megadni most kb. egy Scheppach HD12 szintjén van. A te építményed 124km/óra 100mm-en, a Scheppach HD12 108km/óra - ebből kiindulva 15%-al hatásosabb a géped így mint a gyári változat mert az 800m3/óra a tied pedig mivel ugyanúgy 100mm a csonk a nagyobb sebesség miatt ez kb. 920m3/óra.

De, ha jól értelmezem a leválasztóval és csövezéssel tehát normál üzemi állapotban pont a felére csökkent az áramlási sebesség és ezzel a hatásfok, azaz most így van 460m3/óra teljesítményed ami sztem még mindig jó és ez nagyszerű támpont lesz nekem is bár számítottam erre hogy maga a csövezés és a leválasztó mégiscsak egy ellenállás + nem csak a levegőt szívjuk hanem a cuccot is. Megkockáztatom hogy a rendszer azon fix elemeit, amik gyakorlatilag sosem mozdulnak a gégecső helyett egyenes és jóval simább PE csőre cserélnénk akkor javulna a hatásfoka.

Az összeroppanást meg nem úgy kell érteni hogy ha lezárom és összeszakad az egész hanem ezen a videón frankón összehúzza a gégecsövet egy kisebb kapacitású elszívó is, például ha eltömődik. Ez a gép van most tervben egyébként, ami nem egy nagy, de légtömegben mégis több mint egy sima 35mm-es porszívó. Lesz 180m3/óra ami majd üzemállapot során nyilván esik valamilyen mértékben, de sztem nem olyan drasztikusan mint nálad. Különben kíváncsi lennék egy 120as vagy 140-es csövezésre, sztem meglepődnénk.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47563) SchumiBácsi válasza thomgrande (#47561) üzenetére

A gépben jelenleg 1.4mm lap és 2.4mm fogvastagságú lap van. Ha beleteszek például egy ilyet akkor lesz benne egy 2.2mm lap és 3.2mm fogvastagságú lap.

Ha otthagyom az egyébként 2mm vastag hasítóéket ahol most van az sztem nem lesz jó, tehát csak átállítom hogy a fűrészlap középvonalába essen nem? Egyébként a vastagabb laphoz nem kellene vastagabb ék is?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47564) thomgrande válasza SchumiBácsi (#47563) üzenetére


thomgrande
tag

Utolsó kérdésedre ott a válasz a hozzászólásomban amire válaszoltál.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#47565) SchumiBácsi válasza thomgrande (#47564) üzenetére

Azaz a 2mm vastag gyári ék nem is igazán jó se a 2.8(2.0 lap) se a 3.2(2.2 lap) vastagságú lapokhoz?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47566) jimy_l válasza SchumiBácsi (#47562) üzenetére


jimy_l
tag

Ecce szívesen viszlek motoron, na ott megtudhatod, hogy fúj a szél 300Km/h óránál. :Y

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#47567) jimy_l válasza thomgrande (#47561) üzenetére


jimy_l
tag

Eddig úgy tudtam, hogy az ék vastagsága, a tárcsa vastagságával egyenlő a hordozót mérve, nem a fogakat. :F

Ha szavazással, bármit ellehetne dönteni. Már betiltották volna.

(#47568) thomgrande válasza jimy_l (#47567) üzenetére


thomgrande
tag

Itt is mindkettő azt írja csak még rátesznek kettő tizedet.

"Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

(#47569) zonusz válasza thomgrande (#47568) üzenetére


zonusz
tag

Köszi az infót, erről eddig nem tudtam. Ezek szerint egy készlet kéne ékekből, csak azt nem tudom honnan szerezzem be. A géphez egyet adtak, eddig még nem problémám vele, de ezek szerint lehet még. Holnap elkezdek méricskélni. Az biztos, hogy különböző vastagságú lapjaim vannak 3,2, 2,8.

(#47570) SchumiBácsi válasza zonusz (#47569) üzenetére

Itt van többféle ék is, kérdés ezek passzolnak e a gépeinkhez. Átmérő szerint mindenesetre kompatibilis.

És asszem megvan végre a platólemezre is jó korongom.

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47571) mdk01 válasza SchumiBácsi (#47570) üzenetére


mdk01
addikt

Milyen gépre akarod ezt rakni?

