Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2401) Játékos válasza Real_Necro (#2400) üzenetére


Játékos
addikt

Köszönöm neked is!
Azon töröm a fejemet, hogy még épp lehet csatlakozni egy decemberben indult villanszerelő képzéshez, a gépész technikussal párhuzamosan. Ha megvan a vizsga, és én vállalkozásban ténykedek 3 évig, akkor utána az megfelelhet 3 év szakmai tapasztalatnak, vagy azt mindenképpen valami cégnél kell tölteni?

Ha szeretet van az életünkben, az pótol ezernyi dolgot, ami hiányzik. Ha nincs szeretet, mindegy, mink van, sose lesz elég...

(#2402) lappy válasza Játékos (#2401) üzenetére


lappy
őstag

Az megfelelő mert te magad fogod igazolni hogy ilyen jellegű munkát végeztél.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2403) Real_Necro válasza Játékos (#2401) üzenetére


Real_Necro
veterán

A végzettség megszerzése után indul elvileg a 3 év.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#2404) trialboj


trialboj
őstag

Sziasztok,

Viszonylag egyszerű kérdésem lenne.

A házból a garázsba vezettem az áramot, az lenne a kérdés, hogy lehet szakszerűen 3 felé osztani? Legegyszerűbben ezzel a fehér akármivel tudnám megoldani, de nem hiszem hogy ebbe belefér 3 szál kábel, vagy ha elég nagyot veszek belőle, akkor így is elfogatható a kötés? Nem tűzveszélyes?

Köszönöm.

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#2405) radi8tor válasza trialboj (#2404) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ne csokit használj szétosztásra, hanem Wago-t. Kapni minden villanyszerelési boltban.
Mit kötnél rá a garázsban?

⭐ Stella

(#2406) trialboj válasza radi8tor (#2405) üzenetére


trialboj
őstag

Tehát ebből kettő darab kell, és akkor mindegyikbe 3-3 kábel megy, és rendben vagyok?
Megy 2 vezeték két különböző 3 csatlakozós aljzathoz, és egy a ledes világításhoz, de ha ez ilyen könnyen megy, lehet lenne egy 4. is egy hosszabbító elosztóhoz, amit mindig oda tudnék vinni ahova kell, és akkor ezzel sem foglalnék el egy helyet a meglévő aljazoknál.

"Kapni minden villanyszerelési boltban."
Csak villanyszerelési boltot nem kapni minden boltban:F Tegnap mentem vissza egy ilyen helyre, hogy adjanak még egy led armatúrát , olyat amilyet 3 hónapja vettem, és mondták hogy nincs, mert a beszállító nem küld, és jelenleg azt árulnak amit kapnak, nem amit szeretnének.

"Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail." // Ralph Waldo Emerson //

(#2407) bluemirage válasza trialboj (#2406) üzenetére


bluemirage
őstag

egy pár másodperces ízelítő kezdőknek, hogy egy kötődobozban, hogy kell színre-színt logikával elosztani WAGO-val az áramot. De van fent több hasonló.

Egy hibát lehet csinálni. Ha sodrott, hajlékony vezetékkel dolgozól és nincs megfelelő szerszámod hozzá, akkor arra kell figyelni, hogy óvatosan szedd le a szigetelést, hogy a szőrök, azaz a kis sárgaréz erek megmaradjanak és ne csökkenjen a kábel keresztmetszete, egy ügyetlen csupaszítás miatt.

Továbbá ezek a kis kötőelemek azért átlátszóak, hogy lásd, hogy tényleg koppanásig bent van a vezeték.

illetve a merev vezetékhez jobb ez a másik WAGO.

