Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1401) Teaway válasza Rolly (#1400) üzenetére


Teaway
veterán

Azt kell figyelembe venned, hogy ez az elosztó nem 1 modul (18mm) széles, hanem több (huszonvalamennyi), így az 5 db (3F+N+PE) nem fér be 5 modulnyi helyre.

Nincs itthon csokid??

(#1402) Rolly válasza Teaway (#1401) üzenetére


Rolly
veterán

ha már elosztó dobozt rakok akkor szerintem N PE megoldva belső sínen, a leagázást meg megcsinálom a Fe relé bementen. Előre ami megy tovább külön túlfesz leválasztót kap és fi relét... ami hátra megy annak már most is van fi reléje

(#1403) Jabby válasza szabifotos (#1395) üzenetére


Jabby
őstag

Persze, ajánlhattam volna, hogy cserélje ki az elosztót FKA táblára, vagy cserélje ki a rézsíneket horganyzottakra, vagy szerezzen be toldóhüvelyt.
Nem szakmabelinek még mindig a Wagos megoldás a legegyszerűbb, a legköltséghatékonyabb.

Nyáron egy szállodánál a 3 darab 130 modulos erősáramú elosztószekrényeknél két ember 1,5 napig Wagoval toldozgatta a rövidre sikerült behúzott MBCU-kat. S nem kötődobozba, hanem a kábelcsatornába.

(#1404) bluemirage válasza Jabby (#1403) üzenetére


bluemirage
őstag

"Nyáron egy szállodánál a 3 darab 130 modulos.... rövidre behúzott MBCU" :D
...és még mennyi ilyen kreatív megoldás lapul a falakban és szekrényekben...
Volt valahol régen egy másik helyen egy szakmai topik, ahol gyűjtötték fényképpel az ilyen gyöngyszemeket. De már nem tudom, hogy hol...

Meliora sunt bono inimica

(#1405) Jabby válasza bluemirage (#1404) üzenetére


Jabby
őstag

Nincs ezzel gond, az elosztószekrények alatt 500x60-as falon kívüli csatornában bőven belefértek a Wagok is.
Senki nem fog újra húzni 1000-1300 méter kábelt.

(#1406) csemberlen válasza Jabby (#1405) üzenetére


csemberlen
őstag

Müködni fog, de ezt ha meglátja egy felülvizsgáló akkor bukta.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1407) Jabby válasza csemberlen (#1406) üzenetére


Jabby
őstag

Nem Bözsi néni nyárikonyhája volt, természetesen két FMV végezte munka közben az ellenőrzéseket, elkészült az összes mérési jegyzőkönyv, a szerelés elkészülte után megtörtént és jegyzőkönyvben rögzítve lett a felülvizsgálati eredmény.
Sőt, az épület műszaki átadásán is túl vagyunk.
Bukta nélkül.

De azért felcsigáztál, milyen szabvány írja elő, hogy pl. egy hotelkártya kapcsoló áramkörének folyamatosnak kell lennie?
Vagy egy takarító dugaljé?

(#1408) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Erősáramú kábellel együtt csatornába CAT5E kábel megfelelő ugye? (lakásban minimális terhelés folyna a kábelekben)
Az árnyékolt UTP csatlakozó mennyit számít ilyenkor?

⭐ Stella

(#1409) Real_Necro válasza radi8tor (#1408) üzenetére


Real_Necro
veterán

Osztott csatornába húztuk így be.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1410) radi8tor válasza Real_Necro (#1409) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tulajdonképpen egy 3,5-4 méteres szakaszon lenne mellette a fürdőszobába menő kábel a csatornában.
Másik kérdés hogy ilyen esetben van értelme az árnyékolt csatlakozónak?

⭐ Stella

(#1411) Real_Necro válasza radi8tor (#1410) üzenetére


Real_Necro
veterán

Digitális jel megy benne, nálunk hosszabb szakaszon sem volt probléma vele.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1412) maglew


maglew
aktív tag

Sziasztok.

