Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2201) radi8tor válasza bluemirage (#2200) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az én Weidmüller érvégprésemet elkutyulta apám, gondolhatod mennyire örültem neki. :D

⭐ Stella

(#2202) BB9000 válasza lappy (#2169) üzenetére


BB9000
senior tag

Nekem sajnos XBS típusú kismegszakítóim vannak. 2005-ben lettek beszerelve egy 24-es XBS IP40 típusszámú sülyesztett fali dobozba. 18 db ! Nyilván az ár volt a legfontosabb szempont amikor a villanyszerelő mester ezt megcsinálta.
Annyit figyeltem meg, hogy az egyik körön ha nagyobb fogyasztót kapcsolok be (pl.a régi 1800W-os porszívót, vagy egy vasalót), akkor a kismegszakító cicereg. Még a porszívó hangja mellett is hallani. Egyébként azon a körön csak max 100W a fogyasztás összesen. Néhány led izzó és apróságok mennek róla és általában csönd van, nincs cicergés.
Ha cserélni kell az XBS kismegszakítót, akkor mit javasolsz, milyen gyártmányúra cseréljem?

(#2203) lappy válasza BB9000 (#2202) üzenetére


lappy
őstag

Amit jobban szeretnek a szerelők: Schneider, Eaton, Tracon (van aki ezt sem annyira)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2204) radi8tor válasza BB9000 (#2202) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Schneider Resi9, amit én szoktam szerelni.

⭐ Stella

(#2205) demars


demars
addikt

Sziasztok!
Dupla beállós (8,5x9,5 m) autószerelő műhely világításhoz milyen lámpatesteket javasoltok?
Nyeregtetős, fém vázas, szendvicspanel épület. A csúcsban a magasság kb 6 m.
Az én ötletem: 4 db ledes csarnokvilágító lámpa fentre elosztva, ez elegendő a tér megvilágításához?
Az oldal falakra ledes armatúra ahova szükséges (elöl, hátul és oldalra). Ha jól láttam ezeket szokták kissé lefele dönteni, kb 2 m magasságban lennének.
Esetleg valaki jártas ebben?
Köszönöm az ötleteket, tanácsokat!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2206) lappy válasza demars (#2205) üzenetére


lappy
őstag

én por páramentest tennék fel

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2207) demars válasza lappy (#2206) üzenetére


demars
addikt

IP65 -ös a csarnokvilágító lámpa, az armatúrák is IP védettek lesznek (előírás műhelyben).

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2208) hNp88 válasza bluemirage (#2199) üzenetére


hNp88
aktív tag

vagy a Daniella saját márkás fogók is jók, évek óta megvannak, egy rossz szavam nincs rá :D

esetleg Tracon amit még érdemes nézni, az ilyen cuccaik, meg a szerelési segédanyagaik jók

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2209) RandomName válasza BB9000 (#2202) üzenetére


RandomName
aktív tag

Ha a biztosítékok betápja nem vezetékkel van áthidalva, akkor a csere egyik fontos szempontja, hogy az új és a régi bekötési pont fizikai méretei megegyezzenek.
XBS-ből is volt emlékeim szerint legalább 2 kialakítás.
Persze ha szélen van, vagy átrendezhető szélre az az áramkör, akkor meg kb mindegy. Ugyanennyit kb minden normális gyártó terméke kibír, azon túl meg személyes hitvita minden. :)

2203 + Legrand, Schrack, stb.... :)

[ Szerkesztve ]

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2210) BB9000 válasza RandomName (#2209) üzenetére


BB9000
senior tag

Köszönöm az ajánlást neked is és a többieknek is!

(#2211) Zaji válasza demars (#2205) üzenetére


Zaji
őstag

Szia,

Nemrég szereltem ilyet, nem rossz.

(#2212) BB9000 válasza RandomName (#2209) üzenetére


BB9000
senior tag

Ilyenek a kismegszakítók, mint ezen a képen: XBS MCB

(#2213) tomi5244 válasza tomi5244 (#2192) üzenetére


tomi5244
őstag

Üdv!

Annyiban bővült az infó, hogy lesz egy másik hely is ahol használni fogjuk a gépet. Ott viszont 3x16A sincs meg. 2x16 és 1x10A van, legalábbis a ház tulaja szerint. Van asszimetrikus megszakító kiosztás is, vagy valamit benéztünk?

