Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1601) pruzsi


pruzsi
őstag

Üdv!
Éreklődnék hogy, mi lehet a probléma akkor ha minden ki van húzva a konnektorokbol és a szekrényben is minden biztosíték le van kapcsolva de a firelet nem lehet benyomni? (tehet nem rögtön visszaugrik hanem bent sem marad).

(#1602) radi8tor válasza pruzsi (#1601) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Még nem láttam ilyet, de mint minden műszaki berendezés ez is el tud romlani.

Biztosat akkor lehetne mondani, ha az elmenő ágát kikötnétek és úgy próbálnátok meg felkapcsolni.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#1603) Zaji válasza pruzsi (#1601) üzenetére


Zaji
őstag

Szia,

Fényképet tudsz készíteni a bekötésről?

(#1604) radi8tor válasza Antonio (#1600) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Túlfeszvédős elosztót kellene lecserélni valami másra.
Megbízható márkák: Legrand, Schneider, Kopp, minden ilyen németes hangzású márka. :D

⭐ Stella

(#1605) pruzsi válasza Zaji (#1603) üzenetére


pruzsi
őstag

elvileg holnap tudna jönni szerelő csak , sajnos aram nélkül futes sincs...

(#1606) pruzsi


pruzsi
őstag

firelé csere történt végig minden felkapcsolva minden bekapcsolva mostmar működik

(#1607) radi8tor válasza pruzsi (#1606) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

:C

⭐ Stella

(#1608) demars válasza demars (#1599) üzenetére


demars
addikt

Tökéletesen működik. :K

Köszönöm a tanácsokat!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1609) Zaji válasza demars (#1608) üzenetére


Zaji
őstag

Jó lett! Ügyes vagy. :C

(#1610) Danex


Danex
addikt

Üdv, háztartási szinten szeretném elsajátítani a villanyszerelést, erre a 2eves OKJ-n kívül van opció a YouTube -on kívül mint képzés?

Nem szakmaként gondolnék rá, nem munka miatt érdekel.

(#1611) demars válasza Zaji (#1609) üzenetére


demars
addikt

Köszi! :B
Nincs feliratozó gépem, ma kapok kölcsön. Felmatricázom még hogy pofás legyen. :P

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1612) Zaji válasza Danex (#1610) üzenetére


Zaji
őstag

Szia,

Mit értesz háztartási szinten?

#1611demars

Elosztófedél nélkül is csináltál képet?

(#1613) demars válasza Zaji (#1612) üzenetére


demars
addikt

Néhány dolgot már máshogy csinálnám.
Kábelek kicsit kuszák, az nem tetszik, de nem tudtam elrendezni őket (sietnem is kellett).
Finder foglalatokhoz nem jutott érvéghüvely (jól meg tudtam szorítani a vezetékeket, jók a bekötési pontok ezeknél)
A kábeleket felül vezettem be, egy helyen, így ott szűkös a hely a kismegszakító mögött. Legközelebb -külön külön furaton viszem be, tömszelencézve. Így könnyebb lesz feliratozni is.
Még tehetnék be 2 db kismegszakítót, és akkor mindhárom termosztát külön lenne, így azok egy körön vannak (csak relét kapcsolnak).
Kb ennyi hibát találtam..

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1614) radi8tor válasza demars (#1613) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Nagyon baba! :C

⭐ Stella

(#1615) csemberlen válasza demars (#1613) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem hibaként, csak ötletként:lehet, hogy jobb lett volna feéülre vinni a findereket, mert fölöttük több hely lett volna.
Oldalba beépitett dugalj helyett inkább a szekrény mellé tettem volna. Mechanikailag nem tul stabil ha ki/be lesz a húzva a csatlakozó. Legalább old meg, valami bilinccsel, hogy a bedugott csatlakozó, és a kábel ne huzza lefelé.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1616) demars válasza csemberlen (#1615) üzenetére


demars
addikt

Szia, köszi. Ez jó ötlet, igazad van, több helyem lett volna! :C
A dugalj csavarozva van, csak a gázkazán üzemelhet róla. Elvileg nem kell ki be húzkodni.
Vittem sínre pattintható dugaljat, de akkor az elosztó fedél mindig nyitva lett volna.
De mindenképp megnézem, hogy lehet e rögzíteni a kábelt és, hogy mennyire húzza a dugaljat!

radi8tor: köszönöm! :)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1617) Zaji válasza demars (#1616) üzenetére


Zaji
őstag

"csak a gázkazán üzemelhet róla"

Én direkt bekötném a gázkazánt a 2P kismegszakítóba.

