Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2151) adam320 válasza Ranger^41 (#2149) üzenetére


adam320
senior tag

ÁVK is szokott tönkremenni és kismegszakító is, ez ilyen. Nem egy nagy összeg, a "megszakítóban látható villanás" zárlatra utal, ugyanis túlterhelés esetén a bimetál elmozdulása miatt old le, az meg a hőhatás miatt van.

Szerk.: Zárlat esetén meg az elektromágneses gyorskioldónak lehet megköszönni hogy nem égnek szénné a vezetékek egy zárlat esetén. Nem vagyok távgyógyító, de kismegszakító hibát mondanék.

[ Szerkesztve ]

(#2152) adam320 válasza adam320 (#2151) üzenetére


adam320
senior tag

Még az előzőhöz annyit hogy pont ezért kéne havonta egyszer a TEST gombbal tesztelni az ÁVK-t, mert tönkre mehet, ha nem old le erre a gombra akkor már gyanús. :K

(#2153) csemberlen válasza adam320 (#2151) üzenetére


csemberlen
őstag

Milyen hibája lehet az 1 sarkú kismegszakitónak ami ilyen hibát okozhat.
Én vezetékhálózat/kötés hibájára gondolnék.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2154) adam320 válasza csemberlen (#2153) üzenetére


adam320
senior tag

Én azért nem gondolnék kötés hibára mert akkor már rég megjelent volna ez a hiba, nem pedig most.

(#2155) csemberlen válasza adam320 (#2154) üzenetére


csemberlen
őstag

ha sodorják a kötést akkor simán. Majd kiderül. Egy esetet tudok elképzelni, hogy kismegszakitó hiba, ha szétégett, és a din sinen okoz zárlatot, de ilyet mé nem láttam.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2156) adam320 válasza csemberlen (#2155) üzenetére


adam320
senior tag

Elképzelhető hogy igazad van, de most már én is kiváncsi vagyok.

(#2157) hNp88 válasza csemberlen (#2155) üzenetére


hNp88
aktív tag

azért az átlag lakáselosztóban a kalapsín nemigen szokik földelve (bocsánat, nullázva) lenni

kötéshiba lesz ez valszeg, zárlat következtében pillanatok alatt ki tud alakulni

mármint nem távgyógyítás, csak így X távolságból és a kommentekből erre a következtetésre jutottam :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2158) Zaji válasza adam320 (#2154) üzenetére


Zaji
őstag

Nagyobb az esélye egy kötéshibának. Tapasztalatok alapján ez egy vegyes áramkör és például egy elszívó ventilátor felelős a zárlatért... Tudom a lakáselosztóban világítás van a kismegszakítóra írva, de hallom a beszélgetést: " -húztál a ventilátornak tápot? - Ó b...meg! ráakasztjuk a világításra, lesz.rom."

(#2159) Ranger^41 válasza Zaji (#2158) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Ezen a körön 4 db mennyezeti világítás van csak (háló, konyha, nappali, erkély) mindenhol led világítással. Másfél éve lett behúzva kettő esetben állandó fázis a végpontokhoz, harmadiknál pedig a kapcsolóhoz nulla Shelly relék miatt. A megbontott kötődobozokban wago kötések voltak, és természetesen az új kötések is wagozva lettek, ezt villanyszerelő csinálta.
Holnap lekötöm a fázist a megszakítóról, ha úgy nem veri le, akkor ellenőrzöm azokat a kötődobozokat amik hozzáférhetők, de sehol sem éreztem égett szagot, se füstös elszíneződést, illetve egyik világítás se vibrált.

[ Szerkesztve ]

(#2160) Zaji válasza Ranger^41 (#2159) üzenetére


Zaji
őstag

"Shelly relé"

Ezt is kikötötted a teszt idejére?

"állandó fázis a végpontok"

Ezeket a direkt betápokat is kikötötted a lámpákból?