Segítségetek kérném az alábbiban:

Van egy 5 méteres LED szalagom, mozgásérzékelővel, ami 4 db AAA elemmel működik.
Mivel kb 2 havonta lemerül az egész szeretném megoldani Powerbankkal. Van itthon egy 10.000 mAh-s powerbankom, ezt mi módon tudnám rákötni mozgásérzékelővel a LED szalagra?

Előre is köszönöm a segítségetek.

(#1413) Exian válasza maglew (#1412) üzenetére


Exian
őstag

A powerbank gondolom 5 V-os. A 4 elem 6 V. Próbáld ki, hogy az elemek helyére bekötöd a powerbankot. Valószínűleg elég neki az 5 V is.

Viszont az elemek jobban tartják a kapacitást, lehet, hogy a powerbank még előbb lemerülne. Legjobb lenne megtámogatni egy kis napelem panellel, ha el tudnád helyezni szabadban, és akkor nappal töltene rá mindig annyit, ami elég a folyamatos működéshez. Már persze ha van napsütés.

[ Szerkesztve ]

(#1414) maglew válasza Exian (#1413) üzenetére


maglew
aktív tag

Megoldható, csakhát hogy csináljam, mit vegyek hozzá? :)

(#1415) Jabby válasza maglew (#1414) üzenetére


Jabby
őstag

Piros (VCC) és fekete (GND) kell neked.

(#1416) bluemirage válasza radi8tor (#1408) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha informatikai/internet célra kell a CAT5e... azaz pl. nem kaputelefon megy róla... vagy ilyesmi, akkor nem cat5e 2020-ban, hanem cat6! Ami az új szabványt (2,5 Gbps) biztosabban támogatja és ugyanazon csatlakozók és aljzatok jók hozzá. Méterenként 30 Ft a különbség Már évekkel ezelőtt sem használtak cat5e-t...
A névleges 1 Gbit mellett... nyilván pár száz Mbit-es tempót még gyatra körülmények között is átvisz az Cat5e. Ha ez a hosszú távú elvárás, akkor azt hozni fogja... ha időtálló kell, akkor Cat6

Ha nem lehet elkerülni a 3-4 méter párhuzamot az árammal akkor felesleges kérdezni is. Ha el lehet kerülni, akár külön csőben... (minden centiméter távolság számít), akkor el kell! kerülni az egy csőben való párhuzamos futást. Illetve megint a cat6 ajánlás, ami jobb zavarszűrést, jobb átviteli értékeket hoz... ami szintén jól jöhet, ha árammal viszed egy darabon.

FTP-t nem kell erőltetni itt, mert azt rendesen földelni kell, hozzávaló eszközökkel vagy más módon.

Patch kábelnek is már régóta CAT6-ot illik használni, nem pedig métereken át.

Meliora sunt bono inimica

(#1417) Real_Necro válasza bluemirage (#1416) üzenetére


Real_Necro
veterán

Én úgy tudtam a cat6 kábel keresztmetszete nagyobb, ezért pl az rj45ös csatiban is már 2 sorban helyezkednek el a szálak, valamint teljesen más a krimpelő szerszáma, valamint az árnyékolásra is külön figyelni kell. A cat 5 törésgátlója sem megy már rá, annyira vastag a külső köpeny.

Emlékeim szerint a jó mimőségű kábel árban jóval drágább.

[ Szerkesztve ]

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1418) Rolly válasza Real_Necro (#1417) üzenetére


Rolly
veterán

nekem sima régi rj45ös krimpelőm van, cat6 kábelt vettem a kamerákhoz simán vágtam krimpeltem és a sima rj45ös törésgátlóval se volt gond :)

(#1419) Real_Necro válasza Rolly (#1418) üzenetére


Real_Necro
veterán

Ez esetben lehet az enyém cat6e... :B

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1420) csemberlen válasza Real_Necro (#1419) üzenetére


csemberlen
őstag

Azt nem illik krimpelni, hanem ki kell fejteni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1421) Real_Necro válasza csemberlen (#1420) üzenetére


Real_Necro
veterán

Egyelőre "lengő" aljzat van rajta meg patch kábel. Ha áthúztam az egész házat, majd készre lesz szerelve. Nem volt hozzá megfelelő szerszámom. :B

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1422) bluemirage válasza Real_Necro (#1419) üzenetére


bluemirage
őstag

Cat6e nincs ;)

Cat6 még teljesen úgy szerelhető, mint cat5e. Kaputelefon kivételével már 5-8 éve óta nem használtam cat5e-t. Ott is csak azért mert még van nálam belőle készlet. :B

Egy ideje valóban lehet jó áron venni cat5e-t. Mindenki szabadul a régi készlettől... amíg még találnak olyan balekot, aki nagy mennyiségben viszi és építi be. Ez az igazság.

