Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#30751) Tuninger válasza hibavissza (#30750) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Az XH2s esetén pl már tuti a braw
de igazán a blackmagic kamerákkal csillog, érdemes megnézni a sampleket

(#30752) hibavissza válasza Tuninger (#30751) üzenetére


hibavissza
veterán

[link] Erre emlékeztem. Ez alapján a braw-ot érdemes elkerülni, mert nem is igazán raw. A végén kifejti, hogy kinek jó. BM kamera+Windows+Premier vagy DR esetén ajánlottabb. Megspórolod a dng-re konvertálást. Minden más esetben nem jó a videó készítője szerint. A WB állítás korlátozottsága azért elég fájó. Pont a WB utólagos gyötrése szokott gondot okozni. Innen nézve mi értelme a brawnak, ha van prores?

[ Szerkesztve ]

(#30753) Tuninger válasza hibavissza (#30752) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Mikor megjelent a BRAW akkor is sokan habzó szájjal követelték vissza a DNG-t a BMPCC4K-ban, mivel látszott hogy szűri picit a zajt a BRAW.
Már akkor nyílvánvaló volt hogy ezek az új RAW formátumok csak okos metadatával kódolt LOG-ok.
Viszont a BRAW-ok a saját BM kamerákkal jól működnek, GPU gyorsítottak feldolgozásnál, megkapod az ISO/WB állítást is szépen. (érdemes letölteni a linkemen lévő fileokat).

Más váznál, külső felvevővel, ahogy a ProResRAW úgy a BRAW sem volt 100-as az elején azóta sokat javítottak a dolgon. Ez a teszt a DP Journeytől még az elején készült.

Viszont a sima ProResnél mindkettő sokkal jobb hiszen ma már megkapod a WB és a tint állítást a fileméret nem nőtt a ProRes422HQhoz képest, ugyanakkor ha gradelni akarsz Davincit használsz, az meg csak BRAWval megy.

A ProRes RAW parasztvakítása viszont tökéletes a wannabe filmakernek aki premiere/FCPX-ban rárakja a wannabe youtuber wannabecinemafilmatic LUT-ját és veri a mellét hogy ő RAWban ment, ment a 10 bit már kevés.

Bár a teszt alapján pocséknak tűnik a BRAW, azért szívbaj nélkül azt választanám bármikor a Resolve miatt. Meg érdemes megnézni a jelenlegi kameráink képét 6-800%-on, na ahhoz képest elég jó :D

(#30754) Teasüti válasza hibavissza (#30752) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Pl annyi, hogy egy középszar laptoppal is vígan szerkesztesz braw-t. Akár egy M1-el is szerintem. Míg a rendes raw formátumok alá azért oda kell pakolni vmi rendes vasat is. DNG-ben meg az áll neki egy hosszabb produkciónak, aki előtte Chia bányász volt. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#30755) Tuninger válasza Teasüti (#30754) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Mondjuk a ProRes RAW-ot is döbbenet jól viszi az M1, meglepő is lenne ha a saját termékkel lenne gond.
A DNG-t egyébként nagyon szuperül lehet tömöríteni, most hogy kísérletezek a OnePlus-szal, tapasztalom. De tény hogy sokkal köhögősebb 4K Timelineon M1-el mint a BRAW vagy a ProResRAW

[ Szerkesztve ]

(#30756) hibavissza válasza Tuninger (#30753) üzenetére


hibavissza
veterán

Értem. Tehát DR alatt már megoldották a normális WB állítást.

Mikor kezdesz átállni DR-ról FCPX-re mert azt mondták neked, hogy az jól lesz, erre megkapod, hogy:

"ugyanakkor ha gradelni akarsz Davincit használsz"
és
"A ProRes RAW parasztvakítása viszont tökéletes a wannabe filmakernek aki premiere/FCPX-ban rárakja a wannabe youtuber wannabecinemafilmatic LUT-ját és veri a mellét hogy ő RAWban ment, ment a 10 bit már kevés."

:DDD

[ Szerkesztve ]

(#30757) hibavissza válasza Teasüti (#30754) üzenetére


hibavissza
veterán

Most vettem egy tempós 256-os sd kártyát, hogy a nejem a52-es telóján kipróbáljam a motiont. :D Nemvótócsó.

(#30758) Tuninger válasza hibavissza (#30756) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Az sose volt kérdés hogy a Davinci az isten.
Idén 2 esküvőt és 1 családi nyaralást vágtam FCPXben, 2 utazást és 4 esküvőt Resolveban. Egyvalamiben hihetetlen az FCPX és az a sebesség.

Írta MrChris privátban hogy az Android 13 alatt tesztelők Exynosszal is javulást tapasztalnak ami a képkocka sebesség stabilitását illeti Motion Cam alatt.

