Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2501) csemberlen válasza szokeherceg (#2500) üzenetére


csemberlen
őstag

Átgondolva, hogy a szauna nem mindennapos használatban lesz, elfogadható a 16-os alu.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2502) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

D típusú (újabban SPD T3) túlfeszültség finomvédők között vállalható a Tracon vagy Elmark? Itt a fő, hogy a B+C (T1+T2) védelem jöjjön valami jobb márkától nem?

T3-ból a sínes sorolhatók OBO meg Pröpster vonalon 25 ezerbe kerülnek, ami pl egy kazánnál értelmetlen, mert annyiból felújítják az alaplapot és lehet, hogy hiába a védelem az amúgy is meghal...

[ Szerkesztve ]

(#2503) lappy válasza csubuka (#2502) üzenetére


lappy
őstag

Túlfeszültség védelem esetén kell a T1 és a T2 anélkül a T3 szinte semmit sem ér. Ráadásul arra is figyelni kell hogy 10m távolabb ne legyen a T3.
Van a Dehn olyan ami mind a 3 egyben tartalmazza. Lehet kevesebbre jön ki.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2504) csubuka válasza lappy (#2503) üzenetére


csubuka
addikt

Szia!

Köszönöm szépen a választ!

Természetesen a főelosztóba/villanyóra szekrénybe kerül egy T1+T2 egység, Pröpster P-HMS 280 R 3+1.

Nekünk Pröpster meg Obo alkatrészekre van 20% a listaárból, szóval azokkal tudunk legjobb árat elérni.

Illetve a tervben úgy szerepel, hogy ha 10m-nél nagyobb kábelezés van a T1+T2 SPD egység mögött, akkor oda eg, újabb T2 szimpla egység kell és a plusz védendő eszköz elé amilyen közel csak lehet, de max 5m-re T3 SPD kell.

Csalási ház pincével, emelettel, az 5m probléma, szóval a kombonált eszközt hanyagolnám részben amiatt, hogy túl távol volna bármilyen védendő eszköztől, részben meg mert Dehn így listaáron nem olyan korrekt.

De köszönöm az infót.

25 ezret nem ér egy sorolható T3 védelem, remélem nem ez a gyenge láncszem és ha márkás a T1+T2, akkor a T3 jó lesz Traconból is...

(#2505) szokeherceg válasza csemberlen (#2501) üzenetére


szokeherceg
tag

Arra van lehetőség, hogy kettő mért fővezetékem legyen? Sokkal egyszerűbb lenne kint az óránál rákötni, mint bent a lakás elosztóig elvinni. Gondolom órába csak regisztrált szerelő nyúlhat.

Kétfajta motoros van: aki már esett, és aki esni fog...

(#2506) radi8tor válasza szokeherceg (#2505) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nem is olyan rég volt ez téma.

Tömören: ne is álmodj róla. :D

⭐ Stella

(#2507) csemberlen válasza szokeherceg (#2505) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem lehet, csak 1.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2508) hNp88 válasza csemberlen (#2507) üzenetére


hNp88
aktív tag

azt viszont simán eljátszhatja, hogy régi fa mérőszekrény esetén a szekrénybe elhelyez egy 12mod. fk. lakáselosztót, benne 3db kismegszakítóval meg 5db fővezetéki sorkapoccsal -- onnantól már nem minősül mért fővezetéknek, úgy ágaztatja el ahogy akarja

szabványos mérőhelynél is meg lehet oldani, jó esetben a mérődoboz fölötti elmenő szekrényben

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2509) csemberlen válasza hNp88 (#2508) üzenetére


csemberlen
őstag

pontosan, én csak röviden válaszoltam a feltett kérdésre.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2510) 8zabi válasza 8zabi (#2440) üzenetére


8zabi
őstag

Miután mindent beszereztem és alaposan átgondoltam, megfogadva az itt kapott tanácsokat átépítettem a két förmedvényt, amit a "villanyszerelő" hagyott maga után. Kerültek be nagyobb dobozok, normális értékkel bíró kismegszakítók és ami a legfontosabb, ÁVK. A kisebbik a H tarifás klímáké, a nagyobb a lakás.
Nem vagyok villanyszerelő, de minden tanácsot szívesen meghallgatok.
A nagyobb elosztó tetejében lévő kábelköteg nem annyira vészes mint a képen, de egyelőre nem akartam méretre vágni, hátha később jól jönnek még az extra centik.

