Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1951) bluemirage válasza ToZala (#1950) üzenetére


bluemirage
őstag

A kék vezetéknek illik a menetes részhez kapcsolódnia, a barna vezetéknek pedig a benti/lenti kis füllel kell összeköttetésben lenni. Ez a fényképből nem derül ki nekem, hogy így csináltad-e.
Érintésvédelmi szempontból így illik bekötni, de ha fordítva van, akkor is világít.

Meliora sunt bono inimica

(#1952) ToZala válasza bluemirage (#1951) üzenetére


ToZala
csendes tag

Igen arra figyeltem, h a meneteshez kapcsolódjon a kék. És, hogy tudom ki enni a kábelt, ha esetleg szükség lenne rá?

(#1953) lappy válasza ToZala (#1952) üzenetére


lappy
őstag

Nem látszik de talán rugós foglalat ha még sem akkor levagod

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1954) demars válasza ToZala (#1952) üzenetére


demars
addikt

Ki kell feszegetni. Nagyon vékony csavarhúzó segítségével benyúlsz neki, elvileg kijön.
De a tapasztalatom ezekkel a foglalatokkal az, hogy néhány napos, hetes használat után kuka! A hőtől kikeményedik a műanyag és ha megpróbálod kiszedni eltörik.
Mostanában úgy kötöm ezeket, hogy tömör réz vezetéket bekötöm ahogy írták, szabályosan, kb 10-15 cm. Majd ezt wagoval kötöm a lámpa szálra. Általában ideiglenes megoldás, amíg zajlik az építkezés, felújítás. Néha elteszem ezeket a leszedett foglalatokat, de ha leesik, megpattan a füle, megy a lecsóba!
200 HUF egy ilyen, 10-15 db van nálam.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1955) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Ezek a Túlfeszültségvédelmi Modulok, védelmek hogyan működnek?
Mármint pontosan a kapcsolás ( védelmi működés pillanata) érdekel. Mi történik?
Vagyis:
Hiba esetén rövid-zárra teszi a Fázist és nullát ezáltal lekapcsol a kismegszakító vagy a magasabb feszt elengedi a nulla vezetőn? Egyszer vagy többször tud kapcsolni?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1956) demars válasza hódmaci (#1955) üzenetére


demars
addikt

Ezek a D védelmi fokozatok (előtte ugye kell lennie A, B, C fokozatoknak), gyakorlatilag úgy működnek mint a varisztorok.
Egyszer kapcsolnak utána csere.
B és C fokozatnál kiselosztóban vagy villanyóra mellett kerülnek elhelyezésre, ezek modern, kombinált eszközök. De megszólalás után cserélni kell bennük az egységet. (Ezek is egyszer használatosak)
Nem építettem még be túlfeszültség levezető egységeket, de több szaki ismerősömet kérdeztem erről (ma már elterjedtek sok helyen kötelező) ők azt mondták ne erőltessem, ha nem szükséges. Pont a fentebb említett több fokozat miatt, mert úgy jó a rendszer, ha az komplex, tehát az összes lépcső megvan.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1957) Real_Necro válasza demars (#1956) üzenetére


Real_Necro
veterán

A kismegszakító mellé telepítős tudtommal nem egyszer használatos és nem is csak egyszer véd.

Érdemes beépíteni a fokozatokat, nem akkora hatalmas beruházás, mint amekkorát védeni képesek. Nekem pl OBO van szekrényben és APC 8-as elosztók vannak műszaki cikkeknél.

„Az, ami törvényes, az ugye nem lehet etikátlan. Ez etikátlan, ezért lehetne törvénytelen, de ami nem törvénytelen, az nem is helytelen. Ha helytelen lenne, törvénytelen is lenne.”

(#1958) radi8tor válasza Real_Necro (#1957) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Különbséget kell tenni túlfeszvédelem (230-400V) és villámvédelem között.
Ha villámvédelemről van szó az csak egyszer használatos (szétrobban benne a cucc).

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1959) BB9000 válasza hódmaci (#1955) üzenetére


BB9000
senior tag

A modul úgy működik, hogy ha a beépítési ponton a rajta szereplőnél nagyobb feszt érzékel, akkor a fázist ráteszi a védőföldre.
Ennek következtében a fí relé le fog oldani.
Fentiekből következik, hogy fí relével együtt célszerű beépíteni és csak olyan helyre, ahol van működő védőföld vezeték.
Egy szokásos áramtüske észlelésekor nem szokott tönkremenni. Jópárat kibír. Ha villámcsapás miatt egy nagyobb feszt kap, akkor beég és a fí relé mindig leold. Na olyankor kell cserélni. De csak ezt.

