Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30851) Teasüti válasza b.vr (#30850) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nemtom hogyan magyarázzam még. Szerintem már leírtam több megközelítésből mire miért van szükség. Beidézem még egyszer az idevonatkozó paragrafusokat:
Licence of “Model Rights” to Photographer:
1. The Client grants all his Model Rights to the Photographer or any of the Photographer’s sub-contractors where it’s appropriate to enable him to carry out the Assignment. (Ez kell, enélkül nem működik a szerződés. Ne kérdezd. Ezt egy egész ügyvédi iroda tette össze. Őket kell megkérdezni miért kell külön beleírni a szerződésbe a nyilvánvalót. A jogban felteszem semmi sem nyilvánvaló. Én úgy értelmezem, hogy ez az ő hozzájárulásuk a munka elvégzéséhez. Gondolom jogi értelemben ez történik, mikor én képet készítek róluk hogy az ő hozzájárulásuk egy model release formájában licencelődik számomra. Az nem elég, hogy megbíznak a munkával, ha nem adják a munkához az arcukat, akkor nem is tudom. Rés a pajzson jogi értelemben?)
2. The Client agrees that the Photographer may use his personal Model Rights (but not those of any other person present) in the form of Images taken in this Assignment, only:
- to market his business as a photographer; (nyilván)
- for sale of a licence to a third party for commercial use of the Images; (hogy kaphasson a tanya pár képet, ha szeretnének)
- for sale of a licence to any bona fide publisher of related material. (hogy beküldhessek egyet az év végi fotós pályázatra)

[ Szerkesztve ]

(#30852) b.vr válasza Teasüti (#30851) üzenetére


b.vr
őstag

Szerintem nekem nem kell amúgy megmagyaráznod, ahogy írtam csináld úgy a bizniszedet ahogy szeretnéd, ha így is jönnek a megrendelők semmi okod változtani.
Viszont lenne két megjegyzésem.
(0) Basszus amit most idézel az valami tök más mint az amit fentebb linkeltél :)
(1) Na látod ezt a mostanit olvasva viszont már gyanakodnom sem kellene, rögtön egyértelmű lenne miért _nem_ írnék sem én, sem egyetlen józan ismerősöm sem veled ilyen szerződést. Ez pedig a 2-es pont második bekezdése (az első és a harmadik az egyéni kérdés, hogy mennyire akajar a pár a privát szféráját őrizni, és ettől függően vagy adnak hozzájárulást vagy nem, de megjegyzem egyik sem _szükséges_ ahhoz hogy az esküvői munkát el tudd végezni, ha amúgy akarod a munkát simán el tudod ezeket is engedni), szóval ami a nagy probléma az tehát a középső ( for sale of a licence to a third party for commercial use of the Images), ez az ami jóval túlmutat azon hogy tőled valaki esküvői képek/videók készítését rendeli meg, és ezt húzatnám ki veled azonnal (főleg hogy a te itt világosan értésünkre adtad hogy ez nem csak a tanyáknak szánt pár kép eladásáról szólhat (persze ennek a jelentőségét sem becsülném alá) hanem online és offline magazinoknak, stock ügynökségeknek, stb, stb, stb (ahhoz ennyi még ugyan nem elég, de készséggel elhiszem hogy a 20 oldaladba elférne egy szabályos model release is, hiszen az csak egy sűrű oldal, tehát nem egy túl nagy terjedelem)
Ennyi. Világosan látszik hogy ezek nélkül is abszolut teljes értékű és jó szerződés köthető, mint ahogy természetesen fel sem merülne hogy egy esküvő kapcsán ne olyat kössek amiben ilyenek nincsenek.

"Oscar bácsi meg nem gyütt"

