Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#2601) csubuka válasza bluemirage (#2600) üzenetére


csubuka
addikt

Végülis valóban lehetett volna úgy :D De ugye az nem volna szabványos. De szerint így sem az, pedig direkt olyat akartam kiizzadni magamból.

(#2602) bluemirage válasza csubuka (#2601) üzenetére


bluemirage
őstag

Nem ismerem a körülményeket, hogy hol lett volna kialakítva a kötés.

De úgy általában a nyomólemezes sorkapocs (lánykori nevén csoki) használata, két vezeték összekötésére szerintem szabványos.

Láttam olyat amihez fésűt is adnak és a túlsó oldalról betolva a kapcsolat össze lehet kapcsolni.... és így kvázi Wago-vá lehet alakítani. Na azért addig én se mennék el. :U

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2603) kulturg


kulturg
csendes tag

Üdv, az (elvileg) felújított földelést teszteltem. A kismegszakító és fi relé után a fázis-földelés között csináltam rövidzárlatot. Eredmény: a kismegszakító lekapcsolt, a fi relé viszont nem (a három fázisú fi relé új és a teszt gombbal működik). Miért nem kapcsolt le?

(#2604) hNp88 válasza kulturg (#2603) üzenetére


hNp88
aktív tag

PEN-szétválasztás?

Van, megbontottad a "teszt" előtt?

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2605) csubuka válasza bluemirage (#2602) üzenetére


csubuka
addikt

Jogos, értem én :-)
Csak oda sokerű vezetékre, ha jól gondolom kellene érvéghüvely, így szimplább volt a wago 221.

(#2606) makkmarce válasza kulturg (#2603) üzenetére


makkmarce
őstag

mert az nem arra van, hogy 50ampernél lecsapjon, arra a kismegszak való.
Ha ember fogja meg a 220-at, a kismegszakon nem fog átfojni 20 amper, csak pár miliamper, ezt veszi észre a FI relé, és ekkor old le (30mA felett).
Szerezz be egy tesztert, ha szerencséd van , a Lidl-ben még árulják. Valami 3500 forint körül volt. (mérőműszerek volt kiírva, és a sok satelite mérő közé volt bedobva)

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#2607) kulturg válasza hNp88 (#2604) üzenetére


kulturg
csendes tag

PEN-ről nincs infóm, mivel (régi) társasház, így csak a saját kis lakásba bejövő kábeleimet látom (3 fázis, 1 nulla, 1 földelés), a földszinti fő kapcsoló szekrényben meg minden plombázva van, nem tudom levenni a fedeleket. Elvileg kicserélték a fő kábeleket és szondákat raktak a földbe (ami eddig nem volt).

(#2608) lappy válasza makkmarce (#2606) üzenetére


lappy
őstag

az ÁVK kb. a 30mA 70%-80% nál már leold és nem 30 mA felett!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2609) lappy válasza kulturg (#2607) üzenetére


lappy
őstag

ha öt vezeték jön be akkor nem lehet PEN hálózat!
PEN akkor lehetne ha 1~ van akkor 2 vezeték vagy 3~ esetén 4 vezeték jönne be!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2610) kulturg válasza makkmarce (#2606) üzenetére


kulturg
csendes tag

vagyis egy jó nagy ellenállással (>30 mA) teszteljem újra? (a lidlisnek is ez lenne a lényege?) Mondjuk ekkora wattos ellenállást nem találtam külön.

[ Szerkesztve ]

(#2611) kulturg válasza lappy (#2608) üzenetére


kulturg
csendes tag

a fi relé kioldásának van maximuma is?

(#2612) lappy válasza kulturg (#2611) üzenetére


lappy
őstag

mint ahogy írtam kb 70-80% körül már működésbe kell lépnie - ez a határ (maximum).

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2613) Kommy válasza makkmarce (#2538) üzenetére


Kommy
veterán

Nekem sajnos úgy néz ki kicsit lassabban megy, de legalább most már van egy fix időpontom.
Ma kaptam SMS-t hogy 07.02-én jönnek megcsinálni.

