Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#28851) fsb1000


fsb1000
nagyúr

Itt is gratulálnék Tody-nak a honlaphoz és az új fejlesztésekhez.

De ne csak OFF legyek, meg gazsuláljak régi ismerősökkel, elmesélem mit gondolok a radikról meg egyebekről dióhéjban. Úgy is fel akarom éleszteni a tavalyi projektem... egy tronyházban.

Van egy combos konfigom és a CPU-t meg a VGA-t akarom extrém hüteni.
Mekkora radit is vegyek hozzá? meg mekkora szivattyút? meg milyen vastag csővel szereljem?
És melyik mit is csinál?

Tételetzzük fel, hogy tuning fan vagyok és ezért csak a terhelt állapotok érdekelnek, azért kell nekem a víz, hogy legyen... meg hogy kicsit jobban tuningolhassak.
A CPU és a VGA hőt termel, ha vizzel, ha léggel hütőm, ugyanannyi hőt termelnek és azt el kell szállítani a CPU/GPU felületéről valahogy a gépházon kivülre.
Mennyi hőt? Q-t
Q = Qcpu + Qvga, ennyi termelődik és kb. ennyit is kell a radinak a környezetbe leadnia.
Van egy jó Quadom, amit 1,4 volton hajtok szét, és képletből meg grafikonból tudom, hogy kb. 130W-ot eszik.
A VGA-am még újjabb, hogy a game menjen 1920x1080-ban akadásmentesen full izével akkor is ha már unom.
10%-val feljebb nyomom az órajelet meg a feszkót igy megeszik 250W-ot.

Q= 130 + 250 = 380W --> És akkor most mekkora radi kell?
Lapozom a katalógusokat meg webboltokat, de sehol sem írják hogy a radi hány wattos.
No nem baj... tapasztalatból, meg a néhány gyártói diagramból azért lehet tudni hogy egy átlagos tripla 400W-ot le tud adni.

Akkor már happy is lehetek, mert megveszem a blokkokat egy közepes szivattyút és kész is a cucc. Vagy mégsem?

(#28852) fsb1000 válasza fsb1000 (#28851) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Régi elméletem, hogy a radiátor állítja be a víz hőmérsékletét (környezethez képest), a blokkok meg a hűtendő alkatrész hőmérsékletét. (a hűtővizhez képest)

A szívattyú biztosítja, hogy egységnyi idő alatt elegendő térfogatú (tömegű) hütőfolyadék áramoljon keresztül minden alkatrészen.
Ezt szokták térfogatáramnak nevezni. De már megint jönnek a bajok, mert a szivattyúra csak a max térfogatáramot adják meg. (persze léteznek gyártói diagrammok is)

Nade térjünk vissza a "400W"-os tripla radihoz, mert ez csak akkor tud leadni 400W-ot, ha a hütőfolyadék és a levegő hőmérséklete között kb 10°C van és elegendő levegőt fuvatunk át rajta. Mondjuk 2-3 db 12cm-s átlagventivel.

Ha a környezet (szoba) hőmérséklete 25°C, akkor a vizünk máris 35°C és sivítanak a ventik.
Ha halkabb hütést akarunk ugyanezzel a radival, a vizhőfok könnyen 40°C főlé szökik.
Úgy tünik a radik hőleadó képessége sokkal jobban függ a rajtuk áthajtott légmennyiségtől, mint a bennük áthaladó folyadék térfogatáramától.
Miért is van ez?
Mert a folyadék/fém felületen sokkal több hő adódik át mint a fém/gáz(levegő) felületen.
Ha kb százszoros a különbség, akkor amig 4l vizet nyomunk át a radin, addig 400l levegőt kéne átpréselni a lemmellái között.
Kisebb légszállításnál csökken a hőleadó képesség, a hütőfolyadék térfogatáramának csökkenésekor (kevesebb víz megy át rajta) alig változik a helyzet, mivel úgy sem tudunk a ennek megfelelő légmennyiséget kivül átmozgatni.

Ebből arra lehet következtetni hogy a hűtőfolyadék hőmérsékletét (egy adott hőmennyiség szállítása esetén) leginkább a radiátor mérete és a rajta áthaladó légtérfogat határozza meg.

Tuningos user mit csinál? Vesz 2 triplát vagy ha nem érdekli a zaj max fordulaton járatja a ventiket. Végre van hűvős víz!!!!
De ez a hűvös relatív... mert egyrészt nem lehet alacsonyabb a környezetnél (hacsaknem aktív hűtéssel) és minnél közelebb jutunk a környezeti hőmérséklethez, annál nehezebb újabb fokokat vagy tized fokokat nyerni.
Tuningos user boldog, ha 3 órás LOAD-nál 25 fokos szobában a víz 30 fokos.
Sac/kb ehhez 2 tripla kéne, a 35 fokos vizhez meg 1 tripla, ha a kezdeti példa szerint CPU + VGA 380W-ot termel.

Ja...szerintem hihető hogy a H50 elviszi 65 fokon a tuningos I7-et, mert az a kis radi kb 120-150W-ot ad le, miközben a víz 45 fok..... (szoba 25°C)
De hova lesz a maradék 20 fok? Megeszi a Cpu_blokk?

(#28853) Silex


Silex
aktív tag

Üdv újra itt FSB100! :D

Lecseréltem a procimat, 6750-et 8500-ra és kaptam egy jó pár fok pluszt a magokon. (kb. 6 fok) Mérési pontatlanság vagy mi a szösz? Úgy emlékszem a TDP-jük ugyanannyi 65W vagy nem?

(#28854) fsb1000 válasza Silex (#28853) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ezt nem tudom... (azonos feszen és frekin nézted?), de 2 dolog biztos:
- Nálam a tuningolt E8xxx-ek jobban melegedtek, mint az E6xxx-ek azonos mértékű túlhúzásnál.
- Vizhűtésnél a proci "szenzorai" kiesehetnek a pontos tartományból. Proci függő.