(#2161) RandomName válasza Ranger^41 (#2159) üzenetére


RandomName
aktív tag

Ebben a kialakításban szerintem hiába kötöd ki a kapcsolókat, mert azok csak a reléhez csatlakoznak, és a relé végzi a tényleges kapcsolást ami két dolgot jelenthet szerintem
-vagy valamelyik relé romlott el,
-vagy valamelyik relé mögötti led táp halt meg, és a zárlati árama megragasztotta a relé érintkezőjét.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2162) belinho


belinho
senior tag

Sziasztok!
A társasházban az egyik szomszéd lecserélte a lakásban levő 2 szerelődobozban a fi relét, kismegszakítókat stb, mivel azt mondták neki, hogy nem teljesen jó, meg nem valami jó ez ami be van szerelve.
Elméletileg ugyanaz van minden lakásban.
Felteszek pár képet, szerintetek jól van ez így vagy nem?Nem vagyok szakértő ebben a témában, ha jól látom van egy villámvédelem, csengő, Fi relé, megszakítók, Fi relé megint?
Mondjuk ez a 2Fi relé furcsa nekem is, ha az egyáltalán. Jó ez így? Vagy nézessem-cseréltessem én is villanyszerelővel? Előre is köszönöm!


(#2163) Ranger^41 válasza RandomName (#2161) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Elnézést, félreérthetően fogalmaztam, a "lekötöttem a kapcsolókat" alatt azt értettem, hogy a shellykből vettem el az állandó fázist, illetve a kézi kapcsolóknál meg volt szakítva a kapcsolt fázis. Nemsoká lekötöm a kismegszakítót, aztán talán előrébb leszek.

(#2164) bluemirage válasza belinho (#2162) üzenetére


bluemirage
őstag

villámvédelmet én nem látok :F
Az C6-os AVK az szerintem a kazáné lesz... a sor közepén.
A két szélén lévő AVK viszont passz. Nem lehet, hogy a schneider-t rakták be most balra és bent hagytják a régit a jobb szélén? De elvileg semmi sem zárja ki a több Fi relét sem. Pl. a konyha hűtővel együtt van az egyiken és a lakás többi része a másikon... plusz a kazán is kapott egy sajátot. Ez csak a Lajta innenső oldalán furcsa.... a túlsó felén egy családi háznál 5 db alatt meg sem állnak.

Nekem ilyenkor mindig az XBS tűnik fel... :N Darabonként néhány száz Ft-ot spórolni..

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2165) radi8tor válasza bluemirage (#2164) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Balról az első pedig az a zivatar felhős ikonnal. [link]

⭐ Stella

(#2166) bluemirage válasza radi8tor (#2165) üzenetére


bluemirage
őstag

Jogos... azt hiszem iszom még egy sört... :C A reggeli sonkára

Meliora sunt bono inimica

(#2167) JóGéza válasza belinho (#2162) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
A 100mA-es áramvédő kapcsolót érdemes lenne 30mA-esre cserélni.

(#2168) belinho válasza bluemirage (#2164) üzenetére


belinho
senior tag

Az első lenne az a fehér, de lehet nem villámvédelem, hanem akkor túlfeszültségvédő, csak a kis jelből következtettem arra, hogy az lehet.
Gázkazán az van a lakásban, van még egy szerelődoboz a konyhában, abban van még 5db kismegszakító. A villámvédelem-túlfeszültségvédő utólag lett betéve, mert vihar miatt 2x-er döglött meg a kazán vezérlőpanelja. Azóta még kapott egy szünetmentest is a pillanatnyi áramszünet okozta ki-be kapcsolgatások miatt, mert elméletileg az miatt döglött meg, azóta nincs baj. Nem tudom mi-hogy van bekötve, de ha a kazán kapott külön fi relét, akkor az rossz, mert egyszer sem kapcsolt le, vagy nem elég érzékeny...
Így vettük a lakást anno, de ez az XBS-van az egész társasházban. Ez ennyire gagyi akkor? Akkor nem véletlenül cserélték a szomszédnál.