(#1618) radi8tor válasza Zaji (#1617) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Jaja, ugyanakkor nem ez a szokás, hanem a kazán melletti dugaljba szokták csatlakoztatni a kazánokat.
Gondolj bele ha jön egy “szaki” elkezdi verni az asztalt hogy ő nem nyúl a kazánhoz ameddig nincs kihúzva a konnektorból.

⭐ Stella

(#1619) Zaji válasza radi8tor (#1618) üzenetére


Zaji
őstag

Ugye a szokások általában nem egyeznek a szabályokkal...
Több szempontból is jobb megoldás a direkt bekötés, szakmai szempontokat figyelembe véve. Dugaszolóaljzatot sokat láttam filccel megírva melyik a F és a N. Ez egy laikusnak sokat nem mond. Az első hiba esetén: "húzd ki és várj pár percet" módszernél nem biztos, hogy figyelembe veszik főleg, ha a kazán dugvillája nincs megírva.

(#1620) Danex válasza Zaji (#1612) üzenetére


Danex
addikt

Pl egy panel lakás teljes újra vezetékelését, a fi relé bekötésétől a konnektorok szabványosított kialakításáig.

Tudom hogy a neten mindent megtalálnék külön külön de a tippek és trükkök részét gondolom (reménykedem) nem a szivások során hanem esetleg egy oktató által hamarabb elsajátíthatnám.

(#1621) demars válasza Zaji (#1617) üzenetére


demars
addikt

Kötelező dugvillával kötni! Csak így üzemelik be!
Ezt nem én találtam ki.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1622) Zaji válasza Danex (#1620) üzenetére


Zaji
őstag

A tanfolyam díjából egy szakember lehet meg is csinálná a vezetékek cseréjét. A többihez nem kell akkora szakmai tudás. Persze ez az én véleményem.

(#1623) Zaji válasza demars (#1621) üzenetére


Zaji
őstag

Milyen típus a kazán? Melyik cég üzemeli be?

(#1624) JóGéza válasza Zaji (#1622) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Ami azt jelenti, hogy ha még egy lakást fog felújítani, az már nyereség.

(#1625) Zaji válasza JóGéza (#1624) üzenetére


Zaji
őstag

Ezért kérdeztem mit jelent a "háztartási szint...

(#1626) Dooonfrigo


Dooonfrigo
tag

Sziasztok!

Egyik kapcsolómat szeretném lecserélni, ami két db egypólusú kapcsolót tartalmaz. Reméltem, hogy ugyanaz lesz a jelölés a két kapcsolón, de sajnos nem. A régi kapcsolón A1, B1 és B2 dugókba van bekötve vezeték. Az újon pedig L, L1 és L2 megnevezések vannak. Ez alapján én azt tippelném, hogy A1 - L, B1 - L1, B2 - L2 lenne a helyes sorrend. Mit gondoltok? Előre is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#1627) szabifotos válasza Danex (#1610) üzenetére


szabifotos
senior tag

Én 1 éves OKJ-n vagyok. (Igaz meg fog szűnni.) Egyébként főállásban jelenleg informatkus.
Sokan szidják, főleg, akik 2 évig tanulták. Véleményem szerint akit érdekel, az úgyis megtanulja és utánamegy a tudásnak.
Kezdésnek a ház körül apróbb munkákat gyakoroltam. Reflektorok felszerelése, előtető világítást építettem ki. Teraszra tettem konnektort. Most tűzhelyet fogok bekötni és lassan eljutok oda, hogy a megszakítótáblához is hozzá fogok nyúlni. Időközben lett egy kis parasztházunk, ott vésegetni kezdtem...
Szóval lépésről lépésre beleástam magam. Böngészd sokat a youtube-ot, fórumokat, a képeket amiket feltsznek a többiek, illetve a szaküzletek weboldalait, hogy miket árulnak.
Aliról rendelgettem olcsóbb szerszámokat: krimpelők, blankolók, mérőműszerek, multiméter, fázisceruza, lakatfogó, lámpák stb...
Kb. egy év múlva lesz papírom.

