Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2751) hNp88 válasza draco31 (#2750) üzenetére


hNp88
aktív tag

mindenképp a lakáselosztóba tenni a T1/T2 fokozatot.

Fi reléből se csak egy legyen tervben, legalább 3 ha rám hallgatsz :R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2752) draco31 válasza hNp88 (#2751) üzenetére


draco31
veterán

Illetve 3 fázis van, 3x25A.
De a lakásba nem megy be a 380, csak a műhely felé van levezetve, de igazán ott sincs már használva, csak 230 belőle.

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#2753) zoli03 válasza hNp88 (#2751) üzenetére


zoli03
őstag

Fi reléből egy átlagos házba mennyi az ajánlott? Én úgy terveztem, hogy egy a fürdőnek, egy a hűtőnek, egy a külső, falon kívüli világításnak/konnektoroknak és egy a maradék köröknek. Van értelme jobban szétosztani?

(#2754) hNp88


hNp88
aktív tag

draco31 : az még nem zárja ki a több Fi-relét. célszerű ilyenkor a 3 fázist különvenni.

zoli03 : "ökölszabály-szerűen" szoktam. a száraz, nedves, kültéri zónákat mindig különveszem, illetve az állandó üzemű fogyasztók áramköreit is külön szoktam Fi-relézni.

épp most csinálok egy nagyobb családi házat, ott a következő csoportok lesznek egy-egy Fi-relén:

- beltéri világítás
- szobai dugaljak
- kültéri világítás és dugaljak
- hűtő
- konyhai dugaljak
- fürdőszoba világítása és dugaljai (pici fürdőszoba mindössze 2 dugaljjal, ezért nem veszem külön)
- gépészeti helyiség dugaljai

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2755) bluemirage válasza zoli03 (#2753) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha fűtési rendszerhez kell áram (amire hNP88, talán gépészetként utalthatott), akkor azt célszerű még külön.

- nedvességnek kitett külső rész
- hűtők
- fűtés (gépészet)
- minden más... mehet egybe

Szerintem ez a négyes vállalható ajánlás egy objektum esetén. Ha van több objektum... pl. távoli épület pl. garázs stb... az vagy a "minden más"-ra van kötve, vagy aki nagyon inyenc... az ezt is rakhatja külön, ha ott a külön objektumban eleve egy elosztó már kiépítésre kerül(t).

Nyilván ahol van még más áram is... pl. éjszakai/vezérelt... arra gyárilag úgyis még külön Fi jön.

Egy ilyen felállás mellett általában mindig van fűtés és hűtőtt élelmiszer a lakásban.... ezek fontosak, hogy 7/24-ben mindig menjenek. Ha valaki szervert, vagy fontos IT-t üzemeltet, akkor az a 7/24-es szabály szerint megint külön Fi.

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2756) gyáliSanyi válasza zoli03 (#2753) üzenetére


gyáliSanyi
őstag

30mA legyen mindenképp.

220V-van csak a lakásba?
Ha igen, akkor 32 Amperotok lehet. Ahhoz egy 40A kéne.

-70 mA áramütés már életveszélyes érték, ezért a szakma a 30mA érzékenységű FI relé beszerelését javasolja lakásokba, nyaralókba, valamint minden olyan ...

Live poor, die ritch.

(#2757) makkmarce válasza gyáliSanyi (#2749) üzenetére


makkmarce
őstag

arra figyelj, ha amerikai a cucc, akkor az nem 380-al megy és 60hz kell neki. Ráadásul az usa-ban úgy van, hogy 220 jön be a házba (2 fázis), és ezt osztják ketté, így lesz 110V a konnektorokban. Szóval ha USA cucc, akkor szivás van, mert azt működésre bírni elég körülményes.

okoskodom, tehát vagyok

(#2758) hNp88 válasza bluemirage (#2755) üzenetére


hNp88
aktív tag

:K

még annyi, hogy a gépészeti helyiség nálam általában külön 18mod. elosztót is szokott kapni, a későbbi könnyű módosíthatóság érdekében.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2759) MrZed001 válasza draco31 (#2750) üzenetére


MrZed001
tag

Itt az OBO tervezője : https://www.obo-construct-tbs.com/hu/projektplanung.html
Igen, fő elosztóba B-C-s (1-2-es) mindenképpen még a FI relé ELŐTT !
De mellette amit tényleg védeni szeretnél, drága dolog (TV, PC, hűtő, kazán, ...), oda D-s (3-as) konnektorba dughatót IS kell tenni.
Továbbá ne felejtsd el a gyengeáramú részt sem: bármi megy be házba koax, ethernet, telefon ... azoknak is kell túlfesz levezető.