Meg tán lapfüggő is. Igy nem sok értelme van egymás CPU hőfok eredményeit hasonlítgatni, talán kivéve a hűtővíz hőmérsékletét.

(#28855) B@bL3ve5


B@bL3ve5
aktív tag

a jóságos magasságos Jó Istennek könyörgöm, h egyszer valaki magyarázza meg, h miért kell mindig minden egyes embernek a szájába rágni h Thermaltake és társai kaki...annyiszor de annyiszor le lett írva de mindig jön valaki aki megkérdezi..... :O

(#28856) Mr.Csizmás válasza B@bL3ve5 (#28855) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

megmondtam neki helyetted. ;]

nem kellett vóna? :DDD

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#28857) fsb1000 válasza fsb1000 (#28852) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Szóval van hűvös víz tripla radival, olyan radival amit PC hütésre fejlesztettek, azaz a méretéhez képest könnyen lehet rajta levegőt átnyomni.
Tessék megnézni egy gépkocsi fütés radit.... nem az a baj, hogy ronda (nem mind), hanem hogy sürű(bb) a lamellázata mint a PC-s cuccé.
Mivel? és milyen zajjal fogunk a 400W-nak, avagy a benne áthaladó víznek megfelelő légmennyiséget átnyomni rajta?
Persze a gpk radik sem gyengék, mert nagy a méretük.
Egy sürű lamellás gpk fűtés radi, kb megfelel egy jobb dupla PC radinak, a nagy motorhütésre használt radik meg sok triplának, na de egy autóban, vagy ZIL-ben egy hatalmas venti hatalmas zajjal nyomja át a levgőt.
Ezek a cuccok inkább passzív üzemmódféleségben mennek jól PCn, és arról már szó se essék, hogy ellenálásuk mennyire nem tervezhető. (=> nem tudjuk mekkora)
Tuningos vizes userek végigjárják az utat... de a legtöbbjuk rájön, hogy mind dizájn, mind ár tekintetében a végső elszámolásnál az "olcsó" PC radi nyer. (vagy ami hozzá hasonló)

Radi kilőve, van 2 dupla, vagy 1 tripla vagy egyéb kombináció, amit a pénztárca elbír, és hüvős vizet csinál(nak) akár terhelésnél, akár netezésnél....
De hova lesz az a 20 fok? Miért 50 fokos a széttunigolt proci prime alatt ha csak 30 fokos a víz. És vajon feljebb megy, ha VGA-ra ráküldünk egy furmarkot?

Az a 20fok a blokk és CPU/GPU hőátadásánál veszik el.
Ez a blokkok keresztje, vagy delta T-je.
Ez a deltaT sok mindentől függ, de elsősorban a blokk hőátadó képeségétől, amibe most lazán értsük bele a csatlakozó felületek tulajdonságait (méret, pasztázás, ferde felrakás, stb)
A blokk hőátadő képessége tervezéskor és gyártáskor eldől, viszont erős függést mutat a benne átáramló viz mennyiségétől azaz a térfogatáramtól.
A legújabb blokkok között alig van különbség, még a sokat szidott TT kigyós blokk is csak 10-20%-val marad el a legjobbaktól. (CPU maghőfokban ez lehet 6-8 fok is). A Tody féle CPU blokkok meg az élbolyban lehetnének, ha nem csak a Kárpátmedencébe termelne,,,,
Ügy tünik minden OK, mert tuningos usernek nincs más dolga, mint több és még több vizet átpréselni a jól megválasztott szép blokkjain.

De sajnos nem..... 2 dolog miatt, egyrészt a térfogatárammal nem arányosan növekszik a hőátadóképesség, másrészt a PC-be szerelhető szivattyúk véges teljesítőképességűek.

A blokkok és radiátorok és a csövek is ellenállást képeznek a szívattyú munkavégzésével szemben. Minnél szükebb (és geometriailag kiokosított) egy keresztmetszet, annál nehezebb rajta átpréselni adott térfogatú vizet egységnyi idő alatt.
Erős túlzással az a jó szivattyú amelyik halk, de nagy ellenállást leküzdve is nagy térfogatáramot biztosít.
A szivattyúnak fontos paramétere az emelőmagasság, ez tulajdonképpen szabadkifolyású cső esetén azt jelentené, hogy ilyen magasra képes emelni a vizet.
De a blokkok és csövek, és radik ezzel szemben fejtik ki a hatásukat. Ellenállások összegződik egy soros körben. A szivattyú munkadiagramjáról olvasható le, hogy X summa ellennálás esetén még mennyi vizet képes szállítani.
A max. szállítási kapacítás meg arra az esetre vonatkozik, ha 0 ellenállású rendszerben kéne a vizet keringetnie....
Átlagos PC vizhűtésben talán 30-60% a tényleges szállítási kapacítás. Ez a természetes.

Ezekből megint arra következtet a tuningos user, hogy olyan blokkot kell vegyen, amely jó hőátadó képességű, de egyben kis ellenállású is. Nézegeti a teszteket.....
A második szempont a gyengébb, mert vehet jó "erős" szívattyút, feltéve ha nincs pénz korlátja.
Ha nincs sok blokk a rendszerben nem fog a térfogatáram a kritius szint alá csökkenni.
Kb. 150-400l/h közé érdemes belőni a térfogatáramot a ma kapható bokkokkal. Radinak majdnem mindegy, alatta kezdenek leromlani a blokkok képességei, felette meg nem nagyon változnak csak a szivattyú kinlódik, vagy akár behabosodik a rosszul légtelenített víz.