(#2169) lappy válasza belinho (#2168) üzenetére


lappy
őstag

Igen az XBS a legolcsóbb nem igazán hosszú életű kismegszakító érdemes vmi jobb minőségűt felrakni helyette

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2170) Ranger^41 válasza Ranger^41 (#2163) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Lekotottem a kismegszakitot, az jo. Ami kevesbe jo: rovidzar az elmeno fazis es a PE sin kozott... :W

(#2171) belinho válasza JóGéza (#2167) üzenetére


belinho
senior tag

Szia!
Picit utánaolvastam és tényleg azt írták, hogy sok a 100mA és 30mA a javasolt.
Nem is értem miért raktak be 100mA-t.
Lehet akkor a kazán panelja is emiatt döglött meg, hogy nem kapcsolt le a 100mA-es AVK kapcsoló?
Van elég sok elektromos berendezés, klíma, villanysütő, főzőlap, mosó-szárítógép, mondjuk sose megy egyszerre semmi, nem is kapcsolt le soha, remélem a kisebbel sem fog.
Hívok akkor majd egy itteni szakit a cserére.

lappy! Köszönöm a megerősítést akkor cseréltetem ezt az XBS-t is valami jobbra.

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

(#2172) w.miki válasza lappy (#2146) üzenetére


w.miki
veterán

csak az alapfogalmak ott is hiányoznak, hiába nézegetem
a kapocsfeszültséget a forgórész, vagy állórész tekercselésére érti?

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#2173) Kommy válasza belinho (#2171) üzenetére


Kommy
veterán

Az AVK nem a berendezést védi hanem a felhasználót.

(#2174) csemberlen válasza Ranger^41 (#2170) üzenetére


csemberlen
őstag

Fotót lécci.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2175) adam320 válasza Kommy (#2173) üzenetére


adam320
senior tag

Ez azért nem teljesen így van :)
AZ ÁVK-nak is van több típusa :K

Viszont személy védelemre max. 30mA hibaáram érzékenységű ÁVK alkalmazható.

[ Szerkesztve ]

(#2176) Ranger^41 válasza csemberlen (#2174) üzenetére


Ranger^41
aktív tag

Csak holnap este fogok tudni, addig mar nem leszek otthon. Szakadasmerovel vegigmertem az osszes lekapcsolt kismegszakito kivezeteset a PE sinnel, es a fenti problemas megszakito/kör zart áramkört jelzett. Elkepzelesem sincs hogy lehetseges, a lampak alaplemeze foldelve van, de egyik lampanal se latok semmi rendelleneset. Ha otthon leszek kibontom az osszes kotodobozt, de felfogni nem tudom mi tortenhetett

(#2177) Bubisati


Bubisati
csendes tag

Sziasztok!
Azt szeretném tőletek kérdezni,hogy van egy garázssoron lévő garázsom, belül van a vill.óra alatta egy régi fajta benyomós 10A kismegszakító. Ha szeretném kicseréltetni 16A-ra akkor az órát ki kell tenni látható helyre? Szabványosítani fogják? Válaszokat köszönöm!

(#2178) lappy válasza Bubisati (#2177) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem nem kell

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2179) hNp88 válasza Bubisati (#2177) üzenetére


hNp88
aktív tag

ex-ÉMÁSZ területen nem szokták ilyen esetben előírni a szabványosítást

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2180) Bubisati


Bubisati
csendes tag

Köszönöm mindkettőtök válaszát! Én a volt Titász területen vagyok

(#2181) tomazin válasza lappy (#2120) üzenetére


tomazin
veterán

Na végeztem a véséssel (csodás egy munka, pláne hamuporszívóval), meg a csöveket is levágtam, holnap ragasztom majd be valamivel (gipszem nagyon régi, gyorsan kiköt, van még csemperagasztó, meg mindenféle maradékok).

Akkor jól értem, hogy inkább úgy csináljam meg, hogy minden egyes leágazánál egy 3-as wagot használjak (1 ami jön, 1 ami a konnektorhoz megy, meg egy ami tovább megy a többi konnektor felé) mind az L, N, E-re, és ami abban a leágazásban van konnektor azok kerüljnek egymásra felfűzve?
Azért kérdezek még1x, mert több videóban is a radial circuit használják és pl ebben a videóban emberünk azt mondja, hogy az amit javasoltál az "pretty not ideal", de használják, mert muszáj.
Meg egy csomó rakjunk be plusz konnektort videóban is mindig 2 kábelt visznek fel (bár lehet azért, mert ott ring van)

(#2182) radi8tor válasza tomazin (#2181) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Áruld el hogy mit tervezel a konnektorokba dugni?
Hegesztőtrafókat vagy akkutöltőt?