(#2760) MrZed001 válasza zoli03 (#2753) üzenetére


MrZed001
tag

Minél több FI relé van, annál jobb. És annál kevesebb lesz a fantom/nem valós leoldás, valamint annál kevesebb dolog kapcsol le egyszerre (gáz az egész házat lekapcsolni egy rossz/beázó kültéri lámpa miatt).
Lehet kapni RCBO-kat is, amelyek FI relé és biztosíték egybe építve. Nem tudom mennyire jók, csak megemlítem.

(#2761) lappy válasza MrZed001 (#2759) üzenetére


lappy
őstag

A túlfeszültségvédelemnek is van egy adott hossza így hiába van csak T1-T2 10m után hatástalan illetve olyan jelenségek lépnek fel ami nem biztos hogy megvedi a készüléket, ezt is figyelembe véve ismételni kell a védelmet. És a T3 is be kell építeni hiszen ez korlátozza le annyira a feszültséget hogy a készülék jó eséllyel működni fog.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2762) Hoplitész válasza draco31 (#2752) üzenetére


Hoplitész
junior tag

400 akar lenni az a 380. ;)

(#2763) tototos válasza bluemirage (#2738) üzenetére


tototos
őstag

Egy ilyen epoxi ragasztó jó lehet? [link]

(#2764) bluemirage válasza tototos (#2763) üzenetére


bluemirage
őstag

Ha a kábelcsatorna PVC. Akkor jó. Ha PE vagy PP, akkor már nem biztos. Általában PVC a kábelcsatorna.

Nekem PP anyagú mu II bilincsekhez kellett az a picit lassabban kötő ragasztó amit írtam.

Meliora sunt bono inimica

(#2765) tototos válasza bluemirage (#2764) üzenetére


tototos
őstag

Bilincset is akarnák vele vele rögzíteni ami meg PP. Hát akkor keresünk tovább :F Egy egész tubust venni azért hogy 1/10-t elhasználjam kicsit feleslegesnek érzem.

(#2766) makkmarce válasza tototos (#2765) üzenetére


makkmarce
őstag

ilyesmire nem kartusos szerelőragasztót szoktak használni?

okoskodom, tehát vagyok

(#2767) bluemirage válasza makkmarce (#2766) üzenetére


bluemirage
őstag

Amit mondtam az is az. Figyelni kell, azok közül sok pont PP, PE-t nem fog rendesen.

Meliora sunt bono inimica

(#2768) RandomName válasza MrZed001 (#2760) üzenetére


RandomName
aktív tag

Működni működik.
De ha ismertebb márkát szeretnél van a Schracknak is kétfajta. Van ami klasyzikus RCCB kinézetű, és van a dupla karos, aminél a FI rész gyakorlatilag kint kapcsolja le a biztosìték rész karját.
[link]
[link]

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#2769) makkmarce válasza bluemirage (#2767) üzenetére


makkmarce
őstag

A tytan-nak van ilyen mindent ragasztó ragasztója, meg asszem a sudal-nak is. Ott ha jól emlékszem nem volt semmilyen kikötés, de tényleg nem írják le pontosan mit mihez engednek :(
én ezt használtam legutóbb, de ott fémet polisztirolhoz raktam. Ahol végül elengedett, ott a polisztirol anyagában szakadt ki és ment a fémmel, de a ragasztó tartott :D
Akkor nem marad más, mint a próbaragasztás ezekszerint.

okoskodom, tehát vagyok

(#2770) bluemirage válasza makkmarce (#2769) üzenetére


bluemirage
őstag

A TDS(adatlap) szerint PP, PE-hez ez tytan sem javasolt.
De PVC kábelcsatornához jó lehet

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2771) makkmarce válasza bluemirage (#2770) üzenetére


makkmarce
őstag

látom, köszi, de hogy ezt miért nem tudják ráírni a kartusra is... no mindegy, megint okosabb lettem :)

okoskodom, tehát vagyok

(#2772) endre84


endre84
csendes tag

A lakásunkban 1-2 hetente lecsap a FI relé, ezt szeretném kinyomozni, hogy miért.
Laikus vagyok, szóval hozzányúlni nem fogok, majd villanyszerelőt is hívok. Előtte szeretném átgondolni a problémát és kicsit informálódni.