(#2614) Joker88


Joker88
őstag

Nem értek a villanyszereléshez profin, épp ezért bíztam szakemberre a szobafestés előtt a villanykapcsoló és konnektorok cseréjét.
A szaki meg is csinálta,semmi probléma, azonban tegnap éjjel észrevettem egy furcsaságot.
Ilyen típusú villanykapcsolót választottam akkoriban .
A kapcsolón lévő jelzőfény akkor világít ha nincs felkapcsolva a villany, ha van világítás nem világít a jelzőfény.
A 'csillár' egy 4 db energiatakarékos E14 foglalatú energiatakarékos izzóból áll. [KÉP]
A mellékelt képen, a legtávolabbi izzó sötétben 'pislákolna' . Nem zavaró mértékben,de látni.
A kérdésem az lenne,hogy ez normális jelenség? Vagy cseréljem ki az energiatakarékos izzókat LED 'gömbre'?

In loving memory of Garrett Lockhart

(#2615) lappy válasza Joker88 (#2614) üzenetére


lappy
őstag

Az elektronikát tartalmazó izzók szoktak így vibralni

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2616) bul07 válasza Joker88 (#2614) üzenetére


bul07
nagyúr

Az hogy csak akkor megy a jelzőfény ha nincs felkapcsolva érthető
Méghozzá azért hogy sötétben lehessen tudni hogy hol a kapcsoló

Az nem jó ha pislákol lehet a végét járja

( ͡° ͜ʖ ͡°) Samsung Galaxy A52S / Samsung UE48H6400 / Touran 1.9PDTDI 90LE (2005)(BRU) ( ͡° ͜ʖ ͡°) ---->"A nők pedig olyanok, mint a parkolóhelyek. A jobbak mind foglaltak, a maradék meg vagy rokkant, vagy fizetős..." - By:elfelejtette

(#2617) demars


demars
addikt

Sziasztok. Alkonykapcsolót hova célszerű elhelyezni? Van erre vonatkozó szabvány?
Természetesen kültéri, IP védett eszköz. Kapu nyitáskor kapcsolná a világítást. Tele kapu, közel a szomszéd ház, kissé árnyékos a terület, de nem egy eldugott zúg.
A kapu szárnyat tartó oszlopra gondoltam rögzíteni, kérdés, hogy milyen magasságban? Az oszlop tetején lesz sárga villogó, antennával. Nincs plusz hely és vezeték. Ha lehet , akár a vezérlő doboz oldalára is tudom rögzíteni.

Köszönöm

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2618) MrZed001 válasza Joker88 (#2614) üzenetére


MrZed001
tag

Ó igen, általános probléma. Főleg LED izzókkal szokott amúgy előjönni.
A kapcsolóban hogy világítani tudjon az a buta kis lámpa, át kell engednie magán egy kis áramot.
De mivel nem közvetlen nullán engedi le, hanem át izzókon keresztül (és úgy nullán), ezért izzókban ha van kondenzátor az ezt szépen össze is szedi ... majd egy felvillanással kiengedi.
Két megoldás van
1, beteszel egyik helyett egy normál izzót. Azon átmegy ez a kis áram, és megszűnik a villogás
2, kiveszed a kapcsolóból ezt a buta kis izzót (én ezt szoktam tenni).

(#2619) FRayal


FRayal
csendes tag

Sziasztok!
Lehetőségem lenne venni jó áron egy esztergát, de az fog most dönteni, hogy hány amperrel kell bővítenem otthon a hálózatomat.
A három fázis már rendelkezésre áll otthon, viszont csak az ingyenes 32A-rel.

A géptáblán a következő adatokat találtam:
3+PEN ~ 380v
12.3 A
50Hz
6.5kVA

Illetve a motoron a következőket:
As. Mot 3~
4KW
50Hz
Izol. B delta 380v
Cos fi 8.7 A
1440 ot/min
A főmotoron kívül van még egy olajszivattyú, hűtővízszivattyú, géplámpa és egy segédmotor (ez csak a szerszám gyors mozgatásáért felel üresjáratban, a forgácsolásban nem vesz részt)
Ja és majdnem kimaradt: kuplungos a gép, nem direkt hajtásos úgyhogy a motor terhelés nélkül indul és utána folyamatosan forog, nem kell hirtelen forgásirányváltást csinálnom vele. Csillag-deltában lehet indítani.
Szóval a kérdés hogy fázisonként mekkora áramra lehet szüksége ennek a gépnek?