Csokit, sorkapcsot már ritkán használnak, de abból is jobb az un. nyomólemezes... nem a sima mezei... Ahol maga a csavar lapítja, roncsolja a kábelt... De inkább felejtős az egész.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2408) lappy válasza trialboj (#2406) üzenetére


lappy
őstag

A 2 db nem elég 3 db kell L-N-PE
Amúgy ne csodálkoz hogy nincs ugyanaz a lámpa 3 hónap múlva jelenleg minden amit nem itthon készítenek az soká jön meg anyaghiany van mindenből.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2409) radi8tor válasza lappy (#2408) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez mondjuk egy új ház szerelésekor lehet gáz, amikor kitalálja a tulaj 2 hónap múlva hogy akar még egy lámpát a házra. Aztán se híre se hamva.

⭐ Stella

(#2410) makkmarce válasza bluemirage (#2407) üzenetére


makkmarce
őstag

miért jobb az oldhatatlan kötés? szerelni egyszerűbb, ezt értem, de miért jobb?

okoskodom, tehát vagyok

(#2411) demars


demars
addikt

Sziasztok!

Szeretném a véleményeteket kérni, garázs világítás felújításban!
Dupla beállós garázs, 1 fázis betáppal. Jelenleg kettő régi fénycsöves armatúra van fent. Egyik garázskapu motorizált, azon van egy kis lámpa, ami nyitáskor hosszabb ideig világít zárás után rövid időn belül lekapcsol.
Ügyfél szeretne plusz lámpákat (kapuk fölé is, ha zárt kapuknál bent bütyköl, legyen elég fény, de azokat külön kapcsolná).
Szeretné, ha a kapu nyitáskor az egyik lámpatest világítana , tehát a motorról a lámpa kimenetet felhasználnám.
De külön Kapcsolóval is szeretné használni, ezt hogy oldanátok meg?
Még nem néztem a motor bekötésére , csak érdeklődök. Motor kapcsolt kimenetét párhuzamosítsam Simán a Kapcsolóval? Vagy relézzem meg?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2412) lappy válasza demars (#2411) üzenetére


lappy
őstag

Egy váltokapcsolóval aminek 3 állása van és át tudja kapcsolni.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2413) demars válasza lappy (#2412) üzenetére


demars
addikt

Ez milyen kapcsoló? 3 állású váltót még nem láttam.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2414) csemberlen válasza demars (#2411) üzenetére


csemberlen
őstag

Én a nyitó lámpájáról ágaztam le egy lépcsőházi automatával. És egy sima 101es kapcsolóval külön is tudom kapcsolni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2415) bluemirage válasza makkmarce (#2410) üzenetére


bluemirage
őstag

Azért szeretem, mert kisebb helyet foglal, jobban fogja a merevebb vezetéket. Olcsóbb és jobb a merev vezetékhez. Gyorsabb is talán vele a munka.

Ha ideiglenes kötés kell, vagy sodrott a vezeték... akkor használom csak az oldhatót. De annak nyelvét narancssárga szigszalaggal rögzítem. Mert szép' :P és a nyelv véletlenül sem nyílik ki. Igen... volt már ilyen... ... és láttam, hogy mások is rögzítik. :R

Meliora sunt bono inimica

(#2416) lappy válasza lappy (#2412) üzenetére


lappy
őstag

http://villamossagiwebaruhaz.hu/energiaelosztas-keszulekei/Ipari-kapcsolok/Tokozott_kapcsolok/kkm0-20-6006-atkapcsolo-3p-1-0-2-allassal-k3ac6006xb
Nem váltó hanem atkapcsolo

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2417) 8zabi


8zabi
őstag

Egy dobozban több Fí relé beszerelése esetén mi a szabványos megoldás a fázis szétbontására?

hNp88

Igen, 1 fázis, több Fí relé az egyes körökre.

[ Szerkesztve ]

(#2418) hNp88 válasza 8zabi (#2417) üzenetére


hNp88
aktív tag

Egy fázisra szeretnél több Fi-relét tenni?