Tények:
- 2 éve felújításkor lettek teljesen áthúzva a vezetékek egy villanyszerelő által, új kismegszakítók, új FI relé beszerelve. Ezután rögtön kezdődtek a problémák.
- Villanyszerelő akkor azt mondta, hogy a klímákra lehet érzékeny a FI relé, miattuk csap le néha, nem tud vele mit csinálni.
- Azóta már kiderült, hogy biztos nem emiatt van. Teszteltem, és olyankor is lecsap a FI relé, amikor mindkét klíma ki van iktatva a saját kismegszakítójukkal.
- A FI relé lecsapás teljesen random időpontokban történik. Gyakran az éjszaka közepén, amikor alszunk, nem kapcsolgatunk semmit. (Max a hűtőről, vagy a fűtésről tudom elképzelni, hogy magától vált üzemmódot). Talán a téli és esős időszakokban gyakoribb a lecsapás.
- A kismegszakítók nem csapnak le. VISZONT, amikor vissza akarom kapcsolni a FI relét, csak úgy tudom megtenni, hogy előtte 1-2 kismegszakítót lenyomok, és csak a FI relé felnyomása után kapcsolom vissza a kismegszakítókat. Ha az összes kismegszakítót bekapcsolva hagyom, akkor a FI relé azonnal újra lecsap amikor megkísérlem visszakapcsolni.
- Még egy érdekesség, hogy a villanyszerelés után pár héttel a hűtő konnektorja lehalt. Ekkor kijött a villanyszerelő, és arra jutott hogy a hűtő kismegszakítója volt hibás. Ennek a cseréje után újra tudtuk használni a hűtőt, és talán a FI relé lecsapások is ritkábbak lettek (azelőtt mondjuk heti 2x csapott le).

Kép a FI reléről, kismegszakítókról: [link]

Kérdések:
1. Miért nem tudom visszanyomni a FI relét anélkül, hogy előtte egy-két kismegszakítót lenyomnék? (Tapasztalatom szerint tökmindegy hogy melyikeket.)
2. Lehetséges az, hogy a FI relé nem áramszivárgás miatt csap le, hanem pillanatnyi túlfogyasztás miatt? Tehát a FI-relé egyben olyan feladatot is ellát, mint a kismegszakító, az összes körre egyben? (Mondjuk az éjszakai lecsapások miatt fura lenne szerintem, hacsak nem hibás egy fogyasztó.)
3. Addig jutottam, hogy elkezdtem időszakosan lekapcsolni a kismegszakítókat egyenként, hátha tudom lokalizálni a problémát. A klíma1, klíma2, mosógép körének kiiktatása ideje alatt is lecsap a FI relé, tehát nem azok a probléma forrásai. Ez jó irány, érdemes ezen az úton továbbmenni?
4. Lehet esetleg egy hibás kismegszakító miatt az egész?
5. Tudtok mondani ötleteket, hogy mi lehet a probléma?

[ Szerkesztve ]

(#2773) lappy válasza endre84 (#2772) üzenetére


lappy
őstag

Az ÁVK nem a legjobb gyártmány ilyet nem raknék csak vmi hétvégi házba.
Nem látom de AC típusú cserélni kellene A típusra. Egy műszeres vizsgálat lenne a legjobb, de olyan nincs minden villanyszerelőnek. Elképzelheto hogy valahol fel van cserélve a N és Pe. Ha van túlfeszültség védett hosszabbító az is produkálhat ilyet.
Vagy módszeresen lehetne kinyomozni ahogy írtad, de azt elvileg meg csináltad, de az a kérdés mennyi ideig.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2774) endre84 válasza lappy (#2773) üzenetére


endre84
csendes tag

Köszi a válaszokat!

> Az ÁVK nem a legjobb gyártmány ilyet nem raknék csak vmi hétvégi házba.
Melyik márkát ajánlod?

> Nem látom de AC típusú cserélni kellene A típusra.
Ezt részleteznéd?