(#30759) _q


_q
addikt

Belefutottam egy kellemetlen szituációba. Baráti körben volt esküvő szeptemberben, ahova mint vendégeket meghívtak, de csak a polgári és templomi ceramóniára. Utána volt egy kb 25 fős szűkebb körű vacsora, zene, de semmi nagyobb felhajtás, de erre már nem voltunk hivatalosak. Gondoltam jó lesz gyakorlásnak ezért felajánlottam, hogy videózok. Annyira ők nem akartak videóst, csak fotóst fizettek, de azt mondták végül hogy oké videózhatok. Nem volt egy nagy díszítés, nem voltam hivatalos a készülődésre, se a kreatív fotózás részre. Szóval mondhatni minimálból dolgoztam, de úgy voltam vele, hogy referencia anyagnak jó lesz, veszteni valóm úgy sincs.

Elég sok minden volt mostanában és nem is kapkodtam, tegnapra lettem kész a videóval, amit drive-ra feltöltöttem és elküldtem a párnak: [link] . Semmi extrát nem érzek benne, de egynek talán elmegy, úgy is csak 1 tavalyi referencia videóm van (az szerintem sokkal jobb lett, meg az egész napos esemény is volt). Miután elküldtem a videót, illedelmesen rákérdeztem, hogy akkor ugye nem baj, ha referencia anyagnak használnám a jövőben, illetve youtube csatornámra is feltölteném, itt még is csak egyszerűbb "mutogatni". A srác semmilyen közösségi helyen nincs fent, ő a gyenge láncszem. A csaj szerintem még benne lenne, hogy feltöltsem, de egyelőre várok a válaszukra, hogy használhatom-e vagy se.

A kérdésem itt jön hozzátok. Egyrészt ingyen csináltam időt és nem olcsó felszerelést használva, másrészt gondoltam nekik is jó élmény lesz visszanézni. Erre most fent áll a lehetősége annak, hogy kb. feleslegesen időztem vele, mert nem is tudom felhasználni referenciának. Ugyan nem volt egy nagy esemény, bár abból próbáltam a maximumot kihozni, de még is csak jobban mutat 2 referencia anyag, mint egy a jövőre nézve.

Tegyük fel azt a választ kapom, hogy nem használhatom fel. Ez esetben így jártam, volt egy ingyen munka és időpazarlás? Vagy tegyem youtube private-ba fel, így nem derül ki hogy még is felhasználom? Jövőben hogy csináljam? Az ingyen munkát befejeztem szerintem ezzel, bár vannak megbízhatóbb, közelebbi barátok akik esetén nem feltételeznék hasonlót, de ezek után :F Vagy már az elején nyomatékosítsam, hogy ingyen lesz, de ezért cserébe referenciának fogom használni, ha nem tetszik akkor sajnos keressenek mást? Tudom egyébként is van a GDPR, de mindenkivel írassak alá az elején egy pár soros dokumentumot, hogy belemennek a videó saját felhasználására részemről?

(#30760) hibavissza válasza _q (#30759) üzenetére


hibavissza
veterán

Nem volt szerződés, de a ráutaló magatartás teljesen egyértelmű. Ha valakinek privát átküldöd a linket megtekintésre mint referencia, nem lesz gond. Egy szakmai fórumon megosztani egyszer szintén nem gond. Szerintem ezekből nem lenne per. Emiatt kár volt engedélyt kérni. Nyilvánosan promózni pl. fészbúkon biztos, hogy tilos szerződés nélkül. Szerintem ott még a násznépből is gond lehet, hiába szerződött a pár veled. Promózni fake esküvővel kell. Vagy gondosan dof-on kívüli násznéppel. Nem minden rokon akar feltétlen szerepelni egy általa nem kontrollált anyagon. Ez teljesen normális.
Szóval, ha engedélyt is kapsz a pártól használatra az még csak fél siker. A násznépet vagy kivágod vagy engedélyt kérsz tőlük is egyenként, ha felismerhetőek.

[ Szerkesztve ]

(#30761) #82860288 válasza _q (#30759) üzenetére


#82860288
törölt tag

Na álljunk csak meg itt egy pillanatra: semmi jogod nincs felháborodni, pláne nem ezek után őket megbízhatatlannak nevezni, mert az te vagy.
Feltételeket nem utólag közlünk, hanem előre.
Ez lenne sztem az alap minden munkánál.
Egyértelműen megmondták, hogy nem akartak videóst, te mégis rájuk erőszakoltad magad "ingyen", majd utólag beközölsz személyiségi jogokat sértő dolgokat?
Hagyjuk már.