Előtte: [kép] [kép]
Utána: [kép] [kép] [kép]

:R

(#2511) csemberlen válasza 8zabi (#2510) üzenetére


csemberlen
őstag

Ha 3 vezeték jön be akkor a PE, és N vezetőt nem illik összekötni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2512) 8zabi válasza csemberlen (#2511) üzenetére


8zabi
őstag

bal felső magentán PEN-fázis jön be, a földelő sorkapocsban a bal alsó helyi földelés, a jobb alsó elmegy a H tarifás dobozba, a bal alsó magenta nyílás a dobozon csak "átjárás"

[ Szerkesztve ]

(#2513) lappy válasza 8zabi (#2512) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem sem jó a bekötés.
A Pen vezető bejön azt szét szeded és onnantól azokat nem kötöd össze!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2514) 8zabi válasza lappy (#2513) üzenetére


8zabi
őstag

a bal felső földelő sínen ezek vannak sorban:
1.: kék - bejövő PEN
2.: zöld-sárga - helyi földelés
3.: kék - elmenő N a Fí relébe

ez így nem jó? itt történik a szétválasztás, utána hol kötöm össze?

[ Szerkesztve ]

(#2515) lappy válasza 8zabi (#2514) üzenetére


lappy
őstag

Ha jól látom a nagyobbik dobozba megy be a pen majd a kisebbe megy át (na ott van osszekotve)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2516) bul07 válasza 8zabi (#2510) üzenetére


bul07
nagyúr

Azért az tud hogy ha bárkit megráz az áram innentől kezdve téged elővesznek, mert a szerelésért felelősség a tiéd

Tehát hiába az előző villanyszerelő így kötötte be te meg csak lemásoltad, innentől ez akkor is a te szerelésed a te felelősséged

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2517) bluemirage válasza bul07 (#2516) üzenetére


bluemirage
őstag

Nem kell leoltani... :U
Ennek több hetes előzménye van... még a villanyszerelők lapjában is megjelent az előd szakember munkássága. A topiktárs elég sokat javított rajta és most csak kérdezi, hogy ez így OK-e és még mit javítson.
Ahogy látom a kötéseken kívül a "jolly joker" C16-ok cserélve lettek.

Meliora sunt bono inimica

(#2518) istnag


istnag
addikt

Sziasztok,
Szeretnék kérni egy kis segítséget:
Létezik olyan termék, ami kapcsoló és dugalj is egyben? Süllyesztett és egy lyuk kell neki a falban?
Van egy különálló wc, ahová kellene egy konnektor, de a csempét csak miatt nem bántanánk.
Köszönöm előre is :R

(#2519) 8zabi válasza lappy (#2515) üzenetére


8zabi
őstag

a kisebb dobozba lentről, a nagy dobozon át, a H tarifás órától megy egy másik PEN és a fázis, illetve a nagy dobozban lévő fővezetéki zöld sorkapocsból a PE

bul07

ismerem a következményeket, köszönöm a figyelmeztetést, van egy lassan 2 éves kisfiam, hidd el, a módosítások után nyugodtabban alszom

(#2520) bul07 válasza bluemirage (#2517) üzenetére


bul07
nagyúr

Én nem leoltani akartam, csak sokan elfelejtik hogy ha belenyúlnak szerelik onnan az ő felelősségük, bárki bárhogy szerelte előzőleg

Sőt akkor is elővehetik ha nem az ő hibája mert papír nélkül szerelte, mintha gázhoz nyúlna valaki papír nélkül még ha nem is a szerelés miatt robbant a ház akkor is elővehetik mert nincs papírja a gáz szereléshez

Az megint más hogy mondjuk megcsinálja majd hív egy villanyszerelőt hogy ellenőrizze, onnan az ellenőrző felelőssége(Bár ezt meg a villanyszerelők nem szeretik vállalni érhető okokból)

(#2519) 8zabi

Tényleg csak figyelemfelhívás miatt írtam, mert egy hülye mindenütt lehet és még ha ő hibájából is megrázza az áram kérdezni fogják hogy ki szerelte utoljára
Én ha valahol még csak egy dugaljat is rakok be szólok hogy bármi van engem meg ne említsenek, én ott se voltam

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2521) lappy válasza 8zabi (#2519) üzenetére


lappy
őstag

Mivel a képeken nem minden kivehető ezért csak a korábban leirtakat tudom ajánlani.
Pen vezető bejön ezt egy elosztó sínre kötöd onnan indul az összes Z/S vezető majd egy darab vezető ami a N lesz ez mehet bele az ÁVK-ba és ami abból kijön az lesz a N amit mindenhova elviszel.
Ha így van akkor az áramkörök jól vannak. A kivitelezés rád vár.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2522) 8zabi válasza lappy (#2521) üzenetére


8zabi
őstag

így van kötve, köszönöm :R

(#2523) Reaper04


Reaper04
aktív tag

Sziasztok!