Általános érvényű, hogy a gerincvezeték eggyel vastagabb legyen, mint a leágazók.

Ilyen hurokban felfűzött megoldást amire vállalkoznál szerintem csak ipari létesítményekben szoktak alkalmazni ahol a másik végén már túl nagy lenne a feszültségesés (távolság és áramfelvétel miatt).

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2183) tomazin válasza radi8tor (#2182) üzenetére


tomazin
veterán

Semmi extrát, a "legnagyobb" ami be lesz dugva az 1db hegesztő lesz és egyszerre max 1-2 konnektor lesz használatban.
Köszönöm a megerősítést!

(#2184) Kommy


Kommy
veterán

Van meghatározott helye a éretlen fővezeték elvezetésének, mert újra kellene kötni, hogy ne közös legyen a szomszéddal, és ha lehetséges lenne akkor a lábazatban vinném el amit úgyis meg kell csinálni, jelenleg kb 2.5m magasan megy a gázcső és a tető között, és ekkor alulról lehetne megtáplálni a villanyóra szekrényt.
Szabványosítva lesz a napelem miatt a villanyóra szekrény.

(#2185) lappy válasza Kommy (#2184) üzenetére


lappy
őstag

Igen van nem lehet csak úgy. Msz 447 szerint

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2186) dni


dni
őstag

Sziasztok,

egy klasszik garázs ajtó és kapu motor nyitását szeretném "okosítani", amihez már beszereztem egy-egy Shelly 1 eszközt és egy-egy mágneses nyitás érzékelőt. Tápként egy sima 12Vos tápegységet tervezek használni a garázsajtónál, a kapunál viszont megpróbálnám a tápot a motor 12v-os kimenetéről venni.

Milyen típusú, vastagságú vezetéket kellene használnom, ha
a garázs ajtó motort vezérlését szeretném összekötni a Shellyvel 5m méteres hosszban,
ha tápellátását szeretném megoldani 12-24v ról 0,5m-es távolságban
és milyen ha a mágneses nyitás érzékelő kábelét (átmérő 22awg) kellene toldanom ?

Kábelek összekötéséhez wagot volna célszerű használnom, a kábelelek végére pedig érvéghüvelyt kellene tennem?

(#2187) lappy válasza dni (#2186) üzenetére


lappy
őstag

A 12 V ebben a távolságban a 0,5mm elég ami szinten megfelelő a 22AWG (=~0,35mm2) hez

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2188) radi8tor válasza dni (#2186) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Wago-hoz nem való érvég. Csupaszold le és csettintsd rá.
A csatlakozókba kell majd érvég a kábelre. :K

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2189) makkmarce


makkmarce
őstag

Jelenleg a házam oldalán fut a bejövő a még méretlen villanydrót az oszlopról. Régen ez befalazott acél védőcsőben volt, de az új előírás miatt új kábeleket húztak, és nem fért el a régi csőben, így a homlokzatra felfúrtak egy újat (ekkor még nem az enyém volt a ház).

Homlokzati szigetelés a terv, az a kérdésem, hogy kell ezt a műanyag csövet védenem valamivel, vagy simán rávakolhatunk? (olyanról hallottam, hogy savállóval kéne burkolni, hogyha kintről valaki fúr, akkor ne fúrjon bele könnyen)

Mikor kinnt volt az áramszolgáltató szakija azt mondta, burkoljam, senki se nézi, de azért inkább megkérdezem, nehogy utána bontassák ki. Mi ennek jelenleg a gyakorlata?
Ha van erre bevett anyag/cső/U profil, azt hol lehet kapni, mi a neve?
Magát a bejövő csövet nem bojgatnán már (ha lett volna beleszólásom, előre kivéstem volna nekik)

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#2190) lappy válasza makkmarce (#2189) üzenetére


lappy
őstag

Méretlen fővezetéket épületen belül és az épület külső falán műanyag védőcsőben vagy szerelőaknában
mindig a fal külső részében kell vezetni...
A védőcső méreteit úgy kell megválasztani, hogy a vezetékek cseréje építészeti munka nélkül biztosítható
legyen.
MSZ 447 szerint

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2191) makkmarce válasza lappy (#2190) üzenetére


makkmarce
őstag

ok, külső részében fog menni, a védőcső iszonyat vastag, 2x beleférne, amit most behúztak.
A vezetéket bármikor könnyen cserélheti bárki kényelmesen, kint a falon megy, és aztán a kinti, fali óraszekrénybe ér véget. Akkor ezekszerint nem kell külön még fém védelem, max ajánlott.

okoskodom, tehát vagyok

(#2192) tomi5244


tomi5244
őstag

Üdv!