(#47572) SchumiBácsi válasza mdk01 (#47571) üzenetére

Ha van benne ráció akkor az enyémre :D

Mármint egy Bosch GTS 10XC-re. De a hasítóék annyira nem releváns mert én nem igazán vágok hosszban olyan fát mi összezárna, de ezen a videón majdnem mentő lett a demonstrációból :D

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47573) mdk01 válasza SchumiBácsi (#47572) üzenetére


mdk01
addikt

Mi indokolja, hogy egy lapszabászgépre való drága lapot használj egy közel barkács kis gépen?
Egy ilyen kategóriás lapot egyébként olcsóbban is megkapsz itthon....ha onnan rendelnéd amit linkeltél.

(#47574) SchumiBácsi válasza mdk01 (#47573) üzenetére

Hosszú lenne lenne elmagyarázni, a lényeg hogy valamennyi folyamatomhoz kell a gyáritól jobban teljesítő lap. Nem csak sima fa anyagokat akarok vágni, hanem mást is. Bútorlap, MDF, bevont rétegelt, stb.

Körfűrészlappal kapcsolatban ez már fene tudja hanyadik oldal, mert még mindig felmérési fázis. De lassan lezárul és jön az ár szerinti kedvezőbb lehetőségek felkutatása és beszerzése.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47575) Soká válasza SchumiBácsi (#47574) üzenetére


Soká
senior tag

Te ugye elméleti matematikus vagy? De legalábbis biokémikus, aki egyedül maradt otthon és főzni próbál a négyjegyű függvénytáblázatból. :)

Azt javasolnám, hogy ha a munkavédelmen túl vagy (mert az tényleg fontos), akkor fejezd be az elméleti asztaloskodást és a gépeddel készíts végre egy sámlit vagy nem tudom mit. Ha azzal készen vagy, akkor gondolkozz el, hogy még mindig a lapszabász lap megvétele a legégetőbb feladatod.
Nem vagyok egy autós ember, de kb. ahhoz hasonlít a dolog, mintha megvettél volna egy Daciat, ami ott áll a garázsban 0 km-rel és Te a Pirelli versenygumi katalógusát lapozod elmélyülten.

(#47576) pali923 válasza SchumiBácsi (#47570) üzenetére


pali923
tag

Vigyázz, ez Felder! Megtudtuk, hogy az az egész cég egy nagy sz@r, meg amit gyártanak, az is! :)) ;]

[ Szerkesztve ]

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#47577) pali923 válasza Soká (#47575) üzenetére


pali923
tag

+1 Az embernek sok minden eszébe jut, pl. a puding és a próbája. Meg az is, hogy itt (is) elég sokan vagyunk, a komolyabb szakik között is, akik elindultak egy géppel és egy fűrészlappal, maróval, akármivel, aztán a (saját vagy más) tapasztalatok után léptek tovább a következő gépre vagy eszközre. Pl. vannak vegyes használatú fűrészlapok, talán érdemes lenne kipróbálni egy jobbat, aztán kiderül, hogy mihez nem jó. Addig is lehetne gyűjteni némi saját ötletet, meg lehetne javítani az ott helyben felmerült problémákat. Legalábbis én valami ilyesmit csinálnék.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#47578) Grizzlu


Grizzlu
tag

.

[ Szerkesztve ]

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#47579) pacman_123 válasza Grizzlu (#47578) üzenetére


pacman_123
tag

Miből vetted észre? :Y

Szerk: jjaaa, értem. Mikor válaszoltam még más volt itt ;]

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#47580) Grizzlu válasza pacman_123 (#47579) üzenetére


Grizzlu
tag

Inkabb nem keltem a feszultseget :U

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#47581) SchumiBácsi válasza pali923 (#47576) üzenetére

Van egy sejtésem hogy mivel annyira egyformák hogy az összes ilyen kategóriájú fűrész egy szalagról jön le, csak az egyik nap Freud matrica megy rá, másik nap a Felderé, többi nap stb. majdnem mind1 mi van rajta. Az anyaga/kiképzése a lényeg.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47582) nullpoint válasza pali923 (#47576) üzenetére


nullpoint
senior tag

Egy korrekt, jóravaló embert behívnék az üzembe hogy megmutassam mi a probléma a Felderrel, és szomorú vagyok hogy neked nem lesz lehetőséged a bizonyítékok megismerésére a helyszínen. :B