Nálam már az is kiverte a biztosítékot, amikor itt arról dumáltatok, hogy a nyersanyag a ti tulajdonotok. Hát kösz, de sztem nem. Ami felvétel rólam készül, ahhoz nekem minden jogom megvan (tudom a téma a szerkesztésről szólt, de maradjunk az alapoknál).
Ha én megbízok egy fotóst vagy videóst, az engedélyt kap arra hogy a rólam készült anyagot feldolgozza, mert (remélhetőleg) ő a profi és tud jól dolgozni az anyaggal.
De az én életemhez és a rólam készült dolgokhoz másnak semmi joga / köze, csakis szigorúan előre lefektetett alapokkal amiben pl. benne van az is, hogy mire használhatja fel az anyagot, ha felhasználhatja.

Legalább a párral írjatok egy papírt előre, akkor is ha ingyen van, pont az a lényeg, hogy alapvető dolgokat lefektessetek benne.

hibavissza: Milyen ráutaló magatartás, mire?

[ Szerkesztve ]

(#30762) nozs23 válasza _q (#30759) üzenetére


nozs23
addikt

Szerintem te is érzed már, hogy ezt előre egyeztetni kellett volna a párral, lehetőleg papíron. Ha máshogy nem, legalább privátban tudod használni, mint referencia anyag.

#30761SteveS
Nálam már az is kiverte a biztosítékot, amikor itt arról dumáltatok, hogy a nyersanyag a ti tulajdonotok. Hát kösz, de sztem nem. Ami felvétel rólam készül, ahhoz nekem minden jogom megvan (tudom a téma a szerkesztésről szólt, de maradjunk az alapoknál).

Ez nem így van, ha le van fektetve szerződésben. Annyi képhez van jogod, amennyit kifizetsz.

[ Szerkesztve ]

(#30763) Teasüti válasza _q (#30759) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Tegyük fel azt a választ kapom, hogy nem használhatom fel. Ez esetben így jártam, volt egy ingyen munka és időpazarlás?
Igen. GDPR.
Ha ezekre fel akarsz készülni, akkor szerződést kötsz. Én rokonságban is aláírattam a 20 oldalas szerződést az esküvőre. Ez így tiszta. Ha ingyen csinálod akkor is.
Minimum a jogaikról való lemondatást alá kell íratni velük - gondolok itt azokra a megállapodási szerződésekre, amit pl a modellekkel íratnak alá. Bár asszem GDPR-rel azt is meg lehet vétózni és levetetni.

[ Szerkesztve ]

(#30764) #82860288 válasza nozs23 (#30762) üzenetére


#82860288
törölt tag

Így van, és még ha darabszámot is fizetek, azért szeretném én eldönteni, hogy melyik 10 darab képről szeretnék profi utómunkás anyagot. Kiválaszthatja felőlem ami szerinte a legjobb 10 db, ha nekem abból a 10-ből csak 7 tetszik, és másik hármat szeretnék cserélni, mert ha rólam és a családomról készül kép, akkor nekem lehet másik 3 kép fontosabb, amin mondjuk családtagok vagy gyerekek vannak és nem kell a násznép.

De nem a régi vitát szeretném újraéleszteni, de azért jó lenne, ha a fotós / videós tisztában lenne vele, hogy mit lehet és mit nem. Feltételt utólag közölni nem lehet. Felvételt sem lehetne készíteni bárkiről, amíg nem ad engedélyt.
Olyan nincs, hogy pofán verek valakit majd bocsánatot kérek és akkor még én vagyok felháborodva, hogy bocsánatot kellett kérnem.
Nem csak azért vagy profi fotós / videós, mert jól dolgozol az anyaggal, hanem mert professzionálisan kezelsz mindent és minden előre ki van dolgozva, le van fektetve.
Munkáról beszélünk, amibe a másik félnek bele kell egyeznie. Itt nem lehet olyat csinálni, hogy "ráutaló magatartás" meg nem említünk meg dolgokat, hanem elhallgatjuk, amikor már előre tudjuk, hogy mire fogjuk felhasználni.
Legyen csak minden tiszta és átlátható.
Néha a hozzáállások dolgokhoz eléggé megdöbbentőek.

[ Szerkesztve ]

(#30765) Teasüti válasza hibavissza (#30760) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ez nálam pl úgy van, hogy szerződés szerint a pár felelőssége mindenkinek felhívni a figyelmét arra, hogy az eseményen felvétel készül és a részvétel az a beleegyezéssel egyenértékű. Jó, hogy nem én fogok felhajtani száz embert az engedélyeikért! :N

Ha ezek után vkinek baja van, azt boxszolja le a párral! :P
Persze a GDPR így is érvényes, szóval mondhatja vki, hogy kéri a blur-t az arcára. De az elkészült anyagot a készítő a szerződésben foglaltak szerint felhasználhatja.