> Egy műszeres vizsgálat lenne a legjobb, de olyan nincs minden villanyszerelőnek.
Milyen műszer szükséges, és mit kell vele megnézni? Csak hogy tudjak rá hivatkozni, ha hívok egy szerelőt :)

> Ha van túlfeszültség védett hosszabbító az is produkálhat ilyet.
Három is. Ezeket a szobákat még nem próbáltam meg kiiktatni, tehát valóban lehetnek okozók. Ha egyik ilyen miatt csap le a FI relé, az azt jelenti, hogy hibás a túlfesz védett hosszabbító?
1. APC Smart-UPS SMT1000I 1000VA szünetmentes tápegység [link]
2. APC Performance SurgeArrest, 8-as túlfeszültségvédő [link]
3. CyberPower BU650E Szünetmentes Tápegység, de ez most lett beszerezve, előtte is voltak már a lecsapások

> Vagy módszeresen lehetne kinyomozni ahogy írtad, de azt elvileg meg csináltad, de az a kérdés mennyi ideig.
Hát igen elkezdtem, de nem jutottam a végére, némelyik szobában elég kellemetlen napokra lekapcsolni az áramot.

[ Szerkesztve ]

(#2775) radi8tor válasza endre84 (#2774) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

"Melyik márkát ajánlod?"
Schneider a belépő kategória a minőségiek közül.

⭐ Stella

(#2776) lappy válasza endre84 (#2774) üzenetére


lappy
őstag

Schneider, Legrand nevesebb gyártókat ajánlom.
És attól függetlenül hogy most vetted vág, régebben ezeket a hosszabbítókat nézd meg. Tegyél ideiglenesen egy sima hosszabbítót és várj hogy a hiba előjön vagy sem.
AC csak szinuszos hibára old le
A egyenáramú hibákat is érzékeli (manapság már ez ajánlott)
Műszer esetén erintesvedelmi műszer egyike azzal sok minden kiderithető pl ÁVK hiba védővezető folyt. kötési hiba stb.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2777) Guszti


Guszti
aktív tag

Tapasztaltak segitsetek mar nekem egy kicsit, mert egyre tobb helyen latom ezt a dolgot es nemertem...
Szoval hogy fognak egy egysoros max. 18 modulos szekrenyt, de abbol is olyan pict, hogy ha kene benne utolag valamit csinalni akkor nem lehet, telepakoljak kizarolag c-s, minimum 10-es, noname kinai (xbs, mentavill stb.) cuccokkal, ures helyet veletlenul se hagyva benne, es sok esetben meg a masfeles drot hasznalatatol se riadnak vissza.
Lemaradtam valamirol?

(#2778) makkmarce válasza endre84 (#2774) üzenetére


makkmarce
őstag

"Milyen műszer szükséges, és mit kell vele megnézni? Csak hogy tudjak rá hivatkozni, ha hívok egy szerelőt :)"

Ha szerelőt hívsz, neki elméletileg az lenne az egyik első dolga, hogy mér egyet a védőföld és nulla közt úgy, hogy a FI előtt kiveszi a közösítést(ha van). Ha ez rövidzár, akkor meg is van a hiba: valahol közösítve van. Ilyenkor egyesével kiveszi a nullákat, és megméri melyik ág rossz, utána meg megkell keresni hol lehet a baj azon az ágon.
Ha ilyen hibát nem talál, akkor az is lehet, hogy maga a FI relé rossz, vagy az is lehet, hogy valami rádugott eszköz rossz. Ezen felül magának a relének a működését is mérheti műszerrel, hogy megterheli megfelelő szivárgással, és leold e a relé.
ha a relé AC, akkor azt A-ra kéne cserélni, az AC az nem megfelelő a családi házhoz. (az enyém pár éves, de ide is AC-t raktak alapból, és külön plussz pénzért cseréltettem A-ra.. :()

Ha mondod neki mi a gond, gondolom tudni fogja, milyen műszereket kell hoznia.

okoskodom, tehát vagyok

(#2779) lappy válasza Guszti (#2777) üzenetére


lappy
őstag

A vevő nem ért hozzá nem ismeri a terméket a kivitelezés módját stb. és a legolcsóbb lesz majd a legdrágább (remélem érted).

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2780) csemberlen válasza Guszti (#2777) üzenetére


csemberlen
őstag

Mi a kérdés? Minél olcsóbb megoldást keresnek az épités "vállalkozok". A szerelők meg annyira ráálltak erre, hogy a közvetlen munkáikra is olcsót épienek be. Mi ha nem okos házat szerelünk akkor is minimum 72 modulos szekrényt épitünk be 2 szintes házba.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2781) bluemirage válasza Guszti (#2777) üzenetére


bluemirage
őstag

Ez mindig így volt. Minden korszaknak és minden szakmának megvan ez színvonala' is.