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#47583) nullpoint válasza SchumiBácsi (#47574) üzenetére


nullpoint
senior tag

A jó minőségű késre szükség van, hiába ágálnak ellene a laikusok, ne foglalkozz velük, vedd meg az igényeidnek legmegfelelőbbet. Persze nem mindig a csillagászati ár a legjobb.
Élezőüzemeket érdemes meglátogatni, megkérdezni hogy egy-egy feladatra melyik a legalkalmasabb forgácsolószerszám, ők ráadásul közvetlen a felhasználóktól kapják a visszajelzéseket, ez is a tudásbázis alapja lehet.
Az már más kérdés hogy vannak-e márkára szerződve, de nem feltétlenül kell azt megvenni, elég ha tudod mi a legmegfelelőbb kialakítás a feladatra.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#47584) pali923 válasza nullpoint (#47582) üzenetére


pali923
tag

Én nem vitatkozom veled, nulla tapasztalatom van. Sajnos ez olyan nekem, mintha azt mondtad volna, hogy a Porsche autók mind szarok, kár, hogy nem tudom megmutatni a hibáit. :D
De azért vannak olyanok is, akik szívesen járnak Porschéval, a hibái ellenére is.

A helyzet reménytelen, de nem komoly.

(#47585) generatoros válasza nullpoint (#47582) üzenetére


generatoros
tag

Azt gondolom, hogy a fórumozók között kevesen vannak akik naponta használnak Felder gépeket, ezért a véleményed akár hitelessé is válhat, de ha ragaszkodsz ahhoz, hogy csak általad jóravalónak tartott embernek vagy hajlandó elmondani a fenntartásaidat, akkor te vagy az aki nem hajlandó közkincsé tenni a tapasztalataidat, ergo te nem vagy jóravaló. nem akarlak én megbántani téged, ez csak az én véleményem és az is, hogy minek írsz ide ebbe a topikba ahol nagy általánosságban korrekt és jóhiszemű emberek cserélnek gondolatot és kivétel nélkül mindenkit a jó szándék vezérel. Bocs ,ha bántó amit írok, de szerintem többen vagyunk itt olyanok akik bántva érezzük magunkat amikor a tiédhez hasonló írásokat olvasunk.

(#47586) MrThompsoN válasza generatoros (#47585) üzenetére


MrThompsoN
csendes tag

Bár én általában csak olvasni szoktam a fórumot, hozzászólni elég ritkán, maximálisan egyetértek.

(#47587) mdk01 válasza generatoros (#47585) üzenetére


mdk01
addikt

Az tény, hogy a kolléga kicsit berúgta az ajtót és a szoba közepén osztja az észt, de az is tény hogy a felder gépek az ipari kategóriának nagyjából az alja. Nem arányos a minőség a kiadott pénzzel. Nem kezdeném én sem sorolni mikor és melyik kollégának mi volt a baja a tulajdonában lévő géppel, de ami kialakult bennem a Felderről az nem pozitív. Van információm felder táblafelosztóról mikor azt mondja a szervízember, hogy a 1,5-2mm vágási méretszórás a 2mmes tűrésen belül van és nem tudják megcsinálni a gépet. 2mm! Az 1mm is problémákat okoz sokszor. Hasonló sztori van élzáróval is mikor random az élléc végét nem jól vágja és nem tudja a felder szervíz a saját szarát megcsinálni. Messze van egy felder a hebrock, altendorf, holzma, holzher gyártóktól. Az SCM is középmezőny. Nem indítanék vitát és részemről ennyi, csak azért írtam, hogy nem érdemes a témán túl sokat rugózni.

(#47588) mdk01 válasza SchumiBácsi (#47574) üzenetére


mdk01
addikt

Egy lappal nem fogsz mindent elvégezni, nem hiába van egy valamire való asztalos műhelyben legalább 3-5féle lap az egyes anyagokhoz.

(#47589) generatoros válasza mdk01 (#47587) üzenetére


generatoros
tag

Tényleg nem érdemes ezen rúgózni, de ahogy te is le tudtad pár szóban írni ő is megtehette volna a SZAR szó használata nélkül. Amit az 1mm-ről írsz azt én is megtapasztaltam már. Azt meg álmomba sem gondoltam volna, hogy a Felder lemeri írni a 2mm tűréshatárt. Ismerek lapszabászatot ahol nem gond a pontos mérettartás.