Erre esetleg valaki? :U

Mitől "sipolhat" a FI relé? (az egész ház rá van kötve)
De csak akkor csinálja, ha az inverteres fűtő klíma bekapcsol, máskor nem.
(Kb olyan mintha egy kondenzátor sipolna :F )

Köszi! :R

(#2524) bluemirage válasza Reaper04 (#2523) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha nálam lenne, akkor kicserélném. Egy FI relére számos áramkör van kötve, a legtöbb helyen a teljes ingatlan. Nem üzemszerű, hogy hangot ad ki.
Szerintem az említett fogyasztó csak azt okozza, hogy hatására megnő a folyó áram és ez kiváltja a hangot.

Ha kismegszakító zümmög, az ugyanúgy csere. Az sem üzemszerű állapot.

Ha mágneskapcsoló zümmög/brummog... ott egy darabig lehet türelemmel lenni, de az is lehet cserés... egy jó minőségű mágneskapcsoló hosszú ideig nem brummog.

Meliora sunt bono inimica

(#2525) Reaper04 válasza bluemirage (#2524) üzenetére


Reaper04
aktív tag

köszi a választ!
Én is arra gondoltam, hogy lehet valami baja van/lett.

Üzem közben 800w-ot kajál a klíma, tehát nem mondható egy nagyon-nagy fogyasztónak, ezért nem értem az egészet:
Teszteltem villanysütő (3000W), Hajszárító+porszívó kombóval (2800W), meg villanysütő+tűzhely is (5200W)

Ezeknél semmi hang nincs. Csak, ha az az egy klíma beindul. Ha minden ki van kapcsolva (semmi nem muxik a házban) csak a klíma, akkor is sípol. :F

(#2526) lappy válasza Reaper04 (#2525) üzenetére


lappy
őstag

Akkor a klimának tegyél fel külön egy kombinált ÁVK ha van elég hely

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2527) Reaper04 válasza lappy (#2526) üzenetére


Reaper04
aktív tag

Miért gondolom azt, hogy az is ciripelni fog? :F Biztos csak bebeszélem magamnak.
Most jut eszembe: a bojler előtt is van egy FI relé. Megcserélem a kettőt?
Talán mutat valamit

(#2528) Tamy válasza Reaper04 (#2527) üzenetére


Tamy
senior tag

Milyen típusú pontosan a Fi relé? Esetleg egy képet tehetnél fel róla. "AC" típusú esetén előfordulhatnak érdekes dolgok, ma már "A" típusút érdemes használni.

[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#2529) lappy válasza Reaper04 (#2527) üzenetére


lappy
őstag

Hol írtam én olyat neked hogy ciripelni fog? Csak gondoltam az megoldja a problémát

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2530) Reaper04 válasza lappy (#2529) üzenetére


Reaper04
aktív tag

Félreértettél. Nem ellened irányult amit írtam. Bocsi.
Tudom, hogy te csak ajánlottad. És egyetértek is vele. Megnézem úgy is mindenképp.
Az ötlet jó.

Csak valamiért úgy érzem, hogy akkor is ciripelni fog. Csak ezt írtam le. :R

Tamy: Mindjárt megnézem pontosan. Meg felcserélem a kettő fi relét is, úgy is kipróbálom.

(#2531) Reaper04


Reaper04
aktív tag

update:
A Fi reléből kikötöttem a ház előremenőjét és csak a klímát kötöttem be.
Kipróbáltam, úgy is ciripel sajna.

Felcseréltem a bojler reléjét a házéval. Úgy is ciripel. :F

A kettő fi relé, ugyanolyan márkájú:
KANLUX Ideal ts- KRD6-2/40/30
40A, 30mA, Im=500A, Inc=6000A, Un=230V ~50Hz
IEC/EN 61008

Felmásztam a klíma kültéri egységéhez. Abból is hallom.
Működés közben is, illetve amikor csak készenlétben van, akkor is ciripel.