(#30853) theporcupine


theporcupine
tag

Döbbenetes mennyiségű hozzászólás. Nekem is lenne pár megjegyzésem a témához.
Első, hogy elég sok a hiányos ismeret. Annyira nem volt hülyeség az OKJ vizsga előírás a szakma gyakorlásához, mert ott tantárgy és vizsga szól a jogi részről is.
Az a hozzászólás, hogy ne jogászkodjunk, mert nem értünk hozzá, nem állja meg a helyét, mert olyan lenne, hogy ne foglalkozzál gépjárművezetőként a kresz jogszabályaival, nem vagy jogász. A szakmához ez is hozzátartozik.
A szerzői jogok, a személyiségi jogok és a GDPR sem tiszta a többségnek. Például a szerzői jogot nem lehet átadni, megvenni, lemondani róla. Elidegeníthetetlen abszolút jog. Egy esetet kivéve a szerző rendelkezik a mű felett. Az említett esküvői videózás esetében a párnak, vendégeknek személyiségi jogai vannak, amit a beleegyezésük nélküli megjelentetéssel sért meg a fotós/videós.
A képeknek nincs szabad felhasználása a megrendelő részéről. A szerződésben leírtakat tehetik meg, Ezek a felhasználási jogok, amiről a szerző rendelkezhet, a szerzői jog része. Jellemzően nem kereskedelmi, saját célú felhasználás jön szóba egy házasságkötésnél, de a blikknek nem adhatják el a megjelent celeb vendég képét, de még ingyen sem, csak a szerző engedélyével. Ha pedig azonnal törlöm átadás után a képeket, akkor ezzel elveszthetem a lehetőségét, hogy a szerzői jogaimat gyakoroljam. Pl. saját fotójaként/videójaként árulhatja, amikor a szerződés, amit hibavissza alá sem írna, a továbbértékesítést kizárja. A tulajdonomba került képek nem igazán értelmezhető kategória, mivel szerzői műről beszélünk, nem az usb driveról, amin a képek vannak, így szerzői jogok vannak, ami nem kerülhet át, meg meghatározott felhasználási jogok, amiről a szerződés szól.
Én is azt mondanám, hogy a legjobb egy részletes szerződés, mert ha nincs leírva már elég nehéz jogot érvényesíteni, ha le van és per lesz, még akkor is az ügyvédeken és a bírón múlik a végkifejlett.
A GDPR meg adatkezelésről szól, egy másik vetülete ennek a témának, de nem kifejezetten tartozik az eredeti problémához. Oda nem tanácsolnám a szabad felhasználás definiálását.

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#30854) syC


syC
addikt

A jogász topik most irigykedhet kicsit.

(#30855) vond válasza syC (#30854) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ja, szerintem bőven ideje lenne átmenni oda, ha még sokáig szeretnék folytatni. :U

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30856) hibavissza válasza theporcupine (#30853) üzenetére


hibavissza
veterán

Azért egy ókájés fotós valamit és a kresz nevű szabályrendszert ne említsük egy lapon átfogó szerzői jogi ismeretekkel. A kreszt egy enyhén értelmi fogyatékos, 8 ált. végzettségű furgonsofőr is meg tudja tanulni elvileg. Ahogy az ókájés szakmuki képzést is.
Az ókájés tanfolyamon ugyan úgy nem bontották ki ezt a témát mint nekem az egyetemen két félév alatt. Ne jogászkodjunk. Ne mondjuk ki, hogy ez így vagy úgy van. Elég, ha a logika és igazságérzet alapján eldiskurálunk valamiről amihez marhára nem értünk. ;)

(#30857) Kukcaman válasza racskobalazs (#30843) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Szia!

Ha mindenképpen mozogni akarsz a kamerával, akkor neked egy steadicam(ne az olcsóbb ratyit vedd, mert szívni fogsz vele és utána a kuka felé fogsz sétálni) vagy gimbal kell.
Meg lehet tanulni szabadkézzel is sétálni csak hosszabb idő, vagy nem szerzel be magadnak eg G9-hez hasonló gépet, mint Vond (neki van egy-két focis snitt, ami olyan mintha gimbalos lenne, remélem linkeli :D ). Hacsak nem akarsz Ryan közlegényes nyitó jelenetet, mert akkor jó a handheld, csak kapcsold ki a stabit :D Szóval a kérdés, hogy mit is akarsz csinálni, utána jön, hogy mi kell majd.
Érdemes megtanulni a kamera mozgásokat (shift/tilt/pan/crane...), meg a plánokat.
Szóval a kamerád elég, hogy elkezd szerintem.

(#30858) Teasüti válasza theporcupine (#30853) üzenetére


Teasüti
nagyúr

+1
Annyit tennék hozzá, hogy mivel kiderült sokan átadják a nyerset is, ezért annak a birtokában azért már elvitatható a szerzői jog. Gyakorlatilag akinél a RAW van, az mondhat bármit.

