Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#3001) laczkoviktor


laczkoviktor
tag

Üdvözlök mindenkit!

Teljesen laikusként állok a téma előtt. A villanyszereléshez annyit értek hogy egy izzót ki tudok cserélni. Adódott egy olyan gond a lakásban, hogy régiek a vezetékek amit egy igazolt mester ki is cserélt teljesen újra (réz). Figyelmetlenségből vagy kapkodásból adódóan igazából lényegtelen is a fázis és a földet az egyik konnektorban felcserélte. Érdekes módon ez az anomália hónapokkal késöbb jött elő amikor a Fi relét egyszer lenyomta és onnantól kezve gyertyafényes vacsi. A probléma hamar meglett. Ez a félre kötés okozhat többlet fogyasztást vagy ez bugyuta feltételezés?

(#3002) radi8tor válasza laczkoviktor (#3001) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szia!

Valóban laikus kérdés. :)
A félre kötés nem többletfogyasztást, hanem halált okozhatott volna ha pl egy mosógépet dugsz abba a konnektorba és utána hozzáérsz a mosógép bármely fém alkatrészéhez.

⭐ Stella

(#3003) lappy válasza laczkoviktor (#3001) üzenetére


lappy
őstag

Maga a helytelen kötés nem okoz többlet fogyasztást.
Nagy szerencsétek, hogy ritkán használtátok a dug.aljzatot és komolyabb probléma nem lett belőle.
És itt látszik hogy a villanyszerelők egy része nem végeztet ÉV mérést! :Y :W
Ha megcsinálja akkor egyből meg is lett volna a hiba.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3004) laczkoviktor válasza radi8tor (#3002) üzenetére


laczkoviktor
tag

Oh.. Ez így akkor nagy szerencse. Egy félre eső szoba félre eső konnektora volt. Köszönöm a választ!

(#3005) hNp88 válasza lappy (#3003) üzenetére


hNp88
aktív tag

nemhogy ÉV mérést, de még a szerelői ellenőrzést is kihagyta... az is rögtön kihozza az ekkora szarvas hibát. :(((

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3006) bluemirage válasza radi8tor (#3000) üzenetére


bluemirage
őstag

Nekem volt 73-as. Azzal is meg lehet csinálni egyet-egyet, de egy kicsit mozgatni kellett fúrás közben és akkor úgy lesz kb. 75-ös. Macerás volt. Sima szép 73-as furat csak hátulról gipszelhető érdemben, oldalra kevés jut.... ez pedig néha kevés lehet.

A 80-assal azért jobb dolgozni, mert nemcsak jobban gipszelhető, hanem jobban beállítható sorolásnál a vízszint, ha mégis elment volna valami fúrás közben...

Téglában, pláne ytong-ban az olcsó is elég sokáig húzza. Gonoszabb anyaghoz meg már inkább SDS Max befogó kell, mert ott már a gép is más.

Meliora sunt bono inimica

(#3007) radi8tor válasza bluemirage (#3006) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

1100W-os 3,3 Joule-os gépet tervezek venni. Amit ez nem tud kifúrni, azt nem is akarom megcsinálni. :DDD

⭐ Stella

(#3008) hNp88 válasza radi8tor (#3007) üzenetére


hNp88
aktív tag

most még :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3009) bluemirage válasza radi8tor (#3007) üzenetére


bluemirage
őstag

Nana... egyszer lesz talán segéded és ő had' birkózzon vele, vagy akár egy nagyobbal... Öröm az ilyet nézni :DD

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#3010) hNp88 válasza bluemirage (#3009) üzenetére


hNp88
aktív tag

vagy majd amikor megunja, hogy a kicsi gép csak krepeg meg lekuplungol a koronafúróval :U :DDD

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3011) radi8tor válasza hNp88 (#3010) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

ÁÁÁ olyat ez nem csinál. :D Remélem.

