Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2951) ati888


ati888
senior tag

Sziasztok!

7kW teljesítményű indukciós főzőlaphoz elég a 3x16A?

Ati

(#2952) Novics


Novics
senior tag

Üdv Szakik!

Tömör réz kábelek között lehet különbség gyártók szerint? Ha kell pl 300 m 1,5 MCU, akkor nyugodtan megvehetem a legolcsóbbat, vagy itt van kerülendő gyártó? (Szerelvényeknél tudom, hogy van.)
:R

A fontolva haladó. - 30 felett minden nap ajándék.

(#2953) lappy válasza Novics (#2952) üzenetére


lappy
őstag

Nincs különbség

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2954) lappy válasza ati888 (#2951) üzenetére


lappy
őstag

Attól függ mi van még a ház/lakásban de amúgy elég lehet.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2955) csubuka válasza lappy (#2943) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm a választ!

Volt sajnos más típusú, villámkáros tűz miatt dolog a családban biztosítóval. Nem annyira részletekbe menők amúgy annak alapján, legalábbis akkor inkább aljább megfélemlítési stratégiákat (alulbiztosítottsággak dobálózás) alkalmaztak, végül igazságügyi kárszakértő is riccent azt hiszem, akkor kicsit visszavettek.

Degeczi hozzászólását is köszönöm. Az talán realistább. Illetve ha mondjuk valamit könnyen meg lehet állapítani, hogy nem szabvány, arra lehet rárepülnek, pl kötőellemek stb. De komoly műszaki véleményezésbe nem tudom mennyire mennének bele saját tapasztalat alapján.

(#2956) ati888 válasza lappy (#2954) üzenetére


ati888
senior tag

A szokásos, villanysütő, mosogatógép, klíma egyelőre nincs, talán lesz egy villanybojler meg a szokásos fogyasztók.

(#2957) BB9000 válasza ati888 (#2956) üzenetére


BB9000
senior tag

Az én konkrét példámat tudnám felhozni, hogy mire elég és mire nem a 3x16A. Nekem most ennyi van. A nagyobb fogyasztók: 7.2 kW-os elektromos főzőlap, elektromos sütő, mosogatógép, mosógép, szárítógép, 2 db nagy hűtőgép, mikrosütő, vízforraló, páraelszívó, elektromos fali melegítő (1000W) és a szokásos egyéb háztartási fogyasztóim vannak. 15 év alatt sose volt kevés a 3x16A. Amióta beszereltettem egy klímát (ami -mint utólag megnéztem- 13,9A max áramfelvételű), azóta figyelnem kell arra, hogy amikor megy a klíma, akkor ne süssünk-főzzünk, mossunk, mosogassunk egyszerre, mert lecsapja a kis-megszakítót. Harmadik éve van meg a klíma és eddig összesen két alkalommal fordult elő, hogy túlterhelés miatt lecsapta, pedig fűtésre is használjuk. Klíma használata nélkül sose volt kevés A 3X16 A.

[ Szerkesztve ]

(#2958) ati888 válasza BB9000 (#2957) üzenetére


ati888
senior tag

köszi szépen, közben beszéltem egy villanyszerelővel is, ő is ezt mondta. Ha esetleg nem bírná, akkor utólag kell kérni egy bővítést 3x20A-re mondjuk.

(#2959) demars


demars
addikt

Sziasztok.
Tulaj kicsi bojlert vett, elfogy a melegvíz ha többen vannak a házban .
A bojler új, az marad. Mit tanácsoltok, hogy oldjam meg költséghatékonyan?
Tegyek fel egy kézi átkapcsolót ( vezérelt és nappali kapcsolására)?
Vagy mágneskapcsoló ami automatán kapcsolja?
Mivel csak a bojler lesz a vezérelten, ha belenyúlok a szolgáltató moroghat emiatt?
Köszönöm

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2960) lappy válasza demars (#2959) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem járható út egy relés atkapcsolas

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2961) demars válasza lappy (#2960) üzenetére


demars
addikt

Ezt ötleteltem ki:

Lemaradtak a kismegszakítók, természetesen a nappali és a vezérelt oldalon is lesz.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2962) lappy válasza demars (#2961) üzenetére


lappy
őstag

Ez így nem a legjobb inkább vmi reteszeles kellene bele hogy a vezérelt és a nappali meg véletlenül se menjen együtt.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2963) lappy válasza lappy (#2962) üzenetére


lappy
őstag

https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2012/szeptember/2491-ismet-a-villanybojlerekrol
Itt van egy megoldás. Ezt nézd meg

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2965) csemberlen válasza demars (#2959) üzenetére


csemberlen
őstag

Legjobb tudomásom szerint tilos átkapcsolóra kötni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2966) demars válasza lappy (#2962) üzenetére


demars
addikt

Köszi.
Neked is MrZed001!