A cat6A ami már másik világ. Szerintem az nem lesz lakásokban. Megmarad speciális ipari használatra.

Meliora sunt bono inimica

(#1423) Real_Necro válasza bluemirage (#1422) üzenetére


Real_Necro
veterán

Igazad van. Megnéztem, cat6a van itthon. :B

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1424) radi8tor válasza bluemirage (#1416) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

:R

⭐ Stella

(#1425) maglew válasza Jabby (#1415) üzenetére


maglew
aktív tag

Jaj köszim de ez nekem kínai. :( Laikus vagyok

Mit vegyek hozzá? Szóval adva van 5 méteres LED szalag, ehhez kellene egy hozzá való mozgásérzékelő meg az egészet össze kéne kössem egy power bankkal.

(#1426) demars


demars
addikt

Halihó!
Mi szükséges ahhoz, hogy egy villanyszerelő bekössön (üzembe helyezzen) egy berendezést?
Pl egy villany sütő bekötését hogy "igazolhatom", hogy a garancia érvényes legyen?!
Nem vagyok vállalkozó, tehát nincs pecsétem, számlatömböm, stb. Ezért is kérdezem.
A tarifa, ellenérték miatt kellene számla, ezt értem is. De pl ha magamnak vagy öcsémnek kötöm be a tűzhelyet, sütőt és nincs pénzmozgás (ingyér csinálom :DDD ) ez hogy működik?
Köszönöm!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1427) csemberlen válasza demars (#1426) üzenetére


csemberlen
őstag

Sütőt jellemzően nem kell bekötni.
Garancia, pecsét + számla ellenében van, ha főzőlapról van szó pl.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1428) demars válasza csemberlen (#1427) üzenetére


demars
addikt

Jogos, de a lényeg, hogy kell pecsét és számla.
Ez kivitelezhető vállalkozás nélkül?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1429) csemberlen válasza demars (#1428) üzenetére


csemberlen
őstag

nem

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1430) erhas01


erhas01
tag

Szeretném megkérdezni, az alábbi TUV15W G15T8 uv-c fénycsőről:
1 Milyen olcsó lámpafoglalatot,hol kaphatok hozzá?
2 Ha nincs, mit kell beszerezni foglalatot, trafót, hogyan kössem össze, konnektoros üzemeltetéssel használnám.
3 Mekkora hőt termel a fénycső, egy E27-hez viszonyítva.
https://www.lighting.philips.com/api/assets/v1/file/content/fp928039004005-pss-en_us/928039004005_NA.en_US.PROF.FP.pdf
[link]
Köszöntem.
Típus
T8 Bi-Pin lámpák

(#1431) bluemirage válasza erhas01 (#1430) üzenetére


bluemirage
őstag

Össze lehet legózni egy ilyet. T8 foglalat stb.. .de nem lesz szabványos és korrekt. Régen még az apunál láttam deszkára épített fénycső armatúrát is... :D

Elsőre nem találtam méretazonos szabadonsugárzó! armatúrát hozzá... ha lenne az lenne a legjobb. Csak belerakni a csövet, kábel és konnektor és már megy is...

Nem volt kérdés, de....
Azt tudod, hogy kell hozzá vezérlés? Időzítő, jelenlét vagy mozgásérzékelő stb...
A legtöbb ilyen cuccnál nem lehet tartózkodni a közelében... szerintem ez is ilyen... Elsőre a szemet eszi meg... erre is gondoltál?

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1432) demars válasza erhas01 (#1430) üzenetére


demars
addikt

Szerintem vegyél komplett szettet!
Itt van lámpatest és cső is hozzá!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1433) retesz147


retesz147
addikt

Egy kis humor:

Az ember, aki küzd a sötétség ellen

Xiaomi 13 eu dev...