⭐ Stella

(#3012) hNp88 válasza radi8tor (#3011) üzenetére


hNp88
aktív tag

a kicsi gépekkel mindig csak szívtam, meg a Makita HR2470-et nem is akartam ezzel nyúzni, megölné azt is. ( mondjuk a CMI meg Reikel gépemet egy percig se sajnáltam :DDD )

ezért lett a HR4501C meg a hozzá való SDS-Max koronafúró :DDD

ez már erősen nem az a kategória amit Te szeretnél, csak mondom, hogy sokra ne számíts a sima SDS-Plus rendszerű dobozhelyfúróktól...

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3013) radi8tor válasza hNp88 (#3012) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem ez a szakmám, csak kiegészítő munkákat vállalok, szerintem ezzel el leszek egyelőre (2 éve megvagyok fúró nélkül :D )

⭐ Stella

(#3014) hNp88 válasza radi8tor (#3013) üzenetére


hNp88
aktív tag

én is így vagyok/voltam, kisebb bővítéseknél meg hibakereséseknél nem akartam többet vállalni főállás mellett.

aztán most könyékig benne vagyok 2 komplett házfelújításban, meg jövő héten kéne kezdjük a harmadikat :DDD közben a kisebb munkákat halogatom meg tolom magam előtt amíg csak lehet :DDD

csak nekem sajnos ez a szakmám :DDD

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3015) radi8tor válasza hNp88 (#3014) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nekem is ez az egyik. :D De így inkább csak hobbi.

⭐ Stella

(#3016) Teaway válasza hNp88 (#3014) üzenetére


Teaway
veterán

"a kisebb munkákat halogatom meg tolom magam előtt amíg csak lehet"

Sokan vagyunk így ezzel :D

Nincs itthon csokid??

(#3017) Edorn


Edorn
aktív tag

Tudnátok segíteni? Hamarosan bővítünk 10A-ról 3x16A-ra mérőóra áthelyezéssel.
Viszont van mellette jelenleg egy "Hatásos vezérelt" (éjszakai???) is. Ezt elvileg nem használjuk. Kérdés, hogy megtartsuk-e? Mire lehet ezt használni a jövőben?

AMD Ryzen 5 5600 3.50GHz AM4, SAPPHIRE RX580 4GB, EX2220 (1920x1080), crucial MX500 SSD, CRUCIAL 16GB Ballistix DDR4 3200MHz, MSI B450 GAMING PLUS | Tárhely, domain: https://nokturn.hu

(#3018) radi8tor válasza Edorn (#3017) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Bármire, pl töltésre.

⭐ Stella

(#3019) Edorn válasza radi8tor (#3018) üzenetére


Edorn
aktív tag

Ahogy nézem, oké, hogy olcsóbb, de nagyon random, hogy mikor lehet belőle áramot felvenni, ráadásul fixen kell rákötni a fogyaztót. Tehát pl egy konnektort nem köthetek rá, amibe azt dugok, amit éppen szeretnék...

Tehát a bojler és mondjuk az esti elektromos autótöltés (már ha lehet ilyet) mellett van még valami értelmes kihasználási módja?

AMD Ryzen 5 5600 3.50GHz AM4, SAPPHIRE RX580 4GB, EX2220 (1920x1080), crucial MX500 SSD, CRUCIAL 16GB Ballistix DDR4 3200MHz, MSI B450 GAMING PLUS | Tárhely, domain: https://nokturn.hu

(#3020) radi8tor válasza Edorn (#3019) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akinek mondjuk hidrofor szívja a vizet kútból tartályba. :D

Nem, más nem nagyon.

⭐ Stella

(#3021) lappy válasza Edorn (#3019) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem hagyd meg, később lehet rá szükség ha meg nincs fogyasztás akkor nem kell fizetni (ha jól gondolom)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3022) Edorn válasza lappy (#3021) üzenetére


Edorn
aktív tag

Jaja, alapból én is úgy voltam, hogy meghagyom, elfér, csak mivel villanyóra költöztetés is lesz, szerelő szólt, hogy akkor nagyobb doboz, több kábel, több pénz... Jó, gondolom nem egy hatalmas összeg, csak gondoltam ha már így felmerült a kérdés, utánajárok ki tudom-e valahogyan használni a meglétét, vagy csak bámulhatom a nagyobb dobozt az épület sarkán... :-)