Valami kondi rosszalkodik, ami bezavarja a FI relét?
Nem értem mi lehet. :F

(#2532) Tamy válasza Reaper04 (#2531) üzenetére


Tamy
senior tag

Én az AC típusú Fi relére tippelnék, ki kellene próbálni egy márkás, A típusúval is, illetve a klímát esetleg megnézhetnéd úgy is, hogy egy próba erejéig kikötöd a Fi relét.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#2533) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Az Asfora fali dugaljaknál az nem gond, hogy látszólag natúr réz a földérintkező? Drágább szerelvényeknél, ahogy nézem ez krómozott szokott lenni... Vagy ha nem uszodában van, akkor nem fog korrodálni belátható időn belül?

(#2534) lappy válasza csubuka (#2533) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem a gyártó tudja hogy milyen anyagból lehet a szabványoknak megfelelően.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2535) csubuka válasza lappy (#2534) üzenetére


csubuka
addikt

Köszi, értem én. Csak sajnos manapság a BMW is tudta, hogy hogy ne égjen le az egész kocsi az EGR megoldásuk miatt stb. (*most ezt erős túlzásként írtam, csak szimplán vannak sajnos kevéssé jó megoldások, amiket kiadnak gond nélkül, arra nem nagyon merek építeni, a nagynevűek sem a régiek már...) Elég sok a necces termék szabványok ide-vagy oda. Illetve a szabványnak is meg lehet felelni éppen és lehet azt túltejesíteni is. Egyes gyártók gondolom nem véletlenül krómozzák a földelőérintkezőket, persze lehet, hogy csak esztétikai szempontok vezérlik őket, ezt nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#2536) RandomName válasza csubuka (#2535) üzenetére


RandomName
aktív tag

Biztos, hogy réz?
Nem lehet esetleg mondjuk bronz?

És igen, esztétikai.

[ Szerkesztve ]

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2537) Kommy


Kommy
veterán

Van valakinek a közelmúltból tapasztalata, hogy menni idő alatt jön aki a szerződés az e.on-tól? Teljesítmény bővítés, és 1->3 fázis bővítés történt, 26.-án küldték az e-mailt, hogy postázták és vissza kell küldeni aláírva, de még nem jött meg. A napelemesek meg várják, hogy el tudják indítani az egészet.

(#2538) makkmarce válasza Kommy (#2537) üzenetére


makkmarce
őstag

épp most csináltattam bővítést, a következő volt (16-10-10 lett bővítve 25-25-25-re):
kb 03.20-án lett beadva a villanyszerelő által
kb 04.06-án megjelent egy "titokzatos összeg" az EON számlámon, én ezt egyből fizettem nekik, hogy ne ezen múljon
kb 04.10 körül megkapta a szerelő a szerződést, kérte, hogy fizessem be, de addigra már rendezve volt nekem.
az eon 04.20-án adott időpontot 04.29-re.
29-én kb 30 perc alatt végeztek.

Remélem tudtam segíteni.

okoskodom, tehát vagyok

(#2539) Reaper04 válasza Tamy (#2532) üzenetére


Reaper04
aktív tag

Szia!
Időközben kicseréltem egy A-s Legrand-ra. A probléma megszűnt :K
Nem volt neki szimpi az AC-s kanlux :DDD

(#2540) Tamy válasza Reaper04 (#2539) üzenetére


Tamy
senior tag

Örülök, hogy rendben van :C

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#2541) szabifotos


szabifotos
senior tag

Sziasztok!
Földelésellenállás mérésekor van szerepe a mérővezetékek hosszának?
Amper/Volt méréssel szeretném kivitelezni és mivel nincs célműszerem, saját vezetéket használnék a méréshez.
Ezen videó alapján: LINK

(#2542) zoli03 válasza bul07 (#2520) üzenetére


zoli03
őstag

És ez a gyakorlatban hogyan működik? Mindenhol ezt olvasom, de ha akármilyen üzemzavar/baleset történik mondjuk 5 évvel a baleset után, hogyan bizonyítja azt bárki is, hogy amiatt a szerelés miatt történt (tekintsünk el attól az esettől, ha valaki feltölt róla egy fényképet)?