[ Szerkesztve ]

(#30766) _q válasza hibavissza (#30760) üzenetére


_q
addikt

A vendégek is ráutaló magatartást tanúsítanak ha így nézzük. Viszont ezek alapján amit írsz a youtube tele van olyan esküvői videókkal, amiknek nem is lenne szabad kint lenniük.

#30761SteveS
A pár eredetileg nem akart videót, de nem erőltettem rájuk. Előre annyit mondtam nekik, hogy gyakorlás szempontjából ha gondolják szívesen csinálok videót. Igaz nem részleteztem, hogy ezzel ők is jól járnak mert ingyen van videójuk és én is mert lesz referencia anyagom. Valószínű tényleg ez volt a gond, előre kellett volna szólnom. De mit gondoltak, videózok, összevágom, majd kidobom a kukába? Vagy átadom nekik és utána megy a videó a kukába? Persze aki nem lát bele, lehet tényleg ezt hiszi.

#30762nozs23
Igen, de utána is mondhatják, hogy bocs még se.

(#30767) Tuninger válasza Teasüti (#30763) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

A GDPR nem a személyes adatok kezelésére vonatkozik?

SteveS: A kié a videó anyag nagyon nehéz téma, fotós haverom futott bele hogy egy idegen CM/Sminket/már nem emlékszem ki a fotós haverom által a készülődésnél a párról készült képekkel reklámozta a saját munkáját. A Szolgáltató a pártól kérdezte meg használhatja e az anyagot erre, a haveromtól nem.
Na ilyenkor mi van?

(#30768) hibavissza válasza #82860288 (#30764) üzenetére


hibavissza
veterán

Szerintem itt senki nem jogászkodni akar. Te se tedd, mert nyilvánvaló, hogy te ugyan úgy nem értesz hozzá.
Az, hogy valaki elmegy egy esküvőre és ott egy videós dolgozik az teljesen normális dolog. Ahogy az is, hogy egy nyilvános rendezvényen vagy közterületen annyi felvételt csinálok rólad amennyit akarok és azokkal otthon azt csinálok amit akarok. Semmi közöd hozzá. Közöd akkor lesz, ha ezt valamilyen szándékkal nyilvánosan publikálom és neked van rá erőforrásod, hogy jogorvoslattal élj. Eddig a pontig minden csak szájtépés. Utána pedig jogászkodás. Az nem ez a fórum.

[ Szerkesztve ]

(#30769) Teasüti válasza #82860288 (#30761) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ami felvétel rólam készül, ahhoz nekem minden jogom megvan
Aha. Ezt honnan szeded? :D
A "minden jogod" kimerül abban, hogy töröltetheted indoklás nélkül a GDPR-rel.
De más jogod nincs. Nem sajátíthatod ki, stb.

A többivel egyetértek.

#30767 Tuninger
De. Az arcképednél személyesebb adat talán nincs is. :)

[ Szerkesztve ]

(#30770) _q válasza Teasüti (#30763) üzenetére


_q
addikt

20 oldalt magadtól írtál?

#30764SteveS
Amit Teasüti is írt, ráutaló magatartás azért létező dolog, a szertartás minden tagjával nem kell aláíratni semmit. De abban igazatok van, hogy nem hülyeség a szerződés. Ha másra nem arra jó volt az eset, hogy látom már a hiányosságot, amivel eddig nem törődtem. Köszi az építő kritikát.

(#30771) #82860288 válasza _q (#30766) üzenetére


#82860288
törölt tag

Aki nem lát bele, nyilván nem tudja mit csinálsz az anyaggal, éppen ezért kellene előre lefektetni az alapokat.
Ők nem tudják, hogy te ebből referencia anyagok akarsz. Nekik annyi számít, hogy lesz róluk egy videó, amit családi körben visszanézhetnek, emlék az esküvőről, semmi több. Tovább nem gondolják és nekik nem is kell.

Ha odajössz hozzám, hogy szívesen levideózod az esküvőmet ingyen gyakorlás céljából, de cserébe fel szeretnéd használni az anyagot referenciaként, akkor áldásom rá.
De ha nem közlöd velem ezt előre, akkor az én fejemben csak annyi lesz, hogy persze, gyere nyugodtan, gyakorolj, és ha utólag derül ki, hogy ez még megy máshova is, akkor nemet mondok.

Tényleg csak annyi volt a gond itt, hogy előre kellett volna szóéni / megegyezni. Ide is csak ezt a klisét tudom beszúrni, hogy ha nem kérdezed meg, akkor a válasz mindig nem.