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2419) hNp88 válasza 8zabi (#2417) üzenetére


hNp88
aktív tag

akkor vezeték-keresztmetszettől és a leágazások számától függően:

- fővezetéki sorkapocs --> készlethiányos, alternatíva: [link]

- kapocsblokk

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2420) lappy válasza 8zabi (#2417) üzenetére


lappy
őstag

1 ~ sorolósín

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2421) demars válasza csemberlen (#2414) üzenetére


demars
addikt

Köszi, ez jó ötlet.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2422) 8zabi válasza hNp88 (#2419) üzenetére


8zabi
őstag

A Tracon FLE-25 megfelelően fogja a kisebb keresztmetszetet is? nálam 16 mm2 jön az órától, utána 10-es menne a Fí relékbe.

lappy

Sorolósín alatt mire gondolsz, sima csavaros réz sín? Gondolom nem, mert az nem egy életbiztosítás.

(#2423) hNp88 válasza 8zabi (#2422) üzenetére


hNp88
aktív tag

4qmm volt eddig a legkisebb amit beletettem, azt megfogta. pontosabban a Stilosat szoktam használni, de annyira egyformák, hogy szerintem csak a felirat más rajta :DDD

a lappy kolléga által említett sorolósín nem egészen erre való, vagy én értem félre :)

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2424) lappy válasza 8zabi (#2422) üzenetére


lappy
őstag

Mivel nem tudom milyen az ÁVK de bizonyos típusok bekötéshetok ilyen módon

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2425) UnSkilleD


UnSkilleD
senior tag

sziasztok

amikor felkapcsolom a villanyt (plafonon világítást) akkor néha a monitor/tv villan egyet mintha elmenne a kép 1 másodpercre és utána visszajön

ez mitől lehet?

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#2426) RandomName válasza 8zabi (#2422) üzenetére


RandomName
aktív tag

Ha egyforma a a bekötési iránya az ÁVK-knak, akkor jó lehet a sorolósín.
Van belőle fázis+nulla (L1+N), és háromszor 1 fázis+nulla(L1+N L2+N L3+N), ha egyfázisú fi az áldozat, de van háromfázisra is (L1+L2+L3+N).
Ha nem egyezik a bekötési irány, mert különböző gyártmányokat szeretnél sorolni, akkor bizonyos esetekben megoldás lehet a dupla érvéghüvely is. De ezt szerintem csak kis darabszámnál, és jó tágas táblánál illik használni.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2427) RandomName válasza UnSkilleD (#2425) üzenetére


RandomName
aktív tag

Bármitől.
Nekem pl. egy gagyi kompaktfénycső kapcsolta be minden felkapcsolásnál az asztali rádiót, mert akkora infra sugárzása volt.....

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2428) szabifotos válasza UnSkilleD (#2425) üzenetére


szabifotos
senior tag

Koax is csatlakozik a TV-re, vagy csak monitorként funkcionál?

(#2429) UnSkilleD válasza szabifotos (#2428) üzenetére


UnSkilleD
senior tag

csak monitor

"Az internet olyan, mint az MTV: annak idején az MTV nagyon trendi volt, aztán hirtelen elavult” - Prince

(#2430) bul07


bul07
nagyúr

Alumínium vezetékes ház, a vezetékek még rendben vannak a műanyag borítás még nem repedezik nincs megégve, hajlításra nem törik
Így csere nem lesz

Viszont a kötéseket cserélném
Vettem vagyis ezeket adták a boltban, 16A-ra kértem ennyit tud a kismegszakító

WAGO Alu-Plus kontaktpasztát, mert ugye a Wago nem igazán szereti azt alut ugyan úgy be tud oxidálódni, a paszta ezt akadályozza meg

Meg ilyen Wagokat
4-es -> wago 2273-204 [link]
3-as ->[link]

Ezekkel csinálhatom nyugodtan?

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2431) lappy válasza bul07 (#2430) üzenetére


lappy
őstag

Igen

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2432) hNp88 válasza bul07 (#2430) üzenetére


hNp88
aktív tag

alumínium vezetékre oldható (221-41X) Wago-t illik használni pasztával, a sima elvághatja az alu vezetéket! :(

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2433) Rhino666


Rhino666
őstag

Üdv!