Marad a csövek kérdése. A cső is ellenállást képez a szivattyúval szemben, ezért legyen minnél rövidebb és minnél nagyobb átmérőjű, de....
Megint egy tapasztalati intervallum 2-3m hossznyi csőre: belső átmérő 6mm és alatta már összemérhető az ellánállása egy hűdejó blokkal, 12mm felett meg hiába "tágítjuk" a legszükebb keresztmetszet úgy is a CPU blokk lesz, inkább csődizájnba érdemes invesztálni. Ha a HF csatinak 9-10mm a belső átmérője, akkor a csőnek sem kell sokkal többnek lennie. Inkább ne törjön a fala....
6mm csővel is lehet kis hűtést jól csinálni, 4mm-vel már nem annyira, de még müxik, 12-14mm meg feleslegesnek tünik, főleg ha bilincsezni kell.

****

Mi történik a CPU-val, ha VGA-ra furmarkot küldünk (higyük azt nincs ++ CPU terhelés)? És a VGA van előbb a körben.
Megemelkedik a maghő.... de nem azért, mert a VGA közvetlenül "felmelegíti" a vizet, hiszen a ki/bemenő csonkjain alig van hőmérséklet különbség - köszönhetően a viz csodálatos tulajdonságának a rendkivül magas fajhőnek - hanem azért mert a radinak mostmár nem csak Qcpu, hanem Qcpu+Qgpu hőmennyiséget kell a levegővel cserélnie.
Ha az áthaladó levegő mennyisége változatlan a radin, akkor a ++ terhelés miatt megnövekszik a vizhőfok, és közel ennyivel fog feljebb menni a vétlen CPU maghőfoka is.
Tulajdonképpen mégis felmelegítette a vizet a VGA, de a radi volt a felelős ezért.
És miközben a VGA 20-30°C-vel megugrott a CPU csak 2-4 fokkal.
Ha szenzoros vezerlésű légszállításunk lenne, akkor bizonyos határok között változó hőleadás mellett is állandó vízhőfok lenne és az előző példában a CPU hőfoka gyak. változatlan maradna.

****
Összefoglalva:
- A hűtővíz hőmérséklete az egész rendszerben azonosnak tekinthető (van hőlépcső, de elhanyagolható)
- Radi állítja be a vizhőfokot
- Légszállítás befolyásolja a radi hőleadő képességét
- Blokk állítja be a hőleadó alkatrész üzemi hőmérsékletét.
- Blokk + Radi + cső adja a rendszer ellenállását
- Szivattyú biztosítja a térfogatáramot a rendszer ellenállásával szemben.
- Térfogatáram befolyásolja a blokkok hőleadó képességét.

És minden mindennel összefügg.
Nem lehet pontosan tervezni PC vízhűtést, mert a legtöbb alkatrész tulajdonságát a gyártó nem közli részletesen.
Az egyedi PC hűtések tapasztalat és szájhagyomány alapján épülnek. Szinte mind erősen túlméretezett.
Átlag felhasználás esetén nem sok értelme van a vízhűtésnek, mert léghűtésre tervezték a PC-k 99%-át. CPU/VGA elöbb elavul, minthogy élettartama végére érne. (minek túlhűteni?)
Átlag felhasználás esetén léghűtés is lehet halk, legfeljebb magasabb hőmérsékleti jellemzőkkel.
Persze ezeket lehet vitatni... vagy nem, de mégis van a vizhűtésnek egy fillingje, amit kár lenne kihagyni.

(#28858) fsb1000 válasza B@bL3ve5 (#28855) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Bocsi!
Mi is a gond ezzel a "kaki" Bigwater 745-vel? Csöpög? Folyik? Zajos? Ronda?
Vagy 1 éven belül meghibásodik átlagusernél? (365*5 = 1825 üzemóra)

Mert igy ránézésre pont annyit tud, mint amire tervezték. Cél: 1 db cpu hűtése léghűtésnél jobban. Két év múlva géppel együtt kidobandó. Lajtától nyugatra hamarabb.
A 2+1 radi alacsony venti fordulaton is kiköhögi a 200W-ot. Van egy átlagos dT-je körny/vízre pl. 8-10°C. Happy user.
A CPU blokk régi és gyenge versenyző, mondjuk 6-8°C-vel maradjon le a TOP listáról full terhelésnél. Tuningnál jobban lemarad... De nem a tuningos user veszi az ilyet.

Tehát ha helyette invesztálunk egy triplaradis 3 hangosventis + jódrága CPUblokkos cuccot, bazinagy szivattyúval + jóvastag csővel, akkor kb. 12-15°C-vel kapunk jobb maghőfokokat.
És?
Átlag usernek ugyanakkora élvezet... megmutatni anyunak, jóskapistának meg barátnőnek a zöd vizet, meghogy lement a hőfok: ugyehogy megérte. Légnél jobban hűt az tuti, és megvan az első vizes filling.
Persze nem igazán bővíthető , meg cserélgethető, de nem biztos, hogy mindenki belefog majd a fokok farigcsálásába X időnyi Bigwaterezés után. Lehet vele együttélni hosszabb távon is.

Az első autóm egy koszlott LADA1200 volt, aztán Wartburg, Opel, stb.
Miért ne járhatná valaki vízhűtésben is ezt az utat, ha tényleg ráérez.
De lehet, hogy már az első koccanás után bérletet vesz és élete végéig léggel hűt, vagy nem is foglalkozik az egésszel és csak az entert akarja majd nyomni....
30K-t el lehet bukni első nekifutásra, 100K-t már fájóbb. Mert ugye elég nehéz eladni a megunt nem bevált lecserélendő vizess alkatrészeket. Tehát igyis-úgyis el van bukva legalább 30K, ha az ember rászokik a vízre.
De szóljatok, ha mozgolódik a vizes piac, mert van egy ládányi cuccom, csak eladhatatlan.