[ Szerkesztve ]

(#1628) Danex válasza Zaji (#1622) üzenetére


Danex
addikt

Lehet, viszont ahogy írták is nem csak a éppen jelenlegi lakásomban gondolkozom hanem a jövőbeniekben is.

Illetve amilyen árak vannak attól kB elhányom magam. Mikor 3meter kabelcsatornazott szakaszt a villanyora és a lakás között 60e-ért akart megcsinalni, egy 4biztositekos biztositektablat pedig 30e-ert persze számla nélkül olcsóbb... Elgondolkodtam, hogy jó eséllyel mivel magamnak csinálom legalább nem jól van az úgy módján lenne megcsinalva, a hülye úgy sem ért hozzá elven.

(#1629) Zaji válasza Dooonfrigo (#1626) üzenetére


Zaji
őstag

Szia,

Elméletileg jó ahogy írtad.

#1628Danex

Félreértés ne essék, nem lebeszélni akarlak.

(#1630) demars válasza Zaji (#1623) üzenetére


demars
addikt

Westen kondenzációs gázkazán. Egy környékbeli szakember üzemeli be, aki hivatalos westen képesítéssel rendelkezik. Csak így érvényes a garancia.
A fűtés szerelő ismeri, jóban vannak, megbeszélték, hogy nyugodtan indítsuk el. A héten jön a szaki és kitölti a papírokat.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1631) Zaji válasza demars (#1630) üzenetére


Zaji
őstag

Végül is mindegy. A lényeg, hogy amit Te építettél hozzá, az jó lett.
Azért az csendben megjegyzem, hogy villanyszerelő képesítéssel rendelkező szakember által, a gázkészülék kisfeszültségű hálózatra történő csatlakoztatása nem járhat garanciavesztéssel. Megnéztem az említett kazán típusnál is van lehetőség a kazánban található sorkapocsban a tápfeszültség bekötésére.

(#1632) demars válasza Zaji (#1631) üzenetére


demars
addikt

Persze, be is kötöttem. Termosztát kapcsoknál gyárilag van áthidalás, ennek helyére kötöttem a termosztát szálakat.
A betáp vezeték gyárilag szintén rajta van a kazánon, csak dugvillát kellett felszerelni.
Képesítésem van, de nem vagyok e.v. Így se számla, se pecsét, semmit sem tudok adni. Egy jó barátomnál volt ez a meló, tehát még pénzt se kértem érte!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1633) radi8tor válasza demars (#1632) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pálinkát csak kértél érte. ;]

⭐ Stella

(#1634) Zaji válasza radi8tor (#1633) üzenetére


Zaji
őstag

Bízzunk benne! :D

(#1635) demars válasza radi8tor (#1633) üzenetére


demars
addikt

Természetesen kaptam nedűt (Jägermeister), egy tálca Löwenbrau. Plusz a srác jó szakember (kapukat, lakatos munkákat, ablak ajtó beépítéseket végez), tehát bőven vissza tudja segíteni. :K (OFF)(/OFF)

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1636) Joke21


Joke21
aktív tag

Sziasztok!

Van olyan villanykapcsoló, ami megnyomása után visszabillen? Az lenne a lényeg, hogy csak egy pillanatra szakítás meg az áramot.

(#1637) JóGéza válasza szabifotos (#1627) üzenetére


JóGéza
aktív tag

A szerszámokról írnál pár szót? Melyik vált be, melyik nem, stb.

(#1638) radi8tor válasza Joke21 (#1636) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Persze

⭐ Stella

(#1639) Joke21 válasza radi8tor (#1638) üzenetére


Joke21
aktív tag

És tudnál linkelni egyet? Vagy milyen néven keressek rá?

(#1640) radi8tor válasza Joke21 (#1639) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Talán ez [link] de talán az lenne a legjobb ha felhívnád őket telefonon. :K

⭐ Stella

(#1641) csemberlen válasza Joke21 (#1636) üzenetére


csemberlen
őstag

Váltó nyomókapcsoló

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#1642) Joke21 válasza radi8tor (#1640) üzenetére


Joke21
aktív tag

köszi mindkettőtöknek.

