Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#21001) mihulino válasza narumon (#20999) üzenetére


mihulino
tag

bocsi :))

(#21002) Kukcaman


Kukcaman
senior tag

Kezdőszintű tutorial sorozatot tud valaki ajánlani Davinci-hez? (néztem jó párat, 20-50pecben letudva, de nekem apránként, fokozatosan kellene)

(#21003) taranis válasza Kukcaman (#21002) üzenetére


taranis
addikt

Párszor már volt ajánlva itt, régebbi Davincihez van, de az alapokhoz tökéletes: [link]

colorizer.net

(#21004) _q válasza Kukcaman (#21002) üzenetére


_q
addikt

Én még tudom ajánlani mellé a davinci honlapon fent lévő tutorial pdf első leckéjét. Ott lépésenként le vannak írva az alapok, utána meg youtube-on érdemes az adott kérdésre keresni.

(#21005) MrChris válasza taranis (#21003) üzenetére


MrChris
nagyúr

Az ilyen linkeket lenne jó betenni a topik ajánlóba, meg konkrét probléma megnevezés és ahhoz tartozó tutorial videó. Ezek visszatérő, heti szintű kérdések, vagy egyszerűen lyukás néhányunk agya legalábbis nálam van némi adatszivárgás és szükséges felidézni, ponosan hogyan is kell csinálni. Persze ezt írhatnám inkább tuningernek. :D

[ Szerkesztve ]

(#21006) Kukcaman válasza taranis (#21003) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Köszi, most már feljegyeztem a memoáromba. :))

(#21004) _q: Letöltöttem, köszi.

(#21007) Tuninger válasza MrChris (#21005) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Ja mostmár seggbe kellene rúgni, mert fél éve halogatom a topic összefoglalót :D

(#21008) Kukcaman válasza Tuninger (#21007) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Meg másik topik témáknál rögzítve van az összefoglaló a lap tetején :DD

[link]
Erre érdemes rálesni.

[ Szerkesztve ]

(#21009) vond


vond
MODERÁTOR

Ha valakit esetleg érdekel. :)

A legújabb Adobe CC frissítéssel aktiválódott az NVIDIA videókártya encode (NVENC) a Premiere Pro-ban, az After Effects-ben, a Media Encoder-ben, és az Audition-ben. Beszámolt róla több Youtuber is, többek közt Gerald Undone is.

Én még nem teszteltem (csak frissítettem), de projekttől és hardvertől függően akár felére, harmadára is csökkenhet a H.264/H.265 export idő, ráadásul azt mondja ez a Gerald gyerek, hogy nem vett észre semmilyen képminőségbeli romlást, csak a fájlméretek lettek nagyobbak minimális mértékben (pár százalékkal).

Majd valami húzosabb projekten kipróbálom én is, bár én ugye jobban szeretem a DNX » FFmpeg CRF H.264 folyamatot. De olyan anyagoknál nagyon jól fog jönni, ahol minél gyorsabban kell egy jó minőségű encode. Ha még a Constans Rate Factor-t is beraknák Premiere-be, az lenne egy másik nagy fejlesztés.

Plusz adalék, hogy elvileg a Timeline munka is gördülékenyebb (ezt is tesztelni fogom), és mostantól a ProRes RAW fájlokat is gond nélkül kezeli a PR, nem kell előtte átkódolni őket.

Update: Elvileg AMD GPU-kkal is működik a hardware encode, de ezt én nem tudom kipróbálni.

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21010) Tuninger válasza vond (#21009) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

No, Adobenál felléptek a 2018-as színvonalra? :P

(#21011) vond válasza Tuninger (#21010) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Látod. :P :DDD

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21012) mihulino válasza vond (#21009) üzenetére


mihulino
tag

Akkor ha jól értem, ehhez fel kell cuppantani a PP és AE 2020-at? kissé szkeptikus vagyok 2017 óta az Adobe cuccokkal, így azóta abban az évben ragadtam :D

(#21013) vond válasza mihulino (#21012) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Igen, de a legújabb változatokat. Pár napja jöttek ki. Én csak ráböktem a CC-ben az Update gombra, és kész. ;]

Mi váltotta ki a szkeptikusságot? :D

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21014) mihulino válasza vond (#21013) üzenetére


mihulino
tag

Minden évben rosszat olvastam az éppen aktuálisról, így úgy voltam vele, hogy a járt utat a járatlanért... :D
Papás megoldás, de eddig megvoltam a fejlődés nélkül :))
Nah de majd most!