Lenne még kérdés?.
Vezéreltnél, egy fázist bekötöttek és ennyi? Tehát meg tudom keresni melyik fázisról megy a bojler?
A bojlernél külön N szál fut, a vezérelt részről jön. Feltételezem ez is a bejövő N (PEN) -ről van lecsípve (nem láttam eddig sehol sem plusz vezetékeket).
Kérdésem: a vezérlő ( hangfrekvenciás vevő) fázist és nullát is bont, vagy csak fázist?
Ha kimérem a bojler fázisát, nem lehet gond, ha a mágneskapcsoló beadja az unalmast.

MrZed001, első körben erre gondoltam én is, viszont itt manuálisan kell kapcsolni (nem gond, megoldják).
Ez a mágneskapcsolós dolog, ha biztonságos, (várom a javaslatokat) egyszerűen kivitelezhető és nincs szükség az emberre! :D

csemberlen: köszönöm, erre voltam kíváncsi! Utána járok, hogy most mit engednek.

[ Szerkesztve ]

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2967) MrZed001 válasza csemberlen (#2965) üzenetére


MrZed001
tag

Átkapcsolni hogy egyik vagy másik fogyasztót táplálja tuti nem engedik.
De hogy egy fogyasztót váltani tudd melyik forrás táplálja, az nem tudom kit zavarna (régen láttam ilyet).
Ráadásul VDE szerinti szétválasztásos, L+N kapcsoló.

(#2968) MrZed001 válasza demars (#2966) üzenetére


MrZed001
tag

Két relével, késleltetéses (szétválasztásos) megoldás. (azt ne kérdezd engedik-e, tippem sincs):
https://www.youtube.com/watch?v=KnBiegZK9fM

(#2969) BB9000 válasza demars (#2966) üzenetére


BB9000
senior tag

Ezzel a bojler átkötés innen-onnan megtáplálás dologgal egyetlen gond van: Ha kedvezményes tarifára van kötve a bojler, akkor a bojler áramkörének megbontása csak a szolgáltató jogosult. Márpedig ahhoz, hogy beiktass bármit közé, ahhoz mindenképpen meg kell bontani a hálózatot. Ha ezt önkényesen megteszed, akkor az azonnal "szabálytalan vételezés". Amikor kiderül, akkor majd járhatsz tárgyalásokra, mint Lakodalom Lajos.
A járható út: az alulméretezett bojlert lekötteted a vezérelt áramkörről és átteteted normál áramkörre.
Egy másik lehetőség a bojler nagyobbra cserélése.

(#2970) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Lehet noob kérdés, ámde, hogy tud nem kettős szigetelésű lenni ez a full műanyag borítású vízforraló és kávéfőző? Minek ezeknek földelés egyáltalán (a csatlakozójuk gyári és földelt...)?

[ Szerkesztve ]

(#2971) lappy válasza csubuka (#2970) üzenetére


lappy
őstag

Olvass utána az Érintésvédelmi osztályoknak

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2972) csubuka válasza lappy (#2971) üzenetére


csubuka
addikt

Beleolvasgattam ilyen netes anyagokba, ámde itt nincs is fém érinthető rész az egész kütyün. Vagy arról van szó, hogy nincs akárhány voltig szigetelőnek minősítve a borítás (ami attól még gyakorlatilag simán leszigetelheti a 230V-ot... Csak nincs róla certifikát?) mert így kevesebb papírozással olcsóbban lehetett előállítani?

(#2973) gyáliSanyi


gyáliSanyi
őstag

Sziasztok!

Csak egy kezdő kérdésem lenne.
A villanyóránál 3x10A bekötés van. (Mivel kell a 380-400V).

Kérdésem, hogy ilyenkor ha egy 220V-os fogyasztót használok (pl. hegesztőgáp), akkor max. csak 10 Ampert tudok kisajtolni a 220-as vezetékből?
Vagy ilyenkor is megvan a 30A?

Live poor, die ritch.

(#2974) lappy válasza gyáliSanyi (#2973) üzenetére


lappy
őstag

fázisonként van meg a 10A, nem adódik össze!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2975) Degeczi válasza gyáliSanyi (#2973) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze, h csak 10. Konnektoros eszköznél mondjuk eleve 16A a névleges max

[ Szerkesztve ]

(#2976) BB9000 válasza csubuka (#2972) üzenetére


BB9000
senior tag

A védőföld egy műanyag borítású vízforralónál rögtön értelmet nyer, ha elképzeled azt az esetet, hogy a fűtőszál testzárlatos (lett valamikor) és valakinek bekapcsolt állapotban beleér egy ujja a vízbe. Ilyenkor ha nincs védőföldre kötve a cucc, akkor hamar rendelned kell egy koszorút. Ha védőföldre van, akkor már akkor levágja, amikor bezárlatozik és meg se történik ez az egész.
Nyilvánvaló, hogy nem mindennapos az az eset, hogy a bekapcsolt vízforralóba nyúlkálunk, és az se gyakori, hogy testzárlatos legyen a fűtőszál, de hidd el, hogy nagyon könnyen megtörténik a baj, ha nem számítasz rá akkor is!