Tudnék tippelni néhány nicknevet (magamat is beleértve), akik sok 10 vagy akár néhány 100K-t is eltapsoltak már vízhűtésre.
De még mindig jobb szórakozás, mint napi 2 doboz Pall Mall-t elszívni.
(3 hónap alatt megvan egy jobb vizhűtés az árából.)

Szóval ez a TT épp annyira értelmetlen beruházás, mint az összes többi (egyedi) PC vízhűtés, kivéve ha...
És itt mindenki felsorolhatná a saját mentségeit, amiért ebbe a hobbyba öli pénzét és idejét.

[ Szerkesztve ]

(#28859) Khaosz55


Khaosz55
addikt

Sziasztok.

Lenne nekem egy 60X40cm-es alu radiátorom ami a fürdőszobában volt de kicssinek bizonyult így csréljük.

Egy ilyen radiátorral lehet alkalmazni vízhűtésre?

Adatok:
Fűtő felület = 1.74 M^2
Hőleadás 50 fokon = 447W
Hőleadás 60 fokon = 564W
Persze ha kell raknék rá ventilátort igaz még nem tudom hogyan mert ez nem olyan lamellás mint a MO-Ra 2.

Szerintetek ezzel lehet valamnit kezdeni?

Különben mi a MO-RA 2 technikai adatai? Nem talállok róla semmit.

(#28860) nemethati válasza fsb1000 (#28857) üzenetére


nemethati
senior tag

fsb1000 te nem vagy piskóta, régebben olvastam a peltieres dolgaidat, az se volt gyenge. Lett annak valami vége?

- Légszállítás befolyásolja a radi hőleadő képességét

Ha át tudja fújni/szívni ugye, Lada radimat meg se tudtam karcolni ezekkel a PC-s ventikkel :(
Külön tetszik, amikor egy böszme Mora2-re tesznek egy leszabályzott 12-est középre és várják a csodát - lehet sokat számít, cáfoljatok meg ha igen.

Örömhír, hogy a kb 3 órás járatás után az összegányolt passzív (mert ezért van rajta élvédő, most elszóltam magam :DDD ) tágulási tartályom remekül teljesített, benne az L20-as csodapumpám pedig 38 fokosra fűtötte a vízet. Kb ennyire számítok ha kész lesz a rendszer!
Lehet nézelődni, akit érdekel [link]

Minden tiszteletem, hogy ilyen terjedelmű és informatív hozzászólásokat tudsz írni :R
"DC" nélkül...ja de előtte nyomsz 1 kopit biztos, 2x én se hibáztam azért!

[ Szerkesztve ]

(#28861) helkis válasza fsb1000 (#28854) üzenetére


helkis
addikt

ezt a jelenséget arra tudtam visszavezetni, hogy 65nm-es mag nagyobb felületen tudja leadni ugyanazt a hőt mint a 45nm-es ezért hűvösebb tud maradni, illetve ehhez még hozzájön, hogy a 45nm-es melegedése/lehülése szinte azonnali..

remek eszmefuttatás volt, öröm ilyet olvasni, szerintem 1-es hsz-be mehetne egyből az ifjoncoknak! :R

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#28862) nemethati válasza helkis (#28861) üzenetére


nemethati
senior tag

Mehetne, de senki nem olvassa az 1. hsz-t :U

(#28863) Mr.Csizmás válasza helkis (#28861) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

de ez nem jelent semmit, mert a proci "burkolata" ugyanakkora, 45/65 nm-nél is. sőt, ha vesszük, hogy 45 nm-en kisebb a csíkszélesség, lehetne nagyobb az ellenállás, de pont a 45 nm technika miatt kevesebbet fogyaszt, ergo kisebb lesz az ellenállás következtében keletkező hő.

de ez csak az elméleti fejtegetésem így egy reggeli KV után, tudom ottvan a cpu-nak a TDP-je.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#28864) helkis válasza nemethati (#28862) üzenetére


helkis
addikt

de ha bejön egy érdeklődő, akkor lehet linkelni.. ;)
egy alap meg egy brutál konfig és hozzá való hatékony bevált h2o-s megoldással kiegészítve.. ;)

Mr.Csizmás - a burkolat alatt kisebb a mag, ergo az IHS-re is kisebb ponton érkezik a hő, tehát az eloszlása is más.. tehát a kisebb hőt kisebb felületen adja le, akkor lesz egy nagyon forró pont, majd a szélei hűvösebbek, 65nm-en meg sokkal egyenletesebben eloszlik ugyanabban a rendszerben a nagyobb leadott hő..

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#28865) Mr.Csizmás válasza helkis (#28864) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

végülis...ja.

csak a gyakorlatban ez kimutatható hőmennyiség lenne? :F

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#28866) shteer válasza Silex (#28853) üzenetére


shteer
titán

és kaptam egy jó pár fok pluszt a magokon

nincs értelme 2, több szempontból különböző processzor hőmérsékletét összehasonlítani

a vízhőd hogyan alakult a cserét követően? :)

..szerintem jónak tűnik

(#28867) nemethati válasza Khaosz55 (#28859) üzenetére


nemethati
senior tag

Lehet csak nem érdemes!
Neked ha lesz 40 fokos a vízed már sok, így leadna ~250-300W-ot, ennyit tud egy tripla is.
Ventillátort rátenni felesleges, semmit nem érne. Ha pedig a radit kéne felfűteni 30-60 fokra hogy fűtsön ennyivel, akkor az teljesen kizárt. Egyszerűen nem erre lett kitalálva.