Pl.: Az ügyfél kér ajánlatot "A"-tól és "B"-től. Ha "B" olcsóbb, akkor tőle rendeli meg. Aztán, hogy később a hozzáértőknek szemmel látható az, hogy mitől volt olcsó...(ezt láttad Te is) vagy a fal takarja el... az már részletkérdés.

De az is sokat elárul, hogy egyes villanyszerelők, hogyan fordítanak hátat az ügyfélnek, ha már kifizették őket:

#2772 :: "2 éve felújításkor lettek teljesen áthúzva a vezetékek egy villanyszerelő által, új kismegszakítók, új FI relé beszerelve. Ezután rögtön kezdődtek a problémák."

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2782) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Egy apróbb helyzetben szeretném a tanácsotokat kérni.

Egy a falban már kissé kikopott dobozban a karmos fali dugalj rögzítő alig-alig tud rögzülni. Erre ideiglenes megoldásnak gondolnám, hogy olyan fali aljzat kellene, ami gombra kinyomja a hálózati dugót magából és így, hogy húzást nem kapna, az aljzat lehet a helyén maradna.

Ilyen gombra a dugót magából kinyomó aljzatok között mi a vállalhatóbb minőség? Olyan sok sajnos nincs ebből a terméktípusból...

Ezt most lehet elég bénán írtam le, a helyzetet :D

[ Szerkesztve ]

(#2783) Guszti válasza bluemirage (#2781) üzenetére


Guszti
aktív tag

Ertem a gondolatmenetet amit mondtok, csak sajnos nap mint nap ezt latom mindenhol, nem csak epitoipar/villanyszereles... Allitolag mindenhol mindenkinek folyamatosan sokkal nagyobb kovetelmenyeknek kene megfelelni, minden agyon van szabalyozva. Egyre bonyolultabb, tobb, korszerubb, dragabb szerszam/berendezes kell egy munka elvegzesehez. Azert viszi az ember pl. szerelohoz az autot mert ott autoszerelok dolgoznak, ez a szakmaja, ert hozza, csinalja evek ota, es megcsinalja jol. Ezert hiv gazost, villanyszerelot stb. Ha f*ssagot kerek egy szakembertol mondja mar azt, h ezt igy nemlehet azert mert... es esetleg mondjon helyette alternativakat kis fejtagitassal egybekotve. 10 darab szaros biztin darabjan 300-500 forinton mit lehet megsporolni? Nem lesz tole milliomos se a megrendelo, se a kivitelezo. Szoval meg mindig nem ertem, de majd biztos megszokom... :(

(#2784) endre84


endre84
csendes tag

Köszi az eddigi segítségeket a FI relé problémakeresés témakörben.

A fentiekkel egyetértek, én nem szoktam filléreskedni, pláne ilyen hosszú távra kiható beruházásoknál. Sajnos ebbe a villanyszerelés projektbe nem volt elég beleszólásom.

A másik probléma a jó villanyszerelő szerzése egy átlag ügyfélnek. Hogy tudom felismerni egy villanyszerelő hirdetése alapján, hogy jó szakember? :)
Pl. ha valamelyik azt írja, hogy nem regisztrált villanyszerelő, azt érdemes elvetni? Megfordítva a dolgot, érdemes a regisztráltakat keresni?

[ Szerkesztve ]

(#2785) endre84


endre84
csendes tag

Illetve erre még nem volt reakció ha jól láttam, el tudná valaki magyarázni?

A kismegszakítók nem csapnak le. VISZONT, amikor vissza akarom kapcsolni a FI relét, csak úgy tudom megtenni, hogy előtte 1-2 random kismegszakítót lenyomok, és csak a FI relé felnyomása után kapcsolom vissza a kismegszakítókat. (Ha az összes kismegszakítót bekapcsolva hagyom, akkor a FI relé azonnal újra lecsap amikor megkísérlem visszakapcsolni.)