GDPR-t lehet összemostam kicsit a személyiségi jogokkal, viszont én úgy értelmezem, hogy maga a fénykép is személyes adat és annak a kezelése az igenis GDPR kötelezett. Szerintem.
Vagyis nem csak a nevének, kontakt infóinak, levelezésének adatbiztonságáról* kell gondoskodnod, hanem az arcképmásának (? - nemtom jogilag az illető fényképét hogyan nevezik) kezelése is ide tartozik.

Hogy egy model release mennyiben üti a GDPR-t vagy fordítva, ahhoz már nem értek. De ez már bőven túltesz rajtunk. Ezek már bírósági ügyek.

*Ez egyébként vicces történet, mert már ott sérted a GDPR-t, ha Messenger-t mmg Whatapp-ot használsz, de talán már a Gmail se szupi. Semmi se, ami infrastruktúra fölött nincs abszolút kontrollod. :)
Nálam a weboldalon a Privacy Notice-ban külön benne van, hogy a saját hatáskörömön belül betartom a GDPR-t, de 3rd party IT rendszerek esetén linkelem az ő Privacy Policy-jüket.

[ Szerkesztve ]

(#30859) theporcupine válasza Teasüti (#30858) üzenetére


theporcupine
tag

Nem akarom tovább duzzasztani ezt a témát, mert még le leszek tiltva, vond már így is olyan szigorúan néz ...
Röviden arra gondoltam, hogy a GDPR az ügyfeleid adatainak védelméről szól és azok kezeléséről. Természetesen van köze a személyiségi jogokhoz, de nem abban rejted el, hogy te azt ilyen-olyan célra használhatod. Azt viszont le kell írnod benne, hogy amennyiben a szerződésben hozzájárultak pl. a marketing célú felhasználáshoz, akkor ez mit jelent, mit teszel a felvételekkel, kinek adod át, hogyan lehet töröltetni, visszavonni az engedélyt stb.

hibavissza:
El kellett olvasni jogtárban a törvényt, valami jegyzet talán volt, nem sok. Meg lehet érteni és alap esetek, amik itt is felmerültek, elég tiszták. Jogászok meg mindent ki tudnak forgatni, mert nem is lenne rájuk szükség, ha nem így lenne. Szerintem, mindenki védje magát egy mindenre kiterjedő szerződéssel és kerülje a jogi vitát, főleg a bíróságot, mert ott lesz feketéből fehér és oda-vissza.

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#30860) Teasüti válasza theporcupine (#30859) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem probléma. Sokan vállakozásszerűen videóznak itt. Elfér évente egyszer az üzleti része is.
Én már nem erőltetem, csak válaszolok, ha van még kérdés. :)

Természetesen jár a teljes felvilágosítás bármi felmerülő kérdésre. Ahogy szépen le van írva a GDPR-ben is miként kezelem az adatokat, hogyan gyakorolhatják e jogaikat, milyen hivatalos szerveknél lehet panaszt tenni, stb. A GDPR önmagában 10 oldalt tesz ki a 20-ból.

Ha vki veszi a fáradtságot, akkor azért elég jól képbe lehet kerülni.
Persze hányan olvassák el mondjuk a Windows EULA-t is telepítés előtt? Ott sincs az, hogy fizettem érte ezért azt csinálok a Windows-zal amit akarok. :D

[ Szerkesztve ]

(#30861) Teasüti válasza Teasüti (#30860) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A GDPR önmagában 10 oldalt tesz ki a 20-ból.
Oszt mikor utoljára néztem minden vállalkozásnak GDPR megfelelőnek kell lennie, ezért igazából az a gyanús, ha nem iratnak alá veled minimum 11 oldalt.
Ott valószínűleg azt se tudják minek nem felelnek meg. :R

(#30862) racskobalazs válasza Kukcaman (#30857) üzenetére


racskobalazs
senior tag

Szia,

Köszönöm szépen a tippeket, utánanézek az említett dolgoknak! :)

Az elmélet az, amikor mindenki tudja, de semmi sem működik. A gyakorlat az amikor minden működik, de senki se tudja miért. Az informatika az, amikor semmi nem működik és senki se tudja miért.

(#30863) hibavissza válasza theporcupine (#30859) üzenetére


hibavissza
veterán

Nem védeni akarom a jogász szakmát, de azért van rájuk szükség, mert a jogalkotó dilettáns. Abba nem menjünk bele, hogy a jogalkotó is végzett jogot. Mikor a törvény szövegének sokszorosa annak értelmezése vagy végrehajtási utasítása...