Amúgy van 380 és ment már ott több gép is, amivel nem volt gond, de biztosra veszem, hogy a fent említett motor nem fog menni.

Kérdés, hogy ilyen feltételek mellett mekkora motort tudnátok ajánlani? (három fázison)

Köszönöm!
T

(#2214) hódmaci válasza tomi5244 (#2192) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Ez a motor csak csillag üzemben indítható! Ellenőrizd, hogy abba van-e kötve és úgy teszteld.

Amennyiben delta üzemben is szeretnéd indítani akkor 3f transzformátor kell ami "készít" számodra 3x 220v feszültséget. Na de ez nagyon költséges így felejtős. :DDD

8.6A az árama, vagyis a 16A es kis-automata lazán viszi.
Vagyis a 2x16A és 1x10A nek bírnia kellene.DE
Ha a 10A kis-automatán más teher is megy (már pedig tuti megy) akkor le fog kapcsolni.
Illetve a 10A kis-automata milyen besorolású? B,C?

"Amúgy van 380 és ment már ott több gép is, amivel nem volt gond, de biztosra veszem, hogy a fent említett motor nem fog menni. "
Csak ő ment a teszt ideje alatt vagy ment(ek) mellette más motorok, fogyasztók is?
Csillag kötésben van?

Frekvencia váltó is szóba jöhet.

Esetleg kisebb teljesítményű motor.
Na de itt már kérdés az is, hogy elég lesz e az erő?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2215) tomi5244 válasza hódmaci (#2214) üzenetére


tomi5244
őstag

Köszönöm, a csillagkötést megnézem majd. Egy villanyszerelő kötötte be, de az már majd' egy éve volt, azóta nem is használtuk a gépet, de utána fogok kérdezni.

Az ominózus helyen, ahol kevesebb az amper ott még nem próbáltuk. Ez csak az én feltételezésem.

Ahol viszont hektikusan, terhelés nélkül és terhelésen is, néha néha levágta, ott 3x16A van. Nem ment szinte semmi fogyasztó akkor a házon, csak a gép.

Szóval lehet, hogy a bekötéssel van a baj. :F

Motorból amúgy lehet kisebb is, de ez volt kéznél :)

[ Szerkesztve ]

(#2216) radi8tor válasza demars (#2207) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Voltam egy helyen ahol asszem' pont ilyen lámpák vannak a raktárban feltéve.
Nagyon erős fényük van, arra nincs is panasz, viszont nekem túl vibráló a fénye. Gondolom a szokásos spórolós félhullámos egyenirányítós megoldás van benne. Mozgó gépek mellé tuti nem tenném, max ha előtte kipróbálod és az nem vibrálós darab.

⭐ Stella

(#2217) hódmaci válasza tomi5244 (#2215) üzenetére


hódmaci
senior tag

3x16A, annak vinnie kell.
Néz szét vagy szólj szakinak mert ott valami gubanc van. :U
Kisebb motorod mid van?
Vagy ha nincs akkor nézelődj használtak közt. Szoktak lenni jó árban. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2218) Ranger^41 válasza csemberlen (#2174) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Utólértem magam, csináltam egy videót a helyzetről: [link]
Sikerült lokalizálnom az L és PE vezetéket ami között zárlat van, a bizonyos megszakítóba 2 másik elmenő fázissal együtt volt bekötve. Szétszedtem a sodrást, és a másik kettőt visszakötöttem a megszakítóba, így az ezeken a körökön lévő eszközök működnek. A zárlatos fázist leszigeteltem és egyelőre lekötve hagytam.
És most jön az újabb érdekesség: a lakásban minden világítás működik, a 2 megmaradt fázissal. Fingom sincs, hogy a zárlatos fázis mihez tartozik. Halvány lila se... :D

[ Szerkesztve ]

(#2219) lappy válasza Ranger^41 (#2218) üzenetére


lappy
őstag

Ilyenkor kell mindent lekapcsolni újra megnezni mi mihez tartozik és akkor kiderülhet hogy hol a hiba. Mérni kell így nem tudunk segíteni csak tanácsot adni.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2220) Ranger^41 válasza lappy (#2219) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Értem amit mondasz, de annyit már nem ér az egész, hogy tovább nyomozzak, hiszen a zárlatos fázis nélkül is minden eszköz működik a lakásban. Csak érdekesség képpen írtam le, hogy ilyen anomáliába ütköztem. Szóval kihívhatnék egy villanyszerelőt, hogy kinyomozza x óra alatt meg x0000 forintért, hogy a semmibe vezető vezeték hol zárlatos, ha egyáltalán megtalálja a végét, szétbontva a lakást. És előrébb leszek? Cseppet se. :) Lekötöttem, zárlat elhárítva, eöm bódottá.