(#21015) Márton válasza vond (#21009) üzenetére


Márton
nagyúr

én maradok továbbra is az ingyenes Xmedia Recode-nál :DD

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#21016) vond válasza Márton (#21015) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Sokáig használtam én is, de évekkel ezelőtt továbbléptem parancssori FFmpeg-re. ;]

Archiválásnál én is maradni fogok a Premiere DNX, majd FFmpeg CRF változatnál. De hirtelen exportokhoz használni fogom az NVENC megoldást.

Holnap letesztelem, kíváncsi vagyok, mennyit hoz a GTX 970 az i5-8400-hoz képest.

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21017) kovsol válasza vond (#21016) üzenetére


kovsol
titán

Szerintem sokat fog hozni, főleg ha zajszűrést is raksz rá. Én azt vettem észre nálam ott erősen kijön a GPU ereje. Pedig nekem erősebb CPU van a gepemben. Mondjuk én resolve-ra áttértem.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#21018) motoflug válasza motoflug (#20789) üzenetére


motoflug
őstag

Megjött a Moza Mini S kis logisztikai hányattatás után. Már várom, hogy teszteljem, minőségi cuccnak tűnik.

Ezeknek amúgy kb. mennyi idő az akku élettartama?

(#21019) vond


vond
MODERÁTOR

Ezzel is volt munka bőven. :)

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21020) hibavissza válasza vond (#21009) üzenetére


hibavissza
veterán

(#21021) vond válasza vond (#21009) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Na, leteszteltem gyorsan ezt az NVENC-t. :)

Ezt a 2 perc 8 másodperces 2160p25 videót toltam ki a legfrissebb Premiere Pro-ból H.264-ben (VBR1pass 30mbps) és H.265-ben (VBR1pass 15mbps Good) CPU-val és GPU-val. Minden snitt lassítva van 2160p50-ről, a videó alatt többcsatornás kevert hang, felette meg két színező réteg, plusz egy átlátszó logó. A vas, amin teszteltem: i5-8400-as proci, 16GB RAM, GTX 970 4GB videókártya, 240 gigás MLC SSD.

Az eredmények:

H.264 CPU export: 3 perc 41 másodperc
H.264 GPU export: 1 perc 54 másodperc

H.265 CPU export: 3 perc 43 másodperc
H.265 GPU export: 1 perc 54 másodperc

Szóval nagyjából fele annyi idő alatt tolja ki a Premiere Pro ezt az elég komplex timeline-t a videókártyával, mint a processzorral. Egyszerűbb videónál valószínűleg még nagyobb lenne a gyorsulás. Erősebb videókártyánál meg főleg. ;]

Update1: A legjobb minőséget adó Premiere Pro DNx, majd ebből FFmpeg x264 kódolás nagyjából 8 percig tartott (3 perc 21 másodperc + 4 perc 51 másodperc). Nem olyan vészes ez sem, de azért a GPU-shoz képest több mint négyszer tovább tart.

Update2: Megnéztem sima konvertálással is (lassítás, színezés, effektek, overlay, stb. nélkül). Így több, mint háromszor gyorsabb a GPU Encoder. Egy fél perces 2160p50 videót toltam ki, CPU-val 1 perc 30 másodperc volt, GPU-val meg 27 másodperc, H.264-nél és H.265-nél egyaránt.

A fájlméretek minimálisan nagyobbak a GPU-s kódolással, H.264 esetén 4%-kal, H.265-nél meg csupán 2%-kal. Képminőségben nem látok különbséget. Szép lett mind a négy változat. :)

Ránéztem közben a feladatkezelőre is. A CPU-s export alatt a proci 100%-on pörgött, a videókártya meg 30-50% között, a GPU-s exportnál meg a proci 70 és 100% között, a videókártya meg 80-90% környékén. Az a fura, hogy a GTX 970 mindkét esetben leesett pár másodpercenként egy pillanatra 20-30% környékére, majd újra fel. Ezt nem tudom, miért csinálja. Gondolom, közben mást is kell intéznie, pl. képet adni a monitorra, meg ilyenek. Mondjuk a proci maxon pörgött, amikor azzal kódoltam, pedig annak is van más dolga. Úgyhogy ezt nem értem. De nem is nagyon érdekel. Meg lehet, hogy még fejlesztenek is rajta. :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21022) vond válasza hibavissza (#21020) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Öhhhöhö. :DDD De gonosz. ;]

Jól van, ne szívjátok a vérem, én csak jót akarok. Meg elmagyaráztam már többször is, miért használok Premiere-t. :)

Final Cut a második helyen? Hogy én mennyire gyűlölöm azt a progit. Mondjuk magát a Mac-et/Apple-t is. :D

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21023) MrChris válasza vond (#21021) üzenetére


MrChris
nagyúr

Köszönjük! Talán vár a gpu olyankor a cpu-ra.
Esős télvége, kimenni semmi kedvem hangulat. :D

Találtam egy steadi+gimbal+blackmagic stabizás bemutatós videót. Ennek tartogatásához kell egy jó izom kondi.