AMD Ryzen 5 5600 3.50GHz AM4, SAPPHIRE RX580 4GB, EX2220 (1920x1080), crucial MX500 SSD, CRUCIAL 16GB Ballistix DDR4 3200MHz, MSI B450 GAMING PLUS | Tárhely, domain: https://nokturn.hu

(#3023) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Hozzám meg ma megérkezett a koronafúró a fülvédő kíséretében. Készen állok a koncertre. :D

⭐ Stella

(#3024) csemberlen válasza Edorn (#3022) üzenetére


csemberlen
őstag

Szeptember 1-től változnak ( talán országosan) a mérőhelyekre vonatkozó előirások!!!

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3025) Egon


Egon
nagyúr

Konnektorból szeretném tovább vezetni az áramot, egy másik konnektorba. Úgy tudom ez nem nagyon ajánlott (kötődoboz kellene), de másképp nehézkes lenne megoldani. Hogyan kössem be duplán a kábeleket a konnektorba?

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#3026) radi8tor válasza Egon (#3025) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Kb így. Ha csavaros bekötésű, akkor ott is lehet általában 2 kábelt bevezetni (csavar jobb és baloldalán)

⭐ Stella

(#3027) Blackmate válasza csemberlen (#3024) üzenetére


Blackmate
senior tag

Ez érdekel. Van erről valami (akár fél)hivatalos infód, hogy mik változnak?

(#3028) Egon válasza radi8tor (#3026) üzenetére


Egon
nagyúr

Thx.
Még egy kérdés: lehet abból probléma, hogy eggyel vastagabb kábelt használtam a tovább vezetéshez (az volt kéznél)? Tömör réz kábelről van szó (az van a falban is), nem vagyok képben a méreteket illetően, így pontosan nem tudom megmondani hogy mekkora átmérőjű. Mindössze 50 cm-rel kellett odébb raknom még egy konnektort, gondolom (remélem) hogy ilyen rövid távon nem gáz.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#3029) csemberlen válasza Blackmate (#3027) üzenetére


csemberlen
őstag

Nincs.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3030) Zolabol


Zolabol
tag

Sziasztok.

1F 16A-em van.
Jelenleg az egész lakás 1 kismegszakítóról megy ( leszámítva az óra alattit)
Kialakításra kerül egy új lakáselosztó, és földelés.

Jelenleg a 16A elég számomra, talán jövőre bővítem 25A-re.

Kérdés, hogy ezt a 16A-t hány körre tudom elosztani. Mondta a villanyszerelő, 3-4 körnél ne gondoljak többre. Szerintetek? ( általános fogyasztók vannak, huzamosabb ideig működő nagy fogyasztóm nincs. Max a sütő (2 kW). Főző része gáz... )

köszi

(#3031) radi8tor válasza Egon (#3028) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Vastagabból miért lenne probléma? Ha be tudtad kötni a konnektorba, akkor no para.
A vastagnak annyi hátránya van, hogy nehezebb dolgozni vele. De ezen kívül csak előnye van. :K

⭐ Stella

(#3032) lappy válasza Zolabol (#3030) üzenetére


lappy
őstag

Igen nem nagyon lehet sok áramkört kialakítani, hiszen 6-10A kismegszakítókat tudsz alá tenni, hogy a szelektivitás meglegyen. Persze arra is kell figyelni hogy egyszerre ne lépjen fel nagy áram mert akkor a 16A megy le. Így célszerű helyiségenként 1-1 db max 3-4 körig.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3033) Zolabol válasza lappy (#3032) üzenetére


Zolabol
tag

Köszi a választ.