(#2977) csubuka válasza BB9000 (#2976) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a magyarázatot. Értem így már. Valóban ilyen hibaállapotnál jogos a föld... :R

(#2978) bviktor93


bviktor93
tag

Sziasztok!

Mennyire szabályos az, ha földelőhálózat össze van kötve a gázcsővel? Pontosabban: a fali dobozból a védővezeték (zöld-sárga) össze van kötve a gázcső fém fali tartójával (de így értelemszerűen fémesen kapcsolódik a gázcsőhöz is), mindezt lakáson belül a gázóra után?
Valami ilyesmi: [link]
Nem vagyok villanyszerelő, elnézést ha a kérdés kicsit szakaiatlanul lett feltéve.
:R

(#2979) Blackmate válasza bviktor93 (#2978) üzenetére


Blackmate
senior tag

Tudtommal nem kötelező a fém gázcső földelésbe (EPH-ba) való kötése. Ami viszont fontos és kötelező, hogy a gázóránál a bejövő és kimenő csonk össze legyen kötve, tehát egyenpotenciálon legyen. Ha ugyanis nincs, akkor óracserénél szikra keletkezhet, ami nem barátja a gáznak.
Nem mellesleg, ha gázkazán üzemel, amiben ugye keringető szivattyú is van, az elképzeléhető, hogy megoldja ezt: a 230~ földelése össze van kötve a kazán fém borításával s ezáltal a csőcsonkokkal is.
Az egész csőhálózat leföldelését azért sem látom életszerűenk, mert a közüzemi, föld alatt futó gázvezeték az lehet akár műanyag is.

(#2980) Degeczi válasza Blackmate (#2979) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nálam is vagy 60 m műanyag gázcső jön a telekhatárról a föld alatt, mégis kötelező volt a lakásban is leföldelni az ott lévő fél méteres réz szakaszát... :U

(#2981) Blackmate válasza Degeczi (#2980) üzenetére


Blackmate
senior tag

Nos, akkor a bviktor93 meg is kapta a kérdésére a választ: nemhogy szabályos, egyenesen kötelező. Hadd tanuljak ma is valamit ki / milyen jogszabály vagy szabvány írta elő?

(#2982) bviktor93 válasza Blackmate (#2979) üzenetére


bviktor93
tag

köszi a választ. :R

(#2983) csemberlen válasza Blackmate (#2981) üzenetére


csemberlen
őstag

Ne tanulj meg rosszat. Olvass utána. pl [link] .
Röviden a lényeg. A házba belépő fém közmüveket kell bekötni az EPH-ba.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2984) Blackmate válasza csemberlen (#2983) üzenetére


Blackmate
senior tag

Köszi a hasznos infót, végre egy MSZ hivatkozás. Olvasom ugyanakkor ezt is itt:

"Az épületbe belépő, a belépésüknél szigetelő közdarabbal ellátott fémcsöveket nem kell a védő egyenpotenciálú összekötésbe bekötni."

Amennyiben a gázművek egészen az ingatlanig műanyag csővel érkezett és ott egy elzáró/toldás után egy fémcső szinte azonnal bemegy az épületbe, akkor a fenti szabály alkalamzható rá, ugye?

Egyébként a cikk címe is beszédes: "Miért ne kössünk minden fémszerkezetet az EPH-ba?" :)

(#2985) Degeczi válasza Blackmate (#2984) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Így lenne logikus, valóban. Ezzel együtt nincs 2 éve, h bekötéskor a DÉGÁZ-os műszaki ellenőr nálam megnézte, h OK, földelve van a belső réz gázcsonk, noha ő is tudta, h a telekhatárról műanyag cső jön.
Szóval helyi hülyeség is lehet. De mivel nincs sok ellenőr, és a gázszerelő úgyis ismeri, tudja, h mit vár el.

(#2986) TonTomika


TonTomika
aktív tag

Sziasztok!

Párhuzamosan hogyan kell két ÁVK-t bekötni? A kettő kimenő nullája közösítve van a nulla sínen, vagy két külön nulla sínre kell kötni a már védett águkat?