(#47590) SchumiBácsi válasza mdk01 (#47588) üzenetére

Nem is egy lappal akarok megoldani mindent. Bár valahol találtam egy gyémántos korongot, amit mindenre ír, csak kb. fele annyiba kerül mint a gép, vagy többe mint a merülőfűrész sínnel :D

Most az a terv hogy Bosch lapok lesznek. Ezek nem olyan drágák mint a Freud vagy a Felder, de ha idő előtt kikopnak akkor az a következő lépcső.

A kézi fűrészbe egy korong szinte mindenre, vagy egy drágább ha a "minden fa fajtába" besorolható az MDF is.

Az asztali fűrész majdnem megússza egyetlen viszonylag olcsó lappal, de befonom a hajam mert a platólemezt egy korongnál sem jelzi. Vagy ha besoroljuk az abrazív anyagokhoz akkor olyan korong kell ami a lamináltat is viszi - na az viszont tényleg drága még a Bosch verzióban is és még ettől drágább is van.

Lehet hogy túl van gondolva megint, de nem fogok a gyári koronggal se kísérletezni se tönkretenni egy esetleg nem neki való anyaggal - nincs kedvem hozzá. Inkább kiszedem és majd újra felteszem ha kell. Tudom milyen anyagokat akarok vagdosni és arra célkorongot akarok, ha kell többfélét mert attól hogy nem csúcs a gép de egy patent korong sztem akkor is sokat dob az egészen.

Amúgy ha valaki most vesz hasonló asztali fűrészt a hasítóék az első amit nézzen meg. Nem valószínű hogy bele tudna érni a fűrészlap de az esetemben nem volt teljesen meghúzva így kézzel szépen el lehetett mozdítani. Meghúzás miatt ki kellett emelni, aztán úgy állítottam be hogy a párhuzamvezető oldalán a széle szinte egy síkban van a fogak szélével, a szán felőli oldalt jobban lehet látni tőle a fogakat, de magát a lapot "elfedi". Így nem központos, de jól gondolom hogy a párhuzamvezető felől nagyobb eséllyel belekaphat az anyagba túloldalt a korong mint a szán felől?

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#47591) nullpoint válasza SchumiBácsi (#47590) üzenetére


nullpoint
senior tag

Érdemes megnézni, ha van lehetőség lemérni, hogy mennyi anyag van a fog munkavégző részén. Minél vastagabb, annál többször lehet élezni, vannak lapok amiknek ugyan megvan az adott célra a formájuk, de kevés a vidia, vagy gyémánt, és ezért kevesebbszer élezhető és hamarabb kell venned másikat. Jó példa erre az élzárógépekhez gyárilag adott, döntő többségében "demo" élmarókések amikkel átlagosan tíz kilométert lehet marni, és két alkalommal élezhető mert olyan kevés rajta a gyémánt. Összehasonlításképpen egy kis szabászat olyan száz kilómétert zár egy évben.

Az a hasítóék ha nem szélesebb atárcsánál akkor nem túl jó, mondjuk a hátulról való fűrészlapérintést megakadályozza, az is valami, de még nem az igazi ha fát vágsz.

Hasítóékről:
Zsarnai Szilárd Faipari Gépismeret kiadásból írom ki.

A visszasodrás megakadályozására szolgáló hasítóéket közvetlenül a fűrésztárcsa mögé szerelik fel. A befogott fűrésztárcsa, átmérőjének megfelelően, vízszintes és függőlegesen is szabályozható. Vastagsága a fűrész által vágott rés szélességénél kb. 0,5 mm-rel nagyobb. A fűrésztárcsa és a hasítóék közötti távolság 10...20mm. 150mm-nél kisebb átmérőjű fűrésztárcsák, ha a vágási magasság a 30mm-t nem haladja meg, hasítóék nélkül is használhatók.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#47592) Soká válasza SchumiBácsi (#47590) üzenetére


Soká
senior tag

"Lehet hogy túl van gondolva megint, de nem fogok a gyári koronggal se kísérletezni se tönkretenni egy esetleg nem neki való anyaggal - nincs kedvem hozzá."