(#2543) lappy válasza szabifotos (#2541) üzenetére


lappy
őstag

Igen van szerepe, ami a mérés pontosságát is befolyásolja.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2544) szabifotos válasza lappy (#2543) üzenetére


szabifotos
senior tag

Köszi, akkor már csak meg kellene tudni, hogy milyen hosszú vezetékeket adnak egy ilyen műszerhez, utána tesztelgetem. :R

(#2545) radi8tor válasza szabifotos (#2544) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Na ez egy jó kérdés.

Szerk: megtaláltam végre. 5-10-20 méter max, ha a Fluke műszert nézzük.

[kép] [link]

A videódban sárga kábelt használja a szaki, az 10 méteres.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2546) Degeczi


Degeczi
nagyúr

Frissen szerelték nálam a három fázist (egyelőre 3*16A), majdnem katasztrófával kezdve, mert a DÉMÁSZ olyan kétmérőhelyes óraszekrényt hozott ki, amiben gyárilag rosszul kötegelték a két órahely kábeleit: fölcserélve a nullát köztük, így nálam (ahol csak egy óra került a szekrénybe) nulla nélkül indult a rendszer... szerencsére még csak az egyik fázis volt a házban próbálgatva, amikor annak durva feszültségesése (már egy 100W-os izzótól is 190V körülire esve) miatt kiderült a hiba, így másik két fázison közben hasonló mértékben (280V fölé is) megugró feszültség nem tett tönkre semmit, mert még nem voltak bekötve.

Azóta viszont nézegetem a feszültségeket mindenhol, és terhelés nélküli helyzetben 247V körüli van mindhárom fázison, amikor azonban az egyiken terhelésre ez leesik mondjuk 230V környékére, a másik kettőn eközben fölmegy akár 257V-ig is, és ez kicsit aggaszt, nehogy sok legyen valaminek. Mennyire normális ez, és mit lehetne tenni, ha nem?

Mondjuk ott kezdődik, h bárhogyan számolom, nem lenne szabad ennyit esni a feszültségnek, mert a próbaterhelés most még csak nem sokkal ment 16A fölé (később indukciós tűzhely miatt gondolkoztam a bővítésen, de így?), és az esés alapján szinte amperenként esik 1V, vagyis 1 Ohm körüli lehet az ellenállás. A házba a szekrénytől hosszú, kb. 70 m kábel jön (Al 16 mm2, öteres, mert kinn a földelőszonda), és ezen még 18A-el számolva is csak kb. 4.5V-nak lenne szabadna esnie, mert a kábel ellenállása még 2.5 tized Ohm sem lehetne.
Nagy átmeneti ellenállás lehet valahol, kötésen, vagy akár megszakítón, a fi relén is előfordulhat?

Még megmérem majd terhelés alatt különböző pontokon, rögtön a mérőóránál is, de gondolom nem a szolgáltatói kábelen esik, mert az nagyon vastag. Ma kijön a házon dolgozó villanyszerelő is, de nem igazán bízom már benne, ezért szeretnék előtte utánajárni, h
- ugye nem normális ilyen nagy esés ekkora terheléstől?
- a többi fázis feszültségének az elcsúszása meg már vajon együttjár-e az egyik esésével, vagy az is valami gondra utalhat? (hiszen nulla nélkül is hasonló történt, csak persze sokkal durvább mértékben)

(#2547) csubuka válasza RandomName (#2536) üzenetére


csubuka
addikt

Én csak szemre mondtam, hogy feltűnt, hogy más mint a drágábbakon... Bőven lehet, hogy akár bronz is nem tudom...

(#2548) X_C


X_C
tag

Sziasztok!
Most vettem észre, hogy a lakásunk folyosói mérőórája nincs leplombázva. A probléma az, hogy másfél éve itt lakunk. Mi ilyenkor a teendő? Most akkor valószínűleg az áramszolgáltató kikiált minket közönséges áramtolvajoknak és fizethetjük a büntetést?

(#2549) lappy válasza X_C (#2548) üzenetére


lappy
őstag

Mindenképpen jelezni kellene és minél később annál rosszabb lehet.
Majd írd meg hogy mi lett a vége.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2550) radi8tor válasza Degeczi (#2546) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Egy normális villanyszerelőt hívj ki. Gyanús hogy az a nullavezető nincs jól rákötve még mindig.

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.