(#30772) Teasüti válasza _q (#30766) üzenetére


Teasüti
nagyúr

De mit gondoltak, videózok, összevágom, majd kidobom a kukába? Vagy átadom nekik és utána megy a videó a kukába? Persze aki nem lát bele, lehet tényleg ezt hiszi.
Ez egy barátságba talán belefér, de mint vállalkozó erre a hozzáállásra én egy nagy karót adok: eggyes, leülhetsz! :D ;)
Ha üzleti tevékenyégként akarod csinálni a videózást, akkor én nagyon elgondolkodnék rajta, hogy honnan veszem magamra az üzleti skill-eket. Mert ha még egy ismerőst se tudsz kielégíteni szakmailag, akkor hogyan akarsz idegeneknek megfelelni?

(#30773) nozs23 válasza #82860288 (#30764) üzenetére


nozs23
addikt

Az, hogy a szelektalast a fotos vagy te vegzed megint megegyezes (szerzodes kerdese). En magam csinalom es akiket fotosokat ismerek szinten maguk csinaljak.

(#30774) Teasüti válasza Tuninger (#30767) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na ilyenkor mi van?
Nálunk ez visszatérő dolog, hogy a többi szolgáltató a pártól kéri a képeket és promózza magát. Mik meg szépen levadásszuk őket, ha nem hajlandók együttműködni. ;)
A szerzői jog a tied. A pár csak user licencet kap, ami át nem ruházható, el nem adható, stb.

(#30775) hibavissza válasza Teasüti (#30765) üzenetére


hibavissza
veterán

Itt nem arról volt szó, hogy a pár mit kezd a felvételekkel, hanem a videós. Te pedig azt írsz a szerződésbe amit akarsz. Onnantól, hogy te publikálod a vendég téged fog lehúzni. Ha a pár publikálja, akkor a párt. Kell a papír mindenkitől, ha nyugodtan akarsz aludni.
Hozzáteszem, hogy nem korrekt a násznéppel promózni. Nem mindenki akarja viszont látni a fészbúk világában ahogy becsiccsentve ugrál hajnali négykor...

(#30776) #82860288 válasza hibavissza (#30768) üzenetére


#82860288
törölt tag

Valóban nem vagyok jogász, GDPR-ral dogoztam pár évig, igaz céges szinten.
Ha rendezvényre megyek a meghívón vagy a jegyen rajta van, hogy felvétel készül, nyilván azzal tisztában vagyok.
Ha esküvőre megyek, ám legyen, benne vagyok a násznépben, sőt, lehet még tanú is vagyok, ám legyen ráutaló magatartás.
De a saját esküvőmbe meg a saját fotózásomba azért hadd szóljak már bele, hogy ki mire használhatja.
Ha közterületen csinálsz rólam felvételt és észreveszem és odamegyek hozzád, akkor köteles vagy kitörölni a felvételt, mert nem egyeztem bele, akkor is ha a többi 100 ember nem megy oda hozzád.
Amikor valaki idejön egy hasonló kérdéssel, akkor nagyon fontos, hogy fejben tisztába tegye a dolgokat és legalább a saját szaktársai elmagyarázzák neki, hogy mit és miért csinált rosszul.

(#30777) Teasüti válasza _q (#30770) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem, én ügyvédi irodától vettem fotósoknak készült sablont, ami akkor jogilag teljesen korrekt volt. Ez 10 oldal. Mellé a full GDPR még 10 oldal. Ez így csomagban. Kb 10-20k-t fizettem érte, nem egy nagy kiadás egy jogilag is helytálló szerződésért szerintem. Azóta csak kiegészítgetem és frissítgetem a hatályos szabályok változása szerint.

(#30778) #82860288 válasza Tuninger (#30767) üzenetére


#82860288
törölt tag

Szerintem ebben az esetben mindkét felet meg kellett volna kérdezni, vagy közös papír kellett volna.
A párnak azért, mert róluk készült a felvétel, a fotóst / videóst meg azért, mert ő dolgozott az anyaggal.
Általában ha van ilyen esemény, amikor van stáb (sminkes, fodrász, stb.), akkor szoktak (vagyis kellene) velük is íratni papírt. Ha elmész egy profi fotózásra, ezek sok oldalas szerződésekben le van fektetve (remélhetőleg).
Onnantól kezdve social medián úgy keresztbe hashtagelheti egymást a stáb, ahogy akarja.

(#30779) Teasüti válasza hibavissza (#30775) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem mindenki akarja viszont látni a fészbúk világában ahogy becsiccsentve ugrál hajnali négykor...
Highlight videóban ilyen azért nincs. Azért kell gyakorolni a józan ész nevű life skill-t is és derogáló anyagot nem kitenni a netre. Az akkor is gáz, ha nincs GDPR.

