Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1851) lappy válasza peter889 (#1849) üzenetére


lappy
őstag

Ha a dugalj belseje égett akkor ott bizony kevés a vezeték nagy terhelest kap én inkább cserélném mint hogy új szerelvényt tegyek rá. Komoly bajok vannak ott, ha szakember van a közelben akkor nézesd meg vele.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1852) zoli03 válasza peter889 (#1849) üzenetére


zoli03
őstag

Ne gondolkodj rajta. Kapcsold le a kismegszakítókat a villanyóránál, aztán szedd ki a konnektort, egy csavar és kb 1 perc. Aztán kiderül, hogy be van-e kötve a földelés, de szerintem kábel sem lesz.
Mosógép konnektora: földelést nem szoktak fekete kábellel vinni, olyat még a legnagyobb kontárok sem csinálnak talán. Régen piros kábelt is szoktak használni. Amúgy alumínium kábelek vannak?

(#1853) peter889 válasza lappy (#1851) üzenetére


peter889
őstag

Mármint hogy a fürdőszobában tegyem be az új konnektort?
És van ötleted, miért égett ki?
Csere esetén lehet kiégne az új konnektor is?
Látszólag stabilan voltak odacsavarozva a vezetékek a konnektorhoz.

Nehéz lenne szakembert hívnom, ezért is érdeklődöm itt.
Köszi szépen előre is.

#1852 zoli03, Köszi a tippet. Majd valamikor este tudom megnézni az előszobai konnektort.
A fürdőszabi konnektornál alu kábelek vannak. A mérések szerint:
fekete-kék: 0 V
fekete-égett szigetelésű: 230 V.
kék-égett szigetelésű: 230 V.
Lehet piros szín van szürke köpeny alatt. Majd este még felállhatok a magasba, és megnézhetem (jó magasan van).

[ Szerkesztve ]

(#1854) peter889 válasza peter889 (#1853) üzenetére


peter889
őstag

Ezek szerint a fürdőszobában a fekete színű szigetelésű kábel a föld vezeték?

(#1855) radi8tor válasza peter889 (#1854) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Gyanúsan igen, amelyikkel 0V-ot mérsz kék kábel irányába.

⭐ Stella

(#1856) peter889 válasza radi8tor (#1855) üzenetére


peter889
őstag

Ok, köszi, akkor majd este valószínűleg beszerelem az új konnektort.
Szerintem a konnektor belsőség elszenesedését az okozhatta, hogy az alu ér a konnektorba bekötés helyén nagyon elvékonyodott, mondjuk egy régi, nem megfelelő blankolás stb. miatt.

(#1857) demars válasza peter889 (#1856) üzenetére


demars
addikt

Szia!
Ha 110 voltot mérsz az Nagyon nem jó!
Égett dugalj, égett , olvadt vezeték nem játék!
Azt a szakaszt cserélni kell!
Kötődobozt ellenőrizni!
Szerintem nulla szakadás vagy kontakt hiba lesz!
Gyanítom egy fázisod van. Én már belefutottam 3 fázisú rendszernél, hogy egy nulla vezeték nem volt bekötve (ugyan az, mint egy szakadás), sima dugaljnál 320 voltot mértem. Mert másik körön hűtőgép és világítást kapcsoltuk.
Mindenképpen nézesd meg szakival, mert ebből baj lehet!
Elhiszem, hogy ki tudsz cserélni egy "konnektort" vagy kapcsolót, tök jogos, hogy ez nem egy űrtechnika de ha valamit benézel és régi a rendszer simán lehet áramütéses baleset a végén!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1858) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!

3f okos villanyórát keresnék.
Olyat amin be lehet azt állítani, hogy bizonyos kw/h után lekapcsolja a fogyasztót.

Tudnátok ajánlani valami megoldást?