Egy kúpos fahasító géphez lenne bekötve ez a motor. 3x16A van a házban. El fogja bírni 380-ra kötve, vagy kössük 220-ra? Milyen megoldást lehetne eszközölni, hogyha kevés neki a 3x16A. Mondjuk valami berendezés, hogy ne egyből vegye fel a teljesítményt? Teljesen laikus vagyok, azt hámozom ki a táblából, hogy 220-ra kötva több ampert vesz fel. Egy másik háznál próbáltuk, ahol szintén 3x16A van, de ott párszor lecsapta a biztosítékot.

Köszi!
T

(#2193) lappy válasza tomi5244 (#2192) üzenetére


lappy
őstag

Y-D indítás
Amikor elindult kis árammal majd kb 20 sec múlva már lehet teljesen terhelni.
De oda kell figyelni hogy a motor milyen kapcsolasban van!

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2194) tomi5244 válasza lappy (#2193) üzenetére


tomi5244
őstag

Értem, vagyis nem, de utána olvasok. :) Kúpus hasítóról beszélünk, tehát gyakran nő és csökken a fordulat és olykor lenne forgás irány váltás is. Ennek tudatában is mehetne az az indítás?

(#2195) radi8tor válasza tomi5244 (#2194) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hogyan tervezel forgásirányt váltani? :D

Amúgy ahogy előttem írták az adattáblán is ott van csillag/delta áramfelvétel szóval ez a motor ilyen üzemre van tervezve. Ehhez egy indító áramkört kell csinálni időzítővel.

⭐ Stella

(#2196) lappy válasza tomi5244 (#2194) üzenetére


lappy
őstag

Létezik olyan kapcsolás ami Y-D ban is lehet forgásirányt váltani

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2197) dni válasza radi8tor (#2188) üzenetére


dni
őstag

Köszi a tippet, érvéghüvelyen kívül van más megoldás a nem tömör kábelek lezáráshoz forrasztáson kívül (ismereteim szerinte azt már nem szabad/célszerű alkalmazni) ami nem igényel spéci szerszámot?

(#2198) lappy válasza dni (#2197) üzenetére


lappy
őstag

Ha tömör akkor saru, ha sodrott akkor érvéghüvely jöhet szóba

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2199) bluemirage válasza dni (#2197) üzenetére


bluemirage
őstag

- Érvéghüvely fogó extol (8831130) kb. 1500-1600 --- nagyon legalja
- HANDY Krimpelő fogó 10139, Somogyi krimpelő fogó (8PK-CT005) - barkácsra, első használatra 4000 Ft-ig
- Extol érvéghüvely fogó (8831132): gyakoribb használat... innentől kezdődik az amivel érdemes még otthon is 6500-7000 Ft
Ennél drágábbat nem vennék otthonra.

Ehhez kell érvéghüvelyt villanyszerlő boltban venned, vagy érvéhüvely készlet szóra rákeresve rendelned... Általában kör alakú kis dobozkában árulnak többféle méretet.
Csak szerelvénybe kell érvéghüvelyezni... Kapcsoló, konnektor, sorkapocs... WAGO-ba nem szabad.

Meliora sunt bono inimica

(#2200) bluemirage válasza bluemirage (#2199) üzenetére


bluemirage
őstag

Lejárt a szerkesztés...
Ha dráglod az Extol olcsó 6800 Ft-os fogóját, akkor nézd meg az iker' testvérét.

Ha van villanyszerlő ismerősöd, az ad kölcsön fogót és érvéghüvelyt is... Fogóból szokott lenni régebbi, vagy egyszerűbb is a táskában... azt kölcsönadják. Az érvéghüvely meg gombokba kerül...

Meliora sunt bono inimica

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.