Konkrét thread pedig arról szólt, hogy vajon korrekt dolog 20+ oldalas, szerződésnek csúfolt jogi szövegben burkoltan lemondatni a teljesen off business megrendelődet az őt ábrázoló képek abszolút és korlátozott tulajdonjogáról.

[ Szerkesztve ]

(#30864) Tuninger


Tuninger
Topikgazda

Voltunk szombaton a Váci utcában, haverom hozott magával egy ProMist filtert. Filter holder híján csak a OnePlus elé fogtam, de elég látványos. Csak az On-Off snitteket raktam össze egyelőre, nem tudom összevágom e az egészet. Azért ilyen erős fényforrásoknál elég intenzív a hatás. Egyébként Nisi 1/8

Habár van belőle elfogadható áras is

(#30865) Teasüti válasza hibavissza (#30863) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jó, hát elolvasod, ha nem tetszik, lehet tárgyalni róla. Ha vkinek az fáj, hogy a tanya megvenne három képet tőlem, akkor kihúzatja a kereskedelmi célú felhasználást. Meddig akartok még ezen rugózni?

Amikor meg a szolgáltató eléd tolja a 2 éves telefonszerződésed nemtom hány oldalon, meg mellé kapsz még három másik füzetet ilyen-olyan tájékoztatóval, azt meg szemrebbenés nélkül írja alá a többség. ;)
Sőt, tovább megyek: hányan húzatják ki magukat a markerting célú adatfelhasználás alól - effektíve eladják az adataid 3rd party-nak -, ami default engedélyezve van? Én már húzattam át ilyet szerződéskötéskor, de lefogadom az emberek 99,9%-a csak átlapoz felette. :)

Meg van még ugye az az opció, hogy lehet keresni mást is. Persze telefonszolgáltatóból viszonylag kevés a választék, de kisvállalkozóból lehet találni palimadarat bármikor. :D

(#30866) Teasüti válasza Tuninger (#30864) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na itt kezdődik a bloom. :D Nekem tetszik. :K
1/8-adoshoz képest elég erős. Szinte túlzottan erős. BPM-ből ez már ha jól rémlik bőven az 1x felett van. :F
Nem lehet, hogy párás volt a lencse? Alapból is bloom-ol a telefon egy 1/8-ad BPM-et. Én kb 1/4-es szűrőket készítettem, de azok csinálnak picivel erősebbet, mint a telefonod szűrő nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#30867) Tuninger válasza Teasüti (#30866) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Nem bizony! Ennyit számít a nagyon erős fényforrás. "hagyományosabb" kontrasztú témánál sokkal sokkal visszafogottabb a hatás.
Vittem az A7 III-at is a Helios 44m-4-el, videóztam azzal is meg a NISI-vel is, az is hasonló.

Volt egy vagány kivilágított GT63 S borzalmas minőségű LED lámpákkal, hát ott volt kis küzdés a gamut túllógással, ez a két példa pl nagyon sok legózás volt mert mindenhol túl akart lógni a REC709-en és nagyon ki akart égni a szín:

Ha bárkinek kedve támadna szívni a gradedel, itt vannak az originalok:
slog2-sgamut3.cine, +32-es szaturációval, resolveban az első nodeon 29.6-ra állítva a szaturációt megkapod ugyanazt mintha 0-án lett volna, csak ez color noise free és kevésbé bandingel.

[ Szerkesztve ]

(#30868) Teasüti válasza Tuninger (#30867) üzenetére


Teasüti
nagyúr

De qrva jól néz ki az a féklámpás kép! Simán kiraknám a falra (ha fókuszban lenne ;] ).
Az miért baj amúgy, ha kiég az RGB led? Mondjuk kapsz 255 pirosat rec709-ben? Persze csak a fényforrás, az ambient meg ugye szépen grade-elve van. Kis naív logikám szerint én fizettem a tévém teljes dinamika tartományáért. :C

Szerk: nemtom, én a lemenő napból nem tudtam kihozni ekkora fényudvart mint ez a szűrő.