Előre is Köszönöm!
Ákos

[ Szerkesztve ]

(#2620) lappy válasza FRayal (#2619) üzenetére


lappy
őstag

kb 10A

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2621) makkmarce válasza kulturg (#2610) üzenetére


makkmarce
őstag

30mA-nél már biztos old, tehát egy 10 wattos lámpa már biztos leoldja, nem kell speckó ellenállás.

okoskodom, tehát vagyok

(#2622) makkmarce válasza MrZed001 (#2618) üzenetére


makkmarce
őstag

3. teszel be az izzóval párhuzamosan egy kondit, amit erre adnak a lámpaboltokban:

https://ledbau.hu/cikkek/led-villog-a-32.html

okoskodom, tehát vagyok

(#2623) kulturg válasza makkmarce (#2621) üzenetére


kulturg
csendes tag

kipróbáltam és lekapcsol a fi relé a földeléshez érintve, vagyis minden ok, köszi

(#2624) csemberlen válasza FRayal (#2619) üzenetére


csemberlen
őstag

Tegyél be egy fotót a kismegszakitókról a mérő alattiról.
Mert nem gondolom, hogy 3*32A-ed van. (1*32A ingyenes csak)

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#2625) Teaway válasza csemberlen (#2624) üzenetére


Teaway
veterán

20+6+6 van neki.

Nincs itthon csokid??

(#2626) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

Mi az általános vélemény a "ViD", elvileg lengyel wago koppincsról? Az egyik boltba ajánlották nekem és elsőre masszívnak tűnik... Mondjuk hosszútávú tapasztalat goondolom nincs vele...

(#2627) demars válasza csubuka (#2626) üzenetére


demars
addikt

Még nem használtam, de a jóval kedvezőbb ára miatt érdemes lenne kipróbálni.
Egyébként német cucc.
Van cikk a villanylap idei első lapszámában.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2628) csubuka válasza demars (#2627) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm, értem, akkor a boltos rossz infót mondott, állítása szeirnt azért lett volna olcsóbb, mert lengyen gyártmány :D Mondjuk lehet trükköznek a németek valamit :DD

(#2629) demars válasza csubuka (#2628) üzenetére


demars
addikt

Mondjuk az csak egy dolog, hogy a VID GmbH német cég, ettől függetlenül még gyárthatják Lengyeleknél a portékáikat. Ha a minősítése megvan és jól használható nem hinném, hogy gond lenne vele.
Mifelénk nem kapni, majd rendelek egy adagot netről.

Az áram alatt lévő alkatrész ugyanúgy néz ki, mint amelyikben nincs áram, csak más a fogása!

(#2630) csubuka válasza demars (#2629) üzenetére


csubuka
addikt

A lengyelt nem negatívan mondtam. Simán gyártanak jó dolgokat, Siniat Nida üvegszálas gipszkarton stb. Az inkább pozitív manapság. Nem a német felárat, hanem a tényleges portékát fizeti meg az ember...

Annyi, hogy elsőre kicsit bumszli ez a cucc a Wagohoz képest, szóval is kötüdobozba nehezebb lesz begyürkőzni őket.

(#2631) makkmarce válasza demars (#2627) üzenetére


makkmarce
őstag

én is ezt kaptam legutóbb a boltostól.
ma próbáltam használni az oldhatód, sima egyeres 1.5mm2-es vezetéket akartam beletenni.
A hátoldalára az van írva, hogy 0.2-4 esig. A WAGO-én szintén ugyanaz.
Szorítja valahogy, de a 221-es WAGO jobban fogta. Ahogy a kötődobozba toltam vissza, magától kicsúszott az első alkalommal. Még 1x megpróbáltam, akkor meg csavartam rajta 90 fokot és úgy jött le könnyen, utána váltottam vissza a 221-esre.

Most kisérleteztem itthon egy kábeldarabbal, nincs olyan ordító nagy különbség, lehet rosszul raktam be a kábelt, de a WAGO jobban fog, az biztos. Egyébként ugyanazok a tanusítványok megtalálhatóak a hátoldalán, mint a WAGO-nak.

[ Szerkesztve ]

okoskodom, tehát vagyok

(#2632) makkmarce válasza csubuka (#2630) üzenetére


makkmarce
őstag

igen, méretre nagyobb.



okoskodom, tehát vagyok

(#2633) TonTomika


TonTomika
aktív tag

Sziasztok!

Már terveztem ebbe a csoportba írni, de nem gondoltam, hogy ilyen hamar fog ez bekövetkezni. :)

Panellakásban lakunk a párommal, konyhafelújítást fogunk csinálni két hét múlva, ezzel kapcsolatban szerettem volna pár tanácsot, illetve főként validációt kérni, hogy jó lesz-e úgy az a vezetékelés, bekötés, stb. ahogyan én azt kitaláltam.

