Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2301) radi8tor válasza demars (#2300) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hihetetlen mennyit ér a pénzünk hogy 6000 egy ilyen egyszerű szerszám. :U

⭐ Stella

(#2302) demars válasza radi8tor (#2301) üzenetére


demars
addikt

A Knipext "fű alatt" vettem 7 k ért. Nyilván nem ér annyit sem a műanyag vacak, de mindenhol 12-16 k ért szórják. Szóval nekem jó vétel volt.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2303) csemberlen válasza demars (#2302) üzenetére


csemberlen
őstag

Szerintem annyira meggyorsitja a munkát, hogy 1 kábeles munkán meghozza az árát, mert 2 mp alatt megpuculod vele a kábelt.. Kár, hogy a másik oldala a cat5-el nem birkózik meg, csak a cat6-tól felfelé.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2304) demars válasza csemberlen (#2303) üzenetére


demars
addikt

Igen, írtam, hogy szeretem. Nagyon könnyű vele a pucolás. De azért lássuk be, 16 k egy kis műanyag kütyüért egy kicsit sok.
Kíváncsi vagyok mennyit bír (pengék éle). :U

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2305) csemberlen válasza demars (#2304) üzenetére


csemberlen
őstag

Én máshogy gondolkozok, egyrészt nettó 12e Ft, ez kinek épp mennyi de 2-4 órányi munkadíj.
Az első jokarit mikor megvettem az volt igazán húzós a 90es években.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2306) radi8tor válasza csemberlen (#2305) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Én meg most hallok erről a márkáról először. :D

⭐ Stella

(#2307) csemberlen válasza radi8tor (#2306) üzenetére


csemberlen
őstag

Profi villanyszerszámai vannak, fogók is stb.
https://www.szerszamoutlet.hu/index.php?ksz=knipex

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2308) radi8tor válasza csemberlen (#2307) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jaja látom. Mondjuk apám által én német szerszámokon szocializálódtam. (Weidmüller)

⭐ Stella

(#2309) korcsi válasza Szakbarbár (#2298) üzenetére


korcsi
veterán

"csak a külső szigetelést is le kell leszednem" Szike?

Ha türelmes és ügyes vagy mehet a belsőhöz is. (én azzal csináltam)

Radi8tor: bevállt a Extol érvéghüvely fogó, köszi a tippet.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2310) n0rbert0


n0rbert0
senior tag

Sziasztok,

A házamnál elektromos hálózat fejlesztés fog következni.
A lakáselosztó a mérőtől kb 50m-re lesz és itt fogom szétválasztani a 3L+PEN-t 3L+N+PE-re.
A kérdésem az lenne, hogy mekkora keresztmetszetű betáp kábelt kellene választanom 3x16A, 3x20A, 3x25A vagy 3x32A esetén Cu és Alu kábel esetén?

(#2311) korcsi válasza n0rbert0 (#2310) üzenetére


korcsi
veterán

5x10 réz az előírás (EON) ? Hol van a földelésed? Nem ott lesz a összekötve a PE a N-el?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2312) RandomName válasza n0rbert0 (#2310) üzenetére


RandomName
aktív tag

Későbbi fejlesztések milyenek várhatóak a mért fővezeték élettartama alatt? Legyen ez az a kb 40 év, ami az eon, mvm előírás. Ezt ki szokták játszani sokan azzal, hogy a mérő alatt van a mért fővezeték első csatlakozási pontja, és onnan elvben bármivel továbbmehetsz, de ilyen távra szerintem 5*10 MT, minimum 50mm-es közmű-, vagy Symalen jellegű (MX, Betonflex, stb,) csőbe fektetve. Ha a cső jól van fektetve, akkor elvben ebben később áthúzható ha olyan mértékben emelkedne a teljesítményigény. De amit írsz, azt az ajánlásom szerintem jelenleg kiszolgálja.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2313) csemberlen válasza n0rbert0 (#2310) üzenetére


csemberlen
őstag

tele van a net ilyen xls-sel, meg appal.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2314) lappy válasza n0rbert0 (#2310) üzenetére


lappy
őstag

Rakj le egy egy 16mm2 és nem kell vele évekig foglalkozni akkor se ha később bővíteni akarsz

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2315) n0rbert0 válasza korcsi (#2311) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Volt démász terület. A PEN 50 méterrel a mérő után lesz szétválasztva. Gondolom azért ennyi, mert PEN vezetőre a minimum keresztmetszet réz esetén 10mm2 alu-nál meg 16, de ugye itt az 50m miatt akár nagy is lehet a feszültségesés. Ezért kérdeztem, hogy szerintetek milyen keresztmetszetű kábellel menyjen a betáp a mérő és a lakáselosztó között.