(#1960) hódmaci válasza BB9000 (#1959) üzenetére


hódmaci
senior tag

Tul képp ha a fázist ráteszi a védő vezetőre akkor a kismegszakítónak is le kellene mennie test zárlatra.
De valóban a FI relé is old.
Vagyis akkor egyszer használatos készülékről beszélünk.
Szuper. Köszönöm. :)

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1961) peter889


peter889
őstag

Sziasztok!

Információt szeretnék kérni.
A hálózatról működő íróasztali lámpám fém készülékháza néha "szőrös" tapintásra.
Olyankor ha fázisceruzát hozzáérintem, az kicsit világít.
Nem földelt a lámpa csatlakozója, szobámban sztem nincs is földelés.

Volt- és ampermérővel hogyan tudom megmérni pontosan a feszültséget?
Váltakozó áramú mérésre állítom és a műszer egyik pálcikáját megfogom a másik pálcikájával a készülékházhoz teszem?
Ha mérőműszer egyik pálcikáját a konnektor fázisába dugom, másik pálcikáját megfogom, mi fog történni?

Köszönettel várom a választ.


#1915 zoli03, ha már nagyon muszáj szerelő, úgy szoktam én is: előre egyeztetek az árról, már amennyire bejósolható előre a konkrét hiba.

(#1962) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Különálló villanytűzhelynél ahol a főző lapok gáz a sütő elektromos illetve az elektromos csatlakozás lengő dugvillával történik. Van valami szabvány hova kell elhelyezni a készüléknél a konnektort?

peter889

Volt- és ampermérővel hogyan tudom megmérni pontosan a feszültséget?
-Nem kell hozzá csak Volt mérő
Váltakozó áramú mérésre állítom és a műszer egyik pálcikáját megfogom a másik pálcikájával a készülékházhoz teszem?
-Vigyázz ha hibás a készülék áramütés ér!!!!
Ha mérőműszer egyik pálcikáját a konnektor fázisába dugom, másik pálcikáját megfogom, mi fog történni?

jaj

Vigyázz áramütés ér!!!

Inkább vidd el szakemberhez azt a lámpát.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1963) radi8tor válasza hódmaci (#1962) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha lengővillás, akkor kb olyan mint bármi más lengővillás berendezés a konyhában (mikró, kávéfőző).
Víz ne érje, értelemszerűen a pult szintje alatt szokás elhelyezni.

Aztán lehet, hogy nincs igazam és erre is van valami eldugott szabvány. :D

⭐ Stella

(#1964) lappy válasza radi8tor (#1963) üzenetére


lappy
őstag

Csak a vizes résztől kellő távolságra kell elhelyezni

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1965) peter889 válasza hódmaci (#1962) üzenetére


peter889
őstag

Köszi a választ, de ha valami tapintásra bizonyos mértékben ráz, pontosan hogyan tudom megmérni a feszültséget?
Voltmérővel hogyan?

Nem ér annyit a lámpa, hogy szakemberhez vigyem. Gondolom, ott van a probléma, ahol a belső vezetékszakasz szigszalagozva van. Majd megpróbálom magam megjavítani.

(#1966) bluemirage válasza hódmaci (#1962) üzenetére


bluemirage
őstag

Az áramról leválaszthatónak kell lennie a tűzhely mozgatása nélkül. illik...
Ez eleve kizárja, hogy a tűzhely mögött legyen. Tehát ha a pult szintje alatt van pl. a tűzhelytől kicsit jobbra vagy balra, akkor ahogy a gázcsapot, úgy a konnektort is el kell tudni érni az alsó szekrényből (hátsó bútorlap kivágása) és ki kell tudni húzni, azaz a tűhelyet helyileg le kell tudni választani a tűzhely mozgatása nélkül. Ezt nem tudom, hogy szabvány-e... ez inkább olyan szokás... bevett gyakorlat.... mint, hogy a fázist balra kötik a konnektornál :) :R

Ha már konnektor, akkor ekkora ampernál annak jó minőségűnek, és jól bekötöttnek kell lennie.