Pl egy fűtőtestet működtetnek de nem akarom, hogy 100kw/h nál többet fogyasszon.
Vagyis mikor eléri az óra a 100kw fogyasztást nyit egy érinkezőt

Már ha létezik ilyen.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1859) BB9000 válasza hódmaci (#1858) üzenetére


BB9000
senior tag

100 KW/h-nál többet nem fog fogyasztani egy fűtőtest se. Egy elektromos fűtőtest 2-3 KW/h-t fogyaszt.
Nem jó megközelítést használsz. Annak több értelme van, hogy egy adott időszakban ne haladja meg egy adott értelmes értéket a fogyasztás. Ezt úgy tudod elérni, hogy magában a fűtőtestben van egy fokozat-szabályozás. Beállítod egy adott fokozatra és megméred a napi/heti vagy havi fogyasztást. Ha több, mint amit szerettél volna, akkor kisebb fokozatra kapcsolod és tudomásul veszed, hogy a hőmérséklet is alacsonyabb lesz abban a helyiségben. A másik esetben, ha túl hideg van és még a tervezett fogyasztást nem haladtad meg, akkor magasabb fokozatra kapcsolod a fűtőtestet. Ennyi.
Neked kell okosnak lenned, nem a fogyasztásmérő lesz okos. :)

(#1860) JóGéza válasza hódmaci (#1858) üzenetére


JóGéza
aktív tag

A szolgáltatónak van ilyenje. Előrefizetős órának hívják.

(#1861) hódmaci válasza BB9000 (#1859) üzenetére


hódmaci
senior tag

A fűtőtestet csak példának szántam. Lehetett volna fogyasztó(k) nevet is használnom ami lehet pl : Akármi és egy lámpa meg akármi

A 100kw/h is csak példa, lehetne 15000kw/h is. Tök mindegy csak az értéket én szabjam meg hogy mennyi fogyasztás után aljon le automatikusan
Azután majd én resetelem.

JóGéza
Igen, hasonlóra gondolok. Van valakinek bontott esetleg? :D

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#1862) Zaji válasza hódmaci (#1861) üzenetére


Zaji
őstag

A Phoenix Contact kínálatában van ilyen, programozható. Áramváltók között keresd.

(#1863) demars


demars
addikt

Üdv!
Nemsokára indulok egy munkát felmérni, megnézni. Egy gázkazánhoz kell a villamos rendszert kiépíteni (még nem láttam, de gondolom a szokásos:kis elosztó, FI relé, kismegszakító, dugalj, hordozható termosztát, EPH nyilatkozat)
Ez most kivételesen fizetős munka lesz :D tehát vadidegen az ügyfél.
Mekkora összeget lehet egy ilyen munkáért elkérni?
Nyilván ha megnézem tudok majd pontosítani, kell e vésni, vagy elég falon kívül csatornázni.
De szinte biztosan kell majd mondanom egy kb árat!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1864) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Ez a két csatos wago ugyanaz kb nem? A bumfordibb az kisebb átmérőig fogad vezetéket, de nagy különbség nincs nem?

(#1865) Chal válasza csubuka (#1864) üzenetére


Chal
addikt

Funkcionalitását tekintve ugyanaz a termék. Az plexi verzió az új, továbbfejlesztett változat. A szürke a régi. Bővebben: link

(#1866) csubuka válasza Chal (#1865) üzenetére


csubuka
addikt

Szuper, köszönöm szépen! :R

(#1867) Zaji válasza demars (#1863) üzenetére


Zaji
őstag

Szia,

Első lépésként írd össze az anyagokat, amit fel fogsz használni. A munka részét helyszíni felmérés után lehet pontosan megmondani. Új kiépítés vagy korábban is volt gázkazán?

(#1868) bluemirage válasza csubuka (#1864) üzenetére


bluemirage
őstag

Az átlátszót használjuk ma már inkább...

Meliora sunt bono inimica

(#1869) csubuka válasza bluemirage (#1868) üzenetére


csubuka
addikt

Köszi, értem. Nekem lehet, hogy ezegyszer a szürke kell majd, mert az a vékonyabb AWG 28 vezetékekkel is kompatibilis elvileg

(#1870) bluemirage válasza csubuka (#1869) üzenetére


bluemirage
őstag

Jogos. Ebben a topikban gyengeárammal nem nagyon van foglalkozva.
Az új Wago kisebb és szépen lehet látni és ellenőrizni, hogy meddig van betolva a vezeték.
A kötődobozban le szoktam szigetelőszalagozni a narancssárga nyelveket, hogy véletlenül se nyíljon ki, ha valaki matatná, vagy rángatná a kötéseket. Nem szeretem ezeket a nyelves megoldásokat, ha lehet kerülöm.
Merev vezetékhez, véglegesnek gondolt kötéséhez pedig nem is használják. Az ára, és a kötőelem nagysága miatt sem.... csak akkor célszerű, ha sodrott vezetékkel is kell dolgozni, vagy merev vezeték ideigelenes kötéséhez

Meliora sunt bono inimica

(#1871) csubuka válasza bluemirage (#1870) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm a választ!