(#28868) shteer válasza nemethati (#28860) üzenetére


shteer
titán

Külön tetszik, amikor egy böszme Mora2-re tesznek egy leszabályzott 12-est középre és várják a csodát

nem, oda egy 22-25 cm-es venti kell

..szerintem jónak tűnik

(#28869) shteer válasza Khaosz55 (#28859) üzenetére


shteer
titán

Hőleadás 50 fokon = 447W
Hőleadás 60 fokon = 564W

ezzel van a probléma, egy pc-s vízhűtésben a foyladék optimális esetben ennél jóval alacsonyabb, 30-37 fok körül

persze egy p4-esre rákötheted, de új nagy hőtermelésű gépekhez nem ajánlott

..szerintem jónak tűnik

(#28870) nemethati válasza shteer (#28869) üzenetére


nemethati
senior tag

persze egy p4-esre rákötheted, de új nagy hőtermelésű gépekhez nem ajánlott

Kis hőtermelésű az nem?
És a 22-25 cm venti tényleg annyit dob, vagy csak dob valamennyit? Mert ahogy nézem elég sűrű a mora lemellázata is.

[ Szerkesztve ]

(#28871) helkis válasza Mr.Csizmás (#28865) üzenetére


helkis
addikt

extrém esetben hogyafenébene :D alapvetően a mai csíkszélesség mellett a proci feszültsége határozza meg a fogyasztást, illetve a melegedést. E6750@1,376v+prime és E8200@1,376v+prime ugyanaz a rendszer, szobahő is 1fokon belül volt emlékeim szerint..
nyilván egy nagyobb felületről a blokk is jobban el tudja vinni a meleget, mintha egy kisebben melegítjük..

közben utánanéztem pár die size-nak:
65nm-es
allendale: 111mm2
conroe: 143mm2
45nm-es:
wolfdale3M: 82mm2
wolfdale: 107mm2
quadoknál értelem szerűen 2x ugyanezek..

más magyarázatot nem találtam, de nyitott vagyok ;)

[ Szerkesztve ]

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#28872) fsb1000 válasza nemethati (#28860) üzenetére


fsb1000
nagyúr

A peltieres prototipusok után készült 2 rendszer, amelyeket késöbb eladtam. (egyik nem PC alkalmazás)
A harmadik project szakadt meg tavaly, abban egy külső egység a hűtős cucc. Amolyan Tribe-hibrid.
Ezenkivül van egy 2 emeletes toronyházba szerelt tuningkonfigom, amiből eladtam a procit, meg a vizhűtés drágább/eladhatóbb részeit.
De tervezem feléleszteni...

**
Helkis-nek igaza van, a procik felületén nem egyenletes a hőeloszlás vagy hőátadás (főleg a középső ~40% "aktív") és lehet, hogy az E8xxx-nél ez kedvezőtlenebb, igy azonos hőátadás mellett is magasabb hőfokon üzemel.
Erre nem gondoltam a tegnapi hsz-emben.

**
Az épületgépészeti radiátorok alkalmzása szerintem sem a legjobb/leggazdaságosabb ötlet, de konkrétan tudok olyan esetekről, mikor 1KW-os lapradiátorokat ilyen célra vásároltak.
Télen, akciósan alig több mint 10K. Ellenállása kicsi, a csatlakozás is könnyen megoldható.
2 db 1KW-osat kirakni az erkélyre.... már a tömegük és a hütőfolyadék mennyisége miatt is alkalmas tuning csúcskisérletekkre. Talán 10-15 percig 0 fok alatt tartja a vizet, aztán szép lassan melegszik. nem egy LN2, de párszáz HZ-t javíthat a mezei vízhez képest.
Folyamatos üzemnél, alacsony vizhőfokot megcélozni "szobai" lapradiátorral már neces lehet, de szerintem aki passzív radiátorokat alkalmaz (azaz nincs rajta venti) az beletörödik abba, hogy az átlágnál magasabb a vízhőfoka terhelésnél.
Viszont cserébe teljesen halk a rendszer.
(ha a szivattyút jól leszigeteli... mert a "halk" nagyon relatív fogalom)

(#28873) shteer válasza nemethati (#28870) üzenetére


shteer
titán

épp elegendőt dob a tulajok szerint -7-8-9 fok az már elég egy korrektebb vízhőhöz

..szerintem jónak tűnik

(#28874) Khaosz55 válasza shteer (#28868) üzenetére


Khaosz55
addikt

Különben ezt nem értem mért 1 db 22 cm-es ventit raknak rá. A felületed óriási és akkor használod ki ha a lamellás felületededn minnél nagyobb mértékben jár a levedő.

1 db 22-es ventilátornak az alapterülete 452cm^2
A Mora2-nel az alapterülete közel 1600cm^2

Egy 22-es ventilátorral még a felületed 1/3-át sem tudod lefedni. A többi terület meg funkcionál mint egy sima radiátor. Oké ott is megy el hő de lényegesen kevesebb.

(#28875) Silex válasza helkis (#28871) üzenetére


Silex
aktív tag

Aha és mindenkinek kösz!
Hát itt aztán van rendesen különbség.

Valóbban az lehet, hogy nem lehet így összehasonlítani a procikat. Alapvetően a 8xxx-ek amúgy is kisebb feszen adnak 65W TDP-t, de gyanítom, hogy ez is közelítő érték ráadásul lehet hogy intenzívebb a hőleadásuk magfesz emelésre.

Mindegy is én megnyugodtam hogy ez "természetes" másokkal is ez történt, meg még elfogadhatók a hőfokjaim is, nem növekedett vészesen.

(A load meg még alacsonyabb is...)

(#28876) Nippon


Nippon
őstag

Kéne nekem Clearflex cseőő, meg anitkóró folyadék. Nem akarok rendelni, meg akarom venni!
Van valakinek a spájzba?

(#28877) Samanbacsii válasza shteer (#28873) üzenetére


Samanbacsii
őstag

... Sőt annyit, hogy (nálam alapból a két Mora2 passzívan megy), nyáron vagy némi tuning eseménykor elég az egyik 22-est bekapcsolnom mert a másik már szinte nem hűt semmit... 1000es fordulat a max., (lejebb is szoktam néha tekerni mert vakítanak a ledek :)) és hangtalan!