[ Szerkesztve ]

(#1643) totyaNYC válasza radi8tor (#1452) üzenetére


totyaNYC
csendes tag

Köszönöm a választ! Felmerült egy újabb kérdésem:

((Előtte egy gyors recap: 30 éves panel lakás. 16A-os hálózatom van. alu vezetékekkel. Az áthúzás nem opció, a lakásfelújítás végénél járok (festés-mázolás, padló; FI-relé, biztosítéktábla cserélve). Korábban jártak nálam szakik: azt mondták, hogy vastag aluvezeték van a kislakásban, így egyedülállóként használva szerintük nem lesz vele gondom. Fűtés, vízmelegítés gázzal megy. A válaszaid alapján és utánaolvasva így elvetettem a kombinált tűzhely lehetőségét, mert kockázatosnak tűnik.))

Viszont: láttam, hogy léteznek minisütők, amelyek méretre kisebbek, mint a 'normál' kombinált tűzhely, de megvan bennük azok előnyei (alsó-felső sütés, légkeverés). Nagyobb fogyasztóból 1 mosógép lesz még a lakásban (heti 1-2 mosással tervezek), illetve egy TV és egy PC.

Kérdésem: Egy ilyen kis minisütő önmagában 'megenné' a hálózatomat?

https://minisuto.arukereso.hu/severin/to-2045-p334313892/

Vagy ennek a teljesítménye-áramfelvétele semmiben sem különbözik a kombinált sütőkétől, tehát leégetheti a hálózatot?

(#1644) radi8tor válasza totyaNYC (#1643) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez még egy hajszárítónál is kevesebbet fogyaszt viszont erős kompromisszumokkal lehetne csak sütőnek nevezni... :N
Decemberben bele ástam magam kicsit a témába és találtam egy villanysütőt ami “panelkompatibilis”: [link]
Ezt elbírná a te hálózatod is, mert csúcsfogyasztása 11 Amper, de általában 9 Ampert fogyaszt.

⭐ Stella

(#1645) totyaNYC válasza radi8tor (#1644) üzenetére


totyaNYC
csendes tag

Köszönöm a gyors választ és a tippet! Gyanús volt az a minisütő. :D

Erre esetleg vetnél egy pillantást(IKEA LAGAN elektromos sütő): [link] A termék 'Jó tudni' szekciójánál azt írják 'Minimum 10 A' biztosíték. Akkor lehet, hogy ez is működhetne, ha ilyen alacsonyra lövik ezt az értéket? A használatijában ezek az infók szerepelnek: Nagyon köszönöm előre is! :)

(#1646) Zaji válasza totyaNYC (#1645) üzenetére


Zaji
őstag

2500 W maximális teljesítmény van megadva az általad mellékelt adatlapon. 10,86 A lesz a legnagyobb felvett áram. Inkább 13 A az a biztosíték.

(#1647) demars


demars
addikt

Ismét kérdeznék :DDD
Egyik ügyfelemnél egy nagy körfűrész leverte a 20A -os kismegszakítót (mondjuk az fura, hogy miért az óránál a 20A -os és miért nem előtte a 16 A -ost?), visszanyomta, gép indult, befejezte a munkát stb, nem volt gond.
A műhelyében (műhelynek van külön mérő, 25, 20, 25 A ) minden indult kivéve 4 db lámpatest nem világított. A világítás 3 körön van. Egyiknél a régi 10A os kismegszakító lement, azt mondta a srác elég nehezen tudta visszanyomni, picit ütögetnie kellett. Megoldotta, visszanyomta, de a lámpák így sem működtek.
Tegnap du értem oda, áram kimegy a lámpákhoz, (fúrtak fel polcokat, tartókat stb azt hittem elfúrtak valamit). Levettem egyet (ledes armatúra, ip védett, elég jó minőségű), szétszedtük, az elektronikánál barna égés nyomok, büdös is volt. Elvittem egy műszerészhez, azt mondta, hogy szerinte több perc kell ahhoz, hogy így megégjenek az smd alkatrészek.
Annyira nem vágom az elektronikát, csak fura, hogy ilyen esetben egy körön az összes lámpa kuka (valószínű nem éri meg javítani őket).
Tehát mit tehetek az ellen, hogy ilyen ne forduljon elő? Okozhat ilyen gondot egy régi, esetleg hibás megszakító?
Régi 10 es automatákat lecserélem, 2A vagy 4A elég 4 db ledes lámpának.
A fűrészre még nem néztem rá, ott cseréltem kábelt, de utána ment simán.
Most nem fotóztam le az elosztót, de megkeresem a nyáron készült képet és feldobom.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1648) demars válasza demars (#1647) üzenetére