[ Szerkesztve ]

(#30869) theporcupine válasza hibavissza (#30863) üzenetére


theporcupine
tag

Nem is tudnád megvédeni. Amikor egy perben a jogász mondja, hogy sima liba, perelj, nyerni fogsz, majd a bíróság megállapítja, hogy az alperes hibázott, szabálytalanul járt el, jogszabályt sértett, de mégis ő nyer, akkor csak pislogsz. Vagy, amikor megtévesztenek, meglopnak, rossz színben tüntetnek fel, üzleti titkot sértenek, jelentős anyagi kárt okoznak és azt mondja az ügyvéd, hogy van-e írás róla, hogy ezt nem tehetik, mert ha nincs, akkor ne perelj, mert nem fogod tudni megnyerni. :Y

Bocsi, de ebben nem értünk egyet. Erre mondtam, hogy nem igazán helyes itt a tulajdonjog kifejezés, szerzői és felhasználási jog van és annak semmi köze ahhoz, hogy kit ábrázol a kép/videó. A felhasználási jog a szerzői jog része, a szerző szabja meg mire lehet használni a képet. A személyiségi jogod nem generál tulajdoni felhasználási jogot. Olyan szerződést kell kötnöd, ami lehetővé teszi a majdnem teljeskörű felhasználást. Ezt lehet, de valószínű, hogy egy épeszű fotós/videós ezért többet is fog kérni. Neked, hogy ne legyen gondod, alkalmazottnak kell felvenned az alkotót és akkor lesznek nálad a kívánt felhasználási jogok. ;]

https://www.flickr.com/photos/nomorethanwaves/

(#30870) Tuninger válasza Teasüti (#30868) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A szín ég ki, ha nem megfelelő a konverzió:


És hiába csökkented a szaturációt:

Szerk, így kell kinéznie ugyanazzal a LUT-tal megfelelő konverzióval:

[ Szerkesztve ]

(#30871) Teasüti válasza theporcupine (#30869) üzenetére


Teasüti
nagyúr

"Tulajdonjog" csak egyszer került említésre, az a "property rights" nálam, ami a helyszín ábrázolásához köthető copyright-ot jelenti, valamint bármilyen termékhez köthető copyright-ot. Pl. ha én publikálni akarom a menyát az Egri vár előtt a fehér tökömtudja milyen márkás menyaruhában kilógó címkével és Nike cipőben, akkor elvileg az összes felismerhető márkától kell a nyilatkozat, plusz az Egri vár tulajától, stb. Ezek is mind át vannak hárítva a kliensre. Ne engem basztassanak, ha vkinek vmi nem tetszik amit lefotózok az ő rendezvényükön és kirakom a weboldalamra... De aztán a copyright is egy bazi nagy darázsfészek, amibe nem nyúlnék most bele ha lehet. :N

[ Szerkesztve ]

(#30872) Teasüti válasza Tuninger (#30870) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jah értem! Ezt én is észrevettem már, hogy konverziónál az ambient szaturációja már szinte B&W, de az RGB még mindig 255.
Ezt nem lehet kiügyeskedni a konverzióval? Pl. fotónál erre szolgál a Rendering Intent mikor színteret konvertálsz. Nemtom DR alatt is létező fogalom-e a Rendering Intent így ebben a formában.

[ Szerkesztve ]

(#30873) Tuninger válasza Teasüti (#30872) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Van gamut limiter, illetve "color space aware grading tools", legtöbbször működik is. Itt viszont bajban vagy, az ACES sem tudja szépen kezelni. Valahol azért érthető, hiszen az ACES nem +32-es szaturációval felvett anyagot vár. Nekem ez cél is volt itt hogy megnézzem szívok e ha mindig max szaturációval megyek és lásd: igen :D Szerencsére megoldható.

Persze ez a snitt akkor is jól fog kinézni ha nem történik color space transform, csak adsz neki kontrasztot és kész. De a CST kell a pontos színekhez.

(#30874) Teasüti válasza Tuninger (#30873) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Csodálom, hogy maxra tolt in-cam (?) szaturációval egyáltalán belefért az Slog2 színterébe. :D ACES-be meg mindennek is bele kell férnie tudtommal.

(#30875) Tuninger válasza Teasüti (#30874) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Maxra bizony. szegény ember 8 bites kamerával ezt tudja :D Taranis azt mondja a kék kilóg az sgamut3.cine-ből egy pillanatra.
Magába az ACES-be szerintem belefér csak amikor továbbmappelné REC709-be akkor van gond. lehet REC2020-ban nem lenne gond.