(#2221) bluemirage válasza Ranger^41 (#2220) üzenetére


bluemirage
őstag

Szerintem idővel kiderül, hogy hova tartozott. Kicsi esélyt látok, hogy csak úgy volt a semmibe...
Lehet, hogy a villanysütő volt a harmadik fázissal (is) kötve...

Meliora sunt bono inimica

(#2222) Ranger^41 válasza bluemirage (#2221) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Tűzhely van egyedül külön fázison, fi relé utáni 25A megszakítón, minden más pedig egy másik fázison. Nekem ez azért érdekes, mert 2 fázis jön be a lakásba, de az óránál csak csak 1db 32A megszakító van.

(#2223) radi8tor válasza Ranger^41 (#2222) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Az vagy nagyon tákolás (párhuzamosan kötöttek két vezetéket) vagy más rejtélyes dolog.

Dolgoztam valahol év végén. Lekötöttünk mindent, aztán az egyik nullvezető jól megrázott. Kiderült, hogy falon keresztüli kötődobozban a szomszédból jön át egy nulla. Persze utána nem sokkal jött panaszkodni a szomszéd, hogy nem megy a TV-je a nappaliban. :D

⭐ Stella

(#2224) Ranger^41 válasza radi8tor (#2223) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Ezt le se mertem írni, de én se lepődnék meg, ha más lakásban lenne a vége...

(#2225) lappy válasza Ranger^41 (#2220) üzenetére


lappy
őstag

Amúgy két dolgot kellene megtenni
1 lekapcsolni mindent azaz ÁVK is és megnezni hogy van e benne feszültség.
2 ÁVK be és csak egy kismegszakító legyen felkapcsolva és szintén mérni a feszültséget.
Mi derül ki ebből: ahogy a többiek írták hogy nem véletlenül-e valahonnan jön (1 eset)
Ha ez nem akkor a 2. esetben megtudod hogy melyik kismegszakítóhoz tartozik mert akkor valahonnan vissza lett vezetve és ezért lesz mindig zarlatod.
De amúgy te tudod (bár ha csak tűzhely van ami 3~ igényel legfeljebb nem lesz akkora teljesítményed)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2226) Ranger^41 válasza lappy (#2225) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Ha minden le van kapcsolva akkor nincs a vezetékben feszültség. ha minden fel van nyomva akkor sincs.

Nem teljesen értem, hogy ez hogy kapcsolódik az én esetemhez, lehet az elejéről lemaradtál, de az alábbi a story, tömören:

- mindenféle előzmény nélkül leverte magát a világítás kör kismegszakítója, ment vele a fi relé, és a megszakító az óránál
- kismegszakítót nem lehet visszakapcsolni, lever mindent
- méregetés, kismegszakító elmenő csatlakozója és PE sín között szakadásmérő sípol -> zárt áramkör, elmenő csatlakozóból 3 fekete fázis vezeték indul
- izoláltam a 3 vezeték közül, ami zárlatos, illetve megkerestem a PE sínen a párját (a kör bezárult :D)
- a zárlatos vezeték kivételével visszakötöttem a megszakítóba a másik két elmenő fázist, visszakapcsoltam mindent, megszakító nem old le, és minden végponton van áram ahol eddig volt

Konklúzió: indult a kismegszakítóról egy olyan fázis vezeték, aminek ismeretlen a végpontja, hiszen semelyik fogyasztó nem függ tőle, és valamilyen oknál fogva rövidre zárt a védőfölddel, a kiépítés után 9 évvel, ráadásul úgy, hogy semmi releváns eszköz nem volt felkapcsolva.