Meliora sunt bono inimica

(#1967) makkmarce válasza bluemirage (#1966) üzenetére


makkmarce
őstag

a 3 fázisu tűzhelynél hogy lehet leválasztani helyileg? épít az ember bele valami 3 fázisos leválasztót?

okoskodom, tehát vagyok

(#1968) csemberlen válasza bluemirage (#1966) üzenetére


csemberlen
őstag

Ez a leválasztás helyileg rég megszünt. Ha az elosztóban van 2vagy 3 sarkú kismegszakitó az megfelelő.
De elsődlegesen sütőről szólt a kérdés. Az dugvillás jellemzően, és dugaljat kell tenni mögé. Jellemzően minél lentebb, ott hely is van megnincs annyira meleg.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1969) bluemirage válasza csemberlen (#1968) üzenetére


bluemirage
őstag

Jogos lehet. :K Hiszen régebben.... amikor akár egy komplett konyha volt egy kismegszakítón, akkor nyilván ez még logikus elvárás volt. De ha a kiépített dugalj egy külön megjelölt kismegszakíton van (manapság ez más gyakori) akkor ugyanúgy leválasztható és nem kell gondoskodni arról, hogy a konnektor mennyire van hozzáférhető helyen.

Nyilván saját magamnak a beépített, de dugvillával szállított sütőnél:
- a gyári dugvillás kábel kiköt.
- szilikon kábel a tűzhely sorkapcsába és fix bekötés egy megfelelően kialakított dobozba.
Pedig az is csak kb. 2KW környékén van, mint a legtöbb sütő.

A felső rész ami durván eszi az áramot, ha több lap megy egyszerre.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1970) radi8tor válasza bluemirage (#1969) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nono, 2 kW az eléggé alsó hangon általános. Nekem nagy nehezen sikerült egy 2,6 kW-osat találni, amit panelban is tudok használni. Az átlag villanysütők 3-5 kW-osak (gyors felfűtésnél zabál sokat).

⭐ Stella

(#1971) hódmaci válasza peter889 (#1965) üzenetére


hódmaci
senior tag

"Nem ér annyit a lámpa, hogy szakemberhez vigyem."

Akkor inkább dobd ki és vegyél újat.
Biztonságosabb :)

Többieknek köszönöm a segítséget. :R

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1972) bluemirage válasza radi8tor (#1970) üzenetére


bluemirage
őstag

Csak az alsó (sütő) része? :F Én arról beszéltem. A főzőlapokkal együtt simán van 5KW...

Meliora sunt bono inimica

(#1973) demars válasza bluemirage (#1972) üzenetére


demars
addikt

Bizony.
Legutóbb amit kötöttem, az alsó sütő 3,5 kW a felső főzőlap 7,5 kW volt. Ha netán minden maximum teljesítményen üzemelne összesen 11 kW!

Más:
Használt már valaki AFDD relét? Mennyire elterjedt? Van erről újabb szabvány, vagy előírás, hogy hol kötelező?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1974) makkmarce válasza peter889 (#1965) üzenetére


makkmarce
őstag

Úgy tudod mondjuk, hogy beteszed 250V+ váltófesz üzemmódba, egyik pont a lámpa, másik pont a nulla egy másik konektorból. (vagy egy vedőföld is jó)
Épp most adtam be másodjára javításra egy ilyen TV-t. Műanyagnak látszó háza van, de megcsapta az asszonyt. (látszott a belépési pont, nem kicsit ugrott). Rámértem, kb 85V 50hz-es villany volt a házán. Beküldtem, bele se néztek, visszajött. Megnéztem műszerrel, még mindig van rajta fesz, csak kevesebb (kb 10V 50hz volt, gondolom a szállításkor elmozgott). Visszaküldtem megint. Megint írtak, hogy elkészült, hát kiváncsi leszek.

okoskodom, tehát vagyok

(#1975) lappy válasza demars (#1973) üzenetére


lappy
őstag

Nem használtam de nem is kötelező de ha vki megengedheti magának akkor kisebb az esélye hogy villamos tűz keletkezik

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1976) csemberlen válasza demars (#1973) üzenetére


csemberlen
őstag

Egy le nem forditott angol nyelvű szabvány szerint fa szerkezetű épületbe kötelező lenne.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1977) makkmarce válasza demars (#1973) üzenetére


makkmarce
őstag

ehhez mekkora megszakítók tartoznak? 3x25A? Én is most kötök be itthon majd hasonlót, és épp kértem hálózati bővítést. A minimumot könnyű kiszámolni, de azért jó lenne tudni, hogy kb mire szokták méretezni, hogy ne legyen később gond.

okoskodom, tehát vagyok

(#1978) peter889 válasza makkmarce (#1974) üzenetére


peter889
őstag

Köszi szépen az infót. :R
Bosszantó lehet, ha hülyét csinálnak az emberből és újra és újra vissza kell vinni...