Nagyjából így nézne ki:
1. Szoba1 (TV, számítógép, világítás, vasaló, porszívó) 13A-es kismegszakító.
2. külső + előszoba világítás (4 ledes fényforrás, csekély fogyasztás) 6A-es kismegszakító.
3. Fürdő + WC (mosógép, világítás, 1 dugalj) 13A-es kismegszakító
4. konyha ( 2 hűtő, 1 mikró víz forraló, kvfőző, elektromos sütő) 16A-es kismegszakító
5. Szoba2 (TV, világítás, porszívó, vasaló) 13A-es kismegszakító

( Áramfelvételek : hűtők: 1,2A, mikró: 5A, számítógép: 0,5A , vasaló: 10A, sütő: 8A, vízforraló: 8A, porszívó: ~4A, mosógép kb 8A)

Így elfogadható, vagy esetleg jobb ötlet?

(#3034) lappy válasza Zolabol (#3033) üzenetére


lappy
őstag

A 4. áramkörnek így semmi értelme ha előtte is 16 van mert ha megy a konyha miatt akkor minden megy vele
Össze lehetne vonni a 1-5, 2-3, 4 maradhat.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3035) Zolabol válasza lappy (#3034) üzenetére


Zolabol
tag

És így hogy jönnének ki a kismegszakítók?
1-5: 13A
2-3: 13A
4: 13A

4.-re nem lesz karcsú a 13A? Sütő+mikró beszippant 13-at, igaz ritka mikor egyszerre megy több nagyobb fogyasztó.
Még eddig, lekopogom, 1x verte le a 16-os kismegszakítót, 10 év alatt.

(#3036) lappy válasza Zolabol (#3035) üzenetére


lappy
őstag

A szobák és a fürdő előszoba részre elég a 10A is. A tűzhely esetén ha 16 A raksz akkor megy vele majd minden. Szóval ezt kell meggondolni. Én nem raknék azonosat,

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3037) apóka


apóka
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget kérnék. Mivel szeptember 1. változnak a mérőhelyekre vonatkozó előírások, pánikszerűen be kell adnom a teljesítménybővítési igényt. Ha nem sikerül, akkor cserélhetem az új és drága (ja és a szerelő szerint még nem is nagyon kapható) új mérőórára a régit.
Napelem miatt 3 fázis kell. Most 1X32A van és 25A éjszakai.
Ha 3X25A lenne csak, akkor csak a nappalit tudom levonni (3x25=75-32=43x kb. 4000Ft= 127925 Ft a bővítés díj?
Vagy bele lehet számolni még az éjszakai 25A is? Ez különben nem kéne a későbbiekben.
Előre is elnézést kérek, ha nem jól fogalmazok, láma vagyok ebben a témában

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#3038) Blackmate válasza apóka (#3037) üzenetére


Blackmate
senior tag

Véleményem szerint a kérdésedre igen a válasz. Nekem normál + H mérőm van és tavasszal bővítettem. A normál mérőhöz tartozó Amper bővítést fizettem, de az igénylőlapon beírtam, hogy a H merőn is bővítsenek és nem kérdeztek semmit (Normál: 10-10-16, H: 10-10-16 volt és 3x16-ra bővítettem mindkettőt). Ezért fizettem 54 864 forintot (3600 + áfa / Amper).

Megjegyzem, ha napelemet tervezel szaldóval, akkor nincs értelme az éjszakainak, mert azt a fogyasztót (gondolom villany bojler) is a leendő ad-vesz mérőrőről "akarod" majd használni, hiszen csak úgy lesz majd szaldóban ingyenes.

(#3039) apóka válasza Blackmate (#3038) üzenetére


apóka
aktív tag

Köszi!
Akkor rosszul számoltam. 43 *4572 Ft= 196596 Ft Ez már így húzós....
Elméletileg kérhetem így is? 16-16-24 ....barátibb lenne az ár, 146284 Ft

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#3040) Blackmate válasza apóka (#3039) üzenetére


Blackmate
senior tag

24A kismegszakító nincs, de 25-ös van. 16-16-25-nek szerintem nincs akadálya.