#2312 RandomName
Most 3x16A lesz. Realitás talaján maradva max 3x25 lesz az évek során.

#2314 lappy
Ezt egy kicsit overkillnek gondolom, mármint a 16mm2 cu kábelt. A méretlen oldalon az oszloptól a mérőig ~30 25-ös alut húztak.

Egyébként én 4x16mm2, max 4x25mm2 alu földkábelben gondolkoztam, mert az kb. 3-ad áron van, mint az egyenértékű réz. 25mm2 nem raknék nagyobbat, mert tudomásom szerint max ekkora keresztmetszetet fogad be egy átlagos fi relé, de ebben nem vagyok biztos mert nem vagyok villanyász.

[ Szerkesztve ]

(#2316) RandomName válasza n0rbert0 (#2315) üzenetére


RandomName
aktív tag

De az ugye megvan, hogy a földkábelre szoktak lezárózsugort, (gatyát) húzni, ami miatt nem biztos, hogy belefér a te ötvenedik méternél lévő fogadódba.... Azaz oda vagy akkora szekrény kell amiben lekezelhető, vagy nem az a fajta kábel kell oda. Értem mit szeretnél, de földkábelt FI-be kötni..... Hát na..... Szerintem inkább ne.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2317) korcsi válasza n0rbert0 (#2315) üzenetére


korcsi
veterán

Hol van a földelés?

Mindenkinek:
Hol kell lennie, hol lehet a földelés?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2318) lappy válasza n0rbert0 (#2315) üzenetére


lappy
őstag

Én nem írtam meg hogy cu vagy al. De ha nem vagy villanyszerelő akkor miért nem bizod egy szakira?
Es nem raknam egyből én sem fi-relébe a bejövőt. Amúgy még 3x32A is szerettel volna... most meg 3x25A lesz max.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2319) n0rbert0 válasza RandomName (#2316) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Értem. Akkor ez esetben valamilyen hasonló fogadó sorkapcsot kellene kialakítani?

#2317 korcsi
Még sehol, de a lakáselosztó közelében szeretném kialakítani.
Amennyire most sikerült a témát a napokban körbejárni, ha szolgáltató nem követeli meg, akkor nem muszáj a mérőóra mellett kialakítani.

#2318 lappy
"Én nem írtam meg hogy cu vagy al."
Melyikre gondoltál?

"De ha nem vagy villanyszerelő akkor miért nem bizod egy szakira?"
Mert én szeretném megcsinálni.

"Es nem raknam egyből én sem fi-relébe a bejövőt. Amúgy még 3x32A is szerettel volna... most meg 3x25A lesz max."
Nem azt írtam, hogy 3x32A-t szeretnék.

[ Szerkesztve ]

(#2320) lappy válasza n0rbert0 (#2319) üzenetére


lappy
őstag

Tűzvédelmi főkapcsoló majd túlfeszültség védelem biztosíték és utána jöhet is a fi relé

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2321) n0rbert0 válasza lappy (#2320) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Tűzvédelmi főkapcsoló az nem csak akkor kötelező, ha van napelemes rendszer is? (Nekem nem lesz, kertes házról beszélünk.)
Túlfeszültség védelemet azt, akkor is kell beépíteni, ha nincs villámvédelem? (Szintén nem lesz.)
Biztosíték az lesz a kábel másik végén a mérőóra szekrényében.

[ Szerkesztve ]

(#2322) lappy válasza n0rbert0 (#2321) üzenetére


lappy
őstag

Tűzvédelemi akkor jó ha bizony ég a ház és áramtalanitani kell (pár ezer Ft csak) túlfeszültség védelem nem kötelező de villám esetén jól jön
Biztosíték persze hogy lesz a mérő óránál az az első azután jön a többi áramkörnek

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2323) n0rbert0 válasza lappy (#2322) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Értem, köszönöm.