Használnod kellene a gépet, mert ez az elméleti hozzáállás - bármennyire előrelátó, gondos és alapos akar lenni - csak bevisz az erdőbe. A géphez adott körfűrészlapot nem fogod tönkretenni. Pont fordítva van, esetleg a munkadarabot teszed vele "tönkre", ha nem vág jól a fűrészlap. Te csak azzal teheted tönkre a meglévő lapot, ha téglát, vasat tolsz neki. A mesterséges anyagok, laminátumok pedig gyorsabban fogyasztják a kés élét, ezt tudomásul kell venni.
Tényleg hidd el, az a legjobb ha vágsz a géppel és saját gyakorlati tapasztalatot szerzel, nem könyvből összeszemezgetett vélt kétségeket próbálsz kivédeni azzal, hogy mindenből a legideálisabbat keresgéled. Vágj vele és utána nézd meg a vágás nyomát. Rögtön látni fogod, hogy mi az eredmény és Te magad fogod eldönteni, hogy annál kell-e jobb neked vagy sem.

Amatőr fotósoknál látom, hogy olvassák a szakirodalmat és a végén rájönnek, hogy nekik csak a legdrágább kütyü felelne meg, miközben tök mindegy, hogy milyen géppel fotóznak, mert valójában fotografálni nem tudnak, de abban reménykednek, hogy ha műszakilag perfekt a cuccuk, akkor a kép is jó lesz.
Bízz a saját szemedben, ne arra építs, hogy ha a legdrágábbat vettem meg, akkor az csak jó lehet, legalábbis nem én vagyok a hibás ha valami nem jó.

Azt érezned kell, hogy egy nagyüzemben, ahol naponta 100 táblát dolgoznak fel, esetleg számít, hogy a jobb lappal 105-öt képesek elvágni, de hidd el, nálad az is szuper jó lesz ha 50 megy. Mások a mércék üzemi körülmények között és más egy kis műhelyben. Nekik fontos, hogy a vágáskép mondjuk olyan legyen, ami után nem kell külön ember arra, hogy húzzon kettőt a csiszolóvászonnal, de nálad ez nem gond, mert eleve nem fogod tudni századmm-s tűréssel tolni a lapot egy kicsinyke asztalon.

Van faanyagod otthon? Van hulladék bútorlapod? Azokat kellene vagdosni és megnézni az eredményt.

(#47593) emre


emre
veterán

Üdv!

Van egy kis hálózati 220-as Lidl-ből vásárolt tűzőgépem (pontos típus: PHET 15A1) ami jó meg szép stb...de erősebb kellene.

Tudna valaki ajánlani olyant ami például műanyagba is belelövi a kapcsot? Irodai forgószék, meg egy motor ülése lenne az áldozat első körben. Olcsó, megbízható érdekelne, hobbira célra lesz használva nem valószínű hogy visszajönne az ára és kompresszort sem szeretnék venni ez miatt.

A stabil diktatúra ugyanúgy társadalmi alku eredménye, mint a stabil demokrácia, csak az alku logikája más.

(#47594) pacman_123 válasza SchumiBácsi (#47590) üzenetére


pacman_123
tag

"Amúgy ha valaki most vesz hasonló asztali fűrészt a hasítóék az első amit nézzen meg. ,,,, így kézzel szépen el lehetett mozdítani."

Egyem a zúzmarádat :) Neked meg nem ártana elolvasni a kezelésit (magyar | 225. oldal, vagy itt a fizikai 23. oldal), vagy elhinned nekem hogy ez normális. Ember, ezért találták ki! Hogy ha nűtot vágsz, ne kelljen kiszedni a helyéről, csavarokkal ba**akodni. De ha nekem, vagy akár a kezelésinek nem hiszel (ez mostanában gyakran előfordul, mert úgy érzem esetedben a devnullba írogatok), egy művelt nyugati embernek igen?

https://youtu.be/hglCxFQ_Umg?t=406

Fűrészlapokhoz már nincs hozzáfűznivalóm. Téptem már eleget ezügyben a billentyűzetem. De hogy 80 fogassal pl nem akarnék tömörfát hosszvágni asztali fűrészen, az is biztos (lehet vele, csak nem akarnék). De majd megtapasztalsz sokmindent, ha az lesz az egyetlen fűrészlapod hozzá.

nullpoint, #47591: "Vastagsága a fűrész által vágott rés szélességénél kb. 0,5 mm-rel nagyobb. " Hogymi?? :Y Én pont hogy azt olvasom mindenhol (de itt esetünkben egy Bosch GTS 10 XC-ről van szó, szóval a saját kezelésijéban, ld a linket feljebb) hogy amit fent ír, az a teljes vágási szélessség, a "kerf" (fogszélesség) , nos attól pont hogy keskenyebbnek kellene lennie! Amitől legyen vastagabb, az a fűrészlap "teste". A GTS10XC-nél ez 2.3mm, ez e legtőbb ezen a gépen használatos lap testéhez (2mm) pont jó. Szerintem ez itt - értő olvasás esetén - nagyon félre van írva.