Itt nem arról volt szó, hogy a pár mit kezd a felvételekkel, hanem a videós.
Csak ismételni tudom magam (nem tudom mire válaszoltál, de én erről írtam): Ez nálam pl úgy van, hogy szerződés szerint a pár felelőssége mindenkinek felhívni a figyelmét arra, hogy az eseményen felvétel készül és a részvétel az a beleegyezéssel egyenértékű.

(#30780) hibavissza válasza Teasüti (#30774) üzenetére


hibavissza
veterán

A szerzői jog a tied. A pár csak user licencet kap, ami át nem ruházható, el nem adható, stb.

Attól függ miről szerződtök, ki, mire használhat mit. Sokszor bíztam meg fotóst. Minden is az enyém lett ami a fotózáson született. Átadás után teljes gyalulás volt mindig. Hülyék írnak alá olyan szerződést, hogy fizetnek plusz lemondanak a képhez fűződő jogaikról. A fotós és fotó pont olyan mint a cipész és cipő. Eladta. Persze a hülyéket többször le lehet húzni. Fizess a cipőd után kilométerpénzt. Régen volt olyan, hogy a negatívot nem adta át a fotós, de cserébe vállalta, hogy X évig X pénzért nagyít, de X összegért át is adta a negatívot is. Ez volt minden szerződésben.

De ez most nem ez az eset. Az volt a kérdés, hogy _várhatóan_ milyen következményekkel kell számolni, ha megszegi a gdpr előírásokat.

[ Szerkesztve ]

(#30781) #82860288 válasza hibavissza (#30780) üzenetére


#82860288
törölt tag

Most összezavartál, mert teljesen egyetértek veled. :DDD
Ha nem is kérnék teljes gyalulást, a jogaimról tuti nem mondanék le.
Ezért (is) téptem most itt a számat, lehet rosszul fogalmaztam és félrement az üzenet, de 20 percre még felháborodásból írtam. :DDD

De ami szerintem a legfontosabb és itt is a lényeg meg q-nál is sztem egyébként: legyen mindenről papír, legyen benne minden, és akkor nem érhet nagy meglepetés egyik felet sem.

(#30782) hibavissza válasza Teasüti (#30779) üzenetére


hibavissza
veterán

Ez nálam pl úgy van, hogy szerződés szerint a pár felelőssége mindenkinek felhívni a figyelmét arra, hogy az eseményen felvétel készül és a részvétel az a beleegyezéssel egyenértékű.

Szerinted életszerű, hogy a pár mindenkivel szerződést irat, hogy az esküvőn készült felvételt a videós szabadon felhasználhatja? Rossz az ügyvéded. Szerintem, ha publikálod és nincs mindenkivel szerződésed a szereplők közül akkor perelhető leszel. Nekem így logikus.

(#30783) Teasüti válasza hibavissza (#30780) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Oké. Ez mennyiben releváns? Nyilván tudja az ember mire szerződik. Ha én user licencet adok a párnak, akkor a többi szolgáltató tehet egy szívességet.

Nem, lemaradtál egy körrel. Én Tuningernek válaszoltam.

[ Szerkesztve ]

(#30784) Teasüti válasza hibavissza (#30782) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Szerinted egy fesztiválnál - ahol több tízezer ember megfordul - ez hogy működik? ;)
Ez a történet is ugyanaz. A szervező (a pár) felelőssége tudatni az emberekkel és a beleegyezésüket kérni.
Te se fogod a TV2-t perelni, mert benne leszel a tévében. :P
Kit fogsz perelni? A szervezőt, ha nagyon akarsz.

Ha nem egyezik vki bele, akkor szerinted mi a megoldás? A videóst küldjük haza, vagy inkább azt az embert ne hívjuk meg? Persze ennél gyakorlatiasabban is meg lehet oldani. De nem a videós fog lábujjhegyen járkálni. Nyilván ha odajön vki és azt mondja nem szeretne benne lenni, akkor nem fogom az arcába tolni a kamerát. De csoportképnél nem fog érdekelni, mert jogilag csak akkor vagy sértő, ha kiemeled a tömegből.

[ Szerkesztve ]

(#30785) MrChris válasza hibavissza (#30757) üzenetére


MrChris
nagyúr

Szerintem A52-vel közvetlen kártyára nem fogsz tudni rögzíteni. Sőt még a belső tárhelyre se. A Storage Folder-t nem szabad megadni és akkor valszeg a ram-ba ír, majd azt/onnan kell exportálni a Manage Video-ban. Hátránya, hogy ~20-30 másodperc mehet egyben és a gyrodata egyelőre elvész. Így is előfordul a framedrop, néha 1-2, máskor 20-30, kb. szerencsejáték.