Nem vagyok szakértő, a mikroelektronikában vagyok otthon, de kifejezetten érdekel a villanyszerelés is, több hónapja olvasgatok szakmai fórumokat és cikkeket stb, hogy mit hogyan kell szabványosan megcsinálni.

Egy későbbi projektben szerepelt is a lakás újravezetékelése, mert régi, tömör alu kábelek vannak mindenhol. A konnektorokat már lecseréltem, találkoztam kézzel összesodrott tömör alu - réz MKH vezetékkel is, amit rögvest megszüntettem.

Ma viszont egyszercsak elkezdett ki-be kapcsolgatni a klíma, meg minden ami erre az áramkörre lett kapcsolva.

Lebontottam a biztosítéktáblát és az egyik sorkapocs a képen látható módon szétégett. Ez az áramkör egyébként pont a konyhához tartozik, szóval egyébként is felújításra került volna most.

Van-e valami megoldás arra, hogy ideiglenesen kicseréljem ezt a kötést, akár egy újra? Kezdésnek mondjuk egy teljes áramtalanítást követően ráhúznék az összes csavarra, klímát, egyéb nagy fogyasztót nem használunk stb.

Vagy nincs más hátra, el kell kezdeni szétbontani és újravezetékelni mindent, rendesen kialakítva a köröket, lakáson belül is normális kötésekkel, egy új, nagyobb méretű rendszerrel több kismegszakítóval?

Értelemszerűen külön a klímának, a majdani sütőnek, konyha, mosógép, stb stb. A fő kismegszakítónk 20A-es, ami nem sok, de annak még nem jártam utána, hogy lehet-e 32A-ra bővíteni, de előtte úgy is rendbe kell rakni ezt a dzsungelt.

Az a szerencse, hogy be van kábelcsatornázva a lakás, tehát elméletileg csak át kell húzni a régi vezetékeket az újakra. Illetve nyilván igény a védőföld kiépítése is, mert jelenleg ez sincsen. További előny, hogy a folyosónál lemezszekrények vannak, így a konyhából viszonylag könnyen lehet kivinni vezetéket és azon belül védőcsövezni.

Ja, egyébként a biztosítéktáblát és a FI-relét egy "rendes" villanyszerelő szerelte fel pár éve. :D

A válaszokat előre is köszönöm! :)



(#2634) csubuka válasza makkmarce (#2631) üzenetére


csubuka
addikt

Ez nem hangzik túl jól, ha ilyenek a tapasztalataid. Annyival azért nem olcsóbb.

(#2635) lappy válasza TonTomika (#2633) üzenetére


lappy
őstag

Teszel annak a kötésnek egy wago-t ha úgyis ideiglenes lesz.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2636) lappy válasza TonTomika (#2633) üzenetére


lappy
őstag

Bár a villanyszerelőd is kókány munkát végzett.
Amúgy az ÁVK mit véd?

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#2637) radi8tor válasza lappy (#2636) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

:C

⭐ Stella

(#2638) bluemirage válasza lappy (#2636) üzenetére


bluemirage
őstag

Miért? Ha így kötik akkor sosem lesz gondja vele. :C Ő legalább tud zuhanyozni hajszárítóval... Te meg nem :)

Meliora sunt bono inimica

(#2639) makkmarce válasza csubuka (#2634) üzenetére


makkmarce
őstag

Annyira nem vészes, de azért meglepődtem a különbségen, mert a ViD-et erősebben is kell nyitni a WAGO-hoz képest. Ami a lényeg, mielőtt valaki nagy tételben bevásárolna belőle, mindenképp próbálja ki. Én el fogom használni, de lehet csak sodort vezetékeknél.

okoskodom, tehát vagyok

(#2640) makkmarce válasza TonTomika (#2633) üzenetére


makkmarce
őstag

én is a mikró irányból jövök (pontosabban műszerész), én a helyedben kicserélném az egészet újra. Mármint új modern sín, modern csatlakozás, ha esetleg több eres, oda mindenképp érvégzáró, etc.
Ki tudja melyik csoki melyik csavarja mennyire oxidált.