Itt nekem sodrott vezetékkel kell majd dolgozni, szóval jó lesz ez a karos megoldás.

Ám akkor sima csavaros sorkapcsot/csokit volna szokás használni tömör vezetékre, ha végleges a kötés?

(#1872) bluemirage válasza csubuka (#1871) üzenetére


bluemirage
őstag

dehogyis! :)
Ha lehet, akkor olyat ne.
Ilyen bedugósat kell. Olcsó, kicsi és a színe aszerint változik, hogy hány vezetéket fogad.

Szerk: nyilván használnak még sorkapcsot(gyk. csokit), de az egy másik terület és téma. Ott is jobb a nyomólapos, nem a mezei.. Bizonyos vezeték keresztmetszett felett meg már csak olyat használnak, pontosabban csavaroz kötést... de ez nem fali kötődoboz.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1873) csubuka válasza bluemirage (#1872) üzenetére


csubuka
addikt

Ja jó, köszi :D

Ez olyan egyszer használatos nem?

(#1874) bluemirage válasza csubuka (#1873) üzenetére


bluemirage
őstag

Igen... úgy illik használni és bár kirángatható belőle a vezeték, de azt is egy kicsit roncsolja és karistolja.... ezért lehet, hogy azt újra kell blankolni. Eset függő. De a kötőlelem az kuka.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1875) csubuka válasza bluemirage (#1874) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen, jó tudni, hogy van ilyen :)

(#1876) NYPD


NYPD
aktív tag

Üdv.

Megpróbálkozom vele még egyszer, hátha elsiklottak felette a kedves fórumlakók.

Ez lenne a kérdés.

Ha van valakinek ötlete, ne tartsa magában. Köszi!

(#1877) lappy válasza NYPD (#1876) üzenetére


lappy
őstag

A korábbi hozzászólássokat figyelembe vetted?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1878) bluemirage válasza NYPD (#1876) üzenetére


bluemirage
őstag

(1)
Vagy egy eszköz hibája okozza és fut végig emiatt az elektromos hálózaton valami
PC, laptop, hűtő, TV

(2)
Vagy az elektromos hálózatban van hiba. Földelési hiba, szerelvény vagy kontakthiba.

A 2-es ponthoz villanyszerelő kell, az 1-es ponthoz pedig Te magad is OK lehetsz.
...hogy az érintett laptop más konnektorban is kiváltja-e ezt a hatást. Ha a haver PC-jét kéred kölcsön 10 percre (amíg megiszik nálatok egy sört), akkor is előidézhető-e a hiba. Ha a hűtőt más konnektorba dugod.
Amikor konnektorok között váltogatsz, akkor előtte egy alkoholos filccel megírt fehért szigetelőszalaggal feliratozd a dugaljat, hogy melyik biztosítékhoz tartozik stb...
Ehhez nem kell szerelő, hogy leszűkítsd eszközre, konnektorokra, áramkörre a hibát. Ha nem akarod, akkor az 1-es ponthoz is hívj villanyszerelőt.

Meliora sunt bono inimica

(#1879) MrZed001 válasza NYPD (#1876) üzenetére


MrZed001
tag

Van-e FI reléd?
Biztosítékot nem veri le, azaz max pillanatnyi rövidzárlat lehet ...ne csak ha mindig ugyanannak a felkapcsolására történik.

Hűtő kikapcsolása esetén is elmegy TV árama? Engem leginkább ez a részlet érdekel.
Szóval nem a bekapcsolása, hanem amikor kikapcsol a hűtő ?

Mert ha csak a fogyasztók bekapcsolásánál, akkor lehet
- nulla vezető ... ha nem is szakadás, de kontakt hiba. Mivel ilyenkor a földelésen megy le az áram (és közben ráz hűtő meg mindennek a háza ami földre van kötve).
- Sőt, még ívhiba is lehet. Elég nagy terhelés mellett áthúz fázis a nulla vagy földre.