(#30876) vond válasza Tuninger (#30864) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Na most már én is kimegyek valamelyik nap a 20%-os Cinebloom szűrővel bohóckodni. ;] Csak itt falun sajnos nincsenek olyan látványos fények. :O

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30877) hibavissza válasza theporcupine (#30869) üzenetére


hibavissza
veterán

Tele van a piac szar ügyvédekkel. Bírónak sem a leglelkiismeretesebbje áll be. Én is sorolhatnék neked abszurd eseteket. A kialakult helyzetről a jogalkotó tehet. A kontraszelekció a jogászok közt is tombol. Úgyhogy ja.

Másik:
Azért mert a te érdekeddel egybevág a jelenleg elfogadott eljárás még egyáltalán nem korrekt. Gondolom a korábbi csalódásaid is ebből adódtak. Ami neked jó még egyáltalán nem biztos, hogy korrekt vagy jogilag alátámasztható. Az ügyvéd mindig perelni akar. Abból él. Ha összetalálkozol egy gátlástalannal abból olyan pofáraesés lehet, mint amit te átéltél. Pl. szerintem Teasüti szerződését nagyon meg lehetne forgatni egy kiadós perben. Kizárt, ha nincs benne a szerződésben így direkt, hogy átruházom rá az arcképem továbbértékesítésének jogait - csak mindenféle alkotói jog humbugba van csomagolva ez az igénye -, akkor eladhatja. Egy pert megérne ;] Nézek már valami angol jogvédő szervezetet :))

[ Szerkesztve ]

(#30878) nozs23


nozs23
addikt

Ha valaki gondolkozott GH6-on, BF aron most 760k kit-ben alzan es van ra 80k cashback a panasonicnal. Tehat kb. 600-ra ki lehet hozni a vazat.

(#30879) Teasüti válasza hibavissza (#30877) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Itt kezdheted. :P

[ Szerkesztve ]

(#30880) Kukcaman


Kukcaman
senior tag

Jó lett volna kipróbálnom, de ehhez már jobb VGA kell.
3D modellezése képekből/videókból (tutorial)
Jó kis bemutató videókat lehet készíteni [link] Kamera mozgatása a programon belül szabadon használható.

(#30881) MrChris válasza nozs23 (#30878) üzenetére


MrChris
nagyúr

Hamar véget ért az akció. Biztos volt akár 1db. Se.

(#30882) hibavissza válasza nozs23 (#30878) üzenetére


hibavissza
veterán

Nem úgy volt, hogy selejt benne az összes szenzor? Jött rá update, de az sem javított érdemben. Én azon csodálkozom, hogy nincs visszahívás szenzorcserére.

(#30883) vond


vond
MODERÁTOR

Úgy alakult, hogy folytatnunk, bővítenünk kellett a turisztikai biciklis projektet. Újabb nyolc kisfilmet kellett készítenünk, amiből hatot megint én vágtam. Erre a klipre vagyok a legbüszkébb közülük (kicsit másra is csináltam, mint a többit). :) Természetesen a legtöbb munka is ezzel volt, mind aznap, a forgatáson, mind a monitor előtt. Hat kamera anyagából raktam össze (3 db A7III, egy G9, egy Insta360 One X2, meg egy GoPro 8).

A többi még nem került fel YouTube-ra. Majd linkelem azokat is, ha esetleg valaki kíváncsi rájuk. :B

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30884) Teasüti válasza vond (#30883) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mi történt a produkciós minőséggel? Már nem probléma, ha látszik a mikrofon? ;]
Köszi a videót! Szívemhez közel álló téma.

[ Szerkesztve ]

(#30885) _q válasza vond (#30883) üzenetére


_q
addikt

Nekem zavaróan hat az insta 360 képi világa. A drón felvételt imitáló talán gimbalos mozgások viszont nagyon tetszenek.