(#1979) BB9000 válasza demars (#1973) üzenetére


BB9000
senior tag

Eaton AFDD védelmi eszközök leírása magyarázattal: Link

(#1980) radi8tor válasza makkmarce (#1977) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gyanítom FI relé helyett kell használni. Az is 40A a legkisebb pedig a villanyóránál nincs 40A-es.

⭐ Stella

(#1981) lappy válasza radi8tor (#1980) üzenetére


lappy
őstag

ahogy a linkben van lehetne helyette is de csak adott vezeték hosszig, inkább kisebb területek védelmére jó (1 db ÁVK - egész a teljes ház/lakásra is) - emiatt költséges

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1982) makkmarce


makkmarce
őstag

olyan kérdésem van, hogy a FI relénél a 4p 40A ott fázisonként 40, vagy összesen 40? (bár összesennek nem látom sok értelmét így leírni)

okoskodom, tehát vagyok

(#1983) lappy válasza makkmarce (#1982) üzenetére


lappy
őstag

Igen az fazisonkent értendő
4p - 3 ~ + N
2p - 1~ + N

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1984) csemberlen válasza makkmarce (#1982) üzenetére


csemberlen
őstag

Fázisonként 40A

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1985) demars válasza makkmarce (#1977) üzenetére


demars
addikt

Szia, a tűzhelyhez tartozó kismegszakító érdekel? Ha jól emlékszem C16 volt (nem én vezetékeltem, én csak a tűzhelyet kötöttem be). A 11 kW sok első hallásra, de ez gyakorlatilag a max teljesítmény amit felvehet, ha jól emlékszem írta valaki, hogy ezek a főzőlapok szabályzottak és ha mind a 4 üzemel, kapcsolgatja a fűtést.

Mindenkinek: köszönöm az infókat az AFDD -ről. Érdekes téma, nekem tetszik, hogy létezik ilyen. Én úgy gondolom, hogy FI relével kombinálva lenne megbízható egy rendszer.
Bár ami linket kaptam ott AFDD+ szerepelt, az már tovább fejlesztett változat.
Minden esetre jó, hogy van, remélem ez is elterjed majd! (Nagyon sok olyan kisebb munkám van, ahol elszenesedett, régi alu kötések miatt hívnak, még régi réz kötések is melegednek, égnek)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1986) makkmarce


makkmarce
őstag

köszönöm az infót, akkor szerencsére nem kuka a FI relém, a hálózatbővítést bőven bírja :D

okoskodom, tehát vagyok

(#1987) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Facebookon láttam egy festő hirdetésénél: :Y

⭐ Stella

(#1988) tonermagus válasza demars (#1985) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Én is hasonló problémával állok szembe: vettem egy elektromos sütő + elektromos főzőlap kombót. Csak a főzőlap 6.500 W, a sütő ~3.300 W. E mellé bekötésre kerül a 3 fázis, mert a mostani 1 fázis 25A nyilván kevés :D A villanyszerelővel úgy beszéltük, hogy a legoptimálisabb a 20A+20A+25A felállás lenne és a 25A-es fázisra csak a sütő+főzőlap menne egy 4-es rézzel.

Szerintetek ez így megfelelő? Illetve mekkora megszakítót érdemes tenni elé?

(#1989) radi8tor válasza tonermagus (#1988) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ha beszéltél a villanyszerelővel akkor miért tőlünk várod a választ? :)
A főzőlap általában 3 fázisú bekötést igényel, szóval nem tudom hogyan jött a 25A fázisra bekötése.

⭐ Stella

(#1990) tonermagus válasza radi8tor (#1989) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Na ez az :D Pont ezért kérdeztem meg itt is... Én nem értek hozzá, és szeretem több ember véleményét is kikérni számomra ismeretlen dolgokban.

Gondolom azért, mert így elég 3 szálat behúzni.... (újra vezetékelés van folyamatban, alu-ról rézre.)

Egyébként ez gáz? Ti nem így csinálnátok? Lehet ebből valami baj később?

(#1991) radi8tor válasza tonermagus (#1990) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem ez a fő kérdés, hanem hogy a főzőlap milyen bekötést igényel. Van egy használati utasítása, van egy adattábla rajta. Ezek alapján tudja eldönteni a szerelő, hogyan és milyen kábellel kell bekötni.