Az eredeti témára visszatérve: max. 3x25A és 50m kábelhossznál mekkora az ajánlott keresztmetszet alu és réz vezeték esetén?

(#2324) RandomName válasza n0rbert0 (#2319) üzenetére


RandomName
aktív tag

Légyszives, és ne legyél lusta, vagy sóher, és kérd ki egy olyan szakember véleményét is aki személyesen méri fel az adott feladatot. A topicban is látszik, hogy a 8.5 millió vírusszakértő mellett, a sokmillió villanyszerelő országa is vagyunk. :)

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2325) zoli03 válasza n0rbert0 (#2323) üzenetére


zoli03
őstag

Én is magam kötöttem be a lakáselosztómat, de nem akkor szereltem először villanyt és nagyon sokat utánaolvastam/kérdeztem, szóval nem lehetetlen feladat. De annyi fáradtságot vegyél már, hogy kiszámolod a feszültségesést (vannak rá kalkulátorok is), és ez még csak töredéke, aminek utána kell olvasnod. Mint ahogy a fi-relébe sem kéne bekötni a földkábelt, hanem a fővezetéki sorkapocsba, aminek a nevét sem tudod (főleg, hogy érdemes nem csak egy fi-relét használni).
Plusz te a mérőbe amúgy sem nyúlhatsz, ezért mindenképp kell villanyszerelő.

(#2326) lappy


lappy
őstag

Na igen ahogy már írták itt mindenki ért a focihoz és a villanyszereléshez! Aztán majd jön a baj...

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2327) bluemirage válasza n0rbert0 (#2323) üzenetére


bluemirage
őstag

A földkábelnél, ilyen hossznál, többszázezer Ft-os kérdés csak a kábel.

Ne haragudj, de a kérdéseid alapján szaki nélkül ne állj neki! please... Ez nem youtube, hogy onnan megnézed a kocsi olajcseréjét, aztán megcsinálod. Értem én, hogy ehhez a munkához van ásód is.

Egyébként rézből minimum 25-ös kábel fog kelleni, aluból akár dupla keresztmetszet is indokolt lehet.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2328) MrZed001 válasza n0rbert0 (#2323) üzenetére


MrZed001
tag

Nem villanyszerelő, de csináltak hasonlót.
Földkábel, tehát pl NYYJ 4x16 mm2 ami kell CU (25-32A OK neki).
Árban kb 200 ezer lesz csak maga az 50m kábel. És ajánlott legalább 60-80cm mélyre tenni. Védőcsövet nem igényel, de tehetsz (annak is megvan adva, hogy melyik milyen mélységet bír el).
Viszont talán kellene ház oldalában kötésdoboz amibe érkezteted, majd onnan már nem földkábellel beviszed szekrénybe (szintén 4x16mm2).
Ami viszont pláne villanyszerelőért kiált, az a földelés a ház oldalon.
Az nagyon helyes, hogy nem 50m-re az óra mellé kerül a föld, mert 50m-rel arrébb a házhoz szükség lesz mindenképpen saját földelésre.
Ezt viszont már te aligha fogod tudni megcsinálni. Persze földelőszondát egy majom is le tud verni, de utána azt be is kellene mérni, hogy az elvárt 10 Ohm-nál kisebb legyen ellenállása.
Ha nem, akkor további földelőszondát kell leverni, azokat egymással köracéllal összekötni.
(van ellenállás mérésre a kézi módszer, ahol beraksz egy ismert ellenállást az áramkörbe és a a sum ellenállásból számolod ki mennyi a földelés ellenállása ... de ezt már azért géppel szokás)
És ott van még az EPH ...

(#2329) bluemirage válasza MrZed001 (#2328) üzenetére


bluemirage
őstag

Szerintem 16-os réz 50 méteres hosszra kevés... :F De udvariasan fogalmazva határeset. :U

Meliora sunt bono inimica

(#2330) MrZed001 válasza bluemirage (#2329) üzenetére


MrZed001
tag

Szerintem 1,1%-os veszteséggel még bőven a 3% alatt van 25A-nél.
32A esetén 1,5%
50A esetén 2,3%
(a régi elmélet szerint max 63A mehet a 16 mm2-es-re, ott már 2,9% a veszteség)
Ugyanitt a 25 mm2-essel lenne veszteség 0,8% ... 0,8 VS 1,1 = nem éri meg.