(#30886) vond válasza _q (#30885) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Azokat is a 360-as kamerával csináltam. :D

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30887) vond válasza Teasüti (#30884) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Milyen produkciós minőség? Eddig volt olyan? :D

Egyébként örültünk, hogy egyáltalán ezt a másfél percet fel tudtuk úgy venni, hogy közben ment hátul a verseny. Főszervező faszi, rohangált össze-vissza, a verseny meg 1 óra + 1 kör volt. Ennyi idő alatt kellett minél több helyre eljutni, minél több mindent felvenni. Meg is állapítottuk a kollégával, hogy fárasztóbb volt az a bő óra, mint egy egész napos, fullos esküvő. :DDD

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30888) Kukcaman válasza vond (#30887) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Milyen hosszú volt a pálya?
Együttérzően bólogatok a futkosással meg a "másfél percet fel tudtuk úgy venni"-vel.
Gratula hozzá.
Egy lencsés üzemmódban a tiéd is így viselkedik, vagy a srác elkottázott valamit? Insta360 X3 egy lencsés mód: [link]

[ Szerkesztve ]

(#30889) _q válasza vond (#30886) üzenetére


_q
addikt

Akkor visszavonom az általánosítást :D Néha viszont kicsit erőltetettnek érzem a 360°-ot.

#30887vond
Úgy tűnt egész napos esemény volt. 1 óra alatt viszont jól összehoztátok.

(#30890) vond válasza Kukcaman (#30888) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Pár km, Kőszeg belvárosában, nagyjából berajzoltam a pályát térképen. :)

Mire gondolsz azzal az egy lencsés móddal, hogy ringatózik a kép? Egyébként én még sosem használtam csak egy lencsével, mindig körben veszek mindent.

_q: Köszi! ;)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30891) hibavissza válasza vond (#30883) üzenetére


hibavissza
veterán

Megint csak azt tudom mondani, hogy bármelyik kereskedelmi tv-ben le lehet adni. Nem tudom ebből hogy lehetne többet kihozni. Monitoron nyilván látni az Insta blokkosodását, de tv-ben nem látnám. A startnál én más kameramozgással mentem volna (lásd. 1917), de ez ízlés dolga.

(#30892) hibavissza


hibavissza
veterán

Azon gondolkozom, hogy egy nappali, kültéri esemény rögzítését teljesen meg lehetne oldani egy i360 RS-sel. Ott már lehet annyi tartalék, hogy egy riporthoz is meglegyen a normál minőségű 35/50 mm-es látószög kivágással. Kell egy lav mic, meg egy külső hangrögzítő. Egy marék hardverrel tökéletes broadcast minőségben lehet forgatni. A látványvilágot pedig igény szerint kivagdosod utólag. Farhát riport a piacról statikus, triál riport mozgó halszem effekttel. :D

(#30893) Kukcaman válasza vond (#30890) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Jól átjárhatónak látszik... Előtte bejártátok a pályát, vagy csak úgy megnyomtátok a REC gombot? ;]
"Mire gondolsz azzal az egy lencsés móddal, hogy ringatózik a kép?" - Igen, arra gondoltam.

(#30894) vond válasza hibavissza (#30891) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Nagyon köszönöm, köszönjük. :B Igen, kimondva, kimondatlanul ez a célom, célunk, hogy a minőséggel, tapasztalattal, tartalommal tűnjünk egy kicsit ki az egyre csak növekvő fotós/videós (szolgáltató) tömegből. Árakkal sajnos nem lehet, mert ahogy máshol, ezen a környéken is van pár szarér'-hugyér' mindent elvállaló kókler, az emberek nagy része sajnos még mindig az árra a legérzékenyebb.

Igyekszünk a gépparkon is szépen lassan fejleszteni. Én a bevételeim nagy részét már egy ideje visszaforgatom (vagy akár előre ;] ). De máshogy szerintem nem nagyon lehet, ha csak egy kicsit is komolyan gondolod ezt a dolgot. Legutóbb például statívot vettem, mert kellett már legalább egy alsó kategóriás videós állvány. Nem egy milliós Sachtler, de a célnak egyelőre megfelel.

A startról is írok akkor pár sort, mert az sem volt egyszerű. :D Úgy estünk be a versenyre, mert sehol nem tudtunk megállni. Én konkrétan 10 másodperccel a rajt előtt fejeztem be a GoPro rögzítését egy két perccel előtte random leszólított srác bringáján. :D (Később aztán eszembe jutott, hogy lehet, hogy most hazateker a közel 100 ezres cuccal. :U De tök rendes volt, a végén meg is várta, míg visszaérünk, és megtaláljuk egymást.) Utána gyorsan előkaptam a G9 + Sigma 10-20-at, és vettem, amit tudtam. :DDD Aztán meg full rohanás bő egy órán keresztül...