De ha hűtő kikapcsolására, arra már nekem sincs tippem.

(#1880) Zaji válasza bluemirage (#1870) üzenetére


Zaji
őstag

Miért ragasztod le? Egy kötődobozban teljesen felesleges, szerintem.

(#1881) demars válasza Zaji (#1867) üzenetére


demars
addikt

Szia.
Tegnap megnéztem a helyszínt. Új kiépítés lesz. Csövezés falon kívül történik, kb 5m re van egy kötődoboz, szóval gyors munka lesz.
Semmi extra nem kell, tehát egy fázisú FI, 2P 6A megszakító, 1 db dugalj, egy kiselosztó, néhány m vezeték, termosztát.
Én viszek mindent, meg ráérős a dolog kazán meg csövek sehol sincsenek.
Az EPH kérdéses egy kicsit. Ti húztok mindig új vezetéket neki? Az itt nem nyerő mert a ház túlsó felén van az óra külső falon. Nyilván megoldható, de szívás lenne.
Az említett kötődobozban ott a PE, arra gondoltam oda kötöm a 6-os MKH vezetéket .
Árat nem kérdezett az ügyfél (fiatalok, normálisak, nem hiszem, hogy gond lesz a fizetéssel).

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1882) NYPD válasza MrZed001 (#1879) üzenetére


NYPD
aktív tag

Köszi, bluemirage neked is!

igen, amikor kikapcsol, illetve még teljesen random időpontokban, hűtőtől, laptoptól, egyéb fogyasztótól függetlenül, amit nem tudok semmihez kötni, tehát épp se villanykapcsolás semmi nem történik, csak eldobja a jelet ami van hogy vissza se jön. Lehet, hogy csinálok inkább egy videót ha hazaértem arról, hogy mit figyeltem meg monsanában, egyszerűbb lesz, mintha leírnám. :)

Hűtőt nem tudom máshova dugni sajnos, beépített. TV ez már a másodk, amivel jelen van a hiba, PC-ben is új táp, új HDMI kábel, másik VGA..

FI relém szerintem van, úgy rémlik, de ezt is csekkolom otthon majd.

(#1883) MrZed001 válasza NYPD (#1882) üzenetére


MrZed001
tag

Amúgy lehet szolgáltatói hiba is. Van pár Bp környéki település ahol már a polgármester támadta be ELMÜ-t a rendszeres 1-2 mp-es kis áramszünetek miatt. Ez amúgy ki tudja csinálni az elektromos készülékeket.
Szóval kérdés csak nálad van-e.
Valamint ha ilyenről van szó, akkor PC megesik hogy túléli és nem áll le, TV igen, LED lámpák típustól függően vagy pislognak vagy nem, izzószálas lámpák viszont mind pislognak.
Egyenlőre nekem X-akták a hibád.
Ja TV ki is kapcsol, vagy csak a HDMI jel szakad meg, ad valami hülye képet de bekapcsolva marad?

(#1884) NYPD válasza MrZed001 (#1883) üzenetére


NYPD
aktív tag

Két opció van, vagy elmegy egy pillanatra a kép, vagy teljesen elveszti a jelet, de a TV bekapcsolva marad mindkét esetben. Nem tapasztaltam a lakásban még máshol sehol, hogy lenne áramkimaradás, se pislogás, vibrálás nincs.. Illetve bocs, 3. opció is van, ez pedig a PC bekapcsolásakor. Az alaplapi logó minden esetben megjelenik, és a Windows betöltőképernyőnél szokott néha elszállni teljesen a jel. Ha teljesen elmegy, akkor TV kikapcs, HDMI kihúz, majd visszadug, TV bekapcs és van hogy jó, van, hogy nem, ilyenkor HDMI át a kis monitorba, ott minden esetben van egyből jel, és ki tudom kapcsolni a gépet..

Viszont ha meg PC komponens hiba lenne, alaplap esetleg, akkor nem értem, mi köze hozzá pl a hűtőnek, meg a lámpának, ha nem egy áramkörön vannak...