(#21024) Tuninger válasza hibavissza (#21020) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Zseniális, felnevettem! :D

(#21022) vond
én FCPX-eztem pár évet és szerintem nagyon jó vágóprogram. Gyakorlatilag egy Macbook Air-en tudsz 4K videót vágni annyira okosan optimalizált.

(#21025) vond válasza MrChris (#21023) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Örülök, hogy átjön a hangulat. Többen is jelezték már. :)

Steady+Gimbal? A könnyebb mozgathatóság miatt kell alá még a Steady is, vagy egyszerűen nem elég a Gimbal stabilizálása? Ez a kis Weebill S egyébként nagyon szimpatikus nekem. Ha most vennem kéne Gimbalt, akkor valószínűleg ez lenne az. :K

(#21024) Tuninger: Nekem párszor oda kellett ülnöm elé a melóban. Hát, kikészültem tőle, és magától Mac Pro-tól is. De ez legyen az én bajom. :D Mondjuk messze nem a legújabb Final Cut volt, az is igaz. Meg sokat nem is foglalkoztam vele. :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21026) _q válasza vond (#21021) üzenetére


_q
addikt

Van rá egy menüpont ahol betudod állítani hogy CPU-ból vagy GPU-ból rendereljen?

(#21027) Kukcaman válasza vond (#21021) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Elég látványos eredmények :D köszi.

(#21026) _q [kép]

(#21023) MrChris : Láttam :D Tetszetős kombináció. Az izomerőre meg ennyi.

(#21028) vond válasza Kukcaman (#21027) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Ez nem az a menüpont/beállítás, meg különben is ez 2018-as PP, még különben is aktiváld a Windows-odat. :P :D

(#21026) _q: Export-nál az Encoding Settings-nél ki lehet választani, hogy Software, vagy Hardware Encoding.

Ha még nem volt beállítva, akkor a Project Settings-ben a Renderer legyen "Mercury Playback Engine GPU Acceleration (CUDA)", valamint a Preferences»Media ablakban be kell pipálni, hogy "Enable hardware accelerated encoding and decoding". :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21029) Kukcaman válasza vond (#21028) üzenetére


Kukcaman
senior tag

_q azt kérdezte, hogy van-e ilyen menüpont :D Van. MediaEncoder-be ott. És nem aktíválom a Win-t :D

Hirtelen megnéztem az utóbbi beállításokat, 2018-ban még csak "decoding" van.

(#21030) _q válasza vond (#21028) üzenetére


_q
addikt

Köszi.

(#21031) vond válasza vond (#21021) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Update: Sima konvertálásnál (lassítás, színezés, effektek, overlay, stb. nélkül) több, mint háromszor gyorsabb a GPU Encoder. Egy fél perces 2160p50 videót toltam ki, CPU-val 1 perc 30 másodperc volt, GPU-val meg 27 másodperc, H.264-nél és H.265-nél egyaránt. :)

Vajon milyen lehet egy új, bika VGA-val? Hatszor, nyolcszor gyorsabb? Mondjuk oda már valószínűleg erősebb proci is kéne.

Most hogy így 2 év lemaradással beléptem a GPU enkódolók táborába. :DDD Kérdezném a Resolve-osokat, ott is hasonlóan alakulnak a számok? :)

(#21029) Kukcaman: Úgy bizony, ott még csak decoding van. :) "Okos" Win10 kulcsot már lehet venni 3-4 ezer forintért is. Ennyit sem ér meg? :U

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21032) Kukcaman válasza vond (#21031) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Csak akkor veszem észre, ha jön messengeren üzenet. Lehet a következő videó sarkába beírom ezt a szöveget ugyanezzel a betütípussal. Szívrohamot kap aki nézi ;]
Majd valamikor beszerzek egy kulcsot :))

(#21033) vond válasza Kukcaman (#21032) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Esküvő kiállításon állítólag szoktak lenni ilyen arcok, hogy mennek a nagy promó anyagok, a jobb alsó sarokban meg ott virít a szabott nagy "Aktiválja a Windowst" felirat. :DDD

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21034) _q válasza Kukcaman (#21032) üzenetére


_q
addikt

A zbook-odhoz jár ugye win7 kulcs alapból. Lehet párat kattintani kell valahol, de szerintem mennie kellene a win10-nek is. Nekem a régi 7 éves laptopomon is ment original win7 kulccsal mert megcsináltam az ingyenes update-et.