(#2331) korcsi válasza MrZed001 (#2328) üzenetére


korcsi
veterán

Földelés ellenállását kinek kell ellenőrizni?

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#2332) lappy válasza korcsi (#2331) üzenetére


lappy
őstag

érintésvédelmi felülvizsgáló vagy villámvédelmi felülvizsgáló

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2333) bitpork


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Sziasztok!
Van nekem egy óriási bánatom. Vettem egy led lámpát amihez jár távirányító (wifi nélküli előd verzió). Elpakoltam minden szép, majd a távigazgató (cr2032) füstölt egyet és a keresztségben felvette a Mihály nevet.
Létezik bármilyen univerzális pótlása a távigazgatónak?

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#2334) lappy válasza bitpork (#2333) üzenetére


lappy
őstag

írjál ki közigazgatási eljárást :D
hogy nézett ki a távirányító lehet https://lumenet.hu/osram-led-star-rgbw-9w-e27-806lm-szabalyozhato ehhez hasonló jó lehet

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2335) bitpork válasza lappy (#2334) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Sajnos hót nóném, 2,4Ghz wifi-s ha jól sejtem. Pl csinálok képet.

[ Szerkesztve ]

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#2336) lappy válasza bitpork (#2335) üzenetére


lappy
őstag

Akkor ebből már ki tudsz indulni de nálunk tuti nem fogsz hozzá találni vagy cserélni kell ezt kompletten
https://m.lightinthebox.com/hu/p/rgbw-rgb-led-vezerlo-erintokepernyo-2-4g-dc12-24v-18a-taviranyito-csatornaja-az-rgb-rgbw-led-csikhoz_p7974681.html?currency=HUF&litb_from=paid_adwords_shopping&sku=221_34754%7C224_41724&country_code=hu&utm_source=google_shopping&utm_medium=cpc&adword_mt=&adword_ct=393069971702&adword_kw=&adword_pos=&adword_pl=&adword_net=u&adword_tar=&adw_src_id=7646038313_7698308066_81034832773_pla-861354549975&gclid=Cj0KCQjw1PSDBhDbARIsAPeTqrcCp-Y0a8LtaaES_obvwrUI9oIURJWQb-tNQdmfTIlOcW4P0sZElgsaAqoNEALw_wcB

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2337) bitpork válasza lappy (#2336) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Már voltam a helyi forgalmazónál ahol adtak egy másik távigazgatót de azzal nem megy - akármilyen gomb kombót nyomok nem akar összetanulni. Leírás nuku. A forgalmazónál nincs több és kifutó szériára hivatkozva nem is szerez be semmit hozzá. Írtam az osztrák gyárnak nem reagálnak. :( Na jó akkor lehet mégis ki kell dobnom.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#2338) bitpork válasza lappy (#2336) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

:R

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#2339) 8zabi


8zabi
őstag

Sziasztok,

3 éve újra lett vezetékezve a ház, alu helyett réz, H tarifa miatt szabványosítás. Akkor nem került be fí relé. Most gondoltam majd megoldom magamnak, nem nagy dolog lehet 4 vezetéket bekötni, de úgy tűnik tévedtem. Levettem a burkolatot és ez a látvány fogadott: [kép] [kép] [kép] [kép].

Nem vagyok villanyszerelő, nem értem miért egy sínre megy a nulla és a föld. Van földelő szonda, bejön a PEN, egyesülnek, szétválnak, majd ismét egy sínre van kötve a két vezeték. Ennek mi értelme?
Ha külön sínre kötöm a nullát és a földet akkor rendben lesz a dolog? Gondolom így a fí relé nem fog működni.

Tudom, ha nem értek hozzá ne piszkáljam, de érdekelne a magyarázat.