" ... ááhhh, zavaros ez Szilágyi úr, kérem...! "

(#28878) nyunyu válasza Khaosz55 (#28874) üzenetére


nyunyu
félisten

Egy atlagos gepnel nem oszt/szoroz sokat.

Annak idejen procihoben jelentett nalam az elso 12 centis SilentBlade rarakasa a Mora2-re valami 8-9 fokot, masodik zajforras mar csak 2-ot.

Ha mukodne a regi torzshelyemen a kereso, meg nem b@sztak volna szet a forumot, akkor talan be birnam linkelni a 2 evvel ezelotti kanikulaban elkovetett probalkozasaimat.

Ehhez kepest a 4.2V-re leszabalyozva 330rpm korul porgo 22 centis YL venti meg mindig tobb szelet kavar, mint amit a 2x12cm SilentBlade(@1000rpm) tudott.

Szerintem csak akkor van ertelme 9x12centivel kitapetazni a Mora2-ot, ha valami i7+2xGTX295-ot probalsz huteni.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#28879) Samanbacsii válasza Khaosz55 (#28874) üzenetére


Samanbacsii
őstag

Bocs, hogy bele vau...
... de kiváló észrevétel! Sajna nem fér rá 2db 22es. Én kis burkolatot szerkesztettem köré, és így a lefedetlen részek felől szívta a levegőt. ... Meg nekem nem tetszett a 9 venti egy oldalon. Szerintem hangosabb is lehet úgy... :R
Sőt, még gondolkoztam azon is, hogy az élére olyan ventit szerelek mint az álló ventikben az a henger forma és akkor hosszában szívta volna át az egészen a levegőt. :Y Akkor keskenyebb lett volna a cucc... :R

" ... ááhhh, zavaros ez Szilágyi úr, kérem...! "

(#28880) nyunyu válasza nyunyu (#28878) üzenetére


nyunyu
félisten

Idei 22 centis YL probalkozasomat talaltam csak meg, itt is csak a nincs venti, meg az 5V-n jar a venti kozott van nagy kulonbseg, teljes kakao raadasa a zajgeneratorra mar nem szamit olyan sokat.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#28881) danati válasza B@bL3ve5 (#28855) üzenetére


danati
senior tag

Ezer bocs hogy nem olvastam vissza 28k hozzászólást azért hogy többet megtudjak a thermaltakeről. A bigwater topikot olvastam volt aki ajánlotta és volt aki nem. Ezért kérdeztem hogy még többet tudjak meg róla és hogy a lehető legjobb vízhűtést hozzam ki kevés pénzből is. A lehető legjobban akartam tájékozódni még a vásárlás előtt. Kérdezni már csak szabad nem?

Köszönöm a válaszokat. :)

(#28882) shteer válasza Khaosz55 (#28874) üzenetére


shteer
titán

akkro segítek megérteni: nincs nagyobb halk pc-s venti kereskedelmi forgalomban

..szerintem jónak tűnik

(#28883) shteer válasza danati (#28881) üzenetére


shteer
titán

a lehető legjobb vízhűtést hozzam ki kevés pénzből is

persze, h szabad... ha ezzel kezdted volna és nem a Tt-vel :)

..szerintem jónak tűnik

(#28884) danati válasza shteer (#28883) üzenetére


danati
senior tag

Nincs tapasztalatom vízhűtéssel kapcsolatban és amikor megláttam a Tt-t akkor megtetszett de gondoltam mielőtt megvenném megkérdezek pár embert aki ért hozzá. :DDD

(#28885) Mr.Csizmás válasza danati (#28884) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

kérdezni nem szégyen, de hülyeséget válaszolni igen :DDD

minnyá megy egy PM neked

szerk.: elküldve. hadd segítsek vele ;)

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#28886) shteer válasza danati (#28884) üzenetére


shteer
titán

fsb1000 fejtegetése helyénvaló

a végeredmény mindig ugyanaz: kicsit több pénzért az apróból jobb és időtállóbb rendszer hozható össze

..szerintem jónak tűnik

(#28887) X@b3e


X@b3e
addikt

Megjött az új radi, végül az Extreme Nova lett a dologból. Ezzel kapcsolatban, nem lenne valakinek fölösben 2db 13/10 derékszögű csatija, ill 2 db G 1/4 lezárója? Természetesen megvenném, ha akadna ilyesmi, PÜ pls! :R

... Roma siamo noi ... S.P.Q.R.

(#28888) Khaosz55 válasza Samanbacsii (#28879) üzenetére


Khaosz55
addikt

Szerintem is egy tölcsér alakú lemez a borda kőré és ventit szívóra rakni aztán az egész felületről szívja a meleget. Tény igaz így szélesebb lesz meg kicst furán nézhet ki a házi barkácsolás.

(#28889) gyurczy


gyurczy
őstag

Némi tanácsot kérnék Cape Cora bekötéssel kapcsolatban. sorban vagy párhuzamosan kéne kössem őket? HF csatival (a jelenlegi rendszer azzal van szerlve), vagy mehet 8mm-essel?