A konyhába épült ki néhány új kiállás, hűtőnek, mosogatógépnek, stb. A konyhagépek egy részét szeretnénk külön ÁVK-ra kötni, kiváltképp a hűtőgépet.

A lakáselosztóban van fővezetéki sorkapocs, onnan megy ki külön vezeték mindkét ÁVK-hoz.

Mindkét ÁVK 2P, AC osztályú, 40A, 30mA érzékenységű.

A válaszokat előre is köszönöm! :)

(#2987) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Elérkezett a pillanat, hogy vegyek egy koronafúrót 65-ös dobozhoz.
Milyet ajánlotok, ha nem örökélet a cél? :)

Találtam egy ilyet de nem tudom elég-e 65-ös méret a 65-ös doboznak. :DDD
Vagy itt egy 68-as.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2988) csemberlen válasza radi8tor (#2987) üzenetére


csemberlen
őstag

65-ös doboznak mi 80-ast használunk, hogy mehessen mellé gipsz is. meg pontosan be lehessen állitani.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2989) csemberlen válasza TonTomika (#2986) üzenetére


csemberlen
őstag

Külön nulla sin, bár a kérdésed miatt jobb lenne szakemberre bizni.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2990) radi8tor válasza csemberlen (#2988) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Tehát akkor a 68 az édeskevés neki? De mi van pl ha 3 db-ot kell fúrni belőle? Átfedésbe megy?

73-as? :D

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2991) csemberlen válasza radi8tor (#2990) üzenetére


csemberlen
őstag

Mármint sorolos dugaljak például? Saját felhasználás pár darab lyukfurás a cél?
Milyen anyagba fúrnál?
73 határeset, akár jó lehet. A linkelt furók inkább játékszer kategória, ytongba jó lehet.

[ Szerkesztve ]

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2992) radi8tor válasza csemberlen (#2991) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Első körben 1 darab lyukat kellene fúrni vastag vakolatos tégla falba. Oda szerintem jó lesz a játék is.
Csak úgy vagyok vele ha már pénzt adok érte akkor lehessen többször használni, de akkor az nem is 25ezres kategória gondolom.

⭐ Stella

(#2993) bul07 válasza radi8tor (#2992) üzenetére


bul07
nagyúr

Yato nem jobb [link],

Szerk,
máshol olcsóbb is [link] , [link], [link] ,

[link] (szállítással 4100Ft, már ha tényleg ezt küldi)

[ Szerkesztve ]

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2994) zoli03 válasza radi8tor (#2992) üzenetére


zoli03
őstag

Nekem 80 mm-es Yato van. Ha csak téglába kell fúrni, oda tökéletes, 15 doboz után is tökéletes. Betonba értelemszerűen nem való, de ilyen áron nem is várja el az ember.
73-as fúrót is kevésnek tartom, sorolásnál hasznos a 80 mm.

(#2995) demars válasza radi8tor (#2990) üzenetére


demars
addikt

Szia. Én 85-ös fúrót használok, és igen! Átfedéssel fúrom a sorolható dobozok helyét. De nem gond, sőt! Marad hely igazítani (általában lézerrel dolgozok) ha elmenne a furat, illetve van hely a gipsznek.
A 85 ös kötődoboz a furatba passzos, picit igazítani kell kézzel, de ilyen dobozt szinte csak fűző doboznak használok.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2996) radi8tor


radi8tor
MODERÁTOR

Oké, köszi! :R
Akkor kezdésnek YATO, utána majd szintet lépek :D

⭐ Stella

(#2997) hNp88 válasza csemberlen (#2991) üzenetére


hNp88
aktív tag

extol az fain szerintem, a Makita előtt az volt nekem is, megvan vagy 5 éve, fúrtam már vele mindent is :DD néha még most is előveszem, ha nincs kedvem a nagy géppel játszani

radi8tor 80-as, de a 100-as koronafúró sem ördögtől való ötlet. A 65/68-as furatoknál nem fogsz tudni normálisan gipszelni, meg beállítani a dobozokat.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2998) radi8tor válasza hNp88 (#2997) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

A Metabo fúrót is innen venném, akkor szerinted bepróbáljam ezt a 73-ast? :)
(nem lenne extra szállítási díj legalább)
Amúgy most csak kemény 1 lyukat kellene fúrni egy ismerősnek vele, aztán levonom a tanulságokat.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#2999) hNp88 válasza radi8tor (#2998) üzenetére


hNp88
aktív tag

én tuti nem szívatnám vele magam, akkor már miért nem a 80-as? :D

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#3000) radi8tor válasza hNp88 (#2999) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Végül is ja, kényelmesebb a nagyobb, gipsz úgyis kell. :R
Megvettem, innen már nincs visszaút. :D

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.