Aztán nekem ez sem tetszik annyira: "ha a vágási magasság a 30mm-t nem haladja meg, hasítóék nélkül is használhatók." A 29mm vastag tölgyfa deszkát is remekül a képembe vagy a hasamba vághatja ék nélkül. Itt most egy szándékos (hajmeresztő, idióta, ki-ki pártállás szerint húzza alá a megfelelőt) "kicback" bemutató, ez sem vastagabb 30mm-nél. De a kicbak az kicback, 30mm alatt is:

https://youtu.be/u7sRrC2Jpp4?t=146

(videót az elejétől is érdemes/kell nézni, gondolom minndenki magától is tudja, de azért leírom és a mókus is a videó elején: meg ne próbálja ezt akárki is otthon!)

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#47595) pacman_123 válasza pacman_123 (#47594) üzenetére


pacman_123
tag

"De hogy 80 fogassal pl nem akarnék tömörfát hosszvágni "

:W Ezt visszaszívom, mert kaptál hozzá (elvileg) egy 24 fogas hosszvágót. De a többit tartom.

Schumi mester, a fűrészlapokkal kapcsolatos elmélkedéseid már a Dallas sorozat hosszát súrolják. Mindig írtad hogy szeretnél jó minőségben vágni: erre kiválasztod a Bosch termékpaletta "alját" (az Optiline az az). Aztán hiányolod, hogy a platólemezt egyik sem említi. Sosem fogsz olyan fűrészlapot találni, aminek a leírásában minden fel lesz sorolva amit el lehet vágni vele. Pl az ujjad sincs a listán, oszt' mégis van 9 ujjas asztalos Vagy egy késsel lehet kenyeret is vágni, meg embert is ölni - utóbbi mégsincs a címkéjén.

Megmagyarázod hogy miért tökölsz ilyen sokat (nem akarsz mellényúlni) de azt nem látod, és ezek szerint Sokának sem hiszel hogy amíg nem kezdesz el gyakorolni, ténylegesen vágni, hulladékanyagot pl, addig semmit nem fogsz valóban tudni. Addig csak elmélkedsz, őrlődsz, nem akarod magad tökönszúrni egy rossz vétellel ... kezdj el végre vágni!! Most rögtön! :) Az első, a műhelyedben eléd kerülő rossz bútorlapot vágd el a 24 fogassal. Aztán a 80-assal. Aztán a Makita merülővel ... és hagyd abba most már az olvasgatást (vagy ld a hasítóéknél: néha nem árt, de akkor értve). Legközelebb már jó lenne nem linket látni tőled egy 168. fűrészlap verzióra, hanem fényképet meg leírást, hogy jé, ezt meg ezt tapasztaltam, a 24 fogas de rondán vágta a bútorlapot, a makita merülő a sínjével, gumicsíkjával meg a hozzáadott 48 fogassal milyen gyönyörűen .. stb.

[ Szerkesztve ]

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#47596) Soká válasza pacman_123 (#47594) üzenetére


Soká
senior tag

Pacman, ezeknek a kissé hiábavaló győzködéseknek azért van annyi haszna, hogy az ember felelevenítse a tanultakat. Én is ugyanazt gondoltam magamban a hasítóékkel kapcsolatban mint Te, de alapos akartam lenni, ezért utánaolvastam még tegnap este és engem is meglepett, hogy az asztalosipari könyvekben bizony a hasítóéket a vágásnyomnál vastagabbnak adják meg. Ami ha belegondolok, szerintem is kicsit hülyeség, de ugyanakkor belátom, hogy elméletben valóban legalább vágásnyom szélességűnek kell(ene) lennie az éknek, hogy a hátsó fogak ne rágjanak bele az anyagba. A gyakorlatban szerintem az ék inkább vékonyabb szokott lenni a fogaknál, legalábbis az nekem furcsa, hogy tolom az anyagot és az beleütközik az ékbe, majd végig úgy kell tolnom, hogy az ék "elnyomja" (persze csak kicsit) a munkadarabot.
Persze, ha az ék tényleg vastagabb mint a vágásnyom, akkor a stellert is valóban hátrafelé nyílónak kell beállítani, hiszen az ék nyomja szét az anyagot. Az én iparinak cseppet sem nevezhető praxisomban a steller lehetőség szerint párhuzamosan áll a lappal mert így tudom biztosítani a legpontosabb vágást. Azok az asztalosok, akik nem foglalkoznak tizedmm-kel, azok persze nyitják a stellert mert úgy biztosan nem rúg vissza az anyag. Pont párhuzamban lenni az ugye macera, szóval inkább nyíljon...
De ma az lesz az első dolgom, hogy megmérem az ék vastagságát és ha kell némi szigetelőszalaggal felvastagítom, aztán meglátom, javult-e a vágáskép? :)