(#28890) B@bL3ve5 válasza Mr.Csizmás (#28856) üzenetére


B@bL3ve5
aktív tag

dede...jól tetted :C ;]

fsb1000: igazad van jó pár pontban amit leírtál. bocs h nem idézek :DDD DE
adott mondjuk a Q6600 gyönyörű proci. rárakunk mondjuk egy Bigvacit. mennyire hűti nyáron? nagyon maximum szobahőmérsékletre. nahdehámh...mi van nekem a gépbe? egy Scythe Infinity....mennyin tartja a procit még ha jáccom is? szobahőmérsékleten. Bigvaci ára - Scythee ára = egy jó berúgás a haverokkal egy clubba. hangja? ugyan annyi. talán a bigvaci szivattyúja hangosabb. anno nekem is ez volt a rögeszmém h nem veszek 100ezeré vízhűtést én is bigvacit akartam :DDD de benőtt a lágy részem. s vettem 120-é a fórum lakói segítsége álltal összeállítottat :) megéri? meg....jó móka, jól hűt, szép ha jó a kivitelezés és megbízhatóbb mint egy olcsóbb falyta. és sztem ami nagyon fontos : eladáskor nagyon keveset buktam rajta.
u.i.: behalok az oldala írásaidtól :C nem hülyeségeket írsz hanem érvelsz s ez jó :R

szerk. : jah még bocsi. annyit a lehurrogástól h leginkább az zavar h a drága keresőt nem tudja használni a mai nép :F egyszerűbb írni egy HSZ-t minthogy elősször utánnajárjunk...

[ Szerkesztve ]

(#28892) BraveHeart


BraveHeart
tag

Hi All! :R

Kérdésem lenne, de előtte a felvezetés:

Adott egy prociblokk(E8600), egy alaplapi-északihidas blokk(ASUS RE), s egy vgakari blokk (9800GX2). Illetve egy EHEIM merülőszivattyús cucc, ami egy "kicsi" kiegyenlítőtartályba lészen sűllyesztve:
oldal
felül
ezek egy picit régebbi képek, a vga kari még nincs beépítve, s bekötve, de el lehet képzelni.. :R
Szóval, ilyen kialakítás mellett (oldalház nincs visszapakolva, s 12cm-es ventikkel van a trippla radi) proci (510x8) 34-55°C között teljesít terheléstől függően, a vga 40-55°C között, az nb blokkom meg 38-52°C között... az üzemvizem (rímel a tüzönvezinre :Y ) meg 38-42°C körül mozog...
ja ingen, mielőtt még tapasztaltabb kollegák kifogásolják a házban lévő szivattyú dolgát, kérdésükre válaszolva, sok szivacs van még alatta, de sajna egy pici rezgést így is átad a háznak, így emiatt is alakult ki benne a kérdés, ami arr vonatkozik, hogyan tudnám csökkenteni a víz hőmérsékletét: (ja igen, még nincs nagy tapasztalat H2O terén-szóval minden javaslat, ötlet alázattal lesz fogadva bárkitől :R )
1. Ha nagyobb kiegyenlítő tartályt szereznék be (mer' láttam olyanokat, amik egyben hőleadóak is), abba bele lehet süllyeszteni a mostani EHEIM szivattyúmat (1000l/perc)?
2. Vagy, ha a kimenő ágba (jelenlegi kör: tartályból először a prociba megy-aztán nb blokk-aztán vga-aztán a mostani radiba- aztán a tartály) is lenne egy radi?

Az ötleteket, válaszokat előre is köszönöm! :R

★�◄╣♛★☆███♪♫★♪♫███☆★♛╠►�★

(#28893) Mr.Csizmás válasza BraveHeart (#28892) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

34 C° az alja, az egész jó arány egy 24-26 C° szobában. 55 C° max.: levegővel mennyi lenne idle? :P (ahhoz képes jó)

jó értékek ezek (szerintem).

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#28894) oviktor


oviktor
tag

Sziasztok!

Nemrég léptem be a vizesek táborába.
Konfigom amit vízzel hűtök: Q8200, ATI HD 4850 és az alaplap Chipset-e.
A blokkjaimat k.mamut gyártotta. :)
Néhány kép róluk: Kép1, Kép2, Kép3, Kép4
A pumpám Thermaltake P400, hozzá tartozó tartállyal és még van hozzá folyadékjelző és vízhőfok merő.
Jelenleg egy thermaltake szimpla radi van a rendszerhez amit a gyári venti leszabályozva hűt.
A hőfokokról szeretnék kérdezni hogy ezek jók-e vagy sem.
Terhelés nélkül, így a víz 30-31 fok körül mozog, ezzel még nincs is bajom, de terhelve a vízhőfok akár felkúszik 41-42 fokra is. Ha feltekerem a ventit a radin akkor visszamegy 38 fok körülre.
Tuningolni nem nem akarom a gépet.
A kérdésem az lenne, hogy ruházzak-e be egy dupla vagy tripla radira vagy ez a vízhőfok jó? :F

Viktor

(#28895) fsb1000 válasza B@bL3ve5 (#28890) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Én nem akarok senkivel vitatkozni, mert akik a Bigwatert szidják nyilván tapasztalatból beszélnek, volt ilyen rendszerük, volt gondjuk vele, és ezért óvnak másokat ettől a beruházástól.

Sajna nekem egyik gépemben sem volt ilyen ilyen cucc, ezért kénytelen voltam összevásárolgatni az apróból mindenféle TT alkatrészt (a kigyós blokktól a legkisebb BW szivattyúig) és ezeket egy tesztkonfigban kipróbálni.

*************

A teszt EP45 + Q6600@3.500Mhz / 1.45V (150W) konfiggal készült.
Minden esetben a 4 mag átlagát mértem és a környezeti hőmérséklethez viszonyítottam (dT), az IHS/Körny kölönbséget is mértem, ebből számolható a hűtés C/W-je.

A légventik alatt a 3. sorban van a BigWater eredeti konfigja (az még csak szimpla radis volt, nem úgy mint a 745-ös), alatta a moddolt verziós BigWater dupla radival.

A Piros oszlop mutatja a maghőmérséklet dT-ket (változó köryn. hőmérsékletnél ezek adnak összehasonlíttási alapot) a kék oszlop mutatja, hogy a stock ventinél mennyivel jobb az adott hűtés.
A Zöld oszlop mutatja, hogy az orig. 1 szimpla radis BigWater mennyivel tér el más hűtésektől.
A moddolt TT kigyós sornál kibukik hogy a blokkok között alig van különbség, a szimpla -> dupla radi váltás hozott legalább annyi hőfokcsökenést.