Rendszer felépítés:
- lépcsőház villanyóra, 1db 32A megszakító, jelenleg 1 fázis van
- szekrénybe 3 fázis vezeték jön be(gondolom az 1 fázis párhuzamosítva a későbbi bővíthetőség miatt, rámérni nem "szeretnék", mert csak 250v-ig mér a multiméterem), ezek a fi relébe
- fi reléből csak az 1. kimenet van tovább vezetve, 2 vezetékkel
- egyik vezeték a tűzhely 25A kismegszakítójába
- másik vezeték a többi kismegszakító sorolósínjére, ahonnan minden más ki van szolgálva

a videon látszik valamennyire: [link]

[ Szerkesztve ]

(#2227) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Hosszabbítónak kintre mit ajánlotok?

H05RR-F
Elegem van ezekből az egynyári műanyag sárga vackokból.

H05RR-FH05RR-F 3x1.5 re gondoltam igaz vagy 30m hosszan.Főleg fűnyíró menne róla.
Azért szeretnék 1,5mm2 vezetéket mert a 2,5mm2 nehéznek gondolom kézzel húzgálni.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2228) bluemirage válasza hódmaci (#2227) üzenetére


bluemirage
őstag

H07RN-F amit kulterre használok. Igaz nekem 3x2,5 van...

3x1,5 neked
Igen tudom... H07 drágább, de hivatalosan ez való kulterre. De amit kinéztél, már azzal is meghaladod az átlagot :)

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2229) hódmaci válasza bluemirage (#2228) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm a tippet.

3X2,5mm2 vastagnak gondolom vonni húzni. :)

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2230) lappy válasza hódmaci (#2229) üzenetére


lappy
őstag

De csak egyszer kelljen egy combosabb géphez és akkor....

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2231) hódmaci válasza lappy (#2230) üzenetére


hódmaci
senior tag

Arra van egy combosabb hosszabbító.
Majd akkor előkaparom.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2232) Zaji


Zaji
őstag

Egy iskolát szerelünk, kaptunk segítséget: eddig biztonsági őrként dolgozó, villanyszerelő végzettséggel rendelkező kolléga. Végpontok kiépítésében segít. Ma kért Tőlem Wi-Fi kábelt.
Bocsánat az off -ért, de ezt meg kellett valakivel osztanom.

(#2233) lappy válasza Zaji (#2232) üzenetére


lappy
őstag

A jövő technológiája ez lesz :)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2234) BB9000 válasza Zaji (#2232) üzenetére


BB9000
senior tag

:D Vissza kellett volna kérdezned: Hány GigaHertz-es és milyen hosszú kellene ? :)

[ Szerkesztve ]

(#2235) BB9000 válasza Ranger^41 (#2226) üzenetére


BB9000
senior tag

Azt írod: ". . .indult a kismegszakítóról egy olyan fázis vezeték, aminek ismeretlen a végpontja,. . ."
Ez bennem felvet egy olyan kérdést, hogy nem lehet, hogy valaki lopta az áramodat ?

(#2236) radi8tor válasza Zaji (#2232) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Optikai kábelre gondolt szerintem. Az azért tekinthető Wifi kábelnek is. ;]

⭐ Stella

(#2237) Ranger^41 válasza BB9000 (#2235) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Hát, mint fentebb is írtam, ez nekem is eszembe jutott, de nagyon meglepődnék, ha ilyen előfordulhatna egy ~10 éve épült házban, bár én csak a 2. tulajdonos vagyok. Egyébként fel is volt címkézve a vezeték (VILL TÁP), ez a címke volt az egyik másik vezetéken is, a 3.-on nem volt.

(#2238) csemberlen válasza Zaji (#2232) üzenetére


csemberlen
őstag

Mért nem mondtad, hogy az most nincs nálad, de Wi-fi spray-od van a kocsiban.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2239) kőkori szaki


kőkori szaki
csendes tag

Ritkán jövök ide, de megint segítségre vabn szükségem. :((
Egyfázisú aszinkron viillanymotor probléma (is lehet) de az is hogy mechanika.
Kapunyitó motorom erőtlenné vált. Mikor a(z úszó) kapu egyik oldali terhelt állapotából másikba vált lelassul, megáll. Többszöri nekifutásra lehet becsukni Visszairányban nincs vele ez a gond.
Sajnos régen csuktam már be kézzel - a hajtást kioldva, így nem tudom megítélni, hogy valóban motorerő gond van-e , vagy már a csapágyak és a vezetősín késztetik-e lassulásra?
Okozhat-e ilyen jelenséget a segédfázis kondenzátor kapacitásvesztése?