demars
addikt

Megtaláltam.
Nem mai darab, anno elég jól összerakták!

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#1649) kirkri


kirkri
addikt

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni.
Vásároltunk egy 2009-ben épült házat és nincs áramvédő kapcsoló beépítve, így gondoltam kötök be egyet. Megcsinálnám magamnak, mert van erősáramú végzettségem, igaz közel 30 évvel ezelőttről és ráadásul nem is épületvillamosság, de azért mégsem vagyok teljesen laikus, függetlenül attól, hogy mindössze 3-4 évet dolgoztam ilyen területen. Viszont van egy pont amit nem értek, így inkább kérdeznék.

A hálózat kialakítása a következő:

A kertkapunál van a földkábeles betáp a villanyóránál, onnan megy a garázsba egy 4 eres földkábel, (ránézésre kb. 10mm2 keresztmetszetű erekkel). A garázsban van egy süllyesztett kötődoboz, ide beérkezik az 4 eres kábel, fekete és zöld-sárga erekben az L1 és a PEN vezető. Valamint valahonnan (nem sikerült rájönnöm honnan indul) ugyanide érkezik egy kb. 4mm2 keresztmetszetű zöld-sárga vezeték, ami megszakítás nélkül megy tovább a lakáselosztóhoz. A fent említett kötődobozban az L1 vezetékre egy fekete, a PEN vezetékre egy kék színű vezeték van kötve, mindkettő kb. 4mm2 keresztmetszetű, ezek szintén mennek a lakáselosztóba.
Itt a fekete vezeték az első kismegszakítóba van bekötve, majd onnan sorban áthidalva a többire. ( Sajnos nem túl elegáns maga a kivitelezés az elosztóban, ráadásul egy lazán meghúzott kötés miatt volt is egy kis füsttel járó áramszünetünk egy hónapja) A PEN vezetőről továbbhozott kék vezeték be van kötve az N rézsínbe, a valahonnan érkező zöld sárga pedig a PE sínbe és a két sín össze van kötve. És itt van amivel nem vagyok tisztában és inkább kérdezek, nehogy hülyeséget csináljak. Az áramvédő kapcsoló N pontjait hova kössem? Az nem járható út, hogy a bejövő kék vezetéket kötöm be a kapcsoló bemeneti N pontjára, az elmenőt meg rákötöm az N sínre, mert a közösítés így az áramvédő után lenne és nem működne.
Két opciót látok, az egyik, hogy az előbb leírt módon kötöm be, csak kiveszem az átkötést a PE és N sínek közül. Így biztosan fog működni, de ha jól gondolom, akkor a TN-S-C kialakítást ezzel kinyírom és jó esetben TT rendszert hozok létre, vagy még azt sem.
A másik megoldás, hogy a bejövő zöld-sárga vezetéket és a kék vezetéket egyaránt a PE sínbe kötöm be, így megmarad az eredeti kialakítás, majd a PE sínről megyek az áramvédő bemeneti N pontjára, a kimeneti pontról meg az N sínre.

[ Szerkesztve ]

21 éve a Prohardveren! ™

(#1650) kirkri válasza kirkri (#1649) üzenetére


kirkri
addikt

Bár a szövegből lehet rá következtetni, de elfelejtettem említeni, hogy a garázsba érkező 4 eres földkábel két vezetőere nincs bekötve, csak lehetőségként van egy utólagosan kialakítható háromfázisú rendszerhez.

21 éve a Prohardveren! ™

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.