(#30786) hibavissza válasza Teasüti (#30783) üzenetére


hibavissza
veterán

Jó, de van olyan hülye aki szerződik veled? User licenc a saját esküvőmről ahol én fizetlek, etetlek? Megcsinálod ahogy megegyeztünk, leadod és neked ennyi volt. Komolyan kérdezem, hogy elolvasta már valaki, hogy mit íratsz vele alá? User licenc. Ész megáll.
Tehát elmész egy esküvőre és az ott rögzítettek fölött te rendelkezel? Oda publikálod és azt amit akarsz? Olyan utómunkával amit te jónak látsz? Milyen agyament aki ezt aláírja? :D

(#30787) hibavissza válasza Teasüti (#30784) üzenetére


hibavissza
veterán

Egy fesztivál nyilvános rendezvény. Egy esküvő nem. Nem vagyok jogász, de az esküvő olyan, mintha a hálószobámban videóznál....amiről nincs papírod azt törlöd.

Ne értetlenkedj :) . A thread nem arról szól, hogy elvégzed e a munkád amiért fizetnek, hanem arról, hogy milyen céllal, hol publikálhatod úgy, hogy korrekt módon járj el.

[ Szerkesztve ]

(#30788) Teasüti válasza hibavissza (#30786) üzenetére


Teasüti
nagyúr

User licenc az neked mint magánszemély elég kell legyen "saját felhasználás" címszóval. Minek neked kereskedelmi licenc magánszemélyként? Kaphatsz azt is, csak fizesd ki! ;) Utána felőlem eladhatod óriás plakátra is az esküvői képeidet (mert esküvő a kontextus, nem kereskedelmi fotózás), de user licenccel nem. :P

Jó, de van olyan hülye aki szerződik veled?
Mindenki. User licenc az alapértelmezett magánszemélynek, eskü pároknak.

Ha odajön hozzám mondjuk a villa menedzsere, hogy ő prómózná magát a kreatív fotózáson lőtt képeimmel, akkor az ott indul, hogy darabáras ajánlatot kap a képekre és mellé egy aláírt licencet. Ez nyilván túlmutat a páron, nekik nincs joguk ilyen tranzakcióra.

[ Szerkesztve ]

(#30789) hibavissza válasza Teasüti (#30788) üzenetére


hibavissza
veterán

Sok sikert :R

(#30790) Teasüti válasza hibavissza (#30789) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nemtom MO-n mi a bevett szokás, de ha nálatok rutinszerűen ruházzák át a szerzői jogokat a fotósok/videósok, az nem engem minősít vagy a szerzői jogot. ;)

(#30791) nozs23 válasza Teasüti (#30790) üzenetére


nozs23
addikt

Ugyanigy csinalom en is. Es a fotosok, akikkel szoktam dolgozni. Sot, meg fotos tanarok is igy magyaraztak.

(#30792) Tuninger válasza MrChris (#30785) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

Neked működik a gyro stabilizálás gyroflowban? Nekem úgy tűnik üres a CSV file, pedig kikapcsoltam az OISt, és hiába húzom be gyroflowba, nem tudom syncelni

(#30793) Teasüti válasza hibavissza (#30786) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Tehát elmész egy esküvőre és az ott rögzítettek fölött te rendelkezel? Oda publikálod és azt amit akarsz? Olyan utómunkával amit te jónak látsz? Milyen agyament aki ezt aláírja?
Igen, ez a default nyugaton. Ez még az ügyvédi iroda sablonjában is így volt (ami kereskedelmi fotózásra írodott elsősorban), nem kellett rajta módosítanom se. Pedig ők bizonyára képben vannak a szerzői joggyakorlattal.

Ez csak egy részlet, amit aláírnak a párok:

Még eddig senkinek volt ezzel gondja. A többi szolgáltató néha próbálkozik, de miután fel lett hívva a figyelmük a szabályokra, utána sűrű elnézések vannak. De általában csak akkor szoktam utánuk menni, ha elfelejtkeznek a fotósról. Ha korrektek és beleegyeznek a feltételeimbe (credit, vízjel, link, vendéglátónál esetleg webes megjelenés ajánlott partnerként, stb), akkor nem csinálok belőle ügyet, elvégre az nekem is jó azért ha megjelenik itt-ott. MEg hát mit nyerészkedjek a többi kisvállalkozón? Általában az a jó gyakorlat, ha összetartunk és segítjük egymást. Nem a sminkesen fogok nyerészkedni. De mondjuk a helyszín tulajdonosától már nem sajnálom.
Ha nem korrektek, akkor levetetem velük. A párral meg finoman közlöm, hogy ők saját használatra azt csinálnak amit akarnak, de kereskedelmi célú megállapodásokat csak a szerzői jogtulajdonos köthet.