(#1434) Exian válasza retesz147 (#1433) üzenetére


Exian
őstag

Ja ez nagyon nagy, láttam már :DDD

Vó't egy-két konnektor és kapcsoló, amit észre sem vett, de én kiszúrtam a videóban. Ez amúgy tényleg elmebeteg volt, aki ezt megalkotta :D

(#1435) Teaway válasza Exian (#1434) üzenetére


Teaway
veterán

Inkább előrelátó.

Nincs itthon csokid??

(#1436) erhas01 válasza bluemirage (#1431) üzenetére


erhas01
tag

Köszöntem.
Jól láttam, nincs készen, akkor szeretném összerakni a lámpát.
Van egy működő 60cm-es 18W-os fénycsőlámpatestem mintának. A deszka, - másfeles kék, sárga, fekete sodort rézkábel -,dugalj adott. A dugalj bekötést meg tudom oldani - bal fekete, jobb kék, kétoldalt a sárga.
Jelenlét, mozgásérzékelő helyett egy mechanikus időkapcsoló vennék. ... vagy egyszerűen a hosszabbítót kivezetem a szomszéd szobába, az ajtó alatt.
A használat alatt - adott ideig - a helységben soha nem tartózkodik senki.

Milyen trafó, két végéhez csatlakozó, mi kell hozzá a működéshez?
Mit vegyek újan?
Hogyan kössem össze a vezetéket?

A fénycső ára: 2400Ft /db

(#1437) totyaNYC


totyaNYC
csendes tag

Sziasztok! 30 éves panellakásban, alumínium vezetékekkel működtethető kombinált tűzhely biztonságosan? Vagy nem a vezetékektől függ, hanem a szolgáltatástól (is)? Ezt a tűzhelyet néztem ki magamnak és arukereso-n egy vásárló írta, hogy simán működik konnektorral, mert alacsony a teljesítménye:
https://www.gorenje.hu/termekek/haztartasi-nagygepek/fozes/tuzhelyek/modellek/k5341wj/466142

A válaszokat előre is köszönöm!

(#1438) Jabby válasza totyaNYC (#1437) üzenetére


Jabby
őstag

Igen, 4,4 kW-ot el kell bírnia még a 1,5-es alunak is.
A gond, amit itt idézek:

"A készülék csatlakoztatására használjon 5x1,5mm2-es,H05VV-
F5G1,5 -ös jelölésű vagy annál jobb kábelt. A kábelt kizárólag a
szerviz munkatársa vagy más hasonlóan képzett személy szerelheti
fel.
A készüléket fix huzalozással kell csatlakoztatni, a vonatkozó
szabályoknak megfelelően.

A készüléket fix huzalozáshoz kell csatlakoztatni, amely rendelkezik
beépített megszakítóval. A fix huzalozást az érvényes szabályoknak
megfelelően kell elvégezni."

5x1,5-est ír, ami 3 fázist feltételez. Viszont a használati utasításban lejjebb van egy rajz, ami alapján 1 fázisú a bekötés.
Másik gond, hogy fix bekötés és külön biztosítás a garancia feltétele.
Ergo nem valószínű, hogy találsz olyan szakembert a beépítésre aki beköti egy dugvillával.

(#1439) csemberlen válasza Jabby (#1438) üzenetére


csemberlen
őstag

1,5 Aluminium maximum 10A-rel biztosiítható.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1440) Teaway válasza totyaNYC (#1437) üzenetére


Teaway
veterán

Fura lenne, ha a WJ sorozat nem előszerelt hálózati kábellel érkezne.
A WF sorozat egyikéről van egy hátfali kép:

Nincs itthon csokid??

(#1441) radi8tor válasza Jabby (#1438) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szerintem nem jó leírást találtál, ezek a szabadon álló gáz/villany tűzhelyek mindig villásdugós bekötésűek.