[ Szerkesztve ]

(#1885) bluemirage válasza Zaji (#1880) üzenetére


bluemirage
őstag

Tudom, hogy nem kell. Ezt én is úgy láttam máshol és átvettem.
Ha merev vezeték van és mozgatják egy másik dobozban vagy akármi... Nekem mindig van egy olyan érzésem, hogy felugrik a fül.
Egyébként csak egy réteg narancssárgát tekerek rá... és ez könnyen le is jön... De ez engem megnyugtat és szépen néz ki... narancs, mint a nyelve :)

Meliora sunt bono inimica

(#1886) bluemirage válasza NYPD (#1884) üzenetére


bluemirage
őstag

A villanyszerelőin túl még egy ötlet:

(1)
Lehet, hogy a HDMI CEC vezérlést le tudod kapcsolni a TV menüjében illetve az is gyakori, hogy a TV egyes csatlakozói CEC kompatibilesek, a többi nem. Ez lehet, hogy rá van írva.
A lényeg, hogy olyanba dugd a TV-n ami nem CEC-es, vagy a TV menüjében tiltsd le.
A CEC vezérli a TV. Egy ott fellépő lökés simán jelenthet a CEC-ben egy átállást a HDMI-re.

(2)
A másik lehetősg, hogy kétirányú HDMI Splittert használsz és amíg nincs használva TV kijelzője, addig inaktív a kapcsolat... hiába kapcsolgat a hűtő. A jobb eszközök a földet is leválasztják az egyes HDMI ágakról. Azaz aktív használaton kívül nincs összeköttetés a TV és a PC között.

Nagyon sok változós a dolog.

Mindkét ötlet csak a problémát igyekszik kikerülni, de egyik sem megoldás...

Meliora sunt bono inimica

(#1887) Jabby válasza bluemirage (#1885) üzenetére


Jabby
őstag

Ismerős villanyszerelő elmondása szerint járt már úgy, hogy mikor "betuszkolta" a kötéseket a dobozba, egy vezeték félig kinyitott egy csatit.
Azóta én is egy réteg szigetelőszalaggal biztosítom felnyílás ellen.

(#1888) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Nagy dilemma előtt állok: jelenlegi házunkban 1x25A van.
A teljes házat át vezetékeljük rézre. A szerelvényeket pedig újrakötjük, kidobjuk a meglévő biztosíték dobozt és 16 modulosra cseréljük. Bekérjük az 1*32A-t.

Viszont nem vagyok benne biztos hogy ez elég lesz-e nekünk. Ami a lakásba lesz, és használni fogjuk: 2-3db TV, elektromos főzőlap (max. 6500W), elektromos sütő, páraelszívó, elektromos okos bojler, hűtő, és természetesen sok egyéb kis fogyasztó (égő, stb...)

Már ha a főzőlapot nézzük akkor is szűkös a 32A. Nyilván kicsi az esélye hogy egyszerre használjuk az összes zónáját, de a lehetőség adott...

Szerintetek is kevés lehet? Inkább essek neki a 3*16A-nek?
A mérőóra a házon belül van, ha jól sejtem ebben az esetben a telekre kellene egy hitelesített mérőóra, onnan kellene visszamennem a lakásba a biztosíték szekrénybe. Tehát bejönne a doboz+kábelezés ára, drágább Fi relé, és még ki tudja milyen költségek... Belevágnátok?

(#1889) csemberlen válasza tonermagus (#1888) üzenetére


csemberlen
őstag

Egy hálózatbővités álltalában nem megtérülő beruházás.
Viszont kényelmet, biztonságot ad.
Családi házba 48 modul a minimum elosztótáblából.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1890) radi8tor válasza tonermagus (#1888) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

El lehetne gondolkozni a 3 fázisú hálózat kiépítésén ha ilyen fogyasztók vannak/lesznek a házban.

⭐ Stella

(#1891) bluemirage válasza tonermagus (#1888) üzenetére


bluemirage
őstag

1x32A-nél könnyű dolga van a villanyszerelőnek. Azt simán el lehet osztani. 16 áramkör akár OK is lehet, de ha csak 2 FI relét raksz bele (ezek több modul helyet foglalnak), akkor már kevés a 16-os doboz. Szerintem is nagyobb doboz kell.