Kábelt is húznék, ha csatorna van, akkor könnyű a régi helyére újat behúzni, hisz csak rákötöd a régire az újat(érdemes esetleg videót nézni, hogy hogy érdemes ehhez összekötni a régivel, hogy el se akadjon, és szét se jöjjön), és szépen megy az alu után a réz, akár két szál is,ha nincs arrafele védőföld.
Örülj, hogy most kiderült, hogy rossz az egész, inkább most csináld meg, mielőtt mindent beépítetek, mert utána jóval macerásabb.

okoskodom, tehát vagyok

(#2641) atus72


atus72
senior tag

Sziasztok,
Van egy berendezés amiben a 220-as kimenetet egy vezérlőelektronika fogja kapcsolni.
Mivel semmi garancia nincs arra hogy a felhasználó a készüléket a fali csatlakozóba hogy dugja be így a fázis és a nulla felcserélődhet a bekötésnél ezért mindkét ágat kell kapcsolnom hogy tuti ne kerüljön ki a fázis a kimenetre amikor nem kellene.
SSR relét használnék a kapcsolásra, a kérdés az hogy hogy a nulla vezetéket SSR-el meglehet-e szakítani?
Vagy milyen egyéb megoldást lehetne alkalmazni? Sima két áramkörös relére gondoltam még de szoptunk vele régebben mert induktív fogyasztót kapcsolva nagyon durva feszültség tüskéket generált vissza a dc áramkörbe annak ellenére hogy didódázva meg szűrve is volt, persze lehet szarul :D

(#2642) bluemirage válasza atus72 (#2641) üzenetére


bluemirage
őstag

Plusz tipp, ipari 3p fali aljzat... van táblába építhető... stb... általában kék színben vannak.
Pl. ez.,
Bő 1000 Ft. környékén vannak, meg persze kell hozzá még ugyanilyen dugó...

Ezeket csak egyféleképpen lehet összedugni és így az L,N mindig ugyanazon az oldalon' megy tovább. Nem ismerem a körülményeket, de ez gyors és egyszerű megoldás, két 1 fázisú eszköz pontos csatlakoztatására.

itt van róla sok kép

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2643) csubuka válasza bluemirage (#2642) üzenetére


csubuka
addikt

Ilyen van amúgy sínre sorolható kivitelben is?

(#2644) atus72 válasza bluemirage (#2642) üzenetére


atus72
senior tag

Sajnos a fali csatlakozót nem építhetem át mert a készüléket "bárhol" használhatják, tehát arra kell felkészülnöm hogy normál dugaljat használjak, a kérdés továbbra is hogy a nulla vezetővel az SSR mit csinál? :)

(#2645) hNp88 válasza atus72 (#2644) üzenetére


hNp88
aktív tag

kétpólusú leválasztásra nem használhatsz sajnos SSR-t, nem valósul meg a galvanikus elválasztás. :(

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#2646) bluemirage válasza csubuka (#2643) üzenetére


bluemirage
őstag

Még nem láttam... :( De attól még lehet. Gewiss dobozba és külön fali aljzatként volt vele dolgom. De láttam lengőben is már.
Nekem utoljára akkor kellett, amikor tudta fogadni az aljzata az érkező 4es vezetéket, amire sima dugalj nem képes...azokba jó, ha 2,5es belemegy. A dugó oldalon már 3x2,5 gumikábel ment tovább a berendezéshez. De figyelni kell, mert nem mindegyik márkájú aljzatba megy bele 4-es vezeték... hiszen 16A-van tervezve és ott nem számolnak ilyen keresztmetszettel.

Meliora sunt bono inimica

(#2647) atus72 válasza hNp88 (#2645) üzenetére


atus72
senior tag

Akkor mi marad? Sima kétáramkörös DC vezérelt relé?
Ezzel már szívtunk mert durva tüskéket generált a vezérlő oldalon :(

[ Szerkesztve ]

(#2648) bluemirage válasza atus72 (#2644) üzenetére


bluemirage
őstag

Passz...
Adsz mellé egy ehhez hasonlót és piros filccel jelölöd a dugót... :D
És ráírod a gépre, hogy a röfi sípoló orrlyukába kell dugni a dugó pirossal festett részét. :U

[ Szerkesztve ]

Meliora sunt bono inimica

(#2649) atus72 válasza bluemirage (#2648) üzenetére


atus72
senior tag

Perfekt :D

(#2650) csubuka válasza bluemirage (#2646) üzenetére


csubuka
addikt

Köszönöm szépen a választ és az infirmációt.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.