⭐ Stella

(#1442) tylerddd


tylerddd
veterán

Üdv! Jelzőfényes kapcsoló fénye gyengébben világít ledes izzónál, mint a hagyományosnál. Emellett lekapcsolás után ez a fényerő is lassanként jelenik meg a kapcsolónál. Tudom, ezek nem komálják egymást. A kérdés az, hogy okozhat-e ez hibát, veszélyes lehet-e ez valamilyen szempontból? Köszönöm!

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#1443) radi8tor válasza tylerddd (#1442) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem lesz gond belőle.

⭐ Stella

(#1444) totyaNYC válasza totyaNYC (#1437) üzenetére


totyaNYC
csendes tag

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat! Továbbra is kombinált tűzhely VS panel lakás, alumínium kábelek témakör. A szolgáltatótól a képen látható infókat tudtam meg:

Szükséges lenne teljesítménybővítés a biztonság kedvéért? Csak mosógépem, PC-m és hűtöm lesz, mint nagyobb fogyasztól. Plusz néha vasalűs-porszívózás. A konyhában idáig gáztűzhely üzemelt, szóval nincs külön kábel 'csak' a tűzhely számára. Ez szükséges lehet? Valós, hogy ennek a kiépítése több százezres tétel? Két falat kellene átfúrni a biztosítéktábla és a konyha között, azt megoldom. A villanyszerelés rész költségei érdekelnének. Köszönöm a válaszokat előre is!

(#1445) tylerddd


tylerddd
veterán

Üdv! Ismét el láma kérdéssel jönnék: kaptam egy ilyen izzót. Van egy hagyományos egy foglalatos csillárom. Ebben szeretném kipróbálni. Ezt megtehetem minden további nélkül? Vagy dimmelhetőnek kell lennie a csillárnak is (ez soknál külön jelezve van)? Tehát abból nincs gond, ha felkapcsolom a kapcsolóval és utána a távirányítót használom?! :DDD

Köszönöm a segítséget!

Csak egészség legyen, meg térerő!

(#1446) bluemirage válasza tylerddd (#1445) üzenetére


bluemirage
őstag

Simán működni fog benne. Lámpa felkapcsol és utána lehet játszani a távirányítóval.

Meliora sunt bono inimica

(#1447) radi8tor válasza totyaNYC (#1444) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Teljesítmény bővítést nem fognak szerintem adni meglévő alu hálózatra... Ehhez minimum a villanyóra és a lakáselosztó között kell újra húzni a kábelt, de ugye az a tuti ha a komplett lakásban cserélve vannak. (de talán ez utóbbi nem feltétele a teljesítmény bővítésnek)

Azt sikerült már kiderítened mennyi a tűzhely névleges teljesítménye? Mert a weboldalon ezt nem találom.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1448) totyaNYC válasza radi8tor (#1447) üzenetére


totyaNYC
csendes tag

Felkerestem a Gorenjét: 2800 W a teljesítménye (ez a 'plafon', a teljes kihasználtság). Annyit tett még hozzá az ügyintéző, hogy ehhez elég egy 16 amperes megszakító. Van esély arra, hogy ez így működhet vagy hagyjam és engedjem el, nem érdemes szakembert kihívnom?

(#1449) radi8tor válasza totyaNYC (#1448) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Neked a komplett lakás 16A-esen van, gyakorlatilag ez azt eredményezné hogy teljes terhelésen a sütő megenné az egész kapacitását a betápnak.
Én azt mondom jelenlegi hálózatra csak lakáson belül újonnan kiépített rézkábellel lehet rákötni és akkor is erősen kompromisszumos a dolog. Pl sütés közben nem lehet mosógépet járatni vagy porszívózni.
Ha mindenképpen kell villanysütő, akkor rá kell szánni a pénzt a kábelek cseréjére és a teljesítmény bővítésre.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1450) Rolly


Rolly
veterán

4P ipari csatlakozó van szüleimnél. Ezt hogyan tudom átalakítani 5P-re (átalakító kábelt gondoltam csinálni), hogy az 5P ipari csatlakozós autó töltőt rá tudjam kötni?

4P esetén van L1,L2,L3 valamint földelés
5P esetén van L1,L2,L3, Nulla valamint földelés

Megoldható, hogy a 4P földelését kötöm be az 5P-n nulla és földre?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.