A 3x16A papíron több, de azt nehéz jól elosztani. Ott tényleg gógyisan kell csinálni. A szerelőnek sem egyszerű és a megrendelő sem nagyon tud benne segíteni. 2 év múlva beakaszt egy klímát. Másik szobában vasal, mint ahol mondta. Az asszony mégsem a fürdőben szárít hajat, hanem a hálóban a tükör előtt. A vasaló, hajszárító 8-9 Amper a 16-ból. Egy adott fázison, hamar el tudj fogyni a 16A, miközben a másik még félig sincs terhelve. Nem egy szerelő mondja, hogy az 1x32 több, mint a 3x16. :U Pedig nyilván nem így van, de a 3x16-ot jól kell megtervezni, hogy valóban többet nyújtson, mint az 1x32.

Ilyen dolgok miatt pl. nálam a mosókonyhában gewiss dobozba szerelt 3 fázis van, azaz 3 dugalj, 3 fázis. Így egyszerre mehet a szárító- és mosógép stb.... De ha változik a felállás az ingatlanban... csak át van dugva egy másik fázis konnektorára, ami néhány centiméterre van a másiktól. De az ilyen mókák kiépítése, mind plusz pénz.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1892) BB9000 válasza bluemirage (#1891) üzenetére


BB9000
senior tag

Nálam hasonló a helyzet, mint amit elrettentő példának írtál. A ház építésekor 3x16A lett bekötve és ez van most is. Összesen 18 áramkör van kialakítva, a fázisok átgondoltan lettek elosztva. Soha nem volt semmi gond egészen addig, amíg utólagosan be nem lett szerelve egy klíma, aminek a max fogyasztása viszonylag magas. Doksija szerint 13,9A kell neki. (Operating Current (MAX) Ez sajnos valós adat lehet, mert ha megy a klíma néha előfordul, hogy levágja azt a fázist, amire kötve van. Ez olyankor történik meg, amikor egyszerre megy valamelyik nagy fogyasztóval. Van a házban 3 fázisú főzőlap, sütő, 2 mosógép, szárítógép, mosogatógép, vízforraló, vasaló, porszívó stb. és minden szokásos háztartási eszköz, tehát nem tudom úgy elosztani a 3x16A-t, hogy semmiképp ne ütközzön a klíma egyetlen más nagyfogyasztóval se. A nyarakat, úgy vészeltük át, hogy ha klímáztunk, akkor nincs mosás, főzés, takarítás, mosogatógép indítás. Megelégeltem ezt és arra a következtetésre jutottam, hogy bővítek. Rövid távon elegendő lenne csak az egyik 16A-es kört kibővítenem 25A-re, és arra kötni a klímát, de ha már bővítés, akkor a 3x25A az előremutató opció. Affelé hajlok.
A 3x32 -höz egy Elmü-s szaki szerint már valószínűleg a légvezetéket is cserélni kellene, de a 3x25-öt még elviszi a meglévő is. De nem csak a légvezeték cseréje az érdekes, hanem az Elmü-nek fizetendő ár is. 3x25A = 123 444 Ft, de a 3x32 már 219 456 Ft.
Másik lehetséges opció a H vagy G tarifa lenne a klímára. A klíma teljesíti azokat a feltételeket, amiket az Elmü előír. Be lehetne kötni külön mérős olcsóbb tarifás áramkörre is. Némi kábelezési és kábelvezetési munka azért itt felmerül.
Kérdésem: Ha megigényelem a 3x25A-re bővítést az Elmütől, akkor mire számítsak? Mit fog előírni? Szerintem a meglévő belső hálózat minden eleme jó és nem kell hozzányúlni semmihez. Beleértve az óraszekrényt is, amibe majd az új óra kerül. Az áramkörök egyenként 16A-es kismegszakítóval védettek. Ez így is marad. A földelés megfelelőségét le kell ellenőrizni és tanúsítani kell valakinek, hogy jó lesz 3x 25A-re is. Itt is látok némi bizonytalanságot, de bízom benne, hogy az is jó. Tudtok ajánlani Elmü regisztrált szakit, aki megbízható és normálisan dolgozik? Jön, ha megígéri és korrekt. Ennyi igényem lenne.
Ha van javaslat, privátban küldd. Köszi