[ Szerkesztve ]

(#21035) Tuninger válasza vond (#21031) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Dobj fel egy hosszabb felvételt, mondjuk 1.5 perceset, és leszámoltatom a GTX1070el, így lesz viszonyítási alapod.

Pure számok: 4k 25fpst 4k 25fpsbe olyan 68 fps-el, 1080p-t 1080p-be olyan 150-170 fpsel renderelek zajszures nelkul. Mondjuk ezt még resolve 15tel mértem

(#21036) vond


vond
MODERÁTOR

Itt egy nyers 42 másodperces (hosszabbat most hirtelen nem találtam) ~150mbps 4K50 videjjjó. Ebből vágj ki egy 30 másodperces részt, hogy ugyanolyan hosszú legyen, mint az enyém. 4K50-ből 4K50-et, meg esetleg egy felére lassított 4K25-öt nézhetnél nekem. Köszi! ;) A GTX1070 mellett neked mid van? Gondolom, azért az is számít.

Mondjuk az lenne az igazi, ha kovsol is megnézné Resolve-ban. Neki ugyanúgy GTX970-e van, mint nekem. :)

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21037) kovsol válasza vond (#21036) üzenetére


kovsol
titán

Most épp egy nyamvadt céges laptoppal vagyok elutazva :) vasárnapig nem leszek asztali gépnél.
Egyébként a resolve nálam a GPU-t akkor is tekeri ha Native encode-t választok, így jellemzően nincs is tripla eltérés. Mondjuk a Ryzen 2700X erősebb cpu, mint a tied.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#21038) vond válasza kovsol (#21037) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Nálam is tekeri, de szerintem annak nagyrésze decode, nem? Persze, abszolút ráér. Köszi! ;)

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21039) Tuninger válasza vond (#21036) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A filenévben hogy milyen beállítással lett kódolva, a zöld hogy mennyi idő alatt végzett.
Konfigom: i7 3770, 16GB ram, Davinci Resolve Studio 16.1, GTX1070.
CPU 5,5fps-el renderel, a GPU 58-68 között ez esetben. Vagyis kb 10x gyorsabb GPU-val.
H265-ben gyorsabb az nvenc mint h264-ben.

Main profil VBR high quailty vagyis alapbeállítás volt a codec.

Megkérem egy barátomat nézze meg nála mik ezek az értékek, ugyanúgy gtx1070, de neki egy Ryzen 7 3700x van alatta.

(#21040) vond válasza Tuninger (#21039) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Köszi! :R

Baszki, ilyen lassú a CPU render Resolve-ban? :Y Nagyon durva. Pedig az i7-3770 nem olyan rossz proci, csak kicsit gyengébb, mint az i5-8400.

Ahogy nézem az eredményeket, a GTX 1070 nem sokkal gyorsabb, mint a 970. Mondjuk lehet, hogy visszafogja kicsit a proci. Ezért is lesz jó a 2700X-es teszt. Neked meg CPU-t kell cserélned. :P ;]

Köszi mégegyszer! ;)
__________________________

Aztán most már jöjjenek a videók is. Ne szakmázzunk annyit. Tudom, én kezdtem. :B

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21041) Tuninger válasza vond (#21040) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A 3770ban ha jol tudom még nincs hardveres gyorsítás a h264-re, szerintem azért ilyen rosszak az eredményei

(#21042) Kukcaman válasza vond (#21033) üzenetére


Kukcaman
senior tag

Úgy már más a gyerek fekvése :)) sokaknak fontos ez a kiírás jelentősége, tényleg elveheti a néző figyelmét a lényegről.

(#21034) _q
Meg tudom csinálni, csak nem érdekel ;]

Szép erdemények születtek. :))

[ Szerkesztve ]

(#21043) hibavissza válasza Tuninger (#21039) üzenetére


hibavissza
veterán

Megkérem egy barátomat nézze meg nála mik ezek az értékek, ugyanúgy gtx1070, de neki egy Ryzen 7 3700x van alatta.