[ Szerkesztve ]

(#2786) lappy válasza endre84 (#2785) üzenetére


lappy
őstag

Ilyen alap esetben nem lehet, valószínű, hogy az ÁVK és kismegszakító minőségi problémája okozza ezt a furcsa hibát.
Ha az ÁVK működésebe lép akkor a hiba megszüntetése után (kismegszakító vissza van kapcsolva) nem kapcsolhat újra le (kivéve ha van még hiba a hálózatban, vagy az ÁVK nem működik megbízhatóan)
De igazából ez sem magyarázat, hogy miért csak így indítható újra.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2787) lappy válasza Guszti (#2783) üzenetére


lappy
őstag

"Azert viszi az ember pl. szerelohoz az autot mert ott autoszerelok dolgoznak, ez a szakmaja, ert hozza, csinalja evek ota, es megcsinalja jol. "
Na ez sem teljesen igaz lásd ezt a topikot és azért vannak kontár autószerelők is na de van sikeres gázszerelő is ;] de abból csak 1 van és ő drágán is dolgozik :D
"es esetleg mondjon helyette alternativakat kis fejtagitassal egybekotve." csak alternatívát kell mondani és megindokolni az miért jobb - a fejtágítás az maradjon meg ott ahol kell (vagy ha vki érdekel utána tud olvasni, de attól még nem lesz szakember

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2788) Goldshadl


Goldshadl
újonc

Üdvözlet!
Egy olyan kérdésem volna, hogy egy kislámpa vezetékét vezettem el a radiátor mögött, úgy, hogy odarögzítettem a radiátor akasztó részébe, és a fal mellett fut, így nem ér a radiátorhoz, de elég közel, 2-3 cm-re van tőle, maradhat-e így, lesz-e így baja a vezetéknek, ha beindul a fűtés, vagy inkább keressek más megoldást az elvezetésére? Köszönöm előre is a válaszokat.

(#2789) Guszti válasza lappy (#2787) üzenetére


Guszti
aktív tag

:)

"csak alternatívát kell mondani és megindokolni az miért jobb - a fejtágítás az maradjon meg ott ahol kell"
igy gondoltam a fejtagitast, nem akarom en tudni hogyan mukodik egy atomeromu

(#2790) Zolabol


Zolabol
tag

Sziasztok.

Honnan tudhatom meg, hogy nálam milyen rendszerű hálózat van, TT? TN-C, TN-C-S...

Mi történik, ha PEN jön be a házba, és nem választom szét a FI relé előtt (sem utána)?
Tehát PEN-> FI relé -> N sin.
Földelés: föld szonda -> föld sin.
Tehát sehol sem párosítom őket.

Beszéltetek márkákról. Melyik mondható a legjobbnak, mivel lakáselosztót kell cserélnem, és ez olyan amit nem évente cserél az ember + biztonság is fontos, ezért nem akarok filléreskedni ezen. Eddig legrand-ot vettem ( kapcsoló/konnektor).

Ha villanyórámhoz kötött kismegszakító B16, akkor érdemes a kislakáselosztómba is B-s kismegszakítókat tenni?

(#2791) csemberlen válasza endre84 (#2784) üzenetére


csemberlen
őstag

a REGISZTRÁLT CSAK ANNYIT JELENT, HOGY LEGINKÁBB A VILLANYÓRÁKKAL, BEKÖTÉSEKKEL FOGLALKOZIK.
aTTÓL MÉG LEHET JÓ, ÉS ROSSZ IS MINDKETTŐ.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2792) lappy válasza Zolabol (#2790) üzenetére


lappy
őstag

Honnan tudhatom meg, hogy nálam milyen rendszerű hálózat van, TT? TN-C, TN-C-S...
elosztószekrény belseje ha van külön PE és N sín akkor TN-S
TT - az biztos hogy nincs nálad!
Mi történik, ha PEN jön be a házba, és nem választom szét a FI relé előtt (sem utána)?
Az ÁVK nem fog működni!
Schneider, Legrand ezek már jobb kategóriák
Ha villanyórámhoz kötött kismegszakító B16, akkor érdemes a kislakáselosztómba is B-s kismegszakítókat tenni?
Mivel nem hiszem hogy motorokat üzemeltetnél a B-s jó lesz.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2793) lappy válasza Goldshadl (#2788) üzenetére


lappy
őstag

Ha jól sejtem akkor a kábel típusa H03VV-F (de ezt látni kellene)
Hőmérséklet tartomány ha a kábel:
rögzítve : -30°C-tól +70 °C-ig
mozgatva: -5°C-tól +70 °C-ig
ezt kell figyelembe venned!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2794) makkmarce válasza csubuka (#2782) üzenetére


makkmarce
őstag

én inkább javítanám normálisan, mert sohase lesz jó.
több lehetőséged is van.
1. a kicsit kontárabb, hogy teszel a belülre egy bélést (pl egy új, kb 60 forintos doboznak a palástját körbevágod, azt beteszed belülre(akár bele is ragaszthatod, ha kipróbáltad, hogy jól illeszkedik), így utána szépen befeszül a szűkebb helyre a karmos.
2. régi doboz ki, új doboz struktúragipszel be. az biztos, hogy ott marad :)
természetesen mindkét szerelés előtt áramtalanítani kell.