⭐ Stella

(#1992) tonermagus válasza radi8tor (#1991) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Megnéztem a tábláját, működik 3 fázisos bekötéssel, és 1 fázisos bekötéssel is.
1 fázisról táplálásnál 4mm-es vezetéket ír (ez meglesz) viszont 32A-es kismegszakítót javasolnak hozzá... Hát itt csak 25A van betervezve. Tehát ha egyszerre mind a 4 főzőlap megy akkor ezek szerinte levághatja a biztit :D

(#1993) radi8tor válasza tonermagus (#1992) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Így van. És még azon a fázison lesz a sütő is.
Ez egy nem ideális felállás. Ha már kábelt húztok újat és 3 fázis áll rendelkezésre, akkor 3 fázisú bekötés kellene. Oké hogy drágább, de nem lesz gond belőle a karácsonyi vacsora előtt, amikor minden főzőlap menni fog a sütővel együtt.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1994) tonermagus válasza radi8tor (#1993) üzenetére


tonermagus
aktív tag

Érthető. Köszönöm!

(#1995) Teaway válasza radi8tor (#1987) üzenetére


Teaway
veterán

:Y Veszélyes dolgok ezek.

Nincs itthon csokid??

(#1996) Rolly válasza radi8tor (#1993) üzenetére


Rolly
veterán

a főzőlap (legalábbis a milyen) maximális áram igénybe vétele állítható 3600-4800-7200W (kb hasonló lépcsőkben 1 fázisos bekötésnél)

attól ha van több fázis lehet a sütő másik fázison és akkor már a 25A / főzőlap akár elég is lehet, persze nem ideális ahogy mondod... ha van 3 fázis akkor használjuk :)

(#1997) demars válasza radi8tor (#1987) üzenetére


demars
addikt

Eskü nem én szereltem! :DDD

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1998) Pörp


Pörp
senior tag

Sziasztok!
Zsalukő kerítésre áramodavezetés céljából elég az IP55-ös kötődoboz? Körbe lesz vakolva, de ugye az esővizet kapja.

(#1999) demars válasza Pörp (#1998) üzenetére


demars
addikt

Milyen doboz? Milyen bevezetéssel? Tömszelence?
Ha esőt kap, gondolom kinti cucc lesz, kábel bírja? Vagy védve lesz (alkalmas cső)?
Így 3 sör után ennyi... :DDD

Más:

Ma megszívtam rendesen, kb 1órája értem haza. Sokat csúsztunk a melóval (konyha felújítás, külön betáp 10-es MTK kábellal, körbe marni mindent, konyha egyik falán külön elosztó doboz, Sima ügy). Ma is tanultam a hibámból.
Még tervezni sem lehet anélkül, hogy bele ne néznék a meglévő kötődobozokba, vagy ki nem csengetjük mi merre megy... :(
Meg a tulaj, megrendelő, ügyfél. Katasztrófa! Eltakar, eltűntet mindent, gipszkarton előtét fallal, a dobozok meg 15 cm mélyen (a szép festett falhoz ne nyúljunk, nyilván maradt a padlás amit nemrég tárgyaltunk itt, de nem tudtam átfúrni a régi deszka padláson mert hozzá épült anno, és kb 120 cm hosszú fúrószár kellene, 32-es csőhöz való! ). Nyilván nem veszek (nem is tudok) egy szárat egy munka miatt (nem ebből élek)! Szóval ment a matek, mit hogyan merre...?!
Nemrég beszéltem egy ismerős kollégával (kellett anyag, mert változott a terv), rögtön rávágta, hogy Ő így nem vállal munkát! Csak konyha olyan nincs! Mindent áthúz, újra köt. Leszarja a festést, stb, ha nem tetszik nekik, keresnek mást. Sok munkája van, jó szaki (reg szerelő, minden külön vizsgája meg van, ráadásul nem olcsó a srác)
Ez tényleg így megy? Rá kell ijeszteni az ügyfélre, hogy így nem, meg drágább, stb, hogy belássa rombolás nélkül nem megy a felújítás? Úgy, hogy a régi csempéit én toltam le a közepes makitával (hogy ne a horonymaróm bánja)?!?

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2000) Pörp válasza demars (#1999) üzenetére


Pörp
senior tag

Szia!
Ilyen doboz. Védőcsövekkel lesz bevezetve az MT vezeték. Az egész doboz körbe lesz szigetelve XPS lappal (ez megy a zsalukő kerítésre), csak a fedele fog kilátszódni, körülötte vakolat.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.