[ Szerkesztve ]

(#1893) radi8tor válasza BB9000 (#1892) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Szerintem nem a földelés a lényeg teljesítmény bővítésnél, hanem a villanyóra és a kapcsolószekrény közötti kábel keresztmetszete. Családi háznál ennek cseréje nem olyan bonyolult, inkább panel vagy társasháznál szokott lenni jó kis mutatvány behúzni/betenni kábelcsatornába az újat.
A regisztrált szerelő ezt úgyis tudja, és meg is tudja csinálni jó pénzért.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1894) BB9000 válasza radi8tor (#1893) üzenetére


BB9000
senior tag

Az óraszekrény és az elosztószekrény közötti szakaszon -tudomásom szerint- megfelelően elő van készítve a belső hálózat, ahhoz -jó esetben- nem kell hozzányúlni. Az építéskor a villanyszerelő "mester" azt a szakaszt úgy csinálta, hogy azon a 3-4 méteres szakaszon minden fázist több szálon vitt be.
Egyébként a házban mindenhol 1,5-ös sodrott réz vezetékek vannak. Megoldhatta volna ügyesebben is: pl 2,5 ös vezetéket kellett volna behúznia azon a szakaszon, de 1,5-ös volt neki sok. :)

[ Szerkesztve ]

(#1895) radi8tor válasza BB9000 (#1894) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Több vezeték fázisonként? Na az egy érdekes koncepció. 1 vezeték kell fázisonként, ha jól rémlik 25A-hez már 10mm2-es kábel az előírás.

⭐ Stella

(#1896) BB9000 válasza radi8tor (#1895) üzenetére


BB9000
senior tag

". . . 25A-hez már 10mm2-es kábel az előírás." max a fogyasztásmérő előtt! De ez utána van már!

[ Szerkesztve ]

(#1897) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Mi a legolcsóbb vállalható minőségű ajtós lakáselosztó szekrény szerintetek? Pincében lesz, szóval a kinézet lényegtelen, egyedül a funkcionalitás számít.

(#1898) bluemirage válasza csubuka (#1897) üzenetére


bluemirage
őstag

Hány modul? Falon kívüli vagy süllyesztett?
A pincében gondolom falon kívüli....

Szerintem a legolcsóbb a Tracon. Szerintem ez az alja is... De vannak akik egy csomó mindent vesznek ebből a márkából.
Szintén olcsó és szerintem jobb minőség a Schneider Easy9-es sorozat. A fehér ajtósak, a fehér falakon nekem még tetszenek is...

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#1899) demars válasza radi8tor (#1893) üzenetére


demars
addikt

De bizony bonyolult is lehet...
Tesómnál cserélnem kellene. Anno 5x4 vezetéket húztak be, van a nyomvonalban minimum 3 kanyar (90°), a ház színezve, járda térkövezve.
Ha a kábel nem jön ki és megszorul akkor bontás.
Ha az új 5x10 es vezeték nem fér bele a csőbe szintén bontás.

Egyébként a bővítés 196.000 HUF -ba került, plusz mérőszekrény tipizálás, egy előlapot kellett cserélni, vacak műanyag került 33.000 HUF ba!
Szerelő nem kért pénzt, jó ismerősünk. Annyi, hogy nincs átkötve még a ház, új FI relét meg átkötést én csinálom majd.
Napelemet terveznek, emiatt lett a bővítés 3x25 A lett.

Esetleg ha valaki jártas napelemes rendszer, inverter telepítésben jelezze, kérdeznék ha nem gond!
Köszönöm

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1900) zoli03 válasza csubuka (#1897) üzenetére


zoli03
őstag

Én szintén pincébe vettem egy Kanlux DB312S-t, elmegy kategória, de ami ennél rosszabb, az szerintem már használhatatlan. Egy Technoplast THP-N36D-re akarom lecserélni, ebben sokkal több hely van a képek alapján.
De tényleg nem mindegy, hogy hány modulos, mert ha csak 4 vagy 6 modulos, oda jó lehet akár egy Kanlux/Tracon is, mert ott elég hely van bennük. Minőségre meg éppen vállalható.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.