okoskodom, tehát vagyok

(#2795) makkmarce válasza endre84 (#2784) üzenetére


makkmarce
őstag

én a google értékeléseket nézem meg sokszor a google maps-on. Megkeresed a címét ott, az azért ad egy minimális iránymutatást, mert ha emberek tömegei szídják, akkor ott valami gond lehet.

okoskodom, tehát vagyok

(#2796) Zolabol válasza lappy (#2792) üzenetére


Zolabol
tag

Köszi a választ.

Jelenleg, ahogy szétbontottam a Fi relé környékét, így van kötve:
Órától -> N? -> Fi relé - > sin
órától -> L ->Fi relé -> kismegszakító
Földszonda -> föld sin

Régi ház, régi bekötés ( bejövő vezeték: kék/fekete, az óra alatt földből kikandikáló vezeték piros (régen piros volt a föld))
Ezen a falon, nem találtam szétválasztást.

Hogy érted nem fog működni, nem fog leoldani, vagy folyamatosan leold?

(#2797) csubuka válasza makkmarce (#2794) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a választ! :R
Az első megoldás lehet, hogy járható, jogos. A második azért necces, mert ez egy csempézett részen van, azt meg nem volna célszerű rongálni (és a doboz kikapásával ez simán bekövetkezhet ahogy látom...), mert még lelkileg senki sem áll készen az újracsempézésre ott.

(#2798) lappy válasza Zolabol (#2796) üzenetére


lappy
őstag

Nem fog leoldani, nem lesz, nem alakul ki hibaáram ami működésbe hozná így olyan mintha ott sem lenne.
Így legyen kialakítva és a földet pedig összekötöd, akkor jó lesz az ÁVK is.
(de ez csak egy javaslat kép nélkül nem tudom megmondani, hogy most hogyan is van kötve)

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2799) Zolabol válasza lappy (#2798) üzenetére


Zolabol
tag

Értem.

Végül is villanyszerelő fogja megcsinálni, én csak majdnem szó szerint tűzoltásként nyúltam bele. Az elejét jobb ha szakemberre bízom, rendes védőföld kimérése/építése ha szükséges, többit én is át tudom húzni, kiállásokat átrendezni...

Villanyszerelő mesélte, hogy egyik lakásnál Fi relé után kellett szétválasztania a PEN-t. Vissza kellett mennie átkötni. Milyen esetekben kérhet ilyet a szolgáltató? Leírás szerint tilos.

(#2800) BB9000 válasza endre84 (#2785) üzenetére


BB9000
senior tag

Az általad leírt rejtélyes ÁVK lekapcsolások
1. lehetséges oka, hogy van egy olyan fogyasztód a hálózaton, ami ha áram alá kerül, akkor megrántja a hálózatot és áramlökés keletkezik. Ezt az áramlökést a túlfeszvédő elosztó(k) a védőföldre vezeti(k) és ettől az ÁVK ismét leold.
Ilyen "áramrongáló" fogyasztó tud lenni egy rossz hűtőgépmotor, vagy egy tetszőleges rossz elektromotor, vagy egy hibás kondival rendelkező -egyébként jól működő- tápegység.
2. lehetséges ok: az ÁVK simán rossz.
3. lehetséges ok: helytelen bekötés amire egy korábbi hozzászólásban utalás is történt, a hiba gyakoriságából ítélve nálad kevésbé valószínű, de mivel műszerrel könnyen ellenőrizhető, ezt is érdemes kizárni. Ilyen esetben a 2 hetente egyszer lekapcsolás kissé szokatlan. Tapasztalatom szerint rossz kötésnél sokkal gyakrabban le szokott oldani. Nem jellemző, hogy olyan fogyasztó legyen a hálózatban, ami csak ilyen ritkán -véletlenszerű időpontokban kerül- feszültség alá. De persze minden előfordulhat. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.