Jelenlegi 3x20A-es hálózat mellé (családi ház) szeretnék beköttetni független 1x32A-t (melléképület) saját órával és megszakítóval. Kivitelezhető volna vagy az áramszolgáltató csak a 3 fázis keretein belül gondolkodik? :F Ha működhet, kb. milyen telepítési költségekkel lehet számolni?

Köszönettel:
Rhino666

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#2434) bul07 válasza hNp88 (#2432) üzenetére


bul07
nagyúr

Hogy érted hogy elvágja
Ha mozog akkor vágja vagy rányomom és végignézem hogy az a kis laprugó erő elvágja a tömör vezetéket

Honlapján írja hogy lehet használni aluhoz, főkép pasztával

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2435) hNp88 válasza bul07 (#2434) üzenetére


hNp88
aktív tag

az alumínium hidegfolyós fém, szorítás alól idővel szépen "kifolyik"

a sima wago laprugója eléggé megnyomja, láttam már pár elégett kötést emiatt

oldhatós wagoval sose volt ilyen gond, szereltem meg láttam is már sokat belőle, jól kinyomva pasztával ha nem is örök élet, de közelít hozzá

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2436) d.véderjoe


d.véderjoe
tag

Üdvözlet Mindenkinek!
Indukciós főzőlaphoz milyen keresztmetszetű kábelt és milyen kismegszakítót ajánlanátok? Sajnos csak egy fázisról tudjuk meghajtani. Panelben mindenkinek 20A kismegszakító van a mérőóránál, lehet, hogy a ház betápja nem bír többet. (?) Ezért a 3fázison kívül a a 32A-re bővítés csak egy álom... Igencsak korlátozottak a lehetőségek. Köszönöm a válaszokat!

(#2437) Tamy válasza Rhino666 (#2433) üzenetére


Tamy
senior tag

Tudtommal egy címre nem szerelnek fel két órát (mármint "nappalit"), E.on területen legalábbis, csak a meglévőt bővítheted.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#2438) BB9000 válasza d.véderjoe (#2436) üzenetére


BB9000
senior tag

2,5 -es réz vezeték ( kb. 30 méter vezetékhosszig) jó lesz. 16 A-es C típusú kismegszakítót tehetsz rá. A főzőlapot is be kell "tanítani", hogy 16A-rel gazdálkodjon.

(#2439) bluemirage válasza d.véderjoe (#2436) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha egy fázis van, lehet bővíteni 32A-re is, 20A-ről.
Ehhez egy engedélyes szerelővel a lépcsőházi un. felszálló vezetéket saját költségen ki kell cserélni és így adottak a bővítés feltételei is. 5-6 éve nekem is ki kellett hívnom egy engedélyes szerelőt ehhez. Plomba bontás, lépcsőházi vezeték szakasz cserélve a földszintig stb... plusz festési, javítási munkák a lépcsőházban, mert a közös képviselő ragaszkodott hozzá, hogy a meg-meg bontott dobozok, szépen... ugyanúgy a fal szép sárga színére festve legyenek visszarakva. Csak nekem volt az egész házban 2x32A... egy 75nm-es lakásban (vezérelt un. éjszakai áramot is bővítettem... itt tudják miért)
Pár év múlva el lett adva a lakás... de sajnos az ilyen bővítések nem számítanak jelentős értéknövelőnek... A vevők nagy része annyit ért hozzá, hogy világít a lámpa és van konnektor a lakásban.

Általában nem az a gond, ha a panelház részére nincs tartalék kapacitás egy-egy bővítésre, hanem a sok évtizedes... óra előtti felszálló rendszer nem bírja. Ha hosszú távra tervezel a lakással, akkor érdemes lehet ezen az úton elindulni.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2440) 8zabi válasza 8zabi (#2339) üzenetére


8zabi
őstag

Látom annyira jó lett nálam a szerelés, hogy bekerült az egyik fotóm a Villanyszerelők Lapjába ;]

Majd átadom az elkövetőnek a gratulációkat :D

(#2441) hNp88 válasza 8zabi (#2440) üzenetére


hNp88
aktív tag

:DD :(

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2442) bluemirage válasza 8zabi (#2440) üzenetére


bluemirage
őstag

Kedvencem az a két fotó, ahol új értelmet adnak a csavart érpárnak...
Az egyiken pl. megcsapolják a földet... mint ahogy a földönkívüliek szokták... :D Csak máshogy...