Ez érdekes lesz nekem is. Váltani kéne AMD-re, de a Phenom olyan mély nyomokat hagyott bennem, hogy nincs sok kedvem. Furán kezelik az AMD-t a benchmark oldalak. 3700x vs 2700 között is szignifikáns különbséget írnak ami a kis órajel különbségből nem levezethető. A 2700 pedig fele annyiba kerül....a zintel pedig nyomatja a HT-t tovább. Tudtommal nem változott semmi az architektúrában. Így nincs sok értelme a HT-nak. Szoftveresen letiltották az egész HT-et. Vagy mi változott? AMD procikban is van újabban pedig azok is sebezhetőek.

[ Szerkesztve ]

(#21044) vond válasza Tuninger (#21041) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Hogyne lenne, szerintem már a régebbiekben is volt, mint pl. az én jó öreg i3-2105-ömben. ;]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21045) Tuninger válasza hibavissza (#21043) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Valoszinuleg csak holnap tudom vegigporgetni vele az osszes mérést.
4k50 h264 nativ: 1perc 25mp
4k50 h264 nvenc: 18mp

Szoval szamit a proci nem keveset. Nem is gondoltam volna hogy ennyire ervenyesul a gpu mellett
Konfig: gtx1070, ryzen 7 3700x, 32 GB ram

Hibavissza: az orajel/muveleten javitottak valami brutalisat a 2xxx-3xxx szeria kozott. Azonos korulmenyek es orajellel 15%-al gyorsabb az uj, es elvileg meg 15%ot fognak rajta csiszolni a 4xxx szerianal oktoberben.

(#21046) _q válasza Tuninger (#21045) üzenetére


_q
addikt

Ennyi eredményből eddig az kimondható, hogy ha van egy jó GPU, ami fontosabb a DR mellé vágás közben, akkor elég egy "gyengébb" processzor is, mert a renderelést GPU-ból gyorsabban megoldja. Vagy van még jelentősége a CPU-nak valamikor a natív renderen kívül?

(#21047) Márton válasza _q (#21046) üzenetére


Márton
nagyúr

Azért vigyázat az NVENC kódolóval, ha valaki a legjobb minőséget akarja:
[link]
Még képet is készítettem: [link]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#21048) kovsol válasza hibavissza (#21043) üzenetére


kovsol
titán

2700 és 2700x között is van már 600Mhz eltérés 16 szálas terhelés mellett.

Azt nem reklámozzák, hogy az X az ennyire eltérő óra jelen megy. Kb mint a 3700x vs 3800x

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#21049) vond válasza Márton (#21047) üzenetére


vond
MODERÁTOR

Régen így volt, én is felhoztam párszor a témát, de azóta sokat fejlődött a technológia. Az is lehet, hogy ahol sokkal rosszabb eredményeket látsz, az a program még nem a legfejlettebb, legjobb módon használja a GPU gyorsítást. Utána fogok járni én is, de hirtelen ránézve a tegnapi fájlokra 100%-os nagyításon nem igazán látok különbséget.

Egyébként meg már sokszor leírtam én is (meg szerintem más is), hogy nem a lehető legjobb minőség a cél ezekkel az NVENC kódolásokkal, hanem egy vállalható minőség előállítása sokkal gyorsabban. Saját példa: meccsek utáni sajtótájékoztatókat szoktam közvetlenül Premiere-ből kitolni Youtube-ra szánt formátumban. Azt senki nem pixelkukkolja, nekem sem fontos, hogy a lehető legjobb minőség legyen. Az viszont számít, hogy fél óra alatt készül el, vagy 8-10 perc alatt.

Ha a legjobb képminőségről van szó, akkor más az ajánlott workflow. Részemről "tömörítetlen" DNx export Premiere-ből, majd ebből a fájlból egy - nálam - CRF 20-21-22-es H.264 FFmpeg transzkódolás. Én így rakom el az archívokat.
____________________________

(#21045) Tuninger: Ez ugyanúgy egy fél perces rész volt a tegnap küldött videómból? Ha igen, a 3700X meglepően keveset hozott az i5-8400-on (1m30s»1m25s), viszont a GTX1070-nel kiegészülve már volt gyorsulás, nem is kevés (27s»18s).

[ Szerkesztve ]

VOND.HU // DESIGN • PHOTO • VIDEO • WEB • IT

(#21050) Márton válasza vond (#21049) üzenetére


Márton
nagyúr

Hát nem tudom, az Xmedia szinte heti rendszerességgel frissül.
Én csak azt kétlem a tesztjeim alapján, hogy már lehagyja az x264-et, így már érdemes rá váltani minden esetben, mert nem lesz rosszabb minőség. Ezt kérdőjelezem meg, semmi mást.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.