(#3041) csemberlen válasza apóka (#3037) üzenetére


csemberlen
őstag

Szerintem hiába adod be most, már késő.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3042) lappy válasza apóka (#3039) üzenetére


lappy
őstag

Az elosztói engedélyesekkel és a gyártókkal egyeztetve megfogalmazásra került a bevezetés ütemterve.
Vannak a korábbi elvárások szerint érvényes rendszerengedéllyel rendelkező direkt fogyasztásmérő-szekrények, vagy helyek, ezeket úgy hívjuk, hogy a jelenleg érvényes rendszerengedélyes fogyasztásmérőhelyek, melyeket 2021. augusztus 31-ig beadott igénybejelentések esetén még fel lehet használni, illetve alkalmazni.2021. szeptember 1-től az új igénybejelentések esetén már csak az új rendszerengedélyes fogyasztásmérőhelyek kerülhetnek beépítésre.A 2021. augusztus 31-ig elkészült – elosztói engedélyessel egyeztetett és hozzájárulásával ellátott – tervek alapján a 2021. augusztus 31-ig érvényes rendszerengedéllyel rendelkező szekrények a terv érvényességéig beépíthetők.2021 előtt kiadott, de jelenleg érvényes rendszerengedélyek – az MVM ellátási területére érvényes egyedi direkt mérések kivételével – 2021. augusztus 31-én visszavonásra kerülnek.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3043) csemberlen válasza lappy (#3042) üzenetére


csemberlen
őstag

Megvan már milyen lesz az új fogyimérő szekrény?

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#3044) demars válasza apóka (#3039) üzenetére


demars
addikt

Az a reális. Bátyámnál pár hónapja volt bővítés, 1x32 -ről 3x25 A , ez volt 198 k. Plusz kellett a meglévő szekrényén előlapot (maszkot) cserélni.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#3045) morfondőr


morfondőr
őstag

Sziasztok!
Fürdőszobai elszívót szeretnék bekötni és abban kérnék segítséget. A terv az, hogy van egy nyomógombos kapcsoló, amit ha megnyomok, akkor 10 percig működjön az elszívó, utána álljon le. Valaki el tudná magyarázni a kapcsolótól kiindulva, hogy a képen szereplő időrelén hova mit kell kötni?



Előre is köszönöm a segítséget!

Steam/Uplay/Origin/GOG: racka_HUN /// Nintendo: SW-1554-0800-8714

(#3046) apóka válasza csemberlen (#3041) üzenetére


apóka
aktív tag

Meg kell próbálni: ... melyeket 2021. augusztus 31-ig beadott igénybejelentések esetén még fel lehet használni, illetve alkalmazni....
Mivel szünetel az ügyfélfogadás (ÉMÁSZ) hétfőn és kedden elméletileg (azért megpróbálom hétfőn). Ha nem sikerül, beküldöm email címre.
Az persze csak hab a tortán, hogy a bolt szerint (ismerős ember, hiteles infó) az új fogyasztásmérő-szekrényből nincs nekik. A gyártó a tél elejére ígéri, hogy tud adni. Szerintük módosítani fogják ezt az időpontot mert gyakorlatilag nincs amit be lehetne építeni

Focust bontok, ha kell valami írjál. Mk1 98-2004

(#3047) lappy válasza morfondőr (#3045) üzenetére


lappy
őstag

A1-A2 230V
S - fázis
15 - 18 ventilátor fázis megszakitva

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3048) morfondőr válasza lappy (#3047) üzenetére


morfondőr
őstag

Ettől kicsit szájbarágósabban kérhetem? :DDD
Én így értem:
A1-be állandó fázis, A2-be állandó nulla, S-be a kapcsolóból érkező fázis (kapcsoló szál, ami csak kapcsoló megnyomásakor érkezik)
18-ba a ventillátorba menő fázis, nulla meg lehet állandó?
Így jól gondolom?
:R

Steam/Uplay/Origin/GOG: racka_HUN /// Nintendo: SW-1554-0800-8714

(#3049) morfondőr válasza morfondőr (#3048) üzenetére


morfondőr
őstag

Közben kutakodtam és találtam egy ilyen ábrát:

Gondolom ez jó az enyémre is?

Steam/Uplay/Origin/GOG: racka_HUN /// Nintendo: SW-1554-0800-8714

(#3050) lappy válasza morfondőr (#3049) üzenetére


lappy
őstag

Igen

Bámulatos hol tart már a tudomány!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.