A bal oldali kép jobb oldali fázisa pedig mesésre sikerült!

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2443) Mintcar válasza d.véderjoe (#2436) üzenetére


Mintcar
tag

Mikor épült a panelház? Kb.: A 70-es évek közepétől a felszállók jó minőségben készültek el a panelokban, minden gond nélkül lehet bővíteni 32A-ra, vagy át lehet állni három fázisra is (3x16A). Persze mind a két esetben szabványosítani kell a mérőhelyet, annak minden sallangjával.

"Igencsak korlátozottak a lehetőségek." Amúgy ezt már valaki megvizsgálta? Ha nem, akkor az aramkapocs.hu-ról rendelj ki valakit, mert botrányos egyidejűség mellett lehet ekkora fogyasztót használni ha csak 20A áll rendelkezésre.

A tűzhely túláramvédelmét és a vezeték keresztmetszetét akkor tudod majd megválasztani szakszerűen, ha tisztázódott mekkora lesz az új csatlakozási teljesítmény. Ha marad a jelenlegi állapot, ahhoz tudni kellene a mérőnél a teljesítményt korlátozó kismegszakító kioldási karakterisztikáját is. Egyáltalán nem biztos, hogy használhatsz C16-ost.

w123 200D 1.1millió km+

(#2444) Rhino666 válasza Tamy (#2437) üzenetére


Rhino666
őstag

Nálunk MVM Next (NKM) van, nem tudom hogy ők hogy állnak a dolgohoz.

Rich enough to buy an iPhone, smart enough to not buy one.

(#2445) M0ng00se


M0ng00se
őstag
LOGOUT blog

hello tagok!
A választ már sejtem a kérdésemre, csak pozitív megerősítésre vágyom mert már rég volt az iskolapad :)) .
A nulla sorkapocsra mehet réz és alu egyszerre?
nyilván úgy kötöm rá, hogy ne érjenek össze, de ha jól tudom, akkor szabad, mert az a sorozatkapocs valami spéci anyag.

V6

(#2446) lappy válasza M0ng00se (#2445) üzenetére


lappy
őstag

Igen réz és alu csak speciális sorkapocsba mehet

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2447) radi8tor válasza lappy (#2446) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nikkelezett?

⭐ Stella

(#2448) atee


atee
őstag

Sziasztok!

Frissen vásárolt felújítandó családi házunkba...
Érdemes 3x20A kérni? Van előnye az 1x32 vel szemben ha igazából a fogyasztók nem indokolják?
Árlagosnak mondható háztartás 4 fö, 140nm.
Vagy úgy kérdezem, hogy érdemes pliszban erre költeni?

D-day 2002-01-04 01:54

(#2449) bul07 válasza atee (#2448) üzenetére


bul07
nagyúr

Ha van keret rá érdemes felkészülni mondjuk egy elektromos autó töltésére is, és úgy kialakítani hogy minden gond nélkül fel lehessen szerelni ahhoz is töltőt

Ha belefér a keretbe nem sokkal több akkor megéri a 3x20A, főleg ha hosszú távra tervezel
Esetleg felhívni egy ilyen céget hogy menyire fontos a 3x20A egy ilyen gyors töltőhöz

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2450) makkmarce válasza atee (#2448) üzenetére


makkmarce
őstag

ha tervben van villanyautó, vagy elektromos tűzhely, nagyobb klíma, sütő, akkor én mindenképp elgondolkodnék rajta. Én ezek miatt most bővítettem 16-10-10-ről 3x25-re.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.