De azt se bánnám, ha SchumiBácsi is megmérné a gyári lapját és az éket, aztán elmondaná, hogy mit tapasztalt. :)

http://kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/11_2273_014_101030.pdf

[ Szerkesztve ]

(#47597) pacman_123 válasza Soká (#47596) üzenetére


pacman_123
tag

" hogy az asztalosipari könyvekben bizony a hasítóéket a vágásnyomnál vastagabbnak adják meg."

Nade, nade .. nade akkor a Bosch, a DeWALT, a Felder (! most linkelték ugye a hasítóéküket meg az ék szerintük optimális vastagságát) és a többiek manapság már nem tekintik asztalosnak a célközönséget? :(( Nem tudom ... profikat, profi gépeken dolgozókat kérdezek: van egy gép is aminél vastagabb a hasítóék a fűrészlap vágásszélességénél?

És ha vastagabb a hasítóék, az miért jó hogy a steller felőli oldalon a fűrészlap fogával egy síkban van. de a másik oldalon meg túllóg a fogon (hiszen vastagabb!). Azaz: az miért jó hogy a másik oldalon meg nekifeszül/nekiütközik a hasítóéknek a faanyag miközben áttolod a fűrészlapon? Én csak ezt nem értem. Az vili (bár eddig én mindig középvonalra állítottam) hogy az jó, ha a steller felőli oldalon az ék egy síkban van a fűrészlap fogával. De a másik oldalon meg pont nem kéne semmi dolgának lennie, mert ott nincs semmi aminek nekifeszülhet.

Vagy lehet, hogy kezdem nem érteni a hasítóék szerepét.

Hobbista fanyűvő - https://tinyurl.com/AndrasPazar - https://www.youtube.com/@AndrasPazar

(#47598) Grizzlu válasza mdk01 (#47587) üzenetére


Grizzlu
tag

Csak jatsszunk el a gondolattal:

Kezdo asztalos vagy, nemi tokevel a zsebedben. Fel tudsz venni ra vissza nem teritendo tamogatast hogy egy alap gepparkot - lapszabasz, maro, gyalu, elzaro - tudj belole finanszirozni. De csak egy cegnel vasarolhatod le.

Melyik markara szavaznal?

MSI MAG Z590 Tomahawk WIFI, i5-11400F, Intel ARC380, 2x8 GB DDR4 Kingston HyperX Fury 3000 Mhz, BeQuiet PurePower 12M 650W

(#47599) kapu2006 válasza pacman_123 (#47597) üzenetére


kapu2006
tag

2-4 tizeddel vastagabb. Ugyanis a fűrész vágásképe kicsit szélesebb mint a megadott él vastagsága.
Ráadásul a hasítóék nem csak biztonsági eszköz, hanem szerepe van az egyenes vágás pontosságánál is. Megvezeti az anyagot. Ha vékonyabb lenne mint a vágott rés akkor az anyag kóvályogni tudna és ökör......ás lenne az eredmény.

(#47600) bazsimano


bazsimano
őstag

sziasztok!
fioksin ugyben szeretnek kerni kis tanacsot.
Adott egy ehhez hasonlo szekreny :

nalunk 3 fiokos, ezek a fiokok olyanok hogy van egy kis veses a fiokon es oldalt a szekrenyen meg muanyag fix sinek...

nah az a baj, hogy kiesnek a fiokon a helyukrol vagy szorulnak...lehet utolag valami mas fajta sint raerositeni?
mi lenne megfelelo?

udv
balazs

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.