(#2340) radi8tor válasza 8zabi (#2339) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ezt még nézni is fáj. :Y

⭐ Stella

(#2341) lappy válasza 8zabi (#2339) üzenetére


lappy
őstag

Igen a szabvány tiltja az PE és N összekötést 3 éve aki ezt csinálta jól s... be kéne rúgni.
Szóval ha már valahol szét van választva akkor lehet a fi-relét használni biztonságosan különben hatástalan mert a hibaáram az vagy a PE vagy az N fog megjelenni és vagy működik vagy de inkább nem!
Meg kell keresni az első pontot ahol szét van szedve az N és a PE majd külön sorkapocs mindkettőnek és mehet be a fi-relé

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2342) n0rbert0 válasza MrZed001 (#2328) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Köszönöm a választ.

NYYJ 4x16-ra 1700+áfa/m árajánlatot kaptam a 4x25 alu-ra meg valami 500-550+áfa/m. Szerintem az utóbbit választom, jóval olcsóbb. Lesz kialakítva egy kötődoboz, ahova a földkábel be lesz kötve fővezetéki sorkapcsokba. Innen mehetek tovább 16-os rézzel, kb. 5-10m távon?

Földelő szondát igyekszem minél közelebb helyezni a lakáselosztóhoz, de így is lesz vagy 10m. Műszert kapok kölcsön, így majd letudom ellenőrizni az ellenállását.

Szaki majd a végén jön, lemér mindent, mert kell a jegyzőkönyv, illetve a szolgálató felé is csak ő tudja átadni...

(#2343) lappy válasza n0rbert0 (#2342) üzenetére


lappy
őstag

Nem értem miért kell 5-10 m réz is bele.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2344) n0rbert0 válasza lappy (#2343) üzenetére


n0rbert0
senior tag

Mert a ház oldalán lesz a kötődoboz a lakáselosztó meg a házban.

(#2345) hódmaci válasza lappy (#2341) üzenetére


hódmaci
senior tag

"Meg kell keresni az első pontot ahol szét van szedve az N és a PE majd külön sorkapocs mindkettőnek és mehet be a fi-relé"

De ha jól értelmezem amit ír akkor ez az első pont(doboz) a villanyóra után.
Akkor meg nem kell keresni semmit hisz itt van előtte.
:)
"Igen a szabvány tiltja az PE és N összekötést 3 éve aki ezt csinálta jól s... be kéne rúgni."

De ha tiltja, akkor hogyan alakítja ki pl a TN-S rendszert?

Csak rendezni kell a sorait a dolgoknak a dobozban.
Ennyi.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#2346) MrZed001 válasza n0rbert0 (#2342) üzenetére


MrZed001
tag

Nyugodtan mehet 25-ös alu földkábel. Pontosan ugyanannyi a vesztesége, mint a 16-os réznek.
Igen, kötődobozból már mehet a 16-os réz.
Földelő szonda 10m-re OK. Ellenben nem biztos, hogy egy darab elég lesz. Függ tőle milyen a talaj, és milyen hosszú, milyen mélyre kerül le.
Ha több is kell (második 5-10m-el arrébb), akkor köracéllal össze kell kötnöd őket (árokban). És csak egyiktől mehet kábel földelésnek elosztóba.

(#2347) MrZed001 válasza hódmaci (#2345) üzenetére


MrZed001
tag

Két sorkapocs kell.
FI előtt kell PE + N szétválasztásnak lennie. (utána kettőt összekötni tilos)
Az N sorkapocs már a FI relé után van (FI-ből jön ki az N amit belekötsz, majd szétosztasz kimenő kábelekre).
A PE sorkapocs FI-től független (direkt kötve PEN-re).
A PE sorkapocsba kötöd a lokális földet.
A két sorkapocs nem megúszható.
TN-C-S a rendszer ;)

(#2348) 8zabi válasza MrZed001 (#2347) üzenetére


8zabi
őstag

van valami értelmes magyarázat arra, hogy miért lett összekötve újra a PE és az N?

(#2349) n0rbert0 válasza MrZed001 (#2346) üzenetére


n0rbert0
senior tag

:R

(#2350) lappy válasza 8zabi (#2348) üzenetére


lappy
őstag

Nincs rá magyarázat, aki csinálta az nem ért hozzá.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.