(#2240) csemberlen válasza kőkori szaki (#2239) üzenetére


csemberlen
őstag

Jellemzően kondenzátort kell cserélni benne. Olyan jó nagy mint egy góliát elem.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2241) kőkori szaki válasza csemberlen (#2240) üzenetére


kőkori szaki
csendes tag

Köszönöm, láttam már mindenféle kondit életemben, pár ezret. :D

(#2242) korcsi


korcsi
veterán

Sziasztok!

Eddig mindent tömör vezetékkel szereltem itthon, de most hogy új lakáselosztó lett, használnék sodrott vezetéket is, könnyebb vele dolgozni, nagyobb keresztmetszetbe, nem olyan merev, stb.

Egy ilyen fogó használható ahhoz a néhány (jelenleg nx10 igény lenne kb) érvéghüvely felrakásához ami egy ilyen munkánál előfordul?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2243) radi8tor válasza korcsi (#2242) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szerintem ez jobb lenne a célra: Extol Premium érvégprés

⭐ Stella

(#2244) korcsi válasza radi8tor (#2243) üzenetére


korcsi
veterán

Esetleg egy ilyen, nem tudom a hatszögletű prés nem e hátrány a négyszögletűhöz képest?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2245) radi8tor válasza korcsi (#2244) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

A drágább szerszámokra fáj a fogad? :DDD
Szerintem tök mind1, hogy 4 vagy 6 szögű, mert annyira összepréseli az érvéget, hogy nem nagyon tudod jobban összenyomni amikor meghúzod a csavart.

⭐ Stella

(#2246) hódmaci válasza korcsi (#2244) üzenetére


hódmaci
senior tag

Inkább a 6□

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2247) indianjoe23


indianjoe23
csendes tag

Sziasztok!
Nem sokáig élvezhettem a kinai konnektor teszter előnyeit, mert egyszercsak elromlott, nem oldja le a Fi-relét.
https://www.youtube.com/watch?v=-NQ4ZBuRDZU

(#2248) makkmarce válasza indianjoe23 (#2247) üzenetére


makkmarce
őstag

Ha szerencséd van, még találsz vmelyik lidl-ben normálisat. Ott keresd, ahol a parabola mérőkék vannak.

okoskodom, tehát vagyok

(#2249) CsodaPOK


CsodaPOK
senior tag

Sziasztok!

Relé/időzítő témában szeretnék egy kis segítséget kérni.
Adott egy fürdőszobai elszívó ventillátor. 230V-ról üzemel, kap egy fix fázist, nullát, meg egy vezérlő fázist. A vezérlést a fürdőszobai lámpa kapcsolójáról kapja. Az elszívóban van egy késleltetés, fixen 45 mp-el azután kapcsol be, hogy a vezérlő szálon kapott áramot, majd miután a vezérlő szálon megszűnik az áram, kb 6 perc múlva kapcsol ki.
Ezen a működésen szeretnék változtatni, mert elég hangos az elszívó és egy kellemes relaxáló esti fürdésnél megőrül az ember tőle. (Cserélni nem szeretném, új cucc, fel van fúrva a csempére, nem akarom a felesleges lukakat nézegetni, stb.) Ehhez kellene valami időzítő, relé, okosrelé, bármi "kicioccó" megoldás.

Azt szereném, hogy
- Kiinduló állapot: a villanykapcsoló le van kapcsolva, az elszívó nem megy.
- Bemegyek a fürdőbe, felkapcsolom a villanykapcsolót. Ekkor bármeddig van felkapcsolva a kapcsoló, ne induljon el az elszívó.
- Kimegyek a fürdőből, lekapcsolom a lámpát. Ekkor (vagy kis késleltetéssel) induljon el az elszívó és menjen pár percet. Pl. amikor lekapcsolom a lámpát, akkor "valami" adjon egy percre jelet az elszívónak (erre az bekapcsol), majd az egy perc után vegye el a jelet (megy még 6 percet az elszívó és lekapcsol).

Mivel tudnám ezt megoldani? Mi a "valami", ami nekem kéne? :)

Köszi szépen a segítséget!

(#2250) lappy válasza CsodaPOK (#2249) üzenetére


lappy
őstag

Esetleg a mostani relé típusat tudod?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.