***

És akkor lehet csodálkozni.... A TOP kategóriás TODY V3 meg a SCW-1 csak 8-9°C-vel veri meg a Bigwatert, úgy hogy 2x akkor radiátorral megy és erősebb szivattyúval.
A mért térfogatáram 230-270 l/h, mig a BW-ben messze 200 alatt maradt .
A vízhőfokok 10-11°C-vel magasabbak a körny-nél (kis légszállítás), mig a BW 15%-nál magasabb ez az érték, a víz elérte a 40°C-t is.
Csodák nincsenek... a viz "ereje" a gagyi cuccban is ott van.

És persze igazad van, mert azt is láthatjuk, hogy a Hyper 212 légnél alig jobb a BW.
Na de combosabb vizhűtés is csak 10°C-t ver rá a léghűtésre!!!
Zajban pedig kb. ugyanazt nyújtják.

***

Persze ha nem csak CPU-t hűtünk, akkor már több indok is szólhat a víz mellett a léghűtéssel szemben, nem csak ez az elég szerény 10°C CPU maghőfok nyereség. (LOAD!)

[ Szerkesztve ]

(#28896) fsb1000 válasza oviktor (#28894) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Szerintem nem elég jó ez a víz hőfok, és ez az alulméretezet radiátornak köszönhető.
A TT szimpla radi kb 90-120W-ot tud leadni, úgy hogy 10°C-nél ne legyen nagyobb a hűtőfolyadék és a környezet hőm. különbsége. (átlag ventivel)

A konfigodban hűtött alkatrészek LOAD-nál ezt az értéket messze meghaladják, ezért megy 15°C főlé a vizhőm. különbséged, azaz egy 23 fokos lakásban akár 42°C re.
Önmagában nem gond a magas vízhőfok, de ha 45 fok fölé megy akkor a CPU IHS és a mag közötti hőlépcső miatt a mag elérheti a C2D-nél kritikus 65-70°C-t.
Azt a hőlépcsőt nem tudjuk befolyásolni a CPU tulajdonsága. (tipustől és hőleadástól függ kb. 8-15°C full terhelésnél)

Én azt gondolom nem hiba, ha túlméretezzük a radiátort. Ennek csak 3 dolog szabhat határt:
- Pénztárca
- Esztétikai elvárás (és/vagy helyszűke)
- Ésszerűség

Az ésszerűségbe tartozik az, hogy felesleges 5 triplát venni, mert úgysem tudjuk a vizet a körny. hőmérsklet alá vinni, elég azt pár fokkal megközelíteni, ehhez elég 2-3 szorosan túlméretezni a radi oldalt. A radiátorok ellenállása általában kisebb, mint a blokkoké, de ha többet sorba kötünk, akkor már lényegesen csökkenthetik a térfogatáromot, ezzel a blokkok hőátadó képességét is csökkentve.
Igy amit nyerünk radi oldalon, el is veszithetjük a blokkoknál.

**

Ha van helyed és pénzed akkor én egy tripla radit ajánlanék (a szimpla is maradhat), legfeljebb mindig 5V-n mennek majd a ventijeid. De már egy dupla radi is hozhat 4-5 foknyi javulást.
Nehéz ezt számolni, saccolni... próbálgatni kell.

Nem tartom buta ötletnek egy PWM-es venti alkalmazását sem, amit az alaplap szabályoz és akkor nem kell annyit csavargatni.
Érdemes lenne kipróbázni mi történik, ha 3 ventit kötünk párhuzamosan a PWM-s CPU csatira..
Lehet az alaplap nem bírná?

(#28897) nebancsa


nebancsa
senior tag

Kérdezném a hozzáértőket, hogy most állok a vízhűtésem fejlesztése előtt, Egy mo-ra 2-es hőleadóm lesz, cpu-t és a gpu-t fogom hűteni vízzel.
A kérdésem az lenne el fogja bírni a rendszeremet a Hydor Seltz L20-as pumpám, vagy cseréje szükséges a megnövekedett hőleadóm miatt.

(#28898) shteer válasza oviktor (#28894) üzenetére


shteer
titán

picit magasnak mondható a vízhő :K

a megoldás a hőleadó bővítése - így alacsony hangerőn is hüvösebben tartható a lé :)

..szerintem jónak tűnik

(#28899) nyunyu válasza nebancsa (#28897) üzenetére


nyunyu
félisten

A kérdésem az lenne el fogja bírni a rendszeremet a Hydor Seltz L20-as pumpám, vagy cseréje szükséges a megnövekedett hőleadóm miatt.

Szerintem nem kell cserelni, Mora2-hoz felesleges az izmos pumpa.

Legalabbis nalam semmit sem javultak a hofokok attol, hogy lecsereltem az EheimStation+8/11-es csovezest D5+NoiseIsolator+Clearflex 9.5/14.4-re, de legalabb feleslegesen elqrtam +10k-t a HF csatikra meg a hulye, mindentol behomalyosodo csore.

De az is lehet, hogy eddig is a HK GPU-X, vagy az NBX-N chipsetblokk volt a szuk keresztmetszet, nem a csovezes.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#28900) oviktor válasza fsb1000 (#28896) üzenetére


oviktor
tag

Köszönöm a választ.
Akkor valószinűleg beújítok egy tripla radira vagy esetleg szétnézek otthon hátha akad valami autóhoz való kis hűtő és nézek azzal is hőfokot. ;]
A hely az sztem nemfog gondot okozni mert tervezem egy toronyház beszerzését és akkor annak a tetejét szépen kivágva bőven elférne.
A ventis dolgot is kifogom próbálni, hátha megvalósítható. :)
Jelentkezem ha vannak fejlemények.

Esetleg valakinek nincs egy eladó tripla radija? :DDD

Viktor

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.