Apropó 1917.
A múltkor pont láttam egy BTS videót a forgatásról (Roger Deakins videókat nézegettem, szeretnék minél többet tanulni a mestertől. :B ), abban mondta RD, hogy sokat gondolkodtak, milyen obival menjenek, aztán végül a 35 milli mellett döntött, és azzal nyomták végig a filmet, "elvileg" egy snittben, ami nyilván nem az, de majdnem. :D

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30895) vond válasza Kukcaman (#30893) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Jó lett volna bejárni, igen, de sajnos az elmaradt. Legközelebb ez is máshogy lesz. :K Épp hogy nem volt jól átjárható, mert elég sok volt a lezárás, párszor rendesen menekülnünk kellett a bringások elől, az éles pályán. ;] :DDD

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30896) vond


vond
MODERÁTOR

Na, kinyírtam a topikot. ;] :DDD

Készült közben egy ilyen is. Szintén egy kicsit más terep. De ezt is meg tudjuk oldani már egy egész vállalható minőségben. Megyek, megyünk tovább. :)

A bevilágításra sajnos nem volt idő, új helyszínt kellett keresnünk, mert a tervezett helyen fúrtak-faragtak a tetőn. A játékosok meg már így is elkéstek az edzésről. Evvan. Azért talán nem lett olyan rossz.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#30897) Tuninger válasza vond (#30896) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Szerintem nagyon király lett, nem lett unalmas a vágás, jók a framek, szuper az audio.

Viszont sárga a bőrszín és visszafogott a kontraszt. Kis hue vs hue görbével lehet finomhangolni.

(#30898) Tuninger


Tuninger
Topikgazda

Hétvégén voltam szalagavatót filmezni. Masszív meló volt, 4 fotós, 4 videós.
5 db A7 III, 1 db A7 IV, 1db 6D, 1 db R5.

A videós oldalról 3 db A7 III, 1 db R5.
4K 25-ben mentünk, sikerült elérni két A7-nél is hogy felbukkanjon az overheat warning de nem kezdett villogni, messze voltunk még a veszélyestől. Az R5-tel nem volt gond, egyrészt azért mert nem HQ hanem sima 4K 25ben ment másrészt rövidebb klippeket vett a tulajdonosa.

11 órányi videó született a négy kamerából összesen, 60Mbps-ben mentünk, így 250GB-nyi lett az anyag. Az audiot a keverőből megkaptuk pendriveon.

Sajnos már régi probléma hogy a Sony kamerák nem úgy rögzítik a timestampet/timecodeot a fileba mint az iparági standard, ezért kifejezetten problémás az NLE-k közötti váltás. Ha megcsinálok valamit FCPX-ben vagy Premiere-ben akkor beimportálva a timelinet tartalmazó XML-t resolveba nem találja a feilokat.

Ezt egy kerülőmegoldással oldom meg, proxyt generálok amiknek már jó a timecodeja, megcsinálom az XML-t, beimportálom resolveba rámentek, bezárom, majd kicserélem a proxy mappában található fileokat az eredetikre és voilá, helyére kerül minden.

Miért volt ez itt fontos? Plural Eyes segítségével synceltem a fileokat, ami bár az original fileok használatánál folyton crashelt, a proxykkal hiba nélkül letfutott.
Így most minden felvételem gyönyörűen szinkronban van a timelineon. Javaslom mindenkinek multicam setuphoz.

Így néz ki a vágatlan syncelt 5 órányi felvétel...

[ Szerkesztve ]

(#30899) Márton válasza Tuninger (#30898) üzenetére


Márton
nagyúr

Hát, sok türelmet az utómunkához :DDD
Nekem is hasonló a TL, de már vágás után, mert mi folyamatosan rögzítünk.
A pluraleyes-t pár éve próbáltam, de nem jött be, nem crash-elt, de hibázott, sokáig tartott, bazi nagy wavot generált, stb.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#30900) Teasüti válasza Tuninger (#30898) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Resolve alatt a rendes Multicam fícsőrt használod? Hogy bírja az M1 a négy stream-et?

Hogy lesz ez profitábilis az órabért illetően?
Ohh, preview alapján ez nem kicsi rendezvény lehetett. Meglep, hogy videóra költenek a sulik, mikor a tanszer is több évtizedes lemaradásban van sok helyen.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.