#30791 nozs23
Akkor már értem miért van mindenki kiakadva. Akkor ehhez csak annyit fűznék hozzá nyugatabbra nincsenek kihasználva a kreatív vállalkozók. Jó hogy nem aprópénzért dolgozik az ember és a profit meg máshol csapódik le! A-a. :N

[ Szerkesztve ]

(#30794) hibavissza válasza nozs23 (#30791) üzenetére


hibavissza
veterán

Jó, de ti a fészbúk népével szerződtök. Nekik bármit be lehet adni. Mikor egy kiadványhoz, termékhez fotóztatsz az teljesen más. Soha nem eredeti formájában kerül közlésre. Nekem úgy logikus, ha magamat fotóztatom/videóztatom pénzért akkor nem mondok le a képek jogairól. Persze a hülyék megteszik, de én miért tenném? :)

(#30795) Teasüti válasza hibavissza (#30794) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Te kereskedelmi anyagról beszélsz. Ne onnan közelítsd meg a dolgot! :N
Tuninger azt kérdezte mivan akkor, ha a te képeidet esküvőn boldog-boldogtalan felhasználja. Én erre írtam, hogy ilyen nincs, a szerzői jog ezt nem engedi. Ha vki lemond a szerzői jogairól, az magára vessen! :)

(#30796) MrChris válasza Tuninger (#30792) üzenetére


MrChris
nagyúr

Nekem még jót nem sikerült összehozni. Szabályosan nem tudtam kipróbálni, mert akkor a fele képet eldobálja. Amúgy teleírja számokkal, nem üres. Sensor Loggerrel próbáltam, de az meg mindig xar lett, össze-vissza rángatja és belenagyít. Majd kipróbálom akkor framedroposan, abba nem fektettem energiát.

(#30797) nozs23 válasza Teasüti (#30793) üzenetére


nozs23
addikt

#30791 nozs23
Akkor már értem miért van mindenki kiakadva. Akkor ehhez csak annyit fűznék hozzá nyugatabbra nincsenek kihasználva a kreatív vállalkozók.

Félreértesz. Úgy csinálom, ahogy te írod.

(#30798) #82860288 válasza Teasüti (#30790) üzenetére


#82860288
törölt tag

Nem kötözködésből, csak tényleg nem értem, a szerzői jognak ehhez mi köze?
Az nem akkor jön képbe, amikor te értékesíteni akarsz? Kap abból az esküvői pár vagy a villamenedzser jutalékot?
Ha én írok egy forgatókönyvet, megszervezek mindent csak kell valaki aki ezt felveszi és megszerkeszti és felbérellek téged, akkor ott milyen szerzői jogod van?
Vagy ha mozifilmet forgatsz operatőrként, akkor ott milyen szerzői jogod van? Amit a stúdió megvesz sok pénzért és utána ő rendelkezik mindennel és amiért sírnak is a színészek (meg a zenészek) eleget évek óta?
Lehet az én fejemben van zavar, de ez sztem kicsiben is így működik: te munkát végzel, kellesz oda technikailag, mert a pár meg a násznép nem tud profi munkát csinálni, azzal az anyaggal hol kereskedsz, ahol kell a szerzői jog(díj)?

Mert nálam ez is csak annak a kérdése, hogy mit írunk bele a szerződésbe végfelhasználás céljából, de a szerzői jog az már más kategória.
Az esküvői anyagom felhasználás ki kellene merüljön annyiban, hogy otthon megnézem ha akarom meg esetleg referencia anyag a videósnak, nem? Vagy esetleg szétposztolom a fb-t meg instát aztán annyi.

[ Szerkesztve ]

(#30799) Tuninger válasza MrChris (#30796) üzenetére


Tuninger
Topikgazda

De meg van csinálva a lens profile? illetve próbáltad fix croppal? Nekem teljesen elég lenne egy 0,9x crop egy 1/96 zár mellé, nem gimbal de szép eredményt adna.
Még én sem ástam bele magam, úgyis brutál mértékben fejlődik az app, hátha eljut oda hogy belekódolja az audioba rendesen

(#30800) hibavissza válasza Teasüti (#30793) üzenetére


hibavissza
veterán

Én soha nem fogok veled fotóztatni semmit. :) Az elkészült fotó azé aki kifizette. A többi megtévesztés jövőbeli haszonszerzés céljából és jogászkodás. De nagyon eltértünk az eredeti témától.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.